Jump to content

All about Honda


songless_bird
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

οτι νανε λεει ο καθενας ασχετος:wacko:ειναι δυνατον να κοστιζουν τοσο :lol:μην πιστευεις τετια παραμυθεια

 

το φως για το type-s εχει 195,66 το ενα και το προβολακι το ενα 223,25 οι τιμες αυτες ειναι χωρις φπα και μου τις εχει δωσει αντιπροσωπεια honda στην Ιερα Οδο,αν θες κι αλλες τιμες για ανταλλακτικα μπροστα μπορω να σου δωσω

θα τραβας τα μαλλια σου φιλε

τα 2500 που σου ειπαν αν σου χει παρει και προφυλαχτηρα ισως ειναι λιγα

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάει και στον Στέλιο.

 

Και τι σου λενε που το προβλημα παραμενει ????

 

Στο civinfo εχω διαβασει για τον τεχνικο υπευθυνο στον Σαρακακη (Ξυδα νομιζω τον λενε) που δειχνει πραγματικο ενδιαφερον γαι πελατες.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Και τι σου λενε που το προβλημα παραμενει ????

 

Στο civinfo εχω διαβασει για τον τεχνικο υπευθυνο στον Σαρακακη (Ξυδα νομιζω τον λενε) που δειχνει πραγματικο ενδιαφερον γαι πελατες.

Λένε ότι αυτές τις οδηγίες έχουν από την Honda.
Link to comment
Share on other sites

Λένε ότι αυτές τις οδηγίες έχουν από την Honda.

 

Να ρωτησουν λοιπον τα να κανουν αν το προβλημα παραμενει....

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα ένα thread σε ενα forum το οποίο περιγράφει όλα τα πιθανά προβλήματα που μπορεί να παρουσιαστούν στο civic και τις λύσεις τους!

 

Εκεί βρήκα και το δίκο μου πρόβλημα με τους τριγμούς στο ταμπλό, που όπως λέει μάλλον οφείλονται στο κάλυμα της εξάτμισης!

 

http://www.civinfo.com/forum/greece/28882-known-faults-solution.html

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Ο αερόσακος του συνοδηγού απενεργοποιείται στο 4θ?

 

Ευχαριστώ

Στό 4θυρο,δέν υπάρχει δυνατότητα απενεργοποίησης τού αερόσακου τού συνοδηγού.Ενεργοποιείται από τό βάρος.Αν υπάρχει βάρος πάνω από ένα όριο ενεργοποιείται.Τό όριο τού βάρους δέν τό γνωρίζω.
:cool:Σύμπαν καί Θεός αγέννητα.
Link to comment
Share on other sites

Μηπως ξερει κανεις να μου πει πως θα λυσω το προβλημα των τριγμων στα παραθυρα?Χτυπανε και κανουν θορυβο οταν τα εχω ανοικτα, πρεπει να τα κατεβασω εως τερμα για να μην ακουγονται
Link to comment
Share on other sites

Μηπως ξερει κανεις να μου πει πως θα λυσω το προβλημα των τριγμων στα παραθυρα?Χτυπανε και κανουν θορυβο οταν τα εχω ανοικτα, πρεπει να τα κατεβασω εως τερμα για να μην ακουγονται

 

απο τι σου τριζουν? απο μουσικη?

Link to comment
Share on other sites

εαν πατε συνοδεια σε γαμο με το civic με μετρο την κορνα......βραχνιαζει συντομα και εαν δεν την ξεκουρασετε σταματαει....:confused:

Παρασκευη παω να την φτιαξω με την εγγυηση..

oxi θα σου πω το αλλο...ΝΙΚΟΣ ΚΟΡΟΜΠΟΣ ερχομαι απο εκει σε λιγο....

 

*SugarTown*

Link to comment
Share on other sites

απο τι σου τριζουν? απο μουσικη?

