Jump to content

[Symbian^1 (ex S60 5th Ed.)] Tricks & Tips


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για την comic sans υπαρχει πουθενα εκδοση με διορθωμενα τα προβληματικα στοιχεια;

δλδ το κενο στο ημερολογιο, το συμβολο για το αθορυβο, κτλ...

Και αν οχι θα μπορουσε καποιος να περιγραψει με λιγα λογια τη διαδικασια διορθωσης τους για να την κανω μονος μου;

 

Ορίστε η Comic Sans, τροποποιημένη κατάλληλα! ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 202
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλημέρα και απο εμενα...έναν νέο χρήστη των S60v5 με το 5800ΧΜ, μετά από 2 αποτυχημένες προσπάθειες στα WM6.0 και WM6.1 με 2 διαφορετικές συσκευές.

Ζητάω βοήθεια για τις επαφές μου. Είχα κάνει backup τις επαφές με ένα προγραμματάκι (PPCBckpContacts.exe) και μου δημιουργούσε ένα αρχειάκι το οποίο κάθε φορά μετά από hard reset το έκανα restore και ούτε γάτα ούτε ζημιά. Το πρόβλημα είναι ότι καμία απο τις 2 συσκευές με WM δεν λειτουργεί και έχω το αρχειάκι από το οποίο δεν μπορώ να το περάσω στο 5800 ώστε να έχω ξανά τις επαφές μου. Η κατάλαξη του αρχείου ειναι *.csc Γνωρίζει κανένας πως θα μπορέσω να τις διαβάσει το PC ώστε να τις περάσω στο 5800?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

"We don't inherit the land from our ancestors, we borrow it from our children"

Haida's saying

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να είναι χακαρισμένη η συσκεύη??? Γιατι εγώ στο φάκελο e:/resource, χρησμοποιώντας τον x-plore δεν μπορώ να φτιάξω φάκελο!!!
Link to comment
Share on other sites

Είτε θα συνδέσεις το κινητό με τον υπολογιστή σε λειτουργία μεταφορά δεδομένων, είτε θα τοποθετήσεις τη κάρτα σε card reader για να μπορέσεις να δημιουργήσεις φάκελο στο resource.

Από τον X-plore δεν γίνεται.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στη παρέα των s60 και οχι μονο...

η ερωτηση μου ειναι: εχω σε αρχειο *.csc τις επαφές μου και θέλω να τις περάσω στο Nokia 5800XM που αγόρασα αλλα δεν έχω βρει κάποιο τρόπο.

Θα το έκανα μια-μια στελνοντας τις από το WM κινητό που έχω αλλα δεν δουλεύει πια, και μου έχει μεινει το αρχείο χωρίς να έχω καμια επαφή μεσα στο Νοκια.

Μπορει καποιος να μου πει πως μπορώ να καταφέρω να τις περάσω στο καινουργιο μου κινητό (το Nokia)?

 

"Sorry για την επαναληψη του μηνυματος.Μολις το προσεξα"

"We don't inherit the land from our ancestors, we borrow it from our children"

Haida's saying

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Νέα Γραμματοσειρά: Segoe Print

 

http://img695.imageshack.us/img695/7204/segoeprint.th.jpg

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

οδηγος για μετακινηση της προσωρινης μνημης του broswer στην καρτα μνημης:

1.χρειαζεται ενας file explorer οπως o xplore

2.σβηνουμε τα παντα απο το c:\system\cache εκτος απο το φακελο vss

3.αντιγραφουμε ολο το φακελο cache στη καρτα μνημης ωστε μετα να υπαρχει e:\cache και e:\cache\vss

4.βαζουμε τα attributes του e:\cache kai του e:\cache\vss μεσα απο το μενου του xplore σε 'hidden'' και ''system''

5.αντιγραφουμε το z:\private\10202be9\101f8557.txt στην καρτα μνημης και μετα στον υπολογιστη μας

6,ανοιγουμε αυτο το αρχειο txt και οπου γραφει c:\cache το μετονομαζουμε σε e:\cache. στο δικο μου το εκανα σε τρεις περιπτωσεις

7.σωζουμε το τροποποιημενο txt και το αντιγραφουμε στο κινητο στον φακελο(προσοχη):

c:\private\10202be9

8.κανουμε επαννεκινηση και ειναι ετοιμο.απλα οπως ειναι φυσικο αν βγαλουμε την καρτα μνημης δε θα δουλευει ο broswer

αυτη η μεθοδος δεν ειναι δικη μου ανακαλυψη αλλα την χρησιμοποιω πολυ καιρο και με εχει σωσει απο την διαδικασια να διαγραφω την προσωρινη μνημη μετα απο καθε χρηση του broswer

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

απ οτι καταλαβα αυτη η διαδικασια ισχυει μονο για τον browser...

