Jump to content

[Service] Προβλήματα / Απορίες / DOA


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλά σου έδωσαν τηλέφωνο αντικατάστασης Iphone 3g και εμένα την μπακατέλα???

Έλεος...

Αν μου είχαν δώσει και εμένα 3g δεν θα είχα πρόβλημα με την καθηστέρηση, εφόσον ξέρω οτι θα γίνει αντικατάσταση του δικού μου με καινούριο, δεν μπορεί, κάποια στιγμή θα έρθει... Όταν όμως βλέπω το motorola η φράση "δεν γνωρίζουμε πότε θα έρθει η καινούρια σας συσκευή" με εξαγριώνει!!!! :angry:

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΘΕΛΩ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ !! ΕΠΕΙΓΟΝ!

 

Εστειλα ενα iphone 3g 16gb σε καταστημα Vodafone στα Τρικαλα και αυτοι το εστειλαν στην V service. Eιχε τα παρακάτω προβληματα :

 

1) Ειχε ενα ραγισμα στο κουμπι σιγασης που απο οτι εχω διαβασει (ας με διαψευσει καποιος αν δεν 8υμαμαι καλα) ηταν γνωστο προβλημα σε πολλες συσκευες και γι αυτο το λογο και μονο γινονταν αντικατασταση συσκευης.

 

2) Η μπαταρια την ωρα που φορτιζε αν ταυτοχρονα ημουνα στο ιντερνετ μεσω 3g υπερ8ερμαινονταν και ενω την ειχα ωρα στην πριζα εγραφε 10% φορτιση και μου εδειχνε το εικονιδιακι οτι φορτισε πληρως. Αν δεν ημουνα ιντερνετ φορτιζε κανονικα (και διαρκουσε κανονικα).

 

3) Το επικαλυμμα της οθονης (δλδ η προσοψη οχι η ο8ονη σαν hardware) κατω αριστερα αν την πιεζες εβλεπες οτι ειναι ξεκολλημενη γιατι εκανε ενα μικρο ηχο μολις την αφηνες. Δε συνεβαινε το ιδιο και σε αλλα μερη της ο8ονης παρα μονο στη συγκεκριμενη γωνια.

 

 

Αφου περασε μια εβδομαδα (+) μου τηλ. σημερα το απογευμα απο τη V service και μου ειπαν οτι 8α γινει αντικατασταση αν 8ελω με 192 ευρω επιπλεον!!! Οπως καταλαβαινετε καραφλιασα...

Τους τηλεφωνησα αργοτερα απο το σπιτι μου να μα8ω το λογο και μου εξηγουσε ενας τηλεφωνητης οτι ετσι εκρινε το service. (Oτι και καλα ολα αυτα τα προκαλεσα εγω). Τους ειπα οτι εχω ακουσει (εχει γινει και σε φιλο μου) να αντικαθιστουν συσκευη (ενετελως δωρεαν) για πολυ μικρους λογους και οτι εχουν γινει αντικαταστασεις απ'οτι εχω ακουσει για τον πρωτο λογο που εγραψα πιο πανω. Τελοσπαντων, μου λεει ο υπαλληλος οτι δεν το γνωριζει αυτο και μου λεει οτι το service στην περιπτωση μου ετσι εκρινε.

 

Εγω ομως ειχα και ακομα ενα προβλημα που δεν το ειχα αναφερει στη φορμα επισκευης στη vodafone. Oταν ακουγα μουσικη με τα ακουστικα (οποιαδηποτε κι αν ειχα) και ταυτοχρονα φορτιζε το κινητο ακουγα παρεμβολες απο το ρευμα. Μολις το αποσυνεδεα απο το φορτιστη ακουγοταν τελεια.

Λεω λοιπον στον υπαλληλο της V service οτι ας ξεχασει τα αλλα τρια προβληματα που εχω και οτι δεν επι8υμω να τα φτιαξω. 8ελω ομως να μου λυσουν αυτο το τελευταιο!! Το οποιο δεν μπορουσαν να πουν οτι ηταν 8εμα δικο μου και αυτο!! Και μου λεει ο υπαλληλος οτι αν ειχε αλλα προβληματα η συσκευη και ηταν για αντικατασταση 8α τα ειχαν βρει. ΜΑ ΚΑΛΑ ΛΕΩ ΠΛΑΚΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΤΕ??? πως ειναι δυνατον να εβαλε ο τεχνικος μουσικη να παιζει και ταυτοχρονα να το φορτιζει για να δει αν ολα ειναι καλα... Αnyway δεν υπηρχε συννενοηση ουτε ως προς αυτο..

