Jump to content

iPad (1st gen - 2010)


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επανερχομενος στο θεμα του συνολικος κοστους κατασκευης του ipad,περα απο τη μεταφορα,επεξεργασια,συναρμολογηση κτλ των "πρωτων υλων",για να διατηρησω τις ισορροπιες και την αντικειμενικοτητα θα δωσω και μια διαφορετικη προοπτικη του θεματος.Διαβαζω σε χθεσινο δημοσιευμα των ΝΥΤ:

 

At the same time, Apple, Nvidia and Qualcomm are designing their own takes on ARM-based mobile chips that will be made by the contract foundries. Even without the direct investment of a factory, it can cost these companies about $1 billion to create a smartphone chip from scratch.

http://www.nytimes.com/2010/02/22/technology/22chip.html?partner=rss&emc=rss

 

 

Χωρις να μπορω να διασταυρωσω τα στοιχεια του δημοσιογραφου,και χωρις ξερω αν αποτελει μονο το τιμημα που καταβαλλεται στην ΑRM,ή και τις custom τροποποιησεις/προσθηκες του καθε κατασκευαστη,το ποσο ειναι εντυπωσιακο,και σιγουρα συμβαλλει εμμεσα στη διαμορφωση της λιανικης τιμης πωλησης του καθε προιοντος.

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Έχεις δίκιο Οδυσσέα, και συνδέεται με ένα θέμα που είχαμε συζητήσει πρόσφατα σχετικά με το ποιά κόστη συνθέτουν το συνολικό κόστος ενός προϊόντος, άσχετα αν η τιμή προκύπτει από το κόστος αυτό ή έχει άλλη εμπορική λογική.

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Η επένδυση στους ARM είναι σίγουρα μεγάλη από την Apple, όχι μόνο από άποψη εξόδων:

 

Apple bringing ARM architecture to new platforms

 

The Core Platform team within Apple's Core OS organization is looking for a talented and inspired manager to lead a team focused on bring-up of iPhone OS on new platforms. The team is responsible for low level platform architecture, firmware, core drivers and bring-up of new hardware platforms. The team consists of talented engineers with experience in hardware, firmware, IOKit drivers, security and platform architecture.

 

Το άρθρο αναφέρει ενδεικτικά Apple TV, Mac mini, Time machine, MacBook Air, MacBook.

 

Επίσης η αναφορά του Jobs στην Apple ως “largest mobile device company in the world” δεν μπορεί να είναι τυχαία. Σίγουρα επικεντρώνονται δυναμικά στον συγκεκριμένο τομέα.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο Οδυσσέα, και συνδέεται με ένα θέμα που είχαμε συζητήσει πρόσφατα σχετικά με το ποιά κόστη συνθέτουν το συνολικό κόστος ενός προϊόντος, άσχετα αν η τιμή προκύπτει από το κόστος αυτό ή έχει άλλη εμπορική λογική.

 

Κι εγω,Κωστα με αυτο το θεμα το συνδεω.Και προφανως το κοστος της αναπτυξης του Α4 δεν συμπεριλαμβανεται στον πινακα με τα κοστη του isuppli που παρεθεσα.Αλλα δεν μπορουμε και ν'απαιτουμε απο την Apple να μην κανει αποσβεση της δαπανης,οποτε θα ειναι κι αυτη ενσωματωμενη στη λιανικη τιμη.

 

Οσο αποκαλυπτονται κι αλλα κομματια του παζλ,κι αποκτω μια ευρυτερη εικονα της πραγματικοτητας,αναθεωρω την αποψη μου. :O

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν εχει απαντηθει,μπορει να αγοραστει κανονικα απο Η.Π.Α και ναδουλευει εδω?

 

δεν βρισκω λογω να μην δουλευει αφου ερχεται ξεκλειδωτο αποτι λεγεται

 

Αν θυμάμαι καλά, το τόνισε ο ίδιος το Jobs στην παρουσίαση ότι είναι εντελώς παντελώς ξεκλείδωτο και δουλεύει παντού και πάντα. Οπότε, άφοβα αγορά από Η.Π.Α.;)

 

Θα το διασταυρώσω αμέσως και θα επανέλθω.

