Jump to content

Navigon 2110 Max


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπήκα στην διαδικασία να το φτιάξω μόνη μου και από ότι είδα δεν δυσκολεύτηκα και τόσο. Λοιπον σου παραθέτω τις αλλαγές που έκανα. Και τώρα έχω βάλει destinator κουμπάκι και miomap και δουλεύει μια χαρά , είχε ήδη η EleniKo [(και την ευχαριστώ πάρα πολύ!) εικονίδια για mp3 και το άλλαξα με την ίδια λογική (αφού βρήκα το πρόγραμμα mp3 από το vistaUltimateMenu2100max από τον Peteran(από άλλο forum), να' ναι καλά κι αυτός].

 

 

Y.Γ. Νομίζω πως τα έκανα όλα καλά και από ότι έχω τσεκάρει όλα δουλεύουν.

Υ.Γ. nikos_211 χρησιμοποιώ τα ίδια nfs και για το 7.4 της Eleniko?

Ευχαριστώ και πάλι για όλα!

 

Πολυ καλα!!!

Τα nfs κανουν και στο 7.4

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μπορει καποιος να τα εξηγησει αναλυτικα πως περναμε την 7.4.0 και κανουμε αναβαθμιση το χαρτη απο q4 2008 σε οτιδηποτε 2009? Δηλαδη απο που κατεβαζουμε και τι. Και πως το εγκαθιστουμε και που?
Link to comment
Share on other sites

Που ακριβως μπαινουν οι χαρτες?

Στον φάκελο maps. Καλό είναι να κατεβάσεις και αυτά εδώ http://1link.in/rrytn και να τα τοποθετήσεις στον ίδιο φάκελο (maps).

 

Επίσης δοκίμασε και το iGO 8.3 & amigo από εδώ: http://thepiratebay.org/torrent/4877261/iGO_and_iGO_amigo_with_maps. Μπορείς να μην κατεβάσεις τους χάρτες μιας και τους έχει από τα παραπάνω links.

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΠΟΛΛΑ ΜΠΡΑΒΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΠΟΥ ΚΑΝΕΤΕ. ΕΙΜΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΣΤΟΝ ΧΩΡΟ ΑΥΤΟΝ ΚΑΙ ΨΑΧΝΩ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΦΤΙΑΞΩ ΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΠΟΥ ΕΧΩ. ΕΧΩ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΤΟ NAVIGON 2110 MAX ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΧΑΡΤΕΣ ΜΕΣΑ Q3 2008. ΕΠΕΙΔΗ ΕΔΩΣΑ 200 ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΩ ΕΙΠΑ ΝΑ ΜΗΝ ΞΑΝΑΔΩΣΩ ΛΕΦΤΑ ΓΙΑ UPDATE. ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ? ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΟΜΩΣ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΔΕΝ ΤΑ ΠΟΛΥΚΑΤΑΛΑΒΑ. ΚΑΘΕ ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΟΛΥΤΙΜΗ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ
Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΠΟΛΛΑ ΜΠΡΑΒΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΠΟΥ ΚΑΝΕΤΕ. ΕΙΜΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΣΤΟΝ ΧΩΡΟ ΑΥΤΟΝ ΚΑΙ ΨΑΧΝΩ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΦΤΙΑΞΩ ΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΠΟΥ ΕΧΩ. ΕΧΩ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΤΟ NAVIGON 2110 MAX ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΧΑΡΤΕΣ ΜΕΣΑ Q3 2008. ΕΠΕΙΔΗ ΕΔΩΣΑ 200 ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΩ ΕΙΠΑ ΝΑ ΜΗΝ ΞΑΝΑΔΩΣΩ ΛΕΦΤΑ ΓΙΑ UPDATE. ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ? ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΟΜΩΣ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΔΕΝ ΤΑ ΠΟΛΥΚΑΤΑΛΑΒΑ. ΚΑΘΕ ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΟΛΥΤΙΜΗ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

 

Καλως ηρθες και με υγεια το νεο σου μηχανακι. Σε ποια αποθηκη το ειχαν και εχει χαρτες Q3 2008; Αφου ειναι καινουριο ομως δικαιουσαι για ενα μηνα δωρεαν αναβαθμιση χαρτων.

