Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παίδες ,για πείτε την γνώμη σας για τα φορητά-επιτραπέζια κλιματιστικά!!

Βασικά το ξέρω πως δεν είναι πρακτικά , μιας και έχουν ένα σωλήνα που πρέπει να βλέπει προς παράθυρο για να βγάζουν τον ζεστό αέρα...απλά θα νοικιάζω για το καλοκαίρι στην Αθήνα και θέλω κάτι πρόχειρο, αλλά να κάνει δουλειά!

Είδα ενα της F & U και είναι 3 σε 1 , έχει κρυο-ζεστη-και για υγρασία...

Γράφω απο κινητό και δεν παίζει να βρω linκs και τέτοια...

Για πείτε την γνώμη σας ή αν έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο!

Το παραπάνω που λέω ,έχει 330 ευρώ αν θυμάμαι καλά!

Τhanks ... :-)

Link to comment
Share on other sites

Gia ta Daikin ti gnwmi exete?

http://www.daikin.gr/

Απ'όσο γνωρίζω θεωρούντα τα καλύτερα μαζί με τα mitsubishi.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοιγω νεο θεμα..ρωταω εδω!

 

ενας καλο ανεμιστηρας ποσα watt πρεπει να ειναι.επισης ανεμιστηρας επιτραπεζιος εχει καλη αποδοση??

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδια σκεφτομαι να τοποθετησω στο σαλονι κλιματιστικο ''εδαφους'' γιατι με εξυπηρετει καλυτερα.

κατι δηλαδη σαν αυτο:

 

http://www.studioklima.gr/Mitsubishi_Smart_Air-conditions_003.asp

 

Εχει κανεις εμπειρια απο κατι τετοιο;

Ο αερας διανεμεται σωστα;

Ειναι λιγοτερο αποτελεσματικο απ' οτι το οροφης;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σκεφτομαι να τοποθετησω στο σαλονι κλιματιστικο ''εδαφους'' γιατι με εξυπηρετει καλυτερα.

κατι δηλαδη σαν αυτο:

 

http://www.studioklima.gr/Mitsubishi_Smart_Air-conditions_003.asp

 

Εχει κανεις εμπειρια απο κατι τετοιο;

Ο αερας διανεμεται σωστα;

Ειναι λιγοτερο αποτελεσματικο απ' οτι το οροφης;

 

εχουμε τετοιο στο σαλονι, 24000ΒΤU της LG.

μια χαρα παει ο αερας παντου αφου ρυθμιζεις τις φτερουγες.

Link to comment
Share on other sites

Για 1 aircontition δεν αξιζει τον κοπο η τα χρηματα.

Αν το δουλευεις 8 ωρες την μερα για ενα καλοκαιρι,θα γλυτωσεις κανα 50ευρω τη σαιζον,συμφωνα με αλλα ποσταρισματα,αλλα θα εχεις δωσει κανα 600 για την αγορα inverter(το υπολογιζω με την αποσυρση παλιου.Ειναι πανακριβα τα ατιμα).....

Πας για αποσβεση το.....2021.

Σιγα,κοβεις 3 καφεδες τον μηνα και εισαι οκ και με το παλιο.....:lol:

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Τα καινούρια της mitsubishi είναι τα MSZ FD. Είναι κατά 50% πιο οικονομικά από τα προηγούμενα. Τεράστια διαφορά.

 

Απλά είναι διαθέσιμα από ειδικά καταστήματα. Κωτσόβολος, κλπ. έχουν τα MSZ-GA, κλπ.

 

H διαφορα καταναλωσης υπαρχει μεν, δεν ειναι παντως 50%. Υπαρχει φυσικα και μια διαφορα τιμης το GA ειναι περιπου στα 845 ευρω ενω το FD στα 1015 ευρω (http://www.kokotas.gr)

Link to comment
Share on other sites

Για 1 aircontition δεν αξιζει τον κοπο η τα χρηματα.

Αν το δουλευεις 8 ωρες την μερα για ενα καλοκαιρι,θα γλυτωσεις κανα 50ευρω τη σαιζον,συμφωνα με αλλα ποσταρισματα,αλλα θα εχεις δωσει κανα 600 για την αγορα inverter(το υπολογιζω με την αποσυρση παλιου.Ειναι πανακριβα τα ατιμα).....

Πας για αποσβεση το.....2021.

Σιγα,κοβεις 3 καφεδες τον μηνα και εισαι οκ και με το παλιο.....:lol:

Και σε 2 χρονια χαλάει το παλιο και το πληρώνεις ολόκληρο. Και αν 15-20 ετων για καθε 1 ωρα του παλιου έχεις 3 στο καινούργιο σε κατανάλωση

Link to comment
Share on other sites

Η παραπάνω καταγελία εστάλει και στον Συνήγορο του Πολίτη, και θα δημοσιευτεί και στις εφημερίδες ονομαστικά με συγκεκριμένη καταγγελία κατά του καταστήματος.

