Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να ρωτήσω και 'γω κάτι, μια και απ' ότι βλέπω στο thread αυτό δραστηριοποιούνται και σχετικά άτομα...

 

Ενδιαφέρομαι να αλλάξω το κλιματιστικό που έχω στον χώρο μου (περίπου 40m²) με ένα νέο, συμμετέχοντας στο πρόγραμμα αλλάζω ΚΛΙΜΑτιστικό κ.λπ.. Έχω καταλήξει πως λόγω μη ηλιασμού, καλής σχετικά μόνωσης, αλλά κυρίως λόγω μη απαίτησης θέρμανσης από το μηχάνημα, στα 12000 BTU περίπου. Αυτό που έχω τώρα είναι ένα TRANE της δεκαετίας του '80, το οποίο φαίνεται βέβαια να λειτουργεί καλά, μάλλον 12άρι κι αυτό.

 

Ερευνώντας τον σχετικό πίνακα του υπουργείου, βλέπω στην πρώτη σελίδα μερικά μοντέλα της "Ariston Thermo" με EER = 4.2 και τιμή 635 μόνο! Είναι (από άποψης EER) στην 2η θέση, μετά το "TOSHIBA SUPER DAISEIKAI 5 RAS-13PAVP-E/RAS-13PKVP-E" με EER = 4.55 και τιμή 1400!

 

What's the catch; Υπάρχει κάποιος λάκκος στη φάβα;

 

Για το πρώτο το ariston thermo δεν μπορώ να σου απαντήσω μιας και δεν το ξέρω το συγκεκριμένο.

Όσον αφορά το toshiba super daiseikai 5,αυτό που έχω να σου πώ είναι πως δεν είναι ακόμα διαθέσιμο στην Ελλάδα και θα είναι από Σεπτέμβριο,όπως επίσης πως είναι 13άρι και στην ουσία αποδίδει ως 15άρι σύμφωνα με τα kw που αποδίδει,επίσης έχει βραβευθεί για το καλύτερο κλιματιστικό του 2009 και έχει από ιονιστή,αφύγρανση μέχρι και φίλτρα πλάσματος βιταμίνης C...

Δεν στο συνιστώ όμως διότι είναι κυρίως για θέρμανση και είναι κρίμα να δώσεις τόσα πολλά λεφτά μόνο για ψύξη...

Το απλό daisekai θα κάνει πολύ καλύτερα για την δουλειά που το θέλεις;)

 

Το ερώτημα είναι: Μήπως τελικά με τις θερμοκαρσίες που προβλέπονται για φέτος, ΔΕΝ ειναι απαραίτητο το κλιματιστικο???:O

 

Το κλιματιστικό δεν είναι μόνο για φέτος και δεν είναι μόνο για ψύξη μιας και όλα όσα είναι επιδοτούμενα είναι υποχρεωτικά inverter(ψύξη-θέρμανση)...

 

Η επιδότηση όμως από την Ευρωπαική Ένωση είναι μόνο για φέτος και για όποιον προλάβει....

:)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα

 

Ενδιαφέρομαι για άμεση αγορά ενός φορητού κλιματιστικού και συγκεκριμένα μου έχει κινήσει λίγο την περιέργεια αυτό. Το συγκεκριμένο έχει την εξωτερική μονάδα ενσωματωμένη μέσα και η εξαγωγή του ζεστού αέρα γίνεται μέσω ενός σωλήνα που πρέπει να βγαίνει έξω. Ο λόγος που δεν θέλω να επιλέξω κλιματιστικό τοίχου είναι οτι το σπίτι είναι με ενοίκιο και οτι στο μέρος που θα μπεί είναι αδύνατον να ανοιχτεί τρύπα στον τοίχο. Τα ερωτηματα μου τώρα:

 

1) Κατά πόσο είναι αποδοτικό σε σχέση με ένα αντίστοιχο τοίχου?

2) Δεν έχω καταλάβει ακριβώς που θα γίνεται η συγκέντρωση του νερού, υπάρχει κάποιος εξτρά σωλήνας?

3) Η κατανάλωση είναι ενεργοβόρα σε σχέση με ένα κλασικό?