Κατεβασε το navigon fresh και εγκατεστησε το στον

κομπιουτορα. Συνδεσε το 2110 μεσω usb στον υπολογιστη. Καλο ειναι να παρεις ενα αντιγραφο της καρτας πρια απο ολα, η να κανεις απο το προγραμμα αντιγραφο ασφαλειας και επαναφορας. Ανοιξε το navigon fresh και πατα την ενημερωση λογισμικου navigon. Σε καποιο σημειο θα σου ζητησει να το δηλωσεις. Το κανεις.Αφου τελειωσει, μπορεις να πας στο συστημα μου και να πατησεις το κουμπι πανω δεξια που λεει latest map guarantee. Οι χαρτες σου θα γινουν Q2 2009

Υ.Γ. προσπαθησε να μην γραφεις με κεφαλαια γραμματα στο internet.

Link to comment
Share on other sites

Για σε όλους

Παιδιά από ότι ξέρω υπάρχον όντος χάρτες Q3 2009 είναι για το καινούργιο λογισμικό του iphone χωρίς TMC ίσως προκιτε για αυτούς .

 

Βρε παιδιά τότε αυτά τι είναι?:

http://rapidshare.com/files/257718775/NavigonMN7_7.3_7.4_14_Q3.2009_Greece.zip

http://rapidshare.com/files/257722296/NavigonMN7_7.3_7.4_Landmarks_Pois_all_filesQ3.2009.zip

 

Και καλά ταξίδια!

Navigon 2100 max with MioPocket Lite v9.2

Navigon NM 7.4.3/Greece Q4-2009

EXTRA: iGO 8 + iGO Amigo, Ginius + MioMap2008, Destinator 9.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν μπορώ να συμμετάσχω και πολύ εδω στο FORUM λόγου πολύ δουλειάς στα τουριστικά λεωφορεία .

χθες ήμουν Ολλανδία Zandvoort και το ΜΑΧακι δεν έκανε ούτε ένα λάθος πολύ μα πολύ άψογο Reality View Pro και οδηγός λωρίδων ( Panorama View3D οχι ) εδώ τα settings

 

 

 

 

Ελένη Καλώς ήρθες.

Έχεις δίκιο για τους χάρτες. Πρόσφατα ήμουνα στην Perugia, όπου οι δρόμοι είναι πολύ περίεργοι και χανόμουνα συνέχεια αλλά το navigon έκανε επαναπροσδιορισμό σε δευτερόλεπτα ενώ το iGo αργούσε πολύ.

Ελένη έχεις καμιά ιδέα πως θα κάνουμε το μαξάκι να βρίσκει δορυφόρους στο Garmin;

 

Θα με ενδιέφερε πολύ να με καθοδηγήσεις, γιατί χρειάζομαι το Garmin για βουνό και θάλασσα.

Φαντάζομαι το Que.exe το παίρνουμε από το Garmin. Τα Kgpsce + VirtComMgr.exe που τα βρίσκουμε και τι κάνουμε παρακάτω;

Αν κάνουμε καμιά πατάτα στο my Flash επαναφέρεται με Hard Reset;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Θέμα: GARMIN

Ελένη νασε καλά πήρα τις οδηγίες που έδωσες και τώρα τρέχει το Garmin kai κλειδώνει αμέσως δορυφόρους.

Το τρελό είναι ότι σε όλα τα προγράμματα λειτουργούν και οι γραφικές παραστάσεις στα GPS .

 

Θέμα: garmin

Αν κάποιος χρειάζεται οδηγίες εδώ

 

Όλα είναι μέσα στο φάκελο

εδω

 

 

Σύντομος Οδηγός Αναφοράς για Garmin Mobile XT Navigon 2110 Max ή συσκευές με

"Nemerix" Chipset

Πρέπει να έχεις της Προϋπόθεσης :

 

Α.1: Η επιφάνεια εργασίας της συσκευής πρέπει να είναι DESKTOPFREE , τα ιδία αποτελέσματα με το VISTA MENOU .

 

A.2: Garmin Mobile XT Πρέπει Να έχει αρχίζει και τρέχει στη συσκευή σας!

 

A.3: Nfrunner για την συσκευή σας "Πρέπει να έχεις τρέξει μια φορά " .