 

Ο Συνήγορος του Πολίτη είναι αρμόδιος για υποθέσεις που αναφέρονται στις υπηρεσίες:

 

1.του δημοσίου

2.των οργανισμών τοπικής αυτοδιοίκησης (κοινότητες, δήμοι, νομαρχίες)

3.των λοιπών νομικών προσώπων δημοσίου δικαίου

4.των επιχειρήσεων κοινής ωφέλειας (ΕΥΔΑΠ, ΔΕΗ, ΕΛΤΑ κ.λπ.)

5.των κρατικών νομικών προσώπων ιδιωτικού δικαίου, των δημόσιων επιχειρήσεων, των επιχειρήσεων των οργανισμών τοπικής αυτοδιοίκησης και των επιχειρήσεων των οποίων τη διοίκηση ορίζει άμεσα ή έμμεσα το δημόσιο με διοικητική πράξη ή ως μέτοχος. Εξαιρούνται οι τράπεζες και το Χρηματιστήριο Αξιών Αθηνών.

 

Μήπως θα έπρεπε να στείλεις την καταγγελία στον Συνήγορο του Καταναλωτή ?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα mitsubishi MSZ-HC και έμεινα πολύ ευχαριστημένος καμία σχέση με τα παλιά που είχα.

Το μόνο που δεν έχει αυτή η σειρά είναι το κουμπί για τον ύπνο και δίνει το απλό τηλεχειριστήριο αλλά έχει μία ρύθμιση που δεν σε κτυπάει καθόλου ο αέρας πάνω σου, αυτό επιταχύνεται γιατί περιστρέφεται 180 μοίρες η περσίδα και η ρύθμιση περιοχής είναι πάνω στην περσίδα.

 

Μπορεί να έχει λίγο θόρυβο παραπάνω από την σειρά G αλλά κάνει 20 % περισσότερη οικονομία στο ρεύμα.

 

Σε γενικές γραμμές έμεινα ευχαριστημένος αλλά ένα αρνητικό που βρήκα είναι ότι άλλο τηλεχειριστήριο είχε η εικόνα που το έβλεπα και άλλο η συσκευασία που πήρα.

 

Για μένα όλοι η σειρά της mitsubishi είναι κορυφή και αν δεν ήταν τόσοι ακριβή η σειρά F θα έβαζα αυτήν αλλά το κόστος ήταν μεγάλο αν υπολογίσεις και την εγκατάσταση που αυτόν τον καιρό ζητάνε ότι θέλουν.

 

Από 130-150 ευρώ που ζητάγανε και εγώ τους έλεγα με τόσα παίρνω άλλο ένα και ευτυχώς βρήκα έναν γνωστό που μου πήρε 100 ευρώ για κάθε κλιματιστικό που άλλαξα από τα πάρουν ξένοι καλύτερα ο γνωστός μου.

 

Αν σας ζητάνε πολλά για αλλαγή μπορείτε να την κάνετε και μόνη σας κοροιδεύουν ότι παίρνει χρόνο απλά το βάζετε μπρος και μετά το σταματάτε για να γίνει κυκλοφορία του υγρού.

 

Από την εξωτερική μονάδα στην εσωτερική αλλά θέλει προσοχή όταν κόψετε τα καλώδια στην εξωτερική μονάδα πρέπει να τα τσακίσετε γιατί έτσι μόνο μπορεί να ξανά τοποθετηθεί.

 

Όλοι η φασαρία παίρνει 5 λεπτά γιατί αν κόψετε να καλώδια στην έξω μονάδα τραβάς την εσωτερική και βγαίνει με την μία και μένει μόνο μετά η βάση που το κράταγε.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει κανενα καταστημα με δωρεαν τοποθετηση κλιματιστικων;
www.e-offer.gr Οι καλύτερες προσφορές, και προτάσεις-συμβουλές αγοράς!
Link to comment
Share on other sites

Ράδιο αθήναι μου ζήταγε 15 να τα φέρει και 15 να τα πάρει, ακόμα 100 δεν θυμάμαι καλά κάπου εκεί η τοποθέτηση και μόνο 6 μήνες μου έδεινε δόσεις.

Αν ήθελα δόσεις μέχρι και 12 μήνες την διαφορά του ποσού είχα προσά αύξηση 4 % επί του ποσού.

 

Ο κοτσόβολος μου είπε 15 ευρώ η μεταφορά δεν θυμάμε αν μου είπε τιμή για να έρθει να τα πάρει και γύρω στα 100 ή λίγο παραπάνω η τοποθέτηση.

