Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5800 XpressMusic - Part 2


gianpithio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μεσω του router εχω internet.Eχω βαλει κανονικα τον αριθμο του WLAN του κινητου που ελεγε εξω απο το κουτι στον router.To εχει αποθηκευσει.Το σημειο το εσβησα απο τους προορισμους

 

Nα το αναβαθμισω σε V30.0.011 εχει καμια διαφορα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μεσω του router εχω internet.Eχω βαλει κανονικα τον αριθμο του WLAN του κινητου που ελεγε εξω απο το κουτι στον router.To εχει αποθηκευσει.Το σημειο το εσβησα απο τους προορισμους

 

Nα το αναβαθμισω σε V30.0.011 εχει καμια διαφορα?

 

Δεν νομίζω ότι φταίει αυτό αλλά κάνε και την αναβάθμιση για να την έχεις.

 

To router σου δίνει αυτόματα Ip? Είναι ενεργοποιημένο το Dhcp server?

Για παράδειγμα στο pc έβαλες εσύ την ip ή με το που έβαλες το καλώδιο πήρε μόνο του τις ρυθμίσεις?

Αν δεν πετύχεις τίποτα δοκίμασε και αυτό που λέει ο stendor

 

Δοκίμασε να σβήσεις και να περάσεις ξανά το σημείο πρόσβασης. Επίσης δοκίμασε να βάλεις σταθερές IP στις ρυθμίσεις του δικτύου αλλά μέσα από το 5800.

Και κάτι άλλο, από το pc έχεις internet μέσω του router?

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση... Αν π.χ βαλω αφυπνηση στις 11:00, το κινητο χτυπαει στις 11:04... Μηπως ξερετε τι παιζει?? Μηπως ειναι bug??

 

Καλησπέρα παιδιά! Σχετικά με το εν λόγω πρόβλημα, είχα διαβάσει πριν από κανένα μήνα σε ένα ξένο φόρουμ, ότι παρουσιαζόταν όταν έβαζαν την αφύπνηση να χτυπά τις εργάσιμες ημέρες. Όταν το έβαζαν να χτύπα μεμονομένες ημέρες (από το βράδυ για την επομένη το πρωι πχ.), χτύπαγε κανονικά. Δεν το έχω δοκιμασει και δεν ξέρω αν ισχύει. Εγώ πάντως που το βάζω από το βράδυ για την επομένη, χτυπάει κανονικά.

Το μόνο που έχω παρατηρήσει έιναι ότι το εσωτερικό ρολόι χανει κάτι δευτερόλεπτα κάθε μέρα. Χονδρικά, χάνει δύο λεπτά την εβδομάδα. Το έχω βάλει να συγχρονίζεται με το δύκτιο της Cosmote και η ενημέρωση που κάνει είναι μια φορά την εβδομάδα, οπότε το πολύ-πολύ να χάνει δύο λεπτά προς το τέλος της εβδομάδας μέχρι να ξανασυγχρονιστεί.

Να σημειώσω ότι ακόμα είμαι στην v20.0.012 (σκέφτομαι να κάνω την αναβάθμιση απόψε) :shifty:

Link to comment
Share on other sites

Εκανα Hard reset που ειπαι ο φιλος παραπανω και επιασε.Ξαναεβαλα τις ρυθμισεις και δουλευει.Ολα οκ ευχαριστω πολυ ολους
Link to comment
Share on other sites

Όταν είνια κλειστή η συσκευή και έχεις αφύπνηση τις εργάσιμες μέρες δεν δουλεύει.Πρέπει να το βάλεις σε λειτουργία εκτός σύνδεσης οπότε δουλεύει κανονικά.Σήμερα που το βαλα να χτυπήσει στις 05.30 η αφύπνηση ενεργοποιήθηκε στην ώρα της.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! Σχετικά με το εν λόγω πρόβλημα, είχα διαβάσει πριν από κανένα μήνα σε ένα ξένο φόρουμ, ότι παρουσιαζόταν όταν έβαζαν την αφύπνηση να χτυπά τις εργάσιμες ημέρες. Όταν το έβαζαν να χτύπα μεμονομένες ημέρες (από το βράδυ για την επομένη το πρωι πχ.), χτύπαγε κανονικά. Δεν το έχω δοκιμασει και δεν ξέρω αν ισχύει. Εγώ πάντως που το βάζω από το βράδυ για την επομένη, χτυπάει κανονικά.

