Jump to content

[Επίσημο] HTC Magic


miky7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

]OFFTOPIC:[/b]

Είναι διαθέσιμη και επίσημα η αναβάθμιση 3.05.401.3 για τους Έλληνες ιδιοκτήτες Magic.

 

Αυτό έγραψα κι εγώ 3-4 posts παραπάνω.:)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μετα απο μια εβδομαδα χρησης της νεας ρομ ,μπορω να πω αβιαστα οτι το magic μαμαει στεγνα :D . ... ΑΑΑλλο πραμα.

Κατα καιρους απο τις διαφορες δημοσιευσεις χρηστων ,ειχα αρχισει να πιστευω πως το sense UI ειναι μουφα( βαρυ, κολλαει ,ειναι αργο ...) , αλλα τωρα που το λειτουργω μπορω να πω με βεβαιοτητα ,πως μαλλον οι τυποι αυτοι δεν εχουν τις απαραιτητες γνωσεις .... αλλιως δεν εξηγειται. .... Ή μαλλον εξηγειται με το οτι ο καθε ασχετος φορτωνει οτι σαβουρα βρει και επεμβαινει στο συστημα της συσκευης ,χωρις να γνωριζει τι και πως ..... και πληροφορει λανθασμενα τους υπολοιπους.

Ουτε κολλαει το ματζικ ουτε αργοπορει :rolleyes: .

Μια χαρα δουλευει και μπορω να πω σε σχεση με το αρχικο απλο 1.5 firmware ειναι ακομα πιο ομαλο στην χρηση του ... και πιο λειτουργικο ,με τις προσθηκες της hTC :X .

- Ενα αλλο εντυπωσιακο που παρατηρησα σημερα ειναι με την φορτιση της μπαταριας.

- Ενω πρωτα ηθελε 3 ωρες για να πρασινισει ,σημερα χρειαστηκε 2ωρες και 20 λεπτα με απενεργοποιημενη την συσκευη, ενω το περιεργο ειναι οτι χρειαστηκα να κανω ενα τηλ. και ενεργοποιησα την συσκευη ενω φορτιζε ,στην 1 ωρα και 15 λεπτα απο την εναρξη της φορτισης και αφου ενεργοποιηθηκε ,το λαμπακι ηταν πρασινο (χωρις τον κεραυνο της φορτισης) :blink: και στα σετινγκς η μπαταρια ηταν φουλ .... περιεργο αυτο ,καθως οτι και η συσκευη ηταν δροσερη ,ενω πρωτα στην μια ωρα εκαιγε .... τι να πω :cool: , ειμαι με ραδιο 6.35.10.18

 

ΥΓ. Βασιλη προχωρα (ecleir).... :D , αλλα βαλε και sense UI μεσα :ninja: .... εκτος κι αν εχει τιποτα καλο απο την google.

- Σε σχεση με την 1.5 sense UI ,τι διαφορες εχει;

Edited by hitech
- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο μια εβδομαδα χρησης της νεας ρομ ,μπορω να πω αβιαστα οτι το magic μαμαει στεγνα :D . ... ΑΑΑλλο πραμα.

Κατα καιρους απο τις διαφορες δημοσιευσεις χρηστων ,ειχα αρχισει να πιστευω πως το sense UI ειναι μουφα( βαρυ, κολλαει ,ειναι αργο ...) , αλλα τωρα που το λειτουργω μπορω να πω με βεβαιοτητα ,πως μαλλον οι τυποι αυτοι δεν εχουν τις απαραιτητες γνωσεις .... αλλιως δεν εξηγειται. .... Ή μαλλον εξηγειται με το οτι ο καθε ασχετος φορτωνει οτι σαβουρα βρει και επεμβαινει στο συστημα της συσκευης ,χωρις να γνωριζει τι και πως ..... και πληροφορει λανθασμενα τους υπολοιπους.

Ουτε κολλαει το ματζικ ουτε αργοπορει :rolleyes: .

Μια χαρα δουλευει και μπορω να πω σε σχεση με το αρχικο απλο 1.5 firmware ειναι ακομα πιο ομαλο στην χρηση του ... και πιο λειτουργικο ,με τις προσθηκες της hTC :X .

