Jump to content

[Επίσημο] HTC Magic


miky7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Απ' όσα λες το πρόβλημα δεν πρέπει να είναι στο router. Στη θέση σου θα επανέφερα στο default τη ρύθμιση για το wifi sleep. Εάν και αυτό δε δουλέψει, ίσως ένα soft reset (κάνε format και στην κάρτα SD) λύσει το πρόβλημά σου.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση! Το πρόβλημα υπήρχε και πριν απενεργοποιήσω το sleep mode και είχα δοκιμάσει να κάνω και reset στη συσκευή αλλά το πρόβλημα παραμένει...

[http://www.cs.uoi.gr/~gkappes/] - My home place

[http://www.debian.org] - Debian GNU/ Linux

Link to comment
Share on other sites

Ίσως έχει να κάνει με το συνδυασμό router και Magic. Εξ αρχής το Magic έχει ρύθμιση για 13 κανάλια σε σχέση με το wifi. Εάν το router σου είναι ρυθμισμένο για 11 κανάλια, δεν αποκλείεται (για λόγους που δεν ξέρω), αν το κινητό προσπαθήσει να συνδεθεί στο 12 ή 13 κανάλι, να μην μπορεί. Δοκίμασε να ρυθμίσεις στο router σου, εάν δεν είναι ήδη έτσι, ένα στατικό κανάλι πχ 6.
Link to comment
Share on other sites

Έχω ήδη ρυθμισμένο το router στο 11 ξέχασα να το αναφέρω πριν...Ωστόσο το πρόβλημά μου δεν είναι τόσο με το δικό μου rooter αφού όταν είμαι στο σπίτι έχω και το pc. Αλλά πιο πολύ με νοιάζει να συνδέεται σε public router, καφετέριες πχ όπου δεν έχω πρόσβαση στις ρυθμίσεις τους. Το παράδοξο είναι ότι σε κάποια rooter συνδέεται κανονικά και σε κάποια άλλα μου κάνει αυτό ο πρόβλημα όπως το δικό μου πχ.

 

Μετά από δοκιμές διαπίστωσα ότι το HTC επικοινωνεί μια χαρά με το router μου κάνοντας τις παρακάτω ρυθμίσεις στο router:

 

wifi security: disabled (δε μπορεί να χειριστεί η συσκευή το aes...;:confused:)

wifi channel: 3

wifi mode: only-g

 

έψαξα επίσης στο google και διαπίστωσα ότι πολύς κόσμος έχει παρόμιο πρόβλημα γενικά με συσκευές που χρησιμοποιούν το android <2:

http://www.google.com/search?hl=en&safe=off&q=htc+magic+wifi+hangs&aq=f&aqi=&oq=

 

να είναι κάποιο bug στον πηρύνα 2.6.27 του android... έχει αντιμετοπίσει κανείς άλλος το ίδιο πρόβλημα;

Αν και το πρόβλημα λύθηκε με τις παραπάνω ρυθμίσεις για ευνόητους λόγους δε μπορώ να αφήσς το security απενεργοποιημένο και επίσης θα ήθελα να συνδέεται και σε public δίκτυα (σε κάποια public ανοικτά δίκτυα είχα το ίδιο πρόβλημα).

Edited by mcde

[http://www.cs.uoi.gr/~gkappes/] - My home place

[http://www.debian.org] - Debian GNU/ Linux

Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζει κάποιος πως θα βάλουμε web radio;

Βρίσκω στο market κάποια ραδιόφωνα, αλλά είναι ξένα. Μέσω internet πηγαίνω πχ στο e-radio, αλλά ενώ βάζω κάποιον σταθμό δεν έχει τον media player.

Καμιά βοήθεια ρε παιδιά;;;

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε το Android Online Radio. Έχει κάποιους σταθμούς προεγκατεστημένους και μπορείς να προσθέσεις και άλλους. Το βρήκα με google search:X
Link to comment
Share on other sites

Έχω ήδη ρυθμισμένο το router στο 11 ξέχασα να το αναφέρω πριν...Ωστόσο το πρόβλημά μου δεν είναι τόσο με το δικό μου rooter αφού όταν είμαι στο σπίτι έχω και το pc. Αλλά πιο πολύ με νοιάζει να συνδέεται σε public router, καφετέριες πχ όπου δεν έχω πρόσβαση στις ρυθμίσεις τους. Το παράδοξο είναι ότι σε κάποια rooter συνδέεται κανονικά και σε κάποια άλλα μου κάνει αυτό ο πρόβλημα όπως το δικό μου πχ.

