Jump to content

Ποια είναι τα καλύτερα ακουστικά-«ψείρες»;


saroy1982
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ultimate Ears triple.fi 10 pro(Altec Lansing στην Ευρωπη),

 

Πληροφοριακα να προσθεσω πως τα περισσοτερα μοντελα της UE διατιθενται ως rebranded απο την Μ-Audio σε Ευρωπη(και Ελλαδα) Τωρα απο τιμες...

 

http://webdp.homeip.net:9119/#7

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπερα, γενικα τα ακουστικα ψειρες (IEM) που μπορεις να επιλεξεις στην high end κατηγορια ειναι πολλα και ο ανταγωνισμος μεγαλος, γενικα τα καλυτερα ακουστικα ειναι τα klipch image X10, Shure SE530, Ultimate Ears triple.fi 10 pro(Altec Lansing στην Ευρωπη), Phonak Audeo PFE, Westone 3, Westone UM3X (αντιπροσωπος η Variphone στην Ευρωπη), Sennheiser IE8, Monster Turbines και αλλα...

Προσωπικα εχω τα Westone 3 (3 balanced armature drives με 3 crossover) και τα επελεξα με βαση πολλων χρηστων σε διαφορα forum στο web, ευτυχως με αυτα που διαβασα τελικα η γνωμη που ειχα διαμορφωσει ειναι ιδια με αυτη που εχω τωρα. Οποτε θα σου γραψω τι πιστευω προσωπικα για το καθε ακουστικο ξεχωριστα με βαση οτι εχω διαβασει:

 

Westone 3: Αφου αυτα εχω θα προσπαθησω να γινω οσο πιο καταννοητος γινεται. Tα ΙΕΜ αυτα προοριζονται για χρηση σε mp3 περισσοτερο, εξαιρετικος ηχος σε οποιαδηποτε μουσικη τα εχω δοκιμασει, εχω γραψει καποια πραγματα σε προηγουμενες σελιδες, απλα εδω θα σου επισημανω περισσοτερο ενα αρνητικο σημειο που ισως να σε ενοχλησει: To 1/3 περιπου των χρηστων (και εγω) εχουν γραψει οτι τα πριμα παρουσιαζουν sibilance, το sibilance ειναι οτι οι πολυ υψηλες συχνοτητες ιδιως στα φωνητικα ειναι ενοχλητικες ακουγεται σαν σσσσσσσ οταν ο τραγουδιστης προφερει λεξεις που περιεχουν πολλα συμφωνα Σ. Τελικα διαπιστωσα οτι το προβλημα δεν ειναι στο ιδιο το ακουστικο αλλα στα fit (μαξιλαρακια) που περιεχει η συσκευασια, το πως θα τοποθετηθει το ακουστικο στο αυτι παιζει το μεγαλυτερο ρολο στην ποιοτητα που θα αποδοθει. Εγω βρηκα τα μαξιλαρακια που εξαφανιζουν το προβλημα του sibilance, αλλα εγω το θεωρω αρνητικο να εξαρταται σε τοσο μεγαλο βαθμο η ποιοτητα του ηχου με το καταλληλο fit (στα περισσοτερα ακουστικα παιζει ρολο το fit αλλα για τα westone 3 ειναι το κυριοτερο σημειο). Κατα τα αλλα αν δεν εχεις αυτο το προβλημα η ποιοτητα στα πριμα εκτοξευεται σε σημειο να ακους ηχους που νομιζεις οτι ειναι απο το περιβαλλον σου και οχι απο τα ακουστικα(παντα με το καλυτερο bitrate), και γενικα το καλυτερο τους σημειο ειναι η αναλυτικοτητα σε καθε συχνοτητα, και να ξεχωριζεις ανετα τον ηχο που προερχετα απο τα ''δεξια'' σου απο τον ηχο που προερχεται ''πισω δεξια'' σου. Επισης εχει καταπληκτικο fit με φοβερη ηχομονωση (οταν μπαινω στο λεωφορειο ακομα και χωρις μουσικη ισα ισα ακουω την μηχανη του λεωφορειου).

