Jump to content

[Επίσημο] Nokia N97


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλά ότι είναι απαράδεκτοι στην Alpha Copy δεν το συζητάμε... αντίστοιχο συμβάν με μένα όταν πήρα στα χέρια μ πρώτη φορά το n97. http://www.alexandroupoli.gr/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?13449

Μπα φίλε μου, δεν είναι απαράδεκτοι γι' αυτό, αλλά για άλλα, πολύ χειρότερα, που αφορούν το service τους. Είναι ικανοί να σου κρατήσουν μια συσκευή έναν και δύο μήνες. Σκέψου ότι ένα ενσύρματο ακουστικό των 5€, που ήταν ελαττωματικό εξαρχής και δε λειτουργούσε καθόλου, μου το έστειλαν για «έλεγχο» στα κεντρικά της Θεσσαλονίκης, και το «έλεγχαν» επί 20 μέρες μέχρι να αποφανθούν ότι θέλει αντικατάσταση. Ενώ στην Cosmote μου άλλαξαν ολόκληρο N97 αμέσως.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

NEXUS 5 RED 32Gb - LG G4 BLACK LEATHER - NOKIA LUMIA 1520
Link to comment
Share on other sites

H νέα αναβάθμιση V 20.0.19 διατέθηκε (Ν97, RM-505) μέσω NSU για τα ελληνικά product code:

0576375 (Black)

0576474 (White)

 

Yπάρχει και V 20.0.24 αλλά μόνο για τα product code:

0576556 MENA FARSI Black

0576575 MENA FARSI White

 

Eυχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Το kinetic δουλέυει και ελέυθερη μνήμη μετά από πρώτα hard format και έπειτα αναβάθμιση είναι 47mb.

HelloOX2 is unpacking files.......

Πάει το hack

Link to comment
Share on other sites

Διατίθεται προς το παρόν μόνο μέσω NSU... θα διατεθεί αργότερα και FOTA!

 

Using your PC to update

Initially, this software update is only available through the Nokia Software Updater. Due to wealth of new content available in this release, the over-the-air "FOTA" packages are larger than normal (around 17MB) and to allow for sufficient testing, delivery will be slightly delayed.

 

 

What's new

The software contains many fixes and improvements including:

Improved touch screen scrolling

Ovi Maps 3.1 with 3–D maps

Nokia e-mail, Ovi Contacts, Ovi Store

Improved memory and battery performance

Improved image and video stability

Link to comment
Share on other sites

με ποιο τροπο προσπαθεις να κανεις την αναβαθμιση?

 

με nsu...με hard reset ανοιξε,αλλα κολλαει στην εκινηση γιατι κανει κατι Install...

KTLK
Link to comment
Share on other sites

με nsu...με hard reset ανοιξε,αλλα κολλαει στην εκινηση γιατι κανει κατι Install...

 

Κάνε format την κάρτα μνήμης αφού σώσεις τα αρχεία που θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε format την κάρτα μνήμης αφού σώσεις τα αρχεία που θέλεις.

 

το προβλημα ηταν οτι κολλαγε οταν εκανε install...τελικα καταφερα και το παρακαμψα χωρις να κανει restart το κινητο και τωρα σωζω οτι θελω...και μετα reset σε κινητο και mass memory και ξανα περασμα το firmware...και ολα απο την αρχη...

KTLK
Link to comment
Share on other sites

Εντυπώσεις από το νέο software?????

 

η αποκριση της οθονης αφης ειναι αρκετα βελτιωμενη νομιζω

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εντυπώσεις από το νέο software?????

 

Τα γράφω συνοπτικά και ανακατεμένα γιατί τα σημείωνα την ώρα που τα ανακάλυπτα!

 

 

Δεν γράφει Connecting People στο start-up animation

 

Φορτώνει πολύ πιο γρήγορα στην εκκίνηση

 

44,1 ελεύθερα στην εκκίνηση με: Αρχική Οθόνη, Μενού, Μητρώο, Επαφές, Ovi Contacts, Μηνύματα, Ρολόι - 50,5 ελεύθερα αφότου κλείσουν όλα αυτά εκτός από Αρχική Οθόνη

 

Στην ημερομηνία στην homescreen το έτος αναπαρίσταται με τα 2 τελευταία του ψηφία, δηλαδή όχι 2009 αλλά 09

 

Οδηγός WLAN τώρα είναι ξεχωριστό Homescreen Widget, με ένα απλό πάτημα εντοπίζει και συνδέεται με όποιο διαθέσιμο δίκτυο wifi βρίσκει

 

Επιλογή να αλλάξεις το δεξί πλήκτρο στη homescreen από επαφές σε ό,τι άλλο θέλεις εσύ από εφαρμογές και σελιδοδείκτες σου

 

Στη σύνταξη κειμένου, το abc (που υποδεικνύει τον τύπο γραφής που χρησιμοποιούμε) ...εξελληνίστηκε και έγινε αβγ