 

Σας ευχαριστώ θερμά.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που κάνει ακριβώς για την δουλειά που το θέλεις είναι αυτό:

http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?13405

 

Με απασχολεί κάπως ότι είναι αρκετά ακριβότερο απο κάποια άλλα αξιόλογα 9-ρια κλιματιστικά και όπως παρατήρησα τα περισσότερα πλέον ενσωματώνουν βιολογικά φίλτρα,micro plasma Κλπ και δεν ξέρω κατα πόσο αξίζει η διαφορά.Βέβαια θα μου πεις κλιματιστικό δεν βάζεις κάθε χρόνο.

Σε ένα κατάστημα κλιματιστικών που εξειδικεύεται στα toshiba ο υπάλληλος μου αντιπρότεινε αυτό http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?18430 σαν ανώτερο κλιματιστικό απο το skvr.Πολλά τα money για 9-ρι + και ότι δεν πρέπει να έχει ιονιστή...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα

 

Ενδιαφέρομαι για άμεση αγορά ενός φορητού κλιματιστικού και συγκεκριμένα μου έχει κινήσει λίγο την περιέργεια αυτό. Το συγκεκριμένο έχει την εξωτερική μονάδα ενσωματωμένη μέσα και η εξαγωγή του ζεστού αέρα γίνεται μέσω ενός σωλήνα που πρέπει να βγαίνει έξω. Ο λόγος που δεν θέλω να επιλέξω κλιματιστικό τοίχου είναι οτι το σπίτι είναι με ενοίκιο και οτι στο μέρος που θα μπεί είναι αδύνατον να ανοιχτεί τρύπα στον τοίχο. Τα ερωτηματα μου τώρα:

 

1) Κατά πόσο είναι αποδοτικό σε σχέση με ένα αντίστοιχο τοίχου?

2) Δεν έχω καταλάβει ακριβώς που θα γίνεται η συγκέντρωση του νερού, υπάρχει κάποιος εξτρά σωλήνας?

3) Η κατανάλωση είναι ενεργοβόρα σε σχέση με ένα κλασικό?

 

Σας ευχαριστώ θερμά.

 

Και εγώ είμαι σε σκέψη για φορητό αλλα ο θόρυβος? 44-56 dBA

έχω την εντύπωση ότι θα σε ξεκουφάνει απο το θόρυβο.

Link to comment
Share on other sites

Το carefour εχει ενα morris (κινεζικο) στα 9000 btu (αλλα στη αποδοση εχει 10.600 ψυξη και 13600 θερμανση).

Inverter και κλαση Α/Α!

690w ψηξη,850w θερμανση.

Φωτοκαταλυτικο φιλτρο crystal blue nano,φιλτρο ιονισμου,αφυγραντηρα,αυτοματη κινηση περσιδων,αυτοματη διαγνωση,ψυκτικο R410a,θορυβος εσωτερικος 34-εξωτερικος 49,πανεμορφο ντιζαιν(μαυρο η ασημι),πολυ ομορφο τηλεχιριστηριο,

ενδειξη ποιοτητας εισερχομενου αερα στην εσωτερικη μοναδα ψηφιακα(οπως και ολες οι λειτουργιες).Επιστρωση απο υδροφυλο αλουμινιο,ecosystem.

Tιμη με την αποσυρση παλιου 304,85 ευρω.(αρχικη τιμη 469 ευρω).

Το παραγγειλα!:D

Εισαγωγεις Αμοιριδης-Σαββιδης (funai,hundai,f&u,united)

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Εχει βαλει κανεις καποιο απο τα παρακατω Panasonic ; -Eιναι νεα μοντελα,εχουν κυκλοφορησει ελαχιστα στην Ελλαδα (σαν 12αρια/15αρια)

και ειναι σχετικά ακριβά.Ειναι Mαλαισιας (καθως ελάχιστα πλεον είναι τα Panasonic Ιαπωνιας με δυνατοτητες.Τα φθηνοτερα της εταιριας ειναι Κίνας.)