- Σε σχεση με την 1.5 sense UI ,τι διαφορες εχει;

 

επειδή είχα δοκιμάσει τις εκδόσεις ROM με sense UI, η αλήθεια είναι ήταν αργές και κολλούσαν. μόνο CursorSense δεν το έκανε αυτό και δούλευε τέλεια...

άρα σωστά έλεγαν όλοι στα forum.

Link to comment
Share on other sites

επειδή είχα δοκιμάσει τις εκδόσεις ROM με sense UI, η αλήθεια είναι ήταν αργές και κολλούσαν. μόνο CursorSense δεν το έκανε αυτό και δούλευε τέλεια...

άρα σωστά έλεγαν όλοι στα forum.

 

Κοιταξε ,δεν ξερω τι κανει η cursorsense ,αλλα η επισημη ρομ δουλευει αριστα ( με αλλαγμενο SPL και Radio).

- Οταν λες κολλαει ,τι εννοεις; Οταν λες αργες παλι;; :confused: ... ποιο ειναι το μετρο; Εγω μιλω για την official εκδοση. Αυτη δοκιμασες και ειχες προβλημα;

- Εμενα δεν κολλησε κατι μεχρι τωρα. Δουλευει πολυ ομαλα και εχει αμεση αποκριση.

- Προβλημα παρουσιαστηκε οταν χρησιμοποιουσα τον task panel και εκλεινα τις εφαρμογες που ετρεχαν στο παρασκηνιο. Πρεπει να ξερεις τι κλεινεις και τι οχι. Οποτε μετα απο αναφορες ειδικων στο πως λειτουργει χοντρικα το android ( κανω αναφορα μερικα ποστς πιο πανω) ,τον εβγαλα και θα δω πως θα συμπεριφερθει στο μελλον.

 

- Τωρα αν ελεγαν και συνεχιζουν να λενε σωστα στα διαφορα φορα ,επιτρεψε μου να αμφιβαλλω ,μιας και ειμαι ο ιδιος χρηστης πια ,του sense UI.

Edited by hitech
- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από εμένα,

 

Μου έδωσε το κινητό ένας φίλος για να του βάλω τα ελληνικά (το πήρε από cosmote) κι ενώ κατέβασα την επίσημη ρομ και αυτό: http://www.htc.com/europe/SupportDownload.aspx?p_id=267&cat=3&dl_id=852

 

, το htc sync δεν βλέπει με τίποτα το τηλέφωνο. Τα υπόλοιπα αρχεία τα βλέπει κανονικά. Έχω windows 7, αλλά λέει ότι είναι συμβατό με τα windows 7.

 

Τί λάθος μπορεί να κάνω; Έκανα κι επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, πάτησα στα notifications του κινητού το htc sync, αλλά λεει ότι δεν μπορεί να βρει htc sync στον υπολογιστή μου.

Currently using:

Samsung Galaxy S23 Ultra, Galaxy Buds 2 Pro, Galaxy Watch

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από εμένα,

 

Μου έδωσε το κινητό ένας φίλος για να του βάλω τα ελληνικά (το πήρε από cosmote) κι ενώ κατέβασα την επίσημη ρομ και αυτό: http://www.htc.com/europe/SupportDownload.aspx?p_id=267&cat=3&dl_id=852

 

, το htc sync δεν βλέπει με τίποτα το τηλέφωνο. Τα υπόλοιπα αρχεία τα βλέπει κανονικά. Έχω windows 7, αλλά λέει ότι είναι συμβατό με τα windows 7.

 

Τί λάθος μπορεί να κάνω; Έκανα κι επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, πάτησα στα notifications του κινητού το htc sync, αλλά λεει ότι δεν μπορεί να βρει htc sync στον υπολογιστή μου.

 

ποιό htc sync χρησιμοποιείς?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό του link, το 2.0.18

 

δεν ξέρω. κοίτα λίγο στις ρυθμίσεις κάπου πρέπει να λέει συγχρονισμός με PC.

