Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 (Leo)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
1. Γιατί το HD2 δεν υπάρχει στην ιστοσελίδα της htc στην Ελλάδα? 2. Παρατηρώ πως όταν η σύνδεση του gprs είναι ενεργή, κάποιες κλήσεις δεν φτάνουν (φαίνεται ότι δεν έχω καλό σήμα σε αυτούς που με καλούν). Είναι φυσιολογικό αυτό το φαινόμενο? 3. Έχω προσπαθήσει αρκετές φορές να εγκαταστήσω το bsb tweaks, το "πετάω" στην κάρτα μνήμης (όχι σε συγκεκριμένο φάκελο), το κάνω εγκατάσταση στην συσκευή και όταν προσπαθώ να το ανοίξω, δεν γίνεται. Τί μπορώ να κάνω γι' αυτό? 4. Αγόρασα έναν φορτιστή αυτοκινήτου της motorola και ο υπάλληλος μου είπε πως μπορεί να δώσει έως 1600mA, αλλά για να μην "κάψει" τις συσκευές, προσαρμόζει την τάση, ανάλογα με τις απαιτήσεις της εκάστοτε συσκευής. Ισχύει αυτό? 5. Η επανεκκίνηση της συσκευής με το πλήκτρο του soft reset, είναι το ίδιο με την απενεργοποίηση της συσκευής και την ενεργοποίηση της πάλι?

 

1. Πλέον η ACE Hellas δεν παρέχει support για τις συσκευές αλλά αυτό μεταφέρεται στη νεοσύστατη HTC Hellas. Ευτυχώς που η ACE Hellas κρατάει το service των συσκευών.

2. Δε νομίζω ότι το gprs συνδέεται με το εάν έχεις καλό σήμα στη συσκευή στην περιοχή που βρίσκεσαι.

3. Στα important notes αναφέρει... .NetCF 3.5 is required. Το έχεις βάλει;

4. Δεν έχεις πρόβλημα όποιον και να βάλεις από αυτούς που κυκλοφορούν στην αγορά.

5. Ναι. Μπορείς να βάλεις κάποιο από τα προγραματάκια που έχουμε αναφέρει κατά καιρούς που κάνουν soft reset μέσα από το μενού της συσκευής.

 

Το expansys θεωρειται μαγαζι εσωτερικου και μπορει να εκπεσει ο ΦΠΑ ??? Εχω επιφυλλαξεις.

 

Από expansys εκπίπτει το ΦΠΑ κανονικά. Δεν θεωρείται κατάστημα εσωτερικού, πρόκειται για ενδοκοινοτική αγορά. Είναι άκρως αξιόπιστο, το έχουμε χρησιμοποιήσει πολλές φορές.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Από expansys εκπίπτει το ΦΠΑ κανονικά. Δεν θεωρείται κατάστημα εσωτερικού, πρόκειται για ενδοκοινοτική αγορά. Είναι άκρως αξιόπιστο, το έχουμε χρησιμοποιήσει πολλές φορές.

 

Δεν εθεσα θεμα αξιοπιστιας.Κι εγω εχω αγορασει ενα video player απλα δεν ειμαι σιγουρος για τον ΦΠΑ. Αν ξερεις σιγουρα τοτε ειναι μονοδρομος πραγματι.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 3 μέρες με το 2.07.51.05 ράδιο, μπορώ να πω ότι είναι το πιο καλό απ' όσα έχω δοκιμάσει! Και μεγάλη διάρκεια μπαταρίας και ταχύτατο κλείδωμα και ποιότητα στο gps και ποιότητα στην συνομιλία! Κανένα πρόβλημα και στο ιντερνετ! :)
Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Αν ξερεις σιγουρα τοτε ειναι μονοδρομος πραγματι.

