Jump to content

[Επίσημο] Nokia N97


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τα ελληνικά δεν χάθηκαν!!! Και η συσκευή μου έχει πλέον την 11.0.021.C01.01. Δεν θέλω να πάρω κανέναν στο λαιμό μου αλλά σε εμένα αυτό συνέβη...

 

Μεσω της εφαρμογης της Νοκια (phoenix) υπαρχει

η επιλογη για αλλαγη του product code .Προφανως εγινε κατι τετοιο

γιατι γνωριζαν ..

 

Πρωτη φορα το ακουω..Εγω δεν το ξερω ετσι! Κανεις να επιβεβαιωσει ΣΙΓΟΥΡΑ κ γιατι εγινε αυτο;;

 

Μήπως τα ελληνικά δε χάθηκαν γιατί είχαν περαστεί από τη Nokia;

 

Ακριβως ! ;)

 

Εμένα άλλο μου έκανε εντύπωση όμως: αφού σου δώσανε από Nokia Shop τηλέφωνο με ξένο product code, γιατί δεν στο αντικαταστήσανε με μια ελληνική συσκεύη, παρά σου πέρασαν τα ελληνικά;

Ελα ντε :worry:

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Βρε παιδιά, όταν βγαίνετε από το ιντερνετ, σας κλείινει τη σύνδεση; Εμένα μου τηναφήνει ενεργή και πρέπει να πάω στις συνδέσεις για να αποσυνδεθώ. μιλάω για 3G/GPRS.
[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε Ρυθμίσεις > Τηλέφωνο > Διαχείριση τηλεφώνου > Ενημέρωση συσκευής >Επιλογές > Ρυθμίσεις και διάλεξε ή το wifi σου ή το ερώτηση πάντα.

 

@efthlouk Κατάλαβα και γνωρίζω αυτά που λες για την διαφορά αναβάθμισης από NSU και FOTA. Απλά δεν ήμουν σίγουρος 100% ότι λειτουργεί έτσι και τι ακριβώς τσεκάρει το NSU όταν συνδέεται κινητό πάνω του.

 

Λοιπόν, αμα σας πώ οτι ούτε με 3G δεν πάει να το κάνει?

Οτι και να του πατήσω μου βγάζει μήνυμα και λέει να το κάνω μέσω PC..

είναι δυνατόν?!

 

To wifi ειναι συνδεμένο μια χαρά, απο το browser σερφάρει σφαίρα..

 

Οταν είμαι στις ρυθμίσεις, ΕΝΗΜΕΡ.ΣΥΣΚ. στις επιλογές έχει μόνο 2 options. ΝΟΚΙΑ ή ερωτηση πάντα.

Αν βάλω ΠΡΟΦΙΛ ΔΙΑΚΟΜΙΣΤΗ δεν μου βγάζει τίποτα και θέλει να του βάλω κάποιον... τι στο καλό?!

 

αν το άνω απο το PC, θα χάσω τα ελληνικά ή να προχωρήσω άφοβα?

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πως μπορώ να αποθηκέυσω το ασύρματο δίκτυο του σπιτιού μου ,ωστε να μου το βγάζει κάθε φορά και να μη χρειάζεται να περνάω κωδικό ? Και επίσης πως γίνετε να του αλλάξω τις ρυθμίσεις ώστε να επιλέξω την ip που θέλω γιατί στο router έχω κλείσει το upnp.. Στο Ν95 γινόταν εύκολα...
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά είμαι εδώ και κάποιες μέρες κάτοχος του Black N97.

 

Είναι για μένα αυτή την στιγμή το καλύτερο κινητό τηλέφωνο-υπολογιστής που έχω στα χέρια μου άλλα προορίζεται για άτομα που θα πρέπει να ασχοληθούν με αυτό και που προηγουμένως έχουν ασχοληθεί με Symbian.

Σ' ευχαρισστούμε φίλε ProSymbian για το πολύ ωραίο αυτό mini review. Καλορίζικο το κινητάκι σου. :)

 

Αλήθεια; Γιατί συμβαίνει αυτό;

Γιατί με το FOTA κατεβαίνουν μόνο τα απαραίτητα αρχεία που έχουν αλλάξει στην νέα αυτή αναβάθμιση και όχι όλο το λογισμικό. Αν κοιτάξεις τα αρχεία της αναβάθμισης μεταξύ FOTA και NSU, θα δεις ότι έχουν τεράστια διαφορά στο μέγεθος.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πως μπορώ να αποθηκέυσω το ασύρματο δίκτυο του σπιτιού μου ,ωστε να μου το βγάζει κάθε φορά και να μη χρειάζεται να περνάω κωδικό ? Και επίσης πως γίνετε να του αλλάξω τις ρυθμίσεις ώστε να επιλέξω την ip που θέλω γιατί στο router έχω κλείσει το upnp.. Στο Ν95 γινόταν εύκολα...