Και τοτε επεμενα οτι 8ελω τουλαχιστον να φτιαχτει αυτο (γνωριζοντας οτι οι τεχνικοι εδω δεν μπορουν να βαλουν χερι σε iphone και επιδιωκοντας δικαιως πιστευω εμμεσα αντικατασταση)

 

ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΤΟ ΕΞΗΣ ΘΕΙΚΟ!!! Κυριε μου δεν μπορει να γινει μερικη επισκευη!!!! Μα του λεω αν 8ελω να φτιαχτει αυτο τι κανω?? Πρεπει να φτιαχτουν και τα υπολοιπα!!! λεει.. ΦΤΙΑΧΤΕ ΤΑ !! λεω..

Και μου λεει 192 ευρω... Μα του λεω με δουλευετε?? Αν δεν τα ανεφερα αυτα και σας ελεγα μονο το προβλημα αναπαραγωγης τι 8α μου λεγατε??

 

ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΩΡΑ.. και απο μια ΗΛΙ8ΙΑ συζητηση που δεν μπορουσα να καταλαβω την πολιτικη τους αλλα ουτε και αυτος καταλαβαινε την ευλογη πιστευω απορια μου του λεω οτι 8ελω να μιλησω με ενα προισταμενο του. Και το αρνηθηκε λεγοντας πως δεν υπαρχει λογος. Στο τελος τον επεισα και ειπε 8α μου τηλεφωνησουν αυριο!

 

Τι λετε να κανω? Ειναι δικαιη η αντικατασταση για τους λογους που προανεφερα?? Εχετε ακουσει κατι? Τι να τους πω αυριο που 8α με τηλεφωνησουν?

 

Κοντευω να χαζεψω!! Τις προαλλες αντικατεστησαν σε φιλο το iphone 3g γιατι ειχε ραγισμενα τα κουμπια εντασης. Σε μενα γιατι οχι?? Αλλαξε κατι στην πολιτικη τους??

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλά σου έδωσαν τηλέφωνο αντικατάστασης Iphone 3g και εμένα την μπακατέλα???

Έλεος...

Αν μου είχαν δώσει και εμένα 3g δεν θα είχα πρόβλημα με την καθηστέρηση, εφόσον ξέρω οτι θα γίνει αντικατάσταση του δικού μου με καινούριο, δεν μπορεί, κάποια στιγμή θα έρθει... Όταν όμως βλέπω το motorola η φράση "δεν γνωρίζουμε πότε θα έρθει η καινούρια σας συσκευή" με εξαγριώνει!!!! :angry:

 

Κοιμήσου ήσυχη ότι θα σου ρθει καινούριο.

Κάνα refurbished θα πάρεις...;)

Link to comment
Share on other sites

μαλλον δεν το διατυπωσα καλα...

 

δεν μου εδωσαν κινητο iPhone 3G ενω πηραν το δικο μου...

 

απλα εχω ενα 3GS και αγορασα ενα 3G για δευτερο και αυτο το δευτερο το εστειλα για σερβις.

 

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ δεν μου εδωσαν τιποτα κανενα τηλεφωνο και εννοειται δεν ασχοληθηκαν καν...

 

το οτι θα παρουμε refurb αυτο ειναι σιγουρο αν ειναι ομως δοκιμασμενο και δεν εχει προβλημα κανενα τοτε δεν με ενδιαφερει και πολυ...

 

μην μου πουν μονο πως θελουν 200Ε γιατι θα τους σφαξω....το τηλ δεν το εχω χρησιμοποιησει ουτε 2 μερες....

 

μετα απο ποσες εργασιμες παιρνουν τηλ απο την Βοντα;

 

italian να επιμεινεις και να μην δωσεις τα 200Ε...

μπορουν να στο αλλαξουν δωρεαν απλα νομιζω αυτα τα 200Ε τα παιρνει η Βοντα στην τσεπη της.

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη παιδια δικαιουμαι αντικατασταση ??

