Jump to content

[Επίσημο] Nokia E55


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έπειτα από 5 μέρες συμβίωσης με το Ε55, έκατσα και έγραψα μια λίστα με τα bugs και τις ελλείψεις του λογισμικού που βρήκα, ελπίζοντας να διορθωθούν-προσθεθούν σε σύντομη αναβάθμιση λογισμικού.

 

· Αναζήτηση στις επαφές: ακόμα και με απενεργοποιημένη την πρόβλεψη κειμένου και την αυτόματη συμπλήρωση λέξεων (ήτοι ενεργό το multi-tapping) το κινητό αρνείται να εμφανίσει διαδοχικά αγγλικά-ελληνικά γράμματα...ασχέτως την επιλογή κύριας-δευτερεύουσας γλώσσας, εμφανίζει μόνο τα γράμματα της κύριας.

 

· Ομάδες επαφών: και με το πρόγραμμα της Νόκια (αντιγραφή όλως στην κάρτα μνήμης και επαναφορά από αυτήν)αλλά και με άλλη εφαρμογή (contacts transfer), δε μπόρεσα να μεταφέρω τα groups των επαφών από το Ε51.

 

· Internet telephony client: εδώ η κατάσταση είναι πραγματικό πανηγύρι. Ναι μεν υπάρχει το αντίστοιχο μενού για να κάνεις τις sip ρυθμίσεις, αλλά απουσιάζει εντελώς ο client για να ενεργοποίησεις την υπηρεσία και να καταφέρεις να κάνεις κλήση δικτύου! Ψάχνωντας λίγο στο διαδίκτυο , ανακάλυψα ότι για διαφημιστικούς λόγους, η νόκια επιτρέπει το download για 2 συγκεκριμένους client (Gismo5,Vyke mobile) και αναγκαστικά αναμένουμε σε μελλοντική πρόσθεση ή απελευθέρωση των υπολοίπων. Να σημειώσω εδώ πολλοί έχουν αναφέρει σα προσωρινή λύση το sip_voip_3_x_settongs_v2_0_en.sis , το οποίο εμφανίζει το εικονίδιο του client, αλλά προσωπικά το βρήκα εντελώς ανέτοιμο και γεμάτο bugs.Συγκεκριμένα συνδέεται με wifi και σου δίνει την επιλογή για κλήση δικτύου , αλλά δε μπορεί να αποσυνδεθεί! Ναι καλά διαβάσατε,ακόμα και αν αποσυνδέσω την wifi σύνδεση, αυτό ξανασυνδέετε αυτόματα και απλά δε λέει να τερματίσει, εκτός φαντάζομαι αν βγεις εκτός εμβέλειας του wifi. Το απεγκατέστησα πλήρως και περιμένω σοβαρή λύση μέσω update!

 

· To voice cancellation πρέπει όντως να έχει θέμα και να επηρεάζει την ένταση της φωνής που ακούνε οι συνομιλητές σου. Πολλοί έχουν αναφέροι ότι με ακούνε ‘’μακριά’’ και αφού ήδη έχω πει 2-3 φορές ‘’ναι’’...

 

· Μικρό μεν αλλά υπαρκτό πρέπει να είναι και το θέμα του ηχείου. Στην αρχή μιας και σέταρα το κινητό σε ήσυχο χώρο του σπιτιού δε το είχα προσέξει, αλλά τελικά η έντασή του είναι λίγο χαμηλή (σε ανεκτά πλαίσια) και πιθανόν να χαθούν κλήσεις.

 

· Δοκιμάστε να κλειδώσετε το πληκτρολόγιο και ενώ υπάρχει η ενεργή αναμονή και 5 ειδοποιήσεις εφαρμογών από κάτω. Ξαφνικά μετά το κλείδωμα μια άσπρη οριζόντια γραμμή εμφανίζεται ακριβώς στην μέση των γραμμάτων της 5ης (κάτω-κάτω) ειδοποίησης.

