Jump to content

[iPhone FAQ] Απορίες "αρχάριων" χρηστών


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παιδιά πως γίνεται να έχουμε κεφαλαία χωρίς να πατάω συνέχεια το (shift) βελάκι ???

Διπλό χτύπημα στο βελάκι ώστε να αλλάξει σε μπλέ χρώμα. Υπόψη ότι ισχύει για κάθε λέξη που γράφεις..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 531
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Διπλό χτύπημα στο βελάκι ώστε να αλλάξει σε μπλέ χρώμα. Υπόψη ότι ισχύει για κάθε λέξη που γράφεις..

Έτσι ακριβώς αρκεί να έχει ενεργοποιημένη τη συγκεκριμένη επιλογή από τις ρυθμίσεις του πληκτρολογίου στις ρυθμίσεις της συσκευής :)

Link to comment
Share on other sites

Διπλό χτύπημα στο βελάκι ώστε να αλλάξει σε μπλέ χρώμα. Υπόψη ότι ισχύει για κάθε λέξη που γράφεις..

 

Ευχαριστώ πολύ.

Realme X2 pro/Sam Note 9/Mate 20 pro/ Sam s9 plus/Mate 10 pro/Sam s7 edge/ZTE Axon 7/Huawei P9 Plus/Xiaomi Note 3 Pro/Galaxy Note 5/Mate 8/Meizu Pro 5/Nokia 950 XL/Oppo R7 Plus/Meizu MX5/LeTV LE1 X600/Meizu M1 Note/Lenovo K3 Note/Asus ZenFone 2/Jiayu S3 Advanced/Huawei Honor 6 Plus/Huawei P8/Galaxy S6 Edge/Lenovo Vibe Z2 Pro/LG G3/Mate 7/Xperia Z3/Oppo Find 7/Oneplus One/Galaxy Note 3/Galaxy s3/Xperia S
Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο.

1) Πως σβήνουμε αυτά που εγκαθίστανται στον φάκελο private. Που τον βρίσκω τον φάκελο??

2) Πως γίνεται να μην μπαίνει αυτόματα κάθε φορά που βρίσκει γνωστό ασύρματο δίκτυο??

3) Πως συνδεόμαστε με το pc ?? Με καλώδιο usb για μεταφορά αρχείων ringtones κτλ.??

Realme X2 pro/Sam Note 9/Mate 20 pro/ Sam s9 plus/Mate 10 pro/Sam s7 edge/ZTE Axon 7/Huawei P9 Plus/Xiaomi Note 3 Pro/Galaxy Note 5/Mate 8/Meizu Pro 5/Nokia 950 XL/Oppo R7 Plus/Meizu MX5/LeTV LE1 X600/Meizu M1 Note/Lenovo K3 Note/Asus ZenFone 2/Jiayu S3 Advanced/Huawei Honor 6 Plus/Huawei P8/Galaxy S6 Edge/Lenovo Vibe Z2 Pro/LG G3/Mate 7/Xperia Z3/Oppo Find 7/Oneplus One/Galaxy Note 3/Galaxy s3/Xperia S
Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο.

1) Πως σβήνουμε αυτά που εγκαθίστανται στον φάκελο private. Που τον βρίσκω τον φάκελο??

2) Πως γίνεται να μην μπαίνει αυτόματα κάθε φορά που βρίσκει γνωστό ασύρματο δίκτυο??

3) Πως συνδεόμαστε με το pc ?? Με καλώδιο usb για μεταφορά αρχείων ringtones κτλ.??

 

Θέμα: Μόλις παρέλαβα το νέο μου iPhone. Και τώρα;

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

 

To 2 δεν το βρίσκω. Επίσης για την 3 ερώτηση μέσω του openssh??