Μπορω να το στειλω σε αλλο service?? (cosmote)

 

@pik εμενα μου τηλεφωνησαν σε 10 μερες με 15 Αυγουστο ενδιαμεσα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω το εστειλα 6 του μηνος 7 ηταν στα service τους 12 ελεχθηκε και διαγνωσθηκε προβλημα εγγυησης, 16 εκριναν αντικατασταση με καινουργιο iphone (εντως εγγυησης, εννωειτε χωρις να πληρωσω) χτεσ τουσ ενωχλισα να δω τι θα γινει σημερα με πηραν τηλεφωνο να με πουν οτι εχουν εληψει στις συσκευες και περιμενουν απο την αππλε να τους στειλει (Αληθευει αυτο ρε παιδια???)

 

Τουλαχιστον το καλο ειναι οτι θα παρω συσκευη καινουργια, το κακκο οτι μεχρι να τιν παρω μενω με ενα κινητο των 20 ευρω :mad:

Link to comment
Share on other sites

Κοιμήσου ήσυχη ότι θα σου ρθει καινούριο.

Κάνα refurbished θα πάρεις...;)

 

Kοίτα ότι και να μου δώσουν, θα είναι σαφώς πιο καινούριο απο το δικό μου που το Σάββατο κλείνει ένα χρόνο!!!!

 

** GreekMu έχουμε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα :lol::lol:, και εμένα τα ίδια μου είπαν για έλληψη συσκευών!! Απλά εμένα το κινητό που μου έδωσαν μέχρι να έρθει το 3g κοστίζει 13e :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

εγω εστειλα πριν μια εβδομαδα το κινητο 3G μου επειδη το home button ηταν λιγο σκληρο...

παιρνει τις εντολες αλλα οχι αμμεσα και μου σπαει τα νευρα....

 

με παιρνουν σημερα τηλεφωνο και μου λενε οτι το κινητο παρουσιαζει φυσιολογικη λειτουργια και οτι δεν χρειαζεται επισκευη και το στελνουν πισω σε μενα....

το 3GS μου δεν ειναι σε καμμια περιπτωση το ιδιο...

 

στο εξωτερικο απλα να αναφερω οτι χωρις δευτερη κουβεντα το αλλαζουν.

 

ελπιζω η εγγυηση να ισχυει και στο Apple store ROME οποτε και θα το αλλαξω...

 

δυστυχως στην πατριδα μας ειμαστε 200 χρονια πισω σε θεματα υποστηριξης και aftersales.

 

καλυτερα που το εμαθα για να μην ξαναγορασω ποτε απο Ελλαδα κανενα gadget/notebook Apple...

 

απαραδεκτοι.

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με συσκευές αγορασμενες από Γερμανό τι παίζει;πως είναι τα πράγματα;

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το δικό μου 3GS έχει πρόβλημα στην μπαταρία. Αδειάζει ακόμα και χωρίς χρήση σε 3-4 ώρες. Και restore δοκίμασα, και 3-4 κύκλους πλήρης φόρτιση-εκφόρτιση, αυτό εκεί τον χαβά του. Με 30-40% μπαταρία ένα τηλεφώνημα των 5 λεπτών δεν το έβγαζε.

Τέλος πάντων το πήγα στην Voda στις 18 και ακόμα περιμένω.

Ελπίζω αντικατάσταση με καινούργιο

Link to comment
Share on other sites

 

στο εξωτερικο απλα να αναφερω οτι χωρις δευτερη κουβεντα το αλλαζουν.

 

 

πηγαινε στο εξωτερικο

 

 

με παιρνουν σημερα τηλεφωνο και μου λενε οτι το κινητο παρουσιαζει φυσιολογικη λειτουργια και οτι δεν χρειαζεται επισκευη και το στελνουν πισω σε μενα....

 

 

 

καλα σου ειπαν

Link to comment
Share on other sites

εγω εστειλα πριν μια εβδομαδα το κινητο 3G μου επειδη το home button ηταν λιγο σκληρο...

παιρνει τις εντολες αλλα οχι αμμεσα και μου σπαει τα νευρα....

 

με παιρνουν σημερα τηλεφωνο και μου λενε οτι το κινητο παρουσιαζει φυσιολογικη λειτουργια και οτι δεν χρειαζεται επισκευη και το στελνουν πισω σε μενα....

το 3GS μου δεν ειναι σε καμμια περιπτωση το ιδιο...

