Jump to content

Υπηρεσίες δικτύου [SMS/MMS/κλπ]


eLeKtriK EyE
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια καθυστερουν καθολου τα ΣΜΣ που σας ειδοποιουν οτι καποιος σας πηρε τηλεφωνο οταν η συσκευη ηταν κλειστη? Εμενα ναι,μεχρι και 1 μερα!
http://img132.imageshack.us/img132/9962/781z.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 388
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα, αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα και δεν ξέρω αν ευθύνεται το κινητό Toshiba Portege G810(Windows Mobile 6.1) ή κάρτα μου η TIM καρτοκινητό(WIND).

Το κινητό έρχεται από hard reset και όταν μου στέλνουν SMS ενώ είναι απενεργοποιημένο δεν φτάνουν όλα τα SMS. Στέλνω 6 SMS φτάνουν τα 5. Στέλνω 3 SMS φτάνουν τα 2. Πάντα δεν φτάνει το πρώτο. Το ίδιο συμβαίνει και με την ειδοποίηση κλήσεων που κάποια SMS δεν έρχονται ποτέ. Η πλάκα της υπόθεσης είναι ότι όταν βάζω την SIM να την δοκιμάσω σε 2 παλίοτερα SE που είχα φτάνουν όλα τα μηνύματα χωρίς την παραμικρή απώλεια. Δοκίμασα και με μια WIND συμβόλαιο που έχω και πάλι έχανα μηνύματα.

Δοκίμασα να αλλάξω κάρτα στο κινητό και να βάλω μια καινούργια COSMOTE-καρτοκινητή και δεν αντιμετωπίσα κανένα πρόβλημα όλα τα μηνύματα ήρθαν, χωρίς απώλειες.

Η κάρτα της ΤIM είναι καμιά 5ετία και αργεί να την φορτώσει στην αρχή. Μου κάνει εντύπωση ότι κάνει κανά 2λεπτο να φορτώσει ενώ τα παλιότερα sony ericsson που την δοκίμασα την φόρτωναν μέσα σε δευτερόλεπτα.

Μήπως χάνω κάποια ρύθμιση στις ρυθμίσεις δικτύου? Mήπως παίζει καμιά ασυμβατότητα των WM με την SIM της WIND-TIM? Ή είναι πρόβλημα συσκευής?

Link to comment
Share on other sites

αρχικα κανε ενα τηλ. στο 1260 να περιγραψεις το προβλημα και να δουν αν εχει προβλημα η γραμμη σου.

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Έλεγξε τα παρακάτω:

 

  1. Το κέντρο μηνυμάτων
  2. Αν μπορείς να στέλνεις μηνύματα και με άλλες κάρτες sim από το κινητό που δεν μπορείς να στείλεις με τη Wind (μήπως είναι πρόβλημα συσκευής).
  3. Λόγω της παλαιότητας της κάρτας σου μπορεί να έχει πρόβλημα η κάρτα της Tim.

Όπως σου είπε και ο Στάθης κάλεσε στο cc της Wind (1260) ή πέρασε από κάποιο κατάστημα Wind.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα φαίνεται εν μέρει να λύθηκε χωρίς να μπορώ να πω με σιγουριά ότι ήταν θέμα firmware. Μου στέλναν μηνύματα και μου είχαν πει γιατί δεν απαντάω. Από τότε άρχισα να το δοκιμάζω και πράγματι είχε πρόβλημα, τα sms δεν φτάναν όλα. Έκανα hard reset και επειδή είχα free sms από net (mycosmos.gr) έστελνα από εκεί. Έστελνα 5 μηνύματα φτάναν τα 4 κοκ. Σήμερα που το πήρα το δοκίμασα πάλι, και έστειλα 5 sms αλλά πάλι φτάσαν τα 4 - δεν έφτασε το πρώτο. Δοκίμασα να στείλω από κανονικό καρτοκινητό cosmote και φτάσαν όλα, πράγμα το οποίο πρώτα δεν συνέβαινε . Οπότε πρόβλημα υπάρχει μόνο όταν στέλνεις μέσω διαδικτύου. Θα δοκιμάσω και με άλλα νούμερα να το κοιτάξω. Πήρα και στο 1260 και μου είπαν δεν υπάρχει πρόβλημα με την γραμμή.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
εγω εχω το sony ericsson c902 και θελω να στιλω mms εχω βαλει της ρυθμισεις της q-telecom αλα μου βγαζει μνμ,σφαλμα επικοινωνιας ξερει κανεις τι να κανω της ρυθμισεις της εστιλα απο το site της sony ericsson για την q-telecom ευχαριστω και περιμενω...
Link to comment
Share on other sites