 

Όχι απο την μουσικη, τριζουν απο μονα τους σαν να θελουν σφιξιμο για να μην χτυπανε

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση, σόρρυ άν είναι λίγο κουλή.. αλλά στο civic 5θυρο που έχω, όπως και σε όλα τα civic 5 θυρα, οι υαλοκαθαριστηρες δέ φτάνουν μέχρι τέρμα του τζαμιου, και όπως θα το διαπιστώσετε υπάρχει ένα κενό κάπου 10 πόντους ειδικά στη μεριά του οδηγού και με ενοχλεί αφάνταστα!! Αφού κάθε φορά που πεφτει κατι και ριχνω σαπουναδα να καθαρισει, πρεπει να σηκωνομαι στο καπακι να καθαριζω με ενα χαρτι το σημειο αυτο που έχουν μείνει πάνω οι σκόνες με τα βρώμικα τα νερά!!

Η ερωτηση λοιπον ειναι: Μπορω να το παω σε καποιον μαστορα ειδικο η στη honda δε ξερω που και να μου το κανουν καμια ρυθμιση να παει μεχρι τερμα?? Μονο στο civic γινεται αυτο ρε παιδια και μου σπαει τα νευρα καθε φορα:mad::mad::mad:

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήγα στη honda για ένα τριξιμο που ειχε ο συμπλεκτης μου, οκ το φτιαξανε, λιπανση ηθελε, και για μια ακομη ευθυγραμμιση γιατι τραβαει αρκετα προς τα δεξια και ειπε οτι θα παραγγειλει καμπεροβιδες να παω την αλλη βδομαδα να το φτιαξει..

Στην αρχη ελεγε οτι δεν ειναι στην εγγυηση η ευθυγραμιση παρα μονο για τα πρώτα 1000 χλμ.. Μετά σου λένε δωρεάν σέρβις, και το αστείο είναι ότι όλοι όσοι δέ προλάβαμε την εγγυηση των 7 χρονων αλλα των 3 καναμε λες και εγινε ποιος ξερει τι... Ανταλλακτικα πληρωνεις, εργατικα ππληρωνεις, το δωρεαν που ειναι θα τρελαθουμε.. Αυτο με τα σερβις ειναι το γνωστο παιχνιδι των εταιριων για να σε προσελκυουν.. Το παλιό μου αμάξι όσα χρόνια το πήγαινα για σερβις η πτιδηποτε προβλημα είχε, έπαιρνε ότι ακριβως και σε ενα αμαξι με εγγυηση.. Αυτος ειναι και φιλος του πατερα μου και του ειπε οτι στην ουσια τιποτα δωρεαν δεν υπαρχει σε κανενα σερβις, ότι είναι να πληρώσεις το πληρώνεις απλά στο φέρνουν με τρόπο επαγγελματικό να μη παρεις χαμπαρι.. Ήταν κι ένας άλλο εκεί και έκανε το σερβις για τα 60.000 χλμ, αυτος ειχε εγγυηση 7 χρονων, ημουν διπλα, και του λεει 370 €:lol::lol::lol: θα τρελαθω.. Δηλαδη στην ουσια το μονο δωρεαν ειναι κανενα λαδωματακι σε τριξιματα, καμια βαλβιδουλα, κανενα ελασματακι, και γενικα αυτα που σπανια θα παρουσιασουν προβλημα..

Ενταξει ομως τελικα δε θα πληρωσω τίποτα για την ευθυγραμμιση, αν δεν τους ελεγα εγω ομως ότι είναι υποχρεωμενοι, να τους αλλαξω γνωμη παιζει να πληρωνα.. ( το τριξιμο του συμπλεκτη ηταν στην εγγυηση) Πάλι καλά:rolleyes:

 

niptiras κι εμενα μου τη σπαει το κενο που εχουν οι υαλοκαθαριστηρες, ειμαι συνεχεια με χαρτι κουζινας στο αμαξι και το καθαριζω συνεχεια εκεινο το σημειο:mad::mad::mad:

Link to comment
Share on other sites

ειχα μπει σε ενος φιλου το fn2 κ νομιζα οτι μονο εμενα ενοχλουσε...τελικα ειμαστε πολλοι..:P

 

μικρες χαζομαριτσες που σου σπανε τα νευρα ομως..

Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

Eνταξει σιγουρα υπαρχουν καποια ψιλοπροβληματα πιστευω δευτερευουσης σημασιας..Για καντε μια βολτα στο φορουμ του golf στο παρων site,να δειτε τι γινεται....

