Jump to content

[Symbian^1 (ex S60 5th Ed.)]Garmin Maps Mobile™ XT


gianpithio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το αρχειο που κατεβασα λεγεται Garmin 5.0.20 και η εκδοση ωπος λεει και το ονομα της ειναι η 5.0.20

Έχεις παλιά έκδοση γιαυτό μάλλον δεν πατιέται τίποτα. Οι παλιότερες ήθελαν και εγκατάσταση το virtualkey. Eγκατέστησε μια νεότερη (πχ 5.00.50 ή5.00.60) και θα λειτουργεί κανονικά!:)

 

@jdros2000 κάτι θα έχεις κάνει λάθος στο Unl. Έλεγξε ξανά την διαδικασία και τους κωδικούς που χρησιμοποίησες και αν δεν λειτουργεί δοκίμασε άλλον αριθμο απο αυτόν που χρησιμοποίησες αρχικά (πχ αναγνωριστικό κάρτας ή ΙΜΕΙ κτλ).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

κατεβασα αυτην Garmin 5.00.60 standalone en-gr.μαλλον 8α δοκιμασω με αυτην και οτι γινει εγινε.τα προηγουμενα αρχεια θελουν delete ή να τα αφησω και να κανω αντικατασταση?
Link to comment
Share on other sites

Nομίζω δεν έχει διαφορά.

Εγώ πάντως όταν έκανα upgrade το έκανα απεγκατάσταση και μετά τα περνούσα όλα απο την αρχή.

 

Παρακαλώ δεν κάνει τίποτα.:)

Link to comment
Share on other sites

@jdros2000 κάτι θα έχεις κάνει λάθος στο Unl. Έλεγξε ξανά την διαδικασία και τους κωδικούς που χρησιμοποίησες και αν δεν λειτουργεί δοκίμασε άλλον αριθμο απο αυτόν που χρησιμοποίησες αρχικά (πχ αναγνωριστικό κάρτας ή ΙΜΕΙ κτλ).

 

Κάτσε γιατί σε έχασα λίγο... Εννοείς στο Garmin να μη βάλω το CARD ID που μου βγάζει στις πληροφορίες του GARMIN αλλά να βάλω τυχαίο αριθμό? Το ΙΜΕΙ δεν το χρειάστηκα πουθενά παρότι το πακέτο που κατέβασα είχε και ένα ΙΜΕΙ converter μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Oχι δεν εννοώ να βάλεις τυχαίο. Όταν πας στις πληροφορίες όπου βρήκες το Card ID εκεί δεν είχε και κάποιους άλλους αριθμούς?

Αν ναι δοκίμασε να χρησιμοποιήσεις κάποιον απο αυτούς αλλίως έλεγξε ξανά μήπως έκανες κάποιο λάθος στην διαδικασία δημιουργείας του unl.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου δε παιζει ρολο τα windows 7 Που εχεις. Απλα καλα κανεις και κατεβαζεις τα poi απο το index.pois. Πρεπει αφου κανεις Install την εφαρμογη Poi Loader πρεπει μετα να κανεις copy μεσα στον φακελο εγκαταστασης του Poi Loader το αρχειο sox.exe που θα το βρεις free στο internet. Χωρις το αρχειο sox.exe ΔΕΝ γινεται να δουλεψει το Poi Loader. Χθες το δοκιμασα και με το sox.exe ολα δουλευουν ΑΡΙΣΤΑ.

 

Tελικά δίκιο είχες...

Βρήκα το sox και όλα καλά...!!!

 

Και για όποιον ενδιαφέρεται να αλλάξει την τοποθεσία του σπιτιού στο πρόγραμμα (το βρήκα μόνος μου),θα πρέπει να διαγραφούν όλες οι θέσεις από τα "Αγαπημένα"...

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε γιατί σε έχασα λίγο... Εννοείς στο Garmin να μη βάλω το CARD ID που μου βγάζει στις πληροφορίες του GARMIN αλλά να βάλω τυχαίο αριθμό? Το ΙΜΕΙ δεν το χρειάστηκα πουθενά παρότι το πακέτο που κατέβασα είχε και ένα ΙΜΕΙ converter μέσα.