 

Westone UM3x (3 balanced armature drives με 3 crossover). Απο δω και περα θα βασιστω σε εμπειριες αλλων χρηστων καθως δεν εχω την δυνατοτητα να ακουσω το καθε ακουστιο που υπαρχει :( To IEM αυτο προοριζεται για επαγγελματικη χρηση στην σκηνη οποτε ειναι κομμενο και ραμμενο για live performance, με συνεπεια να εχει λιγοτερα μπασα και πριμα απο τα Westone 3 και να δινετε περισσοτερο εμφαση στα μεσαια (κιθαρα, drums). Εχουν αναφερει οτι ειναι πιο καθαρα απο τα Westone 3 καθως τα μεσαια τους εχουν ''αερα'' και ειναι πιο ''ατακα'' τα drums. To siblance δεν υπαρχει καθως τα πριμα ειναι λιγο πιο περιορισμενα και δεν εξαρταται η ποιοτητα τους απο το fit. To μπασο ειναι λιγο πιο αναλυτικο και οχι τοσο extended (παρομοιο με των shure 530 και triple.fi αλλα πιο βαθυ). Γενικα εχω διαβασει πολυ καλες κριτικες και οτι εχουν το καλυτερο balance και fit απο ολα τα universal IEM.

 

Shure SE530: απο τα πρωτα ΙΕΜ με 3 drives (3 balanced armature drives με 2 crossover), και περισσοτερο βασισμενα για επαγγελματικη χρηση και αυτα, τα μεσαια ειναι το πιο δυνατο τους σημειο και ειναι απλα απαιχτο (ισως το καλυτερο που υπαρχει σε universal η custom IEM) αλλα δυστηχως εχω διαβασει οτι πριμα δεν ειναι ανταξια τους με οχι και τοσο καλα σχολια, το μπασο απο την αλλη ειναι πολυ καλο. Επισης πολυ καλο fit.

 

Sennheiser IE8: (1 dynamic drive). Τα ΙΕ8 βασιζονται σε αλλη τεχνολογια dynamic, με αποτελεσμα να εχουν τελειως διαφορετικο soundstage οπου να θυμιζει περισσοτερο full size can παρα ψειρες και ειναι το πιο δυνατο τους χαρτι με το μεγαλυτερο soundstage απο ολα τα universal IEM. To μπασο ειναι το καλυτερο που υπαρχει καθως ειναι ΒΑΘΥ ,εχει και volume control μπασου :blink: οποτε το αυξομοιωνεις οπως θες (lowest setting bass= triple.fi 10 pro bass για να παρεις μια ιδεα), ολες οι αλλες συχνοτητες αποδιδονται καταπληκτικα. Αρνητικα: το fit δεν ειναι ανταξιο των ανταγωνιστων, τα πριμα δεν ειναι τοσο αναλυτικα, και θελουν 200 ωρες+ burn in για να αποδωσουν το μεγιστο καθως τα ακουστικα ειναι τεχνολογιας dynamic. Τα westone παρεχουν καλυτερη αναλυτικοτητα στην μουσικη.

 

Κlipch Image X10: (1 dynamic drive). Ιδια τεχνολογια με τα ΙΕ8, εξαιρετικο μπασο(καλυτερο απο το shure 530 και triple.fi), πολυ καλα μεσαια, αλλα οχι τοσο καλα πριμα που ειναι το αδυνατο τους σημειο. Eξαιρετικα μικρα-στιλατα και πολυ καλο fit. Μερικοι τα θεωρουν καλυτερα απο τα shure 530, triple.fi., αλλα τα ΙΕ8 ειναι καλυτερα.