Αν αυτό δεν ισχύει (ή έχετε αμφιβολίες), αντιγραφή το φάκελο _nfrunner_

στην κάρτα μνήμης και στη συνέχεια Τρέχετε το nfrunner.exe μία φορά από την κάρτα μνήμης.

 

A.4: "Que.exe"πρέπει να βρίσκεται στο / Storage Card / Garmin / Apps / WM / Que.exe

 

 

Α.5: Ξέρετε τι κάνετε ......

-------------------------------------------------- -------------------------------------------------- -----------------------

Aν έχετε όλες αυτές της προϋπόθεσης πάμε παρακάτω :

 

1:Αντιγράψτε από το zip φάκελο στης συγκεκριμένες θέσης τα αρχεία (My Flash Disk - Storage Card- Windows)

 

 

2: έναρξη VirtComMgr.exe μια φορά με το χέρι της και λαμβάνουμε τα ακόλουθα μέτρα:

α: η "πηγή""(Source") του παρέχει COM7 Ενεργοποιημένη.

β: "Εικονική θύρα COM""(Virtual Com Port)" για την COM1

γ: Πρώτα πατάμε Activate και μετά κάντε κλικ στο κουμπί ΟΚ (Αυτές οι ρυθμίσεις είναι αποθηκευμένες )

 

3: softreset

 

4: Τώρα τρέχουμε με διπλό κλικ"Garmin.nfrun".

(Συμβουλή: Μπορείτε να κάνετε μια σύνδεση επιφάνεια εργασίας ή αλλού να μην την ψάχνετε κάθε φορά )

 

 

Τώρα θα δείτε πολλά παράθυρα να ανοίγουν και να κλείνουν και στο τέλος θα τρέξει το Garmin.

 

Η "συναίνεση" για το Garmin θα ξεκινήσει αυτόματα (το κλικ θα πατηθεί αυτόματα ) (διαρκεί περίπου 2-3 δευτερόλεπτα)

 

ΠΡΟΣΟΧΗ! Το παράθυρο "KGPSCE" δεν το σβήνουμε ούτε κάνουμε κλικ στο ΟΚ! πρέπει να τρέχει συνέχεια διαφορετικά θα τερμάτισε το πρόγραμμα και το Garmin δεν θα βρει δορυφόρος

 

Καλή επιτυχία:)

Link to comment
Share on other sites

Τι εκανες παλι Ελενη; ΕΓΡΑΨΕΣ :bow::bow::bow:

Δεν ξερω αν θα το βαλω στο max αλλα δυο μερες τωρα το δοκιμαζω στο τηλεφωνο μου και ειδα οτι ειναι ενα πολυ καλο προγραμμα πλοηγησης.: ::clap::clap:

Link to comment
Share on other sites

Εχει βάλει κάποιος Igo8 σε Navigon 2100? Παίζει κανονικά? Ποια έκδοση δουλεύει και ... που την βρίσκουμε? (κάποιο link)
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολύ Νίκο. βεβαια το δώρο που ειχε η συσκευη ειναι με 20 ευρω 2 χρονια ανανεωση και οχι αυτο που λες απλα εγω γενικα ρωτουσα πως να το ξεκλειδωσω και να βαλω τους χαρτες. το εκανα αυτο που μου ειπες και λεει οτι εχει ληξει και δεν εχω ουτε 10 μερες που το πηρα!! τελος παντων μια φορα σε ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολύ Νίκο. βεβαια το δώρο που ειχε η συσκευη ειναι με 20 ευρω 2 χρονια ανανεωση και οχι αυτο που λες απλα εγω γενικα ρωτουσα πως να το ξεκλειδωσω και να βαλω τους χαρτες. το εκανα αυτο που μου ειπες και λεει οτι εχει ληξει και δεν εχω ουτε 10 μερες που το πηρα!! τελος παντων μια φορα σε ευχαριστω

 

Πως ειναι δυνατον να σου λεει οτι εχει ληξει; Μηπως καποιος το ειχε ανοιξει και το ξαναπακεταρισε;

Τελος παντων κοιτα τα PM σου. :)

Link to comment
Share on other sites

Το μαξάκι όχι μόνο τρέχει το Garmin, αλλά πιάνει καλύτερα δορυφόρους και στα υπόλοιπα προγράμματα (βρίσκει δορυφόρους και μέσα σε σύραγγες).