εγω εχω το sony ericsson c902 και θελω να στιλω mms εχω βαλει της ρυθμισεις της q-telecom αλα μου βγαζει μνμ,σφαλμα επικοινωνιας ξερει κανεις τι να κανω της ρυθμισεις της εστιλα απο το site της sony ericsson για την q-telecom ευχαριστω και περιμενω...

Πάρε τηλέφωνο στο cc της Q-Telecom για να ελέγξουν την γραμμή σου και να δουν αν είναι ενεργοποιημένη η υπηρεσία mms και wap στη γραμμή σου.:)

Link to comment
Share on other sites

Έχω το sony ericsson c902 και θέλω να στείλω mms. Έχω βάλει τις ρυθμίσεις της q-telecom αλλά μου βγάζει το μνμ "σφάλμα επικοινωνίας". Ξέρει κάνεις να μου πει τι να κάνω; Τις ρυθμίσεις τις έστειλα από το site της sony ericsson για την q-telecom. Ευχαριστώ και περιμένω...

 

Κατά 99 τοις εκατό, δεν έχει ενεργοποιηθεί η υπηρεσία των MMS από την Q-Telecom.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια τωρα τελευταια αργουν να μου ερθουν μηνυματα. μην μου πειτε χωρητικοτητα δικτυου και η wind!

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Κατά 99 τοις εκατό, δεν έχει ενεργοποιηθεί η υπηρεσία των MMS από την Q-Telecom.

 

και πως θα τα ενεργοποιησω ?

Link to comment
Share on other sites

Όταν στέλνω MMS με φωτογραφίες σε παραλήπτη σε Wind (εχω κι εγώ wind και Nokia 5800) πάνε μόνο οι φωτογραφίες αλλά όχι το κείμενο. Ο παραλήπτης έχει Sony Ericsson K800.

 

Το παλιότερο τηλέφωνό μου ήταν SE K810 και έστελνε κανονικά τις φωτογραφίες και κείμενο. Το nokia μόνο τις φωτογραφίες. Εχει αντιμετωπίσει κανείς τέτοιο θέμα;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Έχω απενεργοποιήσει την αναμονή κλήσεων και θέλω όταν με καλεί κάποιος και μιλάω να μου βγάζει μήνυμα ότι είναι κατειλημμένος ο αριθμός και όχι απλά η κλήση σας προωθείται.. Γίνεται??
Link to comment
Share on other sites

Έχω απενεργοποιήσει την αναμονή κλήσεων και θέλω όταν με καλεί κάποιος και μιλάω να μου βγάζει μήνυμα ότι είναι κατειλημμένος ο αριθμός και όχι απλά η κλήση σας προωθείται.. Γίνεται??

Απενεργοποίησε την προώθηση όταν κατειλλημένο (#67#).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Eμενα παιδια, μου εμφανισε προβλημα στην αναφορά παράδοσης των Sms..(η συσκευή μου ericsson S302)

 

Τελικα εφταιγε η sim 2inOne ...την εβγαλα...εβαλα μια αλλη (άσχετη), εκανα την ρυθμιση, εβαλα παλι την 2inOne και μετα ολα ΟΚ...