 

http://www.panasonic.co.uk/html/en_GB/2176040/module/general/compare/productsCategory.html

http://www.panasonic.co.uk/get/params_MThtml_Dattachment/203341/203546/219854/219898/2190181/2190188/2190217/2190220/2190230/AIR%20CONDITIONING%20UK%20030309.pdf

 

 

Γενικά τα Panasonic αναφέρονται ότι βγάζουν την καλύτερη ποιότητα αέρα (ειδικα τα μοντέλα απο το 2007),ειναι αντοχης στις υψηλες-χαμηλες θερμοκρασίες παραπάνω απο τα επίσημα χαρακτηριστικά τους,έχουν πολυ καλή υποστήριξη,αλλα δυστυχώς ακριβά ανταλλακτικά στα τεχνολογιας μοντέλα. Αν ξερει κανεις τι παιζει παραπανω για τα νεα μοντέλα ενημερώνει....Κάποιες πληροφορίες διαφημιστικές για τα νεα μοντελα http://www.ameinfo.com/191363.html

 

Σε αλλο φορουμ διαβασα με πιο απλες εννοιες ότι τα Mitsubishi Ηeavy Ιndustries ειναι η Μercedes του κλιματισμου,και η Panasonic η ΒΜW,και απο γνωμες που διαβαζω και ακουω λόγω εργασίας,κάπου πρέπει να ισχυουν στην πραξη....

 

Φυσικά λογω απόσυρσης,όποιος προλαβε κλιματιστικό πηρε. Παραλλαβές απο τέλος καλοκαιριου στις καλές φιρμες και σε πολλά καλά μοντέλα....

 

Παιδια σκεφτομαι να τοποθετησω στο σαλονι κλιματιστικο ''εδαφους'' γιατι με εξυπηρετει καλυτερα.

κατι δηλαδη σαν αυτο:

 

http://www.studioklima.gr/Mitsubishi_Smart_Air-conditions_003.asp

 

Εχει κανεις εμπειρια απο κατι τετοιο;

Ο αερας διανεμεται σωστα;

Ειναι λιγοτερο αποτελεσματικο απ' οτι το οροφης;

 

Eιναι απο τα λιγα Ιαπωνιας και ακριβο.Τα οροφης εχουν καλυτερη διαχυση αερα.

 

ΕDIT : Διόρθωση στα link

Link to comment
Share on other sites

Για οσους μπορουν,ή θελουν, να διαθεσουν το ποσον,ενα ειναι "το χρωμα".

Daikin Ururu Sarara.(Που σημαινει,υγρανση-αφυγρανση,μιας και αυξανει την υγρασια,αν αυτο χρειαστει).

Εβαλα στο δωματιο της υπεργηρης μανας μου,και ειναι αλλο πραμα.

Λες και εισαι στο δασος,και το πρωι που μπαινεις μεσα,ΔΕΝ μυριζει ο χωρος,αφου τραβαει αερα και απ εξω και κανει ανανεωση,οπως στα αυτοκινητα.

Το μονο που το κανει αυτο,απ ο,τι ξερω.

9000Btu,και σε λεφτα,"μόνο" 1.035 Ευρα.ΜΕ την αποσυρση.

Ναι,καταλαβαινω τι λετε,αλλα τ αξιζει.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα αυτό Toshiba RAS13SKVRE DAIS

 

Με ιονιστή για τους καπνιστές :X ...

 

Πολύ καλό,νέο μοντέλο.....(και προσοχή το ίδιο σε 18αρι έρχεται και Ιαπωνίας (ή Ιαπωνίας μόνο το εξωτερικό μέρος ! για όσους κολλανε με το made in)- αλλα δεν έχει ενεργό ιονιστή,αλλά σταθερό υποκατάστατο της πλάκας.Επίσης μειονέκτημα ειναι ότι Τοshiba κλιματιστικά κυκλοφορούν πολλά απο διάφορους εισαγωγείς,εχουν ακριβά ανταλλακτικά,και η υποστήριξη τους δεν ειναι σταθερή τελευταία (σχεδόν κάθε 2 χρόνια αλλάζουν επίσημο διανομέα και σερβις..).Τα νεα μοντέλα μπορεί να ειναι και απο νέα εταιρία που ανέλαβε πέρσι....

 

Όλα τα made in Japan είναι μέχρι 46 βαθμούς Κελσίου και μέχρι -20 τα Toshiba τα οποία ξέρω...

 

-10 εως+43 λενε και αυτα συνήθως,αλλα ειναι σχετικό.

Αλλες οι μετρησεις στα πόσα αντέχει το κλιματιστικο να δουλεύει,αλλο σε ποιά θερμοκρασία εχει μετρηθεί να βγάζει την απόδοση που γράφει,αλλο

πόσο βγάζει στην πράξη (καθως οι συνολικές συνιστώσες σε εξωτερικές και εσωτερικές κλιματολογικές συνθήκες ποικίλουν ανά περιοχή κλπ.)