 

Ultimate Ears Triple.fi 10 pro. (3 balanced armature drives με 2 crossover). Ο πρωτος ανταγωνιστης των shure 530 και εχουν αρκετα καλες κριτικες. Το πιο δυνατο τους σημειο ειναι τα πριμα με κρυσταλλινη καθαροτητα καθως πολλα ΙΕΜ αποτυγχανουν να τα αποδωσουν τοσο καλα. Τα μεσαια και το μπασο απο την αλλη ειναι καλα αλλα οχι κατι απιστευτο. Επισης εχουν καλη αναλυτικοτητα. Αρνητικο τους σημειο ειναι το fit καθως υπαρχουν πολλα παραπονα για το οτι δεν μπαινουν στα αυτια και πεταγονται εξω με την παραμικρη κινηση (αναλογα με το σχημα του αυτιου σου βεβαια)

 

Γενικα αυτες ειναι οι πληροφοριες που εχω μαζεψει μετα απο 6 μηνες ψαξιμο οπoυ τελικα κατεληξα στα westone 3. Γενικα αυτα που θα σου προτεινω ειναι τα Westone 3, Westone UM3x η τα Sennheiser IE8, με τα δυο πρωτα να εχουν καλυτερη αναλυτικοτητα και fit, και τα IE8 να εχουν μεγαλυτερο soundstage.

 

Υ.Γ Για τις αλλες μαρκες δεν εχω πολλες πληροφοριες. Βεβαια οτι και να σου πω το αυτι σου ειναι αυτο που θα κρινει;), καλη τυχη!:cool:

σε ευχαριστώ! είσουν αναλυτικότατος! θα κοιτάξω για τιμές και θα αποφασίσω....με ενδιαφέρει και το fit πολύ που διάβασα ότι έχει πολύ καλό....επίσης υπάρχουν τα sleek audio SA6 τα οποία αποσπάσανε πάρα πολύ καλές κριτικές και η τιμή τους ειναι ψιλοκαλή θα έλεγα! επίσης για ποιο φτηνά υπάρχουν και τα image x5 αλλά δεν κατάλαβα καλά τι διαφορά έχουν από τα image x10?

technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ! είσουν αναλυτικότατος! θα κοιτάξω για τιμές και θα αποφασίσω....με ενδιαφέρει και το fit πολύ που διάβασα ότι έχει πολύ καλό....επίσης υπάρχουν τα sleek audio SA6 τα οποία αποσπάσανε πάρα πολύ καλές κριτικές και η τιμή τους ειναι ψιλοκαλή θα έλεγα! επίσης για ποιο φτηνά υπάρχουν και τα image x5 αλλά δεν κατάλαβα καλά τι διαφορά έχουν από τα image x10?

 

Tα x5 νομιζω ειναι πιο καινουργια απο τα χ10, οι διαφορες τους απο οτι διαβασα ειναι οτι τα χ10 εχουν περισσοτερο μπασο αλλα τα χ5 ειναι πιο ισσοροπημενα. Τα καλυτερα ακουστικα της klipsch ειναι τα: image x5, image x10 και custom 3.

Για τα head direct RE0 οχι και πολυ καλα λογια.

Για τα sa6 ειναι αρκετα καλα μπροστα σε αρκετα ακριβα ΙΕΜ αλλα δεν γνωριζω τιποτα περεταιρω.

Αν θες να δωσεις γυρω στα 150€ αυτα που θα σου προτεινα ειναι τα phonak Audeo PFE τα οποια δεν εχουν τιποτα να ζηλεψουν απο τους μεγαλους και ακριβους ανταγωνιστες του, και εχω διαβασει πολα θετικα σχολια για αυτα παρολο που ειναι με 1 balanced armature drive.

Γενικα σε τιμες απο 100-200€ παιζουν τα sa6, super.fi 5/5vi/5pro, phonak audeo, monster turbines, Sennheiser IE6, image x5/custom 3, etymotic er-4 με τα phonak audeo να ειναι τα καλυτερα.