 

Eνταξει σιγουρα υπαρχουν καποια ψιλοπροβληματα πιστευω δευτερευουσης σημασιας..Για καντε μια βολτα στο φορουμ του golf στο παρων site,να δειτε τι γινεται....

 

nekrosouvlaki που ειχες χαθει εσυ?

Παντως οπως σου εχω ξαναπει πιστευω οτι επειδη εισαι γυναικα μπορει να ψαχνουν τροπο να τα παρουν ευκολα...

oxi θα σου πω το αλλο...ΝΙΚΟΣ ΚΟΡΟΜΠΟΣ ερχομαι απο εκει σε λιγο....

 

*SugarTown*

Link to comment
Share on other sites

Eνταξει σιγουρα υπαρχουν καποια ψιλοπροβληματα πιστευω δευτερευουσης σημασιας..Για καντε μια βολτα στο φορουμ του golf στο παρων site,να δειτε τι γινεται....

 

 

Μα εμεις δεν πηραμε Golf !!!

 

Πηραμε Ιαπωνικης τεχνολογιας για να μην εχουμε τετοια !!!!

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

ναι Γιαννη το ξερω και γι'αυτο το τονιζω..Σιγουρα θα υπαρχουν προβληματα οπως αναφερω ομως το τελειο αυτοκινητο που δεν-σπαει -χαλαει-τριζει-καει,δεν εχει βγει ακομη..Αρα καποιες λεπτομερειες που σιγουρα καποιους ενοχλουν θα υπαρχουν, και οι "παιδικες" ασθενειες του καινουργιου μοντελου ,και αυτες υπαρχουν αλλα πιστευω αναιρουνται,λογω της μηχανικης αξιοπιστιας και πολλων αλλων προτερηματων που κατεχει το μοντελο..

oxi θα σου πω το αλλο...ΝΙΚΟΣ ΚΟΡΟΜΠΟΣ ερχομαι απο εκει σε λιγο....

 

*SugarTown*

Link to comment
Share on other sites

ναι Γιαννη το ξερω και γι'αυτο το τονιζω..Σιγουρα θα υπαρχουν προβληματα οπως αναφερω ομως το τελειο αυτοκινητο που δεν-σπαει -χαλαει-τριζει-καει,δεν εχει βγει ακομη..

 

Mην το λες φιλε μου...Ειχα 3 Nisan ( το ενα τεχνολογιας "καιω και αμολυβδη") , και ενα Toyota Avensis χωρις κανενα προβλημα μεχρι τα 50.000 χλμ που τα ειχα κρατησει.

Μονο στο Sunny 1992 που ηταν απο τα πρωτα καταλυτικα ειχα αλλαξει εξατμιση πολυ νωρις.

 

Περιμενα την Honda καλυτερη απο την Toyota αλλα δεν νομιζω να ισχυει.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Ego απο την αλλη πιστευω οτι οι εποχες που ξεραμε με τα παλια "καλα"που αντεχαν στο χρονο εχουν περασει ανεπιστρεπτι.Το σημερινο HONDA με τα τοσα καλουδια που ειναι φορτωμενο,κοστιζει σχετικα (με πληθωρικα χρηματα παντα)φθηνοτερα απο οτι το civic του 1990.Πεφτει το κοστος παραγωγης πεφτει η ποιοτητα,και πλεον καμμια εταιρεια δεν βγαζει αυτοκινητο για παντα οπως καποτε γιατι δεν την συμφερει.Τωρα εαν ειναι καλυτερο το honda η το toyota ειναι αλλο θεμα, και εχω την εντυπωση οτι ειμαστε και :offtopic: .

Παντως με οσους εχω μιλησει με αλλες μαρκες αυτοκινητων με ιδια η περισσοτερα αλογα ,κανεις δεν πιστευει την χαμηλη καταναλωση που εχει το μοτερ του honda σε υψηλες στροφες οπως επισης και οσοι εχουν δουλεψει το σασμαν εχουν παθει πλακα...

oxi θα σου πω το αλλο...ΝΙΚΟΣ ΚΟΡΟΜΠΟΣ ερχομαι απο εκει σε λιγο....