Εγώ έχω ένα προβληματάκι στην τρισδιάστατη οθόνη του Garmin. Στην δεξιά πλευρά της οθόνης μου βγάζει μία λεπτή λουρίδα, επανάληψη της αριστερής πλευράς της οθόνης. Έχει κανείς κανένα tip για αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Εχει βάλει κάποιος Igo8 σε Navigon 2100? Παίζει κανονικά? Ποια έκδοση δουλεύει και ... που την βρίσκουμε? (κάποιο link)

 

Κανονικότατα !!!!!!!!!!!! Αυτή τη στιγμή τρεχω στο 2100 (igo8...destinator7...ginius driver)

Ριξε μια ματια : greekgalaxy.net kai thegreekz.com

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν μπορώ να συμμετάσχω και πολύ εδω στο FORUM λόγου πολύ δουλειάς στα τουριστικά λεωφορεία .

χθες ήμουν Ολλανδία Zandvoort και το ΜΑΧακι δεν έκανε ούτε ένα λάθος πολύ μα πολύ άψογο Reality View Pro και οδηγός λωρίδων ( Panorama View3D οχι ) εδώ τα settings

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Θέμα: garmin

Αν κάποιος χρειάζεται οδηγίες εδώ

 

Όλα είναι μέσα στο φάκελο

εδω

 

 

Σύντομος Οδηγός Αναφοράς για Garmin Mobile XT Navigon 2110 Max ή συσκευές με

"Nemerix" Chipset

Πρέπει να έχεις της Προϋπόθεσης :

 

Α.1: Η επιφάνεια εργασίας της συσκευής πρέπει να είναι DESKTOPFREE , τα ιδία αποτελέσματα με το VISTA MENOU .

 

A.2: Garmin Mobile XT Πρέπει Να έχει αρχίζει και τρέχει στη συσκευή σας!

 

A.3: Nfrunner για την συσκευή σας "Πρέπει να έχεις τρέξει μια φορά " .

Αν αυτό δεν ισχύει (ή έχετε αμφιβολίες), αντιγραφή το φάκελο _nfrunner_

στην κάρτα μνήμης και στη συνέχεια Τρέχετε το nfrunner.exe μία φορά από την κάρτα μνήμης.

 

A.4: "Que.exe"πρέπει να βρίσκεται στο / Storage Card / Garmin / Apps / WM / Que.exe

 

 

Α.5: Ξέρετε τι κάνετε ......

-------------------------------------------------- -------------------------------------------------- -----------------------

Aν έχετε όλες αυτές της προϋπόθεσης πάμε παρακάτω :

 

1:Αντιγράψτε από το zip φάκελο στης συγκεκριμένες θέσης τα αρχεία (My Flash Disk - Storage Card- Windows)

 

 

2: έναρξη VirtComMgr.exe μια φορά με το χέρι της και λαμβάνουμε τα ακόλουθα μέτρα:

α: η "πηγή""(Source") του παρέχει COM7 Ενεργοποιημένη.

β: "Εικονική θύρα COM""(Virtual Com Port)" για την COM1

γ: Πρώτα πατάμε Activate και μετά κάντε κλικ στο κουμπί ΟΚ (Αυτές οι ρυθμίσεις είναι αποθηκευμένες )

 

3: softreset

 

4: Τώρα τρέχουμε με διπλό κλικ"Garmin.nfrun".

(Συμβουλή: Μπορείτε να κάνετε μια σύνδεση επιφάνεια εργασίας ή αλλού να μην την ψάχνετε κάθε φορά )

 

 

Τώρα θα δείτε πολλά παράθυρα να ανοίγουν και να κλείνουν και στο τέλος θα τρέξει το Garmin.

 

Η "συναίνεση" για το Garmin θα ξεκινήσει αυτόματα (το κλικ θα πατηθεί αυτόματα ) (διαρκεί περίπου 2-3 δευτερόλεπτα)

 

ΠΡΟΣΟΧΗ! Το παράθυρο "KGPSCE" δεν το σβήνουμε ούτε κάνουμε κλικ στο ΟΚ! πρέπει να τρέχει συνέχεια διαφορετικά θα τερμάτισε το πρόγραμμα και το Garmin δεν θα βρει δορυφόρος

 

Καλή επιτυχία:)

Τα settings που τα βαζουμε?

