Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Blackberry


Spyweirdos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οκ... θα είναι 3g, με την ταχύτητά του στο internet τι θα γίνεται όμως? δεν βλέπω πουθενά να αναφέρεται....3,6 ή 7,2 mpps κτλ-κτλ..... Πόσο πιο γρήγορο θα είναι σε αυτό το κομμάτι απο το 8900 μου?

πολύ. πάρα πολύ.

 

το ηλίθιο 8900 έχει στην καλύτερη edge. αν έχεις voda απλά 44,3kbps.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα,

 

Έχω ενεργοποιημένη την υπηρεσία της COSMOTE BES Unlimited στη συνδεσή μου, πήρα τηλέφωνο στο τμήμα εξυπηρέτησης εταιρικών πελατών της Cosmote και ρώτησα αν εκτός απο τη υπηρεσία BES (οπού είναι unlimited) το Web Browsing/MSN κτλ χρεώνονται εξτρά...

 

Μου είπαν ότι απο τη στιγμή που το πακέτο μου είναι το Unlimited δεν υπάρχει καμια επιπλέον χρέωση σε οποιαδήποτε πρόσβαση στο internet... αλλά θα πρέπει να χρησιμοποιειται ρυθμίσεις BES Internet και όχι Wireless στη συσκευή σας, αλλιώς θα χρεώνεστε... (αυτό μου φάνηκε λίγο περίεργο!!!).

 

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι εννούνε οι ποιητές???? Δηλάδή υπάρχει η πιθανότητα στο Blackberry μου να έχω λάθος ρυθμίσεις και όταν χρησιμοποιώ Browser/MSN κτλ.. να χρεώνομαι????

 

Οι μόνες ρυθμίσεις που βλέπω στη συσκευή είναι:

Στον Browser->Browser Configuration -> Browser = Internet Browser

Browser->General Properties->Default Browser = Internet Browser

 

Και στα Options->Advanced Options -> Browser -> Default Browser = Internet Browser

 

Πουθενά μέσα στις ρυθμίσεις του Blackberry Storm δεν είδα κάτι για Wireless οι μόνες επιλογές που δίνινται είναι :

 

1.Blackberry Browser

2.Internet Browser (Αυτή χρησιμοποιώ)

3.COSMOTE WAP.

 

Ποιά είναι η διαφορά μεταξύ τους????

 

Ευχαριστώ.

Κώστας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Δεν έχεις να φοβάσαι κάτι παρά μόνο το "απεριόριστο". ΠΡΟΣΟΧΗ! Προκαλούνται εθιστικά σύνδρομα. :lol:.

Λοιπόν, αυτό που εννοούν είναι οτι πρέπει να προσέξεις το apn (acces point name). Υπάρχουν κάποιες εφαρμογές που δεν χρησιμοποιούν το BES / BIS αλλά ευτυχώς είναι πολύ λίγες. Άρα είναι δύσκολο να γίνει κάτι "κακό". Πρόσεχε το Cosmote my view που δεν περνάει μέσω BES.

Οτιδήποτε δρομολογείται μέσω bes.eu.cosmote δεν σε χρεώνει. Το msn και ο browser είναι μία χαρά.

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση moment_v, λέγοντας APN εννοείς τη ρύθμιση:

Options->Advanced Options -> TCP/IP -> APN ??? (Την συγκεκριμένη ρύθμιση την έχω DISABLED)

Άρα είμαι OK???

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. Ξέχασα να στο αναφέρω. Υπάρχουν εφαρμογές που μπορεί να χρειαστούν apn αλλά δε σημαίνει οτι θα σε χρεώσουν. Παράδειγμα το windows live search περνάει μέσω apn (στο storm τουλάχιστον) αλλά δε σε χρεώνει.

Θέλω να πώ το apn δεν είναι απαραίτητα κακό. Απλά θέλει προσοχή.