Realme X2 pro/Sam Note 9/Mate 20 pro/ Sam s9 plus/Mate 10 pro/Sam s7 edge/ZTE Axon 7/Huawei P9 Plus/Xiaomi Note 3 Pro/Galaxy Note 5/Mate 8/Meizu Pro 5/Nokia 950 XL/Oppo R7 Plus/Meizu MX5/LeTV LE1 X600/Meizu M1 Note/Lenovo K3 Note/Asus ZenFone 2/Jiayu S3 Advanced/Huawei Honor 6 Plus/Huawei P8/Galaxy S6 Edge/Lenovo Vibe Z2 Pro/LG G3/Mate 7/Xperia Z3/Oppo Find 7/Oneplus One/Galaxy Note 3/Galaxy s3/Xperia S
Link to comment
Share on other sites

Όταν έρχεται ένα sms και δεν το διαβάζω (το κινητο ειναι κλειδωμενο και απλα ακουω τον ήχο), είναι φυσιολογικό να χτυπάει 2 φορές με διαφορά 30 δευτερολέπτων περίπου νομίζω.. ? Δεν έχω παρατηρήσει αν το κάνει πάντα... αλλά καποιες φορές το έχω παρατηρήσει σίγουρα... Χτυπάει 2 φορές αλλά έχω 1 μόνο sms..
Link to comment
Share on other sites

Όταν έρχεται ένα sms και δεν το διαβάζω (το κινητο ειναι κλειδωμενο και απλα ακουω τον ήχο), είναι φυσιολογικό να χτυπάει 2 φορές με διαφορά 30 δευτερολέπτων περίπου νομίζω.. ? Δεν έχω παρατηρήσει αν το κάνει πάντα... αλλά καποιες φορές το έχω παρατηρήσει σίγουρα... Χτυπάει 2 φορές αλλά έχω 1 μόνο sms..

 

Νομίζω ότι η διαφορά δεν είναι 30 δευτερόλεπτα, αλλά κάποια λεπτά. Αυτό συμβαίνει επειδή είναι ενεργοποιημένη η υπενθύμιση για ανάγνωση μη-αναγνωσμένου μηνύματος.

Χρονοροή κινητών (*δευτερεύον): Ericsson GA318, Ericsson GH388, Ericsson GH768, Nokia 6150, Nokia 8210, Siemens C35*, Panasonic GD93*, Ericsson T29*, Nokia 8310, Nokia 5210*, Nokia 7250, NEC N400i, Sony Ericsson S700i, Sony Ericsson K800i, Samsung Omnia, Apple iPhone 3GS, Huawei Ideos X5*, LG Optimus Black*, Apple iPhone 4S*, Apple iPhone 5S, Apple iPhone 6 Plus, Apple iPhone SE*, Apple iPhone 6S Plus, Nokia 5*, Apple iPhone X*, Redmi Note 10*, Apple iPhone 13 Pro Max, Redmi Note 11*...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

  • Τι ισχύει με τον εντοπισμό θέσης στο iPhone 3G/3GS και τι στο iPhone 2G;

 

Στο iPhone 2G, ο εντοπισμός θέσεως επιτυγχάνεται αποκλειστικά μέσω τριγωνισμού των κεραιών κινητής τηλεφωνίας και παραπλήσιων δικτύων WiFi. Σε μεγάλες πόλεις διαθέτει εξαιρετική ακρίβεια![/indent]

 

Για σας θα ηθελα να ρωτησω στο iphone 2g το gps για να λητοργησει χριαζεται καπιο reciever αν ναι απο που μπορω να προμηθευτω ενα αλλα να μην εχει δευσμευση να χρισημοποιω συγκεκρημενο προγγραμα πλοηγησης!και κατι αλλο μπορω να του βαλω το NAVIGON η το IGO?