 

στο εξωτερικο απλα να αναφερω οτι χωρις δευτερη κουβεντα το αλλαζουν.

 

ελπιζω η εγγυηση να ισχυει και στο Apple store ROME οποτε και θα το αλλαξω...

 

δυστυχως στην πατριδα μας ειμαστε 200 χρονια πισω σε θεματα υποστηριξης και aftersales.

 

καλυτερα που το εμαθα για να μην ξαναγορασω ποτε απο Ελλαδα κανενα gadget/notebook Apple...

 

απαραδεκτοι.

 

Yποτίθεται πως η εγγύηση του iPhone δεν είναι διεθνής. Κανονικά δεν θα σου το αλλάξουν. Παρ'όλα αυτά φίλος που είχε πρόβήμα με κιτρινισμένη οθόνη στο 3G (και ο οποίος δεν δοκίμασε καν να το δώσει στη Vodafone για service) πήγε στο Apple Store στο Λονδίνο και μετά από λίγη γκρίνια του το αλλάξανε. Άρα τυπικά δεν ισχύει η εγγύηση εκτός Ελλάδας αλλά μπορεί να είσαι τυχερός.

 

Δυστυχώς στο after sales support η Apple είναι απαράδεκτη στην Ελλάδα. Ειδικά σε mac/ipod.:mad:

Link to comment
Share on other sites

Yποτίθεται πως η εγγύηση του iPhone δεν είναι διεθνής. Κανονικά δεν θα σου το αλλάξουν. Παρ'όλα αυτά φίλος που είχε πρόβήμα με κιτρινισμένη οθόνη στο 3G (και ο οποίος δεν δοκίμασε καν να το δώσει στη Vodafone για service) πήγε στο Apple Store στο Λονδίνο και μετά από λίγη γκρίνια του το αλλάξανε. Άρα τυπικά δεν ισχύει η εγγύηση εκτός Ελλάδας αλλά μπορεί να είσαι τυχερός.

 

Δυστυχώς στο after sales support η Apple είναι απαράδεκτη στην Ελλάδα. Ειδικά σε mac/ipod.:mad:

 

Αpple + Greece = Rainbow (μέχρι πρότινος χωρίς εμπλοκή της Ιnfoquest που ίσως φτιάξει κάπως/ πολύ τα πράγματα)

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Eγώ παρατήρησα το άλλο -δυστυχώς.

 

Είχα παρατηρήσει ότι το κουμπί power off γέρνει λίγο προς τα αριστερά. Δηλαδή, το αριστερό μέρος είναι πιο βυθισμένο από το δεξί. Σιγά τα ωά, έτσι;

 

Παρατήρησα και το άλλο όμως. Ότι ολόκληρη η μπροστινή επιφάνεια γέρνει προς τα δεξιά. Δηλαδή το δεξιό μέρος του κινητού είναι βυθισμένο περισσότερο από το αριστερό. Και το καταλαβαίνεις άνετα καθώς το νύχι σταματά στο ασημένιο περίβλημα στο δεξί μέρος ενώ στο αριστερό μέρος δεν υπάρχει επαφή. Προφανώς, η συγκόλληση απέτυχε. Το θέμα είναι ότι είμαι λίγο weird με αυτά τα θέματα και ενώ ίσως να μην είναι και τίποτα σπουδαίο εμένα με ενοχλεί αφάνταστα.

Αυτό που σκεφτόμουν είναι να το πάω στο Γερμανό και να τους ρωτήσω ευθέως αν δικαιούμαι ανταλλαγή αμέσως ή αν θα μπω σε περισσότερους μπελάδες

Link to comment
Share on other sites

Eγώ παρατήρησα το άλλο -δυστυχώς.

 

Είχα παρατηρήσει ότι το κουμπί power off γέρνει λίγο προς τα αριστερά. Δηλαδή, το αριστερό μέρος είναι πιο βυθισμένο από το δεξί. Σιγά τα ωά, έτσι;

 

Παρατήρησα και το άλλο όμως. Ότι ολόκληρη η μπροστινή επιφάνεια γέρνει προς τα δεξιά. Δηλαδή το δεξιό μέρος του κινητού είναι βυθισμένο περισσότερο από το αριστερό. Και το καταλαβαίνεις άνετα καθώς το νύχι σταματά στο ασημένιο περίβλημα στο δεξί μέρος ενώ στο αριστερό μέρος δεν υπάρχει επαφή. Προφανώς, η συγκόλληση απέτυχε. Το θέμα είναι ότι είμαι λίγο weird με αυτά τα θέματα και ενώ ίσως να μην είναι και τίποτα σπουδαίο εμένα με ενοχλεί αφάνταστα.