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

Η ρύθμιση APN, απο τη στιγμή που την έχω απενεργοποιημένη, μπορεί κάποια εφαρμογή να την ενεργοποιήσει αυτόματα κατά την εγκατάσταση του? Και να την ενεργοποιήσει πάλι θα πρέπει να ξέρει το APN της Cosmote σωστά? (internet είναι το APN της Cosmote αν δε κάνω λάθος)
Link to comment
Share on other sites

Από μόνο του δεν ενεργοποιείται. Αλλά και να το ενεργοποιήσεις δεν είναι απαραίτητο οτι θα χρεωθείς.

By default έχεις σωστές ρυθμίσεις. Πρόσεχε εφαρμογές, άγνωστες, άγνωστων developers που μπορεί να προκαλέσουν πρόβλημα και φυσικά όταν σε ρωτάει κάποια εφαρμογή. Facebbok, google apps, msn,garmin, windows live και άλλες δημοφιλείς εφαρμογές είναι οκ. Φυσικά και όσες προτείνουμε εδώ στο αντίστοιχο thread με εφαρμογές ;)

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεχε όμως και όλες τις εφαρμογές με Video (πχ youtube). Περνάνε μέσα από WAP και χρεώνουν τρελά. νομίζω σε ρωτάει πριν σθνδεθεί αλλά έχε το νου σου γενικά.
Link to comment
Share on other sites

και αυτό περνάει μέσα απο το data plan του, δέν έχει δηλαδή την συμπίεση που προσφέρει το bes. αν χρειαστεί apn κάποια εφαρμογή σου εμφανίζει αντίστοιχο μήνυμα.
Link to comment
Share on other sites

είδα και πιο πρόσφατα reviews και παραθέτω αυτά που βρήκα:

 

-δουλεύουν σχεδόν όλες οι εφαρμογές (msn, facebook, myspace κλπ) απλά πρέπει να τις ξαναπεράσετε

-τεράστια βελτίωση στην διάρκεια της μπαταρίας

 

όταν γίνει το browser fix διορθώνονται τα παρακάτω:

 

-όταν συνδέεις κάτι με bt δεν κάνει reboot

-το wifi λειτουργει κανονικά απλά πρέπει να ενεργοποιήσετε το apn

-ο χρόνος που παίζει κάποιο τραγούδι απο το media player αλλά και ο χρόνος που απομένει

 

παρόλα αυτά είναι υπερβολικά ασταθές το ος και καλύτερα να μην μπείτε καν στον κόπο να το περάσετε πόσο μάλλον να διορθώσετε τα Bugs

 

Στο λίνκ αντικαθιστούμε τα **** με c r a c k (χωρίς κενά)

Link to comment
Share on other sites

http://www.youtube.com/watch?v=geD_zn2v4JI

<object width="560" height="340"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/geD_zn2v4JI&hl=en&fs=1&"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/geD_zn2v4JI&hl=en&fs=1&" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="560" height="340"></embed></object>

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

 

Ωραίο βίντεο και ωραίο τηλέφωνο... Σαν storm με πλήκτρα... Τελικά έχει trackball? Στο βίντεο έτσι φαίνεται...

Ωραίο πάντως...ίσως το επόμενο μου bb

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο βίντεο και ωραίο τηλέφωνο... Σαν storm με πλήκτρα... Τελικά έχει trackball? Στο βίντεο έτσι φαίνεται...

Ωραίο πάντως...ίσως το επόμενο μου bb

 

θα έχει trackpad.

Link to comment
Share on other sites

Η τελική έκδοση λένε θα εχει trackpad. Κρατάω μια επιφύλαξη.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Όλα παίζονται μέχρι τελευταία στιγμή.

 

αν εχει trackball θα σκισει , αν οχι θα γινει ενα ακομη τηλεφωνο της σειρας.

 

Ενα απο τα πραγματα που χαρακτηριζει τα BB ειναι το trackball, αν δεν το εχει θα παιξει σημασια πιστευω στην πορεια του τηλεφωνου

Link to comment
Share on other sites

αν εχει trackball θα σκισει , αν οχι θα γινει ενα ακομη τηλεφωνο της σειρας.