 

*SugarTown*

Link to comment
Share on other sites

Παντως με οσους εχω μιλησει με αλλες μαρκες αυτοκινητων με ιδια η περισσοτερα αλογα ,κανεις δεν πιστευει την χαμηλη καταναλωση που εχει το μοτερ του honda σε υψηλες στροφες οπως επισης και οσοι εχουν δουλεψει το σασμαν εχουν παθει πλακα...

 

 

Σε αυτο θα συμφωνησω απολυτα αλλα μονο για το civic .

1800 κυβικα με 140 αλογα να καιει 9 λιτρα ανα 100 χλμ στην Αθηνα και ας ειναι και isift ειναι παρα πολυ καλα . Εξω μου καιει απο 6,6 -7 λιτρα.

 

Το crv ομως που εχω ...του δινει και καταλαβαινει !!!!

 

13 λιτρα ανα 100 χλμ στην Αθηνα και 10+ εξω.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

nekrosouvlaki που ειχες χαθει εσυ?

Παντως οπως σου εχω ξαναπει πιστευω οτι επειδη εισαι γυναικα μπορει να ψαχνουν τροπο να τα παρουν ευκολα...

Ε χάθηκα κι εγώ, στην αρχη ειχα το αγχος μηπως δε βγει καλο, προβληματα κλπ κλπ.. Ήθελα να δω αν αντιμετωπίζουν κι άλλοι τα ίδια με μένα όπως και διαπιστώθηκε ( τράβηγμα προς τα δεξια, τριξιμο καμπινας, τριξιμο ταμπλω και τριξιμο συμπλεκτη) Κατα τα άλλα όλα τέλεια!! Οπότε από την άλλη βδομάδα μου μενουν μονο τριξιματακια σε καμπινα και ταμπλω(πολύ λίγα)..

Κι όμως δέν ισχύει αυτό που λές ότι είμαι γυναίκα και θέλουν να μου τα πάρουν, ισα ισα ο ανθρωπος που με εξυπηρετησε εκανε το παν για να μην πληρωσω και αντιθετως ένας άλλος γνωστος μου που έχει ολόιδιο αμαξι με μένα το ειχαμε παρει τον ιδιο μηνα και αυτος εχει και λιγοτερα χιλιομετρα,είχε τράβηγμα κι αυτος προς τα δεξια και το πηγε ξανα πριν δυο βδομαδες και του ειπαν οτι δεν ειναι στην εγγυηση για την ακτινα παρα μόνο μέχρι 1500 χλμ και αναγκαστηκε να το παει εξω;)

 

Και στο κατω κατω εγω εχω τρελα με τα αμαξια και χρονια τωρα ασχολουμαι με οτι δηποτε εχει να κανει με αυτα, μηχανικα σχεδον τα παντα από μικρη..

Αφού ένας μηχανικός μου είχε πεί ότι είμαι η πρώτη γυναίκα που βλέπει να γνωρίζει τόσα πολλά για αμάξια:D

 

ΆΝ και έχεις δίκαιο στο ότι βλέποντας οποιαδηποτε ασχετη της τα παιρνουν και της κοπανανε οτι να ναι χωρις να ξερει τι και πως..

 

Και επίσης αυτός είναι και ένας λόγος που χάθηκα απο το φορουμ, κάποιοι κακοπροαίρετοι μου τη λέγανε σε οτι δήποτε πώ επειδή είμαι κοπέλα, και δέ θέλω να χαλιέμαι για βλακείες, γι'αυτο και δεν έμπαινα και μάλλον θα ξανα αργησω να ξανα γραψω τωρα!

Αντε στο πρώτο σέρβις τώρα στο χρόνο!!:):D;)

Link to comment
Share on other sites

niptiras για να μην έχεις λάβει απάντηση μέχρι τώρα, σημαίνει πως δεν έχει δει το μήνυμα σου κάποιος που να ξέρει να απαντήσει. Συνεπώς, υπομονή.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ξανα γράφω γιατί έχω αγανακτήσει!! Ήμουν πάντα από τα άτομα που υποστήτριζα τη honda όσα προβλήματα κι άν αρχίσει να βγάζει!! Αυτό το πράγμα δέν το περίμενα..