 

.

 

Στο δικό μου ρούτερ συνδέεται πάντως με wpa2, χωρίς κανένα πρόβλημα.

 

Αυτό που λες το παρατήρησα μόνο μία φορά (πριν την αναβάθμιση ) στον κήπο του Μουσείου, όπου έμπαινα σε κάποια ξεκλείδωτα δίκτυα με πολύ χαμηλό σήμα.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει ακομα στην cosmote?

Το ελληνικο fw απο την htc ειναι με sense ui?

 

Δεν ξέρω αν υπάρχει στην Cosmote, αλλά η τελευταία αναβάθμιση από την HTC περιλαμβάνει το Sense UI.

 

VmAndroid 0.1 beta

 

Είναι έτοιμη η 1.6 ROM που έκανα compile εξ αρχής από το AOSP. Προορίζεται για HTC Magic 32Α με radio 6.35.xx.xx και SPL 1.76.2007. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερες λεπτομέρειες ή να τη δοκιμάσετε μπείτε στο blog μου.

Link to comment
Share on other sites

 

VmAndroid 0.1 beta

 

Είναι έτοιμη η 1.6 ROM που έκανα compile εξ αρχής από το AOSP. Προορίζεται για HTC Magic 32Α με radio 6.35.xx.xx και SPL 1.76.2007. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερες λεπτομέρειες ή να τη δοκιμάσετε μπείτε στο blog μου.

 

μόλις γύρισα Θεσσαλονίκη, και δοκιμάζω..........

 

ερώτηση τα backup ου έχω κάνει με το titanium δεν μπορώ να τα κάνω όλα restore. αυτό είναι λόγω της διαφοράς στην έκδοση?

μέχρι τώρα πάει πολύ καλά.

1.το titanium μου λέει οτι δεν είναι root, αλλά είναι!

2. νιώθω οτι κολλάει λίγο στην εναλλαγή οθονών και στο άνοιγμα των εφαρμογών, ίσος είναι η ιδέα μου

3. όταν με καλούν καθυστερεί αρκετά να δείξει κάτι στην οθόνη.

ΑΥΤΑ!

Edited by MALACHASKOS
Link to comment
Share on other sites

καλημερα! μολις παρατηρησα ενα προβληματακι... οταν στελνω με ελληνικα sms με εγκατεστημενη την Επίσημη ελληνική ROM καποιες λεξεις τις βγαζει κινεζικες σε αλλα κινητα...

γεια την ακριβεια αλλαζει τα γραμματα που δεν υπαρχουν σε αγγλικα... πχ το Θ , Σ , Δ κλπ....

 

Edit: σε ν82, w580 τα στέλνει οκ... σε w508.. πρέπει να μαντεψεις τι εννοεί ο άλλος...:(

Edited by emperor4her
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μόλις το πήρα και είμαι έτοιμος να βάλω την official,να ρωτήσω τώρα,τα προγράμματα που κυκλοφορούν δουλεύουν με όλες τις roms?υπάρχει πιθανότητα να μπορέσουμε αυριο μεθαύριο να βάλουμε άλλη ρομ?υπάρχουν ελπίδες δηλαδή?είμαι ενθουσιασμένος με το κινητό,πραγματικά πετάει...

Debugging is twice as hard as writing the code in the first place. Therefore, if you write the code as cleverly as possible, you are, by definition, not smart enough to debug it.

 

— Brian W. Kernighan and P. J. Plauger in The Elements of Programming Style.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το πήρα και είμαι έτοιμος να βάλω την official,να ρωτήσω τώρα,τα προγράμματα που κυκλοφορούν δουλεύουν με όλες τις roms?υπάρχει πιθανότητα να μπορέσουμε αυριο μεθαύριο να βάλουμε άλλη ρομ?υπάρχουν ελπίδες δηλαδή?είμαι ενθουσιασμένος με το κινητό,πραγματικά πετάει...