 

Ενα απο τα πραγματα που χαρακτηριζει τα BB ειναι το trackball, αν δεν το εχει θα παιξει σημασια πιστευω στην πορεια του τηλεφωνου

Μαζί σου. Ειδικά για το συγκεκριμένο που θα είναι one-of-a-kind.

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

 

μολις πηρα το blackberry 8900 curve και προσπαθησα να μεταφερω τις επαφες μου απο το παλιο μου τηλεφωνο (sonyericsson w960i) μεσω bluetooth αλλα παιρνω το μηνυμα οτι το blackberry δεν μπορει να δεχτει επαφες με bluetooth. επειδη υπαρχουν διαφορα πραγματα στις επαφες που δε θελω να τα χασω, δε μπορω να μεταφερω τις επαφες στην sim card, κι ουτε να κανω sync μεσω outlook. διαβασα στο επισημο φορουμ της blackberry οτι μεταφορα επαφων μεσω bluetooth δε γινεται παρα μονο αν εγκαταστησεις το bbCcard. εχει κανεις καμια ιδεα τι ειναι αυτο? (ή ξερει καποιος καμια αλλη λυση?)

 

ευχαριστω

Μηνάς

Link to comment
Share on other sites

Στις επαφές τι ακριβώς έχεις που δε θες να χάσεις; Μου φαίνεται δύσκολο να έχει περισσότερα πεδία το w960i από το outlook... Ακόμα και την εικόνα κλήσης για κάθε επαφή κρατάει. Μπορείς βέβαια να δοκιμάσεις απλά με το Outlook, δε θα σου χαλάσει τις επαφές στο w960.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

δεν ανησυχω μηπως χαθουν πεδια ή πληροφοριες στο w960i, αλλα στο outlook. εκει εχω ηδη περασμενες επαφες, ραντεβου κτλ τελειως διαφορετικα απο αυτα που θελω να μεταφερω (τα μεν ειναι προσωπικα ενω τα δε ειναι επαγγελματικα) και κανοντας συγχρονισμο w960i-outlook και μετα blackberry-outlook φοβαμαι οτι θα μπερδευτουν ολα αυτα και δε με παιρνει να "χασω" οτιδηποτε απο τα υπαρχοντα πραγματα που εχω περασμενα στο outlook. γι'αυτο δε θελω να το χρησιμοποιησω.
Link to comment
Share on other sites

Έτσι που μου τα λες, θα πρότεινα το εξής: είτε αντί για outlook να χρησιμοποιήσεις το βιβλίο διευθύνσεων των windows (αν έχεις vista), ή αλλιώς κάνεις

 

-export τα δεδομένα σου από το outlook σε ένα αρχείο (πχ pst)

-διαγραφή όλων από outlook

-συγχρονισμό των κινητών με το κενό πλέον outlook

-ξανά διαγραφή και επαναφορά του αρχικού backup

 

Εγώ αυτό κάνω πολύ συχνά όταν έρχονται φίλοι με κινητά που θέλουν να τους μεταφέρω επαφές κλπ.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

τελικα εκανα κατι ενδιαμεσο! για ναμη πειραξω το outlook στο pc μου, το συγχρονισα με ενα pda που εχω (windows mobile), διεγραψα οσες δεν ηθελα, και μετα μεσω του blackberry desktop manager τραβηξα τις επαφες απο το pda στο bb. δουλεψε μια χαρα και μεταφερθηκαν ολες οι επαφες (αν και χωρις τις εικονες κλησης της καθεμιας αλλα μικρο το κακο).

 

ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια (εσυ μου εδωσες την ιδεα).

problem solved! :)

Link to comment
Share on other sites

το trackpad είναι πραγματικά άβολο! μακάρι να βγεί ετσι όπως το βλέπουμε στις φωτογραφίες. εδώ η htc άρχισε να αντιγράφει το trackball και τώρα θα το αλλάξουμε? :lol:
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Blackberry
  • The topic was unpinned
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...