 

Σε έναν που ήταν μέσα στην λίστα του αλλάζω κλίμα και είχε την σειρά F μου είπε 150 η τοποθέτηση και όταν του είπα είναι πολλά μου το πήγε 130.

 

Τελικά πήγα στην experthellas που έκανε δωρεάν μεταφορά και 16 άτοκες και αν ήθελα μου έστελνε συνεργείο που έπερνε 100 ευρώ.

 

Ευτυχώς είχα έναν γνωστό που έβαζε κλιματιστικά τον φώναξα και αντί να τα πάρουν οι ξένοι τα έδωσα στον γνωστό μου.

 

Πήρα ένα 9 και ένα 12 τιμή 487,50 και 559,65 με την επιδότηση και χωρίς είχαν 750 και 861 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις κατι για τα Ururu Sarara,της Daikin;

Το γραφω γιατι θελω να βαλω ενα πολυ καλο για τη μανα μου,που ειναι πολυ μεγαλη σε ηλικια και θελω να την εχω στη "συντηρηση".

Η εναλλακτικη,ειναι ενα LG νεας γενιας,με ενα σωρο φιλτρα μεσα.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

θοδωρη το ururu ειναι οτι καλυτερο υπαρχει σε κλιματιστικο αλλα και η τιμη του ειναι λιγο ακριβη αυτο που ξεχωριζει ειναι ο αερας του περιβαλοντος ο οποιος προκλιματιζεται πριν μπει στο χωρο σου κανει αερισμο του χωρου κτλ
Link to comment
Share on other sites

θοδωρη το ururu ειναι οτι καλυτερο υπαρχει σε κλιματιστικο αλλα και η τιμη του ειναι λιγο ακριβη αυτο που ξεχωριζει ειναι ο αερας του περιβαλοντος ο οποιος προκλιματιζεται πριν μπει στο χωρο σου κανει αερισμο του χωρου κτλ

Μωρε εγω,την εκανα την κουτουραδα,και πηρα ΔΥΟ Daikin.Το 60F, 22.000 btu,μιας και δεν υπηρχε ururu σ αυτη την ισχυ,και το ururu sarara,με τα 9500btu.

ΤηνΤεταρτη μαλλον,θα τα βαλουν,οπότε,αν δω κατι καλο απο το ururu,θα το γραψω.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Με την ευκαιρία της επιδότησης αποφάσισα να αλλάξω το ομολογουμένως παλικάρι lg 9000btu που έχω εδώ και 6 χρόνια στο δωματιάκι μου, κυρίως λόγω του inverter , επειδή το δουλεύω αρκετά και χειμώνα και καλοκαίρι (το δωμάτιο είναι σε ταράτσα φουλ εκτεθημένο!).Το θέμα είναι πως μου έχει κολλήσει να πάρω καλό κλιματιστικό-9ρι πάντα, που να ενσωματώνει ιονιστή και συστήματα καθαρισμού του αέρα διότι αν και στο δωμάτιο δεν καπνίζω πολύ (3-4 τσιγάρα) , όταν κλείνω τα παράθυρα με ανοικτό κλιματισμό νιώθω την ατμόσφαιρα να βαραίνει ΠΟΛΥ άσχημα ανεξαρτήτως αν καπνίζω ή όχι.Μετά την αναζήτηση μου κατέληξα στις εξής επιλογές στα 9000btu με ιονιστή : (η επιλογή του καταστήματος είναι τυχαία)

 

1)http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?10858

2)http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?28259

3)http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?16869

Αν και κλίνω προς toyotomi εσείς τι θα προτιμούσατε? Έχετε να αντιπροτείνετε κάτι άλλο? Κάλά λογια άκουσα και για το toshiba air exchanger αλλά νομίζω πως δεν ενσωματώνει σύστημα ιονιστή.Ευχαριστώ.

 

edit : Τελικά δεν είναι ξεκάθαρο αν το lg έχει ενσωματωμένο ιονιστή...:confused:

Link to comment
Share on other sites

Μωρε εγω,την εκανα την κουτουραδα,και πηρα ΔΥΟ Daikin.Το 60F, 22.000 btu,μιας και δεν υπηρχε ururu σ αυτη την ισχυ,και το ururu sarara,με τα 9500btu.

ΤηνΤεταρτη μαλλον,θα τα βαλουν,οπότε,αν δω κατι καλο απο το ururu,θα το γραψω.

 

Επειδή και εγώ αγόρασα ενα ururu sarara μου είπανε οτι χρειάζεται το συνεργείο που θα στο εγκαταστήσει να είναι εξιδεικευμένο ισχύει?Ψάχνω λοιπόν να βρώ το κατάλληλο συνεργείο λοιπόν,γνωρίζεις κανέναν?