Letv x800 + Neutron + Westone W30:music:
Link to comment
Share on other sites

eimai metaksi sa6, kai image x10 pou diabasa oti exoun para poly kalo fit sxetika mikra se megethos kai sxetika fthna....pou mporw na ta brw fthnotera?
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

Και πολυ φτηνα δεν τα λες τα X10
"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

eimai metaksi sa6, kai image x10 pou diabasa oti exoun para poly kalo fit sxetika mikra se megethos kai sxetika fthna....pou mporw na ta brw fthnotera?

 

Κοιτα στο ebay, αλλα το χ10 ειναι ακριβο και η τιμη του ειναι παρομοια με τα Westone, Shure, UE, Sennheiser IE8, οποτε εχεις και αλλα ακουστικα να κοιταξεις, απο την αλλη τα SA6 εχουν πιο καλη τιμη.

Letv x800 + Neutron + Westone W30:music:
Link to comment
Share on other sites

Γνωμη μου ειναι να "ξεκινησεις" με τα IE8,τα οποια νομιζω πως ειναι και φτηνοτερα.Εξαλλου αν δεν εχεις προηγουμενη εμπειρια με ακουστικα που χρησιμοποιουν balanced armature drivers ισως απογοητευτεις με τον τροπο που αναπαραγουν τις χαμηλες συχνοτητες(με εξαιρεση τα Westone 3?).Ξαναλεω ισως-με την εμπειρια μου να προερχεται απο ακουστικα με μονο driver.Ισως ειναι και θεμα εξοικειωσης αλλα και μουσικων προτιμησεων
"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια. Σχετικα με την ενταση, ποια χαρακτηριστικα πρεπει να κοιταμε? Την ισχυ εξοδου? Αγορασα τα OMX90 κ ενω απο ποιοτητα ειναι πολυ ικανοποιητικα, απο ενταση ειναι μετρια. Ισχυς εξοδου: 64Ω

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Τα 64Ω(=Ohm), είναι η εσωτερική αντίσταση των ακουστικών.

 

Η ισχύς εξόδου στην οποία αναφέρεσαι, είναι χαρακτηριστικό που αφορά την ενισχυτική βαθμίδα του mp3 player ή του cd player ή οποιουδήποτε άλλου μέσου αναπαραγωγής πρόκειται να χρησιμοποιήσεις για να ακούς μουσική και στο οποίο ΘΑ ΣΥΝΔΕΣΕΙΣ τα ακουστικά σου.

 

Γενικά οι "έξοδοι" των ενισχυτικών βαθμίδων για ακουστικά, που έχουν τα συνηθισμένα μέσα αναπαραγωγής κυμαίνονται στην περιοχή των 100mW (=milli watt= 100 * 10^(-3)= 0.1 watt), συνήθως ΟΜΩΣ τα περισσότερα mp3 player έχουν ΠΟΛΥ ΠΙΟ "ασθενικές" εξόδους.

 

Συνεπώς 64Ω εσωτερική αντίσταση θεωρείται κάπως "βαριά" για να "οδηγηθεί" με επάρκεια απο ένα mp3 player, αυτός είναι και ο λόγος για την μέτρια ένταση με την οποία ακούς.

 

Τα χαρακτηριστικά ΕΝΟΣ ΖΕΥΓΟΥΣ ΑΚΟΥΣΤΙΚΩΝ που "επηρεάζουν" την ένταση αναπαραγωγής είναι δύο:

- η εσωτερική τους αντίσταση (Ohm), όσο μεγαλύτερη η εσωτερική αντίσταση τόσο πιο "δυνατή" πρέπει να είναι η "πηγή" που θα τα "οδηγεί" με το ηλεκτρικό της σήμα,

- η ευασθησία τους ή sensitivity (dB=decibel), όσο μεγαλύτερη η ευαισθησία τόσο μικρότερη η "απόσβεση" που ενσκύπτει σε όλη τη διαδικασία μετατροπής του ηλεκτρικού σήματος σε ακουστικό κύμα(=αυτό κάνουν τα ακουστικά, τα ηχεία κ.τ.λ).

