Jump to content

[Επίσημο] Nokia N97


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το N95 (με μπαταρία 950mAh και φορτιστή 800mA) έκανε 1-1,5 ώρα, χρόνο φυσιολογικό αν σκεφτείς πως με αυτές τις τιμές ο ονομαστικός χρόνος φόρτισης είναι 1 ώρα και 11 λεπτά ακριβώς. Το N97, με τον ίδιο σχεδόν ονομαστικό χρόνο (1 ώρα και 15 λεπτά), κάνει στην πραγματικότητα 3 ώρες (παραπάνω από το διπλάσιο). Πιστεύω πάντως πως δε συμβαίνει σε όλες τις συσκευές, μάλλον κάποια παρτίδα βγήκε προβληματική. Γι' αυτό ρωτάω αν υπάρχει κάποιος που να παρατήρησε μικρότερους χρόνους.

 

Από το SymbianOnline:

 

Βattery

 

 

BP-4L. The highest capacity battery that Nokia make. 1500 mAh. I think I'll write a book about this battery. I can go for 2 days without charging. Now considering that I charge my N95-1 (on its third battery so far) 2 times a day, that really is an improvement. I've noticed, however, that the charging time of the N97 is more than 3 hours (~3:30). Which wasn't a very nice surprise, again, coming from the N95-1 which is fully charged in an hour and 45 minutes. Other than that, Nokia should only use this battery for all their future phones. Period. Seriously.

 

Από Technogra.ph:

Sunday, June 28, 2009

 

12:00 PM - I accidentally drop the phone! Arrrrgggggh! Luckily, it landed on a sock.

12:03 PM - I plug in the phone, leaving for some lunch and casual surfing. The phone’s display lights up, filling up with white, and the 7-bar battery life indicator on the upper right begins pulsing upwards.

2:07 PM - Still charging.

3:13 PM - Assuming the battery is full, I check the N97, finding the battery indicator stuck at two bars for whatever reason. I power on the phone and see all seven bars.

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σχετικα με την μπαταρια και την φορτιση της εχετε

δοκιμασει να κανετε πληρη φορτιση μεσω usb ,

για το ποση ωρα κανει (λογικα αρκετη ωρα) ,και εαν η συσκευη εχει

σωστες ενδειξεις φορτισης ?

 

Επισης ,εαν υπαρχει η δυνατοτητα ,

μεσω του Nokia Charger Adapter CA-146C

που εαν δεν κανω λαθος ,υπαρχει στο πακετο ,

εχετε δοκιμασει καποιον travel charger ,πχ

http://europe.nokia.com/find-products/accessories/all-accessories/power/chargers/nokia-charger-ac-5

για το ιδιο ?

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

χωρις να συνδεσεις το κινητο τρεχεις το προγραμμα και θα σου βγαλει απο μονο του οτι εχει νεοτερη εκδοση και σε ρωταει αν θελεις να την κατεβασεις.

 

ετσι ξερω κι εγω,αλλα δεν μου βγαζει τετοιο μηνυμα οποτε μαλλον εχω την τελευταια...αυτην που εγκατασταθηκε μαζι με το ovi suite...τι δεν κανω καλα...?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά!

 

Πρώην κάτοχος Ν95... πήρα και εγω το Ν97... ειναι καταπληκτικό - μ'αρέσει πάρα πολύ! Νομίζω καλή αγορά!

 

Είχα στην αρχή το θέμα με την μπαταρία το οποίο μου φαίνετε να λύθηκε με το software update... απλά τώρα μου εχει κάνει κάνα 4-5 φορές restart στα καλά καθούμενα, 'χωρίς γιατί' που λένε... τι να κάνω? το έχει αντιμετπήσει κανέις?

 

Please help ...

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

απλά τώρα μου εχει κάνει κάνα 4-5 φορές restart στα καλά καθούμενα, 'χωρίς γιατί' που λένε... τι να κάνω? το έχει αντιμετπήσει κανέις?

 

Please help ...

 

ευχαριστω

 

Καλορίζικο το κινητό! :)

Όσο για τα restart, μάλλον πρόκειται για software bug.

Διάφοροι έχουν αναφέρει το φαινόμενο αυτό, αλλά προφανώς δεν υπάρχει λύση, εφόσον δε γνωρίζουμε τι το προκαλεί.

Ωστόσο, θα μπορούσες να ελέγξεις μήπως κάποια εφαρμογή που τρέχει στο background προκαλεί κόλλημα στη συσκεύη. Ή ακόμα αν η θερμοκρασία στην οποία εκτίθεται το κινητό είναι πολύ υψηλή. Πολλά μπορεί να συμβαίνουν!