 

Άλλαξε το εικονίδιο της εφαρμογής Αναζήτησης

 

Προστέθηκε το Vlingo αλλά δεν υποστηρίζει ελληνικά

 

Το WLAN δεν αποσυνδέεται πια αμέσως μόλις κλείσεις μια εφαρμογή που το χρησιμοποιεί, αλλά μετά από 1 λεπτό περίπου

 

Το kinetic scrolling το χρησιμοποίησα μόνο στις Επαφές και με εντυπωσίασε με το πόσο γρήγορο και ακριβές είναι

 

Οι Ovi Contacts είναι ενσωματωμένες στις Επαφές

 

Το τηλέφωνο είναι αισθητά πιο γρήγορο, σε φάση που... να μην το αναγνωρίζω

 

Η μνήμη στο C είναι 47,8 δηλαδή λίγο λιγότερη από ό,τι είχα πριν

 

Δεν βρήκα γράμματα επάνω στα αριθμητικά πλήκτρα του πληκτρολόγιου κλήσης

 

Πατώντας επάνω στο προφίλ στην αρχική οθόνη σου δίνεται η νέα δυνατότητα επεξεργασίας τρέχοντος προφίλ

 

Είναι ακόμα hackαρισμένο, ΑΛΛΑ αν κάνετε format πριν ή μετά την αναβάθμιση τότε δε μπορεί να hackαριστεί ξανά. Επίσης, για όσα τηλέφωνα έμειναν hackαρισμένα, αν πάτε στον ROMPatcher να επεξεργαστείτε τα patches, η συσκεύη θα κάνει επανεκκίνηση και δε θα τα καταφέρετε. Περιμένουμε νέα έκδοση...

 

Για όσοι έχουν μεταφέρει το cache του browser στο E, ακόμα και αν ακολουθήσουν ξανά τη διαδικασία, δυστυχώς δε θα λειτουργεί. Το cache θα είναι στο C.

 

Χρειάστηκαν 2 επανεκκινήσεις του κινητού για να δει τη συσκεύη μου το PC από το καλώδιο USB, αλλά τώρα όλα καλά

 

Ο browser μοιάζει λίγο πιο γρήγορος, αλλά μπορεί να είναι και ιδέα μου, δε βλέπω τρομερές διαφορές

 

Εφαρμογές όπως MyKeyLock, Ultimate Voice Recorder, Handy Taskman, Advanced Blocker, λειτουργούν κανονικά, όπως και πριν

 

Ovi Maps 3.01 - δε βλέπω 3D χάρτες

 

Επειδή είχα απεγκαταστήσει όλα τα widgets (Facebook, Hi5, Amazon, κτλ) δεν έχω κάποια από αυτά ούτε μετά την αναβάθμιση

 

Το Vlingo δε μπορεί να απεγκατασταθεί, αν και άχρηστο για τη χώρα μας

 

Ο photo browser ανοίγει επιτέλους αμέσως (στη δική μου συσκεύη πατούσα μια φορά να ανοίξει, δεν έκανε τίποτα και άνοιγε με τη δεύτερη) προστέθηκε η επιλογή να βλέπεις τις φωτό σου ανάλογα με το μήνα που τραβήχτηκαν. Είναι ακόμα σχετικά αργό πρόγραμμα, δε μπορώ να πω ότι άλλαξε και πολύ. Το kinetic scrolling όμως σίγουρα του έδωσε νέα πνοή

 

Δεν υπάρχει το N-Gage προεγκατεστημένο

 

Βελτιώθηκαν τα theme effects (που καμιά φορά έκαναν την οθόνη να φαίνεται μαύρη πριν ξεκλειδωθεί)

 

Το ρολόι και η ημερομηνία μπορούν να μετακινηθούν στη homescreen!!

 

Κατά την κλήση αντί για σκέτο "Απάντηση" και "Ξεκλείδωμα" λέει "Σαρώστε για απάντηση" και "Σαρώστε για ξεκλ." αντίστοιχα (αυτό θα μπορούσε να λείπει...!)

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα παιδια,μετα την αναβαθμιση-δεν την εκανα ακομη-και εφ οσον δουλευουν ολα κανονικα,θελει οποσδηποτε φορματ,η δεν ειναι απαραιτητο?

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

πρώτα από όλα ΕΧΩ ΞΑΝΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ!!! :D

λοιπόν, με το μάτι του αδαή αρχάριου, 3 πρώτες βελτιώσεις είναι:

1) στο μαμίσο μενού των φωτογραφιών υπάρχει ταξινόμηση όπου αναγράφετε κ ο μήνας λήψης... χρήσιμο...

2) η κύλιση στον τηλεφωνικό κατάλογο από όχι σύσχρηστη αλλά άχρηστη, έχει γίνει ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ! πας εκεί που θες χωρίς να προσπερνάς 200-300 επαφές!

3) μικρή βελτίωση στην φωτογραφική λήψη...

