Jump to content

Παγκόσμια Καρτοκινητή Τηλεφωνία


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ενδιαφέρομαι για την PlanetSim ( http://planetsim.gr/arhokhikee_selida/ ) αλλά δε βλέπω πουθενά πόση είναι η χρέωση αυτού που σε καλεί, από Ελλάδα, κινητό ή σταθερό.

Γνωρίζει κάποιος πόση είναι η χρέωση αυτή;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 310
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

http://planetsim.gr/perhoigrhoaphee_epsilonpeerhoesias/

 

Πολύ φθηνό κόστος κλήσης από Ελλάδα (0,32€/λεπτό από σταθερό ΟΤΕ, 0,22-0,27€/λεπτό από εναλλακτικούς παρόχους)

 

* Κόστος πρόσβασης και το κόστος 0,20 ευρώ/λεπτό μέσω χρονοκαρτών ARGO της εταιρέιας μας.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πρέπει να μάθω να ψάχνω καλύτερα (κι όχι μόνο τις σελίδες των τιμοκαταλόγων) :O:O:O

 

Σε ευχαριστώ πολύ Vasileios. :)

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να πάρω μαι τέτοια κάρτα εν όψη του ταξιδιού μου στην Ινδονησία.

Επειδή μόλις τώρα ενδιαφέρθηκα για το προϊόν αυτό έχω μερικές απορίες.

Είδα την travelsim και διάβασα και το παρόν νήμα.

Και ρωτώ:

Πρέπει να δώσω 36 ευρώ για να την αγοράσω και να μου τη στείλουν.

-Λέει πως κάνει 3-7 μέρες κάνει να έρθει; Συμβαίνει έτσι ή καθυστερεί;

-Και τι είναι; Ένας απλός φάκελος που έρχεται σαν αλληλογραφία στο σπίτι μέσω ΕΛΤΑ;

-Όταν κάνεις ανανέωση για πόσο καιρό ισχύουν τα χρήματα που βάζεις;

-Όποιος με καλεί θα χρεώνεται κόστος κλήσης προς κινητό Εσθονίας;

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να πάρω μαι τέτοια κάρτα εν όψη του ταξιδιού μου στην Ινδονησία.

Επειδή μόλις τώρα ενδιαφέρθηκα για το προϊόν αυτό έχω μερικές απορίες.

Είδα την travelsim και διάβασα και το παρόν νήμα.

Και ρωτώ:

Πρέπει να δώσω 36 ευρώ για να την αγοράσω και να μου τη στείλουν.

-Λέει πως κάνει 3-7 μέρες κάνει να έρθει; Συμβαίνει έτσι ή καθυστερεί;

-Και τι είναι; Ένας απλός φάκελος που έρχεται σαν αλληλογραφία στο σπίτι μέσω ΕΛΤΑ;

-Όταν κάνεις ανανέωση για πόσο καιρό ισχύουν τα χρήματα που βάζεις;

-Όποιος με καλεί θα χρεώνεται κόστος κλήσης προς κινητό Εσθονίας;

 

Αντιστοιχη με αυτη την κάρτα μπορείς να αγοράσεις και από Ελλάδα. Λέγεται planetsim. Δες http://www.planetsim.gr

 

Το κόστος για να σε καλούν είναι κόστος προς κινητο Εσθονίας, τουλάχιστον από ΟΤΕ

Link to comment
Share on other sites

-Λέει πως κάνει 3-7 μέρες κάνει να έρθει; Συμβαίνει έτσι ή καθυστερεί;

 

7 με 10 μερες....περισσοτερο οχι

 

 

-Και τι είναι; Ένας απλός φάκελος που έρχεται σαν αλληλογραφία στο σπίτι μέσω ΕΛΤΑ;

 

σχεδον σιγουρο θα ειναι συστημενος

 

-Όταν κάνεις ανανέωση για πόσο καιρό ισχύουν τα χρήματα που βάζεις;

 

καθε 24 μηνες πρεπει να κανεις μια χρεωσιμη κληση η να στελνεις ενα μηνυμα (καλυτερα διοτι ειναι πιο φθηνο)....

 

 

-Όποιος με καλεί θα χρεώνεται κόστος κλήσης προς κινητό Εσθονίας;

 

ναι....υπαρχουν και διαφορες χρονοκαρτες οπου θα βρεις καλυτερες τιμες....