 

· Μεγάλο πρόβλημα με την εφαρμογή nokia messaging: υπάρχει σοβαρό θέμα με λογαριασμούς της google (gmail) με αποτέλεσμα να είναι ουσιαστικά άχρηστη η εφαρμογή.Συνδέεται στο mailbox και σε 1’’ αποισυνδέεται. Πρόσεξα δε , ότι αλλάζοντας την θύρα(port) στις ρυθμίσεις του mailbox, απλά το αγνοεί και ξαναμπαίνοντας μετά βλέπεις την αρχική ρύθμιση.Άπειροι αντιμετωπίζουν αυτό το πρόβλημα και η λύση θα έρθει με το επόμενο update.

 

· Μπορεί να είναι και έντύπωσή μου , αλλά το wifi εκτιμώ ότι, αν μη τι άλλο, δεν είναι τόσο σταθερό και δυνατό όσο αυτό του Ε51.Δε δημιουργεί ιδιαίτερα προβλήματα, αλλά κανά 2 φορές έκανε disconnect από το πουθενά και εννοείται σε πολύ κοντινή απόσταση από την πηγή.

 

· Για το gallery τι να πω?? Περιμένεις να δεις εικόνες και ξαφνικά ανακαλύπτεις ότι είναι όλα αχταρμάς,εικόνες και βίντεο μαζί...ό,τι να’ναι...

 

Αυτά τα ολίγα προς το παρόν....:)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 572
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

με τι mail..? φαντάζομαι όχι gmail, που το γνωστό θέμα του συνεχούς disconnect ουσιαστικά καθιστά άχρηστη την σχετική εφαρμογή...:rolleyes:

 

Κι όμως, και το gmail μου παίζει μια χαρά, κανένα πρόβλημα και καμία αποσύνδεση, με συγχρονισμό πολλών φακέλων εκτός από τον inbox.

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως, και το gmail μου παίζει μια χαρά, κανένα πρόβλημα και καμία αποσύνδεση, με συγχρονισμό πολλών φακέλων εκτός από τον inbox.

 

χχμμ...καλό και αυτό..:) στις ρυθμίσεις του gmail (την web σελίδα εννοώ) έχεις ενεργοποιήσει το IMAP και το POP3..?? πάει κάπου αλλού το μυαλό σου..?? γενικά πάντως είναι πάρα πολλοί αυτοί που αντιμετωπίζουν προβλήματα με λογαριασμούς gmail...:worry:

Link to comment
Share on other sites

· Ομάδες επαφών: και με το πρόγραμμα της Νόκια (αντιγραφή όλως στην κάρτα μνήμης και επαναφορά από αυτήν)αλλά και με άλλη εφαρμογή (contacts transfer), δε μπόρεσα να μεταφέρω τα groups των επαφών από το Ε51.

Εννοείς ότι πήρες το backup από τον αντίστοιχο φάκελο της κάρτας μνήμης του Ε51, το έβαλες στην κάρτα του Ε55 (ή με την ίδια κάρτα) και το επανέφερες; Δοκίμασες να κρατήσεις αντίγραφο των επαφών του Ε51 μέσω του Pc Suite (μόνο τις επαφές) και να τις κάνεις restore στο Ε55;

 

Μου κάνει εντύπωση που δεν σου δούλεψε ούτε με το contacts transfer (η μοναδική εφαρμογή που διατηρεί τις μετονομασμένες ετικέτες των επαφών). Αλήθεια, οι μετονομασμένες ετικέτες και οι προεπιλογές διατηρήθηκαν ή χάθηκαν μαζί με τις ομάδες;

Link to comment
Share on other sites

χχμμ...καλό και αυτό..:) στις ρυθμίσεις του gmail (την web σελίδα εννοώ) έχεις ενεργοποιήσει το IMAP και το POP3..?? πάει κάπου αλλού το μυαλό σου..?? γενικά πάντως είναι πάρα πολλοί αυτοί που αντιμετωπίζουν προβλήματα με λογαριασμούς gmail...:worry:

