Jump to content

[Symbian^1 (ex S60 5th Ed.)]Garmin Maps Mobile™ XT


gianpithio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παδια μια ερωτηση και εγω. προσπαθω να αντιγραψω τον gmapsupp.img στην καρτα μνημης αλλα αρνειται!! ΄΄δεν ειναι δυνατη η εγγραφη του αρχειου η παραμετρος ειναι εσφαλμενη΄΄!! το ριχνω μεσα στον φακελο garmin κανονικα.... εκανα και rename αλλα τιποτα. ξεκιναει απο τα 60 sec και καπου στα 30 sec μου πεταει το παραπανω μυνημα..... καμμια ιδεα???

 

Πάρε ένα αντίγραφο από ότι χρειάζεσαι από την κάρτα και κάνε μια μορφοποίηση μέσω υπολογιστή (Επέλεξε αυτό που λέει επαναφορά προεπιλογών, ώστε να μη γίνει σε NTFS ή κάτι άλλο) και μόλις τη βάλεις στο τηλέφωνο κάνε πάλι μορφοποίηση και από εκεί.

Εναλλακτικά κάνε ελεγχο σφαλμάτων από το PC στην κάρτα και επέλεξε την αυτόματη διόρθωση. Το format ομως έιναι πιο σίγουρη λύση.

Θα δείς ότι θα στρώσει..

Some age, others mature...:lol:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δοκίμασες να σβήσεις αυτό το αρχείο;

Εγκατεστησες πρωτα την 5.00.40 και μετα την 5,005,60??Η τελευταια ειναι αναβαθμηση και μπορει να περασει μονο αν εχεις εγκαταστησεις την Πρωτη(5,00,40)

 

ναι το εσβησα αλλα δεν ανοιγει

Εγκατεστησες πρωτα την 5.00.40 και μετα την 5,005,60??Η τελευταια ειναι αναβαθμηση και μπορει να περασει μονο αν εχεις εγκαταστησεις την Πρωτη(5,00,40)

Link to comment
Share on other sites

Εγκατεστησες πρωτα την 5.00.40 και μετα την 5,005,60??Η τελευταια ειναι αναβαθμηση και μπορει να περασει μονο αν εχεις εγκαταστησεις την Πρωτη(5,00,40)

 

Φιλε εδω κανεις λαθος. Η εκδοση αυτη κυκλοφορει και σε standalone που δεν απαιτει να χεις καποια παλαιοτερη εκδοση..

Εκτος και αν ρωτας οποτε σου εχω απαντσει..;)

Link to comment
Share on other sites

Εγκατεστησες πρωτα την 5.00.40 και μετα την 5,005,60??Η τελευταια ειναι αναβαθμηση και μπορει να περασει μονο αν εχεις εγκαταστησεις την Πρωτη(5,00,40)

 

 

Εγκατεστησες πρωτα την 5.00.40 και μετα την 5,005,60??Η τελευταια ειναι αναβαθμηση και μπορει να περασει μονο αν εχεις εγκαταστησεις την Πρωτη(5,00,40)

 

οχι δεν περασα την 5.00.40.να την περασω?

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν περασα την 5.00.40.να την περασω?

Εγω δοκιμασα απειρες φορες με την 60 standalone και δεν τα καταφερα,Η πετυχημενη διαδικασια που εκανα για Ν97 ειναι η εξης.

Εγκατεστησα πρωτα την 40,την ανοιξα μια φορα και μετα εγκατεστεισα απο πανω την 60,αφου εσβησα το ini αρχειο που αναφερετε πιο πανω.

Ετσι μου δουλευει αψογα!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σήμερα απέκτησα το 5800 και θελω να εγκαταστήσω το GMXT...

Ωστόσο,για να αποφύγω άσκοπα βήματα μπορεί κανείς να μου πει αν λειτουργει καλά?

Ποιά ειναι τα αρχικά βήματα και σε ποιό link περιγράφονται καλύτερα;Αν αυτο αντιβαινει σε κανόνες περι δημοσίευσης των link στο φόρουμ,Please με π.μ....

Εχω το Ν96 και δουλεύω απροβλημάτιστα την 4.20.20

Να τη βάλω στο 5800?Υπάρχει κάποια νεώτερη που μου συστήνετε?

 

Συγνωμη για τα ερωτήματα αλλά λέω να αποφύγω τις 110 σελίδες μιας και δεν έχω τόσο χρόνο να μπαίνω στο φόρουμ....

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

S7  SM-G 930F

Link to comment
Share on other sites

Yπαρχουν πολυ νεοτερες εκδοσεις. Η τελευταια ειναι η 5.00.60 την οποια την εβαλα χθες σε ενα 5800 ενος γνωστου και δουλευει αψογα!

