Jump to content

[Εφαρμογή] Εορτολόγιο Greek Today Screen


WindowsNT
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το ανεβασα εδω http://rapidshare.com/files/285642943/eortologio.rar Φτιαχνετε ενα φακελο και βαζετε μεσα τα δυο αρχεια που υπαρχουν.Τρεχετε το exe και ολα οκ.Θα εμφανιστει σαν ολοημερο ραντεβου η εορτη.ΠΡΟΣΟΧΗαν θελετε να το σταματησετε πρεπει να σβησετε την καταχωρηση απο το notification queue με καποιο προγραμμα σαν το system mechanic.

Ακριβως αυτο ψαχνω και εγω να κανω με το εορτολογιο για καρτελα στο titanium, να το βαλω να τρεχει αυτοματα στο notification queue , αλλα δεν το εχω κατεφερει ακομα γιατι δεν ξερω πως ακριβως συντασεται η αντιστοιχη εντολη στην basic for ppc. Δε μου λες, ποια λογικη ακριβως ακολουθησες? Το δικο μου εορτολογιο ειναι ενα .exe μονο (Γραφει τις γιορτες κατευθειαν στο καταλληλο κλειδι στη registry, και απο εκει το παιρνει το jmltoday και το εμφανιζει) . Για την ωρα το εχω τρεχει παντα κατα την εκινηση του κινητου για να ενημερωνεται. Αλλα αν δεν κλεινεις το κινητο το βραδυ, για να το ξανα ανειξεις ,οποτε και να ξανατρεξει, δεν ενημερωνεται αυτοματα.

Η ιδεα που εχω ειναι: Nα φτιαξω ενα αλλο προγραμματακι πχ autoUpdate.exe το οποιο να οριζει στο notification queue να τρεξει το eortologio.exe στις 12:01 (οποτε θα εχει αλλαξει η μερα) και στο eortologio.exe να προσθεσω μια γραμη στο τελος που να τρεχει το autoUpdate.exe ωστε να ξαναορισει να ξανατρεξει το eortologio.exe στις 12:01 την επομενη μερα... ωστε να επαναλαμβανεται η διαδικασια. Δεν ξερω κατα ποσο σωστη ειναι η ιδεα μου, και επισης δεν ξερω τι θα συμβει αν στις 12:01 ειναι κλειστο το κινητο..

Μιας και το εχεις ηδη κανει θα μπορουσες να βιηθησεις .Thanks ,

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 942
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σου εστειλα και μηνυμα πως θα το κανεις.Αν θελεις στειλε με πμ το email σου και θα σου στειλω τον κωδικα αφου και εγω σε basic4pc το εχω γραψει.

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Ναι σε basic for ppc και εσι? :lol: Και εχω βαλει και ερωτηση στο φορουμ εκει αλλα δεν εχω λυση ακομα! Θα σου στηλω το email μου αμα μπορεις να μου στηλεις το συγκερκιμενο κοματι κωδικα, Thanks,
Link to comment
Share on other sites

Επειδη ο φιλος ioma μου εστηλε τον κωδικα του, αυτο που εχω να πω ειναι οτι προκειται για πραγματικα πολυ προσεγμενη και επαγγελματικη δουλεια.. Ο δικος μου κωδικας ειναι ποιο "μπακαλιστικος", και με διαφορετικη λογικη, αν και καταληγουν στα ιδια. Α ρε ioma να σε εβρησκα νωριτερα.. Αυτη η υπορουτινα για τον υπολογισμο της ημερας του πασχα μπορει να μου εφαγε και 2 ωρες :lol:.. Με επιασε πονοκεφαλος. Ειχα βρει τον τυπο για το excell και τον εκανα "μεταφραση για basic for ppc".. Μεγαλο αγγουρι. Ειπαμε δεν ειμαι και προγραμματιστης..