 

 

 

Για οσους μπορουν,ή θελουν, να διαθεσουν το ποσον,ενα ειναι "το χρωμα".

Daikin Ururu Sarara.(Που σημαινει,υγρανση-αφυγρανση,μιας και αυξανει την υγρασια,αν αυτο χρειαστει).

Εβαλα στο δωματιο της υπεργηρης μανας μου,και ειναι αλλο πραμα.

Λες και εισαι στο δασος,και το πρωι που μπαινεις μεσα,ΔΕΝ μυριζει ο χωρος,αφου τραβαει αερα και απ εξω και κανει ανανεωση,οπως στα αυτοκινητα.

Το μονο που το κανει αυτο,απ ο,τι ξερω.

9000Btu,και σε λεφτα,"μόνο" 1.035 Ευρα.ΜΕ την αποσυρση.

Ναι,καταλαβαινω τι λετε,αλλα τ αξιζει.

 

 

Mε τα ιδια χρήματα όμως Ιαπωνιας βρισκεις ακομα στην αγορα και άλλες μάρκες ή άλλα καλά μοντέλα που κάνουν επισης υγρανση-αφύγρανση (αλλα το λενε διαφορετικα) ...και το ίδιο μοντελο Daikin υπάρχει και σε Ταιλανδης ή Βελγιου πιο φθηνα (αλλα το Japan προφανώς αφήνει πιο πολύ κέρδος λόγω διαφήμισης....).

 

Υπόψην η Daikin τα τελευταία χρόνια συνεργάζεται με την Panasonic και Τrane (και πιθανόν και άλλους),οπότε το όνομα της έχει ξεφτίσει απο παλαιότερα,καθως απευθύνεται πλέον διεθνώς σε μαζικές πωλήσεις (συναγωνίζεται την Carrier,που όμως αυτή πλασάρει την Toshiba σαν elite στην γκάμα της !),και όχι τόσο σε εξιδικευμένες λύσεις. Η τεχνολογία που χρησιμοποιεί πλέον η Daikin ειναι αυτονόητο οτι κυκλοφορεί στις άλλες εταιρίες που συνεργάζεται με άλλο όνομα βέβαια,και πιθανόν νωρίτερα. Ομως οι εμπορικές πρακτικές ποικίλουν απο χώρα με χώρα ........

-Στην Ελλαδα κλιματιστικά Daikin βρίσκεις μόνο απο καταστήματα κλιματισμού και eshop,οχι ηλεκτραγορές,αλλά παρόλα αυτά,η υποστήριξη τους έχει προβλήματα εδώ και χρόνια,και αναφέρονται αν ρωτήσεις όπου δεις να εχουν Daikin,και συχνές βλάβες,και υψηλές χρεώσεις.Ολα λοιπόν ειναι ανάλογα το μερίδιο και μέγεθος της αγοράς,τι προιόντα φέρνει ο εισαγωγέας και τι πολιτική θέλει να κρατά αυτός (ή μπορεί να πετύχει),και όλα έχουν αντίκτυπο στην ποιότητα και υπηρεσίες ..

 

Αλλα και το made in ειναι σχετικό (για οσους επιμένουν) στα κλιματιστικά,γιατι και τα Toyotomi λενε,αλλα στην πραξη ειναι συναρμολογισης Ιαπωνίας απο κάποιον απο τους μεγάλους κατασκευαστές που παρέχει (την συνηθως περασμενη) τεχνολογια του ....βασικά με Κινέζικα υλικα.....οποτε η αξιοπιστια πάει περίπατο για το όποιο κόστος (δειτε τον ελικα στο κομπρεσορα που ειναι πλαστικος).Βεβαια είναι ανάλογα πάλι και το μοντέλο και την αγορα που απευθύνονται. Οι μεγάλοι κατασκευαστές τα απλά σε δυνατότητες οικιακά κλιματιστικά,φτιάχνουν ακόμα και στην Ιαπωνία,αλλά τα καλά τους μηχανήματα με δυνατότητες,ειναι κυρίως κατασκευής Μαλαισίας-Ταιλανδης με Ιαπωνικά υλικά.-Παγκοσμιοποίηση...

 

Μάλλον περισσότερο εγγύηση ποιότητας σε ένα κλιματιστικό ειναι ......η γραπτή εγγύηση του,και πως αυτή ισχύει και απο ποιόν.