 

Δεν θα μπορούσα να τοποθετηθώ χωρίς να είμαι σίγουρος. Δοκιμασμένα πράγματα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, θα μπορούσατε να με βοηθήσετε να βρώ κάποιο κατάστημα απο όπου θα μπορέσω να αγοράσω το HTC HD2 όσο πιό φθηνά γίνεται ?... Απο το εξωτερικό θα το αγοράσω πιό φθηνά?.. (υπόψιν, πως μπορώ να κόψω τιμολόγιο, οπότε γλιτώνω το ΦΠΑ ... μόνο απο εσωτερικό όμως... )

 

Σας ευχαριστώ πολύ! ;)

 

Από τη στιγμή που έχεις τη δυνατότητα να μην πληρώσεις ΦΠΑ... το expansys είναι μονόδρομος (Θα σου βγει 475 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά).

 

Γιάννη ο φίλος ρωτάει για καταστήματα εσωτερικού γιατί μάλλον δεν έχει δηλώσει το εταιρικό ΑΦΜ του για ενδοκοινοτικές συναλλαγές. Φαντάζομαι ακόμη η Expansys για Ελλάδα κόβει Γαλλικό τιμολόγιο.

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή με λίγα λόγια, μάλλον δεν μπορώ να κόψω τιμολόγιο απο το expansys .. ε ?...:(

 

Update : Τελικά πήρα τηλέφωνο στην expansys.. (211...κτλ. κτλ.)... Γαλλικό τιμολόγιο δίνουν... οπότε τζίφος..

Edited by ultraxmode
The brand new tech-blog of Greece! http://www.dailyfix.gr ;)
Link to comment
Share on other sites

Το expansys θεωρειται μαγαζι εσωτερικου και μπορει να εκπεσει ο ΦΠΑ ??? Εχω επιφυλλαξεις.

 

To expansys ειναι εταιρεια με εδρα στη Γαλλια, και οι ενδοκοινοτικες αγορες πλεον γινονται χωρις ΦΠΑ αρκει το ΑΦΜ να ειναι εταιρικο (ΠΧ Ο.Ε., Α.Ε. κλπ )

 

Το λεω με πληρη ευθηνη καθως εγω τη συσκευη μου την πηρα απο εκει βαζοντας το ΑΦΜ της εταιρειας μου και πληρωνοντας 480 ευρω περιπου μαζι με τα μεταφορικα.

 

Δηλαδή με λίγα λόγια, μάλλον δεν μπορώ να κόψω τιμολόγιο απο το expansys .. ε ?...:(

 

Φιλε μου μπες εδω: http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/vieshome.do

Βαλε Χωρα και ΑΦΜ και θα δεις εαν το ΑΦΜ σου ειναι εγκυρο για ενδοκοινοτικες αγορες.

Edited by vanzelvoul
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Η Αμερικάνικη έκδοση της T-Mobile μιλάει για...

ROM: 1 GB

RAM: 576 MB

 

http://www.htc.com/us/products/t-mobile-hd2?view=0-12&sort=0#tech-specs

 

(Να υπενθυμίσω ότι η ευρωπαϊκή έκδοση έχει ROM: 512 MB & RAM: 448 MB)

Edited by athanaso77

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

To expansys ειναι εταιρεια με εδρα στη Γαλλια, και οι ενδοκοινοτικες αγορες πλεον γινονται χωρις ΦΠΑ αρκει το ΑΦΜ να ειναι εταιρικο (ΠΧ Ο.Ε., Α.Ε. κλπ )

 

Το λεω με πληρη ευθηνη καθως εγω τη συσκευη μου την πηρα απο εκει βαζοντας το ΑΦΜ της εταιρειας μου και πληρωνοντας 480 ευρω περιπου μαζι με τα μεταφορικα.

 

 

 

Φιλε μου μπες εδω: http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/vieshome.do

Βαλε Χωρα και ΑΦΜ και θα δεις εαν το ΑΦΜ σου ειναι εγκυρο για ενδοκοινοτικες αγορες.

 

Πρέπει όμως να είναι δηλωμένο και το ΑΦΜ για ενδοκοινοτικές συναλλαγές.

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

Η Αμερικάνικη έκδοση της T-Mobile μιλάει για...