Αυτό που σκεφτόμουν είναι να το πάω στο Γερμανό και να τους ρωτήσω ευθέως αν δικαιούμαι ανταλλαγή αμέσως ή αν θα μπω σε περισσότερους μπελάδες

 

Φίλε μου όσον αφορά το ότι η οθόνη δεν έχει κάτσει το ίδιο καλά και στις δύο μεριές, είναι ένα γενικό κατασκευαστικό πρόβλημα και δυστυχώς πολύ αμφιβάλλω εάν θα το θεωρήσουν αίτιο αλλαγής κινητού. Εμένα και στα τρία 3gs που έχω πιάσει, άλλα περισσότερο και άλλα λιγότερο παρουσιάζουν το συγκεκριμένο πρόβλημα.

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους

Εχω αγορασει το iphone 3G 16GB Black με αποδειξη αγορας 569ευρω στις 22/08/08 απο καταστημα της Vodafone(κολωνακι).Μετα απο 10 μηνες μου παρουσιασε προβλημα με το Wi-Fi(δεν εβρισκε κανενα δικτυο) το πηγα για σερβις και μου το αλλαξαν με αλλο καινουργιο(στις 15/07/09) ετσι μου ειπαν τουλαχιστον.Στις 12/08/09 μου παρουσιασε προβλημα με τις εισερχομενες κλησεις δηλ με καλουσε καποιος και εδειχνε οτι το τηλ ειναι κλειστο ενω ηταν ανοικτο ενω μπορουσα να κανω κλησεις,το στελνω παλι στη V-Service

μεσω του καταστηματος και το παραλαμβανω στις 22/08/09(τελευταια μερα της εγγυησης),και μου ειπαν οτι το τηλ λειτουργει κανονικα και δεν εχει κανενα προβλημα.

Μετα απο απο 4 ημερες ακριβως ειχε το ιδιο ακριβως προβλημα και το ξαναεστειλα στη V-Service και μου λενε οτι το ιδιο τηλ εχει προβλημα και εχει εξοδα επισκευης 195ευρω τωρα που εληξε η εγγυηση.Αρνηθηκα βεβαιως να πληρωσω τα εξοδα επισκευης και μιλησα με καποιον στο 13830 και περιμενω μια απαντηση το τι θα γινει επιτελους.

Εχει καποιος να μου προτεινει τι πρεπει να κανω η οποιαδηποτε βοηθεια?

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους

Εχω αγορασει το iphone 3G 16GB Black με αποδειξη αγορας 569ευρω στις 22/08/08 απο καταστημα της Vodafone(κολωνακι).Μετα απο 10 μηνες μου παρουσιασε προβλημα με το Wi-Fi(δεν εβρισκε κανενα δικτυο) το πηγα για σερβις και μου το αλλαξαν με αλλο καινουργιο(στις 15/07/09) ετσι μου ειπαν τουλαχιστον.Στις 12/08/09 μου παρουσιασε προβλημα με τις εισερχομενες κλησεις δηλ με καλουσε καποιος και εδειχνε οτι το τηλ ειναι κλειστο ενω ηταν ανοικτο ενω μπορουσα να κανω κλησεις,το στελνω παλι στη V-Service

μεσω του καταστηματος και το παραλαμβανω στις 22/08/09(τελευταια μερα της εγγυησης),και μου ειπαν οτι το τηλ λειτουργει κανονικα και δεν εχει κανενα προβλημα.

Μετα απο απο 4 ημερες ακριβως ειχε το ιδιο ακριβως προβλημα και το ξαναεστειλα στη V-Service και μου λενε οτι το ιδιο τηλ εχει προβλημα και εχει εξοδα επισκευης 195ευρω τωρα που εληξε η εγγυηση.Αρνηθηκα βεβαιως να πληρωσω τα εξοδα επισκευης και μιλησα με καποιον στο 13830 και περιμενω μια απαντηση το τι θα γινει επιτελους.

Εχει καποιος να μου προτεινει τι πρεπει να κανω η οποιαδηποτε βοηθεια?