 

ΕDIT : Συντακτικές διορθώσεις και τονισμός των λέξεων

Link to comment
Share on other sites

Για οσους μπορουν,ή θελουν, να διαθεσουν το ποσον,ενα ειναι "το χρωμα".

Daikin Ururu Sarara.(Που σημαινει,υγρανση-αφυγρανση,μιας και αυξανει την υγρασια,αν αυτο χρειαστει).

Εβαλα στο δωματιο της υπεργηρης μανας μου,και ειναι αλλο πραμα.

Λες και εισαι στο δασος,και το πρωι που μπαινεις μεσα,ΔΕΝ μυριζει ο χωρος,αφου τραβαει αερα και απ εξω και κανει ανανεωση,οπως στα αυτοκινητα.

Το μονο που το κανει αυτο,απ ο,τι ξερω.

9000Btu,και σε λεφτα,"μόνο" 1.035 Ευρα.ΜΕ την αποσυρση.

Ναι,καταλαβαινω τι λετε,αλλα τ αξιζει.

 

1035 ευρώ με την τοποθέτηση?Εμένα μου στοίχησε 920+90 τοποθέτηση (πάντα με την απόσυρση)

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να μάθω αν παίζει ρολο στην αποδοση του κλιματιστικού η αποσταση της εξωτερικης μοναδας απο την εσωτερικη. πόση πρεπει να ειναι; για παραδειγμα θα μπορουσα να τοποθετησω στην ταρατσα της πολυκατοικιας μου την εξωτερικη μοναδα μιας και εγω μενω στον τελειταιο οροφο και να εχω την πρέπουσα απόδοση.
:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Γραφουν τα χαρακτηριστικα στα φυλλαδια καθε μοντελου πόσο μηκος σωληνωσεων αντεχουν και με ποιο τροπο ισχυουν.Συνηθως ομως για το θεμα σου πρεπει να κοιταξεις σε σοβαρες φιρμες και σε ανωτερης κατηγοριας μοντελα,που κοστιζουν παραπανω.

Καλυτερα λοιπον να επισκευτεις εξειδικευμενο καταστημα κλιματισμου...

Link to comment
Share on other sites

FUJITSU ASYA9LC.. Τι σας λέει?

 

Αν ειναι Κινεζικο θα προτεινα να το αποφυγεις....μαλλον φασον ειναι.

Με αναζητιση δεν ειδα να κυκλοφορει αρκετα ...ειτε ειναι νεο μοντελο ή για άλλες αγορες και δεν γραφεις και σε τι τιμη το βρηκες αν ειναι αυτη το δελεαρ επιλογης.-Παντως καπου αναφερεται να εχει ονομαστικες προδιαγραφες αντοχης σε θερμοκρασιες καλυτερες απο αλλα μοντελα της Fujitsu.Τωρα ποσο ισχυουν άλλη ιστορια...

Link to comment
Share on other sites

Για οσους μπορουν,ή θελουν, να διαθεσουν το ποσον,ενα ειναι "το χρωμα".

Daikin Ururu Sarara.(Που σημαινει,υγρανση-αφυγρανση,μιας και αυξανει την υγρασια,αν αυτο χρειαστει).

Εβαλα στο δωματιο της υπεργηρης μανας μου,και ειναι αλλο πραμα.

Λες και εισαι στο δασος,και το πρωι που μπαινεις μεσα,ΔΕΝ μυριζει ο χωρος,αφου τραβαει αερα και απ εξω και κανει ανανεωση,οπως στα αυτοκινητα.

Το μονο που το κανει αυτο,απ ο,τι ξερω.

9000Btu,και σε λεφτα,"μόνο" 1.035 Ευρα.ΜΕ την αποσυρση.

Ναι,καταλαβαινω τι λετε,αλλα τ αξιζει.

Της hitachi καινοτομία είναι..

Εχω παρόμοιο κλιματιστικο hitachi,το μονο που δεν ξέρω αν κάνει ομως,ειναι υγρανση αφυγρανση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κανει το Ηitachi εν λειτουργια,απλα όταν σβησεις το μηχανημα μπορει να κανει αφυγρανση κλπ.

Μονο ανανεωση αερα κανει όπως διαφημιζει (αλλα διαφορετικα απο το daikin που λειτουργει αυτο μονο με την θερμανση).Επίσης με διαφορες θερμοκρασιας πανω απο 5-7 βαθμους σταματανε ολα για αποφυγη δημιουργιας υδρατμων.

