Jump to content

Motorola ZN5


akis_k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να ρωτησω με την αναβαθμιση τα προσωπικα στοιχεια χανονται.;

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 511
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εκείνο το .hs αρχείο στο οποίο αναφέρεσαι έκανε το εξής seem edit:

Seem 0032_0001, offset 3F - bit 4: SMS Unicode (1 on, 0 off)

Αυτό λειτουργούσε σε πολλά Synergy κινητά και έλυνε το πρόβλημα των 70 χαρακτήρων.

Το ΖΝ5 όπως και αρκετά άλλα είναι MotoMagx κινητά, τα γνωστά seem edits δε λειτουργούν. Κάποιο αντίστοιχο flexbit (έτσι τα λένε τώρα) δεν ξέρω αν υπάρχει. Τώρα που μου υπέδειξες το πρόβλημα, θα προσπαθήσω να δω αν υπάρχει κάτι.

 

Ερώτηση: Στο original firmware του κινητού (αυτό της Cosmote) υπάρχει και εκεί το πρόβλημα αυτό; Στο R6637_G_81.03.05R_LP0031_GSJXPIXLRTGR (retail ελληνικό από το ModMyMoto); Σκέφτομαι μήπως είναι θέμα flex και όχι LP ή κώδικα.

(Κοίτα που θα με κάνετε να πάρω και δεύτερο ΖΝ5 για δοκιμές τώρα με την προσφορά, τς τς τς) :p

Link to comment
Share on other sites

Όποιος έχει Cosmote branded firmware μπορεί να δοκιμάσει το εξής (έχει λειτουργήσει σε αρκετά μοντέλα, το ΖΝ5 μου ήταν retail οπότε δεν το δοκίμασα για να έχω backup από Cosmote firmware να κάνω upload κάπου αλλά το έχω κάνει με επιτυχία στο E8 μου κατεβάζοντας όμως μεταγενέστερο firmware με διπλό RSA κλέιδωμα, βλέπε υποσημείωση στο τέλος):

 

- Κατεβάστε το Motorola Software Update (MSU) από εδώ:

 

- Εγκαταστήστε και τρέξτε το. Ακολουθήστε τις οδηγίες και βάλτε το να ελέγξει αν υπάρχει καινούργιο firmware. Ενδεχομενως να σας πει ότι δεν υπάρχει νεότερο αλλά μπορείτε να ξαναπεράσετε το υπάρχον. Πείτε ναι. Θα παρατηρήσετε ότι αρχίζει να κατεβάζει κάτι. Κοιτάξτε στο φάκελο C:\Program Files\Motorola\Software Update\firmwares και θα δείτε ότι έχουν εμφανιστεί διάφορα αρχεία. Ένα από αυτά έχει μεγάλο όνομα και κατάληξη .sbf . Αυτό είναι το firmware που ζητάμε.

 

- Περιμένετε το MSU να κατεβάσει το αρχείο. Όταν τελειώσει θα σας ρωτήσει αν θέλετε να κάνετε την αναβάθμιση. Εκείνη τη στιγμή εσείς αντιγράψτε το αρχείο που ανέφερα σε κάποιο άλλο σημείο του σκληρού και μετά πείτε στο MSU ότι δε θέλετε να φλασάρετε το κινητό σας και τερματίστε το πρόγραμμα.

 

Αν αυτό λειτουργήσει θα έχετε ένα γνήσιο και επίσημο firmware της Motorola που θα είναι Cosmote branded ώστε να το φλασάρετε αν χρειαστεί.

 

ΥΠΟΣΗΜΕΙΩΣΗ - ΠΡΟΣΟΧΗ: Αν κατεβάσετε firmware ίδιο με το υπάρχον σας, τότε όλα είναι ΟΚ.

Αν κατεβάσετε όμως μεταγενέστερη έκδοση τότε προσέξτε: Αν τη φλασάρετε στο κινητό σας μετά μπορεί να μη δουλεύουν διάφορα mods και μετατροπές που λειτουργούσαν με το παλιό σας firmware. Τέτοια παραδείγματα υπάρχουν με τα U9 και E8.

 

 

 

Το κατεβασα οπως το περιεγραψες φιλε haki.

Το πηρα το αρχειο και το εχω στην ακρη και μολις το δοκιμασω θα σας πω αν ειναι αυτο με το μισητο myview!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μηπως ξερετε αν η ενισχυμενη μπαταρια ΒΧ80 ταιριαζει;

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Κατα την αναβαθμιση βγαζουμε τις 2 καρτες;

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Οι πρώτες εντυπώσεις από μένα είναι παρα πολύ καλές. Έβαλα και την καινούργια οπερα και είναι τζετ!
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον,μετα την εγκατασταση του PinkMod 1.7 τι να πω!!!!!