 

Αυτό που θέλω να πώ δηλαδή με όλα αυτά τα "περίεργα" είναι ότι η ένταση με την οποία ακούει κάποιος μουσική με τα ακουστικά του, είναι αποτέλεσμα που προκύπτει απο την διασύνδεση ΔΥΟ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ :

- ενός ενεργητικού = της ενισχυτικής βαθμίδας του μέσου αναπαραγωγής (π.χ η έξοδος ακουστικών ενός mp3 player)

και

- ενός παθητικού = τα ακουστικά.

 

Για να στο πω με έναν παραλληλισμό είναι σαν να θέλεις να "κοτσάρεις" σε ένα αυτοκίνητο ένα τροχόσπιτο. Αλλιώς θα το "τραβήξει" ένας κινητήρας με 10 κιλά ροπής στις 6000 στροφές/λεπτό και αλλιώς ένας κινητήρας με 10 κιλά ροπής στις 2000 στροφές/λεπτό.

 

Ελπίζω να βοήθησα ...

Link to comment
Share on other sites

Για τα head direct RE0 οχι και πολυ καλα λογια.

 

αυτο που θελω να δω ειναι μια τιτανομαχια: RE1 (amped) vs IE8 :happy:

 

The RE1s are fast and with a good and airy representation of vocals and feature a good sound stage for an IEM. Their sound quality is way better than the Sleek-Audio SA6s and Klipsch Images when backed by a good amp. This is not cheap and not portable so it kind of defies the purpose of in-ears. Their performance is definitely better than the other high-end universal earphones, but that is only when they are being fed by a good headphone amplifier.

 

http://www.techpowerup.com/reviews/Head-Direct/RE1/3.html

Link to comment
Share on other sites

αυτο που θελω να δω ειναι μια τιτανομαχια: RE1 (amped) vs IE8 :happy:

 

Tα RE0 ειναι μεγαλυτερο μοντελο απο τα RE1, τελως παντων οι αποψεις διυστανται τωρα εβελεπα διαφορα reviews gia ta RE0 να συγκρινονται με τα triple.fi, shure 530.

Οποτε τα βαζω διπλα με τα phonak audeo γιατι εχουν παρομοια τιμη (200$)

Tελικα η τιμη τους ειναι πολυ καλη για το ηχτικο αποτελεσμα που εχουν, αλλα θελουν amplifier για να αποδωσουν το μεγιστο λογω της εσωτερικης αντιστασης 64Οhm.

Αν εχετε βρει φθηνα τα ΙΕ8 δεν νομιζω να χρειαστει να ψαξετε παραπερα (αξιζουν τα λιγα παραπανω $$)

Βρηκα ενα review των RE0 VS Westone 3: http://www.techpowerup.com/reviews/Westone/W3/4.html

W3 vs IE8 http://www.techpowerup.com/reviews/Sennheiser/IE8/3.html

 

 

Γνωμη μου ειναι να "ξεκινησεις" με τα IE8,τα οποια νομιζω πως ειναι και φτηνοτερα.Εξαλλου αν δεν εχεις προηγουμενη εμπειρια με ακουστικα που χρησιμοποιουν balanced armature drivers ισως απογοητευτεις με τον τροπο που αναπαραγουν τις χαμηλες συχνοτητες(με εξαιρεση τα Westone 3?).Ξαναλεω ισως-με την εμπειρια μου να προερχεται απο ακουστικα με μονο driver.Ισως ειναι και θεμα εξοικειωσης αλλα και μουσικων προτιμησεων

 

Ο καθε κατασκευαστης εχει το δικο του sound signature, ειναι αληθεια οτι ολα τα balancer armature εχουν κατι κοινο αλλα ο κατασκευαστης παιζει το μεγαλυτερο ρολο. Τα phonak audeo παρολο που εχουν 1 balanced armature derive μονο αρνητικα reviews δεν εχω διαβασει. Στα westone 3 δεν εχω κανενα προβλημα με το μπασο μαλλον λογω του ξεχωριστου drive και crossover που εχουν.( Τα crossover ''σπανε'' την συχνοτητα που ερχεται απο την πηγη σε 3 μερη και την μεταφερουν στα τρια ξεχωριστα drives πχ 20-100ΗΖ στο μπασο 100-3khz στα μεσαια, 3-18khz στα πριμα).

