Jump to content

[Symbian^1 (ex S60 5th Ed.)] Απορίες / Ερωτήσεις / Προβλήματα για εφαρμογές


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φυσικά και την σκέφτηκα αυτήν την περίπτωση. Αλλά δεν είναι δύσκολο να το δοκιμάσει κάποιος και να μου πει. Και ακριβώς επειδή υπάρχει βοήθεια σε αυτό το forum ζητάω και εγώ να με βοηθήσει κάποιος.

 

Δεν είναι πάντα εύκολο να δοκιμάσει κάποιος ό,τι μας προβληματίζει εμάς.

Το να προσπαθήσει κάποιος να αναπαράγει το δικό σου πρόβλημα και να βρει λύση δεν είναι πάντα εφικτό.

Γι αυτό ας μην είμαστε απαιτητικοί και επίμονοι, η βοήθεια όταν γίνεται, έρχεται! ;)

Στην προκειμένη περίπτωση, σου είπα και 1 post πιο πάνω, ότι πιθανότατα προσπαθείς μέσω WAP, και δεν πρόκειται να συνδεθείς, γιατί δεν υποστηρίζεται από τους proxy.

 

EDIT:

The WAP APN is used expressly for mobile internet services, such as the Vodafone Live! website, MobileTV, and MMS messages.

The INTERNET APN is a packet-data service which works in roughly the same way your ordinary home internet connection would work. This makes it perfect for browsing non-mobile websites and third-party products that need to connect to the internet, like IM clients.

 

Μέσω WiFi λοιπόν, ή Mobile Internet, ναι, λογικά τα περισσότερα IM προγράμματα συνδέονται κανονικά.

Εγώ χρησιμοποιώ το Nimbuzz.

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν είναι πάντα εύκολο να δοκιμάσει κάποιος ό,τι μας προβληματίζει εμάς.

Το να προσπαθήσει κάποιος να αναπαράγει το δικό σου πρόβλημα και να βρει λύση δεν είναι πάντα εφικτό.

Γι αυτό ας μην είμαστε απαιτητικοί και επίμονοι, η βοήθεια όταν γίνεται, έρχεται! ;)

Στην προκειμένη περίπτωση, σου είπα και 1 post πιο πάνω, ότι πιθανότατα προσπαθείς μέσω WAP, και δεν πρόκειται να συνδεθείς, γιατί δεν υποστηρίζεται από τους proxy.

 

EDIT:

 

 

Μέσω WiFi λοιπόν, ή Mobile Internet, ναι, λογικά τα περισσότερα IM προγράμματα συνδέονται κανονικά.

Εγώ χρησιμοποιώ το Nimbuzz.

 

Εντάξει. Απλά δεν θεωρώ τόσο χρονοβόρα αυτή τη δοκιμή γι' αυτό και επέμενα τόσο. Όταν πάω να συνδεθώ στο Slick μου λέει: "επιλέξτε σύνδεση", πατάω Cosmote internet και μου βγάζει αυτό το σφάλμα: "Auth failed. Socket error Service not subscribed".

 

Edit: Ούτε στο Windows Live Messenger δεν μπορώ να συνδεθώ μέσω του Cosmote internet. Τι μπορεί να φταίει;

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει. Απλά δεν θεωρώ τόσο χρονοβόρα αυτή τη δοκιμή γι' αυτό και επέμενα τόσο. Όταν πάω να συνδεθώ στο Slick μου λέει: "επιλέξτε σύνδεση", πατάω Cosmote internet και μου βγάζει αυτό το σφάλμα: "Auth failed. Socket error Service not subscribed".

 

Είσαι σίγουρος ότι οι ρυθμίσεις στο τηλέφωνό σου είναι οι σωστές;

Επίσης, έχεις ενεργοποιήσει τις υπηρεσίες internet στη γραμμή σου;

Μη με ρωτήσεις τώρα πώς γίνεται αυτό please, δεν έχω Cosmote και δε μπορώ να βάλω τώρα για να δοκιμάσω και να σου πω! :p

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι οι ρυθμίσεις στο τηλέφωνό σου είναι οι σωστές;

Επίσης, έχεις ενεργοποιήσει τις υπηρεσίες internet στη γραμμή σου;

Μη με ρωτήσεις τώρα πώς γίνεται αυτό please, δεν έχω Cosmote και δε μπορώ να βάλω τώρα για να δοκιμάσω και να σου πω! :p

 

Θα το ψάξω μόνος μου τότε. Ένα τελευταίο να σε ρωτήσω μόνο.. Παίζει ρόλο που έχω καρτοκινητή;

 

Αφού προσφέρθηκες να με βοηθήσεις θα ήταν καλύτερα να λείπουν οι ειρωνείες: "δεν έχω Cosmote και δε μπορώ να βάλω τώρα για να δοκιμάσω και να σου πω!"