Αγγελίες μόνο στο Buy & Sell !
Link to comment
Share on other sites

Μιας και δεν είμαι ούτε καν αρχάριος (δεν έχω ακόμα iphone) θα ήθελα να ρωτήσω κάτι μάλλον απλό για τους κατόχους. Οι διαφορές του 3g με το 3gs ποια είναι πέρα από το ότι το τελευταίο είναι πιο νέο; Επίσης πέρα από τα giga υπάρχουν άλλες διαφορές πχ στα 3GS 8G, 3GS 16G, 3GS 32G ?
Link to comment
Share on other sites

Γίνεται όταν με παίρνουν τηλέφωνο και απαντάω χρησιμοποιώντας την οθόνη να πηγαίνει η κλήση αμέσως στο bluetooth ακουστικό μου;

Υποθέτω ότι έχει ξαναπαντηθεί αλλά δεν μπόρεσα να το βρω.

In my dream I was drowning my sorrows

But my sorrows, they learned to swim

Link to comment
Share on other sites

Μιας και δεν είμαι ούτε καν αρχάριος (δεν έχω ακόμα iphone) θα ήθελα να ρωτήσω κάτι μάλλον απλό για τους κατόχους. Οι διαφορές του 3g με το 3gs ποια είναι πέρα από το ότι το τελευταίο είναι πιο νέο; Επίσης πέρα από τα giga υπάρχουν άλλες διαφορές πχ στα 3GS 8G, 3GS 16G, 3GS 32G ?

Έχει αναφερθεί 100αδες φορές αυτό που ρωτάς. Έχει ταχύτερο επεξεργαστή, καλύτερα γραφικά, μεγαλύτερη μνήμη (αποθηκευτική και RAM), έχει πυξίδα, μεγαλύτερη (στα χαρτιά μπαταρία) και "καλύτερη" οθόνη

~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους!

Καινουριος στην παρεα κ καινουριος σε iphone(το πηρα κυριολεκτικα χθες...).

Μια απορια λιγο στα γρηγορα: δεν ειμαι σε καποιο δυκτιο(ουτε wifi ουτε κατι αλλο) και οποτε παω να κανω κατι(πχ απο το να ανοιξω τα μηνυματα μεχρι και το gps κ το safari) εμφανιζει το μηνυμα:

"Δεν ειναι δυνατη η ενεργοποιηση του κινητου δυκτιου δεδομενων. Δεν ειστε συνδρομητης σε υπηρεσια δεδομενων κινητου δικτυου."

Και οντως δεν εχω καποιο προγραμα για δεδομενα στη συνδεση μου. Ενταξει το καταλαβαινω για το safari αλλα για τα μηνυματα και το gps??

Το σηματακι 3G-(κυκλακι) σημαινει πως εχω προσβαση σε 3G δικτυο, τοτε μπορει να μου ερθει κανενας ανεβασμενος λογαριασμος???Να το κλεισω το 3G??

 

Επισης αφου δεν εχω προγραμμα για δεδομενα λογικα δεν μου ερχονται, αρα απο αυτη την μερια δεν μπορει να ανεβει ο λογαρασμος... ε??? Μην παθουμε και κανενα εγκεφαλικο..!

 

Σορρυ αλλα παρα-ειμαι καινουριος....

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και μεγειά!

Το κινητό είναι φυσικό να σου το βγάζει αυτό.

Το 3G, αν δε χρησιμοποιείς internet με κάποιον άλλο τρόπο εκτός Wi-Fi, απενεργοποίησέ το: Ρυθμίσεις-Γενικά-Δίκτυο και κλείσε το διακόπτη του 3G.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν ειναι στο σωστο thread,gps αυτονομο δηλ χωρις να συνδεθεις στο ιντερνετ...εχει το iphone 2G H TO 3G?
android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους!

Καινουριος στην παρεα κ καινουριος σε iphone(το πηρα κυριολεκτικα χθες...).

Μια απορια λιγο στα γρηγορα: δεν ειμαι σε καποιο δυκτιο(ουτε wifi ουτε κατι αλλο) και οποτε παω να κανω κατι(πχ απο το να ανοιξω τα μηνυματα μεχρι και το gps κ το safari) εμφανιζει το μηνυμα:

"Δεν ειναι δυνατη η ενεργοποιηση του κινητου δυκτιου δεδομενων. Δεν ειστε συνδρομητης σε υπηρεσια δεδομενων κινητου δικτυου."