μπορει να γινει κατι παρομοιο ετσι ωστε οταν εγκαθιστουμε το οτιδηποτε στο κινητο να παραμενει ανεπαφη η μνημη C?γιατι στο Ν97 ειναι περιορισμενη

ευχαριστω

Μετριοφροσύνη,είναι η τέχνη,του να επιτρέπεις τους άλλους να ανακαλύψουν μόνοι τους,πόσο υπέροχος είσαι!!!
Link to comment
Share on other sites

οδηγος για μετακινηση της προσωρινης μνημης του broswer στην καρτα μνημης:

 

1.χρειαζεται ενας file explorer οπως o xplore

2.σβηνουμε τα παντα απο το c:\system\cashe εκτος απο το φακελο vss

3.αντιγραφουμε ολο το φακελο cashe στη καρτα μνημης ωστε μετα να υπαρχει e:\cashe και e:\cashe\vss

4.βαζουμε τα attributes του e:\cashe kai του e:\cashe\vss μεσα απο το μενου του xplore σε 'hidden'' και ''system''

5.αντιγραφουμε το z:\private\10202be9\101f8557.txt στην καρτα μνημης και μετα στον υπολογιστη μας

6,ανοιγουμε αυτο το αρχειο txt και οπου γραφει c:\cashe το μετονομαζουμε σε e:\cashe. στο δικο μου το εκανα σε τρεις περιπτωσεις

7.σωζουμε το τροποποιημενο txt και το αντιγραφουμε στο κινητο στον φακελο(προσοχη):

c:\private\10202be9

8.κανουμε επαννεκινηση και ειναι ετοιμο.απλα οπως ειναι φυσικο αν βγαλουμε την καρτα μνημης δε θα δουλευει ο broswer

αυτη η μεθοδος δεν ειναι δικη μου ανακαλυψη αλλα την χρησιμοποιω πολυ καιρο και με εχει σωσει απο την διαδικασια να διαγραφω την προσωρινη μνημη μετα απο καθε χρηση του broswer

 

Ευχαριστούμε πάρα πολύ!!! :happy:

Ο οδηγός ισχύει και για το N97 μόνο που όπου λέει c:/cache ή e:/cache είναι c:/system/cache και e:/system/cache αντίστοιχα. Κατά τα άλλα ακριβώς τα ίδια.

 

απ οτι καταλαβα αυτη η διαδικασια ισχυει μονο για τον browser...

μπορει να γινει κατι παρομοιο ετσι ωστε οταν εγκαθιστουμε το οτιδηποτε στο κινητο να παραμενει ανεπαφη η μνημη C?γιατι στο Ν97 ειναι περιορισμενη

ευχαριστω

 

Αναπόφευκτα κάποια δεδομένα αποθηκεύονται στην μνήμη C ακόμα κι όταν οι εφαρμογές εγκαθιστούνται στην Ε ή την κάρτα μνήμης. Γι αυτό δε μπορεί να γίνει κάτι.

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

οδηγος για μετακινηση της προσωρινης μνημης του broswer στην καρτα μνημης:

1.χρειαζεται ενας file explorer οπως o xplore

2.σβηνουμε τα παντα απο το c:\system\cashe εκτος απο το φακελο vss

3.αντιγραφουμε ολο το φακελο cashe στη καρτα μνημης ωστε μετα να υπαρχει e:\cashe και e:\cashe\vss

4.βαζουμε τα attributes του e:\cashe kai του e:\cashe\vss μεσα απο το μενου του xplore σε 'hidden'' και ''system''

5.αντιγραφουμε το z:\private\10202be9\101f8557.txt στην καρτα μνημης και μετα στον υπολογιστη μας

6,ανοιγουμε αυτο το αρχειο txt και οπου γραφει c:\cashe το μετονομαζουμε σε e:\cashe. στο δικο μου το εκανα σε τρεις περιπτωσεις

