Jump to content

[Cydia: Greek Source] MinApps Repository


minos197
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το περίεργο είναι ότι και με την πρώτη beta του ikeyex, ο μετρητής του bitesms έδειχνε κανονικά 160 χαρακτήρες σε 1 μήνυμα αλλά έφευγαν τελικά 3 μηνύματα. Μήπως τελικά είναι θέμα bite και όχι ikeyex? :worry:

 

Το ikeyex απλά αναμιγνύει τους ελληνικούς και λατινικούς χαρακτήρες που εξασφαλίζουν 160 χαρακτήρες/μήνυμα, δεν αλλάζει το encoding, αυτό το κάνει το bite.

 

Ας προσπαθήσει κάποιος να στείλει μήνυμα αναμιγνύοντας μόνος του τους χαρακτήρες και να μας πει πόσα μηνύματα φεύγουν από το bite σε αυτή την περίπτωση. Θυμίζω τους ελληνικούς (ΦΓΘΔΠΣΞΛΨΩ) και λατινικούς (ΕΡΤΙΚΧΥΗΟΑΖΒΝΜ) χαρακτήρες που εξασφάλιζαν στην 2.x 160 χαρακτήρες/μήνυμα. Avidάκο... ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 760
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το περίεργο είναι ότι και με την πρώτη beta του ikeyex, ο μετρητής του bitesms έδειχνε κανονικά 160 χαρακτήρες σε 1 μήνυμα αλλά έφευγαν τελικά 3 μηνύματα. Μήπως τελικά είναι θέμα bite και όχι ikeyex? :worry:

 

Το ikeyex απλά αναμιγνύει τους ελληνικούς και λατινικούς χαρακτήρες που εξασφαλίζουν 160 χαρακτήρες/μήνυμα, δεν αλλάζει το encoding, αυτό το κάνει το bite.

 

Ας προσπαθήσει κάποιος να στείλει μήνυμα αναμιγνύοντας μόνος του τους χαρακτήρες και να μας πει πόσα μηνύματα φεύγουν από το bite σε αυτή την περίπτωση. Θυμίζω τους ελληνικούς (ΦΓΘΔΠΣΞΛΨΩ) και λατινικούς (ΕΡΤΙΚΧΥΗΟΑΖΒΝΜ) χαρακτήρες που εξασφάλιζαν στην 2.x 160 χαρακτήρες/μήνυμα. Avidάκο... ;)

 

Αναμιγνύοντας φίλε μου ελληνικά με ξένα το bite γράφει 160 χαρακτήρες σαν ένα μήνυμα, και όταν τα μπερδέψεις φεύγουν 3, τουλάχιστον έτσι λέει το bite...

 

Εγώ έστειλα και με τους 2 τρόπους και σε SE P1 και σε νόκια και στην προώθηση τους και τα 2 το διώχνουν σαν ένα, κεφάλαια πάντα..

 

Τι άλλο πω τι άλλο να κάνω σηκώνω τα χέρια ψηλά!! Αναμένουμε την λύση...

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

Από προσωπική μου εμπειρία, αν κάνεις προώθηση ένα μήνυμα, μπορεί να στο κάνει unicode το ίδιο το κινητό (ή αντίστροφα) χωρίς να έχει σχέση με τι το έστειλες εσύ.. Ο μόνος τρόπος είναι να τσεκάρεις το λογαριασμό.... :(
Link to comment
Share on other sites

Από προσωπική μου εμπειρία, αν κάνεις προώθηση ένα μήνυμα, μπορεί να στο κάνει unicode το ίδιο το κινητό (ή αντίστροφα) χωρίς να έχει σχέση με τι το έστειλες εσύ.. Ο μόνος τρόπος είναι να τσεκάρεις το λογαριασμό.... :(

 

Σωστά το σκέφτηκα και αυτό.. Και έτσι αναμένω όπως είπα και σε προηγούμενο Post τον λογαριασμό και βλέπουμε...:!:

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έστειλα ένα SMS από το Ν97 μου στο 3GS. Περιελάμβανε πεζά, κεφαλαία, και πεζά με τόνους. ΟΛΑ έφτασαν σαν κεφαλαία στο iPhone... Το ίδιο μήνυμα, πήγα να το κάνω προώθηση από το ιΡ. Στην προώθηση, έβγαλε ΟΛΟΥΣ τους χαρακτήρες σαν 1 μήνυμα μόνο (160 χαρ), και συνεχίζοντας να γράφω μετά με ΚΕΦΑΛΑΙΑ ελληνικά, συνέχισε να μετράει για το 2ο μήνυμα 146 χαρακτήρες!!! Κοινώς ΔΕΝ το έπιασε να κάνει "reset" στο προηγούμενο μνμ, και να αρχίσει να μετράει 63 χαρακτήρες ανά μήνυμα...

