Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 (Leo)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εμένα μου ανοίγει κανονικά όταν το ανοιγώ από το συνημμένο...έχει και άλλος το πρόβλημα?

 

 

Και εμένα κανονικά

Αποστόλης [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλησπέρα έχω δύο-τρις- τέσσερις απορίες

1. Αφού κάνουμε μετατροπή Rom από Αγγλικά σε Ελληνικά

το καρτάκι (Micro sd ) θα πρέπει να είναι μόνιμα πάνω στη συσκευή

ή μετά μπορούμε να βάλουμε όποιο άλλο θέλουμε και να κάνουμε τη δουλειά μας.

2. Μετά από αυτήν την αναβάθμιση σε Ελληνικά θα μπορεί κάποιος να κάνει κατευθείαν αναβαθμίσεις τις επόμενες Ελληνικές Rom και patch για Ελληνικές Rom ή θα πρέπει πάλι να κάνει τα ίδια με το gold card ? και θα αναγνωρίζετε μόνιμα ως "Μαϊμού" Rom ?

3. Εγώ που έκανα την Αγγλική αναβάθμιση μπορώ πλέον να κάνω την Ελληνική αναβάθμιση ?

4. Μετά από αναβάθμιση της ROm πρέπει ή όχι να κάνουμε Hard reset ?

 

1. Μπορείς να βάλεις όποια microSDHC θέλεις.

2. Για άλλη ROM, θέλεις πάλι την ίδια διαδικασία. Για διάφορα patches όχι.

3. Μπορείς.

4. Ναι.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

SOS

τα βήματα που λέει εδώ :

6: Βάλτε την αγαπημένη σας ΕΠΙΣΗΜΗ Rom για το Leo

- a:Δεξί κλικ πάνω exampleOFFICIALrom.exe σας και κάντε Extract σε ένα φάκελο.

- β:Από το αρχείο που έχει εξαχθεί RUU_signed.nbh εντοπίστε το και μετονομάστε το σε LEOIMG.nbh.

- c:Αντιγράψτε το αρχείο LEOIMG.nbh στην κάρτα MicroSD.

- d: Βεβαιωθείτε ότι το τηλέφωνό σας είναι φορτισμένο τουλάχιστον 80% και στη συνέχεια, κλείστετο.

- e: Πατήστε και κρατήστε την ένταση του ήχου και στη συνέχεια πιέστε το κουμπί POWER

- f: Ένα μενού θα εμφανιστεί επιλέξτε (συνήθως το κουμπί τροφοδοσίας) για να συνεχίσει να γράψει τη ROM.

- g:Μετά από 5-10 λεπτά το τηλέφωνο πρέπει να σας πει την ROM που γράφτηκε με επιτυχία και η μπάρα να είναι πλήρης. Τώρα μπορείτε να επαναφέρετε την συσκευή με soft reset(το μικρό κόκκινο κουμπί δίπλα από την μπαταρία, χρησιμοποιήστε ένα στυλό)

 

πρέπει η rom να είναι στην κάρτα sd η στο pc????

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ΩΡΑΙΟΣ ... ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΡΗΓΟΡΑ ΚΑΙ ΣΕΦΕΣΤΑΤΑ

Εχω όμως και άλλη μια απορία ακόμα

 

Εγώ έχω την Αγγλική rom και δεν θέλω να την αλλάξω δεν έχω πρόβημα με τα αγγλικά.

έχω βάλει το cab για το Random access απο το πρώτο ποστ.

έχω όμως το εξής πρόβλημα.

Έχει αλλαξει κανονικά η κάθετη μπάρα απο Αγγλικά σε Ελληνικά όλα καλά MONO στα (contacts)

στην μπάρα που είναι τα (people) είναι ακόμα αγγλικά και αυτό είναι ένα πρόβλημα γιατί δεν μπορείς να κάνεις αλφατική αναζήτηση εκεί παρα μόνο μέσω contacts.

υπάρχει αντίστοιχο cab και για εκεί ?

ή αυτό αλλάζει μόνο όταν αλλάξεις τη γλωσσα της Rom ? (408-----> 409) ?