Θα πας στις Ρυθμίσεις > Συνδεσιμότητα > Προορισμοί.

Το βιβλίο οδηγιών τα καλύπτει αυτά...

Ανοίγετε το!

 

 

αν το άνω απο το PC, θα χάσω τα ελληνικά ή να προχωρήσω άφοβα?

Αν η συσκευή σου είναι παρα-εισαγωγής, ναι θα τα χάσεις.

Αν είναι ελληνική, όχι δεν τα χάνεις.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά, όταν βγαίνετε από το ιντερνετ, σας κλείινει τη σύνδεση; Εμένα μου τηναφήνει ενεργή και πρέπει να πάω στις συνδέσεις για να αποσυνδεθώ. μιλάω για 3G/GPRS.

σε ολους συμβαινει αυτο.οταν τελειωνεις το σερφαρισμα πατα μια φορα το κοκκινο κουμπι να βγεις στην αρχικη οθονη.μολις βγεις στην αρχικη οθονη πατησε παρατεταμενα ξανα το κοκκινο κουμπι και θα σου βγαλει ερωτηση για να κλεισει η συνδεση.εγω ετσι κανω,δεν ξερω αν υπαρχει αλλος τροπος αλλα ειναι ειναι βολικος και γρηγορος

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

μολις αγορασα ενα ν97 απο ebay απο εναν αμερικανο . μου ειπε πως δεν εχει ελληνικα πιστευω οτι ειναι ευκολο να του βαλω ελληνικα ετσι ? αν καποιος ξερει πως ας με διαφωτισει παρακαλω ¨)

 

Κανονικα δεν θα πρεπε να ρωτησεις πριν το αγορασεις ?:confused:

 

Αν ηταν ευρωπαικο θα σου ελεγα ναι, αλλα αμερικανικο δεν ξερω. Ελπιζω μονο να παιζει στις ιδιες μπαντες και ετσι να λειτουργει και εδω. Παλαιοτερα αυτο ηταν το σημαντικοτερο (και ανυπερβλητο) προβλημα και οχι τα Ελληνικα.

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι που κοιταξα φιλε μου . απο μπαντες ειμαι οκ . μονο γλωσσα δεν εχει ελληνικα και εχει αμερικανικο φορτιστη που δε με νοιαζει τοσους εχω :)

Band

 

WCDMA (UMTS) / GSM 850/900/1800/1900

 

βασικα το κινητο που πηρα ειναι ακριβως αυτο ριξτε ενα γλεφαρο

 

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=260445728788&ssPageName=ADME:X:RTQ:US:1123

 

φαινονται ολα καλα ;

Link to comment
Share on other sites

Κάποιες συσκευές βγαίνουν διαφορετικές για την κάθε αγορά και από θέμα hardware.

 

Από το nokia.gr

(RM-505, παγκόσμιο) WCDMA 900/1900/2100, Quad band GSM 850/900/1800/1900, HSDPA, GPRS, A-GPS, WLAN

(RM-506, PR Κίνα) E-GSM 850/900/1800/1900, A-GPS

(RM-507, Αμερική) WCDMA 850/1900/2100, Quad band GSM 850/900/1800/1900, A-GPS, WLAN

 

Από την συχνότητα λειτουργίας φαίνεται ότι έχεις το RM-507.

Δεν ξέρω αν στο RM-507 μπορείς να βάλεις ελληνικά.

Σε άλλο thread αν θυμάμαι καλά ένα παιδί σε ένα αμερικάνικο τηλέφωνο δεν μπορούσε να βάλει ελληνικά.

Link to comment
Share on other sites

μολις αγορασα ενα ν97 απο ebay απο εναν αμερικανο . μου ειπε πως δεν εχει ελληνικα πιστευω οτι ειναι ευκολο να του βαλω ελληνικα ετσι ? αν καποιος ξερει πως ας με διαφωτισει παρακαλω ¨)

 

Αν ειναι U.S. RETAIL VERSION | οπως λεει,οχι ,δεν θα μπορεσεις να βαλεις Ελληνικα.