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο το κινητό! :)

Όσο για τα restart, μάλλον πρόκειται για software bug.

Διάφοροι έχουν αναφέρει το φαινόμενο αυτό, αλλά προφανώς δεν υπάρχει λύση, εφόσον δε γνωρίζουμε τι το προκαλεί.

Ωστόσο, θα μπορούσες να ελέγξεις μήπως κάποια εφαρμογή που τρέχει στο background προκαλεί κόλλημα στη συσκεύη. Ή ακόμα αν η θερμοκρασία στην οποία εκτίθεται το κινητό είναι πολύ υψηλή. Πολλά μπορεί να συμβαίνουν!

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απαντηση και το "Καλορίζικο" .

 

Δεν έχω βάλει εφαρμογές. Μόνο αυτά που έχει default. Τίποτα που να θέλει σύνδεση (πχ Facebook) απλά messaging, calendar, radio, clock, contacts, etc.

 

Λέες? ¨εχεις ακούσει για κάποια πού να κάνει να κολλάει?

 

Όσο γι την θερμοκρασία, μπορώ να πω ότι το εχω σε θερμοκρασία 'δωματίου' - δηλαδή κανονική - όπου εγω, και αυτό :) ...

 

Τι να πώ... ε και μόλις βάλαμε το 11... μεχρι να βγεί το επόμενο...

 

Ούφ

 

απο τα άτομα που έχουν το ίδιο πρόβλημα, ξέρετε αν βοήθησε κάτι, κάνατε κάτι που το 'έφτιαξε'?...?

Link to comment
Share on other sites

Στο hardware πληκτρολόγιο πως αλλάζουμε γλώσσα γραφής και πως βάζουμε τόνους;
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Με το να διαβάζουμε το manual.

 

Γλώσσα είναι με shift+Sym και οι τόνοι κανονικά όπως και στο πληκτρολόγιο ενός υπολογιστή.

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα στην Cosmote και αντικατάσταση λοιπόν, παρά με ένα καινούριο τηλέφωνο που θα το έχουν «ελέγξει» για μια ολόκληρη μέρα, που πιθανώς θα το ανοίξουν κιόλας, και από N97 θα έχει γίνει Ν95 (όσον αφορά τους τζόγους και τα τριξίματα).

 

Δεν νομιζω οτι θα ειναι τοσο ευκολο. Αμεση ανταλαγη συνηθως γνεται οταν η συσκευη ειναι εμφανως μη λειτουργικη η δυσλειτουργικη. Φοβαμαι πως στην περιπτωση σου η συσκευη θα κρατηθει για ελεγχο και αφου φορτιζει κανονικα ασχετως χρονου, θα σου επιστραφει ως φυσιολογικη.

 

Ευχομαι παντως να γινουν ολα οπως επιθυμεις.

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά! Έχω και γω εδώ και 2 μέρες στα χέρια μου το Ν97 και δεν έχω κανένα πρόβλημα (!?!) Εκτός από τη ρύθμιση του mail μου. Βασικά έχω mail στο yahoo.gr και ενώ οι ρυθμίσεις στο iphone ήταν πανεύκολες , σ΄ όλα τα nokia που είχα( και ήταν πολλά) οι ρυθμίσεις ήταν σκέτη φασαρία! Πήρα λοιπόν τη vodafone και μου στείλαν στην αρχή του Ν71 και μετά του Ε61. Έλα όμως που το μενού είναι διαφορετικό! Μετά με παρέπεμψαν στη Νοκια και από κει με έστειλαν στη yahoo!! Κάποιος φίλος πωλητής στη vodafone με συμβούλεψε να απευθυνθώ σε σας όλους για βοήθεια. δεν ξέρω αν κανείς έχει ασχοληθεί μ αυτό, αλλά πολύ θα το εκτιμούσα αν κανείς μπορούσε να βοηθήσει! Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι θα ειναι τοσο ευκολο. Αμεση ανταλαγη συνηθως γνεται οταν η συσκευη ειναι εμφανως μη λειτουργικη η δυσλειτουργικη. Φοβαμαι πως στην περιπτωση σου η συσκευη θα κρατηθει για ελεγχο και αφου φορτιζει κανονικα ασχετως χρονου, θα σου επιστραφει ως φυσιολογικη.

 

Ευχομαι παντως να γινουν ολα οπως επιθυμεις.

Κι όμως, μου το άλλαξαν! Ο επιμένων νικά. ;)

Ελπίζω να μη μου βγάλει πρόβλημα κι αυτή. Φτου φτου φτου.