 

Επίσης όταν οι πατεντες αυτες δεν εχουν γενικευτει σε πολλα μοντελα και σε διαφορετικες ισχυς στην γκαμα τους ως τωρα,και βλεπουμε ότι οι άλλες εταιριες επιμενουν σε εξελιξη καθαρισμου του αερα ,φαινεται οτι καπου δεν δουλεουν στην πραξη σωστα αυτα τα συστηματα όπως εχουν παρουσιαστει ως τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Γραφουν τα χαρακτηριστικα στα φυλλαδια καθε μοντελου πόσο μηκος σωληνωσεων αντεχουν και με ποιο τροπο ισχυουν.Συνηθως ομως για το θεμα σου πρεπει να κοιταξεις σε σοβαρες φιρμες και σε ανωτερης κατηγοριας μοντελα,που κοστιζουν παραπανω.

Καλυτερα λοιπον να επισκευτεις εξειδικευμενο καταστημα κλιματισμου...

 

οκ εχεις δικιο. ομως περιπου ή απο δικο παραδειγμα στο κλιματιστικο σας ποση αποσταση εχετε;

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω στην δουλεια μου σε γραφειο τωρα που διαβαζω το μηνυμα σου.

Εχει Sharp Japan κοντα 10ετιας 18000ΒΤU, με σωληνωσεις 2-3 μετρα και υψος 3+ μετρα το εξωτερικο κουτι.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή η αποσταση της εξωτερικη με την εσωτερικη μοναδα είναι περιπου 6μ.

οκ νομιζω οτι ειναι στα λογικα πλαισια. τωρα θα πρεπι να ρωτησω αν μπορω και περισσοτερο. Δηλαδη πχ 15 μετρα.

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

παιδιά θέλω να αγοράσω κλιματιστικό απο 18000ΒΤU ως 24000BTU.

Χθες έκανα μια βόλτα στα μαγαζιά και είδα τα εξής μοντέλα

1) Daikin ftxs50g http://www.daikin.gr/products/for_your_home/one_room_solution/wall_mounted/heating/default.jsp

 

 

2) Fujitsu ASYB24LD http://www.fgeurope.gr/ns/index.php?about=22&pcat=5&prod=150

 

 

 

3) Mitsubishi SRK63ZE-S1 http://www.store.comfortableclimate.co.uk/product_details.php?item_id=50

 

 

To fujitsu είναι 24άρι με φίλτρο πλάσμα.

Το DAIKIN είναι 18αρι

και το Mitsubishi είναι 21αρι.

Στα χρήματα μου βγαίνουν και τα τρία το ίδιο και από BTU νομίζω ότι με καλύπτει και το 18άρι.

Ποιο από τα τρία να πάρω;

Link to comment
Share on other sites

Mitsubishi SRK63ZE-S1

 

Απο τα καλύτερα κλιματιστικά της αγοράς:)

Eιναι ημιεπαγγελματικό....εχει πολλές ευκολίες,ροή αερα μεχρι 15 μέτρα ,φτανει μέχρι 24000 BTU στο max για 15',εχει σταθερο ιονιστή όπως όλα τα Mitsubishi Ηeavy, εχει 2 φιλτρα,λειτουργία dry,ενεργή λειτουργία με κουμπί κατά βρώμικου αέρα (αντιαλλεργίας σαν ενεργό ιονιστη) κλπ

 

Ομως όπως όλα τα Mitsubishi heavy είναι λίγο άσχημο το εσωτερικό κουτί,αλλά και το εξωτερικό κουτί ειναι κτήνος (heavy κατασκευή γαρ για αντοχή) πάει πάνω απο 60 κιλά,οπότε κοίτα σε έκθεση αν σε βολεύει.Επίσης νομιζω ότι μόνο με παραγγελία υπάρχει διαθέσιμο και με τις ελλείψεις που υπάρχουν στην αγορά λόγω απόσυρσης ,ίσως περιμένεις αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

Mitsubishi SRK63ZE-S1

 

Απο τα καλύτερα κλιματιστικά της αγοράς:)

Eιναι ημιεπαγγελματικό....εχει πολλές ευκολίες,ροή αερα μεχρι 15 μέτρα ,φτανει μέχρι 24000 BTU στο max για 15',εχει σταθερο ιονιστή όπως όλα τα Mitsubishi Ηeavy, εχει 2 φιλτρα,λειτουργία dry,ενεργή λειτουργία με κουμπί κατά βρώμικου αέρα (αντιαλλεργίας σαν ενεργό ιονιστη) κλπ