Goodbye Nexus --Welcome Iphone
Link to comment
Share on other sites

Εχω 'φάει' τον τόπο γι'αυτό: μπόρεσα και απομάκρυνα με διάφορα cabs που βρήκα όλα τα curtains στο home screen του Sense, δηλ. αυτό που είναι στο operator logo, αυτό που είναι στο Calendar, αυτό που είναι στο slider αλλά μέχρι στιγμής δεν έχω καταφέρει να βγάλω το background στο top line (δηλ. εκεί που είναι το Start, τα εικονίδια της μπαταρίας κλπ.), στο bottom line (δηλ. εκεί που είναι το Phone και το Menu στο Home screen) και πισω από το Clock + Weather (δηλ. το γκρι πλαίσιο πίσω τους). Τι θέλω να κάνω? Να μπορέσω να έχω το Wallpaper της επιλογής μου σε όλη την οθόνη του HD2 σε ανάλυση 480x800. Εχω δεί ένα τρόπο με το HD Wall αλλά δεν με βολεύει γιατί θέλω να αλλάζω συνέχεια Wallpapers και όχι να δημιουργώ και να περνάω συνέχεια cabs για κάθε νέο wallpaper. Γίνεται? Στο HD μπόρεσα να το καταφέρω με αντιίστοιχα cabs αλλά μέχρι στιγμής όχι στο HD2...Btw δεν δουλεύει το weather cities για μένα, έχω Αγγλική ROM, αλλάζω τα settings σε Greece, βλέπω αλλάζει τις μέρες στο Calendar από Thur σε Πεμ, Δεκ 3...αλλά η πόλη στο Weather παραμένει Ellinikon...
Link to comment
Share on other sites

1. Μπορείς να βάλεις όποια microSDHC θέλεις.

2. Για άλλη ROM, θέλεις πάλι την ίδια διαδικασία. Για διάφορα patches όχι.

3. Μπορείς.

4. Ναι.

 

To 2. είναι αντίθετο με ότι έχουμε πει ως τώρα..... αν νομίζετε πως δεν spamάρω με ρωτάτε και εξηγώ......

There are two things in life one should not worry about. Things that can be fixed and things that cannot be fixed!
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα στο Ελληνικό forum της HTC ότι θα το κινητό θα διατίθεται απο την Vodafon, την επόμενη εβδομάδα. (Ελληνική έκδοση). :lol::lol::lol:
クリストス.....Χρήστος....
Link to comment
Share on other sites

Εχω 'φάει' τον τόπο γι'αυτό: μπόρεσα και απομάκρυνα με διάφορα cabs που βρήκα όλα τα curtains στο home screen του Sense, δηλ. αυτό που είναι στο operator logo, αυτό που είναι στο Calendar, αυτό που είναι στο slider αλλά μέχρι στιγμής δεν έχω καταφέρει να βγάλω το background στο top line (δηλ. εκεί που είναι το Start, τα εικονίδια της μπαταρίας κλπ.), στο bottom line (δηλ. εκεί που είναι το Phone και το Menu στο Home screen) και πισω από το Clock + Weather (δηλ. το γκρι πλαίσιο πίσω τους). Τι θέλω να κάνω? Να μπορέσω να έχω το Wallpaper της επιλογής μου σε όλη την οθόνη του HD2 σε ανάλυση 480x800. Εχω δεί ένα τρόπο με το HD Wall αλλά δεν με βολεύει γιατί θέλω να αλλάζω συνέχεια Wallpapers και όχι να δημιουργώ και να περνάω συνέχεια cabs για κάθε νέο wallpaper. Γίνεται? Στο HD μπόρεσα να το καταφέρω με αντιίστοιχα cabs αλλά μέχρι στιγμής όχι στο HD2...Btw δεν δουλεύει το weather cities για μένα, έχω Αγγλική ROM, αλλάζω τα settings σε Greece, βλέπω αλλάζει τις μέρες στο Calendar από Thur σε Πεμ, Δεκ 3...αλλά η πόλη στο Weather παραμένει Ellinikon...

 

Ορίστε...τα έχει όλα, και αυτά που θες...

 

Αν αλλάξεις τη γλώσσα (409 --> 408) θα τα βλέπεις ελληνικά....