 

Καλά το θυμάμαι - 1

Καλά το θυμάμαι - 2

Edited by soom
Link to comment
Share on other sites

Τελικά όντως δεν θα χει USB ports?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι στιγμης,επανω στο σωμα της συσκευης δεν εχουν εντοπιστει.Τωρα αν θα μπορει να εφαρμοστειει καποιο τεχνασμα για να χρησιμοποιηθει το iPad Camera Connection Kit γι'αυτο το σκοπο...
"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

To ipad είναι στην πραγματικότητα ένα itouch giga, τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο. Είμαι σίγουρη ότι οι εφαρμογές που θα τρέχει θα είναι 90% του iphone/itouch με ελάχιστα "tweaks". Το πρόγραμμα ανάγνωσης stanza στο iphone είναι μια χαρά στη μικρή οθόνη, έχω διαβάσει 4 βιβλία χωρίς να μου έχουν πονέσει τα μάτια μου. Τώρα δεν ξέρω αν μπορώ να διαθέσω τόσα χρήματα για το ipad, είναι σέξι και όμορφο και το θέλω παρά τις αδυναμίες του αλλά μάλλον καλύτερα είναι να περιμένει κανείς τις επόμενες γενιές.
Link to comment
Share on other sites

To ipad είναι στην πραγματικότητα ένα itouch giga, τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο. Είμαι σίγουρη ότι οι εφαρμογές που θα τρέχει θα είναι 90% του iphone/itouch με ελάχιστα "tweaks". Το πρόγραμμα ανάγνωσης stanza στο iphone είναι μια χαρά στη μικρή οθόνη, έχω διαβάσει 4 βιβλία χωρίς να μου έχουν πονέσει τα μάτια μου. Τώρα δεν ξέρω αν μπορώ να διαθέσω τόσα χρήματα για το ipad, είναι σέξι και όμορφο και το θέλω παρά τις αδυναμίες του αλλά μάλλον καλύτερα είναι να περιμένει κανείς τις επόμενες γενιές.

 

κι εγω θα το ηθελα ομως να σου πω και κατι?αν εχει ελλειψεις του στυλ usb ports που ειναι κατι βασικο και κατι που θα πρεπει να εχει λογω χαρακτηριστικων και μεγεθους του τοτε ειληκρηνα παρα το sexy παρουσιαστικο του δεν θα το παρω οσο κι αν μου αρεσει.

δε μπορω να εχω ενα Iphone σε μεγαλες διαστασεις και καλυτερα χαρακτηριστικα.θελω ενα αξιολογο μηχανημα που να συμβαδιζει με τα χαρακτηριστικα που εχει.high end,κι οχι κατι μετριο.αυτο αξιζει στο Ipad.Κι οχι κατι μετριο.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

κι εγω θα το ηθελα ομως να σου πω και κατι?αν εχει ελλειψεις του στυλ usb ports που ειναι κατι βασικο και κατι που θα πρεπει να εχει λογω χαρακτηριστικων και μεγεθους του τοτε ειληκρηνα παρα το sexy παρουσιαστικο του δεν θα το παρω οσο κι αν μου αρεσει.

δε μπορω να εχω ενα Iphone σε μεγαλες διαστασεις και καλυτερα χαρακτηριστικα.θελω ενα αξιολογο μηχανημα που να συμβαδιζει με τα χαρακτηριστικα που εχει.high end,κι οχι κατι μετριο.αυτο αξιζει στο Ipad.Κι οχι κατι μετριο.

 

πολυ σωστα αλλωστε μην ξεχναμε οτι δεν αγοραζει κατι κανεις επειδη ριναι καινουριο αλλα γιατι εχει κατι καινοτομο και διαφορετικο πουτο κανει να ξεχωριζει

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν και στην επίσημη παρουσίασή του, τόσο από φωτογραφίες, όσο και όταν το κρατούσαν στα χέρια τους, αλλά και στα specs του στο επίσημο site της Apple, αλλά τέλος, και στα διάφορα hands-on στο youtube δεν φαίνεται USB, και προσωπικά δεν περιμένω να βάλουν. :)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τα Multirama διοργανώνουν διαγωνισμό μέσα από το Fan Page τους στο Fb με τρία iPad!!!!! :) :) Όλεεε!!!!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
Παιδιά τα Multirama διοργανώνουν διαγωνισμό μέσα από το Fan Page τους στο Fb με τρία iPad!!!!! :) :) Όλεεε!!!!!!!!!