γιατι πολυ απλα δεν περιεχονται στο αμερικανικο μοντελο :rolleyes:

Αν ειναι europe version ναι ..

 

Πολυ σωστα τα λεει ο φιλος Watermelon :)

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

δε γινεται το πληρωσα ebay ειναι αυτο χτυπας δημοπρασιες

 

σε ποιο σημειο πανω στη συσκευη γραφει το αν ειναι RM-507 ή RM-505 ?

Link to comment
Share on other sites

δε γινεται το πληρωσα ebay ειναι αυτο χτυπας δημοπρασιες

 

σε ποιο σημειο πανω στη συσκευη γραφει το αν ειναι RM-507 ή RM-505 ?

 

Και εγω ξαναρωτω, τοσο δυσκολο ηταν να κανεις αυτην την ερευνα ΠΡΙΝ δεσμευτεις ??

 

Συγγνωμη αν σε στεναχωρω αλλα τουλαχστν ας γινει μαθημα σε αλλους που διαβαζουν.

 

Και κατι αλλο. Εχε υποψη σου οτι εχουν γινει αρκετα κρουσματα με κουριερ, οπου εχουν υποχρεωθει οι αγοραστες να πληρωσουν τελωνειο.Εξαλλου το γραφει και στη σελιδα που δινεις

 

"International Orders

 

Orders that are shipped to countries outside of the U.S. may be subject to import taxes, customs duties and fees levied by the destination country. We have no control over these charges and cannot predict what they may be. "

 

Ελπιζω να εισαι τυχερος και να μην συμβει τιποτα. :)

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

σε ποιο σημειο πανω στη συσκευη γραφει το αν ειναι RM-507 ή RM-505 an ξερει καποιος ?

το γραφει κατω απο την μπαταρια στο καρτελακι που γραφει και το imei και το product code

Link to comment
Share on other sites

συνεχίσε με την οδύσσεια του update, τελικά το έκανα με το καλώδιο.

Και εκεί όμως είχε ταλαιπωρία..

Κατέβασε 135Mβ το update και μετά οταν ξεκίναγε το flash, έτρωγε κολλήματα και έβγαζε μηνύματα οτι δεν βρίσκει το τηλέφωνο.

Ευτυχως, έβγαλα μπαταρία, το ξαναξεκίνησα, δούλεψε (μεγάλη ανακούφιση) και προσπάθησα σε άλλο PC που δεν είχε το OVI. Ολα μια χαρά τώρα!

 

Μια ερώτηση άλλη προς τους συναθλητές του Ν97.

Έβαλα απο τα widget μπροστά το OVI mail, αλλά κάθε φορά για να συνδεθεί χρησιμοποιεί internet απο την Wind. Πως το κάνω να διαλέγει το wifi ?!

Link to comment
Share on other sites

συνεχίσε με την οδύσσεια του update, τελικά το έκανα με το καλώδιο.

Και εκεί όμως είχε ταλαιπωρία..

Κατέβασε 135Mβ το update και μετά οταν ξεκίναγε το flash, έτρωγε κολλήματα και έβγαζε μηνύματα οτι δεν βρίσκει το τηλέφωνο.

Ευτυχως, έβγαλα μπαταρία, το ξαναξεκίνησα, δούλεψε (μεγάλη ανακούφιση) και προσπάθησα σε άλλο PC που δεν είχε το OVI. Ολα μια χαρά τώρα!

 

Μια ερώτηση άλλη προς τους συναθλητές του Ν97.

Έβαλα απο τα widget μπροστά το OVI mail, αλλά κάθε φορά για να συνδεθεί χρησιμοποιεί internet απο την Wind. Πως το κάνω να διαλέγει το wifi ?!

 

αυτο ειναι μεγαλο και δυσκολο θεμα. πανε συνδεσιμοτητα προορισμοι και βαλε προτεραιοτητες στα σημεια προσβασης

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι που κοιταξα φιλε μου . απο μπαντες ειμαι οκ . μονο γλωσσα δεν εχει ελληνικα και εχει αμερικανικο φορτιστη που δε με νοιαζει τοσους εχω :)

Band

 

WCDMA (UMTS) / GSM 850/900/1800/1900

 

βασικα το κινητο που πηρα ειναι ακριβως αυτο ριξτε ενα γλεφαρο

 

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=260445728788&ssPageName=ADME:X:RTQ:US:1123

 

φαινονται ολα καλα ;

 

irongud λοιπόν μόνο η έκδοση RM-505 μπορεί να πάρει Ελληνικά και αυτό γιατί διαφορετικές είναι oι αναβαθμίσεις για RM-505, V11.0.21 και για RM-507, V11.2.21.