 

Δεν χρειαζεται να διαβασεις 110 σελιδες αλλα 1 την πρωτη οπου περιγραφεται αναλυτικα το πως θα το εγκαταστησεις.

 

Το προγραμμα θα το βρεις στο γνωσο μερος.

Link to comment
Share on other sites

Εχω εγκατεστημενο το garmin 5.00.30 με τους ελληνικους χαρτες 3 σε1 και λειτουργει αψογα. Θελω να περασω χαρτες για γερμανια. Αρκει να περασω το GMAPSUPP.IMG των συγκεκριμενων χαρτων η οχι.
Link to comment
Share on other sites

Θα κανεις τις ιδια διαδικασια οπως εκανες και με τους ελληνικους χαρτες. Επειδη το garmin αναγνωριζει συγκεκριμενες ονομασιες θα πρεπει να δωσεις στο γερμανικο χαρτη ενα ονομα απο αυτα που υπαρχουν στο 1 post του παροντος.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

επειδή εχω μπερδέψει κατι....εχω το 5800 και έχει υποβοηθούμενο gps...έχω εγκαταστήσει ότι χρειάζεται....εγω τώρα χρεώνομαι???
Link to comment
Share on other sites

επειδή εχω μπερδέψει κατι....εχω το 5800 και έχει υποβοηθούμενο gps...έχω εγκαταστήσει ότι χρειάζεται....εγω τώρα χρεώνομαι???

 

S60 5th Edition Platform FAQ ερωτηση #15 :rolleyes:

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Οταν ανοιγει χρεωνει 4-5 kb εαν το κλεισεις και το ανοιξεις ξανα τα ιδια..
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Aπο τη Δευτέρα το Garmin τα εχει χαμένα, πιάνει σήμα αλλα με δείχνει ένα δρόμο πιο κάτω, προχωράω και με δείχνει να πηγαίνω απο το...πεζοδρόμιο ή μέσα απο σπίτια και οχι απο το δρόμο, είμαι ακίνητος και δείχνει οτι προχωράω, όλα αυτά έχουν σαν αποτέλεσμα να μη μπορείς να κάνεις χρήση και φυσικά διαρκείς επανυπολογισμούς. Έκανα εγκατάσταση απο την αρχή, πάλι τίποτα, εντελώς για τα μπάζα, κρίμα τον χάρτη της Autodrive:mad:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Μπορει κανείς να με βοηθήσει στα εξής θέματα?

α) Υπαρχει χάρτης για Κωνσταντινούπολη - Τουρκία για το mobile xt, έστω και άν χρειαστεί να τον αγοράσω? στο site της garmin δεν βρήκα κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Aπο τη Δευτέρα το Garmin τα εχει χαμένα, πιάνει σήμα αλλα με δείχνει ένα δρόμο πιο κάτω, προχωράω και με δείχνει να πηγαίνω απο το...πεζοδρόμιο ή μέσα απο σπίτια και οχι απο το δρόμο, είμαι ακίνητος και δείχνει οτι προχωράω, όλα αυτά έχουν σαν αποτέλεσμα να μη μπορείς να κάνεις χρήση και φυσικά διαρκείς επανυπολογισμούς. Έκανα εγκατάσταση απο την αρχή, πάλι τίποτα, εντελώς για τα μπάζα, κρίμα τον χάρτη της Autodrive:mad:

 

Προφανώς δεν φταίει ο χάρτης. Μπορεί να μην πιάνει καλά το GPS ανάμεσα στις πολυκατοικίες ή να ζορίζεται η συσκευή για άλλο λόγο. Μήπως τρέχει κάτι από πίσω; Μήπως η κάρτα έχει κάποιο πρόβλημα;

Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς δεν φταίει ο χάρτης. Μπορεί να μην πιάνει καλά το GPS ανάμεσα στις πολυκατοικίες ή να ζορίζεται η συσκευή για άλλο λόγο. Μήπως τρέχει κάτι από πίσω; Μήπως η κάρτα έχει κάποιο πρόβλημα;

 

Το πρόβλημα εξαφανίστηκε ξαφνικά, όπως ακριβώς εμφανίστηκε...

Link to comment
Share on other sites

παιδια ολα καλα με το γκαρμιν αλλα δυο μονο κολληματα:

(εχω την τελευταια εκδοση και τους τελευταιους χαρτες και voices)

 

1. Στο κεντρο της Αθηνας δεν πιανει ποτε (Λιοσιων μερια στο υψος Αττικης μετρο), ίσως φταει γενικοτερα η κλεισουρα και ο πομπος gps δεν στελνει καλο σημα?