 

Ναι είναι όντος φοβερό... θα σου προτεινα να μην βάλεις όμως από τό exe για να μπορείς να βαλεις καποια στιγμή unofficial έκδοση αν θελήσεις..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τι παραπάνω μπορώ να έχω φίλε με την unofficial?αναβάθμηση σε androind 2 καποια στιγμή?λογικά θα γίνει και official αυτο

 

Τι παραπάνω μπορώ να έχω φίλε με την unofficial?αναβάθμηση σε androind 2 καποια στιγμή?λογικά θα γίνει και official αυτο

 

Κάτι άλλο,να το συνδέσω στο pc τώρα?δεν το έχω φορτίσει ακόμη , είναι με την μπαταρία που είχε απο την αρχή,αν κάνω έτσι (χωρίς φόρτηση) update υπάρχει πρόβλημα?

Edited by nervous
συνεχόμενα μηνύματα ,να χρησιμοποιείς την Τροποποίηση Μηνύματος!

Debugging is twice as hard as writing the code in the first place. Therefore, if you write the code as cleverly as possible, you are, by definition, not smart enough to debug it.

 

— Brian W. Kernighan and P. J. Plauger in The Elements of Programming Style.

Link to comment
Share on other sites

Τι παραπάνω μπορώ να έχω φίλε με την unofficial?αναβάθμηση σε androind 2 καποια στιγμή?λογικά θα γίνει και official αυτο

 

λογικά? κατά 99% όχι!

Link to comment
Share on other sites

UPDATE: Μην επιχειρήσετε την παρακάτω διαδικασία. Δε θα ξεκλειδώσει το perfected SPL 1.76.0009. Από δική μου παρανόηση κατάλαβα ότι η Ινδική αναβάθμιση έχει 1.77.0009 SPL ενώ είναι 1.76.0009, όπως και η επίσημη Ελληνική. Για να δουλέψει η goldcard και η μέθοδος που περιγράφω παρακάτω, θα πρέπει να υπάρξει αναβάθμιση της main version του SPL που στην περίπτωσή μας είναι το 1.76.

 

[ΑΚΥΡΟ]

Όπως ήδη γνωρίζετε όσοι εγκαταστήσατε την επίσημη αναβάθμιση της HTC με το RUU αρχείο (που κατεβάσατε από το site της HTC), έχετε το perfected SPL 1.76.0009.

 

Είδα στο xda ότι βγήκε αναβάθμιση από την HTC για την Ινδία της οποίας η έκδοση είναι 3.05.720.3. Αυτό δίνει την ευκαιρία να απαλλαγείτε από το perfected SPL και να εγκαταστήσετε το non perfected 1.76.2007. Με βάση την παραπάνω ROM έφτιαξα ένα αρχείο sappimg.zip το οποίο μπορείτε να χρησιμοποιήσετε σε συνδυασμό με μια goldcard, για να ξεκλειδώσετε το SPL.

 

Η διαδικασία είναι η εξής:

 

  1. Φτιάξτε μια goldcard
  2. Κατεβάστε και αντιγράψτε το sappimg.zip [MD5SUM: 20333385aab3f209dd708507f320c1ee] στην goldcard
  3. Ανοίξτε το κινητό κρατώντας ταυτόχρονα πατημένο το πλήκτρο "Volume Down" και το πλήκτρο "Ενεργοποίηση/Απενεργοποίηση". Αυτό θα σας βάλει σε HBOOT mode. Εάν δεν ξεκινήσει αυτόματα το φόρτωμα της sappimg, πατήστε το trackball. Στη δεξιά πλευρά της οθόνης θα δείτε μια μπάρα να "γεμίζει". Αφήστε το κινητό σας να ολοκληρώσει τη διαδικασία. Όταν τελειώσει, θα σας ρωτήσει εάν θέλετε να κάνετε επανεκκίνηση. Επιλέξτε όχι πατώντας το πλήκτρο "Τερματισμού κλήσης" και στη συνέχεια βγάλτε τη μπαταρία και την goldcard.

 

Στο σημείο αυτό θα πρέπει το SPL σας να είναι 1.76.2007 (και το radio 6.35.xx.xx). Αυτό σας επιτρέπει να εγκαταστήσετε όποια custom ROM θέλετε ή την επίσημη ελληνική rooted.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!

Δεν έχω δοκιμάσει τη διαδικασία, γιατί το SPL μου είναι ήδη non perfected. Αυτή η διαδικασία απευθύνεται μόνο σε όσους έχουν perfected SPL 1.76.00xx και θέλουν να το ξεκλειδώσουν. Όπως πάντα τη διαδικασία την κάνετε με δική σας ευθύνη.

