Jump to content

Navigon 2110 Max


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βασικά τα nfs Χρειάζονται ,διότι μας δίνουν χρήσιμες πληροφορίες, και χωρίς αυτά δεν δουλεύει ο χάρτης σωστά

κυκλοφορούν 3 διαφορετικοί χάρτες,

Εκδοση 7.0.Χ

Εκδοση7.3-7.4

Εκδοση7.4 V2

 

Ελενη σου εχω πει νομιζω παλι οτι εχω ενα 2110max. Κατεβασα αναβαθμιση χαρτων Q2 2009 απο το navigon fresh. Με τα nfs που δινω παραπανω τους εχω χρησιμοποιησει και σε 7.3 και σε 7.4 εκδοσεις κανονικοτατα.

Το ιδιο και καποιοι φιλοι απο το φορουμ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ελένη μήπως γινετε να προστεθει κουμπακι για το geniusdriver στα icons που έχεις βάλει στα menou ?????
Εδώ σου έφτιαξα ένα ,ελπίζω να σου αρέσει

genius.ico

και το ίδιο σε μικρότερο για το Vista Menu σε48x48 genius.ico 48x48

 

Ελενη σου εχω πει νομιζω παλι οτι εχω ενα 2110max. Κατεβασα αναβαθμιση χαρτων Q2 2009 απο το navigon fresh. Με τα nfs που δινω παραπανω τους εχω χρησιμοποιησει και σε 7.3 και σε 7.4 εκδοσεις κανονικοτατα.

Το ιδιο και καποιοι φιλοι απο το φορουμ.

Niko είχαμε αυτό το πρόβλημα με τούς διαφορετικούς χάρτες για δες http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2788339#post2788339εδώ τώρα αν άλλαξε κάτι η navigon δεν το έψαξα λόγου χρόνου,

αν χρησιμοποιείς την έκδοση ELENI FINAL 7.4.0.787 αυτή δουλεύει όντος με τούς χάρτες 7.3

Link to comment
Share on other sites

Για να μη μπερδευομαστε, τα nfs που σου δινω ειναι για να βαλεις τους Q2 2009 σε 7.3 και σε 7.4 εκδοση. Για 7.0.12 δεν ισχυουν.

Αν θες αρχεια για 21ΧΧ πες μου και κατι θα βρουμε :)

 

Εγω εχω την εκδοση 7.0.12 στο 2100 max. Αν γινεται να βρουμε κατι.

Link to comment
Share on other sites

Niko είχαμε αυτό το πρόβλημα με τούς διαφορετικούς χάρτες για δες http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2788339#post2788339εδώ τώρα αν άλλαξε κάτι η navigon δεν το έψαξα λόγου χρόνου,

αν χρησιμοποιείς την έκδοση ELENI FINAL 7.4.0.787 αυτή δουλεύει όντος με τούς χάρτες 7.3

 

Δεν χρησιμοποιω εκδοση 7.4.0 787 για τα γνωστα προβληματα.

Απο navigon xρησιμοποιω την 7.3.5 557 που τρεχει γρηγορα και μια 7.4.0 648 που παει ικανοποιητικα.

Εχω δοκιμασει τους χαρτες του 7.0.12 απο περιεργεια σε ολα τα προηγουμενα και σε 7.4.2 802 και τρεχουν κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω το navigon 2100max και αφου εγκατεστησα για δοκιμη ενα αλλο προγραμμα(8310)μου εκανε reboot και οταν ανοιξε δεν εδειχνε το σημα του δορηφορου δεξια πανω.απο τοτε επαναφερωντας τα αρχικα το σημα του δορυφορου αργει να το δειξει ενω πριν οχι.φοβαμαι μηπως πειραξα την My FlashDisk και εαν ναι πως μπορω να την επαναφερω.μηπως εχει κανεις αντιγραφο της να μου στειλει;