There are two things in life one should not worry about. Things that can be fixed and things that cannot be fixed!
Link to comment
Share on other sites

ΩΡΑΙΟΣ ... ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΡΗΓΟΡΑ ΚΑΙ ΣΕΦΕΣΤΑΤΑ

Εχω όμως και άλλη μια απορία ακόμα

 

Εγώ έχω την Αγγλική rom και δεν θέλω να την αλλάξω δεν έχω πρόβημα με τα αγγλικά.

έχω βάλει το cab για το Random access απο το πρώτο ποστ.

έχω όμως το εξής πρόβλημα.

Έχει αλλαξει κανονικά η κάθετη μπάρα απο Αγγλικά σε Ελληνικά όλα καλά MONO στα (contacts)

στην μπάρα που είναι τα (people) είναι ακόμα αγγλικά και αυτό είναι ένα πρόβλημα γιατί δεν μπορείς να κάνεις αλφατική αναζήτηση εκεί παρα μόνο μέσω contacts.

υπάρχει αντίστοιχο cab και για εκεί ?

ή αυτό αλλάζει μόνο όταν αλλάξεις τη γλωσσα της Rom ? (408-----> 409) ?

 

Και εγώ έχω πρόβλημα! Δεν έχω πρόβλημα με το αγγλικό μανίλα. Το μόνο που θέλω είναι το ευρετήριο στο τηλέφωνο να είναι στα ελληνικά καθώς και το πληκτρολόγιο για τα sms.

Έβαλα randomaccess αλλά δεν άλαξε απολύτως τίποτα!!! Πρέπει να κάνω και κάτι άλλο;;;

Επίσης έχω βάλει αυτό το πληκτρολόγιο GR-EN_HD2_KEYBOARD_160 αλλά συνεχίζω να μην μπορώ να γράψω sms με 160 χαρακτήρες! Τι δεν κάνω σωστά;;;:confused:

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά βοηθήστε λίγο

είμαι στο στάδιο 6 εδω

6: Βάλτε την αγαπημένη σας ΕΠΙΣΗΜΗ Rom για το Leo

- a:Δεξί κλικ πάνω exampleOFFICIALrom.exe σας και κάντε Extract σε ένα φάκελο.

- β:Από το αρχείο που έχει εξαχθεί RUU_signed.nbh εντοπίστε το και μετονομάστε το σε LEOIMG.nbh.

- c:Αντιγράψτε το αρχείο LEOIMG.nbh στην κάρτα MicroSD.

- d: Βεβαιωθείτε ότι το τηλέφωνό σας είναι φορτισμένο τουλάχιστον 80% και στη συνέχεια, κλείστετο.

- e: Πατήστε και κρατήστε την ένταση του ήχου και στη συνέχεια πιέστε το κουμπί POWER

- f: Ένα μενού θα εμφανιστεί επιλέξτε (συνήθως το κουμπί τροφοδοσίας) για να συνεχίσει να γράψει τη ROM.

- g:Μετά από 5-10 λεπτά το τηλέφωνο πρέπει να σας πει την ROM που γράφτηκε με επιτυχία και η μπάρα να είναι πλήρης. Τώρα μπορείτε να επαναφέρετε την συσκευή με soft reset(το μικρό κόκκινο κουμπί δίπλα από την μπαταρία, χρησιμοποιήστε ένα στυλό)

 

έχω κατεβάσει τη rom που δίνει ο φίλος πιο πίσω την ελληνική.πως την περνάω στο τηλέφωνο???από το pc ???

έκανα ότι λέει εδώ και το μονο που έκανε το τηλέφωνο είναι restore

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

@EagerToPhone

 

Eυχαριστώ πολύ.:)

 

Στην αποσυμπίεση μου βγάζει error...

 

Και εμένα μου το αποσυμπιέζει κανονικά αλλά μου βγάζει : "corrupted archive file".

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα μου το αποσυμπιέζει κανονικά αλλά μου βγάζει : "corrupted archive file".

