Jump to content

[Επίσημο] HTC Touch HD (Blackstone)


stark
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σε όλους...!!!

Εδώ και μια σχεδόν εβδομάδα (από τότε που παράγγειλα το HD, NAI το ξέρω, αργησα ένα χρόνο και κάτι!!!:p:lol::p) διαβάζω το thread (φτάνω στη σελίδα 500 περίπου) και νοιώθω σαν να σας ξέρω, έστω και λίγο :p

 

Από σήμερα είμαι κι εγώ κάτοχος του HD λοιπόν...:D

(Δεν μπορούσα να διαθέσω 700 € για το HD2, αλλιώς σε εκείνο θα κατέληγα!)

 

Επειδή έχω διαβάσει σε αρκετά posts ότι είναι καλό να κάνουμε ένα HARD-RESET πριν αρχίσουμε να περνάμε οτιδήποτε, αυτό έκανα κι εγώ.

Θα ήθελα να μου λύσετε όμως μια απορία.

Παρατήρησα ότι όταν φόρτωναν τα Windows έγραφε:

<< Windows Mobile 6.1

Black Pearl v2.5 Gr

Topaz Import >>

και στην οθόνη που φαίνεται το logo της HTC γράφει στιγμιαία panosha:wacko: Και σκέφτομαι τωρα... " Τι δι@ολο γίνεται??? "

 

Επίσης τυχαία μόλις είδα ένα thread για μερικά ΗΤC Leo τα οποία το VPN τα βάπτισε ελληνικά, βάζοντας τους cooked ROM (αν κατάλαβα καλά...)

Μέχρι στιγμής στο thread εδώ δεν έχω διαβάσει κάτι σχετικό για το HTC HD, μπορεί κάποιος να με ενημερώσει σχετικά???

 

Ενημερωτικά, πήρα το HD μου από WIND (γνωστός ο υπεύθυνος της wind και λόγω επιδότησης... το παρήγγειλε από e-shop και το μεταπώλησε σε εμένα όσο το πήρε --> 500€, ουσιαστικά δηλαδή είναι σαν να το πήρα από e-shop.)

 

Συγνώμη για το τεράστιο post... :O ελπίζω να είναι το τελευταίο τέτοιας έκτασης!!!

Για οποιαδήποτε άλλη απορία, θα επανέλθω... (ΝΑΙ, καλά καταλάβατε... σας απειλώ!!!!):p

 

EDIT: έκδοση ROM: 1.40.482.0 (47970) ΕLL και Radio: 1.12.25.16DE

Edited by grego_z
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Τα κακά νέα είναι ότι η συσκευή σου δεν είναι καινούργια. Έχει ξεκλειδωθεί και έχει περαστεί unofficial rom και μάλιστα είναι εκτός εγγύησης.

 

Τα καλά νέα είναι ότι μπορεί να περαστεί η official rom και να ξανακλειδωθεί ούτως ώστε να επανακτήσει την εγγύηση.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για να έχω εγγύηση θα πρέπει να περάσω την official ROM...

Ποιά είναι η τελευταία έκδοση official ROM??? Για την εγγύηση δεν παιζει ρόλο το Radio αλλά μόνο η ROM, καλά θυμάμαι???

Και κάτι ακόμα... ΔΕΝ εχω εγγύηση ούτε για Hardware ούτε για Software???

Ακόμα καλά καλά δεν πρόλαβα να το πιάσω στα χέρια μου και πρέπει να το φλασάρω... :( :wacko:

Είναι η πρώτη μου επαφή με WM και έλεγα να μην μπω από τόσο νωρίς σε αυτή τη διαδικασία... :(

Anyway!

 

Thanks για την άμεση απάντηση athanaso (Γιάννης αν θυμάμαι καλά, εε? ) ;)

Edited by grego_z
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Πρέπει να περάσεις την official rom η οποία έχει και το δικό της radio. Εκτός αυτού όμως θα χρειαστεί να επαναφέρεις και το stock-spl.

 

Πρέπει να διαβάσεις εδώ για το πως θα επαναφέρεις την ROM και stock-spl.

 

Συγκεκριμένα δώσε βάση στο... How to reflash Stock/Shipped SPL - STEP BY STEP - FOR WARRANTY REASONS ONLY!

 

ΥΓ. Γιάννης σωστά!

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, κατεβασα απο xda developers την energy rom wm 6.5.5 ''leo'' me manilla 2.5 . Συνδεσα το HD με το Pc & windows device center (windows 7 ultimate) . εκανα διπλο κλικ στο αρχειο που κατεβασα αλλ οταν εφτασε στην εγκατασταση σταματησε και μου ανεφερε να κανω εελεγχο στο update software ....

Σημειωση = το εχω αγορασει μεταχιρισμενο με εγκατεστημενη παλιοτερη Energy ROM στο HD. Τι εκανα ''λαθος'' ???

 

Τελικα διαβασα για Hard SPL . Εψαξα & βρηκα αρχεια HSPL.exe αλλα ειναι ολα πολυ μεγαλα 900 mb +.... Ετσι ειναι ???

Edited by tigerdaytona
smartphone madness:)
Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα ότι όταν φόρτωναν τα Windows έγραφε:

<< Windows Mobile 6.1

Black Pearl v2.5 Gr

Topaz Import >>

και στην οθόνη που φαίνεται το logo της HTC γράφει στιγμιαία panosha:wacko: Και σκέφτομαι τωρα... " Τι δι@ολο γίνεται??? "

 

Επίσης τυχαία μόλις είδα ένα thread για μερικά ΗΤC Leo τα οποία το VPN τα βάπτισε ελληνικά, βάζοντας τους cooked ROM (αν κατάλαβα καλά...)