εκανα και hardreset αλλα τιποτα.ειναι δυνατον να τα εχω αλλαξει;

 

Εφόσον έκανες hard reset και όχι απλό reset όλα έγιναν όπως ήταν! Για hard reset πατάς RESET KAI ΑΜΕΣΩΣ ΠΑΤΑΣ ΤΟ ΟΝ/ΟFF ΚΑΙ ΤΟ ΚΡΑΤΑΣ ΠΑΤΗΜΕΝΟ ΣΤΗΝ ΟΘΟΝΗ ΣΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΚΕΙΜΕΝΟ ΚΑΙ ΣΕ ΕΝΗΜΕΡΩΝΕΙ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ....!!!!!!

Navigon 2100 max with MioPocket Lite v9.2

Navigon NM 7.4.3/Greece Q4-2009

EXTRA: iGO 8 + iGO Amigo, Ginius + MioMap2008, Destinator 9.

Link to comment
Share on other sites

Update από Navigon (15.7.) για όσους έχουν προβλήματα με Reality-View για γνήσιο λογισμικό 7.0.Χ:edo

 

PW: snM*?§'FMKQ-93

 

 

to pasword δεν λειτουργει ......

Link to comment
Share on other sites

ρε φιλε μερικα συμβολα δεν τα εχει το πληκτρολογιο px to §

 

Οκ τοτε καντο copy στο Σημειωματάριο και απο εκει καντο copy kai paste.

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα και απο μενα, χρειαζομαι βοηθεια επειγοντως!!!!!!!!!!!! ξερει κανεις αν πουλαει κανενα καταστημα οθονη για navigon 2100? δυστυχως μου εσπασε και σε 10 μερες φευγω εκτος ελλαδας. η αν καποιος εχει κανενα χαλασμενο, η τελος παντων οποια λυση εχεται να προτεινεται απο την εμπειρια σας.

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα και απο μενα, χρειαζομαι βοηθεια επειγοντως!!!!!!!!!!!! ξερει κανεις αν πουλαει κανενα καταστημα οθονη για navigon 2100? δυστυχως μου εσπασε και σε 10 μερες φευγω εκτος ελλαδας. η αν καποιος εχει κανενα χαλασμενο, η τελος παντων οποια λυση εχεται να προτεινεται απο την εμπειρια σας.

 

ευχαριστω

 

Θα σου έλεγα να πάρεις ενα καινουριο , μιας και η τιμή του εχει πεσει αρκετα!!!

Ριξε μια ματια σρο μεντια μαρκτ.

Link to comment
Share on other sites

http://img443.imageshack.us/img443/8649/display5iq8.th.jpg

Μόνο για το γνήσιο v7.0.12 λογισμικό του 2110+2110MAX σε 7210 Look

Απλά κάνουμε copy paste και αντικαταστούμε το αρχείο MobileNavigator.res στον φάκελο Navigon .

πρώτα κάνουμε backup το γνήσιο MobileNavigator.res.

edo

Υ.Γ πληκτρολόγιο σε QWERTZ

 

@GEORGE_KAV

Μπορείς να το στείλεις στην NAVIGON και να τούς πεις ότι την ώρα της οδήγησης ξεκόλλησε από το τζάμι και έπεσε κάτω ,

υπάρχουν περιπτώσεις.Ιδικά όταν η συσκευή είναι πολύ καινούργια γύρο στον μήνα,που η NAVIGON το επισκεύασε με 0 € ίσως έχεις τύχη .

Είναι μια δοκιμή, τώρα βέβαια δεν σε παίρνει και ο χρόνος ….Βασικά η πιθανότητα να το πληρώσεις από την τσέπη σου είναι αρκετά μεγάλη..

Και αν η τιμή επισκευής είναι κάτω από 100 € πάλι σε συμφέρει από το να αγοράσεις ένα δεύτερο νομίζω.