 

2. (και σημαντικοτερο) Οταν κανω ζουμ στον χαρτη στο free mode με διπλο κλικ δλδ και ψανχω μονος μου να βρω μια περιοχη χωρις απαραιτητα να ειναι συνδεμενο το garmin με τον δορυφορο... ξαφνικα το γκαρμιν μετα απο 1-2 λεπτα περιηγησης στην πολη (Αθηνα) κολλαει και χρειαζεται επανεκκινηση του κινητου μου (5800). Εχω παρατηρησει οτι το κανει στα χαμηλα υψη δλδ απο 1Κm και κατω... σας συμβαινει και εσας? Τι μπορω να κανω για αυτο?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων...

 

(σκεφτομαι να βαλω το Sygic, τι λετε>? καποιο λινκ για το sygic με οδηγιες εγκαταστασης? 'η μηπως ειναι free?)

Αη - Phone
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την εγκατάσταση:

Έχω την έκδοση ''Garmin 5.00.60 standalone en-gr''

Στην κάρτα μου υπάρχουν ήδη οι φάκελοι ''Private'', ''Resource'' και ''Sys''.

Σκέφτηκα ότι αντιγράφοντας τους αντίστοιχους φακέλους του Garmin, λογικά θα αντικατασταθούν και θα χαθούν τα ήδη υπάρχοντα περιεχόμενα.

Προσπάθησα λοιπόν μεταφέροντας μονο τα περιεχόμενα των υποφακέλων που δεν υπήρχαν ήδη, εγκατέστησα το .sis αλλά όταν πήγα να ξεκινήσω (σύμφωνα με τις οδηγίες) το πρόγραμμα, εμφανίζει το λογότυπο του προγράμματος και μετά κλείνει, δεν ξεκινάει.

 

Που κάνω το λάθος ?

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την εγκατάσταση:

Έχω την έκδοση ''Garmin 5.00.60 standalone en-gr''

Στην κάρτα μου υπάρχουν ήδη οι φάκελοι ''Private'', ''Resource'' και ''Sys''.

Σκέφτηκα ότι αντιγράφοντας τους αντίστοιχους φακέλους του Garmin, λογικά θα αντικατασταθούν και θα χαθούν τα ήδη υπάρχοντα περιεχόμενα.

Προσπάθησα λοιπόν μεταφέροντας μονο τα περιεχόμενα των υποφακέλων που δεν υπήρχαν ήδη, εγκατέστησα το .sis αλλά όταν πήγα να ξεκινήσω (σύμφωνα με τις οδηγίες) το πρόγραμμα, εμφανίζει το λογότυπο του προγράμματος και μετά κλείνει, δεν ξεκινάει.

 

Που κάνω το λάθος ?

 

Σβήσε το gmsup.ini ή κάπως έτσι που βρίσκεται στο φάκελο Garmin\Apps\

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα σας εχω περασει το garmin 5.00.40 στο νοκια 5800 και οποτε κανει υπολογισμο νεας διαδρομης,οταν δεν ακολουθησω την διαδρομη μου crasharei συνεχεια και με πεταει.οταν το ξαναβαλω ομως συνεχιζει κανονικα εως οτου παλι γινει το ιδιο τη νεπομενη φορα.τι λετε να φταει;;;
Link to comment
Share on other sites

Χμ...δοκίμασα να μετρήσω διάφορα οχήματα για να δω km/h και πόσο αποκρίνετε στην επυτάχηνση τους το gps.

Με 50cc 4t scooter το προλαβαίνει και τα γράφει ακριβώς

Mε 150cc 2t δεν τα πολυπάει καλά(κάνει μεγάλα άλματα κάθε 40km/h και ποτέ δεν λέει σωστές τις τελικές)(αυτό ισχύει σε όλα τα >125cc)

Με 600cc μηχανή τα βρίσκει πολύ σκούρα(με τέρμα γκάζι μέχρι 160Κm/h,όταν το κοντέρ είναι στα 100,το κινητό είναι ακόμα στα 20km/h...)

Με αυτοκίνητο με ομαλή επιτάχυνση(όπως πάει κάποιος μέσα σε μα πόλη τεσπα)μέχρι τα 120km/h τα δίχνει αρκετά καλά(δεν απέχει πολύ απο real life),μετά από τα 120 όμως αρχίζει και κάνει χαζά.

 

Αν βάλω bluetooth εξωτερικη κεραία,υπάρχει περίπτωση να βελτιωθεί?

 

Α όλα αυτά με 5800,garmin mobile xt standalone gr 5.0.60 με τους 3 σε 1 χάρτες.

Link to comment
Share on other sites

αυτη η standalone κανει για νοκια 5800?

 

Nαι την περασα σε ενα 5800 φιλου και τρεχει καλυτερα απο οποιαδηποτε του χω βαλει.

 

@SadmanD πιθανον αν παρεις καποιον καλο και δυνατο δεκτη να χεις καπως μεγαλυτερη ακριβεια αλλα δεν νομιζω να δεις τρομακτικες διαφορες.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...