 

Σ' ευχαριστώ πολύ πάντως!

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως ναι παιζει ρολο. Απο καρτοκινητο μονο μεσω WAP συνδεεσαι και αν εχει δικιο η White_butter_fly τοτε γιαυτο δεν μπορεις να συνδεθεις.
Link to comment
Share on other sites

Στο μαγαζάκι υπάρχει τρόπος να κάνεις extend την trial έκδοση του Adobe που έχει προεγκατεστημένο το τηλέφωνο. ;)

Δεν το έπιασα τι θέλεις να πεις με τον όρο μαγαζάκι .επίσης έβαλα 2 αρχεία pdf μέσα στην μνήμη αλλά δεν μπορούσε να τα ανοίξει και από ότι κατάλαβα αυτό σημαίνει ότι δεν έχει προεγκαταστημένο το πρόγραμμα της adobe

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έπιασα τι θέλεις να πεις με τον όρο μαγαζάκι .επίσης έβαλα 2 αρχεία pdf μέσα στην μνήμη αλλά δεν μπορούσε να τα ανοίξει και από ότι κατάλαβα αυτό σημαίνει ότι δεν έχει προεγκαταστημένο το πρόγραμμα της adobe

 

Για καλό και για κακό, κοίτα και στις Εφαρμογές > Γραφείο, μήπως υπάρχει και πρέπει πρώτα να το ανοίξεις και μέσα από αυτό να κάνεις browsing για να ανοίξεις το αρχείο που θέλεις.

Δεν είμαι 100% σίγουρη, αλλά νομίζω ότι υπάρχει στο 5800 προεγκατεστημένο.

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Αφού προσφέρθηκες να με βοηθήσεις θα ήταν καλύτερα να λείπουν οι ειρωνείες: "δεν έχω Cosmote και δε μπορώ να βάλω τώρα για να δοκιμάσω και να σου πω!"

 

Λιγος περισσοτερος σεβασμος και ευπρεπεια σε αυτους που σε βοηθουν δεν θα εβλαπταν !:mad:

 

Προφανως ειναι απλο για σενα να εειχε αγορασει Cosmote και να κανει και ολες τις απαιτουμενες δοκιμες. :fool:

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Εχω κολλησει με ο θεμα του δικτυκαου ραδιοφωνου. Δοκιμασα το Internet radio της νοκια και παροτι εγκαθιστα αρχειο που κανει για το Ν95 δεν δουλευει, επισης δεν κανει για το 5800 ουτε ο core player και τοσα αλλα, υπαρχει καμια δοκιμασμενη λυση απο κανεναν?
Link to comment
Share on other sites

Εχω κολλησει με ο θεμα του δικτυκαου ραδιοφωνου. Δοκιμασα το Internet radio της νοκια και παροτι εγκαθιστα αρχειο που κανει για το Ν95 δεν δουλευει, επισης δεν κανει για το 5800 ουτε ο core player και τοσα αλλα, υπαρχει καμια δοκιμασμενη λυση απο κανεναν?

 

http://www.speedyshare.com/424334855.html :rolleyes:

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιο προγραμμα για να βλεπω μεσω wifi τα αρχεια του υπολογιστη μου?

 

Ναι το SymSmb... Θα το βρείς στα γνωστά μαγαζάκια!!!

Link to comment
Share on other sites

 

μπορει να φανι χαζο αλλα που το κανω paste αυτο το αρχειο?

Ok φιλε να σαι καλα ολα καλα.

Link to comment
Share on other sites

Κατεβαζεις το rar, το ανοιγεις και περνας στο κινητο σου το wgz. Απο το κινητο σου το τρεχεις και το κανεις εγκατασταση..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Why So Serious?

Link to comment
Share on other sites

απο την ιδια εταιρια υπαρχει και το αντιστοιχο για Android (ισως να εχει ξανα αναφερθει,δεν ξερω)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Εχω προβλημα με το Mobilex και δεν μπορω να το κανω να παιξει:mad:

Ολο μου λεει κατα την εγκατασταση οτι λειπει το python ενω το εχω εγκαταστησει και στο τηλεφωνο και στην καρτα!Βεβαια η εγκατασταση γινεται κανονικα αλλα οταν παταω απο τις εφαρμογες το εικονιδιο του Mobilex δεν κανει τιποτα!

Επισης θα ηθελα να ρωτησω το τηλεφωνο μου το εχω χακαρει, πρεπει οπωσδηποτε να την κανω sign την εφαρμογη?