Ίσως μπορείς να δανειστής από κάποιον φίλο ένα και να δεις τη θα κάνεις με την ησυχία σου .

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου εχεις δικιο, το προβλιμα ειναι αφενος οτι εγινε τελευταια στιγμη, αφου φευγω σε λιγες μερες και απο την αλλη η NAVIGON κλείνει την παρασκευη.

οποτε καταλαβαινεις, και δεν εχω και καποιον να το δανειστω γιατι εχω βρει λυση απο αθηνα με 40 ευρω αλλαγη μονο την touch screen!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά και από μένα είμαι σχετικά καινούργιος εδώ άλλα έκανα τελευταία εντατικά μαθήματα χωρίς όμως τα επιθυμητά αποτελέσματα. Ίσος να φταίει η ηλικία ????

Θα ήθελα την βοήθεια σας επιθυμώ για το Navigon 2110 max ένα μενού κατά προτίμηση (Ελένη menu vista 2110max) η (Ελένη-SE MN 7.3.4.577) που να περιέχουν χάρτες (Navikon Q1 2009 Ελληνικούς και Ευρωπαϊκούς ) και μεταγενέστερους, Igo8 , και Destinator 7 και μεταγενέστερο και αυτά μόνο αν δεν έχουν πρόβλημα συνεργασίας

Και όλα αυτά ,και εδώ έρχονται τα δύσκολα σε ένα αρχείο store card να τα περάσουμε στην κάρτα μας και να βρούμε την υγειά μας . Αν έχει κάποιος όλα αυτά και δουλεύουν άψογα ας τα ανεβάσει κάπου να τα πάρουμε και εμείς που δεν έχουμε τις γνώσης σας. .

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ ΠΟΛΥ...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά, με τις δουλειές και τις αδειούλες χαθήκαμε αρκετό καιρό. Αν και τώρα τελευταία έχω πιάσει το μπλα μπλα για το νέο μου κινητό (μέχρι να το βαρεθώ και αυτό). Ελενάκι τι κάνεις κορίτσι μου; Όλα καλά;

 

Με το 7210 λογισμικό για το μαξάκι μας τι γίνεται, παίζει κανένα νέος Ελληνικός χάρτης από τότε που του βάλαμε;

 

Και κάτι άλλο. Μια και δεν δουλεύω κανένα άλλο λογισμικό, έχουμε πουθενα το 7210 (7.3.5) με τους τελευταίους Ελληνικούς χάρτες μαμίσιο; Να ανοίγει μόνο αυτό, χωρίς μενού και τέτοια;

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και από μένα. Μόλις επέστρεψα από διακοπές. τώρα τα βλέπω όλα μαύρα. eleniko μήπως ξέρεις πως μπαίνει το tom tom sto navigon 2100 max? οποιαδηποτε βοήθεια και από άλλον δεκτή. ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

γεια σας και από μένα. Μόλις επέστρεψα από διακοπές. τώρα τα βλέπω όλα μαύρα. eleniko μήπως ξέρεις πως μπαίνει το tom tom sto navigon 2100 max? οποιαδηποτε βοήθεια και από άλλον δεκτή. ευχαριστώ

 

Ειναι λιγάκι περίεργο στην εγκατάστασή του.. αν το προσπαθήσεις όμως θα βρεις την ακρη. Και εγω στα τυφλά το έκανα. Δεν έχει όμως ελληνικό μενου και ειναι δυσχρηστο... αν δεν εχεις ασχοληθει με ΤομΤομ.

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα να καταλάβω τι να κάνω για το Garmin σε navigon 2100 max και δεν το έχω πιάσει το νόημα.

Καταρχάς, δεν έχω το software Garmin, υπάρχει λύση???

Δεύτερον, μπορεί κάποιος αναλυτικά να μου εξηγήσει πως θα το κάνω; (Που θα μπει ο κάθε φάκελος και κλπ...).