δεν ξέρω αν είναι αυτό! την επίσημη ROM έχει πάνω έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να φταίει το ότι δεν έχω το δικό του καλώδιο και έχω βάλει ένα άλλο miniUSB.

 

Στην τελική θα προσπαθήσω να κάνω τη διαδικασία στο δικό του PC. Ευχαριστώ πάντως για το ενδιαφέρον. :)

Currently using:

Samsung Galaxy S23 Ultra, Galaxy Buds 2 Pro, Galaxy Watch

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Είδες λοιπόν, είναι το πρώτο που σκέφτηκα, κάποτε μου είχε ξανατύχει κάτι ανάλογο και ήταν θέμα καλωδίου τελικά.

Θα πάω αύριο από εκεί να κάνουμε μαζί το φλασάρισμα (να μαθαίνει κιόλας :) )

Currently using:

Samsung Galaxy S23 Ultra, Galaxy Buds 2 Pro, Galaxy Watch

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

είμαι 99% σίγουρος οτι παίζει αυτό!!

δεν είναι απλό mini USB.....

Είναι απλό USB. Ό,τι κάνω στο κινητό μου το κάνω με το USB καλώδιο ενός card reader

Είδες λοιπόν, είναι το πρώτο που σκέφτηκα, κάποτε μου είχε ξανατύχει κάτι ανάλογο και ήταν θέμα καλωδίου τελικά.

Θα πάω αύριο από εκεί να κάνουμε μαζί το φλασάρισμα (να μαθαίνει κιόλας :) )

Δεν πρέπει να αφήσεις τα Windows 7 να κατεβάσουν drivers από το internet. Εάν το έκαναν ήδη, πήγαινε στο control panel -> System and Security -> System -> Device manager. Ενώ έχεις συνδεμένο το κινητό, εκεί κάτω από το ADB Interface θα εμφανίζεται το "HTC Dream Composite ADB Interface".

 

  1. Κάνε δεξί κλικ και επέλεξε "Update Driver Software". Στην επόμενη ερώτηση επέλεξε "Browse my computer for driver software".
  2. Στην καρτέλα που θα εμφανιστεί, επέλεξε το "Let me pick from a list of device drivers on my computer".
  3. Ανοίγει νέα καρτέλα στην οποία θα πρέπει να υπάρχει συσκευή με το όνομα "My HTC". Την επιλέγεις και πατάς Next.

Εάν δεν υπάρχει:

 

  1. Επέλεξε το "Have Disk" και πήγαινε στο C:\Program Files (x86)\HTC\HTC Driver\Driver Files\Win7_x64 (ο τελευταίος φάκελος Win7_x64 μπορεί να διαφέρει, εάν δεν έχεις 64bit Windows 7).
  2. Επέλεξε το androidusb.INF και πάτησε το Next.

 

Αυτό θα εγκαταστήσει τους drivers της HTC και το εικονίδιο του HTC Sync θα γίνει πράσινο. Εάν δε γίνει αμέσως, βγάλε και ξαναβάλε το κινητό στο PC.

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο μια εβδομαδα χρησης της νεας ρομ ,μπορω να πω αβιαστα οτι το magic μαμαει στεγνα :D . ... ΑΑΑλλο πραμα.

Κατα καιρους απο τις διαφορες δημοσιευσεις χρηστων ,ειχα αρχισει να πιστευω πως το sense UI ειναι μουφα( βαρυ, κολλαει ,ειναι αργο ...) , αλλα τωρα που το λειτουργω μπορω να πω με βεβαιοτητα ,πως μαλλον οι τυποι αυτοι δεν εχουν τις απαραιτητες γνωσεις .... αλλιως δεν εξηγειται. .... Ή μαλλον εξηγειται με το οτι ο καθε ασχετος φορτωνει οτι σαβουρα βρει και επεμβαινει στο συστημα της συσκευης ,χωρις να γνωριζει τι και πως ..... και πληροφορει λανθασμενα τους υπολοιπους.

Ουτε κολλαει το ματζικ ουτε αργοπορει :rolleyes: .

Μια χαρα δουλευει και μπορω να πω σε σχεση με το αρχικο απλο 1.5 firmware ειναι ακομα πιο ομαλο στην χρηση του ... και πιο λειτουργικο ,με τις προσθηκες της hTC :X .