7.σωζουμε το τροποποιημενο txt και το αντιγραφουμε στο κινητο στον φακελο(προσοχη):

c:\private\10202be9

8.κανουμε επαννεκινηση και ειναι ετοιμο.απλα οπως ειναι φυσικο αν βγαλουμε την καρτα μνημης δε θα δουλευει ο broswer

αυτη η μεθοδος δεν ειναι δικη μου ανακαλυψη αλλα την χρησιμοποιω πολυ καιρο και με εχει σωσει απο την διαδικασια να διαγραφω την προσωρινη μνημη μετα απο καθε χρηση του broswer

 

Καλημέρα

 

το πρόβλημά μου είναι ότι το z:\private είναι κενό

υπάρχει κάπου αλλού το 101f8557.txt;

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κενό, πρέπει να ενεργοποιήσεις μέσω του rompatcher, τα αντίστοιχα Patches, ώστε να μπορείς να δεις τα περιεχόμενα του φακέλου private.
Link to comment
Share on other sites

έχεις δίκιο για το c:/system/cache.και στο 5800 έτσι είναι αλλά στην κάρτα μνήμης το εχω e:/cache και περίεργο πως αλλά μου δουλεύει

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

έχεις δίκιο για το c:/system/cache.και στο 5800 έτσι είναι αλλά στην κάρτα μνήμης το εχω e:/cache και περίεργο πως αλλά μου δουλεύει

 

Βασικά ανοίγοντας το .txt μπορείς να βάλεις όποιο φάκελο θέλεις στη θέση του c:/system/cache οπότε γι αυτό σου δουλεύει.

Και πάλι χίλια ευχαριστώ είναι κάτι που έψαχνα πολύ καιρό! :)

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

οδηγος για μετακινηση της προσωρινης μνημης του broswer στην καρτα μνημης:

 

4.βαζουμε τα attributes του e:\cashe kai του e:\cashe\vss μεσα απο το μενου του xplore σε 'hidden'' και ''system''

 

Μπορεις εδώ να γίνεις λιγο πιο σαφής?Εχω το Y-Browser στο κντ κ δεν μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς εννοείς εδω..

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην καλως ηρθες :)

 

Ο οδηγος λεει x-plore αλλα εαν θελεις να το κανεις μεσα απο το Y-Browser θα πρεπει να πας επανω στους φακελους και να επιλεξεις τις επιλογες που αναγραφονται. Εαν δεν το βρεις εγκαταστησε τον x-plore για να ξεμπερδευεις.

 

http://www.lonelycatgames.com/?app=xplore

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα το βήμα 6 το αρχείο txt που πειράζουμε εμένα δεν το έχει καθαρά c:\cashe μου το έχει έτσι 3 φορές αυτό πειράζω c:\\system\\cache" και το Κάνο e:\\system\\cache" ? και στο βήμα 4 τι είναι τα attributes ?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα το βήμα 6 το αρχείο txt που πειράζουμε εμένα δεν το έχει καθαρά c:\cashe μου το έχει έτσι 3 φορές αυτό πειράζω c:\\system\\cache" και το Κάνο e:\\system\\cache" ?

Ετσι ειναι αλλαζεις το c:\system\cashe σε e:\system\cashe εαν θελεις μπορεις να επιλεξεις μια αλλη τοποθεσια που θα γραψεις στο 101f8557.txt π.χ. e:\cashe

 

 

στο βήμα 4 τι είναι τα attributes ?

 

Εγκατεστησε στην συσκευη σου τον X-Plore ανοιξε τον πηγαινε επανω σε ενα φακελο - αρχειο επελεξε Menu\ File\ Αttributes και θα καταλαβεις.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Πολλη καλη... μπραβο.. Λιγο ποιο χοντρα να ηταν τα γραμματα, θα ηταν ακομα καλυτερα..

 

http://Segoe Print Bold

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

http://Segoe Script

 

http://i126.photobucket.com/albums/p91/Pero_me_mata/segoescript.png

http://Segoe UI (για τον φίλτατο impreza_sti ;))

 

http://i126.photobucket.com/albums/p91/Pero_me_mata/segoeui.png

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Σε προηγούμενες σελίδες νομίζω 3 ή 4 κάποιος είπε ότι αν έχουμε όλα τα βάρη μιας γραμματοσειράς (bold, italic κλπ) μπορούμε να τα βάλουμε για καλύτερα αποτελέσματα...