 

Η δημιουργία goldcard είναι περίπλοκη διαδικασία. Εάν δε σας δουλέψει την πρώτη φορά επαναλάβετε με προσοχή τα βήματα. Εάν πάλι δε δείτε αποτέλεσμα, δοκιμάστε μια άλλη SD.

[ΑΚΥΡΟ]

Edited by vman
Link to comment
Share on other sites

Εισαι απλα αψογος... και να σκεφτεις οτι πριν 2-3 μερουλες σκεφτομουν τι βλακεια εκανα που εβαλα την ελληνικη απο το exe! με αυτο http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3087263#post3087263 μηπως ξερεις τι παιζει? Edited by emperor4her
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Η κινητάρα είναι απίστευτη,έβαλα την official μόνο και μόνο από ανυπομονησία αλλά δεν το μετάνιωσα,όταν χρειαστώ άλλη rom είμαι σήγουρος ότι κάτι θα έχει βγεί...όσο για το android 2 δεν το ήξερα...τι να πώ,κανονικά με τέτοιο κοινό το magic έπρεπε να έχει στο μέλλον μια τέτοια αναβάθμηση...

Debugging is twice as hard as writing the code in the first place. Therefore, if you write the code as cleverly as possible, you are, by definition, not smart enough to debug it.

 

— Brian W. Kernighan and P. J. Plauger in The Elements of Programming Style.

Link to comment
Share on other sites

VmAndroid 0.1 beta

 

Είναι έτοιμη η 1.6 ROM που έκανα compile εξ αρχής από το AOSP. Προορίζεται για HTC Magic 32Α με radio 6.35.xx.xx και SPL 1.76.2007. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερες λεπτομέρειες ή να τη δοκιμάσετε μπείτε στο blog μου.

 

έχω στο κινητό μου εδώ και 18 ώρες την VmAndroid αν και beta είναι πάρα πολύ καλή! δεν μου έχει κάνει ούτε μια φορά FC! υπάρχει ένα μικρό θέμα με τον κατάλογο αλλά είμαι μικρό!δουλεύουν τα πάντα!!!

καλό είναι να την δοκιμάσετε όσοι μπορείτε ώστε να βγουν ασφαλή συμπεράσματα και να βοηθήσουμε τον Vman να την τελειοποιήσει!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με την ανακοίνωση της HTC στο Twitter της "BTW Droid Eris, Sprint Hero, AND HTC Hero in Europe/Asia...I can now tell you that Éclair with Sense will be offered for you all." νομίζω ότι, αν και δεν είναι ξεκάθαρο, μπορούμε να συμπεράνουμε ότι το Magic δεν παίρνει το καινούργιο Sense.

Νομίζω είναι γνωστή η τακτική της HTC να βγάζει ένα mayor update για κάθε συσκευή της.

Ευτυχώς το Hero έχει το ίδιο hardware περίπου με το magic και πιστεύω ότi θα υπάρξει καλό και λειτουργικό port.

Προσωπικά μου αρέσει πολύ το Sense UI αλλά δεν άντεχα να μένω στο 1.5. Είχα καιρό με CyanogenMod και πλέον δοκιμάζω το OpenEclair που είναι πολύ καλό btw αλλά έχει θεματάκια λόγω έλλειψης drivers...

Σημαντική έλλειψη της openeclair για να μη παρασείρω κανέναν..είναι ότι δε παίζιει βίντεο...ούτε YouTube...έχει έλειψη drivers για τα γραφικά...για αυτό και τη βγάζουν με το RamHack που πέρνεις ram από τη GPU μιας και δε τη χρησιμοποιείς...

 

Υ.Γ. To link για το openeclair δεν είναι η επίσημη σελίδα των developer του αλλά το δίνω γιατί έχει έτοιμα τα downloads και τα ports για Magic 32A.