...τα κινητα της Q εχουν χρεωση για εσθονια οσο και οι εθνικες κλησεις....;)

 

οσο για την planetsim θα την βρεις στην ομονοια και αλλου....εχει 29,90 με 11,90 χρονο ομιλιας...αλλα προσοχη...βλεπω οτι εχει λιγο διαφορετικες τιμες για τις κλησεις....και γραφει οτι δεν εχει ημερομηνια ληξης....τσεκαρετο...

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

χαίρεται

μήπως υπάρχει καμιά τέτοια κάρτα που να την αγοράζεις

και να την ανανεώνεις δίχως τράπεζες και μπλεξίματα???

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Κάποιος που να έχει χρησιμοποιήσει αυτή τη κάρτα; http://www.mobilitypass.com/global_voice_sim_card.html

斯塔夫罗斯 :O

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Επειδη στο site της planetsim δεν εβγαλα ακρη, για σερφαρισμα στο internet, τι χρεωσεις υπαρχουν?

Kατι λεει για gprs, αλλα δεν καταλαβαινω.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα την Planetsim από την Ομόνοια πριν 3 βδομάδες για να την πάρω μαζί μου στην Ινδονησία.

Μάλιστα πριν φύγω μίλησα στο τηλέφωνο με τον ίδιο τον κο Πετρουλάκη τον εισαγωγέα γιατί ήθελα να ενεργοποιήσω άμεσα την δυνατότητα ανανέωσης μέσω ιντερνετ, και ήταν πολύ επεξηγηματικός! :)

Τώρα, όσο αφορά την χρήση της, έκανα 2 επιτυχημένες εξερχόμενες κλήσεις και ο ήχος δεν μπορώ να πω ότι ήταν και τέλειος, ας πούμε έστω ότι ήταν καλός, αν και είχε αυτό το εφέ που δεν μπορούν να μιλήσουν και οι δύο συνομιλητές ταυτόχρονα.

Και αν κατάλαβα καλά η διάρκεια της κλήσης μετράει από την ώρα που απαντάς στην κλήση που σου κάνει η πλανετσιμ οπότε αν ο άλλος απαντήσει μετά από 1 λεπτό πχ εσύ χρεώνεσαι.

Επίσης σαν να μου φάνηκε ότι χρεώθηκα και σε μία κλήση που έκανα και ο καλούμενος δεν απάντησε ποτέ;;;

 

Και δεν είχε και ειδοποιήση χαμένων κλήσεων. Όσοι με πήραν και το είχα κλειστό, δεν με ενημέρωσε ποτέ.

Και τα sms που μου στείλανε όσο το είχα κλειστό χάθηκαν.

Και, το καλύτερο, ένα SMS που μου στείλανε απο Ελλάδα 1 φορά, εγώ το έλαβα 11 φορές!!! Ερχόταν από τις 2 την νύχτα κάθε μία ώρα περίπου και μέχρι τις 12 το μεσημέρι! wtf! :lol:

Καλή είναι η planetsim αλλά τελικά περισσότερο χρησιμοποίησα για τις τοπικές κλήσεις το Ινδονησιάκο καρτοκινητό που αγόρασα και τη vodafone για sms προς Ελλάδα.

 

Αλήθεια, για ιντερνετ δεν σκέφτηκα καν να δοκιμάσω...

 

Karib, πάρτους τηλέφωνο, είναι πολύ πρόθυμοι να σου εξηγήσουν!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Πήρα την Planetsim από την Ομόνοια πριν 3 βδομάδες για να την πάρω μαζί μου στην Ινδονησία.

Μάλιστα πριν φύγω μίλησα στο τηλέφωνο με τον ίδιο τον κο Πετρουλάκη τον εισαγωγέα γιατί ήθελα να ενεργοποιήσω άμεσα την δυνατότητα ανανέωσης μέσω ιντερνετ, και ήταν πολύ επεξηγηματικός! :)

Τώρα, όσο αφορά την χρήση της, έκανα 2 επιτυχημένες εξερχόμενες κλήσεις και ο ήχος δεν μπορώ να πω ότι ήταν και τέλειος, ας πούμε έστω ότι ήταν καλός, αν και είχε αυτό το εφέ που δεν μπορούν να μιλήσουν και οι δύο συνομιλητές ταυτόχρονα.