 

Ενεργοποιημένο έχω μόνο το IMAP. Κατά τη γνώμη μου, δεν υπάρχει κανένας λόγος να χρησιμοποιεί κάποιος POP3 (εκτός βέβαια αν δεν υποστηρίζεται από το πρόγραμμα μέιλ που χρησιμοποιεί). Μάλιστα, κατά τη ρύθμιση του λογαριασμού μου gmail δεν χρειάστηκε να ορίσω καμία άλλη επιλογή (θύρες, κ.λπ) εκτός από username και password.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς ότι πήρες το backup από τον αντίστοιχο φάκελο της κάρτας μνήμης του Ε51, το έβαλες στην κάρτα του Ε55 (ή με την ίδια κάρτα) και το επανέφερες; Δοκίμασες να κρατήσεις αντίγραφο των επαφών του Ε51 μέσω του Pc Suite (μόνο τις επαφές) και να τις κάνεις restore στο Ε55;

 

Μου κάνει εντύπωση που δεν σου δούλεψε ούτε με το contacts transfer (η μοναδική εφαρμογή που διατηρεί τις μετονομασμένες ετικέτες των επαφών). Αλήθεια, οι μετονομασμένες ετικέτες και οι προεπιλογές διατηρήθηκαν ή χάθηκαν μαζί με τις ομάδες;

 

όπως το λες...πήρα το αρχείο από την κάρτα μνήμης του 51 , το έβαλα στην κάρτα μνήμης του 55, επέλεξα από το μενού του τηλεφωνικού καταλόγου να έρθουν όλα από την κάρτα μνήμης (μάλιστα είχε μόνο αυτή την επιλογή μιας και ο κατάλογος ήταν άδειος και δε θα μπορούσε να έχει επιλογή για backup) και τελικά οι ομάδες πουθενά...με έναν μικρό έλεγχο που έκανα, επαφές με πολλά πεδία ήρθαν κανονικά...

όταν δε, κατάλαβα ότι δεν έχω τις ομάδες, τα έσβησα όλα και έκανα το ίδιο αλλά με την εφαρμογή contacts transfer...αντιγραφή από τη μία κάρτα στην άλλη και import from file....το ίδιο αποτέλεσμα...:( με pc suite δεν πολυασχολούμαι...δεν του έχω και πολύ εμπιστοσύνη, αν και κάτι μου λέει ότι τα ιδια θα συμβούν.

 

Ενεργοποιημένο έχω μόνο το IMAP. Κατά τη γνώμη μου, δεν υπάρχει κανένας λόγος να χρησιμοποιεί κάποιος POP3 (εκτός βέβαια αν δεν υποστηρίζεται από το πρόγραμμα μέιλ που χρησιμοποιεί). Μάλιστα, κατά τη ρύθμιση του λογαριασμού μου gmail δεν χρειάστηκε να ορίσω καμία άλλη επιλογή (θύρες, κ.λπ) εκτός από username και password.

ακριβώς τα ίδια είχα κάνει και εγώ, με την διαφορά ότι έχω ενεργό και το POP3 για να δουλεύει η ξεχωριστή εφαρμογή του gmail στο κινητό (αυτή που κατεβάζεις από το site της google). Και ενώ αρχικά συνδέεται και κατεβάζει κάποια mails (παλαιότερα μάλιστα και όχι τα πιο φρέσκα) , ξαφνικά αποσυνδέεται συνεχώς και αντιλαμβάνεσαι ότι ποτέ δε θα κατεβάσει όλα τα mails μέχρι και σήμερα...ξαναλέω ότι δεν είμαι ο μόνος με το πρόβλημα αυτό...