Και οντως δεν εχω καποιο προγραμα για δεδομενα στη συνδεση μου. Ενταξει το καταλαβαινω για το safari αλλα για τα μηνυματα και το gps??

Το σηματακι 3G-(κυκλακι) σημαινει πως εχω προσβαση σε 3G δικτυο, τοτε μπορει να μου ερθει κανενας ανεβασμενος λογαριασμος???Να το κλεισω το 3G??

 

Επισης αφου δεν εχω προγραμμα για δεδομενα λογικα δεν μου ερχονται, αρα απο αυτη την μερια δεν μπορει να ανεβει ο λογαρασμος... ε??? Μην παθουμε και κανενα εγκεφαλικο..!

 

Σορρυ αλλα παρα-ειμαι καινουριος....

Ευχαριστω!

 

Καλώς ήλθες.

 

Λοιπόν να βάλουμε λίγο τα πράγματα σε μια λογική τάξη γιατί με το θέμα του 3G φαίνεται σε αυτό το thread καθώς και σε ένα "διπλανό" ότι δίνονται "μερικές" απαντήσεις.

 

1ο Θέμα:

Το 3G είναι μια τεχνολογία που χρησιμοποιείται σε δίκτυα κινητής τηλεφωνίας (3d Generation) συνολικά για φωνή και δεδομένα, θεωρείται ότι δίνει καλύτερη ποιότητα φωνητικών κλήσεων και μεγαλύτερες ταχύτητες στη διακίνηση δεδομένων.

 

2ο Θέμα:

το GPRS είναι η τεχνολογία διακίνησης δεδομένων των δικτύων κινητής τηλεφωνίας 2G (2nd Generation).

 

Όταν στο iPhone "κλείνουμε" το 3G από τη σχετική επιλογή, δεν κλείνουμε την πρόσβαση του κινητού στο διαδίκτυο, απλώς ζητάμε από το τηλέφωνο να "αγνοεί' την ύπαρξη του δικτύου 3G του παρόχου μας και να χρησιμοποιεί μόνο το δίκτυο 2G για φωνή και δεδομένα. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα την σημαντική βελτίωση της κατανάλωσης ενέργειας αφού η σύνδεση με δίκτυα 2G είναι λιγότερο ενεργοβόρα από τη σύνδεση με δίκτυα 3G. Έτσι αν έχουμε ενεργοποιημένη υπηρεσία δικτύου δεδομένων το τηλέφωνο εξακολουθεί να συνδέεται, απλώς συνδέεται υποχρεωτικά με το GPRS που όπως είπαμε παραπάνω είναι η τεχνολογία δεδομένων των δικτύων 2G.

 

Πέρα από την ενεργοποίηση της υπηρεσίας δικτύου δεδομένων που έχουμε κάνει με ένα πάροχο πρέπει το τηλέφωνο να γνωρίζει τη διεύθυνση σύνδεσης με αυτό το δίκτυο δεδομένων, το λεγόμενο APN (Access Point Name). Αυτή η ρύθμιση περιλαμβάνεται στα "carrier settings" τις ρυθμίσεις παρόχου που μας κατεβάζει το τηλέφωνο όταν συνδεόμαστε με το iTunes και αναγνωρίζει ότι χρησιμοποιούμε κάρτα SIM απο το συγκεκριμένο δίκτυο (αυτό γίνεται μία φορά την πρώτη φορά που αναγνωρίζεται μια νέα κάρτα SIM και συνδεόμαστε με το iTunes).