 

δεν ακυρωνεις καλυτερα την παραγγελια σου

 

Πολύ σωστά λέει ο pexths, αν σε ενδιαφέρει η Ελληνική γλώσσα, καλύτερα να ακυρώσεις αν μπορείς την παραγγελία σου.

Link to comment
Share on other sites

Παντως το δικο μου που δεν ειναι Ελληνικο το χω απο χθες αν και ειναι νωρις δεν εχω καποιο προβλημα.Εχει Ελληνικα μεσα και πιστευω με την οποιαδηποτε αναβαθμιση δεν θα χω προβλημα ειδικα αν τη κανω μεσω wi-fi.Εκτος αυτου απο κει που το πηρα μου ειπαν να το πηγαινω και να μου περνουν την οποια αναβαθμιση χωρις κοστος.Αρα αντι για 650ευρω δεν ειναι καλυτερα που εδωσα 550??
Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση του Ν97, υπάρχει ένα θέμα με το πληκτρολόγιο και τους ελληνικούς χαρακτήρες. Εχεις προσέξει να υπάρχουν διαφορές στον χαρακτήρα που υπάρχει πάνω σε κάποιο πλήκτρο και σε αυτόν που εμφανίζεται στην οθόνη όταν πατάς το πλήκτρο;
Link to comment
Share on other sites

Ανακάλυψα ένα -για μένα προσωπικά- τρομερά ενοχλητικό bug στο interface του N97! :(

 

Ενώ κανονικά η οθόνη θα έπρεπε να είναι έτσι:

http://i126.photobucket.com/albums/p91/Pero_me_mata/Scr000004.jpg

 

Τις περισσότερες φορές (8/10) είναι έτσι:

 

http://i126.photobucket.com/albums/p91/Pero_me_mata/Scr000005.jpg

 

Το έχει παρατηρήσει κάποιος αυτό; Ξέρουμε αν φταίει κάτι που μπορούμε να διορθώσουμε εμείς;

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Ανακάλυψα ένα -για μένα προσωπικά- τρομερά ενοχλητικό bug στο interface του N97! :(

 

Ενώ κανονικά η οθόνη θα έπρεπε να είναι έτσι:

http://i126.photobucket.com/albums/p91/Pero_me_mata/Scr000004.jpg

 

Τις περισσότερες φορές (8/10) είναι έτσι:

 

http://i126.photobucket.com/albums/p91/Pero_me_mata/Scr000005.jpg

 

Το έχει παρατηρήσει κάποιος αυτό; Ξέρουμε αν φταίει κάτι που μπορούμε να διορθώσουμε εμείς;

 

το ιδιο ακριβως εμφανιζει κ σε μενα! το ιδιο επισης κ οταν εχω ενα νεο μυνημα η αναπαντητη κληση

 

δεν με ενοχλει ομως κ τοσο.............

Link to comment
Share on other sites

εμενα φιλε (ευτηχως) δεν το κανει αυτο το πραγμα..αλλα εχω παρατηρησει οτι μερικες φορες χανεται τελειως το σημα..και μολις αλλαζω τη λειτουργια δυκτιου σε gsm επανερχετε παλι..
Link to comment
Share on other sites

το ιδιο ακριβως εμφανιζει κ σε μενα! το ιδιο επισης κ οταν εχω ενα νεο μυνημα η αναπαντητη κληση

 

δεν με ενοχλει ομως κ τοσο.............

 

Μήπως (λέω μήπως) φταίει το θέμα που χρησιμοποιείτε ?

Link to comment
Share on other sites

το ιδιο ακριβως εμφανιζει κ σε μενα! το ιδιο επισης κ οταν εχω ενα νεο μυνημα η αναπαντητη κληση

 

δεν με ενοχλει ομως κ τοσο.............

 

Δεν είναι ακριβώς ότι με εμποδίζει σε κάτι,

αλλά είναι άσχημο και το θεωρώ ανόητο να συμβαίνει σε μια προηγμένη πλατφόρμα, όπως η S60. :mad:

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως (λέω μήπως) φταίει το θέμα που χρησιμοποιείτε ?

 

εχω το θεμα που ειχε απο την αρχη (nokia theme), οποτε δεν φταιει αυτο

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...