 

Είναι αυτό που λέμε: "Ακόμη δεν τον είδαμε..."

:p

Link to comment
Share on other sites

εχουμε κατι νεοτερο για την ημερομηνια κυκλοφοριας?

αν αυτο λεει κατι http://uk.gear.ign.com/articles/107/1073036p1.html

Edited by nikolasn80

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι φαίνεται "κλειδώσαμε" στις 26 Μαρτίου για το μοντέλο με WiFi.

 

iPad delays coming? (Updated x2)

 

Update 2: We've heard from an Apple Store Manager that at quarterly Apple Store meeting on Feb 21st, Apple said iPad launch about 30 days away ~March 23rd... we're still thinking 26th.

 

Apple Stores will get iPads on March 10th, customers on the 26th?

 

The Examiner has a pretty interesting iPad story for us today. According to their sources, the iPad will reach Apple Stores for training on March 10th. On March 15th, the television commercials (remember the one filmed in a diner in California?) will air. Then on March 26th, iPad sales will open to the public of the Wifi Version. 3G versions will follow in Late April or May.
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον Περικλή, τώρα το ζητούμενο είναι πότε θα "αναδυθεί" στην Ευρώπη, Αγγλία κλπ. Έχεις κάτι υπόψη σου;

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Διέρρευσαν κάποιες τιμές για Αγγλία αλλά δεν είναι από 100% αξιόπιστη πηγή, δεν γνωρίζει κανείς ακόμη.

 

Υποθέτω ότι θα αργήσει λίγο (ίσως όχι τόσο στις μεγάλες ευρωπαϊκές χώρες) μέχρι η Apple να οριστικοποιήσει τις συμφωνίες με τους παροχείς, άλλωστε οι συμφωνίες πλέον αφορούν μειωμένα συμβόλαια δεδομένων και όχι επιδοτήσεις της ίδιας της συσκευής και αυτό ίσως να είναι πιο δύσκολο να το πετύχει στην Ευρώπη.

 

Οι νέες συμφωνίες, μαζί με την δήλωση του Jobs για καλοκαίρι μάλλον είναι ενδεικτικά για πιθανές ημερομηνίες.

Link to comment
Share on other sites

εχω μια απορια δηλαδη μονο απο παροχους θα ειναι διαθεσιμο οχι απο τα καταστηματα?

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

εχω μια απορια δηλαδη μονο απο παροχους θα ειναι διαθεσιμο οχι απο τα καταστηματα?

Και στα 2. Οι εκδόσεις με την SIM θα είναι μόνο για mobile internet. Όχι για κλήσεις ( όπως γνωρίζουμε ακόμα γιατί στο νεότερο SDK μπορείς να κάνεις κλήσεις έκτακτης ανάγκης! :shifty: ).

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι ότι από την στιγμή που θα ενσωματώνει baseband κύκλωμα για την υλοποίηση των κλήσεων έκτακτης ανάγκης είναι πιθανό να "σπάσει" στο μέλλον και να μπορούμε να πραγματοποιούμε και άλλες κλήσεις.

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

ολα θα ρθουν εν καιρω...
"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Απλα διατηρω μια αμφιβολια για το υψος τησ ελληνικης τιμης.....

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Απλα διατηρω μια αμφιβολια για το υψος τησ ελληνικης τιμης.....

κανε τα δολλαρια - ευρω και θα βρεις την απαντηση :lol:

Link to comment
Share on other sites

κανε τα δολλαρια - ευρω και θα βρεις την απαντηση :lol:

 

φιλε μου δεν ειναι ετσι απλα τα πραγματα στην ελλαδα παντα πληρωνουμε ..καπελο στις τιμες απο 50 -150 ευρω πανω:)

δεσ το σε παραπολλες συσκευες...

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να πληρώνουμε καπέλα, αλλά οι τιμές των προϊόντων της Apple δεν διαφοροποιούνται σημαντικά πέρα από την αλλαγή του € σε $.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPad (1st gen - 2010)
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...