Jump to content

BlackBerry OS 5.0


moment_v
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στείλε πάλι τα service books, options-advanced-host routing table-register now και κάνε ένα battery pull.

 

αν δεν πιάσει στείλε τα απο την σελίδα του παρόχου σου ή ζήτα τους να σου τα στείλουν.

 

και τέλος αν δεν δουλέψει τίποτα απο τα παραπάνω, βρές ένα παλιό σου backup. Πήγαινε στον DM στο backup and restore - advanced άνοιξε το αρχείο και στείλε στην δεξιά στήλη μόνο τα service books

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 308
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πριν απο λίγες ώρες δέχθηκα ένα τηλεφώνημα απο τον moment_v για την κυκλοφορία της νέας έκδοσης της 5.0

 

Δύο πράγματα έχω να πω μόνο: ΕΛΛΗΝΙΚΟ μενού και Flick scrolling (scroll σαν το iphone κλπ κλπ)

 

Λοιπόν και τώρα στο ψητό:

 

Κατεβάζουμε την 5.0.0.216 απο εδώ και απεγκαθιστούμε οποιδήποτε παλαιότερο ος έχουμε εγκατεστημένο στον υπολογιστή μας.

 

Θα χρειαστούμε το BBSAK για να κάνουμε wipe στην συσκευή μας.

 

 

Τα διαδικαστικά:

 

- Χρησιμοποιώντας τον desktop manager κάνουμε ένα backup τα settings μας.

 

- Κλείνουμε τον DM και τρέχουμε το BBSAK

 

- Πατάμε connect. Όταν εμφανιστεί το pin της συσκευής μας σημαίνει οτι συνδέθηκε.

 

- Πατάμε το Backup apps. Όταν τελειώσει θα δημιουργηθεί ο φάκελος backup στο /program files/BBSAK ο οποίος θα περιέχει το backup.

 

- Πατάμε το wipe device. Mε την επιλογή αυτή ξηλώνουμε οποιδήποτε ος φοράει η συσκευή μας, εμφανίζεται δηλαδή το error 507. Μην πατήσετε τίποτα μέχρι να βγάλει ειδοποίηση το BBSAK wipe complete.

 

- Πατάμε το load os. Η επιλογή αυτή σβήνει το vendor.xml και ανοίγει το loader.exe, οι παλιοί μπορούν να το κάνουν και χειροκίνητα.

 

- Μπορεί να αργήσει να διαβάσει την συσκευή μας. Ενδέχεται να χρειαστεί να ανοιγοκλείσουμε αρκετές φορές το loader.exe. Όταν βγεί το pin της συσκευής πατάμε next

 

- Στην επόμενη οθόνη διαλέγουμε τις εφαρμογές που θέλουμε να περάσουμε.

 

- Για να κάνουμε restore τις παλιές third party εφαρμογές μας πατάμε add και πάμε στον φάκελο του backup και διαλέγουμε το αρχείο backup.alx.

 

- Στην συνέχεια πατάμε next και περιμένουμε να τελειώσει η διαδικασία. Η συσκευή θα αργήσει αρκετά να ανοίξει, ΥΠΟΜΟΝΗ!!!

 

- Τέλος (επιτέλους) συνδέουμε πάλι την συσκευή μας και κάνουμε restore το backup μας με τον desktop manager

 

ps: προτείνω να κάνετε την όλη διαδικασία χωρίς την κάρτα μνήμης στην συσκευή

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραια νεα , αλλα να υποθεσω οτι παιζει μονο σε storm οπως γραφεις και στο τιτλο του μηνυματος σου .... για μας με τα αλλα ποτε θα γινει κατι:(
Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραια νεα , αλλα να υποθεσω οτι παιζει μονο σε storm οπως γραφεις και στο τιτλο του μηνυματος σου .... για μας με τα αλλα ποτε θα γινει κατι:(

 

Για το bold υπάρχει η .190 η οποία, σε εμένα τουλάχιστον, είχε προβλήματα με bis. Σε ορισμένους χρήστες η συσκευή έκανε συνεχόμενα restart

Link to comment
Share on other sites

για το bold η 5 εκδοση λειτουργει αψογα ,οσοι εχουν wind ομως καλυτερα να την ξεχασουν καθως τα sercive book που στελνει η wind δεν περιλαμβανουν τον internet browser στην 5o.s. (μετα απο αρκετο λιωσιμο στο site & καμια 20ρια φορες battery pull , αποστολη των service book + αρκετα λεπτα χρεωσης χωρις λογο στο 1231..)
Link to comment
Share on other sites

Tο flick είναι σαν το berry scroll (δηλαδή μάπα); Ή κάτι καλύτερο;

 

Αν μπορείς βάλε και ένα screenshot με ελληνικό μενού, πλάκα θα έχει... :D

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Το berry scroll δεν το έχω δουλέψει αλλά το συγκεκριμένο (flick scroll) μου αρέσει πολύ και είναι και αρκετά άμεσο.