 

Τώρα, επειδή έχω σύνδεση με την Orange από την Αγγλία, και μπορώ να βλέπω τους λογαριασμούς μου πριν περάσει 1 μήνας (σε 24ωρη βάση ανανεώνεται ο λογαριασμός μου στο ιντερνετ, στις 3 το πρωί κάθε ημέρας), θα δοκιμάσω τα παρακάτω:

 

1. Προώθηση του αρχικού μηνύματος 160 χαρακτήρων

2. Προσθήκη επιπλέον χαρακτήρων με ΚΕΦΑΛΑΙΑ (ΔΞΛΨΩΘ)

3. copy/paste του αρχικού μηνύματος

4. copy/paste του αρχικού μηνύματος με επιπλέον χαρακτήρες σε ΚΕΦΑΛΑΙΑ.

5. Δημιουργία νέου μηνύματος μήκους 160 χαρακτήρων (3 φορές την Ελληνική και 3 φορές την Λατινική αλφάβητο, 7 κενά, και τους χαρακτήρες 160), ξεκινώντας με την ελληνική αλφάβητο μια φορά, και με την αγγλική σε δεύτερη αποστολή.

 

Η ενημέρωση των αποτελεσμάτων θα γίνει αν όχι αύριο (αν δεν ανανεώνει στο Σ/Κ η Orange δηλαδή), τη Δευτέρα ή την Τρίτη το αργότερο, για το σύνολο των μηνυμάτων!

 

Η αποστολή όλων των παραπάνω, θα γίνει μέσω BiteSMS, χωρίς κάποιο άλλο πρόσθετο, με έκδοση f/w 3.0.0 (ούτε 3.0.1, ούτε 3.1.0 ακόμα!), από ελληνικό iPhone 3GS...

 

Πρώτες ενδείξεις από το BiteSMS:

 

1. Προώθηση σαν 1 μήνυμα 160 χαρακτήρες.

2. μετά το 160 στο τέλος, γράφοντας την λέξη ΕΠΙΠΛΕΟΝ με κεφαλαία, μου βγάζει υπόλοιπο χαρακτήρων 32/67 (3). Κοινώς σπάει το 160άρι...

2. Μετά το 160 στο τέλος, ξεκινώντας με ΚΕΦΑΛΑΙΟΥΣ χαρακτήρες, με όποιο από τα μη κοινά γράμματα (ΘΛΞΓΦΔΨΩ), το μήνυμα συνεχίζει να μετράει κανονικά (145/146 (2))!!!!!!!!!!!!!!!! Το ίδιο ισχύει αν γράψω χαρακτήρες σε ΟΠΟΙΟ μέρος του μηνύματος. Κοινώς είτε προσθέσω στην αρχή, στο τέλος, ή ενδιάμεσα!!!!! ΚΑΙ ΜΟΝΟ με τους μη κοινούς χαρακτήρες! Αν γράψω έστω και ΕΝΑ κοινό γράμμα (ΕΡΤΥΙΟ κλπ κλπ), σπάει τη μέτρηση και με γυρνάει στο (3) μήνυμα!!!!!

3. Στέλνει όπως και στο 1

4. Στέλνει όπως και στο 2

5. Σπάνε οι αλυσίδες και γυρίζει σε μηνύματα 70 χαρακτήρων.