Τελος στην καρτα του κινητου πεταω το φακελο Mobilex ή τα περιεχομενα του φακελου?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Εχω προβλημα με το Mobilex και δεν μπορω να το κανω να παιξει:mad:

Ολο μου λεει κατα την εγκατασταση οτι λειπει το python ενω το εχω εγκαταστησει και στο τηλεφωνο και στην καρτα!Βεβαια η εγκατασταση γινεται κανονικα αλλα οταν παταω απο τις εφαρμογες το εικονιδιο του Mobilex δεν κανει τιποτα!

Επισης θα ηθελα να ρωτησω το τηλεφωνο μου το εχω χακαρει, πρεπει οπωσδηποτε να την κανω sign την εφαρμογη?

Τελος στην καρτα του κινητου πεταω το φακελο Mobilex ή τα περιεχομενα του φακελου?

Ευχαριστω

 

Δε χρειάζεται να κάνεις sign την εφαρμογή εφόσον έχεις χακάρει το τηλέφωνό σου.

Εδώ λέει να πετάξεις όλο το φάκελο Mobilex στην κάρτα μνήμης.

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Αρα το προβλημα μου ουσιαστικα υπαρχει επειδη δεν μπορει να δει εγκατεστημενο το python....

Καμια ιδεα..?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τι είναι αυτα τα μαγαζάκια τέλος πάντων;Ας εξήγηση κάποιος που μπορεί.Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Aπο εκει μπορουμε να κατεβασουμε σπασμενες εφαρμογες. Επειδη στις σελιδες του myphone δεν επιτρεπετε να αναφερουμε απο που τις κατεβαζουμε αναφερονται σαν μαζαζακια. Εαν κανεις μια αναζητηση στο google θα τα βρεις. Υπαρχει το παρακατω:

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2651200#post2651200

 

Y.Γ.

Στην αρχη καλο θα ειναι να διαβασεις ολοκληρο το faq

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

:!: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ N97 ΚΑΙ FONTROUTER :!:

 

Σήμερα εγκατέστησα το FountRouter και το FontRouterMan

(το τελευταίο ουσιαστικά είναι το GUI του πρώτου),

έχοντας διαβάσει εμπειρίες χρηστών που ανέφεραν ότι δουλεύει μια χαρά στο N97.

Μετά την εγκατάσταση, όταν πήγα να ανοίξω την εφαρμογή, μου έβγαζε error και με προέτρεπε να εγκαταστήσω το FontRouter, παρόλο που το είχα ήδη κάνει και μάλιστα στην ίδια θέση (κάρτα μνήμης) με το FontRouterMan.

Οπότε προχώρησα σε απεγκατάσταση και των δύο, και τότε άρχισαν τα προβλήματα!

Όταν προσπαθούσα να κάνω κλήση, μου έβγαζε το μήνυμα "Μόνο επείγουσες κλήσεις", παρόλο που είχα full σήμα.

Όταν το έκλεισα και το άνοιξα ξανά, η οθόνη αφής δεν ανταποκρινόταν με τίποτα!

Η λύση ήταν να βγάλω την κάρτα μνήμης κι έτσι μπόρεσε να ανοίξει το τηλέφωνο χωρίς πρόβλημα και μετά της έκανα ένα format.

Πολύς μπελάς για το τίποτα δηλαδή!

Μακριά από αυτή την εφαρμογή! Να αλλάζετε χειροκίνητα τα fonts, όπως έχει γραφτεί στο αντίστοιχο θέμα! ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Είμαι κάτοχος ενός Nokia 5800 και θέλω να μεταφέρω τα sms στο pc σε οποιαδήποτε μορφή (pdf,doc,txt κτλ). Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα πλην του nokia pc suite? Το συγκεκριμένο δεν αναγνωρίζει τα ελληνικά και εκτός αυτού, όταν εντοπίσει πάνω απο 2.000 sms, τα αγνοεί όλα...

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Αγγελος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Είμαι κάτοχος ενός Nokia 5800 και θέλω να μεταφέρω τα sms στο pc σε οποιαδήποτε μορφή (pdf,doc,txt κτλ). Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα πλην του nokia pc suite? Το συγκεκριμένο δεν αναγνωρίζει τα ελληνικά και εκτός αυτού, όταν εντοπίσει πάνω απο 2.000 sms, τα αγνοεί όλα...

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Αγγελος

 

To Nokia SMS Export for S60 9.x 3rd and 5th κάνει αυτό που θέλεις, εξάγει τα μηνύματα σε txt αρχείο. Δεν ξέρω αν μπορώ να ποστάρω link, οπότε google it! ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που να αποκρύπτει τα MMS μηνύματα από συγκεκριμένους παραλήπτες; Δοκίμασα το SMS spam manager αλλά τίποτα. Πιο παλιά σε symbian 9.1 είχα το Mcleaner και ήμουνα ικανοποιημένος. Υπάρχει κάτι αντίστοιχο τώρα;
Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...