 

Αν έχουμε 4 αρχεία και το 1 από αυτά είναι για τους αριθμούς, ποιά ονομασία χρησιμοποιούμε για τα έντονα και ποιά για την νορμάλ;;;

 

Βρήκα μία σελίδα με γραμματοσειρές και είναι FREE αν θέλετε πείτε μου να σας δώσω το link. :)

Mobile : iPhone 12 ProMax 256GB Pacific Blue / iOS 14.2 (A2411)
Provider : Vodafone GR Giga Unlimited Ultra
===
Tablet : iPad  Pro 5th Gen 12.9" Wi-Fi/LTE 2021 256GB: iOS 15.2.1

Link to comment
Share on other sites

Σε προηγούμενες σελίδες νομίζω 3 ή 4 κάποιος είπε ότι αν έχουμε όλα τα βάρη μιας γραμματοσειράς (bold, italic κλπ) μπορούμε να τα βάλουμε για καλύτερα αποτελέσματα...

 

Αν έχουμε 4 αρχεία και το 1 από αυτά είναι για τους αριθμούς, ποιά ονομασία χρησιμοποιούμε για τα έντονα και ποιά για την νορμάλ;;;

 

Βρήκα μία σελίδα με γραμματοσειρές και είναι FREE αν θέλετε πείτε μου να σας δώσω το link. :)

 

s60snr.ttf: Regular

s60ssb.ttf: Bold

s60tsb.ttf: Italics ή Bold Italics

S60ZDIGI.ttf: Bold

 

Δώσε link αν είναι free, αλλά οι περισσότερες που κυκλοφορούν στο διαδίκτυο δεν υποστηρίζουν ελληνικούς χαρακτήρες.

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ λευκή βουτηρομυγούλα... :p

 

Η σελίδα που βρήκα αν δεν την γνωρίζετε ήδη είναι : http://www.topfonts.net/

Έχει πάρα πολλές και πάρα πολύ καλές... Δεν έχω δοκιμάσει καμία για να δω αν υποστηρίζει ελληνικούς χαρακτήρες βέβαια αλλά αξίζει το κοίταγμα... ;)

Mobile : iPhone 12 ProMax 256GB Pacific Blue / iOS 14.2 (A2411)
Provider : Vodafone GR Giga Unlimited Ultra
===
Tablet : iPad  Pro 5th Gen 12.9" Wi-Fi/LTE 2021 256GB: iOS 15.2.1

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ λευκή βουτηρομυγούλα... :p

 

Η σελίδα που βρήκα αν δεν την γνωρίζετε ήδη είναι : http://www.topfonts.net/

Έχει πάρα πολλές και πάρα πολύ καλές... Δεν έχω δοκιμάσει καμία για να δω αν υποστηρίζει ελληνικούς χαρακτήρες βέβαια αλλά αξίζει το κοίταγμα... ;)

Ο μόνος τρόπος για να δούμε αν υποστηρίζουν ελληνικούς χαρακτήρες είναι να την περάσουμε στην συσκευή?Κάτι πιο γρήγορο για να αποφέυγουμε την διαδικασία αυτή?

Link to comment
Share on other sites

Ο μόνος τρόπος για να δούμε αν υποστηρίζουν ελληνικούς χαρακτήρες είναι να την περάσουμε στην συσκευή?Κάτι πιο γρήγορο για να αποφέυγουμε την διαδικασία αυτή?

 

Κάνε διπλό κλικ στο αρχείο από τον υπολογιστή σου.

Αλλά νομίζω ότι πρέπει να έχει Ελληνικά Windows..

Μμμμμ... δεν ξέρω, μπορείς να τις βάλεις και στο φάκελο C:/Windows/Fonts και να δοκιμάσεις να γράψεις κάτι στο Word!

Αν ξέρει κάποιος καλύτερο τρόπο, ας μας πει! ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Μμμμμ... δεν ξέρω, μπορείς να τις βάλεις και στο φάκελο C:/Windows/Fonts και να δοκιμάσεις να γράψεις κάτι στο Word!

Αν ξέρει κάποιος καλύτερο τρόπο, ας μας πει! ;)

 

Ναι νομίζω ότι αυτό κάνει για τις δοκιμές..αν δεν υποστηριζει ελληνικά η γραμματοσειρά το word στο γυρίζει αυτόματα σε άλλη γραμματοσειρά..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...