Link to comment
Share on other sites

όπως το λες...πήρα το αρχείο από την κάρτα μνήμης του 51 , το έβαλα στην κάρτα μνήμης του 55, επέλεξα από το μενού του τηλεφωνικού καταλόγου να έρθουν όλα από την κάρτα μνήμης (μάλιστα είχε μόνο αυτή την επιλογή μιας και ο κατάλογος ήταν άδειος και δε θα μπορούσε να έχει επιλογή για backup) και τελικά οι ομάδες πουθενά...με έναν μικρό έλεγχο που έκανα, επαφές με πολλά πεδία ήρθαν κανονικά...

Δεν εννοούσα αυτό. Έτσι όπως το έκανες, είναι φυσιολογικό να μην επανέλθουν οι ομάδες όπως επίσης και οι μετονομασμένες ετικέτες (αν είχες). Και λέω φυσιλογικό γιατί στον φάκελο Others/Contacts σώζονται απλά οι επαφές σαν vcards.

 

όταν δε, κατάλαβα ότι δεν έχω τις ομάδες, τα έσβησα όλα και έκανα το ίδιο αλλά με την εφαρμογή contacts transfer...αντιγραφή από τη μία κάρτα στην άλλη και import from file....το ίδιο αποτέλεσμα...:( με pc suite δεν πολυασχολούμαι...δεν του έχω και πολύ εμπιστοσύνη, αν και κάτι μου λέει ότι τα ιδια θα συμβούν.

Και γω για πολλά χρόνια δεν πλησίαζα το pc suite αλλά, πλέον, έχει εξελιχθεί τόσο πολύ που πάρα πολύ δύσκολα θα γίνει στραβή. Έχω μεταφέρει δεδομένα μεταξύ πάρα πολλών συσκευών και μπορώ να πω ότι έχω μείνει πλήρως ικανοποιημένος. Δοκίμασέ το και υπάρχει πολύ μεγάλη πιθανότητα να έχεις πίσω τις ομάδες σου.

Link to comment
Share on other sites

thanks George...θα το δοκιμάσω...(άντε πάλι σβήνε-πέρνα..:p)

εντωμεταξύ ξεπετάχτηκε νέο bug...και το έχει κιάλλος απ'ότι είδα στα φόρα της νόκια....το κινητό σε άσχετη στιγμή προσπαθεί να συνδεθεί στο δίκτυο (και μάλιστα σε μένα με το προφίλ wind internet...το πιο πιασοκ*λικο δηλαδή..:O)

ευτυχώς που το έχω ''πειράξει'' αυτό το προφίλ και δε κατάφερε να μπει...:up:

τώρα γιατί και πως , ένας Θεός ξέρει...πάντως διπλοτσέκαρα όλες τις εφαρμογές και τις ρυθμίσεις μπας και είχε ξεφύγει τίποτα, αλλά τα βρήκα όλα οκ....τίποτα δε μπαίνει στο δίκτυο αν δε ρωτήσει πρώτα ή αν δεν είναι αυστηρά wifi...

 

edit: τελικά με το backup του pcsuite οι ομάδες ήρθαν...αλλά δυστυχώς πάλι αχταρμά τα έκαναν οι Φιλανδοί...αντί να βλέπεις τις ομάδες με τον παλιό καλό παραδοσιακό τρόπο της διπλανής καρτέλας, τις έβαλαν χύμα μέσα στις επαφές....κοινώς μετά τον Φάνη,Φένια,Φώτη..τσουπ πετάγεται μια ομάδα με το όνομα Φίλοι...:wacko: σε ευχαριστώ πάντως Γιώργο...:) btw , συνδέοντας το Ε55 στο pcsuite πέρασε και κανά 4-5 πρόσθετα για να διαβάζει επαφές,ημερολόγιο,media κτλ..;)

Link to comment
Share on other sites

Επίλεξε Πίνακα ελέγχου > Συνδεσιμότητα > USB και άλλαξε τη σχετική ρύθμιση που θα βρεις εκεί.