- Ενα αλλο εντυπωσιακο που παρατηρησα σημερα ειναι με την φορτιση της μπαταριας.

- Ενω πρωτα ηθελε 3 ωρες για να πρασινισει ,σημερα χρειαστηκε 2ωρες και 20 λεπτα με απενεργοποιημενη την συσκευη, ενω το περιεργο ειναι οτι χρειαστηκα να κανω ενα τηλ. και ενεργοποιησα την συσκευη ενω φορτιζε ,στην 1 ωρα και 15 λεπτα απο την εναρξη της φορτισης και αφου ενεργοποιηθηκε ,το λαμπακι ηταν πρασινο (χωρις τον κεραυνο της φορτισης) :blink: και στα σετινγκς η μπαταρια ηταν φουλ .... περιεργο αυτο ,καθως οτι και η συσκευη ηταν δροσερη ,ενω πρωτα στην μια ωρα εκαιγε .... τι να πω :cool: , ειμαι με ραδιο 6.35.10.18

 

ΥΓ. Βασιλη προχωρα (ecleir).... :D , αλλα βαλε και sense UI μεσα :ninja: .... εκτος κι αν εχει τιποτα καλο απο την google.

- Σε σχεση με την 1.5 sense UI ,τι διαφορες εχει;

 

κοιτα να δεις φιλε, εσενα μπορει να σου αρεσε το sense, εμενα και καποιους αλλους οχι

δεν μπορεις ομως να λες οτι οσοι δεν το εχουν ειναι επειδη δεν εχουν τις απαραιτητες γνωσεις και γεμιζουν το κινητο τους με σαβουρα

ο καθενας κανει την επιλογη του

και το μονο σιγουρο ειναι οτι χωρις sense το τηλεφωνο ειναι πολυ πιο ελαφρυ απ' οτι με sense

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε ,δεν ξερω τι κανει η cursorsense ,αλλα η επισημη ρομ δουλευει αριστα ( με αλλαγμενο SPL και Radio).

- Οταν λες κολλαει ,τι εννοεις; Οταν λες αργες παλι;; :confused: ... πιο ειναι το μετρο; Εγω μιλω για την official εκδοση. Αυτη δοκιμασες και ειχες προβλημα;

- Εμενα δεν κολλησε κατι μεχρι τωρα. Δουλευει πολυ ομαλα και εχει αμεση αποκριση.

- Προβλημα παρουσιαστηκε οταν χρησιμοποιουσα τον task panel και εκλεινα τις εφαρμογες που ετρεχαν στο παρασκηνιο. Πρεπει να ξερεις τι κλεινεις και τι οχι. Οποτε μετα απο αναφορες ειδικων στο πως λειτουργει χοντρικα το android ( κανω αναφορα μερικα ποστς πιο πανω) ,τον εβγαλα και θα δω πως θα συμπεριφερθει στο μελλον.

 

- Τωρα αν ελεγαν και συνεχιζουν να λενε σωστα στα διαφορα φορα ,επιτρεψε μου να αμφιβαλλω ,μιας και ειμαι ο ιδιος χρηστης πια ,του sense UI.

 

αναφέρομαι στις custom (myhero, casense) η Cursor και η HTC δουλεύουν άψογα...

 

Είναι απλό USB. Ό,τι κάνω στο κινητό μου το κάνω με το USB καλώδιο ενός card reader

 

:!::!::!::!:

εμένα δουλεύει κανονικά για μεταφορά αρχείων ένα miniUSB από μια φωτογραφική.

αλλά σε fastboot δεν μπαίνει από αυτό το καλώδιο!

