Jump to content

Τα πάντα για: 3G/HSDPA, GPRS, MMS, Vodafone Internet


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η vodafone έχει την πολιτική να συμπιέζει τα δεδομένα κατά την πλοήγηση στο internet. Η υπηρεσία της vodafone είναι στην ουσία μια υπηρεσία της bytemobile. Το ενοχλητικό της υπηρείας είναι ότι εκτός την μείωση της ποιότητας εμφανίζοναι μπάρες κάτω και πάνω και η ιστοσελίδα διασπάται σε τμήματα. Υποτίθεται ότι αυτό βγαίνει όταν δεν υπάρχει καλό σήμα αλλά με τέρμα σήμα hsdpa αυτά συνεχίζουν να εμφανίζονται παρά λίγων εξαιρέσεων. Ξέρετε λοιπόν πως απενεργοποιήστε αυτή η υπηρεσία; Αντιμετωπίζεται όλοι αυτό το πρόβλημα;

 

Μιλάς για οποιαδήποτε ιστοσελίδα ή συγκεκριμένα για το live? Και μέσω ποιού APN (προφίλ ρυθμίσεων) έχεις πρόσβαση στο internet? Γιατι στις ρυθμίσεις wap η κίνηση περνάει μέσω proxy, κάτι το οποίο δεν γίνεται στις ρυθμίσεις internet.

Link to comment
Share on other sites

Η vodafone έχει την πολιτική να συμπιέζει τα δεδομένα κατά την πλοήγηση στο internet. Η υπηρεσία της vodafone είναι στην ουσία μια υπηρεσία της bytemobile. Το ενοχλητικό της υπηρείας είναι ότι εκτός την μείωση της ποιότητας εμφανίζοναι μπάρες κάτω και πάνω και η ιστοσελίδα διασπάται σε τμήματα. Υποτίθεται ότι αυτό βγαίνει όταν δεν υπάρχει καλό σήμα αλλά με τέρμα σήμα hsdpa αυτά συνεχίζουν να εμφανίζονται παρά λίγων εξαιρέσεων. Ξέρετε λοιπόν πως απενεργοποιήστε αυτή η υπηρεσία; Αντιμετωπίζεται όλοι αυτό το πρόβλημα;

 

Δεν εχει να κανει με το σημα, αλλα με τη συσκευη και τις δυνατοτητες της. Πχ με symbian δεν θα δεις ποτε μπαρες.

Εσυ μπαινεις μεσω wap. Μπορεις να μπεις με ιντερνετ η μεσα στις κοκκινες μπαρες να επιλεξεις ρυθμισεις και να βαλεις καμια βελτιωση.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπάρχει νούμερο όπως 1284 για να ενημερώνει για τον όγκο δεδομενον που έχω στη σύνδεση έχω το προγραμμα με το 1gb
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπάρχει νούμερο όπως 1284 για να ενημερώνει για τον όγκο δεδομενον που έχω στη σύνδεση έχω το προγραμμα με το 1gb

 

Δυστυχώς όχι. Θα πρέπει να επικοινωνήσεις με το 13830 για να σε ενημερώσουν για το υπόλοιπο των ΜΒ του προγράμματος σου. Βέβαια μπορείς να το ελέγχεις και από τον μετρητή της συσκευής σου (αρκεί να θυμάσαι να το μηδενίζεις κάθε 1η του μήνα).

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει να κανει με το σημα, αλλα με τη συσκευη και τις δυνατοτητες της. Πχ με symbian δεν θα δεις ποτε μπαρες.

Εσυ μπαινεις μεσω wap. Μπορεις να μπεις με ιντερνετ η μεσα στις κοκκινες μπαρες να επιλεξεις ρυθμισεις και να βαλεις καμια βελτιωση.