Και εγώ είμαι νέος κάτοχος του Ε55 ερχόμενος από το σιχαμερό κόσμο των wm και δεν το πιστεύω ότι έχανα τον καιρό μου με touch, omnia και άλλες σχετικές αηδίες. Η απόκριση του κινητού είναι απλώς εκπληκτική ό,τι και αν κάνω. Για παράδειγμα, αυτό το μήνυμα το στέλνω από το E55 ενώ ταυτόχρονα ακούω μουσική από τον media server του σπιτιού μου μέσω wifi, ενώ συζητώ με έναν ξάδερφο με το nimbuzz και ειμαι συνδεδεμένος με imap στο μέιλ σέρβερ μου. Και όλα αυτά χωρίς κανένα κόλλημα!

 

και εγώ από αυτό το χώρο έρχομαι, αλλά η ρύθμιση που μου λές λέει να παίρνει το PC Ιντερνετ από το κινητό και όχι το κινητό από το pc.

 

Αυτό που θέλω δλδ είναι να μπορώ να παίρνω internet στο κινήτό όταν το συνδέω στο PC . πράγμα που φαίνεται πως δεν μπορώ να κάνω

@ nikos_s3 οι ομάδες φαίνονται στην διπλανή καρτέλα. ϊσως το restore να το χάλασε σε εσένα. Επίσης το Internet calling το έφτιαξες? Εμένα δουλεύει κανονικά

Ας επιχειρήσουμε...
Link to comment
Share on other sites

@ nikos_s3 οι ομάδες φαίνονται στην διπλανή καρτέλα. ϊσως το restore να το χάλασε σε εσένα. Επίσης το Internet calling το έφτιαξες? Εμένα δουλεύει κανονικά

 

πώς..???:blink: τι εννοείς διπλανή καρτέλα?...χύμα μέσα στις επαφές είναι...και μάλιστα πριν καταφέρω να επαναφέρω τις ομάδες, όταν προσπάθησα να φτιάξω μια νέα ομάδα, πάλι χύμα μέσα στις επαφές μου την έβαλε..! και για να μην μπερδευόμαστε εννοώ το όνομα της ομάδας έτσι? εννοείται ότι αν κάνω κλικ ανοίγει η ομάδα και βλέπω τις επαφές μέσα σε αυτήν.

 

το internet telephony πως το έφτιαξες πάλι..?? :blink: που βρήκες τον client.??

Link to comment
Share on other sites

Λάθος μου τα group υπάρχουν όταν πάς να τα βρείς από τα μηνύματα ... και τότε υπάρχουν δεξιά
Ας επιχειρήσουμε...
Link to comment
Share on other sites

και εγώ από αυτό το χώρο έρχομαι, αλλά η ρύθμιση που μου λές λέει να παίρνει το PC Ιντερνετ από το κινητό και όχι το κινητό από το pc.

 

Αυτό που θέλω δλδ είναι να μπορώ να παίρνω internet στο κινήτό όταν το συνδέω στο PC . πράγμα που φαίνεται πως δεν μπορώ να κάνω

@ nikos_s3 οι ομάδες φαίνονται στην διπλανή καρτέλα. ϊσως το restore να το χάλασε σε εσένα. Επίσης το Internet calling το έφτιαξες? Εμένα δουλεύει κανονικά

 

Δεν έχω δοκιμάσει με καλώδιο, συνδέομαι αποκλειστικά μέσω ασύρματου δικτύου. Εσύ μπορείς να συνδεθείς μέσω wifi; Αν δεν μπορείς ούτε μέσω wifi, ίσως να φταίει κάποιο firewall στο PC σου.

 

Και μια άσχετη ερώτηση: υπάρχει κανένας καλός freeware file explorer που να επιτρέπει σύνδεση σε samba shares;

Link to comment
Share on other sites

Έχει καταφέρει κανένας να γράψει κείμενο στο "Open URL" του coreplayer στο E55?