 

Για προσπαθείστε αυτό, αποσυμπίεση> μέσα στο φάκελο είναι το αρχείο .cab

[ATTACH]14984[/ATTACH]

Σπύρος

Tab S8 - S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

Για προσπαθείστε αυτό, αποσυμπίεση> μέσα στο φάκελο είναι το αρχείο .cab

[ATTACH]14984[/ATTACH]

 

Οκ!!! ;) Είσαι κούκλος!

Link to comment
Share on other sites

whatever......

 

αυτό που δεν καταλάβαινα φιλε μου και συγγνώμη κιόλας άμα "σπαμαρω" ή ότι άλλο κάνω είναι ότι μετά από το 6.c:Αντιγράψτε το αρχείο LEOIMG.nbh στην κάρτα MicroSD

δεν διευκρινίζεται αν πρέπει να τρέξεις τη rom από το pc όπως γίνετε με σχεδόν όλες τις rom για ppc ή από την κάρτα.κάνοντας ότι έλεγε παρακάτω το μονο που κατάφερνα ηταν να κάνω restore την ήδη υπάρχουσα rom που ειχε μέσα η συσκευη.έτρεξα τη rom από το pc και πέρασα την ελληνική;)

 

 

τώρα που περάστηκε η rom να σβήσω το αρχείο LEOIMG.nbh απο την καρτα ή θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα???

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

αυτό που δεν καταλάβαινα φιλε μου και συγγνώμη κιόλας άμα "σπαμαρω" ή ότι άλλο κάνω είναι ότι μετά από το 6.c:Αντιγράψτε το αρχείο LEOIMG.nbh στην κάρτα MicroSD

δεν διευκρινίζεται αν πρέπει να τρέξεις τη rom από το pc όπως γίνετε με σχεδόν όλες τις rom για ppc ή από την κάρτα.κάνοντας ότι έλεγε παρακάτω το μονο που κατάφερνα ηταν να κάνω restore την ήδη υπάρχουσα rom που ειχε μέσα η συσκευη.έτρεξα τη rom από το pc και πέρασα την ελληνική;)

 

 

τώρα που περάστηκε η rom να σβήσω το αρχείο LEOIMG.nbh απο την καρτα ή θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα???

 

Η ROM περαστηκε και συνεπως σβηνεις το αρχειο χωρις φοβο. Να ξερεις οτι το κινητο σου ειναι πλεον σαν να ειχε φλασαριστει απο το εργοστασιο με τη ROM αυτη (οποτε αλλαζεις microSD, κανεις hard reset και ο,τι αλλο θελεις αφοβα)...

Link to comment
Share on other sites

Sos,sos!!!

Έβγαζα φωτογραφίες με το κινητό και τις έστειλα με mms. Ως εδώ καλά. Μετά έσβησε η οθόνη, άρχισε να αναβοσβήνει το ledάκι, φωτίζονται τα πλήκτρα κάτω αλλά το κινητό δεν ανοίγει ούτε φωτίζει η οθόνη!!!!

 

Τι έγινε βρε παιδιά;;;:cry:

Link to comment
Share on other sites

Sos,sos!!!

Έβγαζα φωτογραφίες με το κινητό και τις έστειλα με mms. Ως εδώ καλά. Μετά έσβησε η οθόνη, άρχισε να αναβοσβήνει το ledάκι, φωτίζονται τα πλήκτρα κάτω αλλά το κινητό δεν ανοίγει ούτε φωτίζει η οθόνη!!!!

 

Τι έγινε βρε παιδιά;;;:cry:

 

περασες νεα ρομ μαρια??

 

EagerToPhone πριν γράψεις ''whatever......''κάτι έγραψες για spam:)

αλλα τώρα κατάλαβα που πήγαινε...whatever..:lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Sos,sos!!!

Έβγαζα φωτογραφίες με το κινητό και τις έστειλα με mms. Ως εδώ καλά. Μετά έσβησε η οθόνη, άρχισε να αναβοσβήνει το ledάκι, φωτίζονται τα πλήκτρα κάτω αλλά το κινητό δεν ανοίγει ούτε φωτίζει η οθόνη!!!!

 

Τι έγινε βρε παιδιά;;;:cry:

 

soft reset (κατω απο το καπακι της μπαταριας, το κοκκινο κουμπακι), μην ανησυχεις...