 

Και κάτι ενδιαφέρον.... Μετά από συνεχή πλητρολόγηση ΓΦΓΦΓΓΦ ΓΦΓΦΓ (μη κοινών χαρακτήρων), όταν εμφανίζεται ο μετρητής, βγάζει υπόλοιπο χαρακτήρων ΧΧΧ/160, ενώ με τη χρήση χαρακτήρων ΕΕΕΕΕΑΑΑΑΑ ΟΙΙΙΙΙΙΙ ΙΙΟΟΟΟΟΟΟ, ο μετρητής που ενεργοποιείται μου βγάζει υπόλοιπο 70!!!!!!! Κοινώς με τους ΜΗ κοινούς χαρακτήρες, μετράει 160. Με τη χρήση Unicode, μετράει 70!

 

Τα τελικά αποτελέσματα, μέσω των χρεώσεων...

Αυτός ο χώρος είναι δικός μου! Σταματήστε να παίζετε!!!! Ξέρω καράτε και δαγκώνω άσχημα!!!!!

 

Knowledge is power.

Immitation is immaturity

Link to comment
Share on other sites

Γιατί κάνουμε πάλι δοκιμές αφού τις έχουμε κάνει άπειρες φορές και ξέρουμε πια το αποτέλεσμα!!

 

L1On παίζει το πληκτρολόγιο σου η όχι ΤΕΛΙΚΑ!!!:p

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

Γιατί κάνουμε πάλι δοκιμές αφού τις έχουμε κάνει άπειρες φορές και ξέρουμε πια το αποτέλεσμα!!

 

L1On παίζει το πληκτρολόγιο σου η όχι ΤΕΛΙΚΑ!!!:p

 

Εχει διαπιστωθεί στο παρελθόν το θέμα με τους μη κοινούς χαρακτήρες πως κάνουν πλήρη μνμ 160 χαρακτήρων και πως οι κοινοί χαρακτήρες προκαλούν τα 70άρια;;;;;

Αυτός ο χώρος είναι δικός μου! Σταματήστε να παίζετε!!!! Ξέρω καράτε και δαγκώνω άσχημα!!!!!

 

Knowledge is power.

Immitation is immaturity

Link to comment
Share on other sites

Εχει διαπιστωθεί στο παρελθόν το θέμα με τους μη κοινούς χαρακτήρες πως κάνουν πλήρη μνμ 160 χαρακτήρων και πως οι κοινοί χαρακτήρες προκαλούν τα 70άρια;;;;;

 

Δες εδώ.....;)

 

Και όχι μόνο.. Τα νιάτα μας έχουμε φάει.. Βαρέθηκα πια!!! LoL:)

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

Ο Minos χάθηκε πάλι :p

 

Μάλλον περιμένει το iKeyEX να βγει από τη BETA μην κάνουμε καμμιά ζημιά! :lol:

 

Εννοείται πως παίζει το πληκτρολόγιό μου! :D

 

edit: Και όπως έχω ξαναπεί, πρέπει να παίζουν και τα παλιά που είχαμε φτιάξει, απλά θέλει το τελευταίο iKeyEx, από εδώ (install στο iphone με dpkg -i ....)

Link to comment
Share on other sites

Ο Minos χάθηκε πάλι :p

 

Μάλλον περιμένει το iKeyEX να βγει από τη BETA μην κάνουμε καμμιά ζημιά! :lol:

 

Εννοείται πως παίζει το πληκτρολόγιό μου! :D

 

edit: Και όπως έχω ξαναπεί, πρέπει να παίζουν και τα παλιά που είχαμε φτιάξει, απλά θέλει το τελευταίο iKeyEx, από εδώ (install στο iphone με dpkg -i ....)

 

Αχουτο βρε παραπονιάρικο... :lol:

 

Λοιπόν σήμερα το βράδυ θα το ανεβάσω στο repo του V3 αλλά αργά μάλλον οπότε έχετε το νου σας για νωρίς το πρωί ώρα Ελλάδος..

 

Το ikeyx είναι beta όπως ειπώθηκε και το δούλεψα 3 μέρες να δω αν κάνει νερά..

Link to comment
Share on other sites

Αχουτο βρε παραπονιάρικο... :lol:

 

Λοιπόν σήμερα το βράδυ θα το ανεβάσω στο repo του V3 αλλά αργά μάλλον οπότε έχετε το νου σας για νωρίς το πρωί ώρα Ελλάδος..

 

Το ikeyx είναι beta όπως ειπώθηκε και το δούλεψα 3 μέρες να δω αν κάνει νερά..