Και φυσικά δεν ήταν ο μεγάλος χρόνος φόρτισης το κύριο πρόβλημα, αλλά το ότι μετά από πλήρη φόρτιση δεν άνοιγε και χρειάστηκε να βγάλω την μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

παιδες πως παιζετε games στο Ν97? το πληκτρολογιο μπορει να χρησιμοποιηθει?

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως, μου το άλλαξαν! Ο επιμένων νικά. ;)

Ελπίζω να μη μου βγάλει πρόβλημα κι αυτή. Φτου φτου φτου.

Και φυσικά δεν ήταν ο μεγάλος χρόνος φόρτισης το κύριο πρόβλημα, αλλά το ότι μετά από πλήρη φόρτιση δεν άνοιγε και χρειάστηκε να βγάλω την μπαταρία.

 

τα καταφερς θηριο να στο αλλαξουν?μπραβο σου. στο αλλαξαν μετα απο πιεση και φασαρια η χωρις πολλα πολλα?τι προβλημα διεγνωσαν και στο αντικατεστησαν?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εμένα παιδιά 2 φορές , στα καλά καθούμενα μου έχει σβήσει τους χάρτες από το Νοκια maps ,

Το έχει πάθει κανείς άλλος ?

Link to comment
Share on other sites

Εμένα παιδιά 2 φορές , στα καλά καθούμενα μου έχει σβήσει τους χάρτες από το Νοκια maps ,

Το έχει πάθει κανείς άλλος ?

Και μένα. Μία φορά αλλά δεν είμαι σίγουρος γιατί.

Εχω όμως την εντύπωση ότι το έκανε με την αναβάθμιση του νοκια μαπς. Κάτι που το λέει και στις οδηγίες ότι θα συμβεί.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Και μένα. Μία φορά αλλά δεν είμαι σίγουρος γιατί.

Εχω όμως την εντύπωση ότι το έκανε με την αναβάθμιση του νοκια μαπς. Κάτι που το λέει και στις οδηγίες ότι θα συμβεί.

 

και μενα με την αναβαθμιση σβηστηκαν οχι απο μονοι τους. σβηστηκαν και μαλιστα 2 φορες?παραξενο ακουγεται.

 

παιδια μια ερωτηση. μπορουμε να ρυθμισουμε την αρχικη οθονη να εχει αυτη την διαταξη των εικονιδιων?http://www.imageshack.gr/files/avxz383e6wetujmymzgt.jpg

ως τωρα ηξερα η ολη την οθονη καλυμενη με εικονιδια η χωρις κανενα εικονιδιο. μπορει να γινει το παραπανω?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται. Αυτή είναι η οθόνη αναμονής του 5800 και δεν μπορείς να την έχεις στο Ν97.
Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται. Αυτή είναι η οθόνη αναμονής του 5800 και δεν μπορείς να την έχεις στο Ν97.

 

 

συγγνωμη βρε παιδια αν δεν μπορουμε να εχουμε αυτη την οθονη στο Ν97

ποιες ειναι οι επιλογες μας?

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

συγγνωμη βρε παιδια αν δεν μπορουμε να εχουμε αυτη την οθονη στο Ν97

ποιες ειναι οι επιλογες μας?

 

Τι εννοείς; :confused:

Μπορείς, ας πούμε, να έχεις διάφορα widgets, όπως για παράδειγμα εδώ:

 

http://vaibhavsharma.files.wordpress.com/2009/05/nokia-n97_005.png

 

ή να μη χρησιμοποιείς widget και να έχεις μόνο το ρολόι, το προφίλ, την ημερομηνία, όπως εδώ:

 

http://i126.photobucket.com/albums/p91/Pero_me_mata/hswidgets.jpg

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

θελω το 2ο (οχι widgets) αλλα με εικονιδια και πληροφοριες (ημερολογιο,email) κλπ.

δηλαδη θεωρουν οτι μπορει να υπαρξει ετσι η οθονη εντελως αδεια αν ΔΕΝ βαλεις widgets?

και γιατι δεν προσθεσαν και 3η επιλογη ..αυτη του 5800?

 

καλα οταν σχεδιαζουν το software mal...ntai?

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

θελω το 2ο (οχι widgets) αλλα με εικονιδια και πληροφοριες (ημερολογιο,email) κλπ.

δηλαδη θεωρουν οτι μπορει να υπαρξει ετσι η οθονη εντελως αδεια αν ΔΕΝ βαλεις widgets?