Link to comment
Share on other sites

με την νεα ΡΟΜ παει καλητερα σωστα;

 

εχουν λυθει καποια ζητηματα;

πχ Ημερολογιο κλπ.

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε...τα έχει όλα, και αυτά που θες...

 

Αν αλλάξεις τη γλώσσα (409 --> 408) θα τα βλέπεις ελληνικά....

 

Δυστυχώς δεν έπαιξε ακόμη και την αλλαγή στα Ελληνικά. Επίσης τα cabάκια τα έχω τα περισσότερα και δυστυχώς δεν αφαιρούν το background στην τελείως πάνω και κάτω γραμμή (μόνον στο carrier logo line και στο slider). Δεν πειράζει thanks anyway, θα δώ μήπως τελικά το βρώ.

Link to comment
Share on other sites

νομιζω πρεπει να διαβασεις προσεκτικα το πρωτο ποστ στην πρωτη σελιδα

 

σε εμένα αναφέρεσαι? το διάβασα αλλά δεν είδα κάτι που να αφορά αυτό που γράφω (εκτός αν δεν βλέπω καλα)

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω πρόβλημα! Δεν έχω πρόβλημα με το αγγλικό μανίλα. Το μόνο που θέλω είναι το ευρετήριο στο τηλέφωνο να είναι στα ελληνικά καθώς και το πληκτρολόγιο για τα sms.

Έβαλα randomaccess αλλά δεν άλλαξε απολύτως τίποτα!!! Πρέπει να κάνω και κάτι άλλο;;;

Επίσης έχω βάλει αυτό το πληκτρολόγιο GR-EN_HD2_KEYBOARD_160 αλλά συνεχίζω να μην μπορώ να γράψω sms με 160 χαρακτήρες! Τι δεν κάνω σωστά;;;:confused:

 

Θα Πρέπει να δεις το Πρώτη σελίδα και να κάνεις την αλλαγή στη register από 408-409

(μετά soft reset) το κόκκινο κουμπάκι κάτω από το καπάκι

μετά περνάς random access και ξανά (soft reset)

μετά θα έχεις πρόβλημα με τις ειδοποιήσεις άρα πρέπει να κάνεις αντιγραφή το

όλα τα αρχεία του FIX που υπάρχουν πάλι οδηγίες στο πρώτο ποστ χύμα μέσα στο φάκελο "windows" και καθάρισες

μετά όλα καλά.

 

Αλλά οι ονομασίες στο μενού θα είναι στα Ελληνικά (είναι όμως σημαντικό γιατί σου λύνει τα χέρια στις αναζητήσεις των ονομάτων αλφαβητικά ,για μένα κανε την αλλαγή και εγώ προτιμούσα τα αγγλικά αλλά βαρέθηκα να μην μπορώ να βρω τις επαφές μου . Αξίζει τον κόπο η αλλαγή)

Goodbye Nexus --Welcome Iphone
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
τώρα που περάστηκε η rom να σβήσω το αρχείο LEOIMG.nbh απο την καρτα ή θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα???

 

Το σβήνεις άφοβα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν έπαιξε ακόμη και την αλλαγή στα Ελληνικά. Επίσης τα cabάκια τα έχω τα περισσότερα και δυστυχώς δεν αφαιρούν το background στην τελείως πάνω και κάτω γραμμή (μόνον στο carrier logo line και στο slider). Δεν πειράζει thanks anyway, θα δώ μήπως τελικά το βρώ.

 

Εμένα έτσι παίζει...και με κάτι κουλές περιοχές π.χ. Λυκόβρυση

 

To bottom curtain και το top bar αφαιρούν αυτά που θέλεις..... είναι στο zip

There are two things in life one should not worry about. Things that can be fixed and things that cannot be fixed!
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Επίσης έχω βάλει αυτό το πληκτρολόγιο GR-EN_HD2_KEYBOARD_160 αλλά συνεχίζω να μην μπορώ να γράψω sms με 160 χαρακτήρες! Τι δεν κάνω σωστά;;;:confused:

 

Για ελληνικά SMS 160 χαρακτήρων πάτησε το πλήκτρο 12#.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...