Του έχω θέσει 6 ξυπνητήρια τα οποία χτυπάνε μόνο τις εργάσιμες και δεν έχει καθυστερήσει ποτέ σε κανένα. Δεν το κλείνω ποτέ ούτε το βάζω σε λειτουργία εκτός σύνδεσης. Όλα αυτά με έκδοση λογισμικού την 30.0.011 (αν και με την 21 δεν είχα επίσης ποτέ πρόβλημα).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! Σχετικά με το εν λόγω πρόβλημα, είχα διαβάσει πριν από κανένα μήνα σε ένα ξένο φόρουμ, ότι παρουσιαζόταν όταν έβαζαν την αφύπνηση να χτυπά τις εργάσιμες ημέρες. Όταν το έβαζαν να χτύπα μεμονομένες ημέρες (από το βράδυ για την επομένη το πρωι πχ.), χτύπαγε κανονικά. Δεν το έχω δοκιμασει και δεν ξέρω αν ισχύει. Εγώ πάντως που το βάζω από το βράδυ για την επομένη, χτυπάει κανονικά.

Το μόνο που έχω παρατηρήσει έιναι ότι το εσωτερικό ρολόι χανει κάτι δευτερόλεπτα κάθε μέρα. Χονδρικά, χάνει δύο λεπτά την εβδομάδα. Το έχω βάλει να συγχρονίζεται με το δύκτιο της Cosmote και η ενημέρωση που κάνει είναι μια φορά την εβδομάδα, οπότε το πολύ-πολύ να χάνει δύο λεπτά προς το τέλος της εβδομάδας μέχρι να ξανασυγχρονιστεί.

Να σημειώσω ότι ακόμα είμαι στην v20.0.012 (σκέφτομαι να κάνω την αναβάθμιση απόψε) :shifty:

 

μπα και εγω που το βαζω καθε βραδυ τα χανει τα λεπτα..

Link to comment
Share on other sites

Nokia N97 and 5800 to finally get kinetic scrolling, as firmware 2.0 gets videoed

 

http://www.thinkdigit.com/Mobiles-PDAs/Nokia-N97-and-5800-to-finally-get_3390.html

 

Ας ελπίσουμε να επιβεβαιωθούν οι φήμες που υποστηρίζουν ότι το πολυαναμενόμενο firmware 2.0 θα έρθει και για το 5800.

Link to comment
Share on other sites

Nokia N97 and 5800 to finally get kinetic scrolling, as firmware 2.0 gets videoed

 

Είχα την εντύπωση ότι είμαστε στη v30. Τι v2 λένε εδώ?

Link to comment
Share on other sites

Εκανα Hard reset που ειπαι ο φιλος παραπανω και επιασε.Ξαναεβαλα τις ρυθμισεις και δουλευει.Ολα οκ ευχαριστω πολυ ολους

 

Απίστευτο κι όμως αληθινό...

Το ίδιο ΑΚΡΙΒΩΣ έπαθα κι εγώ σήμερα στο N97 μου! :lol:

Ενώ το πρωί συνδεόμουν κανονικά με το WiFi του ρούτερ μου, το απόγευμα γιοκ, "καμία απόκριση πύλης"!

Επειδή είμαι γενικά κατά του hard reset και είχα κάνει μόλις πριν 2 μέρες ένα,

έκανα επαναφορά ρυθμίσεων μόνο και φαίνεται να έστρωσε.

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Είχα την εντύπωση ότι είμαστε στη v30. Τι v2 λένε εδώ?