Τον κωδικό που θέλει η γεννήτρια (όχι το MAP ID) είναι αυτός που βρίσκεις στις πληροφορίες του προγράμματος στην περιγραφή: ΞΕΚΛΕΙΔΩΜΑ ESN.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

τελικα σημερα δεν ειναι η μερα μου.με τα καινουρια αρχεια τα κανω ολα κανονικα και οταν παταω στο εικονιδειο μπαινω μεσα αλλα αμεσως μετα με πεταει.μαλλον θα δοκιμασω με αλλο πακετο:((
Link to comment
Share on other sites

τελικα σημερα δεν ειναι η μερα μου.με τα καινουρια αρχεια τα κανω ολα κανονικα και οταν παταω στο εικονιδειο μπαινω μεσα αλλα αμεσως μετα με πεταει.μαλλον θα δοκιμασω με αλλο πακετο:((

Το πακέτο που δοκίμασες νομίζω φταίει. Μπες στον φάκελο Garmin/Apps και σβήσε απο εκεί ένα αρχείο με κατάληξη ini αν υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο το εσβησα και ξεκινησε κανονικα.να δουμε τωρα τι θα γινει...

 

EDIT:εκανα με επιτυχια τα πρωτα 2 βηματα αλλα εχω μια απορια.που μπορω να βρω χαρτες?

Link to comment
Share on other sites

Tελικά δίκιο είχες...

Βρήκα το sox και όλα καλά...!!!

 

Και για όποιον ενδιαφέρεται να αλλάξει την τοποθεσία του σπιτιού στο πρόγραμμα (το βρήκα μόνος μου),θα πρέπει να διαγραφούν όλες οι θέσεις από τα "Αγαπημένα"...

 

Με το sox αρχείο στις ειδοποιείσεις για τα poi περνάει και τον ήχο της επιλογής μας ή ακούγετε ακόμα το γνωστό beep;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Oχι δεν εννοώ να βάλεις τυχαίο. Όταν πας στις πληροφορίες όπου βρήκες το Card ID εκεί δεν είχε και κάποιους άλλους αριθμούς?

Αν ναι δοκίμασε να χρησιμοποιήσεις κάποιον απο αυτούς αλλίως έλεγξε ξανά μήπως έκανες κάποιο λάθος στην διαδικασία δημιουργείας του unl.

 

Λοιπόν ξαναδοκίμασα κανα δυο φορές την όλη διαδικασία κ το πρόβλημα μάλλον λύθηκε. Ωστόσο έχω ακόμα μερικά προβληματάκια....

Έχω επιλέξει από τις ρυθμίσεις του κινητού να λειτουργεί μόνο το ενσωματωμένο gps και το ίδιο έκανα και στο Garmin. Στον έλεγχο της κατάστασης δορυφόρων (στις ρυθμίσεις του κινητού) φαίνεται να πιάνω πολυ καλό σήμα από 4-5 δορυφόρους και μάλιστα σε μπαλκόνι (που υποτίθεται ότι εξασθενεί το σήμα). Ωστόσο στο Garmin με το ζόρι φορτώνει μια γραμμή πάνω αριστερά και ούτε λόγος για να εντοπίζει τη θέση μου. Τουλάχιστον για τα 10+ λεπτά που είχα υπομονή να περιμένω (εξω στο δρόμο κ όχι σε μπαλκόνι). Περίεργο δεν είναι εφόσον πιάνει σήμα ο δέκτης gps του κινητού να μην πιάνει σήμα στο Garmin.

 

Ακόμα δύο πιο σύντομα ερωτήματα:

1. ο χάρτης που είχε μέσα το κινητό από ποιες χώρες είναι. υπάρχει τρόπος να δούμε τους εγκατεστημένους χάρτες μέσω της εφαρμογής (όχι από τον file explorer) ώστε να ξέρουμε τι ακριβώς έχουμε?

2. εφόσον οι χάρτες πρέπει να εχουν συγκεκριμένα ονόματα, αυτό σημαίνει ότι για να βάλουμε πολλούς χάρτες πρέπει να τους ενσωματώσουμε σε ένα αρχείο?

 

 

Συγγνώμη για τις απειρες απορίες... Είμαι καινούριος στο άθλημα....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ξαναδοκίμασα κανα δυο φορές την όλη διαδικασία κ το πρόβλημα μάλλον λύθηκε. Ωστόσο έχω ακόμα μερικά προβληματάκια....

Έχω επιλέξει από τις ρυθμίσεις του κινητού να λειτουργεί μόνο το ενσωματωμένο gps και το ίδιο έκανα και στο Garmin. Στον έλεγχο της κατάστασης δορυφόρων (στις ρυθμίσεις του κινητού) φαίνεται να πιάνω πολυ καλό σήμα από 4-5 δορυφόρους και μάλιστα σε μπαλκόνι (που υποτίθεται ότι εξασθενεί το σήμα). Ωστόσο στο Garmin με το ζόρι φορτώνει μια γραμμή πάνω αριστερά και ούτε λόγος για να εντοπίζει τη θέση μου. Τουλάχιστον για τα 10+ λεπτά που είχα υπομονή να περιμένω (εξω στο δρόμο κ όχι σε μπαλκόνι). Περίεργο δεν είναι εφόσον πιάνει σήμα ο δέκτης gps του κινητού να μην πιάνει σήμα στο Garmin.