Και αν κατάλαβα καλά η διάρκεια της κλήσης μετράει από την ώρα που απαντάς στην κλήση που σου κάνει η πλανετσιμ οπότε αν ο άλλος απαντήσει μετά από 1 λεπτό πχ εσύ χρεώνεσαι.

Επίσης σαν να μου φάνηκε ότι χρεώθηκα και σε μία κλήση που έκανα και ο καλούμενος δεν απάντησε ποτέ;;;

 

Και δεν είχε και ειδοποιήση χαμένων κλήσεων. Όσοι με πήραν και το είχα κλειστό, δεν με ενημέρωσε ποτέ.

Και τα sms που μου στείλανε όσο το είχα κλειστό χάθηκαν.

Και, το καλύτερο, ένα SMS που μου στείλανε απο Ελλάδα 1 φορά, εγώ το έλαβα 11 φορές!!! Ερχόταν από τις 2 την νύχτα κάθε μία ώρα περίπου και μέχρι τις 12 το μεσημέρι! wtf! :lol:

Καλή είναι η planetsim αλλά τελικά περισσότερο χρησιμοποίησα για τις τοπικές κλήσεις το Ινδονησιάκο καρτοκινητό που αγόρασα και τη vodafone για sms προς Ελλάδα.

 

Αλήθεια, για ιντερνετ δεν σκέφτηκα καν να δοκιμάσω...

 

Karib, πάρτους τηλέφωνο, είναι πολύ πρόθυμοι να σου εξηγήσουν!

 

α κατάλαβα , φαρμακείο στο κινητό!!!

Link to comment
Share on other sites

Με τις κάρτες αυτές δεν κάνεις στην πραγματικότητα εξερχόμενη κλήση αλλά δύο εισερχόμενες

Ως γνωστό οι εισερχόμενες είναι φτηνότερες από τις εξερχόμενες όταν είσαι σε roaming

Άρα κάπιος πρέπει να πληρώσει την εισερχόμενη στην Ινδονησία ..... Και γιαυτό σε χρεώνει .

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω γιατί γίνεται αλλά και 0,95€ για μια αναπάντητη κλήση...

 

Βέβαια, από την Ινδονησία όλες οι κλήσεις προς Ελλάδα είναι ακριβές, αυτό το 0,95 είναι αναλογικά φτηνό.

Η καλύτερη λύση ήταν να στείλω sms από την vodafone (που δούλεψε καλά, με παράδοση και αναφορές παράδοσης αξιόπιστες) στην Ελλάδα "τηλεφώνησε μου τώρα" και ο άλλος να με πάρει είτε στο planetsim αν είναι κοντά σε σταθερό είτε στη vodafone αν είναι στο κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω γιατί γίνεται αλλά και 0,95€ για μια αναπάντητη κλήση...

 

Βέβαια, από την Ινδονησία όλες οι κλήσεις προς Ελλάδα είναι ακριβές, αυτό το 0,95 είναι αναλογικά φτηνό.

Η καλύτερη λύση ήταν να στείλω sms από την vodafone (που δούλεψε καλά, με παράδοση και αναφορές παράδοσης αξιόπιστες) στην Ελλάδα "τηλεφώνησε μου τώρα" και ο άλλος να με πάρει είτε στο planetsim αν είναι κοντά σε σταθερό είτε στη vodafone αν είναι στο κινητό.

 

 

Πόσο στοιχίζουν τα sms από Ινδονησία για Ελλάδα με vodafone?

Link to comment
Share on other sites

Τι με συμφέρει να πάρω για 10 ημέρες διακοπές στην Κούβα?
Link to comment
Share on other sites

Τι με συμφέρει να πάρω για 10 ημέρες διακοπές στην Κούβα?

 

Με αφορμή το post σου, σκεφτόμουν μήπως φτιάχναμε έναν οδηγό με όλους τους προορισμούς και τις χρεώσεις, για τον καλόντα και τον κληθέντα. Κανείς εθελοντής; :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Τι με συμφέρει να πάρω για 10 ημέρες διακοπές στην Κούβα?

 

Μόνο μηνύματα να στέλνεις και να λαμβάνεις. Η Κούβα είναι από εκείνες τις χώρες που είναι πανάκριβες για εισερχόμενες και εξερχόμενες.