 

Υ.Γ.: Έχω ξεκλείδωτο το navigon μου με το πρόγραμμα της Eleniko (το τελευταίο).

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και από μένα. Μόλις επέστρεψα από διακοπές. τώρα τα βλέπω όλα μαύρα. eleniko μήπως ξέρεις πως μπαίνει το tom tom sto navigon 2100 max? οποιαδηποτε βοήθεια και από άλλον δεκτή. ευχαριστώ

 

To έχω βάλει εγώ μετά από λίγες προσπάθειες άλλα η προσωπική υποκειμενική άποψη μου είναι ότι ''το TomTom είναι για τα μπ@ζ@ ώς πρόγραμμα'' είναι σαν να βάλεις στον υπολογιστή σου windows 3.11 ή στην καλύτερη περίπτωση windows 95 ενώ έχεις συνηθίσει σε XP-Vista. Είναι κατά τι γνώμη μου 2-3 γενιές πίσω σε σχέση με navigon-iGo-ginius πάνω σε λειτουργία και γραφικό περιβάλλον και γενικά δύσχρηστο (ισως επειδή μου φαίνονται πολύ εύχρηστα τα άλλα). Επίσης δεν υποστηρίζει ακόμα ελληνικά, αλλά τουλάχιστον φαίνεται να τρέχει γρήγορα. Αλλά μπορεί και να αλλάξω γνώμη στο μέλλον ποιος ξέρει...

 

Επίσης έχουν βγει οι χάρτες και ο ελληνικος Q3-2009 για Navigon και δουλεύουν μια χαρά!

Navigon 2100 max with MioPocket Lite v9.2

Navigon NM 7.4.3/Greece Q4-2009

EXTRA: iGO 8 + iGO Amigo, Ginius + MioMap2008, Destinator 9.

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα να καταλάβω τι να κάνω για το Garmin σε navigon 2100 max και δεν το έχω πιάσει το νόημα.

Καταρχάς, δεν έχω το software Garmin, υπάρχει λύση???

Δεύτερον, μπορεί κάποιος αναλυτικά να μου εξηγήσει πως θα το κάνω; (Που θα μπει ο κάθε φάκελος και κλπ...).

 

Υ.Γ.: Έχω ξεκλείδωτο το navigon μου με το πρόγραμμα της Eleniko (το τελευταίο).

 

Κατ΄αρχην δεν ξερω ποιο εννοεις τελευταιο μενου. Απο τα τελευταια μενου που μας βολευουν για την δουλεια αυτη ειναι το μενου vista. Δες εδω. Αφου το βαλεις και κανεις το απαραιτητο soft resset, ανοιγεις τον file explorer (πατας το κουμπακι εναρξη, στο αναδυομενο μενου system, Windows Ce). Πας στο view και πατας options. Ξετικαρεις τις επιλογες (αφου τελειωσεις καλο θα ειναι να τις επαναφερεις οπως ηταν). Τωρα βλεπεις και τους κρυφους φακελους. Βαζεις τα αρχεια (οχι τους φακελους) που δινει η Ελενη στους αντιστοιχους φακελους τρεχεις μια φορα το nfrunner και ακολουθεις πιστα τις υπολοιπες οδηγιες της Ελενης:

" 2: έναρξη VirtComMgr.exe μια φορά με το χέρι της και λαμβάνουμε τα ακόλουθα μέτρα:

α: η "πηγή""(Source") του παρέχει COM7 Ενεργοποιημένη.

β: "Εικονική θύρα COM""(Virtual Com Port)" για την COM1

γ: Πρώτα πατάμε Activate και μετά κάντε κλικ στο κουμπί ΟΚ (Αυτές οι ρυθμίσεις είναι αποθηκευμένες )

 

3: softreset

 

4: Τώρα τρέχουμε με διπλό κλικ"Garmin.nfrun".