και γιατι δεν προσθεσαν και 3η επιλογη ..αυτη του 5800?

 

καλα οταν σχεδιαζουν το software mal...ntai?

 

Δεν έχει και μεγάλες διαφορές η αρχική οθόνη του 5800, εκτός από την έλλειψη widgets, το οποίο δεν είναι δα και θετικό!

 

Από την αρχική οθόνη, επέλεξε Επιλογές->Επεξεργ. περιεχομένου.

Διάλεξε τη θέση που θέλεις να βάλεις ας πούμε το ημερολόγιο, πάτησε επάνω και επέλεξε Προσθήκη και από τη λίστα διάλεξε Ημερολόγιο.

Το ίδιο κάνε και για τα εικονίδια επιλέγοντας από τη λίστα Συντόμευση 1.

Αν θες και δεύτερο σετ εικονιδίων, επέλεξε και τη Συντόμευση 2 σε έναν άλλο χώρο.

Το ίδιο και με το e-mail, κ.ό.κ....

Δεν καταλαβαίνω τι σου λείπει από την Homesceen του Ν97, εφόσον όσα ζήτησες ακριβώς, είναι όσα παρέχει! :confused:

Μια χαρά είναι το software, λίγο ψάξιμο θέλει, λίγο διάβασμα το manual και... να μην εκνευριζόμαστε χωρίς λόγο! :)

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

ΑΣΠΡΗ ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ σε ευχαριστω....αλλα ειμαι λιγο προκατειλημμενος μαζι του

και απο αυριο που θα το εχω .θα προσπαθησω να ..του φερθω καλα!

 

Βρε, εγώ νόμιζα ότι το έχεις ήδη! :p

Κρίμα δεν είναι να δώσεις τόσα λεφτά για ένα προϊόν απέναντι στο οποίο έχεις προκαταλήψεις; :worry:

Είναι ένα πολύ καλό τηλέφωνο, με κάποια κολλήματα και κάποιες ατέλειες φυσικά, αλλά αν διαβάσεις προσεκτικά το thread, το manual της συσκεύης σου και αφήσεις λίγο παραπέρα το ό,τι μπορεί να σε έχει ξενερώσει πριν καν το αποκτήσεις, θα εκμεταλλευτείς πλήρως τις πολλές του δυνατότητες και θα μείνεις ικανοποιημένος! ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ τα πλήθη!

Πρόσφατα ανακάλυψα την καταπληκτική κοινότητα που έχετε φτιάξει εδώ και φυσικά έγινα άμεσα μέλος της!

Κρίμα που δε σας είχα βρει πιο μπροστά να αξιοποιούσα λίγο καλύτερα το Ν95-1 που έχω... Όχι ότι δε θα το κάνω τώρα αλλά θα προηγηθεί η αντικατάστασή του από το Ν97.

 

Αυτό που θα ήθελα να σας ρωτήσω είναι αν ξέρετε ποια υποκαταστήματα της Cosmote έχουν το λευκό, γιατί το υποκατάστημα το οποίο συνεργάζομαι τόσα χρόνια, λέει ότι δεν το έχει διαθέσιμο, ότι δεν έχει κωδικούς αποθήκης. ότι δεν ξέρει πότε θα το έχει κτλ και μου δίνουν άμεσα μόνο το μαύρο παρότι στην ιστοσελίδα υπάρχουν και τα 2 χρώματα!

 

Στον υπάλληλο είπα ότι γνωρίζω ότι το λευκό έχει δωθεί από την Cosmote βασιζόμενος και στο μήνυμα του φίλου terrestrial:

Από σήμερα το απόγευμα είμαι κι εγώ κάτοχος ενός πανέμορφου άσπρου N97...

...Όσοι θέλετε να το πάρετε, τρέξτε όσο προλαβαίνετε σε κάποιο κατάστημα Cosmote. ...

και ο υπάλληλος μου είπε ότι ίσως μπορέσει να με βοηθήσει αν του πω ποια καταστήματα της Cosmote το διαθέτουν, γιατί από τα κεντρικά που επικοινώνησε αυτός δεν τον κατατόπισαν :blink:

 

Οπότε αν ξέρετε να μου υποδείξετε ποια υποκαταστήματα της Cosmote διαθέτουν το λευκό Ν97, θα σας ήμουν υπόχρεος.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά. Θα ήθελα να ρωτήσω όσους το έχουν ήδη, αν το gps του λοκάρει εύκολα δορυφόρους ή αν πρέπει να περιμένει κανείς κανένα δεκάλεπτο μπας και πιάσει τίποτα.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...