Jump to content

Apple: MacOS / Mac software


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αν εχει βρει κανενας καποιο μαγαζι στην ελλαδα που να πουλαει macbook pro 13,3 2,53ghz δηλαδη την καινουργια σειρα ας γραψει το που γιατι ψαχνω ψαχνω αλλα τιποτα
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

1)Επειδή χρησιμοποιώ ένα αρχιτεκτονικό πρόγραμμα, το οποίο λειτουργεί αποκλειστικά με windows, θα ήθελα να μου πείτε ποιό απο τα δυο Vmware Fusion ή Paralles ή οποιδήποτε άλλο ξέρεται θα ήταν καλό να χρησιμοποιήσω, έτσι ώστε να έχω και τα windows xp στον mac μου ? Ή μήπως καλύτερα θα ήταν ένα Boot Camp ?

2) Safari ή FF ?

3) Έχω βρεί έναν WD 2Tb(έχω πολλά αρχεία, φωτό κ.λ.π.) εξωτερικό σκληρό δίσκο για να κάνω backup με το Time Machine, τι λέτε ?

4) Και κάτι που ίσως σας φανεί απλό ή άσχετο, άλλά δεν έχω καταλάβει πως λειτουργεί η διαχείρηση των αρχείων. Στην αρχική στήλη δεν υπάρχουν τα αντίστοιχα subfolders των windows, έτσι όταν θέλω να κάνω μεταφορες αρχείων απο ένα subfolder σε ένα άλλο μου φαίνεται κάπως δυσχρηστο, αφου δεν έχω εποπτεία απο αυτό που μεταφέρω σε ποιό μπορώ να το μετακινήσω...

 

Sorry αν σας κούρασα με τις απορίες μου, αλλά ειμαι ακόμα στην αρχή της νεας μου εξερεύνησης ... και κάθε βοηθεια απο εσας , θα ήταν κάτι παραπάνω απο εκτιμητέα και απαραίτητη !

Ευχαριστώ πολλύ.

 

Welcome στον Mac world, mate.

 

1) Ό,τι και να λένε όλοι, εγώ επιμένω: ένα λειτουργικό σύστημα, ακόμα και τόσο προβληματικό όσο είναι τα Windows δεν παύουν να λειτουργούν καλύτερα όταν η χρήση γίνεται μέσω κανονικής, κλασσικής εγκατάστασης αυτού σε έναν υπολογιστή. Αν σε ενδιαφέρει να έχεις "επαφή" Windows-Mac, τότε το VMware ή το Parallels είναι οι μόνες λύσεις, εκ των οποίων θα πρότεινα Parallels γιατί ότι κριτική έχω διαβάσει στο internet λέει πως είναι πιο γρηγορο από το VMware. Αλλιώς, θα σου πρότεινα το BootCamp να είσαι ΟΚ.

 

2)FF FTW! Ο Safari, μαζί με το iTunes, είναι οι δύο λιγότερο αγαπημένες μου εφαρμογές της Apple. Αν και οφείλω να ομολογήσω πως ο καινούργιος Safari είναι αρκετά πιο γρήγορος από τον παλιό.

 

3) Προσωπικά, λέω ΟΧΙ σε Western Digital. Πάρε έναν Lacie που ταιριάζει και στο design :p), ή έναν Seagate. Οι WD έχει απλά...καλό marketing. Αν σου πω τις περιπτώσεις ελαττωματικών WD σκληρών που μου έχουν γυρίσει, θα φρίξεις.

 

4)Όταν ανοίγεις τον Finder στην πάνω πλευρά του έχει δυο κουμπιά για μπρος-πίσω και δίπλα άλλα τέσσερα που αλλάζουν τον τρόπο που βλέπεις τα περιεχόμενα. Αν επιλέξεις το τέταρτο, δε σε βολεύει;

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Όντως... Αυτό με τους ιούς που δεν παίρνει σε λίγο δεν θα ισχύει!:cry:Βρηκαν έναν Trojan και έναν άλλο. Δεν θυμάμαι τι είναι.

Σε 1,5 θα αρχίσω να μεζευω και εγώ λεφτά για MAC δεν αντέχω άλλο !:X

Link to comment
Share on other sites

Μεγαλύτερη μπούρδα από τον Finder δεν υπάρχει. Ρίξε μια ματιά και στον Path Finder, φαίνεται καλή λύση.