 

στο intenret μπαίνω πάντως μέσω του htc magic που έχει android, το apn μου έιναι το ακόλουθο

 

Name Vodafone GR

APN webonly.vodafone.gr

Proxy not set

Username user

Paswword pass

Server not set

NMSC null

MMS proxy not set

MMS protocol WAP 2.0

MCC 202

MNC 05

APN type default

 

φίλοι μου που το είχαν με σύνδεση cosmote δεν είχαν τέτοια προβλήματα. Μήπως υπάρχει λοιπόν κάποια ρύθμιση για να απενεργοποιηθεί η ρημάδα η bytemobile δηλαδή η συμπίεση και κυρίως οι μπάρες. Πάντως μόλις περάσει ένας χρόνος θα πάω cosmote. Γιατί καλά αυτό που έχω πάει σε 4 διαφορετικά καταστήματα και δεν ήξερε κανένας, πέσε είναι περίπλοκο. Στην τρίτη μέρα χρήσης μου χάλασε ο φορτιστής του κινητού. Στην αρχή δεν ήθελαν καν να μου τον αλλάξουν. Ύστερα μου είπαν να έρθω σε μια βδομάδα γιατί έχουν τελειώσει οι φορτιστές της htc και θα κάνουν καινούργια παραλαβή. Μόλις πήγα πάλι μετά από μια βδομάδα δεν τον είχαν ακόμα έτοιμο και τελικά περίμενα ενάμιση μήνα για έναν φορτιστή.

 

 

 

το πρόβλημα το έλυσα τελικά κατά τύχη μετά από μήνες, το μόνο που χρειάστηκε ήταν να αλλάξω το webonly σε internet:):):)

Link to comment
Share on other sites

Το ΑΡΝ webkarta.... μου λειτουργει. ΤΟ θεμα ειναι πως οταν μου ερχεται το σμσ με το λινκ για το live.vodafone.gr/imu και το παταω δεν φορτωνει!!!! οποιαδηποτε αλλη σελιδα φορτωνει εκτος απο live.vodafone.com

 

Τελικα εβαλα την καρτα sim σε αλλο κινητο, συνδεθηκα στο vodafone live, ενεργοποιησα την υπηρεσια για 100ΜΒ το μηνα και αφου ξαναεβαλα την σιμ στο iphone συνεχισε να λειτουργει κανονικα η υπηρεσια των 100ΜΒ

Link to comment
Share on other sites

παιδιά το πρόβλημα με τις μπάρες και την υπερβολική συμπίεση λύθηκε αλλά ακόμη παρατηρώ κάποια συμπίεση στις εικόνες πολύ λιγότερη βέβαια. Πως απενεργοποιήτε τελείως η συμπίεση;
Link to comment
Share on other sites

εσύ κάνε την αναφορά στην Vodafone και αυτοί μπορεί να σου επιστρέψουν τα χρήματα μπορεί και όχι

Αλλά έχεις ελπίδες. Αξοίζει τον κόπο .

 

Καλημέρα σε όλους,

απλά για "update" του φόρουμ, ξαναεπικοινώνησα με το customer care (13830), πάτησα "0" για να προσπεράσω το αρχικό στάδιο που απαιτεί να βάλεις τον αριθμό vodafone σου, κ τελικά έκανα αίτηση για έκδοση αναλυτικού λογαριασμού μια κ είναι απαραίτητο για να σου προχωρήσουν την διαδικασία αμφισβήτησης.

 

Μερικές μέρες μετά ήρθε με συστημένο ο αναλυτικός λογαριασμός, όπου κ φαίνεται καθαρά ότι έγινε η χρέωση/ενεργοποίηση του Music&Internet Unlimited, αλλά ταυτόχρονα, όλες οι μετέπειτα προσβάσεις δικτύου (πλοήγηση WAP, πλοήγηση VFLive! και πλοήγηση internet.vodafone.gr) χρεώθηκαν κανονικά, χωρίς να υπάρχει καμία με μηδενική χρέωση! Είναι μάλλον προφανές ότι έγινε λάθος κατά το billing, και έτσι όταν επικοινώνησα ξανά με το customer care,η agent προχώρησε "έυκολα" την αίτηση αμφισβήτησης.