 

Ανάλογα με τον πάροχο (στην Ελλάδα η vodafone το επιτρέπει ενώ η cosmote όχι) μπορούμε να αλλάξουμε και χειροκίνητα τη διεύθυνση APN στη σχετική επιλογή Settings / Network. Αυτό σημαίνει ότι αν δεν θέλουμε να συνδεόμαστε στο διαδίκτυο μέσω δικτύου κινητής και ο πάροχος μας το επιτρέπει (π.χ. vodafone) μπορούμε "σβήνοντας" τη διεύθυνση APN να "εμποδίσουμε" το τηλέφωνο να συνδέεται με το διαδίκτυο μέσω του παρόχου και επομένως να χρησιμοποιείται μόνο το κύκλωμα wi-fi για πρόσβαση στο διαδίκτυο.

 

Ακόμη και αν ο πάροχος δεν το επιτρέπει (π.χ. cosmote) ή θέλουμε κάτι πιο "κομψό", εφόσον το τηλέφωνο είναι jailbroken μπορούμε να ενεργοποιούμε και να απενεργοποιούμε την πρόσβαση στο διαδίκτυο μέσω δικτύου κινητής με τη χρήση της εφαρμογής sbsettings που έχει τη σχετική ρύθμιση για 3G και GPRS (μόνο που λόγω "αμερικανιάς" το GPRS το αναφέρει ως EDGE επειδή αυτή είναι η τεχνολογία 2G που χρησιμοποιείται στις ΗΠΑ από την ΑΤ&Τ και είναι αρκετά ταχύτερη από το GPRS αλλά πάντως όχι τόσο γρήγορη όσο η τεχνολογία 3G). Βέβαια και στην περίπτωση που δεν είναι jailbroken το τηλέφωνο υπάρχει ανάλογη "κομψή" λύση δημιουργώντας και επιλέγοντας διαφορετικά "προφιλ" για το τηλέφωνο, οδηγίες μεταξύ άλλων πολύ χρήσιμων πληροφοριών, εδώ.

 

Τα σύμβολα στην επάνω πλευρά του τηλεφώνου δίπλα από το όνομα του παρόχου μας δείχνουν σε τι είδος δικτύου δεδομένων είναι εκείνη τη στιγμή συνδεδεμένο το τηλέφωνο: 3G (3G), Ε (EDGE), γεμάτος κύκλος (GPRS), σήμα κεραίας (WiFi), κενό/άδειος κύκλος (καμία σύνδεση δεδομένων)

 

Συμπέρασμα, αν δεν θέλουμε να συνδεόμαστε στο διαδίκτυο μέσω δικτύου κινητής τηλεφωνίας πρέπει να αλλάζουμε το APN με κάποιον από τους τρόπους που περιγράφονται παραπάνω.

 

Αν θέλουμε να μειώσουμε την κατανάλωση ενέργειας κλείνουμε το 3G για να χρησιμοποιείται μόνο το δίκτυο 2G του παρόχου.

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Κώστα το μεγαλύτερο πρόβλημα με αυτήν την ερώτηση είναι ότι η συνηθεστερη απάντηση είναι το "κλεισε τον διακόπτη 3G" οπότε και να κάνει κανείς αναζήτηση (λέμε και κανά αστείο) το πιο πιθανό είναι να βρει αυτήν την απάντηση σαν πρώτο αποτέλεσμα.

 

Read the f#%$¥ manual. Τα λέει ωραιότερα.

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

Κώστα το μεγαλύτερο πρόβλημα με αυτήν την ερώτηση είναι ότι η συνηθεστερη απάντηση είναι το "κλεισε τον διακόπτη 3G" οπότε και να κάνει κανείς αναζήτηση (λέμε και κανά αστείο) το πιο πιθανό είναι να βρει αυτήν την απάντηση σαν πρώτο αποτέλεσμα.

 

Read the f#%$¥ manual. Τα λέει ωραιότερα.