 

Όντως, μακριά από WD :p

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω 5 εξωτερικούς WD My Book, τους οποίους ξεσκίζω κάθε μέρα, το μοναδικό πρόβλημα είναι ότι κάηκε το τροφοδοτικό ενός. Τίποτα άλλο, δεν έχουν παρουσιάσει κανένα πρόβλημα απολύτως χτύπα ξύλο! Ο ένας μάλιστα από τον Ιούνιο του 2006, αδιάλειπτα.
Link to comment
Share on other sites

Έχεις 5 σκληρούς συνδεδεμένους;; :wacko:

Δε θα χαλάσουνε, έκρηξη θα γίνει στο τέλος! :p

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

LOL

Βασικά 4 έχω μαζί: έναν για τα mp3, έναν (firewire) για την επεξεργασία video, ένα για όλα τα downloads και ένα για το time machine. O πέμπτος είναι στο mac mini (που είναι στην τηλεόραση).

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω 5 εξωτερικούς WD My Book, τους οποίους ξεσκίζω κάθε μέρα, το μοναδικό πρόβλημα είναι ότι κάηκε το τροφοδοτικό ενός. Τίποτα άλλο, δεν έχουν παρουσιάσει κανένα πρόβλημα απολύτως χτύπα ξύλο! Ο ένας μάλιστα από τον Ιούνιο του 2006, αδιάλειπτα.

Κι εγώ έχω έναν εσωτερικό που δουλεύει καθημερινά από το 2006 και δεν έχει πάθει τίποτα. Σε αντίθεση με τον Passport που χτύπησε μετά από 3-4 μήνες...

 

8/10 που ακούω να έχουν πρόβλημα (είτε γνωστών, είτε στα διάφορα forums) δυστυχώς είναι της WD...

Link to comment
Share on other sites

Έχεις 5 σκληρούς συνδεδεμένους;; :wacko:

Δε θα χαλάσουνε, έκρηξη θα γίνει στο τέλος! :p

 

:lol: καραλόλ!!!!

Που να δεις εμένα, ένα fileserver linuxaki στο υπόγειο που τα έχει δει όλα! 6 δίσκοι. Βασικά, άμα κάθε 6μηνο δεν κατέβαινα να βάλω δίσκο μεγαλύτερη χωρητικότητας, θα είχα ξεχάσει που βρίσκεται!

Πάντως με τους usb, firewire δίσκους δεν τα έχω καλά. Πολλές φορές μου έχουν κάνει διάφορα κατά καιρούς και δεν τους εμπιστεύομαι.

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να μην ανακάλυψα τον τροχό, υπάρχει τρόπος να περάσουμε λεξικά StarDict στην native εφαρμογή Dictionay του Mac και να μεταφράζουμε τις λέξεις κατευθείαν με δεξί κλικ επάνω τους (look up in dictionary) από οποιαδήποτε εφαρμογή.

 

Θα χρειαστούμε την εφαρμογή DictUnifier (patchαρισμένη έκδοση) και λεξικά StarDict σε μορφή tar.bz2 τα οποία μπορείτε να βρείτε στο internet.

 

Ωστόσο, τα ελληνικά λεξικά σε αυτή τη μορφή είναι λίγο δυσεύρετα ενώ ορισμένα είναι σε μορφή .bgl. Μετέτρεψα σε linux τα αρχεία αυτά σε μορφή tar.bz2 και τα ανέβασα (μαζί με αυτά που βρήκα έτοιμα) εδώ.

 

Για να περάσετε τα λεξικά στην εφαρμογή απλά τρέχετε το DictUnifier, επιλέγετε το αρχείο tar.bz2 και μετά convert. Κάποια από τα λεξικά δεν εγκαθίστανται σωστά (κυρίως τα ελληνο-) αλλά τα αγγλοελληνικά εγκαθίστανται χωρίς κανένα πρόβλημα και περιέχουν πολλά λήμματα.

 

Για να αφαιρέσετε κάποιο λεξικό, διαγράφετε απλά τον φάκελο του από την τοποθεσία users->(το όνομα σας)->Library->Dictionaries.

Link to comment
Share on other sites

Με τον καινούργιο Σαφάρι αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα...

 

Κάθε που πάω να κατεβάσω κάτι με rapidshare και igetter με στέλνει στη σελίδα του rapid να βάλω κωδικό και μετά δεν το κατεβάζει με το igetter αλλά με το άλλο που έχει το μακ μόνο του...και κρεμάει και το σαφάρι...

