Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5230


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

2 θεματάκια παιδιά:

 

1. Παρατήρησα πως κάτω από ήλιο [όχι απαραίτητα κόντρα] η οθόνη είναι εντελώς δυσδιάκριτη. Αυτό αντιμετωπίζεται με κάποιο τρόπο; [π.χ. αυξομείωση φωτεινότητας]

 

2. Βλέπω στα avatar σας πως χρησημοποιήτε την εικόνα του παρεμφερούς 5235, αντί του 5230. Μάλλον λόγο του ότι απεικονίζεται σε άσπρο χρώμα που μοιάζει περισσότερο με τη βασική έκδοση του 5230! :lol:

 

Υ.Γ: Φίλε stendor σ' ευχαριστώ για την υπενθύμιση του topic των symbian εφαρμογών. Ως newbie στην πλατφόρμα 60 της ΝΟΚΙΑ θα ρωτάω κατά καιρούς διάφορα κουφά! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 727
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γειά σας παιδιά, είμαι και εγώ ένας απο τους νικητές του διαγωνισμού, συγχαρητήρια και σε εσάς που το κερδίσατε. Θέλω να ρωτήσω αν απο εσάς που το παραλάβατε, ειναι κάποιος απο επαρχία, δηλαδή το έχει παραλάβει με courier... Γιατί απο ότι εχω δεί εδώ, όσους σας ειδοποίησαν, τα παραλάβατε απο Media Markt... Σε εμένα πάντως και άλλα 3 άτομα που ξερω οτι το έχουν κερδίσει απο την περιοχή μου ούτε φωνή, ούτε ακρόαση... Δηλαδή εμάς θα μας ειδοποιήσουν μετά απο 1α μήνα όταν πια δέν θα μπορούμε να τα παραλάβουμε??? Ε Λ Ε Ο Σ... :mad:

 

:!: P.S Παρατήρησα πριν λίγο καιρό αρκετά post που αφορούσαν τον διαγωνισμό διαγράφηκαν απο τους admins, όταν άρχισαν οι παραλαβές απο Media Markt... Λογικό είναι μιας και εδώ είναι thread gia to 5230 αλλά επειδή αυτά τα post υπήρχαν εδώ και μήνες, θερμή παράκληση να μην σβήσετε τα δικά μας, μέχρι τουλάχιστον να διαπιστώσουμε οτι έχουν αρχίσει να ειδοποιούν και εμάς απο επαρχία...

 

Ευχαριστώ... :cool:

Edited by NickAlfista
Link to comment
Share on other sites

δεν πιστευω αυτο που εγινε σημερα!!! παράτησα στην ακρη το lg renoir που ειναι κατα πολύ ανώτερο του 5230 !!! ναι εχει bugs αλλα ειναι αρχη κ θα απαληυθουν ειναι αισθητά αργο αλλα το εχω ερωτευτεί και δεν ξερω τον λογο!!!!!!!!!!!:blink: εντομεταξη κατι που δεν περιμενα ειναι η καμερα που ενώ ειναι 2 mp ειναι ΠΑΡΑ πολυ καλη και το βιντεο του απλα απιστευτο :shock:

Η κάμερα όντως, είναι πολύ καλή για 2 ΜΡ! Σε σχέση με το παλιό μου Ν73 που είχε 3,2ΜΡ, φαίνεται πολύ καλύτερη, τουλάχιστον στις φωτό -το βίντεο δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα!

Και ναι, κι εγώ το έχω ερωτευτεί χωρίς να ξέρω τον λόγο! :happy:

Εκτος απο την κουδουνιστρα το κουμπι κλαδώματος :angry:

Γιατί "κουδουνίστρα"; :lol: Εμένα το κουμπί κλειδώματος μού φαίνεται πολύ βολικό!

Έκανα μια αναβάθμιση λογισμικού που μου ζήτησε σήμερα το απόγευμα. Δεν παρατήρησα κάποια συγκεκριμένη αλλαγή στη λειτουργία της συσκευής. Με έκπληξη πάντως πρόσεξα πως πλέον κατά την αναβάθμιση λογισμικού δεν διαγράφονται όλες οι ρυθμίσεις και πρέπει να ξαναστήσεις όλο το μενού και τα προφίλ από την αρχή όπως παλαιότερα. Απλά εγκαθιστά το νέο λογισμικό και αυτό είναι όλο!