α! κ μετά το πρώτο φόρτωμα και κλείσιμο-επανεκίνηση, μοιάζει λίγο ταχύτερο...

αυτάααα....τα υπόλοιπα τα αφήνω στους πιο έμπειρους...

καλορίζικο!

να κοιτάς εκεί που θες να πας, αλλιώς θα πας εκεί που κοιτάς

Ericsson GA628 - Ericsson SH888 - Ericsson T18 - Nokia 3210 - Ericsson R320 - Nokia 6210 -Samsung SGH_E105 - SE K800i - HTC Diamond - Nokia N97 - iPhone4&iPad2 (Apple© & no looking back)

Link to comment
Share on other sites

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Παραμένει χακαρισμένο εννοείται αν δε κάνεις format. Αν κάνεις όπως εγώ το χάνεις και δε γίνεται με τον παλιό πλέον τρόπο. Περιμένω καινούργιο λοιπόν.
Link to comment
Share on other sites

Καλώς τα δεχτήκαμε. Πάλι τα ίδια, και με το νέο firmware. Μετά το update (το οποίο έγινε κανονικά), επανεκκίνησε και αφού έδωσα PIN έκανε μόνο του reset. Ε, από τότε κολλάει στο λογότυπο κατά την εκκίνηση. Πάλι θα αναγκαστώ να κάνω hard reset. Ευτυχώς προνόησα και κράτησα backup.
Link to comment
Share on other sites

Format τη 32 μνημη του κινιτου απο που κανω δεν μπορω να το βρω πουθενα εκανα την αναβαθμηση και απο τοτε μολις το συνδεσω στο pc κανει επανακινιση
Link to comment
Share on other sites

Format τη 32 μνημη του κινιτου απο που κανω δεν μπορω να το βρω πουθενα εκανα την αναβαθμηση και απο τοτε μολις το συνδεσω στο pc κανει επανακινιση

 

Πριν προχωρήσεις σε format, πήγαινε Συνδεσιμότητα>Καλώδιο USB και επέλεξε ερώτηση κατά τη σύνδεση "Ναι" και δοκίμασε να το συνδέσεις ξανά.

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Πριν προχωρήσεις σε format, πήγαινε Συνδεσιμότητα>Καλώδιο USB και επέλεξε ερώτηση κατά τη σύνδεση "Ναι" και δοκίμασε να το συνδέσεις ξανά.

 

το εκανα αλλα μαλλον εκανα λαθος στο ναι το εχω πρεπει να παιζει κατι με τι sim παρολα αυτα θελω να κανω και ενα format τη 32αρα μνημη

Link to comment
Share on other sites

το εκανα αλλα μαλλον εκανα λαθος στο ναι το εχω πρεπει να παιζει κατι με τι sim παρολα αυτα θελω να κανω και ενα format τη 32αρα μνημη

 

Τι σχέση μπορεί να έχει η sim, έχεις διαβάσει κάτι σχετικό;

Κι εγώ αντιμετωπίζω προβλήματα σύνδεσης με το pc πάντως, αλλά δε μου κάνει επανεκκίνηση όταν πάω να συνδεθώ, απλά δεν το βλέπει. Με επανεκκίνηση στρώνει.

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Τι σχέση μπορεί να έχει η sim, έχεις διαβάσει κάτι σχετικό;

Κι εγώ αντιμετωπίζω προβλήματα σύνδεσης με το pc πάντως, αλλά δε μου κάνει επανεκκίνηση όταν πάω να συνδεθώ, απλά δεν το βλέπει. Με επανεκκίνηση στρώνει.

 

δεν διαβασα κατι σχετικο αλλα απο την ωρα που εβγαλα τι sim σταματησαν οι επανακινισεις - εγω δεν εχω προβλημα στο να το δει ο υπολογιστης

Link to comment
Share on other sites

δεν διαβασα κατι σχετικο αλλα απο την ωρα που εβγαλα τι sim σταματησαν οι επανακινισεις - εγω δεν εχω προβλημα στο να το δει ο υπολογιστης

 

Έχεις SIM Vodafone; Γιατί εγώ παρατήρησα το εξής:

Καμιά φορά, μετά την εκκίνηση, που βγάζει το μήνυμα "Welcome to Vodafone" δε προλαβαίνω να πατήσω Εντάξει και να κλείσει κι έτσι απλά κλείνει μόνο του.

Τότε δεν το βλέπει το PC όταν το συνδέω.

Του κάνω επανεκίννηση, επιλέγω Εντάξει στο (:mad:χαζό)μήνυμα της Vodafone και τότε το βλέπει κανονικά.

 

Είναι τόσο τέλειο με τη νέα αναβάθμιση

 

Και ακόμα δεν το έχω χρησιμοποιήσει πολύ

 

Ναι κι εγώ είμαι πολύ ενθουσιασμένη, ειδικά με την ταχύτητά του!!! :)

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...