Ευχαριστω.

 

Το πρόβλημα που αναφέρεις δεν έχει να κάνει με hardware πρόβλημα της συσκευής είναι πρόβλημα του τρόπου που λειτουργεί ο συνδυασμός τηλεφώνου / δικτύου vodafone, οπως μπορείς να διαβάσεις σε άλλα σημεία του forum που έχει συζητηθεί και συζητείται αυτή την περίοδο.

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να σας πω οτι χρησιμοποιω το τηλ με συνδεση Cosmote.και το σερβις μου λεει οτι εχει προβλημα και θελει επισκευη με εξοδα 195ευρω αρα κατι προβλημα hardware θα υπαρχει σωστα?

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι οπως τα λες ,Λογικα ναι h/w ειναι το προβλημα ,

αφου σου ειπαν οτι θελει επισκευη.

 

Δεν καταλαβα ομως γιατι σου ζητανε 195€ .

Σου εξηγησαν ακριβως ποιο ειναι το προβλημα

και τι ακριβως θα αντικαταστησουν ?

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν προλαβα να τους ρωτησω μες τα νευρα μου,αυριο θα μιλησω ξανα με σερβις και με το13830

μηπως βρω καποια ακρη,και δεν ξερω αν θα βρω.σκεφτομαι ομως και για καταγγελια απο ΙΝΚΑ υπουργειο εμποριου κλπ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Έχω αγοράσει μέσω αγγελίας ένα Iphone 3G, το οποίο ήταν καινούριο από αντικατάσταση. Δυστυχώς πριν από τρεις μέρες εμφανίστηκε ένα σοβαρό πρόβλημα με την οθόνη του και χρειάζεται επειγόντως επισκευή. Γνωρίζει κάποιος από προσωπική εμπειρία, αν η εγγύηση ανανεώνεται μετά από αντικατάσταση; Σε αυτή την περίπτωση είμαι καλυμμένος γιατί η αντικατάσταση έγινε τον Ιούλιο του 2009. Σε διαφορετική περίπτωση δεν είμαι γιατί η αρχική αγορά έγινε τον Αύγουστο του 2008.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Σου απαντώ έχοντας υπόψη μου το νόμο του καταναλωτή και όχι την πολιτική της Apple η οποία έτσι και αλλιώς δεν είναι ανώτερη από τον ελληνικό νόμο.

Αν έχεις χαρτί το οποίο να πιστοποιεί την αντικατάσταση, η εγγύηση ανανεώνεται.

 

Ν. 2251 του 94, άρθρο 5 παρ. 4:

Σε περίπτωση αντικατάστασης του προϊόντος ή ανταλλακτικού του, η εγγύηση αυτόματα ανανεώνεται για όλη τη διάρκεια ως προς το νέο προϊόν ή ανταλλακτικό.

 

Y.Γ. Πιθανώς τα ποστ να μεταφερθούν σε κάποιο πιο αρμόδιο θέμα.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Να προσθεσω και εγω κατι χωρις να ειμαι σιγουροσ.......μηπως εχει 2 χρονια εγγυηση????

 

 

Το λεω γιατι παλια που το ειχα ψαξει με 1 λαπτοπ που λεγανε 1 χρονο......1 φιλος μου δικηγορος μου ειπε οτι αμα ειναι με αποδειξη και οχι τιμολογιο ειναι 2 χρονια!!!!

 

 

Στην αρχη μου λεγαν βλακιες στην acer αλλα μετα το πηραν........!!!!!

 

θελω να το ψαξω αν ισχυει και για mac + iphone

I AM A MAC
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει εγγύηση για 2 χρόνια στα προιόντα που είναι κατασκευασμένα σε χώρα της Ευρωπαικής Ένωσης.

 

Το τιμολόγιο δεν κάνει διαφορα. Είναι αποκλειστικά δική σου επιλογή (εκτός αν σε υποχρεώνει διαφορετικά το είδος των φορολογικών βιβιλίων που κρατάς) το τι θα κόψεις στο ταμείο.

Εκεί που επιτρέπεται η μείωση της εγγύησης στον ένα χρόνο και σχετίζεται με το τιμολόγιο, είναι όταν μπορεί να αποδειχθεί επαγγελματική χρήση η οποία επιβαρύνει την κατάσταση του προϊόντος.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...