Το εργαλειο πηρε φωτια.Φοβερη ταχυτητα στο μενου και στις εφαρμογες.Ασε και ποσα utilities εχει.

 

 

Συνεχίζεται..........

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!!

 

http://www.e-germanos.gr/e-germanos/products/showCloseUp.eg?productListId=45493&selectedCategoryId=93

 

Λετε να ισχυει ή προκειται για λαθος???..:blink::shock:

iPhone 3G ➡ 5S ➡ 6S ➡ 7 Plus ➡ XR ➡ 11 ➡ 12 ➡ 14 Pro 

Samsung Galaxy A5, S7, S8, S22 Ultra

Other phones: LG Optimus L9, Motorola Moto X. Xiaomi Mi 8 Lite, Honor Play, Xiaomi Mi A1, Huawei P20, Google Pixel 6a

Link to comment
Share on other sites

Σου κανει εντυπωση η τιμη φιλε μου; Ισχυει και απλα δεν υπαρχει καλυτερη προσφορα! :D

 

Ειναι τρελη προσφορα για ενα σουπερ κινητο..εκανα 25 ανανεωσεις στην σελιδα, ετριβα τα ματια μου αλλα το 100αρι δεν εφευγε..:lol::D..σκεφτομαι σοβαρα να το τσιμπησω.

εχει 5αρα καμερα και wifi και πολλα αλλα σε τιμη που εκανε ενα κινητο που ειχα παρει για τον παππου μου..:p

iPhone 3G ➡ 5S ➡ 6S ➡ 7 Plus ➡ XR ➡ 11 ➡ 12 ➡ 14 Pro 

Samsung Galaxy A5, S7, S8, S22 Ultra

Other phones: LG Optimus L9, Motorola Moto X. Xiaomi Mi 8 Lite, Honor Play, Xiaomi Mi A1, Huawei P20, Google Pixel 6a

Link to comment
Share on other sites

pols ακολουθησα τις οδηγιες και εκανα reboot.

Go to Games/Application Menu and Select Install MOD

Αυτο το Install MOD δεν το βρηκα ομως μεσα στα παιχνιδια. Μηπως ειναι αλλου; Thanx anyway!:)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν...μετά από 50 ώρες λειτουργίας, κάπου 1 ώρα κλήσεις, 2 ώρες wifi με Opera και καμιά 15 φωτογραφίες η μπαταρία είναι ακόμα στα 2/3 έχοντας κάνει μόνο την πρώτη φόρτιση κάπου 2μιση ώρες!! Καλά δεν είναι???

 

Όσον αφορα τώρα τις εγκαταστάσεις java, όλα τα κάνω μέσω net από το wifi...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, ψάχνοντας το σκληρό μου συνειδητοποίησα ότι είχα τελικά κατεβάσει επίσημο ελληνικό retail firmware χρησιμοποιώντας το Motorola Software Update. Πρόκειται για το

R6637_G_81.03.05R_GCJPIXLCOREEU056_PDS019_LP0031_GSJXPIXLRTGR_S020_E005_R001_G005_WIG120005_1FF

 

Αυτή τη στιγμή κατεβάζω και το αντίστοιχο Cosmote branded firmware

R6637_G_81.03.05R_GCJPIXLCOREEU056_PDS019_LP0031_GSJXPIXLCSMTGR_S013_E004_R004_G005_WIG120189_1FF (αφού με αναγκάσατε να πάρω και δεύτερο ΖΝ5, σα δεν ντρέπεστε :p ). Όταν τελειώσει η διαδικασία και κατά τη διάρκεια του απογεύματος θα τα ανεβάσω κάπου να υπάρχουν.

 

Και μετά θα αρχίσει το experimenting...

Link to comment
Share on other sites

pols ακολουθησα τις οδηγιες και εκανα reboot.

Go to Games/Application Menu and Select Install MOD

Αυτο το Install MOD δεν το βρηκα ομως μεσα στα παιχνιδια. Μηπως ειναι αλλου; Thanx anyway!:)

 

 

 

Μενου εργαλεια η μενου πολυμεσα και scroll μεχρι κατω και καπου εκει θα το δεις.Δεν το θυμάμαι ακριβως.Αλλα αφου το πηρε θα το βρεις.Το μενου του τηλεφωνου ειναι λιγο διαφορετικο στη δομη απο σε ολα τα αλλα κινητα.