To oτι βρήσκει 4-5 δορυφόρους δεν σημαίνει οτι βρήκε σήμα. Για να βρει αήμα πρέπει να έχει τουλάχιστον 3 μπάρες χρώματος πράσινου.

Αν είνα η πρώτη φορά που πιάνει σήμα το gps χρειάζεται περισσότερο χρόνο απο 10 λεπτά. Αν λοιπόν είναι πρώτη φορά έχετε το κινητό να βλέπει ουρανό αρκετή ώρα και θα βρει σήμα αργά η γρήγορα.

Ακόμα δύο πιο σύντομα ερωτήματα:

1. ο χάρτης που είχε μέσα το κινητό από ποιες χώρες είναι. υπάρχει τρόπος να δούμε τους εγκατεστημένους χάρτες μέσω της εφαρμογής (όχι από τον file explorer) ώστε να ξέρουμε τι ακριβώς έχουμε?

Ο χάρτης που υπήρχε μέσα είναι ο βασικός και περιέχει όλη την γη αλλά μόνο τις βασικές πληροφορίες δηλαδή ουτε δρόμους ούτε τίποτα. Απλα πάνω σε αυτόν κάθονται οι υπόλοιποι που περνάς.;)

Για να τους δεις μέσα απο την εφαρμογή πας Εργαλεία->Διαχ/ση δεδομ.->Σετ χαρτών->MapSource

2. εφόσον οι χάρτες πρέπει να εχουν συγκεκριμένα ονόματα, αυτό σημαίνει ότι για να βάλουμε πολλούς χάρτες πρέπει να τους ενσωματώσουμε σε ένα αρχείο?

Συγγνώμη για τις απειρες απορίες... Είμαι καινούριος στο άθλημα....

Oχι το garmin δέχεται μέχρι 3 διαφορετικούς χάρτες. Αν απο κει και πέρα θες να βάλεις περισσότερους θα ψάξεις να βρεις χσε1 χάρτες (πχ 3σε1, 4σε1 κτλ.):)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την αναλυτική (και πολυ κατατοπιστική) απάντηση :-)

 

Θα το δοκιμάσω

Link to comment
Share on other sites

Βρες τον χάρτη που θες και ακολουθεισ την διαδικασία με τα unl αρχεία. Για Ελληνικό χάρτη ψάξε τον autodrive hellas 1.90.
Link to comment
Share on other sites

αυτον εχω κατεβασει τον κανω Install μετα unlock αλλα οταν ειμαι στο garmin μοθ βαζει ενα δικο οτθ χαρτη και οχι αυτον το autodrive hellas
Link to comment
Share on other sites

αυτον εχω κατεβασει τον κανω Install μετα unlock αλλα οταν ειμαι στο garmin μοθ βαζει ενα δικο οτθ χαρτη και οχι αυτον το autodrive hellas

Πήγαινε στο μενού, ΔΙΑΧΕΙΡΗΣΗ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ-->ΣΕΤ ΧΑΡΤΩΝ και πες μας τι βγάζει εκεί μέσα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

λοιπον μου βγαζει 2 σετ χαρτων εναν τον προεγκατεστημενο και τον αλλο που εβαλα εγω (autodrive hellas 1.90).εαν πατισω πανω τους μου βγαζει τις λεπτομερεις των χαρτων.μηπως πρεπει να κανω τιποτα με το mapsource?
Link to comment
Share on other sites

λοιπον μου βγαζει 2 σετ χαρτων εναν τον προεγκατεστημενο και τον αλλο που εβαλα εγω (autodrive hellas 1.90).εαν πατισω πανω τους μου βγαζει τις λεπτομερεις των χαρτων.μηπως πρεπει να κανω τιποτα με το mapsource?

ναι και εγω το ιδιο προβλημα εχω. Μου εμφανιζει αυτους τους δυο αλλα ποιον χρησιμοποιει το garmin δεν ξερω.

Link to comment
Share on other sites

χρησιμοποιει τον προεγκτατεστημενο.το προβλημα ειναι πως δεν ξερω πως να κανω να λειτουργει και ο χαρτης που περασα εγω(aytodrive hellas 1.90)
Link to comment
Share on other sites

χρησιμοποιει τον προεγκτατεστημενο.το προβλημα ειναι πως δεν ξερω πως να κανω να λειτουργει και ο χαρτης που περασα εγω(aytodrive hellas 1.90)

o προεγκατεστημενος σε σενα ειναι ο basemap ? γιατι σε μενα αυτος ειναι .και εχω και τον 1,90.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...