Aκριβώς, κι εμένα μου έκανε εντύπωση αυτό! Ούτε σβήστηκε τίποτα (μηνύματα κλπ), ούτε χρειάστηκε να ορίσω το θέμα και τα προφίλ ξανά, ούτε τίποτα! Πολύ καλό! :) Βέβαια, στο μέλλον όταν ξανακάνω αναβάθμιση, θα κρατάω κι ένα αντίγραφο ασφαλείας καλού-κακού! :rolleyes:

Edited by captum

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και γω κάτι..Το καλώδιο μεταφοράς δεδομένων USB είναι το ίδιο με αυτό του 5800?

Nαι, είναι αυτό με το λεπτό βύσμα.

Link to comment
Share on other sites

 

Γιατί "κουδουνίστρα"; :lol: Εμένα το κουμπί κλειδώματος μού φαίνεται πολύ βολικό!

 

 

κρατα με 2 δακτιλα το κινητο το ενα πανω στην 3.5 υποδοχη κ το αλλο κατο απο τα κουμπια, κουνισε το και πες μου τι ακουσες :O

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα. Το αγόρασα χθες απο το Mediamarkt του Φαλήρου και από λίγο που το είδα καλό φαίνεται. Μέσα στο κουτί είχε 3 προσόψεις (γκρι, γαλάζια και ρόζ) και είναι παραεισαγωγής (έχω την εντύπωση ότι είναι γαλλικό). Το απόγευμα θα το κάνω firmware update κλπ γιατί χθές δεν πρόλαβα.
ΖΤΕ BLADE - Samsung Galaxy 3 (i5800) - Google Nexus One - Asus Eee Pad Transformer 10.1" - Lg G Pad 7.0 (V400) - Coolpad F1 - Xiaomi Redmi Note 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

Μην ανυσηχείς..! και το δικό μου κάνει κατι ψιλοκουδουνίσματα το πλήκτρο που κλειδώνει κ ξεκλειδώνει , αλλά οχι και σε κανά υπερβολικό βαθμό :cool:.....πάντως πολύ καλύτερο αυτό σε σχέση με το samsung μου που πρέπει να μου σπάσει το νύχι για να κλειδώσω να ξεκλειδώσω και να απαντήσω σε εισερχόμενη κλήση :p !!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα. Το αγόρασα χθες απο το Mediamarkt του Φαλήρου και από λίγο που το είδα καλό φαίνεται. Μέσα στο κουτί είχε 3 προσόψεις (γκρι, γαλάζια και ρόζ) και είναι παραεισαγωγής (έχω την εντύπωση ότι είναι γαλλικό). Το απόγευμα θα το κάνω firmware update κλπ γιατί χθές δεν πρόλαβα.

 

Τελικά του έκανα το firmware update και όπως φοβόμουνα έχασα τα ελληνικά. :(

ΖΤΕ BLADE - Samsung Galaxy 3 (i5800) - Google Nexus One - Asus Eee Pad Transformer 10.1" - Lg G Pad 7.0 (V400) - Coolpad F1 - Xiaomi Redmi Note 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

απενεργοποίησε το Assistance-gps. Το κινητάκι πιάνει δορυφόρους στο τσακ μπαμ. Δεν χρειάζεται να χρεώνεσαι.
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

αφου δεν εχει wifi το gps χρεώνετε σωστα?

Μπορείς να περάσεις στο κινητό, μέσω υπολογιστή, χάρτες στο nokia maps ή να εγκαταστήσεις κάποιο άλλο πρόγραμμα gps με χάρτες περασμένους στο κινητό (πχ. garmin, sygic κλπ.) και να μην χρεώνεσαι.

Γενικά χρεώνεσαι όταν το πρόγραμμα που χρησιμοποιείς (πχ google maps) δεν έχει περασμένους χάρτες και πρέπει να τους κατεβάζει την στιγμή της πλοήγησης μέσω internet.

Link to comment
Share on other sites

Πώς γίνεται να βάζω φατσούλες στα μηνύματα? Το έψαξα πολύ, αλλά δε βρήκα άκρη!

 

Και κάτι άλλο: Είμαι τελείως στραβή ή όντως δεν υπάρχει υποδοχή για να δεθεί το κορδονάκι με την πένα?

Edited by SonataArctica
Link to comment
Share on other sites

Πώς γίνεται να βάζω φατσούλες στα μηνύματα? Το έψαξα πολύ, αλλά δε βρήκα άκρη!

Δεν γίνεται εκτός και αν υπάρχει εφαρμογή για κάτι τέτοιο, αλλά δεν τον νομίζω ότι υπάρχει κάτι τέτοιο. Για πιο πολλά μπορείς να ρωτήσεις και στο θέμα με τις εφαρμογές, [ΕΠΙΣΗΜΟ] Εφαρμογές Symbian OS v9.4 & v9.5

 

Και κάτι άλλο: Είμαι τελείως στραβή ή όντως δεν υπάρχει υποδοχή για να δεθεί το κορδονάκι με την πένα?