 

Οπότε, ευχαριστώ Vasileios που με προέτρεψες να επιμείνω ;) μια κ βλέπω οτι πράγματι υπάρχουν ελπίδες να "ξεχρεωθούν" τα 100ευρώ για τα 18MB internet!

 

θα ενημερώσω το φόρουμ ξανά όταν θα υπάρχει το τελικό αποτέλεσμα.

 

hypest

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να βάλω ενα πρόγραμμα που μου παρέχει ίντερνετ στο κινητό.Δεν θέλω τπτ σπουδαίο,απλά να μπαίνω σε καμιά σελίδα,πχ facebook,να βλέπω τα μέιλ μου κτλ.Πιστεύετε ότι τα 500 ΜΒ αρκούν για έναν τέτοιο χρήστη?
Link to comment
Share on other sites

500 MB είναι πάρα πολλά για αυτό που θες. Εγώ με 30mb που βλέπω καθημερινά facebook και e-mails δεν προλαβαίνω ποτέ να τα τελειώσω. Τα mb τελειώνουν γρήγορα με αναπαραγωγή video, αλλιώς πολύ δύσκολα. Παίζει ρόλο βέβαια και η συσκευή. Άλλο να μπαίνεις με ένα sony ericsson και άλλο με i-phone...
Link to comment
Share on other sites

τι εννοείς πώς χρεώνονται;

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

βασικά εξαρτάτε το πρόγραμμα που χρησιμοποιείς

Αν έχεις Opera mini αυτός συμπιέζει τις σελίδες μέχρι και 84%

έτσι ας πουμε η πρώτη σελίδα του myphone αν δεν κατεβάζεις εικόνες είναι 30 kB

αν κατεβάζεις με χαμηλή ανάλυση είναι γύρω στα 80 kb και με υψηλή ανάλυση στα 130 Kb

Αν έχεις μόνο 30 MB τον μήνα αναγκαστικά κάνεις κάπιον συμβιβασμό

Αλλά 500 είναι πάρα πολά για normal χρήση , όχι Video όχι μουσική

Link to comment
Share on other sites

Οταν κανω χρηση του wifi κ εχω ασυρματο δικτυο,δεν χρεωνομαι,ετσι δεν ειναι?

Επίσης για να βαλω προγραμμα ιντερνετ πρεπει να εχω gps?

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορει να γραψει καποιος τα ΑΡΝ για καρτοκινητο επειδη ειχα συμβολαιο και τωρα το εχω μετατρεψει σε καρτοκινητο πρεπει να αλλαξω τις ρυθμισεις και δεν βρισκω στην σελιδα της Βονταφον τις ρυθμισεις και μεσω sms παλι δεν γινεται τιποτα αν μπορει καπιος να μου δωσει τα δυο σημεια προσβασης WAP kai GPRS

Ευχαριστω

:D

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορει να γραψει καποιος τα ΑΡΝ για καρτοκινητο επειδη ειχα συμβολαιο και τωρα το εχω μετατρεψει σε καρτοκινητο πρεπει να αλλαξω τις ρυθμισεις και δεν βρισκω στην σελιδα της Βονταφον τις ρυθμισεις και μεσω sms παλι δεν γινεται τιποτα αν μπορει καπιος να μου δωσει τα δυο σημεια προσβασης WAP kai GPRS

Ευχαριστω

:D

 

INTERNET SETTINGS

 

 

APN webkarta.vodafone.gr

 

 

 

 

 

for WAP settings

 

 

APN wapkarta.vodafone.gr

 

 

proxy yes

 

 

proxy ip 213.249.019.049

 

 

port 5080

Link to comment
Share on other sites

έχω φτιάξει στο κινητό μου (samsung e590) 3 accounts για να λαμβάνω-στέλνω mails.