Για ξαναπείτε μία το repo...

"Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better." Samuel Beckett
Link to comment
Share on other sites

Ορίστε το repo
http://ftp4u.gr/iphone/apt3

Ευχαριστώ.

 

Εγώ το βρήκα κ σε xsellize και σε big boss γι αυτό ρωτάω...

 

Και απο κει και πέρα οι επιλογές που κάνεις μέσα ποιές είναι?

"Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better." Samuel Beckett
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για όσους θέλουν να δοκιμάσουν το sms160 keyboard τα ανέβασα και τα δύο στο repository μου.Είναι beta το iKeyx γιαυτό δίνω και beta στο πακέτο και σας τονίζω ότι έχει αρκετά dependencies.

 

Το πακέτο περιλάμβανει τόσο τα αρχεία για το ikeyx όσο και τα αρχεία των 2 ελληνικών SMS160 πληκτρολογίων που είχαμε βγαλει εγώ και ο ppericlis.Δεν έβαλα το UIKIT.layout του System/Framework το οποίο είναι υπεύθυνο για τις αναφορές καθώς και υπάρχει πλέον καλύτερη λύση.

 

Για να ενεργοποίησετε πηγαίνετα στα settings>ikeyx>mix and match και φτιάχνετε ένα νεο layout πειράζοντας μόνο την πρώτη επιλογή με ένα από τα SMS που θα δείτε να έχει μέσα.Μετά επιλέγοντας το νέο layout θα έχετε το πληκτρολόγιο...

 

ΠΡΟΣΟΧΗ.Ειναι σημαντικό να αφαιρέσετε καθε ikeyx από xsellize και bigboss beta πρίν βάλετε το πακέτο αλλιώς hell will break loose

 

Υ.Γ Θα θέλα κάποιος με byte να μου πεί τι ακριβώς γίνεται και πως δουλέυει γιατί εδώ που είμαι ούτε το έχω ούτε στέλνω με ελληνικά SMS.

 

Enjoy

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε πολύ πολύ!!!Μια χαρα με bite και κεφαλαία πήγαν και ο μετρητής έγραφε /160!!!

 

Δεν ξέρω αν έκανα καλά αλλά ονομάτησα το layout γιατί δεν κρατούσε την επιλογή ελληνικά smskiss και μετά στα keyboards μέσα στο ikeyex επέλεξα και αυτό οπότε τώρα έχω 3 keyboards...

 

Μόνο που όταν πάω να βάλω όνομα στο μην για να μου βγάλει το τηλέφωνο δεν το κάνει λόγω κεφαλαίων και γυρνάω στο άλλο πληκτρολόγιο (τα μικρά) και μετά κεφαλαία πάλι.

 

Αλλά δε με ενοχλεί...

"Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better." Samuel Beckett
Link to comment
Share on other sites

Μόνο που όταν πάω να βάλω όνομα στο μην για να μου βγάλει το τηλέφωνο δεν το κάνει λόγω κεφαλαίων και γυρνάω στο άλλο πληκτρολόγιο (τα μικρά) και μετά κεφαλαία πάλι.

 

Αλλά δε με ενοχλεί...

 

Αυτό το είχα φτιάξει στο δικό μου πληκτρολόγιο (να βγάζει δλδ άλλο layout στα ονόματα). Για δοκίμασε το άλλο layout και όχι το KIS...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έκανα καλά αλλά ονομάτησα το layout γιατί δεν κρατούσε την επιλογή ελληνικά smskiss και μετά στα keyboards μέσα στο ikeyex επέλεξα και αυτό οπότε τώρα έχω 3 keyboards...

 

Μόνο που όταν πάω να βάλω όνομα στο μην για να μου βγάλει το τηλέφωνο δεν το κάνει λόγω κεφαλαίων και γυρνάω στο άλλο πληκτρολόγιο (τα μικρά) και μετά κεφαλαία πάλι.

 

Αλλά δε με ενοχλεί...

 

Πραγματικά δεν έχω καταλάβει τι εννοείς..Πιο ακριβώς είναιτ ο bug?