Nαι όντως....κι εγώ γέλαγα που δεν μπορούσα να βρω υποδοχή για το κορδονάκι. Δεν υπάρχει!!!

Διαβάστε λίγο στην σελίδα 40 των οδηγιών χρήσης και θα βρείτε την θέση για το κορδονάκι. Είναι μέσα από το καπάκι της μπαταρίας.

 

http://img39.imageshack.us/img39/7470/46317736.th.jpg

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι;ειμαι ανιδεη,βεβαια!!!πρεπει να μιλησω με την cosmote(εκει εχω συνδεση) ωστε να μπορω να συνδεθω στο internet ή να χρησιμοποιησω το gps;!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γενικά στα νοκια τις φατσούλες καθώς και όλα τα σύμβολα τα έχει στον αστερίσκο...οπότε αλλάξτε τον τρόπο γραφής σε αριθμητικό πληκτρολόγιο και δοκιμάστε το...σε μας δυστυχώς δεν το έχουν στείλει ακόμα...περιμένουμε το κούριερ μέσα στη βδομάδα...

Ήθελα να σας ρωτήσω κάτι... Το έχει σπάσει κανείς για να βάζει unsigned εφαρμογές?

Edited by stendor
Απαγορεύεται η γραφή τύπου SMS, να γράφεις ολόκληρες τις λέξεις.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γενικά στα νοκια τις φατσούλες καθώς και όλα τα σύμβολα τα έχει στον αστερίσκο...οπότε αλλάξτε τον τρόπο γραφής σε αριθμητικό πληκτρολόγιο και δοκιμάστε το...σε μας δυστυχώς δεν το έχουν στείλει ακόμα...περιμένουμε το κούριερ μέσα στη βδομάδα...

Ήθελα να σας ρωτήσω κάτι... Το έχει σπάσει κανείς για να βάζει unsigned εφαρμογές?

 

Φίλε "modaristis" σε πήραν τηλέφωνο για να σου πουν ότι θα το παραλάβεις μέσα στην εβδομάδα??? Γιατί εμάς εδώ ακόμα τίποτα... Μάλλον θα πάρω τηλέφωνο την Δευτέρα...:mad:

 

Όσον αφορά το "σπάσιμο" γίνεται απλά υπογράφοντας και εγκαθιστώντας την εφαρμογή "HelloOX2" στο κινητό σου με ένα certificate και ενα key για την συσκευή σου που θα κάνεις request π.χ. απο το "OPDA"... Μετα κάνεις εγκατάσταση οτι unsigned εφαρμογές θέλεις...:cool: (νομίζω υπάρχει και σχετικός, αναλυτικός οδηγός στο myphone)

Edited by NickAlfista
Link to comment
Share on other sites

Φίλε "modaristis" σε πήραν τηλέφωνο για να σου πουν ότι θα το παραλάβεις μέσα στην εβδομάδα??? Γιατί εμάς εδώ ακόμα τίποτα... Μάλλον θα πάρω τηλέφωνο την Δευτέρα...:mad:

 

Όσον αφορά το "σπάσιμο" γίνεται απλά υπογράφοντας και εγκαθιστώντας την εφαρμογή "HelloOX2" στο κινητό σου με ένα certificate και ενα key για την συσκευή σου που θα κάνεις request π.χ. απο το "OPDA"... Μετα κάνεις εγκατάσταση οτι unsigned εφαρμογές θέλεις...:cool: (νομίζω υπάρχει και σχετικός, αναλυτικός οδηγός στο myphone)

 

ναι φίλε μου τον βρήκα τον οδηγό απλά ρώτησα αν κανείς το έχει κάνει στο συγκεκριμένο κινητό.

 

Δεν με πήραν τηλέφωνο. Πήρα εγώ...πφφφφφφφφ...Είπαν την άλλη βδομάδα ή και πιο μετά, χωρίς να το λένε με σιγουριά...:mad:

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι;ειμαι ανιδεη,βεβαια!!!πρεπει να μιλησω με την cosmote(εκει εχω συνδεση) ωστε να μπορω να συνδεθω στο internet ή να χρησιμοποιησω το gps;!!!!!

 

Για το gps οχι, απλά βάλε κάποιο πρόγραμμα τής επιλογής σου και είσαι έτοιμη... (υπάρχει σχετικό thread για εφαρμογές σε Symbian). :!:Απλά πρόσεξε να απενεργοποιήσεις το A-Gps (Βοηθητικό του Gps) για να μην χρεώνεσαι, μια χαρά δουλειά κάνει το Gps μόνο του...