Αποκαλείται έτσι γιατί προσθέτει πολλά νέα χαρακτηριστικά. Το επίσημο όνομά της δεν είναι ακόμα γνωστό. Μπορεί να ονομαστεί 31 ή 40.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πείτε μου ένα product code που να είναι διαθέσιμη

η τελευταία αναβάθμιση μέσω FOTA γιατί με τα Ελληνικά

product codes που δοκίμασα δεν μου βγάζει νεότερη

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πείτε μου ένα product code που να είναι διαθέσιμη

η τελευταία αναβάθμιση μέσω FOTA γιατί με τα Ελληνικά

product codes που δοκίμασα δεν μου βγάζει νεότερη

Όλα αναφέρονται στην πρώτη σελίδα του θέματος (...)

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

 

Notice to mods!: Γραφω με greeklish MONO οταν ειμαι σε PC χωρις ελληνικα ή για καποιο αλλο σοβαρο λογο. Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Όλα αναφέρονται στην πρώτη σελίδα του θέματος (...)

 

Από αυτά δοκίμασα και γω....αλλά είναι διαθέσιμη μόνο μέσω NSU

ενώ θέλω να την κανω μέσω FOTA

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου είναι το 0575384 και είχα κάνει αναβάθμιση over the air. Μπορεί να μην είναι διαθέσιμη πια μέσω OTA και να είναι μόνο μέσω του NSU και γι αυτό να σου βγάζει ότι δεν υπάρχει διαθέσιμη αναβάθμιση.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου είναι το 0575384 και είχα κάνει αναβάθμιση over the air. Μπορεί να μην είναι διαθέσιμη πια μέσω OTA και να είναι μόνο μέσω του NSU και γι αυτό να σου βγάζει ότι δεν υπάρχει διαθέσιμη αναβάθμιση.

 

Το δοκίμασα και με αυτό το product code και είναι μόνο μέσω NSU τελικά.

Τελικά έβαλα Ελληνικό product code για να μη χάσω τη γλώσσα και το έκανα από NSU.

Ευχαριστώ για τη βοήθεια :)

 

Θα βγει καινουριο update και στα Βονταφον δεν εχει ερθει ακομα η προηγουμενη???

μια είναι η λύση....άλλαξέ το, το product code :D

Link to comment
Share on other sites

εφόσον έχεις κάνει hardformat, θα έλεγα να κανεις κ μια αναβάθμιση...πολυ μυστήριο παντως, εγω δεν εχω προβληματα !

 

 

Μετα το hard format εχει τιν τελευτεα εκδοση λογισμικου την 3.

Link to comment
Share on other sites

Στην οθόνη αναμονής σταμάτησε να εμφανίζεται η γραμμή συντομεύσεων για τις εφαρμογές και το κουμπιά για το πληκτρολόγιο και τις επαφές δεν δουλεύουν. Απογοήτευση πάλι. Έκανα soft reset αλλά τιποτα. Τελευταίο πρόγραμμα που έβαλα είναι το ovi maps beta.
Link to comment
Share on other sites

Δεν χανεται ομως η εγγυηση?

Τυπικά, ναι.

Αλλά μπορείς μετά την αναβάθμιση να επαναφέρεις το εργοστασιακό product code.

 

 

Στην οθόνη αναμονής σταμάτησε να εμφανίζεται η γραμμή συντομεύσεων για τις εφαρμογές και το κουμπιά για το πληκτρολόγιο και τις επαφές δεν δουλεύουν. Απογοήτευση πάλι. Έκανα soft reset αλλά τιποτα. Τελευταίο πρόγραμμα που έβαλα είναι το ovi maps beta.

Κάτι μου λέει... πως δεν γλυτώνεις το hard format.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Στην οθόνη αναμονής σταμάτησε να εμφανίζεται η γραμμή συντομεύσεων για τις εφαρμογές και το κουμπιά για το πληκτρολόγιο και τις επαφές δεν δουλεύουν. Απογοήτευση πάλι. Έκανα soft reset αλλά τιποτα. Τελευταίο πρόγραμμα που έβαλα είναι το ovi maps beta.