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

εγω ειδα μολις σε διαφειμιση στην τηλεοραση οτι ο kotsovolos σε αγορα κλιματιστικου inverter δινει την εγκατασταση Δωρεαν :)
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Με την ευκαιρία της επιδότησης αποφάσισα να αλλάξω το ομολογουμένως παλικάρι lg 9000btu που έχω εδώ και 6 χρόνια στο δωματιάκι μου, κυρίως λόγω του inverter , επειδή το δουλεύω αρκετά και χειμώνα και καλοκαίρι (το δωμάτιο είναι σε ταράτσα φουλ εκτεθημένο!).Το θέμα είναι πως μου έχει κολλήσει να πάρω καλό κλιματιστικό-9ρι πάντα, που να ενσωματώνει ιονιστή και συστήματα καθαρισμού του αέρα διότι αν και στο δωμάτιο δεν καπνίζω πολύ (3-4 τσιγάρα) , όταν κλείνω τα παράθυρα με ανοικτό κλιματισμό νιώθω την ατμόσφαιρα να βαραίνει ΠΟΛΥ άσχημα ανεξαρτήτως αν καπνίζω ή όχι.Μετά την αναζήτηση μου κατέληξα στις εξής επιλογές στα 9000btu με ιονιστή : (η επιλογή του καταστήματος είναι τυχαία)

 

1)http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?10858

2)http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?28259

3)http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?16869

Αν και κλίνω προς toyotomi εσείς τι θα προτιμούσατε? Έχετε να αντιπροτείνετε κάτι άλλο? Κάλά λογια άκουσα και για το toshiba air exchanger αλλά νομίζω πως δεν ενσωματώνει σύστημα ιονιστή.Ευχαριστώ.

 

edit : Τελικά δεν είναι ξεκάθαρο αν το lg έχει ενσωματωμένο ιονιστή...:confused:

 

Αυτό που κάνει ακριβώς για την δουλειά που το θέλεις είναι αυτό:

http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?13405

 

Καλύτερα να απευθυνθείς σε εξιδεικευμένο κατάστημα κλιματισμού,ώστε να γίνει και σωστή μελέτη του χώρου από μηχ.μηχανικό και σωστή εγκατάσταση;)

 

Y.Γ:Τις περισσότερες φορές τα καταστήματα κλιματισμού είναι πιο φθηνά από τα ηλεκτρομάγαζα για πολλούς και διάφορους λόγους,όπως π.χ χαμηλότερο κόστος λειτουργίας...

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και 'γω κάτι, μια και απ' ότι βλέπω στο thread αυτό δραστηριοποιούνται και σχετικά άτομα...

 

Ενδιαφέρομαι να αλλάξω το κλιματιστικό που έχω στον χώρο μου (περίπου 40m²) με ένα νέο, συμμετέχοντας στο πρόγραμμα αλλάζω ΚΛΙΜΑτιστικό κ.λπ.. Έχω καταλήξει πως λόγω μη ηλιασμού, καλής σχετικά μόνωσης, αλλά κυρίως λόγω μη απαίτησης θέρμανσης από το μηχάνημα, στα 12000 BTU περίπου. Αυτό που έχω τώρα είναι ένα TRANE της δεκαετίας του '80, το οποίο φαίνεται βέβαια να λειτουργεί καλά, μάλλον 12άρι κι αυτό.

 

Ερευνώντας τον σχετικό πίνακα του υπουργείου, βλέπω στην πρώτη σελίδα μερικά μοντέλα της "Ariston Thermo" με EER = 4.2 και τιμή 635 μόνο! Είναι (από άποψης EER) στην 2η θέση, μετά το "TOSHIBA SUPER DAISEIKAI 5 RAS-13PAVP-E/RAS-13PKVP-E" με EER = 4.55 και τιμή 1400!

 

What's the catch; Υπάρχει κάποιος λάκκος στη φάβα;

Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα είναι: Μήπως τελικά με τις θερμοκαρσίες που προβλέπονται για φέτος, ΔΕΝ ειναι απαραίτητο το κλιματιστικο???:O
Από πείσμα θα ζω στην έρημη χώρα...
Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα είναι: Μήπως τελικά με τις θερμοκαρσίες που προβλέπονται για φέτος, ΔΕΝ ειναι απαραίτητο το κλιματιστικο???:O

 

καλα αυτο μεγαλη ιστορια. εχω βαλει κλιματιστικο εδω και ενα μηνα και το εχω αναψει κυριολεκτικα μονο ενα μεσημερι για μιση ωρα. Απλα δεν χρειαστηκε.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...