 

Για το internet θα επικοινωνήσεις μαζί τους να σου πουν τις απαιτούμενες ρυθμίσεις (ή ψάξε στο internet για αυτές). Καλύτερα όμως επικοινώνησε μαζί τους γιατί πολύ πιθανόν να θέλεις να φτιάξεις συγκεκριμένο πρόγραμμα internet (σύμφωνα με τις ανάγκες σου) στο πακέτο της σύνδεσης σου...

Edited by NickAlfista
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι;ειμαι ανιδεη,βεβαια!!!πρεπει να μιλησω με την cosmote(εκει εχω συνδεση) ωστε να μπορω να συνδεθω στο internet ή να χρησιμοποιησω το gps;!!!!!

Το gps δεν είναι για σύνδεση στο internet αλλά είναι το γνωστό gps δηλαδή πλοηγός.

Μάλλον εννοείς gprs που είναι για σύνδεση στο internet μέσω του παρόχου σου (cosmote). Με αυτό το τρόπο θα χρεώνεσαι αρκετά από την cosmote και δεν ξέρω αν είναι αυτό που θέλεις. Ίσως ψάχνεις σύνδεση στο internet μέσω wifi (πχ. του σπιτιού σου) αλλά αυτό δεν το διαθέτει η συσκευή σου. Γίνε λίγο πιο ξεκάθαρη να καταλάβουμε τι θέλεις..

Link to comment
Share on other sites

ναι φίλε μου τον βρήκα τον οδηγό απλά ρώτησα αν κανείς το έχει κάνει στο συγκεκριμένο κινητό.

 

Δεν με πήραν τηλέφωνο. Πήρα εγώ...πφφφφφφφφ...Είπαν την άλλη βδομάδα ή και πιο μετά, χωρίς να το λένε με σιγουριά...:mad:

 

Ok sorry εγώ δεν κατάλαβα καλά :O απλά ξέρω οτι γίνεται 100% έτσι για αυτό το έγραψα... εγώ το έχω κάνει σε ενα 5800 και στο δικό μου το Ν95.

 

Thanx! για την ενημέρωση να μην παίρνω τζάμπα τηλέφωνο (αφου και εμένα το ίδιο θα μου πουν....) <<Είπαν την άλλη βδομάδα ή και πιο μετά, χωρίς να το λένε με σιγουριά...>> :lol: Ε Λ Ε Ο Σ... ρε φίλε τέτοια διάκριση πια??? :protest: δηλαδή παίζει κιόλας να μας τα στείλουν χωρίς πρώτα να μας ειδοποιήσουν.... καλοί ειναι... είπαμε δώρο είναι αλλά οχι και έτσι...

Link to comment
Share on other sites

Δεν με πήραν τηλέφωνο. Πήρα εγώ...πφφφφφφφφ...Είπαν την άλλη βδομάδα ή και πιο μετά, χωρίς να το λένε με σιγουριά...:mad:

 

 

Σήμερα το παρέλαβα και γω

:D

Πολύ καλό κινητάκι θα έλεγα

Για την φωτογραφική δεν περίμενα να είναι τόσο καλή για 2ΜΡ

 

Όσοι είστε απο επαρχία να το περιμένετε μέσα στη βδομάδα

Το δικό μου θα ερχόταν Κοζάνη τη δευτέρα αλλά επειδή απο σήμερα είμαι Αθήνα μίλησα με τον υπεύθυνο του κουριερ και μου το έφερε στο σπίτι στην Αθήνα ο ίδιος

Ένα μπραβο λοιπόν στη νοκια-κοκα κολα αλλά ένα μεγαλύτερο μπραβο στον υπεύθυνο του κουριερ αφου με δικη του πρωτοβουλία μου το έφερε στο σπίτι χωρις δικα μου εξοδα και την ωρα που με βολευε εμενα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά

Έχω κάνει Update στην έκδοση 12 του firmware και έχω φορτώσει το καινούριο maps αλλά όποτε πάω να περάσω φωνές ή χαρτες από το Nokia ovi suite ή από το Map loader μου βγαζει "An unexpected error occured. Try again. Sorry for the inconvenience"

 

Έχω δοκιμάσει επανεκκινήσεις κλπ. αλλά δεν έγινε κάτι... Η αλήθεια είναι βέβαια ότι δεν έχω δοκιμάσει από άλλον υπολογιστή

 

Έχετε καμιά ιδέα; Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...