 

Για screens ώσε μου λίγο χρόνο, θα τα ανεβάσω μέσα στην ημέρα.

Link to comment
Share on other sites

τωρα κανω install στο bb οταν τελειωσει θα σας πω αποτελεσματαα ελπιζω να μην εχω προβλημα με τα service book αυτη την φοραα!!

 

v5.0.0190 platform 5.2.0.11 αλλα ακομα προβλημα με service book... :(

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως δεν μου έβγαλε κανένα official

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

 

Μολις την εβαλα στο 9000, παει μια χαρα, εχει και πληρες Ελληνικο μενου!!! Προτιμω στα Αγγλικα βεβαια αλλα υπαρχουν πολλοι που θα τους λυσει ενα θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την φορτώνω τώρα στο 8900, εντυπώσεις αργότερα. Ελπίζω το πρόβλημα που έχω με την αποστολή sms να λυθεί.

 

 

 

Δυστυχώς το πρόβλημα που έχω με την αποστολή sms παραμένει. Τι battery pull, τι service books έστειλα...τίποτα..! Ειδικά όταν προσπαθώ να στείλω sms με ελληνικά, δεν φεύγει με τίποτα και μόλις βγω από το μήνυμα δείχνει ένα μικρό κόκκινο ρολογάκι και τα γράμματα του sms φαίνονται "κινέζικα". Κρίμα... :(

BB 8900 -> BB 9700 -> BB 9800 -> ΒΒ 9900 -> ΒΒ Ζ10 STL100-2 -> BB Passport -> BB KeyOne

BB PlayBook 32GB

Link to comment
Share on other sites

Και στο 9500 ισχύει το ίδιο! Παρόλα αυτά μένω έτσι, δεν στέλνω και μηνύματα οπότε δεν με χαλάει
Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω στην official να το διορθώσουν...

Λέτε να βάλουν και σε εμάς τα Ελληνικά μενού?

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

Άρα όταν βγει η επίσημη "πεντάρα" θα έχουμε και επιλογή Ελληνικά στα μενού!!! Πολύ καλό νέο!!!

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

Έχει πολύ καλή μπαταρία. Δύο μέρες με 3G. Υπάρχουν κάποια bugs αλλά είναι μηδαμινά. Γουστάρω με χίλια...:)

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

Και η 173 δυο ημέρες φουλ κρατάει και με 3g all the time...

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

όποιος ψάχνει να βρει τις τελευταίες εκδόσεις O.S 5.0.0.X και δεν μπορεί επειδεί κόβουν τα λινκ ας κοιτάξει στο παρακάτω:

 

http://www.blackberry-experts.net/news/leaked-os-500238-all-blackberry-devices

Link to comment
Share on other sites

θα ξαναπροσπαθησω να περασω την 5ρα ..πφφφ :( μονο εγωω εχω προβλημα με τα service book τελικα σε αυτη την εκδοση??!! (οσες φορες και να τα στειλω η να τα περασω απο back up δεν εμφανιζεται ο internet browser!)κλαψ ελπιζω η wind να κανει κατι συντομα..
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε κάποιο review απο την .238 στο 8900???

Αξίζει να πάει κάποιος απο την official .250 σε αυτήν?

Αν κατάλαβα καλά κάποιο πρόβλημα υπάρχει με την αποστολή sms...

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε κάποιο review απο την .238 στο 8900???

Αξίζει να πάει κάποιος απο την official .250 σε αυτήν?

Αν κατάλαβα καλά κάποιο πρόβλημα υπάρχει με την αποστολή sms...

 

Βασικά ο λόγος που χρειάζομαι την 5.00.ΧΧΧ είναι για να μπορώ να στέλνω 160 χαρακτήρες sms, κατά τη γνώμη μου δεν βλέπω κάτι άλλο τόσο επείγον ή εξαιρετικό. Δεν ξέρω άλλοι, εγώ προσωπικά έχω πρόβλημα με τα sms, δεν φεύγουν με τίποτα! Άποψη μου είναι να περιμένεις, εκτός αν τρώγεσαι με τα ρούχα σου... :rolleyes:

BB 8900 -> BB 9700 -> BB 9800 -> ΒΒ 9900 -> ΒΒ Ζ10 STL100-2 -> BB Passport -> BB KeyOne

BB PlayBook 32GB

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to BlackBerry OS 5.0
  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...