Edited by athanaso77
Δεν γράφουμε συνεχόμενα μηνύματα. Κάνε χρήση της "Τροποποίησης" ή της "Πολλαπλής παράθεσης".
Link to comment
Share on other sites

ακυρωσα το 9700 και παρηγγειλα το magic...ρε παιδια με τι ριγα ερχεται το μαυρο της cosmote? γμτ να μην εχουν ενα ασπρο :(
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

@ea6gka:

Θα σε παρακαλούσα να μην γράφεις με μορφή τύπου SMS. Αυτή η μέθοδος γραφής έχει καταργηθεί μαζί με τα greeklish.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

κοιτα να δεις φιλε, εσενα μπορει να σου αρεσε το sense, εμενα και καποιους αλλους οχι

δεν μπορεις ομως να λες οτι οσοι δεν το εχουν ειναι επειδη δεν εχουν τις απαραιτητες γνωσεις και γεμιζουν το κινητο τους με σαβουρα

ο καθενας κανει την επιλογη του

και το μονο σιγουρο ειναι οτι χωρις sense το τηλεφωνο ειναι πολυ πιο ελαφρυ απ' οτι με sense

 

βασικα ειναι γουστα του καθενος αυτα.

αλλος προτιμα το sense αλλος προτιμα την ταχυτητα πχ.

 

Εγω διαλεξα να εχω το sense γτ ειναι πιο ωραι οτο κινητο αλλα απο την λαλη θα ηθελα να ειχα επανω την cyanogen και με την πρωτη ευκαιρεια( αν παρουσιαστει) θα τη βαλω γτ τωρα εχω κleiδωμενο spl

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν! Μόλις ήρθε το HTC Magic!! Μόνο που είναι αγγλικό! Γίνεται να αλλάξει η γλώσσα;

Επίσης! Τι λέτε να κάνω πρώτα με το κινητό; Τι να του βάλω; Προγράμματα κλπ;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλωσήρθες στο Magic.

 

Διάβασε τα FAQs που υπάρχουν στην πρώτη σελίδα. Έπειτα, δώσε μας περισσότερες λεπτομέρειες για τον τύπο του κινητού σου (32Α ή 32Β;). Κυκλοφόρησε χτες επίσημη αναβάθμιση με ελληνικό μενού και πληκτρολόγιο. Πριν τη βάλεις διάβασε κάποιες λεπτομέρειες εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλωσήρθες στο Magic.

 

Διάβασε τα FAQs που υπάρχουν στην πρώτη σελίδα. Έπειτα, δώσε μας περισσότερες λεπτομέρειες για τον τύπο του κινητού σου (32Α ή 32Β;). Κυκλοφόρησε χτες επίσημη αναβάθμιση με ελληνικό μενού και πληκτρολόγιο. Πριν τη βάλεις διάβασε κάποιες λεπτομέρειες εδώ.

 

Έχω την 32Α. Βασικά θα ήθελα να μου πείτε τι μου προτείνετε να κάνω! Τι είναι καλύτερο; Εσείς τι έχετε κάνει;

Edited by dermitzos
Link to comment
Share on other sites

Εάν δε σ' ενδιαφέρει να διατηρήσεις τη δυνατότητα να βάζεις custom ROMs στο κινητό σου, πήγαινε εδώ, κατέβασε την αναβάθμιση και εγκατέστησέ την ακολουθώντας τις οδηγίες στην οθόνη του PC. Διαφορετικά υπάρχουν εναλλακτικές ("ξεκλείδωτη" επίσημη ελληνική ROM ή VmaSense), που μπορούν να σου προσφέρουν ό,τι και η συγκεκριμένη αναβάθμιση με τη διατήρηση ανοιχτών των επιλογών σου.
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν μπορεί να είναι rooted με όσα πλεονεκτήματα αυτό προσφέρει. Επίσης, μπορείς να εγκαταστήσεις ROM που έχουν την τελευταία έκδοση (2.1) του Android, ενώ η επίσημη είναι στην 1.5. Εάν βάλεις την επίσημη αναβάθμιση χρησιμοποιώντας το RUU, κλειδώνει το SPL σου κι αν θέλεις να δοκιμάσεις κάτι άλλο (γιατί δε σου άρεσε ή γιατί στην πορεία προκύψουν άλλες ανάγκες από αυτές που έχεις τώρα) απλά δε θα μπορείς. Δε σημαίνει ότι το κινητό σου δε θα δουλεύει σωστά. Είναι όλα θέμα επιλογών και οι custom ROMs σου προσφέρουν περισσότερες.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...