ROM: 1 GB

RAM: 576 MB

 

http://www.htc.com/us/products/t-mobile-hd2?view=0-12&sort=0#tech-specs

 

(Να υπενθυμίσω ότι η ευρωπαϊκή έκδοση έχει ROM: 512 MB & RAM: 448 MB)

 

Ειναι για ντοματες η HTC δλδ!! 3 μηνες μετα μας κοροιδευει μεσα στα μουτρα μας.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

To expansys ειναι εταιρεια με εδρα στη Γαλλια, και οι ενδοκοινοτικες αγορες πλεον γινονται χωρις ΦΠΑ αρκει το ΑΦΜ να ειναι εταιρικο (ΠΧ Ο.Ε., Α.Ε. κλπ )

 

Το λεω με πληρη ευθηνη καθως εγω τη συσκευη μου την πηρα απο εκει βαζοντας το ΑΦΜ της εταιρειας μου και πληρωνοντας 480 ευρω περιπου μαζι με τα μεταφορικα.

 

 

 

Φιλε μου μπες εδω: http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/vieshome.do

Βαλε Χωρα και ΑΦΜ και θα δεις εαν το ΑΦΜ σου ειναι εγκυρο για ενδοκοινοτικες αγορες.

Ευζαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Πράγματι αυτό το πρόγραμμα χρειαζόταν για το bsb tweaks. Αυτό το radio για το οποίο γίνεται λόγος τελευταία, είμαι πια πεπεισμένος πως δεν είναι το radio το γνωστό, που μέχρι πρότινος νόμιζα πως αλλάζατε radio fm στην συσκευή σας. Το ξέρω πως ακούγεται ανόητο, αλλά βλέποντας την ονομασία, μόνο εκεί πήγαινε η σκέψη μου, γιατί μόνο αυτό γνωρίζω ως radio. Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι είναι το radio που αλλάζετε και ποιά η χρήση του?

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει όμως να είναι δηλωμένο και το ΑΦΜ για ενδοκοινοτικές συναλλαγές.

 

Εχω την εντυπωση πως γινεται αυτοματα με την πρωτη ενδοκοινοτικη αγορα.

Δεν ειμαι σιγουρος απλα δε θυμαμαι να ειχα δηλωσει πουθενα το εταιρικο ΑΦΜ μου για να προχωρησω σε ενδοκοινοτικες αγορες.

 

Θα επανελθω ομως με πιο εγκυρες πληροφοριες.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ειναι για ντοματες η HTC δλδ!! 3 μηνες μετα μας κοροιδευει μεσα στα μουτρα μας.

 

Αν δεν κάνω λάθος το κινητό θα κυκλοφορήσει στην Αμερικανική αγορά τον Μάρτιο, δηλαδή 6 μήνες μετά την Ευρώπη, κυκλοφόρησε Νοέμβριο! Επίσης το Νοέμβριο του 2010 θα βγει και ο αντικαταστάτης του HD2 (σύμφωνα με την μέχρι τώρα τακτική, να βγάζει αντικαταστάτη στον χρόνο)

 

Άρα κάπου έχει μια λογική η κίνηση αυτή! Και ας μην ξεχνάμε ότι πολλά πλέον παίζονται και με το θέμα των WM7, τα οποία μάλλον θα τα δοκιμάσουν μόνο οι Αμερικάνοι κάτοχοι HD2!!!

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Μετά από 3 μέρες με το 2.07.51.05 ράδιο, μπορώ να πω ότι είναι το πιο καλό απ' όσα έχω δοκιμάσει! Και μεγάλη διάρκεια μπαταρίας και ταχύτατο κλείδωμα και ποιότητα στο gps και ποιότητα στην συνομιλία! Κανένα πρόβλημα και στο ιντερνετ! :)

Και απο που θα το κατεβασουμε ;

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι είναι το radio που αλλάζετε και ποιά η χρήση του?

 

Είναι το ξεχωριστό κομμάτι της ROM το οποίο έχει να κάνει με όλες τις ασύρματες επικοινωνίες της συσκευής. Για το λόγο αυτό ανάλογα με το Radio μπορεί να δούμε αλλαγές στο σήμα του τηλεφώνου, στην απόδοση του GPS, στην εμβέλεια του wifi, κτλ.