Link to comment
Share on other sites

παιδια ποιο bite sms εχει τον μετρητη για τα γραμματα?? επειδη κατεβασα ενα κρακντ (:ρ) και δεν εχει καν μετρητη...ασε που με ζαλιζει με τα μη νομιμα μηνυματα..
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά δεν έχω καταλάβει τι εννοείς..Πιο ακριβώς είναιτ ο bug?

Έχω βάλει το kiss και όταν πάω να βάλω πχ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ για να μου βγάλει τον αριθμό και να στείλω μην δε μου βγάζει τους "Παναγιώτης" που έχω στον κατάλογό ου γιατί το έχω γράψει με κεφαλαία.

 

Αυτό...θα δοκιμάσω και με το άλλο...

"Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better." Samuel Beckett
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το είχα φτιάξει στο δικό μου πληκτρολόγιο (να βγάζει δλδ άλλο layout στα ονόματα). Για δοκίμασε το άλλο layout και όχι το KIS...

Έχεις δίκιο με το δικό σου δουλεύει... :)

 

@nick_p

 

Έχει μετρητή ναι ο οποίος βγαίνει στη μέση...εγώ το έχω αγοράσει όμως και δεν ξέρω τι γίνεται στο σπασμένο...νομίζω δεν έχει πολλά λεφτά...και έχει και το 160 τώρα που δουλεύει (δεν ξέρω αν δουλεύει στο κανονικό app) και passcode για να μπεις στο bite...

"Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better." Samuel Beckett
Link to comment
Share on other sites

Ναι ,μια χαρά λειτουργεί. Το δοκίμασα κ στο 3G και στο 3GS ...

 

Βέβαια ,αν στείλεις sms από iphone σε iphone ,δεν εμφανίζονται όλοι οι χαρακτήρες!

My life was unending,unchanging midnight.

It must,by necessity,always be midnight for me.

So how was it possible that the sun was rising now,

in the middle of my midnight?

Link to comment
Share on other sites

Ναι ,μια χαρά λειτουργεί. Το δοκίμασα κ στο 3G και στο 3GS ...

 

Βέβαια ,αν στείλεις sms από iphone σε iphone ,δεν εμφανίζονται όλοι οι χαρακτήρες!

 

τι μπορει να κανω λαθος? στελνω σε ενα νοκια και φτανει μισο μισο πραγμα που σημαινει οτι μαλλον φευγουν 2 μην απο εμενα?

εβαλα layout ελληνικα δεν πειραξα το input manager και ενεργοποιησα το νεο πληκτρολογιο που εφτιαξα....

Link to comment
Share on other sites

τι μπορει να κανω λαθος? στελνω σε ενα νοκια και φτανει μισο μισο πραγμα που σημαινει οτι μαλλον φευγουν 2 μην απο εμενα?

εβαλα layout ελληνικα δεν πειραξα το input manager και ενεργοποιησα το νεο πληκτρολογιο που εφτιαξα....

 

Χμ... Επιλέγεις το mix and match και αλλάζεις μόνο το πρώτο ,έτσι;;

Το ονομάζεις όπως θέλεις,μετά πας στα keyboards και προσθέτεις αυτό που έφτιαξες...

 

Δοκίμασες να στείλεις σε άλλο Νοκια να δείς μήπως φταίει κάτι στο κινητό που το στέλνεις;;(μια υπόθεση κάνω!!)...

 

Εγώ πάντως δοκίμασα nokia,sony ericsson κ lg.Κ στα 3 πήγε κανονικά...

 

Όπως ανέφερα ξανά όμως,από iphone σε iphone δεν λειτουργεί σωστά.

My life was unending,unchanging midnight.

It must,by necessity,always be midnight for me.

So how was it possible that the sun was rising now,

in the middle of my midnight?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Κατ' αρχήν συγχαρητήρια για την πολύ καλή δουλεία με τα repo/apps. Το beta ikeyx δουλεύει πολύ καλά δοκιμασμένο 160 χαρακτήρες με κεφαλαία ελληνικά!

 

Κατά 2ον, επειδή έκανα βλακεία βάζοντας meta package σε 3gs, το οποίο όταν βγήκε πήρε μαζί του και τα ελληνικά της 3.0.1, υπάρχει τρόπος να επαναφέρω τα original αρχεία για τα ελληνικά που αντικατέστησαν τα native igreek και sorting(μέσω openssh);Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...