 

Ξέρει κάποιος κάτι;

"Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better." Samuel Beckett
Link to comment
Share on other sites

Έχω εγκαταστήσει το Parallels στον imac μου γιατι χρησιμοποιώ ένα αρχιτεκτονικό πρόγραμμα, το οποίο δεν λειτουργεί με mac. Το πρόβλημα είναι ότι δεν "βλέπει" το Hasp (το κλειδί του αρχιτεκτονικού προγράματος) που έχω τοποθετήσει σε μια απο τις usb θύρες. Έχει κανείς καμία ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει ;
Link to comment
Share on other sites

Έχω εγκαταστήσει το Parallels στον imac μου γιατι χρησιμοποιώ ένα αρχιτεκτονικό πρόγραμμα, το οποίο δεν λειτουργεί με mac. Το πρόβλημα είναι ότι δεν "βλέπει" το Hasp (το κλειδί του αρχιτεκτονικού προγράματος) που έχω τοποθετήσει σε μια απο τις usb θύρες. Έχει κανείς καμία ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει ;

Έχεις πει στο parallels να κάνει διαθέσιμη τη συγκεκριμένη USB συσκευή/θύρα στα windows και όχι στον mac; Αυτό το κάνεις από ένα εικονίδιο κάτω δεξιά που σου δείχνει όλες τις USB συσκευές και σου επιτρέπει να επιλέξεις ποιες θα βλέπουν τα windows.

Link to comment
Share on other sites

Ποιό είναι το εικονίδιο που λες ; Βρίσκεται κατω δεξιά στο Parallels ; Μπορείς να είσαι λίγο ποιό αναλυτικός γιατι έχω φρικάρει που δεν δουλεύει !!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Ποιό είναι το εικονίδιο που λες ; Βρίσκεται κατω δεξιά στο Parallels ; Μπορείς να είσαι λίγο ποιό αναλυτικός γιατι έχω φρικάρει που δεν δουλεύει !!!!!!

Είναι το τρίτο από δεξιά.

 

Κανονικά, αν τρέχει το parallels την ώρα που το συνδέεις, θα πρέπει να σου πει ότι συνδέθηκε μια νέα USB συσκευή και τι θες να κάνεις. Αν δεν στο πει (το κάνει μερικές φορές) τότε πρέπει να πας στο εικονίδιο με το βύσμα (είναι το τρίτο απο δεξιά - ανάμεσα στο χεράκι και στο μεγάφωνο) και να επιλέξεις τη συσκευή που θες να είναι διαθέσιμη στα Windows.

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχην δεν αναγνωρίζει νεα συσκευή όταν συνδέω το usb. Εικονίδιο με βύσμα δεν υπάρχει, ούτε το χεράκι ???? Είναι λίγο διαφορετικά τα εικονίδια απο τα δικά σου...
Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχην δεν αναγνωρίζει νεα συσκευή όταν συνδέω το usb. Εικονίδιο με βύσμα δεν υπάρχει, ούτε το χεράκι ???? Είναι λίγο διαφορετικά τα εικονίδια απο τα δικά σου...

Μήπως δεν έχεις πρόσφατη έκδοση;

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, έχω πάρει απο τον Απρίλιο το νέο mini και παρατήρησα οτι όταν κατεβάζω κάποιο άλμπουμ τραγουδιών ή περνάω απο το λάπτοπ (που τρέχει windows) κάποιες φωτογραφίες που είχα ονοματίσει με ελληνικά, το μίνι μου βγάζει άλλα 'ντι 'άλλων...π.χ ένα παράδειγμα...όνομα τραγούδιού: H îàäéëéîàÄ ãéì

 

Ξέρει κανείς κάποια λύση ?

 

Υ.Γ: Μαζώ είναι:p

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανεις κανένα πρόγραμμα που να μετατρέπει avi files σε dvd με υπότιτλους ; Έχω δοκιμάσει το tost titanium, αλλά η ποιότητα παρότι είναι ρυθμισμένο σε best quality δεν είναι καθόλου καλή.... Το αρχικό avi αρχείο είναι πολλύ καλύτερο απο το dvd που φτάχνεις !!!
Link to comment
Share on other sites

για κοιτα εδω

http://mac-dvd.com/mac-dvd-converter-suite.html

 

γνωριζει καποιος λεπτομερειες για το hacking στο helmug ..........................

http://wiki.helmug.gr/OutageNotice

ⓜⓘⓚⓔ ✈︎ Everything you can imagine is real [P²]
Link to comment
Share on other sites

γνωριζει καποιος λεπτομερειες για το hacking στο helmug ..........................

http://wiki.helmug.gr/OutageNotice

Ναι, αναρωτιόμουν κι εγώ γι'αυτό...

Link to comment
Share on other sites

 

Το συγκεκριμένο είναι ένα video converter, χωρίς δυνατότητα ενσωμάτωσης υπότιτλων και οχι για μετατροπή σε DVD. Επίσης είναι trial version. Καμιά άλλη ιδέα ;;;

Link to comment
Share on other sites

λοιπον θελω μια βοηθεια.ποιο ειναι το κολπο ωστε να αποθηκευω την οθονη του υπολογιστη κι οτι περιεχει αυτη σε αρχειο φωτογραφιας???

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...