 

Ομως όπως όλα τα Mitsubishi heavy είναι λίγο άσχημο το εσωτερικό κουτί,αλλά και το εξωτερικό κουτί ειναι κτήνος (heavy κατασκευή γαρ για αντοχή) πάει πάνω απο 60 κιλά,οπότε κοίτα σε έκθεση αν σε βολεύει.Επίσης νομιζω ότι μόνο με παραγγελία υπάρχει διαθέσιμο και με τις ελλείψεις που υπάρχουν στην αγορά λόγω απόσυρσης ,ίσως περιμένεις αρκετά.

 

Για 60μ2 θα μου φτάσει αυτό το μοντέλο ή να κοιτάξω για μεγαλύτερο;

Από την εμπειρία μου νομίζω ότι είναι καλά αλλά οι πιο πολλοί μου πρότειναν 24αρι.

Link to comment
Share on other sites

Τα καταστήματα λένε ότι θέλουν ανάλογα που παίρνουν μεγαλύτερες προμήθειες,η πράξη μετρά στην πραγματική ποιότητα αλλά και υποστήριξη μετά.

H απόδοση που αναφέρεται είναι σχετική σε κάθε εταιρία (πως το έχει μετρήσει) και εξαρτάται και από επι μέρους κλιματολογικές συνθήκες σε συνδιασμό...Επίσης εξαρτάται κατά πόσο ένα κλιματιστικό πετυχαίνει γρήγορα την θερμοκρασία αλλά και την κρατά σταθερή μετά (από τα υλικά κατασκευής του).

 

Το συγκεκριμένο Mitsubishi είναι ημιεπαγγελματικό.

Η ίδια σειρά και στα 3 μοντέλα που έχει με διαφορετικές ισχύς,έχει τα ίδια υλικά και μόνο μια πλακέτα αλλάζει που ρυθμίζει την τουρπίνα.

Το έχω δει σε συνολικό χώρο 120m2 ν'αποδίδει και ο αέρας να φτάνει σε ημιόροφο-Οπως ανέφερα η ροή αέρα φτάνει 15 μέτρα (x 2 ή 3 μ πλάτος) και max. βγάζει 24000ΒΤU,ενώ αναφέρεται σαν 22000ΒTU ονομαστικά από την εταιρία.

 

ΕDIT : Υπολόγισε καλύτερα την διαρύθμιση του χώρου σου,και το τοποθετείς κάπου ανάλογα αν κρίνεις σε βολεύει το συγκεκριμένο μηχάνημα.

Link to comment
Share on other sites

Τα καταστήματα λένε ότι θέλουν ανάλογα που παίρνουν μεγαλύτερες προμήθειες,η πράξη μετρά στην πραγματική ποιότητα αλλά και υποστήριξη μετά.

H απόδοση που αναφέρεται είναι σχετική σε κάθε εταιρία (πως το έχει μετρήσει) και εξαρτάται και από επι μέρους κλιματολογικές συνθήκες σε συνδιασμό...Επίσης εξαρτάται κατά πόσο ένα κλιματιστικό πετυχαίνει γρήγορα την θερμοκρασία αλλά και την κρατά σταθερή μετά (από τα υλικά κατασκευής του).

 

Το συγκεκριμένο Mitsubishi είναι ημιεπαγγελματικό.

Η ίδια σειρά και στα 3 μοντέλα που έχει με διαφορετικές ισχύς,έχει τα ίδια υλικά και μόνο μια πλακέτα αλλάζει που ρυθμίζει την τουρπίνα.

Το έχω δει σε συνολικό χώρο 120m2 ν'αποδίδει και ο αέρας να φτάνει σε ημιόροφο-Οπως ανέφερα η ροή αέρα φτάνει 15 μέτρα (x 2 ή 3 μ πλάτος) και max. βγάζει 24000ΒΤU,ενώ αναφέρεται σαν 22000ΒTU ονομαστικά από την εταιρία.

 

ΕDIT : Υπολόγισε καλύτερα την διαρύθμιση του χώρου σου,και το τοποθετείς κάπου ανάλογα αν κρίνεις σε βολεύει το συγκεκριμένο μηχάνημα.

 

Σ'ευχαριστώ φίλε για την βοήθειά σου.Θέλω να σε ρωτήσω κάτι τελευταίο.