 

Εγώ Πριν 2 μέρες έκανα hard reset για τον ίδιο ακριβώς λόγο!!!

Link to comment
Share on other sites

Είναι γνωστό πρόβλημα αυτό με την εξαφάνιση των συντομεύσεων και την μη ανταπόκριση των πλήκτρων για πληκτρολόγιο και επαφές. Συνήθως συμβαίνει μετά από την αποσύνδεση του τηλ από το pc σε λειτουργεία μαζικής αποθήκευσης. Μου έχει συμβεί 2 φορές και εκανα hard format.

Πλέον υπάρχει απλός τρόπος για την επίλυσή του.

 

Το τηλ. πρέπει να είναι hackαρισμένο.

Πάμε (π.χ. με το x-plore) στο c:\private\10202BE9\persists\ και σβήνουμε το αρχείο 10275102.cre

Κάνουμε restart.

Μετα το restart αλλάζουμε τη home screen σε βασική ή επαφές και μετά σε shortcut bar και είμαστε έτοιμοι.

 

Δεν εχω hacked συσκευή αλλά αν μου ξανασυμβεί το πρόβλημα θα την hackαρω μόνο και μόνο γιατί βαριέμαι τη διαδικασία του hard format και την επανεγκατάσταση όλων των εφαρμογών.

Link to comment
Share on other sites

Είναι γνωστό πρόβλημα αυτό με την εξαφάνιση των συντομεύσεων και την μη ανταπόκριση των πλήκτρων για πληκτρολόγιο και επαφές. Συνήθως συμβαίνει μετά από την αποσύνδεση του τηλ από το pc σε λειτουργεία μαζικής αποθήκευσης. Μου έχει συμβεί 2 φορές και εκανα hard format.

Πλέον υπάρχει απλός τρόπος για την επίλυσή του.

 

Το τηλ. πρέπει να είναι hackαρισμένο.

Πάμε (π.χ. με το x-plore) στο c:\private\10202BE9\persists\ και σβήνουμε το αρχείο 10275102.cre

Κάνουμε reastart.

Μετα το restart αλλάζουμε τη home screen σε βασική ή επαφές και μετά σε shortcut bar και είμαστε έτοιμοι.

 

Δεν εχω hacked συσκευή αλλά αν μου ξανασυμβεί το πρόβλημα θα την hackαρω μόνο και μόνο γιατί βαριέμαι τη διαδικασία του hard format και την επανεγκατάσταση όλων των εφαρμογών.

 

Μεχρι τώρα και εμένα μου έχει συμβεί 2 φορέ, την μία όπως αναφέρθηκε παραπάνω και την άλλη δεν δούλευε η συντόμευση των επαφών και των κλήσεων... Αλλά όντως αν φτιάχνει με το τρόπο που ανέφερες αξίζει και πολύ μάλιστα, να hackάρεις την συσκευή αφού γλυτώνεις πόση διαδικασία.... Nice!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά σε όλους στο forum.

 

Είμαι νέος κάτοχος του 5800. Το έχω μόλις 2 μέρες και αφού το αναβάθμισα αποφάσισα να του περάσω κανένα τραγουδάκι. Αφού το έκανα έσβησα κάποια από αυτά. Στη συνέχεια όμως παρατήρησα ότι παρόλο που τα τραγούδια σβήστηκαν album και artist info είχαν παραμείνει. Μετά από λίγο ψάξιμο βρέθηκε η λύση μέσω format της memory card.

 

Οπότε θέλω να ρωτήσω αυτό είναι κάτι που συμβαίνει σε όλα τα 5800?και αν ναι δεν υπάρχει κάποιος καλύτερος τρόπος να σβήνω τα κομμάτια μαζί με album και artist info?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...