To επίσημο thread για τα Dream και 32B είναι εδώ. Δεν έχω βρει κάτι αντίστοιχο για 32Α

Edited by kapsidi

Motorola Moto G 5.1 Official

Nexus 7 (2012), CM 1.2

Προηγούμενα: Nexus S, CM 10.2, HTC Magic, CM 6.1

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε το Android Online Radio. Έχει κάποιους σταθμούς προεγκατεστημένους και μπορείς να προσθέσεις και άλλους. Το βρήκα με google search:X

 

Βασίλη ευχαριστώ, αλλά δεν το εμφανίζει στο market δυστυχώς. Κατέβασα το droidlive αλλά δεν ξέρω πως να κατεβάζω γνωστούς σταθμούς πχ από το e-radio. Ποια διεύθυνση βάζω όταν μου ζητάει url;

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη ευχαριστώ, αλλά δεν το εμφανίζει στο market δυστυχώς. Κατέβασα το droidlive αλλά δεν ξέρω πως να κατεβάζω γνωστούς σταθμούς πχ από το e-radio. Ποια διεύθυνση βάζω όταν μου ζητάει url;

 

Μου κάνει εντύπωση που δεν εμφανίζεται στο market, γιατί είναι free εφαρμογή και από την άλλη δεν έχω εγκαταστήσει το Market enabler, για να πεις ότι έχει αλλάξει κάτι.

 

Κατέβασα το Droidlive. Έχει πιο ωραίο interface. Για να βάλεις ένα σταθμό πηγαίνεις στο favorites -> add new url και προσθέτεις το url του σταθμού που θέλεις πχ http://78.129.143.157:8000/heartfm.m3u. Δυστυχώς, αυτό πρέπει να γίνει χειροκίνητα για κάθε σταθμό που θέλεις. Απ' ότι κατάλαβα θέλεις να σου πω τα links των σταθμών;

 

Πήγαινε σε αυτή τη σελίδα. Μπροστά από το όνομα κάθε σταθμού υπάρχει ένα ηχειάκι. Εάν πας το δείκτη του ποντικιού εκεί ή στο όνομα του σταθμού θα δεις στο status bar του browser το link για το streaming radio. Εάν υπάρχει link με mms:// πχ mms://live.rockfm.gr/rockfm χρησιμοποιείς αυτό. Φυσικά και το http://sup.eone.gr/mel/meloSt/live.html (Μελωδία live) θα δουλέψει. Θα χρειαστεί να κάνεις τον detective, για να βρεις τους σταθμούς που σ' ενδιαφέρουν. Ίσως υπάρχουν κάπου συγκεντρωμένοι. Κάνε ένα google search. Αν φτιάξεις τη λίστα, κάνε ένα post και για τους υπόλοιπους.

 

Για το ξεκλείδωμα του 1.76.0009

 

Με έτρωγε το θέμα κι εγκατέστησα την επίσημη αναβάθμιση με το RUU. Δοκίμασα το αρχείο sappimg.zip που έφτιαξα (δείτε το αρχικό post) και μου ξεκλείδωσε το SPL. Δεν ξέρω αν θα δουλέψει και σε 'σας. Έχω μια επιφύλαξη, γιατί πριν την εγκατάσταση είχα τη recovery ROM του Amon_Ra, κάτι που μάλλον δεν ισχύει για όσους έχουν ήδη κάνει την εγκατάσταση μέσω RUU. Το έγραψα και στο xda και κάποιοι με SPL 1.76.0010 που το δοκίμασαν, λένε ότι δεν τους δούλεψε. Ωστόσο, εάν έχετε μια goldcard ή μια ξεχασμένη SD στο συρτάρι, αξίζει να το δοκιμάσετε.

Edited by vman
Link to comment
Share on other sites

...Για να βάλεις ένα σταθμό πηγαίνεις στο favorites -> add new url και προσθέτεις το url του σταθμού που θέλεις πχ http://78.129.143.157:8000/heartfm.m3u. Δυστυχώς, αυτό πρέπει να γίνει χειροκίνητα για κάθε σταθμό που θέλεις. Απ' ότι κατάλαβα θέλεις να σου πω τα links των σταθμών;...

Δυστυχώς τα links των σταθμών τα βρίσκω και από το e-radio ή to live24. Το πρόβλημα είναι ότι σε κάποιους σταθμούς που βάζω χειροκίνητα λέει unsupported format. πχ αυτοί που ξεκινάνε με mms. Eυχαριστώ πάντως για τη βοήθεια.

Όσο για το a online radio έψαξα και στα ξένα forums και σε άλλους δεν το εμφανίζει στο market. Το droid live όταν θέλω να το πάρω σε full version πως θα γίνει; Όταν πατάω upgrade to full version με βγάζει στο market και λέει εγκατεστημένο (μάλλον το free). Τα paid προγράμματα που τα έχει το market;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...