Επειδή σε λίγους μήνες θα υπάρχει μωρό στο σπίτι , μήπως θα είναι προτιμότερο να πάρω το fujitsu που έχει το φίλτρο πλάσμα;

Πρέπει να αποφασήσψ σήμερα γιατί οι επιδοτήσεις τελειώνουν.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είμαι μεταξύ αυτών των τριών και ήθελα την άποψη κάποιου ποιο σχετικού..

 

MSZ-FD 25VA vs SRK/SRC25ZGX-S vs SRK/SRC25ZG-S

 

Το πρώτο είναι MITSUBISHI ELECTRIC, το δεύτερο και το τρίτο MITSUBISHI HEAVY.

Link to comment
Share on other sites

Kοιτάς από τα Mitsubishi heavy SRK/SRC25ZGX-S λόγω ότι είναι πιό καλή κατασκευή και μια lite έκδοση αυτού που συζητάμε.

 

Επειδή σε λίγους μήνες θα υπάρχει μωρό στο σπίτι , μήπως θα είναι προτιμότερο να πάρω το fujitsu που έχει το φίλτρο πλάσμα;

Πρέπει να αποφασήσψ σήμερα γιατί οι επιδοτήσεις τελειώνουν.

 

Δεν είναι κάτι ιδιαίτερο,όλες οι καλές φίρμες έχουν πλέον φίλτρο πλάσμα στα καλά μοντέλα τους (και το λένε και διαφορετικά) και λειτουργεί παρόμοια.Το Μitsubishi έχει 2 φίλτρα και ενεργό καθαρισμό μεσω πλήκτρου κατά αλλεργίας κλπ.

 

Τα Fujitsu είναι φθηνότερα από όλα τα κλιματιστικά που ανέφερες αρχικά ,και αν δεν είναι Κίνας είναι απλά αξιόπιστο ,αλλά όχι τόσο με επιδόσεις που διαφημίζουν (καθώς διαβάζω σε φυλλάδια τις μετράνε με ορισμένες συνθήκες σε σχέση με άλλες εταιρίες,όχι πως των άλλων είναι τόσο αξιόπιστες,αλλά οι τιμές είναι χαμηλότερες στην Fujitsu) και επίσης δεν έχει κάτι ξεχωριστό από άλλα κλιματιστικά.Στα θετικά του είναι ότι τα Fujitsu έχουν καλό και φθηνό σερβις.

 

Για να σε προλάβω,επειδή είχες και κάποιο Daikin σαν επιλογή,το απορρίπτω επίσης τόσο συγκριτικά ......αλλά και σε συνδιασμό με τους λόγους που έχω αναφέρει στην προηγούμενη σελίδα....οπότε θα έλεγα πάλι Mitsubishi για όλα όσα ανέφερες θες.

 

Aν δεν σου αρέσει κάτι από όλα αυτά σε λεπτομέρειες,κοίτα και σε άλλες φίρμες όπως Panasonic,Ηitachi καθώς το κλιματιστικό είναι συσκευή που θα την κρατήσεις χρόνια...ενδεικτικά μερικά καλά μοντέλα που γνωρίζω (και με καλό σχεδιασμό μέσα-έξω):

 

http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?19937

 

http://www.aposto.gr/full_product.php?prod_id=E24HKE%20S

 

ΕDIT-1 : Για την επιδότιση πάρε τηλ. στο http://allazoklima.gr/ να ρωτήσεις τι γίνεται από πλαφόν στην περιοχή σου.Mη σου λένε βλακείες οι κατατηματάρχες για να σε πιέσουν για αγορά.Οπως ήδη ανέφερα ,υπάρχουν ελλείψεις στην αγορά από τον χαμό που έγινε,εκκρεμούν παραγγελίες από νέες εισαγωγές και πολλοί ακυρώνουν λόγω της καθυστέρισης ,καθώς πρέπει η πώληση-απόσυρση παλιού να γίνει σε ορισμένο χρόνο.Οπότε από διαθεσιμότητα επιδότισης όλο και κάτι μένει ακόμα.

 

EDIT-2 : Υπόψη κλιματιστικό 24000 BTU θέλει >20Α ασφάλεια στο ηλεκτρικό πίνακα,αν έχεις μονοφασικό ρεύμα.Τα μικρότερα BTU δουλεύουν με 16Α

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...