(Συμβουλή: Μπορείτε να κάνετε μια σύνδεση επιφάνεια εργασίας ή αλλού να μην την ψάχνετε κάθε φορά )

 

 

Τώρα θα δείτε πολλά παράθυρα να ανοίγουν και να κλείνουν και στο τέλος θα τρέξει το Garmin.

 

Η "συναίνεση" για το Garmin θα ξεκινήσει αυτόματα (το κλικ θα πατηθεί αυτόματα ) (διαρκεί περίπου 2-3 δευτερόλεπτα)

 

ΠΡΟΣΟΧΗ! Το παράθυρο "KGPSCE" δεν το σβήνουμε ούτε κάνουμε κλικ στο ΟΚ! πρέπει να τρέχει συνέχεια διαφορετικά θα τερμάτισε το πρόγραμμα και το Garmin δεν θα βρει δορυφόρος

 

Καλή επιτυχία:) "

Μη τρομαζεις ειναι πολυ ευκολοτερο απ' οτι φαινεται και νομιζω οτι αξιζει. Επισης μετα απο αυτα στο destinator και στο iGO8 βλεπεις και τους δορυφορους που πιανει το 21ΧΧ.

Το Garmin το εχεις :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα ήθελα να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους (ίσως λίγο περισσότερο την eleniko). Αγόρασα ένα 2100ΜΑΧ το Μάϊο και η βοήθειά σας στο να γίνει αυτό ένας ακούραστος βοηθός, στην "άγνωστη" για μένα Αθήνα, ήταν ανεκτίμητη. Αυτή τη στιγμή έχω "πάνω" ΜΝ7.3, ΙGO8.3, DEST 7, MIO2008 (αλλάζοντάς τα κατά βούληση, ανάλογα την περιοχή.) και άπειρους χάρτες και όλα αυτά χάρη σε σας. :up:
Link to comment
Share on other sites

Εδώ διάφορα μενού για το MAXάκι μας . Χωρίς λογισμικά .

 

vista Menou

http://img199.imageshack.us/img199/5964/vistalookmenou.th.jpg

Total Commander - Paint - Editor - CorePlayer - Windows Explorer+Games +++

 

Buttons Menou

http://img190.imageshack.us/img190/7075/backgroundflg.th.png

 

iPhone Menü

http://img195.imageshack.us/img195/4051/iphonemen.th.jpg

 

iPhone_Menue 2

http://img12.imageshack.us/img12/4930/iphonelwf.th.jpg

 

MENOU 3.

http://img15.imageshack.us/img15/4729/display1bmp.th.png

Με Videoplayer+ PictureViewer+Games

 

Χωρίς μενού

 

Αν κάποιος δεν θέλει μενού ,βάζουμε αυτά τα αρχεία στην επιφάνια της κάρτας και τον φάκελο Navigon και τρέχει χωρίς μενού το Navigon.

Αν θέλετε να τρέχει χωρίς μενού Π.χ. μόνο Garmin τότε ανοίγουμε το αρχείο UpdateMe NFrun και προσαρμόζουμε :

RUN "\Storage Card\NAVIGON\navigon.exe" =) RUN "\Storage Card\GARMIN\Garmin.exe"

 

 

 

 

Υ.Γ Παιδιά βλέπω μεγάλο ενδιαφέρον στο GARMIN για το MAXάκι μας .

Link to comment
Share on other sites

Ελένη το buttons menu δείχνει πολύ καλό.

Εγώ έχω σε μία κάρτα 2GB περασμένο το Vista Menu με MN 7.4/iGo/Dest 7/MioMap2008/Garmin και σε μία άλλη 4GB το τελευταίο μενού με Alfa Romeo σήμα και περασμένα τα MN του 4310/iGo/Dest 7/MioMap2008/Garmin.

 

Λέω να δοκιμάσω το buttons menu τώρα. :)

 

P.S. Τελικά χάρτης Q3 δεν βγήκε ακόμα ε;

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...