Μέχρι στιγμής στο thread εδώ δεν έχω διαβάσει κάτι σχετικό για το HTC HD, μπορεί κάποιος να με ενημερώσει σχετικά???

 

Ενημερωτικά, πήρα το HD μου από WIND (γνωστός ο υπεύθυνος της wind και λόγω επιδότησης... το παρήγγειλε από e-shop και το μεταπώλησε σε εμένα όσο το πήρε --> 500€, ουσιαστικά δηλαδή είναι σαν να το πήρα από e-shop.)

[/color]):p

δυστυχως οπως σου ειπε και ο athanaso στο κινητο εγινε εξελληνισμος απο τη ρομ του πανου πληροφ. εδω (εχει βγει η 3.4)

http://www.navimania.gr/showthread.php?t=14190

θα σου προτεινα να περασεις μια αγγλικη (...μαλλον αγγλικο θα ειναι)

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=460640

ή του γρηγορη αν θες ελληνκα

http://www.navimania.gr/showthread.php?t=21189

 

καλησπερα, κατεβασα απο xda developers την energy rom wm 6.5.5 ''leo'' me manilla 2.5 . Συνδεσα το HD με το Pc & windows device center (windows 7 ultimate) . εκανα διπλο κλικ στο αρχειο που κατεβασα αλλ οταν εφτασε στην εγκατασταση σταματησε και μου ανεφερε να κανω εελεγχο στο update software ....

Σημειωση = το εχω αγορασει μεταχιρισμενο με εγκατεστημενη παλιοτερη Energy ROM στο HD. Τι εκανα ''λαθος'' ???

 

Τελικα διαβασα για Hard SPL . Εψαξα & βρηκα αρχεια HSPL.exe αλλα ειναι ολα πολυ μεγαλα 900 mb +.... Ετσι ειναι ???

 

ο καλυτερος τροπος ειναι με το uspl

πας εδω

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=462347

κατεβαζεις αυτο

USPL GUI v 2.5.zip

και μετα ακολουθεις τις οδηγιες που υπαρχουν εκει

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και απο μένα...

 

Παρατήρω στο NoData οτι υπάρχουν μερικές καταχωρήσεις

οι οποιες δεν εμφανιζονται στις "Ρυθμισεις>Συνδεσεις>Συνδεσεις>Διαχείρηση υφιστάμενων συνδέσεων"

 

Υπάρχει καποιος τρόπος να διαγραφούν;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα, καπου ειχα βρει ενα mod για τον μανιλα 2.1 που στο tab των προγραμματων εδεινε την επιλογη για να βαζεις παραπανω συντομευσεις απο το κανονικο.΄Μηπως υπαρχει καποιο προχειρο link αν γνωριζει κανεις που αναφερομαι?

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Παιδια καλημερα, καπου ειχα βρει ενα mod για τον μανιλα 2.1 που στο tab των προγραμματων εδεινε την επιλογη για να βαζεις παραπανω συντομευσεις απο το κανονικο.΄Μηπως υπαρχει καποιο προχειρο link αν γνωριζει κανεις που αναφερομαι?

 

Δες στο πρώτο post του HD2.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δες στο πρώτο post του HD2.

 

Thanks, αλλα εκει εχει για τον 2.5, εγω ψαχνω για τον 2.1. Το ειχα βρει στους xda παλιοτερα και το ειχα βαλει στην συσκευη μου, αλλα δεν το βρισκω τωρα για να το βαλω στο HD ενος φιλου...

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

To manila 2.1 είναι προ Sense εποχή και δεν έχει καθόλου shortcuts με προγράμματα στο home tab.

 

Bασικα δεν αναφερομαι στο Home tab, αλλα στο programs tab που εχει η official Rom του HD, μαλον ηταν μπερδεμενο το πρωτο ποστ μου. :)

Edited by Prattein_Aloga

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

OK, μιλάμε για διαφορετικά πράγματα τόση ώρα... :O

 

Κάτι τέτοιο ψάχνεις...; http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=554330

Edited by athanaso77

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

OK, μιλάμε για διαφορετικά πράγματα τόση ώρα... :O

 

Κάτι τέτοιο ψάχνεις...; http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=554330

 

Bingo!!! You're the best!:respect:

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια να ρωτησω κατι? εχω προσεξει μερικες φωτογραφιες απο ρομ και μερικοι την εναρξη την έχουν στο κατω μερος της οθονης!αυτο ειναι απο καποιες ρομ?ή υπαρχει καποιο προγραμμα ή cabακι που το κανει αυτο???:confused::p
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Πρέπει να αλλάξεις τη ROM για να έχεις κάτι τέτοιο. Πρόκειται για ανεπίσημα (με ότι αυτό συνεπάγεται) builds για WM6.5.3 & 6.5.5 ROMs. Στο xda-devs θα δεις αρκετές επιλογές σε cooked roms βασισμένες σε αυτό.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

παιδια για να μην διαβαζω ολα τα ποστ υπαρχει καμια 6.5 ρομ χωρις manilla,sense,ψιψιψωνια και κοκοκοψαρα??

μονο windows??

thanks

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...