Φιλε ioma μελεταω τον κωδικα σου και πειραματιζομαι να δω αν θα κανω αυτο που θελω. Αν και ακομα δεν καταλαβα γιατι δεν μου δουλευε πριν. Ουσιαστικα αυτο ειχα κανει και εγω.. Θα σου στηλω email. Σε ευχαριστω και παλι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Το ανεβασα εδω http://rapidshare.com/files/285642943/eortologio.rar Φτιαχνετε ενα φακελο και βαζετε μεσα τα δυο αρχεια που υπαρχουν.Τρεχετε το exe και ολα οκ.Θα εμφανιστει σαν ολοημερο ραντεβου η εορτη.ΠΡΟΣΟΧΗαν θελετε να το σταματησετε πρεπει να σβησετε την καταχωρηση απο το notification queue με καποιο προγραμμα σαν το system mechanic.

 

Καλησπερα, ετρεξα το αρχειο, αλλα μου λεει πως δεν βρισκει καποιο αρχειο ή το ονομα συγκροτησης outlook, version=1 Κλπ κλπ. Καμια ιδεα για το πως πρεπει να συνεχισω???

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Πρόκειται να αγοράσω το HD2, WM6.5. Υπάρχει περίπτωση να βγεί έκδοση του εορτολογίου (Turboirc) που να δουλεύει εκεί;. Με βόλεψε αφάνταστα 2 χρόνια στο TytnII και δεν το αλλάζω με τίποτα. ευχαριστώ.
クリストス.....Χρήστος....
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Στο HTC TOUCH PRO 2 αντιμετωπίζω 2 προβλήματα σχετικα με το εορτολόγιο(και το tehname day, το οποίο δοκίμασα εναλλακτικά).

1.Οταν είναι τσεκαρισμένο στο today screen και το πρόγραμμα εμφανίζεται στην οθόνη, το τηλέφωνο παγώνει - καθυστερεί περίπου 15" στο άνοιγμα (ή κλείσιμο) το πληκτρολογίου. Οπότε αναγκάζομαι να το βγάζω από το today screen,(χωρίς να χρειάζεται απεγκατάσταση).

2.Στην εμφάνιση rise/sunset εμφανίζεται το μισό,είναι κομμένο στη μέση.

Επειδή θεωρώ το πρόγραμμα από τα αναγκαία που πρέπει να έχω, θα εκτιμούσα ιδιαίτερα οποιαδήποτε βοήθεια.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παίδες σε LG GM750 δουλεύει το προγραμματάκι; Το κανω install αλλά κατά την εγκατάσταση βγάζει ένα μύνημα, αν πατήσω να συνεχιστεί η εγκατάσταση αυτή δε τελειώνει ποτε ενώ αν πατήσω όχι λέει οτι το πρόγραμμα εγκαταστάθηκε με επιτυχία. Αλλά κανένα εικονίδιο δεν εμφανίζεται στην έναρξη, από που αλλάζω τις ρυθμίσεις; Που μπορώ να δω ποιος γιορτάζει τις επόμενες μέρες;
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Το συγκεκριμένο έχεις today plugin και γιαυτό δεν σου παίζει.

 

Βάλε αυτό... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3020405#post3020405

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση. Το έβαλα είναι οκ. Το Today plug in τι ακριβώς είναι, μπορώ να το εγκαταστήσω και αυτό ή έχει θέμα συμβατότητας με το LG?
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση. Το έβαλα είναι οκ. Το Today plug in τι ακριβώς είναι, μπορώ να το εγκαταστήσω και αυτό ή έχει θέμα συμβατότητας με το LG?

Εφοσον το κινητο σου ειναι Windows mobile δεν νομιζω να υπαρξει προβλημα.

η εφαρμογη δουλευει μια χαρα στα περισσοτερα windows mobiles της αγορας :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Λέγοντας today plugin εννοούμε ότι το πρόγραμμα έχει κάποιο plugin το οποίο κάθεται στην αρχική οθόνη. Για να εγκαταστήσεις ένα πρόγραμμα με today plugin πρέπει να απενεργοποιήσεις το shell της LG κάτι που δεν σου το συστήνω στην παρούσα φάση.