ιντερνετ υπάρχει από την προσφορά του cu.

το θέμα είναι ότι εδώ και μέρες ενώ όλα είναι οκ δε μπορώ να στείλω μαιλ από το κινητό μέσω των accounts που έχω φτιάξει. μαιλ δέχομαι κανονικά. τι μπορεί να φταίει;

οι λογαριασμοί είναι gmail, hotmail, vodafone mail.

όποιον και να έχω ως outgoing το αποτέλεσμα είναι το ίδιο.

καλά με hotmail kai vodafone mail ούτε πριν μπορούσα να στείλω

να φταίει κάτι με τον smtp του gmail? στο pc όμως δουλεύει μια χαρά.

κάτι με τις ρυθμίσεις του κινητού; δεν πείραξα τίποτα όμως

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι...

 

τι διαφορα εχει το web vodafone απο το vf gprs σα προφιλ? και τα δυο δουλευουν για νετ, δεν εχω δει διαφορα στην ταχυτητα, μονο που καποιες εφαρμογες μπαινουν μονο με web vodafone. γιατι?

 

έχω φτιάξει στο κινητό μου (samsung e590) 3 accounts για να λαμβάνω-στέλνω mails.

ιντερνετ υπάρχει από την προσφορά του cu.

το θέμα είναι ότι εδώ και μέρες ενώ όλα είναι οκ δε μπορώ να στείλω μαιλ από το κινητό μέσω των accounts που έχω φτιάξει. μαιλ δέχομαι κανονικά. τι μπορεί να φταίει;

οι λογαριασμοί είναι gmail, hotmail, vodafone mail.

όποιον και να έχω ως outgoing το αποτέλεσμα είναι το ίδιο.

καλά με hotmail kai vodafone mail ούτε πριν μπορούσα να στείλω

να φταίει κάτι με τον smtp του gmail? στο pc όμως δουλεύει μια χαρά.

κάτι με τις ρυθμίσεις του κινητού; δεν πείραξα τίποτα όμως

 

πλακα πλακα ακριβως το ιδιο επαθα σημερα με το Ν97 μου δεν φευγουν τα μαιλ....

SpringBored...

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

πλακα πλακα ακριβως το ιδιο επαθα σημερα με το Ν97 μου δεν φευγουν τα μαιλ....

 

αν καταφέρεις και στείλεις mail τελικά, πες μας γιατί εγώ παιδευομαι εδώ και μέρες....

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις για Χ1 υπάρχουν ; Στο site της ericsson δεν υποστηρίζει αποστολή και από την vodafone δεν στέλνει κολάει το σύστημα . Για vflive και web

edit :

Το γνωστό cab το έχω αλλά δεν δουλεύουν οι ρυθμίσεις , κάνει συνέχεια disconnect .Χωρίς nodata

http://i49.photobucket.com/albums/f289/agalmata/CaptureWiz002.jpg
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να σας ρωτήσω κάτι για την vodafone, γιατί είμαι μεταξύ voda - wind για καρτοκινητό για χρήση gprs internet.

 

Βλέπω πως με το wind πρόγραμμα, υπάρχουν παρατράγουδα για λάθος χρεώσεις, και υπόλοιπα καρτών -40 ευρώ και έχω διαβάσει και για -500 ευρώ.

 

Κάτι τέτοιο γίνεται κι εδώ; ή όταν μηδενιστεί το υπόλοιπο της κάρτας, απλά σταματάει να δουλεύει το internet?

http://farm3.static.flickr.com/2691/4355497255_7c56e0d919_m.jpg
Link to comment
Share on other sites

μόλις τελειώσει η κάρτα σταματάει το Internet

 

πολύ καλό αυτό ;)

 

Vodafone Λοιπόν ! :)

http://farm3.static.flickr.com/2691/4355497255_7c56e0d919_m.jpg
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...