Link to comment
Share on other sites

έλεγα να πάρω mo-mad

λόγω του διπλασιασμού τις κάρτας θα έρχεται 1 ευρώ η εισερχόμενη και 3 ευρώ η εξερχόμενη.....

Link to comment
Share on other sites

Πόσο στοιχίζουν τα sms από Ινδονησία για Ελλάδα με vodafone?

 

Είναι Ζώνη 5, κοστίζουν 0,476 € / SMS.

Μετά τις μειώσεις στις χρεώσεις περιαγωγής για ΕΕ, στους άλλους προορισμούς αυξήθηκαν οι χρεώσεις και μάλιστα πολύ!

Από ΗΠΑ το SMS με Vodafone International είχε περίπου 28 ή 30 σεντς και πήγε 41!!!

Δες εδώ http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=2471

 

Τι με συμφέρει να πάρω για 10 ημέρες διακοπές στην Κούβα?

 

Vasileios μάλλον εσύ ξέρεις καλύτερα από όλους μας! :cool:

 

Αυτό με τη momad δεν το είχα σκεφτεί ποτέ...

 

"Με αφορμή το post σου, σκεφτόμουν μήπως φτιάχναμε έναν οδηγό με όλους τους προορισμούς και τις χρεώσεις, για τον καλόντα και τον κληθέντα. Κανείς εθελοντής;"

 

Το κακό είναι ότι οι χρεώσεις αλλάζουν κάθε τόσο και θα πρέπει να ξαναγίνεται η δουλειά από την αρχή....

Link to comment
Share on other sites

έλεγα να πάρω mo-mad

λόγω του διπλασιασμού τις κάρτας θα έρχεται 1 ευρώ η εισερχόμενη και 3 ευρώ η εξερχόμενη.....

 

για περιαγωγη σε πολλες χωρες χωρες η λυση momad ειναι μια χαρα ;)....ειδικα σε ΕΕ...:D

 

αυτο με τις χρωσιμες αναπαντητες με τα εσθονικα νουμερα ειναι καινουργιο φρουτο....το διαπιστωσα και εγω...κριμα γιατι ηταν η τελευταια εταιρεια "διεθνους" τηλεφωνιας που εμπιστευομουν....στον καιαδα και αυτη.....:cry:

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

 

αυτο με τις χρωσιμες αναπαντητες με τα εσθονικα νουμερα ειναι καινουργιο φρουτο....το διαπιστωσα και εγω...κριμα γιατι ηταν η τελευταια εταιρεια "διεθνους" τηλεφωνιας που εμπιστευομουν....στον καιαδα και αυτη.....:cry:

 

τι ακριβώς συμβαίνει; Με ποιά κάρτα; την travelsim?

Link to comment
Share on other sites

τι ακριβώς συμβαίνει; Με ποιά κάρτα; την travelsim?

 

ναι με αυτην...την χρησιμοποιω εδω και πολυ καιρο....την χρησμοποιησα και τωρα και εμαθα απο φιλους και το τσεκαρα και εγω ο ιδιος οτι χρεωνε κλησεις (τσουχτερα) ακομα και αν το τηλεφωνο μου δεν ειχε χτυπησει καν....

 

...αυτο παλιοτερα δεν το εκανε σε καμμια περιπτωση.....

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Κοιταζα τις χρεωσεις της planetsim για εξωτερικο. Συγκεκριμενα, με ενδιαφερε να εχω internet στην ελβετια, μεσω της planetsim. Περιαγωγη δεδομενων.

Ή εγω κανω καποιο λαθος, ή αυτοι ειναι απλα Πανάκριβοι!!!!

 

0,959 ευρω, με χρεωση λεει σε κομματια των 100kb.

Δηλαδη για 1mb, θελει 9,59 ευρω?????????

 

Η vodafone mobile connect που εχω, και ειναι και προπληρωμενη(ακριβη εξαρχης δηλαδη), μου παει καπου 8,κατι ευρω για περιαγωγη data σε ελβετια.

 

Κανω καποιο λαθος, ή πουλανε φυκια για μεταξωτες κορδελες?

Μιλω παντα για mobile internet, μεσω της planetsim σε αλλη χωρα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...