Link to comment
Share on other sites

Τα settings που τα βαζουμε?

 

Τα settings δεν ειναι του garmin, αλλα του navigon και αντικαθιστουν τα αντιστοιχα παλια στο φακελο settings

Link to comment
Share on other sites

Στον φάκελο maps. Καλό είναι να κατεβάσεις και αυτά εδώ http://1link.in/rrytn και να τα τοποθετήσεις στον ίδιο φάκελο (maps).

 

Επίσης δοκίμασε και το iGO 8.3 & amigo από εδώ: http://thepiratebay.org/torrent/4877261/iGO_and_iGO_amigo_with_maps. Μπορείς να μην κατεβάσεις τους χάρτες μιας και τους έχει από τα παραπάνω links.

 

Τα αρχεια [ Realityfew nfs και phoneme nfs ] απο part 2 και part 3, μου τα βγαζει κατεστραμενα αρχεια οταν παω να τα κανω extract

Link to comment
Share on other sites

Αν θες Q2 2009 nfs

 

Τελικα τα περασα αυτα που δινει ο c3_driver αλλα δεν μου δουλεψε και εκανα επαναφορα το backup που ειχα. Τωρα θα προσπαθησω να περασω αυτα που δινεις εσυ φιλε. Α και για να μη ξεχνιομαστε ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ. Τα περασα και τα δικα σου... τιποτα θα ξανακανω επαναφορα το backup, ευχαριστω πολυ παντως. Μονο οταν περναω σκετο τον q2 2009 μου δουλευει και μου βγαζει την επιλογη να διαλεξω αναμεσα στους δυο χαρτες. Αυτα τα nfs στο φακελο maps δεν τα περναω?

Link to comment
Share on other sites

Τελικα τα περασα αυτα που δινει ο c3_driver αλλα δεν μου δουλεψε και εκανα επαναφορα το backup που ειχα. Τωρα θα προσπαθησω να περασω αυτα που δινεις εσυ φιλε. Α και για να μη ξεχνιομαστε ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ. Τα περασα και τα δικα σου... τιποτα θα ξανακανω επαναφορα το backup, ευχαριστω πολυ παντως. Μονο οταν περναω σκετο τον q2 2009 μου δουλευει και μου βγαζει την επιλογη να διαλεξω αναμεσα στους δυο χαρτες. Αυτα τα nfs στο φακελο maps δεν τα περναω?

 

Για να μη μπερδευομαστε, τα nfs που σου δινω ειναι για να βαλεις τους Q2 2009 σε 7.3 και σε 7.4 εκδοση. Για 7.0.12 δεν ισχυουν.

Αν θες αρχεια για 21ΧΧ πες μου και κατι θα βρουμε :)

Link to comment
Share on other sites

Βασικά τα nfs Χρειάζονται ,διότι μας δίνουν χρήσιμες πληροφορίες, και χωρίς αυτά δεν δουλεύει ο χάρτης σωστά

κυκλοφορούν 3 διαφορετικοί χάρτες,

Εκδοση 7.0.Χ

Εκδοση7.3-7.4

Εκδοση7.4 V2

 

 

---Terrain_EU.nfs = εκπροσώπηση των 3D τοπία

---Phoneme_EU.nfs =Για Bluetooth υλικο σε κινητό τηλέφωνο για να συνδεθεί με Navi( Δεν χρειάζεται στο 21XX max)

---sat_EU.nfs, η world_sat.nfs = Για να δείτε περισσότερα από τον κόσμο κατά το μέγιστο ζουμ

---Brunnel_EU.nfs =θέσεις της σήραγγας για γρήγορη Satfix.

---MapDrawer.nfs= για την παρουσίαση του χάρτη

---RealityView_EU. =nfs δείχνει της σημάνσεις εθνικών οδών σε 3D

---Landmarks_EU.nfs= δείχνει και αξιοθέατα και POIS σε 3D

---CityModels_EU.nfs =δείχνει πόλεις και τα κτίρια όσο πιο ρεαλιστικά γίνετε σε 3D

---Tmc.nfs =Traffic Message Channel ψάχνει της συχνότητες Traffic

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...