Εμένα, με το που πατάω το αστεράκι για να επιλέξω ειδικούς χαρακτήρες (:, /, κτλ) σβήνει όλο το υπάρχον κείμενο!

Link to comment
Share on other sites

Έχει καταφέρει κανένας να γράψει κείμενο στο "Open URL" του coreplayer στο E55?

Εμένα, με το που πατάω το αστεράκι για να επιλέξω ειδικούς χαρακτήρες (:, /, κτλ) σβήνει όλο το υπάρχον κείμενο!

 

σε πολλά προγράμματα υπάρχει πρόβλημα. Πχ στο Opera mini δεν μπορείς να γράψεις αν δεν βγάλεις το Autocomplete.

Ας επιχειρήσουμε...
Link to comment
Share on other sites

Mπορεις να εχεις το link που θελεις σε ενα .txt και να το κανεις copy - paste στο url του coreplayer
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάνεις πως μπορούμε να ρυθμίσουμε το κινητό ώστε ο μόνος τρόπος που θα συνδέεται στο διαδίκτυο

να είναι ΜΟΝΟ μέσω wi fi ;

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάνεις πως μπορούμε να ρυθμίσουμε το κινητό ώστε ο μόνος τρόπος που θα συνδέεται στο διαδίκτυο

να είναι ΜΟΝΟ μέσω wi fi ;

 

Πίνακας ελέγχου -> Ρυθμίσεις -> Σύνδεση -> Προορισμοί -> Διαδίκτυο

Σβήνεις το προφίλ για GPRS, αφήνεις τυχόν προφίλ για WiFi.

 

Πατάς μια φορά "Πίσω", -> Υπηρεσίες WAP

Σβήνεις τα πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Πίνακας ελέγχου -> Ρυθμίσεις -> Σύνδεση -> Προορισμοί -> Διαδίκτυο

Σβήνεις το προφίλ για GPRS, αφήνεις τυχόν προφίλ για WiFi.

 

Πατάς μια φορά "Πίσω", -> Υπηρεσίες WAP

Σβήνεις τα πάντα.

 

Ευχαριστώ πολύ :D

 

Μήπως ξέρει κανείς και τι ρύθμιση κάνουμε στο κινητό για να μην ακούγεται ο θόρυβος της φωτογραφικής όταν βγάζουμε φωτογραφία;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι ένα Patch που πρέπει να εγκαταστήσεις. Δες στην αντίστοιχη ενότητα
Ας επιχειρήσουμε...
Link to comment
Share on other sites

Διάβασε τα πρώτα ποστ του παρακάτω θέματος S60 3rd - Hacks & Patches

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

έχω πολλά προβλήματα με το firmware. Χρειάζομαι Hard reset όταν πάω να διαβάσω τα email και ταύτόχρονα αλλάζω orientation στην οθόνη! είναι τραγικό και δεν βλέπω κάποια λύση!

 

η συσκευή απέχει από το να χαρακτηριστεί επαγγελματική. Μπορεί να βρίζετε (και εγώ) τα win mobile αλλά τέτοιο χάλι δεν είχα αν δεν σκάλιζα τη συσκευή. το ε55 δεν το έχω σκαλίσει καθόλου!

Ας επιχειρήσουμε...
Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κανείς που είναι το Nokia Podcasting για το E55? Δεν το βρίσκω στο nokia.com?

Γενικά για podcast στο E55 τι εφαρμογή προτείνετε;

 

Μήπως ξέρει κανείς που είναι το Nokia Podcasting για το E55? Δεν το βρίσκω στο nokia.com?

Γενικά για podcast στο E55 τι εφαρμογή προτείνετε;

 

Update: Το βρήκα το Nokia podcasting, αλλά δεν ξεκινάει. Οπότε γυρνάμε στο αν κανείς έχει να προτείνει κάποιο podcasting application για το E55 :)

 

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...