 

Έχεις πολύ δίκιο, γι αυτό σκέφτηκα να συγκεντρωθούν κάποιες στοιχειώδεις πληροφορίες γι αυτό το θέμα παρά το ότι αρκετά από αυτά γράφονται και στους οδηγούς της σχετικής ενότητας του forum οι οποίοι όμως φαίνεται ότι δεν διαβάζονται επαρκώς, ώστε να μην αρχίσουν να έρχονται τίποτα λογαριασμοί στους ενδιαφερόμενους και μετά να "ψάχνονται" :)

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω ολους οσοι απαντησατε,

ολα καλα καταλαβα πλεον και τις λειτουργιες των 3G κ GPRS(thnx kkalog).

Δηλαδη αφου δεν εχω συνδεση με data (για να γινω και εγω πιο σαφης δεν εχω πχ καποιο πακετο με MB ή GB στην συνδεση μου) μου εμφανιζει το μυνημα "Δεν ειναι δυνατη η ενεργοποιηση του κινητου δυκτιου δεδομενων. Δεν ειστε συνδρομητης σε υπηρεσια δεδομενων κινητου δικτυου." επειδη δεν μπορει να παρει τα δεδομενα που ζηταει. Σωστα?

Ή περνει τα δεδομενα που ζηταει ουτως η αλλως?

Απλα φοβαμαι μην ερθει παραφουσκωμενος ο λαγαριοασμος, να ξερω τι παιζει με τις εταιριες και τι χρεωνουν.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω ολους οσοι απαντησατε,

ολα καλα καταλαβα πλεον και τις λειτουργιες των 3G κ GPRS(thnx kkalog).

Δηλαδη αφου δεν εχω συνδεση με data (για να γινω και εγω πιο σαφης δεν εχω πχ καποιο πακετο με MB ή GB στην συνδεση μου) μου εμφανιζει το μυνημα "Δεν ειναι δυνατη η ενεργοποιηση του κινητου δυκτιου δεδομενων. Δεν ειστε συνδρομητης σε υπηρεσια δεδομενων κινητου δικτυου." επειδη δεν μπορει να παρει τα δεδομενα που ζηταει. Σωστα?

Ή περνει τα δεδομενα που ζηταει ουτως η αλλως?

Απλα φοβαμαι μην ερθει παραφουσκωμενος ο λαγαριοασμος, να ξερω τι παιζει με τις εταιριες και τι χρεωνουν.

 

Αυτό το μήνυμα σημαίνει ακριβώς ότι δεν μπορεί να συνδεθεί για να κατεβάσει δεδομένα, πάντως για να είσαι 100% σίγουρος, έλεγχε που και που την πληροφορία "Cellular Network Data" στο Settings / General / Usage που σου δείχνει τι όγκος δεδομένων έχει διακινηθεί μόνο μέσω του δικτύου κινητής, οπότε κανονικά αυτή η τιμή πρέπει να είναι πάντα 0 και για εισερχόμενη και εξερχόμενη κίνηση. Αν εκεί υπάρχει κάποιο άλλο νούμερο σημαίνει ότι με κάποιο τρόπο διακινούνται δεδομένα και αν δεν έχεις κάποιο πάγιο όγκο δεδομένων το μήνα μέσω του συμβολαίου σου, οι χρεώσεις μπορεί να είναι πολύ αλμυρές.

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ως αρχάριος υποψήφιος αγοραστής έχω να ρωτήσω:

 

1. Μπορει να γινει συνδεση iphone με mac, μεσω bluetooth? Γιατι διαβαζω για συνδεση wifi, για συνδεση usb, αλλα για bluetooth, και ειδικα για mac? Πως γινεται?

 

2. Γενικα, μπορω να λειτουργώ το cydia και να περνώ εφαρμογές δίχως wifi, και διχως πακετο internet στο iphone, μονο μέσω offline 'περάσματος'(transferring) εφαρμογών & αρχείων με χρήση bluetooth-συνδεσης με mac? Δεν εχω wifi σε σπιτι/δουλεια, μονο internet μεσω καλωδιακής ethernet, και ουτε προκειται να βαλω ασυρματο internet στο σπιτι. Επισης αρχικα σκεφτομαι να προσπαθησω για απλοϊκές-φτηνές λύσεις internet τυπου imode, ή cosmote myview.