 

Πάντως το ZN5 ειναι κινηταρα.Εχω πολυ δρομο και διαβασμα ακομα μεχρι να το

φερω εκει που θελω και με ολα τα καλουδια που το θελω.Και απο την στιγμη που υπαρχει software και firmware για δοκιμη δεν μενει παρα να τα δοκιμασω μεχρι να καταλήξω σε τι και πως.

 

Επαναλαμβανω στα 100 ευρω ειναι ευκαιρια.

Αλλα ισως θα επρεπε να πω δεν ειναι για πολυ simple users.

 

Τα λεμε......

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι. Ορίστε τα download links για τα δύο firmwares που προανέφερα:

 

Cosmote branded firmware κατεβασμένο με το MSU:

http://www.4shared.com/file/116783435/f6a5af0/R6637_G_810305R_GCJPIXLCOREEU056_PDS019_LP0031_GSJXPIXLCSMTGR_S013_E004_R004_G005_WIG120189_1FF.html

 

Ελληνικό retail firmware κατεβασμένο με το MSU:

http://www.4shared.com/file/116774572/eb27cf08/R6637_G_810305R_GCJPIXLCOREEU056_PDS019_LP0031_GSJXPIXLRTGR_S020_E005_R001_G005_WIG120005_1FF.html

 

Και τα δύο έχουν το πρόβλημα της εγκατάστασης java εφαρμογών μέσω αρχείου αλλά δεν έχουν το πρόβλημα των 70 χαρακτήρων στα SMS.

 

Προς το παρόν πειραματίζομαι με διάφορα firmwares, μόλις έχω νεότερα θα σας ενημερώσω.

 

ΥΓ: Τα αρχεία είναι συμπιεσμένα με το 7-Zip που μπορείτε να το κατεβάσετε από εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα τα καταφερα να βαλω το pink mod αλλα δεν ειδα καμια ιδιαιτερη διαφορα στην ταχυτητα! Μηπως πρεπει να πειραξουμε καποιες ρυθμισεις απο τα utilities? Οπως την ταχυτητα της CPU ας πουμε..:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Τελικα τα καταφερα να βαλω το pink mod αλλα δεν ειδα καμια ιδιαιτερη διαφορα στην ταχυτητα! Μηπως πρεπει να πειραξουμε καποιες ρυθμισεις απο τα utilities? Οπως την ταχυτητα της CPU ας πουμε..:rolleyes:

 

Την cpu την εβαλα στο maximum.Σε εμενα ειναι πολυ γρηγορο η κινηταρα.

Το θεμα για τωρα ειναι να αλαξουμε το bootloader και να βαλουμε το NoRSA bootloader

και μετα να βαλουμε οτι αλλο υπαρχει σε firmware.Και το πιο τελειο να ηταν το υπαρχων firm παλι θα δοκιμαζα το αλλο που θα ηταν διαθεσιμο.

Ας ποσταρουμε ο καθενας οτι γνωση εχει και νομιζω οτι θα παμε προς το καλυτερο.

Το ενοχλητικο προβλημα τα τις java εφαρμογες λυθηκε με την αμεση εγκατασταση απο το wifi.Κατα τα αλλα σας ειπα.....μιλαμε για κινηταρα.Μονο να μην μας μεινει στα χερια καμια μερα :D:D:D

Α και κατι ακομα, ταχειες κλησεις πως κανουμε?

Ας πουμε οτι εχουμε στον αριθμο 1 μια επαφη,πως καλουμε αυτην την επαφη?

Οσα και να δοκιμασα δεν το βρηκα.

 

 

Και συνεχιζουμεεεεε.....

Link to comment
Share on other sites

Εδω κοντευεις να χακαρεις το κινητο..στις ταχειες κλησεις κολλησες; :lol:;)

Ειναι πολυ απλο.. κρατας πατημενο για λιγο τον αριθμο που θες και μετα διαλεγεις ποια επαφη θα βαλεις! Οσο για την CPU εχω την εντυπωση πως γινεται overclocking(οπως στα pc)και φοβαμαι μην το καψουμε το κινητακι στην μεγιστη ταχυτητα! Ας πει και καποιος πιο εμπειρος τη γνωμη του...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καπου πηρε το ματι μου οτι γινεται μεσω firmware να ανεβασεις την αναλυση για εγγραφη video στα 30 fps. Ισχυει? Το εχει δοκιμασει κανενας?
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Motorola ZN5

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...