 

Και απο που θα το κατεβασουμε ;

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=611787

 

Αν δεν κάνω λάθος το κινητό θα κυκλοφορήσει στην Αμερικανική αγορά τον Μάρτιο, δηλαδή 6 μήνες μετά την Ευρώπη, κυκλοφόρησε Νοέμβριο! Επίσης το Νοέμβριο του 2010 θα βγει και ο αντικαταστάτης του HD2 (σύμφωνα με την μέχρι τώρα τακτική, να βγάζει αντικαταστάτη στον χρόνο)

 

Άρα κάπου έχει μια λογική η κίνηση αυτή! Και ας μην ξεχνάμε ότι πολλά πλέον παίζονται και με το θέμα των WM7, τα οποία μάλλον θα τα δοκιμάσουν μόνο οι Αμερικάνοι κάτοχοι HD2!!!

 

Άλλο να βγει αντικαταστάτης, και άλλο να βγάζει την ίδια συσκευή με διαφορετικά hardwarικά χαρακτηριστικά. Αυτό δεν γίνεται πουθενά και δεν είναι τυχαίο αυτό μιας και αποτελεί απαράβατο κανόνα στον κόσμο του marketing.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωση πως γινεται αυτοματα με την πρωτη ενδοκοινοτικη αγορα.

Δεν ειμαι σιγουρος απλα δε θυμαμαι να ειχα δηλωσει πουθενα το εταιρικο ΑΦΜ μου για να προχωρησω σε ενδοκοινοτικες αγορες.

 

Θα επανελθω ομως με πιο εγκυρες πληροφοριες.

 

Αν μπορείς φίλε μου ναι, κάντο! Θα με βοηθούσες πάρα πολύ...

 

Επίσης, μέσα απο το Link για το Verification του AΦΜ μου, ΝΑΙ , μου έβγαλε το μήνυμα

 

"Υes, Valid VAT Number !"

The brand new tech-blog of Greece! http://www.dailyfix.gr ;)
Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς φίλε μου ναι, κάντο! Θα με βοηθούσες πάρα πολύ...

 

Επίσης, μέσα απο το Link για το Verification του AΦΜ μου, ΝΑΙ , μου έβγαλε το μήνυμα

 

"Υes, Valid VAT Number !"

 

Eαν σου εβγαλε οτι ειναι εγκυρο τοτε εισαι σε καλο δρομο!

το ΑΦΜ ειναι εταιρικο?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Eαν σου εβγαλε οτι ειναι εγκυρο τοτε εισαι σε καλο δρομο!

το ΑΦΜ ειναι εταιρικο?

 

Όταν λές εταιρικό.. ? Έχω κάνει έναρξη επαγγέλματος και κόβω τιμολόγια παροχής υπηρεσιών.. σαν τεχνικός Η/Υ ...

The brand new tech-blog of Greece! http://www.dailyfix.gr ;)
Link to comment
Share on other sites

Όταν λές εταιρικό.. ? Έχω κάνει έναρξη επαγγέλματος και κόβω τιμολόγια παροχής υπηρεσιών.. σαν τεχνικός Η/Υ ...

 

Εταιρικο ειναι ενα ΑΦΜ ξεχωρο απο το ατομικο μας και ειναι για ΟΕ , ΕΕ , ΕΠΕ , ΑΕ κλπ.Εσυ μαλλον κοβεις αποδειξεις με το ΑΦΜ που ειχες και πριν.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα τουλάχιστον εντός Ελλάδος, ξέρω οτι μπορώ κανονικά να κάνω αγορές.. μιάς και αποδίδω το ΦΠΑ κανονικά στην εφορία..

 

Αυτό δεν ισχύει και με την ΕΕ πλεον?.. γιατί αν ΕΙΔΙΚΑ για αγορές απο εξωτερικό πρέπει να κάνω αλλαγές στην Εφορία.. αφήστε το καλύτερα... δεν θα ασχοληθώ..

 

Αν πάλι μπορώ να αγοράσω απο κατάστημα ΕΝΤΟΣ ΕΕ με αυτό το ΑΦΜ που έχω, τότε όλα μέλι γάλα... το παραγγέλνω και αύριο !!!