 

3. Αν κανω μια φορα στην αρχη jailbreak και εγκατασταθει και το cydia, μπορεί έπειτα να κατεβαζω οτι θελω απο το cydia και να μην ξανασχοληθω με χακεριες, ή θα πρεπει με καποιο τροπο να 'φροντιζω' για καινουρια jailbreak, καινούρια cydia, αναγκαστικά; Θα ηθελα να γινει το σπασιμο μια φορα, και εκτοτε να μην ξανασχοληθω με τετοιες ιστοριες. Το μονο που θελω να με νοιαζει ειναι τι εφαρμογες θα εγκαθιστω στο iphone.

 

4. Υπαρχουν καταστηματα κινητης (μικρα μαγαζια ισως) που να κανουν το jailbreak, και αν ξερει κανεις κόστος στο περίπου;

 

5. Το cydia περιλαμβανει 'κομμενες' εφαρμογες του app store, ή τις περιεχει ολες ανεξαιρετως, επισημες και μη;

 

6. Τελικα το itunes μπορει να το παρακαμψει κανεις; Σε τι χρειαζεται? Αν δεν θελω να κανω firmware updates, backups κλπ, μπορω να μην το χρησιμοποιω; Υποθετω θα υπαρχουν αλλα προγράμματα που να καλυπτουν τις οποιες ανάγκες.

Link to comment
Share on other sites

Οι παραπανω ειναι βασικες αποριες που εχω, επειτα απο πολυωρο διαβασμα περι iphone.

Υπαρχει καποιος απο ολοκληρο το myphone, να μου απαντησει στις πιο πανω αποριες;

Link to comment
Share on other sites

Οι παραπανω ειναι βασικες αποριες που εχω, επειτα απο πολυωρο διαβασμα περι iphone.

Υπαρχει καποιος απο ολοκληρο το myphone, να μου απαντησει στις πιο πανω αποριες;

 

Επειδή κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να δίνει απαντήσεις , είναι ελεύθερο το forum απλά αυτά που ρωτάς αν είχες διαβάσει τις αντίστοιχες ενότητες είμαι απόλυτα σίγουρος πως δεν θα τις είχες... ;)

 

 

Φιλικά

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

Ως αρχάριος υποψήφιος αγοραστής έχω να ρωτήσω:

 

1. Μπορει να γινει συνδεση iphone με mac, μεσω bluetooth? Γιατι διαβαζω για συνδεση wifi, για συνδεση usb, αλλα για bluetooth, και ειδικα για mac? Πως γινεται?

 

2. Γενικα, μπορω να λειτουργώ το cydia και να περνώ εφαρμογές δίχως wifi, και διχως πακετο internet στο iphone, μονο μέσω offline 'περάσματος'(transferring) εφαρμογών & αρχείων με χρήση bluetooth-συνδεσης με mac? Δεν εχω wifi σε σπιτι/δουλεια, μονο internet μεσω καλωδιακής ethernet, και ουτε προκειται να βαλω ασυρματο internet στο σπιτι. Επισης αρχικα σκεφτομαι να προσπαθησω για απλοϊκές-φτηνές λύσεις internet τυπου imode, ή cosmote myview.

 

3. Αν κανω μια φορα στην αρχη jailbreak και εγκατασταθει και το cydia, μπορεί έπειτα να κατεβαζω οτι θελω απο το cydia και να μην ξανασχοληθω με χακεριες, ή θα πρεπει με καποιο τροπο να 'φροντιζω' για καινουρια jailbreak, καινούρια cydia, αναγκαστικά; Θα ηθελα να γινει το σπασιμο μια φορα, και εκτοτε να μην ξανασχοληθω με τετοιες ιστοριες. Το μονο που θελω να με νοιαζει ειναι τι εφαρμογες θα εγκαθιστω στο iphone.