 

Λοιπόν δύο ευθυγραμμίσεις εώς τώρα που έκανα στη honda με την εγγύηση επειδή τραβούσε πολύ δεξιά δέν κάναν τίποτα, πήγα χθές έξω σε συνεργείο με ευθυγραμμίσεις πλήρωσα 25€, έκατσε μιαμιση ώρα ο άνθρωπος και μου το έφτιαξε επιτέλους!! Εϊδα στο ηλεκτρονικό μηχάνημα την ώρα της ευθυγράμμισης ότι είχε πολύ μεγάλη απόκλιση και πρόβλημα, απορώ τί σκατά φτιάξαν στη honda..

Παραθέτω λοιπόν προβλήματα που έχουν παρουσιαστεί στους πρώτους 6 μήνες αγοράς του honda civic 1.4 100ps!!

1. Τράβηγμα τιμονιού δεξιά από τη πρώτη μέρα αγοράς (συνεπάγεται και στραβό τιμόνι). Έχει διορθωθεί σε εξωτερικό συνεργείο μετά από ένα εξάμηνο, στην αντιπροσωπεία μάλλον νομίζαν ότι παίζανε με ψεύτικα αμαξάκια)

2.Τρίξιμο πλαστικών ταμπλώ (τελικά το πρόβλημα παραμένει). Στη honda το αγνοούν τελείως όταν το λέω.

3.Τρίξιμο πίσω καμπίνας και τρίξιμο πόρτας συνοδηγού). Παραμένει αλλά ευτυχώς δέν είναι τόσο έντονο, αλλά και πάλι όταν το είπα μου λένε ότι συμβαίνει.

4.Τρίξιμο συμπλέκτη (το διόρθωσαν τη προηγούμενη βδομάδα στη honda πάλι καλά,το μόνο που δέχτηκαν να μου φτιάξουν)

5.Στα μπροστά φανάρια κάτω ακριβώς από το μπροστινό κεντρικό σήμα της honda έχει ξεφλουδίσει ο προφυλακτήρας στο χρώμα, κάτι σάν διάβρωση ( το πήγα και μου λένε ότι δέν είναι στην εγγύηση, αλλά μόνο άν ήταν σε κεντρικό σημείο οροφή πόρτα κλπ).

6.Προσφατα διαπίστωσα ότι καθώς έπλενα το αμάξι μπήκαν τα νερά από το πίσω γυαλί και τρέχανε εσωτερικά στο παρπρίζ ( το πήγα και επειδή το θεωρούσαν αδύνατο ρίξαν λίγο νερό αλλά δέν είδαν κάτι λένε άν το ξανα κάνει να τραβήξω βίντεο και μετά θα μου αλλάξουν τα πλαστικά)

7.Τα πίσω φανάρια μαζεύουν υγρασία, το επιβεβαίωσαν βέβαια αλλά είπαν ότι για να θεωρηθεί πρόβλημα πρέπει να τρέχουν νερά μέσα και να γεμίσει όλο το φανάρι.

 

Αυτό το μήνα έχω πάει τόσες φορές στη honda που και hyundai να είχα (που τα κορόιδευα) τόσα προβλήματα δέ θα είχα..

 

Πραγματικά έχω απογοητευτεί, μετάνιωσα τρομερά που επέλεξα honda, δέ πρόκειται να ξανα πάρω τέτοιο αμάξι, και σκέφτομαι ήδη την αντικατάστασή του κάποια στιγμή.. βαρέθηκα να ασχολούμαι με τα προβλήματα που βγάζει κάθε μέρα!! Πραγματικά άν εμφανίσει κάτι παραπάνω σκέφτομαι μέχρι και καταγγελία να κάνω να μου δώσουν τα χρήματα πίσω ή ότι δήποτε άλλο.....

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω ημουν υπερμαχος της Honda και η αληθεια ειναι οτι στα 11000 χλμ δεν εχω προβλημα αλλα αυτα που διαβαζω με ξενερωνουν πολυ.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...