The brand new tech-blog of Greece! http://www.dailyfix.gr ;)
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα μπορούσα να τοποθετηθώ χωρίς να είμαι σίγουρος. Δοκιμασμένα πράγματα.

 

Φιλε athanasso77 τα πραγματα δεν ειναι παντα ασπρα ή μαυρα. Ρωτησα φιλο εφοριακο και μου ειπε οτι για να μπορει να εκπεσει καποιος ΦΠΑ απο συναλλαγη εντος ΕΟΚ πρεπι να πληρει καποιες συνθηκες. Το οτι εχει ΑΦΜ δεν λεει απολυτως τιποτα.Επειδη ειχε δουλεια πιο πολλα αν ενδιαφερουν μπορω να εχω αργα το βραδυ.

 

Ναι αλλα τουλάχιστον εντός Ελλάδος, ξέρω οτι μπορώ κανονικά να κάνω αγορές.. μιάς και αποδίδω το ΦΠΑ κανονικά στην εφορία..

 

Αυτό δεν ισχύει και με την ΕΕ πλεον?.. γιατί αν ΕΙΔΙΚΑ για αγορές απο εξωτερικό πρέπει να κάνω αλλαγές στην Εφορία.. αφήστε το καλύτερα... δεν θα ασχοληθώ..

 

Αν πάλι μπορώ να αγοράσω απο κατάστημα ΕΝΤΟΣ ΕΕ με αυτό το ΑΦΜ που έχω, τότε όλα μέλι γάλα... το παραγγέλνω και αύριο !!!

 

Να ρωτησεις τον λογιστη σου αν η εφορια αναγνωριζει αγορα κινητου σαν επαγγελματικο εργαλειο για την δουλεια σου και αν μπορεις να εκπεσεις το ΦΠΑ και με ποιους ορους.Αλοιως αν το εκπεσεις χωρις να δικαιουσε θα εχεις σοβαρο προβλημα σε τυχον ελεγχο.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το βρήκα και σε ελληνικό κατάστημα στα 590 ευρώ.. οπότε λέω να μην μπλέξω με expansys και ΦΠΑ, ΑΦΜ κτλ. κτλ.. κι ας δώσω 50 ευρώ περισσότερα...

 

Πιστεύω τουλάχιστον πως έτσι θα είμαι ήσυχος.. ;)

The brand new tech-blog of Greece! http://www.dailyfix.gr ;)
Link to comment
Share on other sites

Η Αμερικάνικη έκδοση της T-Mobile μιλάει για...

ROM: 1 GB

RAM: 576 MB

 

http://www.htc.com/us/products/t-mobile-hd2?view=0-12&sort=0#tech-specs

 

(Να υπενθυμίσω ότι η ευρωπαϊκή έκδοση έχει ROM: 512 MB & RAM: 448 MB)

Εκτος αυτου: In Box Content 16GB MicroSD Card !

Ευρωπη:p

Παναγιώτης
Link to comment
Share on other sites

στο 1ο ποστ υπαρχει ενα λινκ για καποια add ons :)

 

εκει μεσα υπαρχει ενα cab που λεγεται youtube downloader ;)

 

ειναι stand alone εφαρμογη που κανει οτι ακριβως λεει το ονομα της...

Δημήτρη σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια. Το πέρασα και λειτουργεί άψογα όπως και πολλά άλλα .cab! Ευτυχώς που υπάρχεται και σεις και χαιρόμαστε το HD2 πραγματικά. :) :)

Επίσης έχω περάσει το Cyberon Voice Speed Dial αλλά δεν βρήσκω πως θα πάω στην ρύθμιση για ενεργοποίηση με το bluetooth headset. Που το βλέπουμε αυτό; HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Bluetooth\AudioGateway\BTAGExtModule αλλάζουμε την τιμή σε \windows\BTAGExt.dll.

Link to comment
Share on other sites

μπορω να βαλω οποια radio εκδοση θελω σε οποιαδιποτε rom πχ 1.48.χχχ.χχχ με ραδιο 2.7.χχ.χχχ??κ πληροφοριακα αυτα τα ραδιο τα βγαζει η htc?γιατι στο σαιτ της δεν βλεπω αυτες τις εκδοσεις.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...