Bεβαια, εξακολουθουσε να μην εμφανιζεται στο μενου η ρυθμιση αναφορα παραδοσης, αλλα επαιρνα επιβεβαιωση οταν εστελνα sms...

 

Τελικα, αυτη η υπηρεσια (2inOne) θελει πολυ δουλεια ακομη απο την Wind...

 

Εχω την εντυπωση οτι βιαστηκαν να την βγαλουν στο εμποριο...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ψάχνω αριστερά και δεξιά τις ρυθμίσεις mms της Wind για το LG KP500. Κοίταξα στο site της LG και της Wind αλλά δεν τις βρήκα πουθενά..Μπορείτε να μου πείτε που να κοιτάξω?

2 hearts are beating together,

I'm in love I'm in love

Is this forever and ever ??

I'm in love I'm in love

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω αριστερά και δεξιά τις ρυθμίσεις mms της Wind για το LG KP500. Κοίταξα στο site της LG και της Wind αλλά δεν τις βρήκα πουθενά..Μπορείτε να μου πείτε που να κοιτάξω?

 

στειλε κενο sms στο 19234 και οταν σου ερθουν τις αποθηκευεις

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
γεια σας .......θα μπορουσε καποιος να με βοηθησει ???? μολις πηρα ενα mwg ii αγγλικη εκδοση και θελω να ενεργοποιησω τα mms στη συσκευη....αλλα δεν βγαζω ακρη εχω συνδεση WIND αλλα δεν διαθετουν τις ρυθμισεις γιατι ειναι ξενη η συσκευη.......ξερει καποιος τι μπορω να κανω σας παρακαλω πολυ ...........??????????????
Link to comment
Share on other sites

γεια σας .......θα μπορουσε καποιος να με βοηθησει ???? μολις πηρα ενα mwg ii αγγλικη εκδοση και θελω να ενεργοποιησω τα mms στη συσκευη....αλλα δεν βγαζω ακρη εχω συνδεση WIND αλλα δεν διαθετουν τις ρυθμισεις γιατι ειναι ξενη η συσκευη.......ξερει καποιος τι μπορω να κανω σας παρακαλω πολυ ...........??????????????

 

επικοιννησες με το cc της wind?μηπως μπορυν να σου στειλουν τις ρυθμισεις με μειλ για να τις περασεις εσυ χειροκινητα? συμβαινει με αρκετες συσκευες αυτο

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ναι εχω επικοινωνισει αλλα κανενα αποτελεσμα και δεν ξερω τι αλλο να κανω...........!!!!!:cry:

 

βασικα πηρα τις χειροκηνιτες ρυθμισεις μεσω τηλ δεν μου εστειλαν κανενα e mail τις περασα αλλα κανενα αποτελεσμα......και δεν ξερω σε ποιον να απευθηνθω..........:cry:

Link to comment
Share on other sites

βασικα πηρα τις χειροκηνιτες ρυθμισεις μεσω τηλ δεν μου εστειλαν κανενα e mail τις περασα αλλα κανενα αποτελεσμα......και δεν ξερω σε ποιον να απευθηνθω..........:cry:

 

γιατι δεν τους ζητας να σου τις στειλουν μεσω μειλ να κανεις ενα ενα τα βηματα. απο το τηλεφωνο καπου θα κανεις λαθος δεν γινεται

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παιδια επειδη δεν βγαζω ακρη .........μιπως υπαρχει κανενας που να εχει mwg zinc ii να μου πει πως θα ενεργοποιησω τα mms μου 3 μερες προσπαθω αλλα ακρη δεν βρηκα pleaseeeeeeeee..........................!!!!!

 

πιο συγκεκριμενα το menu που μου δινει ειναι το εξης :

 

SERVER NAME:

 

GATEWAY:

 

PORT NUMBER:

 

SERVER ADDRESS:

 

CONNECT VIA :

 

SEND LIMIT:

 

WAP VERSION:

 

 

γνωριζει καποιος τις συγκεκριμενες ρυθμισεις..............???????

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...