 

η εφαρμογη δουλευει μια χαρα στα περισσοτερα windows mobiles της αγορας :)

 

Οι σύγχρονες συσκευές όλων των εταιριών πλέον έχουν δικά τους shell στην αρχική οθόνη (όπως το TouchFlo3D στα HTC, τα widget της Samsung, κτλ) και όταν αυτά είναι ενεργοποιημένα δεν δουλεύουν παράλληλα εφαρμογές με δικό τους today plugin.

 

(Υπάρχουν κάποιες λύσεις για να δουλεύουν ταυτόχρονα αλλά εν τέλει περισσότερα προβλήματα δημιουργούν παρά λύνουν και γιαυτό δεν τα αναλύω περισσότερο).

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

εγω σε windows mobile 5 σε 4 συσκευες (διαφορετικα μοντελα) παιζει κανονικα...αλλα σου μιλαω για την εφαρμογη πριν 2 χρονια χαλαρα.

τι να πω...:confused:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
αλλα σου μιλαω για την εφαρμογη πριν 2 χρονια χαλαρα.

 

Έρχεσαι στα λόγια μου... :rolleyes:

 

Πλέον στις σύγχρονες wm συσκευές, η κλασσική today screen που λίγο πολύ βλέπαμε σε όλες τις συσκευές έχει αντικατασταθεί από τα finger friendly shells της εκάστοτε εταιρίας.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Έρχεσαι στα λόγια μου... :rolleyes:

 

Πλέον στις σύγχρονες wm συσκευές, η κλασσική today screen που λίγο πολύ βλέπαμε σε όλες τις συσκευές έχει αντικατασταθεί από τα finger friendly shells της εκάστοτε εταιρίας.

οκ! λαθος παρατηρηση στο παραπανω ποστ! :(

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ε τότε όχι ευχαριστώ, δε θα πάρω! :P

Μια χαρά είναι και το άλλο,δε το έχω τόσο ανάγκη! Έλεγα να πειραματιστώ και με τίποτα άλλο άλλα οκ!

Thanks παίδες

Link to comment
Share on other sites

Με αυτο εδω http://rapidshare.com/files/285642943/eortologio.rar εμφανιζονται ολες οι γιορτες σαν ραντεβου και οτι shell και να εχεις τις βλεπεις.

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον! Δουλεύει και στο calendar του HTC Sense;

Σε οτι συσκευη το εχω βαλει δουλευει.Αυτη ηταν η λογικη μου οταν το εφτιαξα.Βαζεις τα αρχεια σε ενα φακελο οπου θελεις και τρεχεις το exe.Aπλως αμα θελεις να το βγαλεις πρεπει να σβησεις χειροκινητα το αντιστοιχο notification του προγραμματος.

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Με αυτο εδω http://rapidshare.com/files/285642943/eortologio.rar εμφανιζονται ολες οι γιορτες σαν ραντεβου και οτι shell και να εχεις τις βλεπεις.

 

Ενδιαφέρον ακούγεται ,αλλά τώρα που το δοκίμασα στο HD2 μου έβγαλε μήνυμα λάθους και δεν τρέχει και μου λέει για σφάλμα προετοιμασίας του ΝΕΤ FRAMEWORK...............παρόλο που το έχω εγκατεστημένο κανονικά.

Any help?????????????????

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον ακούγεται ,αλλά τώρα που το δοκίμασα στο HD2 μου έβγαλε μήνυμα λάθους και δεν τρέχει και μου λέει για σφάλμα προετοιμασίας του ΝΕΤ FRAMEWORK...............παρόλο που το έχω εγκατεστημένο κανονικά.

Any help?????????????????

 

Το ίδιο και σε εμένα...

Samsung Galaxy Note 5 SM-N920C Black Sapphire

Samsung GEAR S

Samsung Galaxy Tab S2 9.7 T813

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο και σε εμένα...

 

το 3.5 θελει για να δουλεψει

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...