 

4. Υπαρχουν καταστηματα κινητης (μικρα μαγαζια ισως) που να κανουν το jailbreak, και αν ξερει κανεις κόστος στο περίπου;

 

5. Το cydia περιλαμβανει 'κομμενες' εφαρμογες του app store, ή τις περιεχει ολες ανεξαιρετως, επισημες και μη;

 

6. Τελικα το itunes μπορει να το παρακαμψει κανεις; Σε τι χρειαζεται? Αν δεν θελω να κανω firmware updates, backups κλπ, μπορω να μην το χρησιμοποιω; Υποθετω θα υπαρχουν αλλα προγράμματα που να καλυπτουν τις οποιες ανάγκες.

 

Θα προσπαθήσω επιγραμματικά να σου απαντήσω καθώς δεν έχω χρόνο τώρα δυστυχώς. Πάντως μπορείς να βρεις όλα όσα ζητάς με λίγο ψάξιμο στο φόρουμ και αφού διαβάσεις τα επισημασμένα θέματα για νέους χρήστες iphone.

 

1) Απαιτείται το jailbreak του κινητού και μετά η εγκατάσταση του πακέτου ibluenova από cydia.

2)To cydia απαιτεί χρήση δικτύου δεδομένων για να βρεις και να εγκαταστήσεις τα πακέτα.Υπάρχουν τρόποι offline εγκατάστασης πακέτων μέσω cydia αλλά θα πρέπει πρώτα να έχεις βρει τα αντίστοιχα .deb αρχεία κάπου και στην συνέχεια να τα περάσεις στο κινητό μέσω ssh και από εκεί να τα εγκαταστήσεις μέσω terminal. Πρακτικά iPhone χωρίς πρόσβαση στο δίκτυο δεν είναι iPhone. ;)

3) Από την στιγμή που θα κάνεις μία φορά jailbreak και δεν χρειάζεσαι τις αναβαθμίσεις που κατά καιρούς παρέχει η Apple στο λογισμικό μπορείς να μείνεις για πάντα στην τωρινή έκδοση του firmware και να μην ξανά ασχοληθείς ποτέ με αυτό.

4)Υπάρχουν αλλά δεν αξίζει να χαραμίσεις ούτε ένα ευρώ για αυτό το λόγο. Διάβασε με προσοχή τους αντίστοιχους οδηγούς εδώ μέσα ή και αλλού και θα βρεις αυτό που ζητάς.

5)Περιέχει ως επί το πλείστον κομμένες εφαρμογές από το appstore αλλά και άλλες freeware και μη οι οποίες διατείθονται αποκλειστικά και μόνο μέσω cydia.

6)Το itunes χρησιμοποιείται κυρίως για τον συγχρονισμό των δεδομένων του κινητού με τον υπολογιστή (επαφές, μηνύματα, καταχωρήσεις στο ημερολόγιο κτλ), για να κρατάς backup του κινητού και για να περνάς τις αναβαθμισμένες εκδόσεις του λειτουργικού. Επίσης χρησιμοποιείται για να περνάς multimedia αρχεία στην εφαρμογή ipod του κινητού. Τέλος για να κάνεις activate την κάρτα sim θα πρέπει υποχρεωτικά μία φορά να ανοίξεις το itunes για να ολοκληρωθεί η διαδικασία.

 

Πάντως μια φιλική συμβουλή εάν την θες. Επείδη από τις απορίες σου συμπεραίνω πως δεν έχεις καταλάβει πλήρως την λογική που υπάρχει γύρω από το iphone και τις υπηρεσίες που προσφέρει καλό θα ήταν να αφιερώσεις κάποιο χρόνο πριν προχωρήσεις στο jailbreak με το να διαβάσεις τα επισημασμένα θέματα και τους οδηγούς όπως επίσης καλό θα είναι να ασχοληθείς με το λειτουργικό όπως είναι από την "μάνα του" προτού προχωρήσεις στην διαδικασία του jailbreak. ;)

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...