Letv x800 + Neutron + Westone W30:music:
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα κι εγω καθαρα θεωρητικα το προσεγγιζω το θεμα με τη λογικη μεγαλυτερος driver->μεγαλυτερο displacement->μικροτερο roll off στις χαμηλες,χωρις να αποτελει και θεσφατο.(και φυσικα σ'αυτες τις διαστασεις δεν περιμενει κανεις rumble)

 

για τα westone 3 κι εγω μονο καλα λογια εχω διαβασει για το μπασο τους μιας και το επιβεβαιωνεις κι εσυ,που ο λογος σου μετραει περισσοτερο,προφανως

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Τα 64Ω(=Ohm), είναι η εσωτερική αντίσταση των ακουστικών.

 

Η ισχύς εξόδου στην οποία αναφέρεσαι, είναι χαρακτηριστικό που αφορά την ενισχυτική βαθμίδα του mp3 player ή του cd player ή οποιουδήποτε άλλου μέσου αναπαραγωγής πρόκειται να χρησιμοποιήσεις για να ακούς μουσική και στο οποίο ΘΑ ΣΥΝΔΕΣΕΙΣ τα ακουστικά σου.

 

Γενικά οι "έξοδοι" των ενισχυτικών βαθμίδων για ακουστικά, που έχουν τα συνηθισμένα μέσα αναπαραγωγής κυμαίνονται στην περιοχή των 100mW (=milli watt= 100 * 10^(-3)= 0.1 watt), συνήθως ΟΜΩΣ τα περισσότερα mp3 player έχουν ΠΟΛΥ ΠΙΟ "ασθενικές" εξόδους.

 

Συνεπώς 64Ω εσωτερική αντίσταση θεωρείται κάπως "βαριά" για να "οδηγηθεί" με επάρκεια απο ένα mp3 player, αυτός είναι και ο λόγος για την μέτρια ένταση με την οποία ακούς.

 

Τα χαρακτηριστικά ΕΝΟΣ ΖΕΥΓΟΥΣ ΑΚΟΥΣΤΙΚΩΝ που "επηρεάζουν" την ένταση αναπαραγωγής είναι δύο:

- η εσωτερική τους αντίσταση (Ohm), όσο μεγαλύτερη η εσωτερική αντίσταση τόσο πιο "δυνατή" πρέπει να είναι η "πηγή" που θα τα "οδηγεί" με το ηλεκτρικό της σήμα,

- η ευασθησία τους ή sensitivity (dB=decibel), όσο μεγαλύτερη η ευαισθησία τόσο μικρότερη η "απόσβεση" που ενσκύπτει σε όλη τη διαδικασία μετατροπής του ηλεκτρικού σήματος σε ακουστικό κύμα(=αυτό κάνουν τα ακουστικά, τα ηχεία κ.τ.λ).

 

Αυτό που θέλω να πώ δηλαδή με όλα αυτά τα "περίεργα" είναι ότι η ένταση με την οποία ακούει κάποιος μουσική με τα ακουστικά του, είναι αποτέλεσμα που προκύπτει απο την διασύνδεση ΔΥΟ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ :

- ενός ενεργητικού = της ενισχυτικής βαθμίδας του μέσου αναπαραγωγής (π.χ η έξοδος ακουστικών ενός mp3 player)

και

- ενός παθητικού = τα ακουστικά.

 

Για να στο πω με έναν παραλληλισμό είναι σαν να θέλεις να "κοτσάρεις" σε ένα αυτοκίνητο ένα τροχόσπιτο. Αλλιώς θα το "τραβήξει" ένας κινητήρας με 10 κιλά ροπής στις 6000 στροφές/λεπτό και αλλιώς ένας κινητήρας με 10 κιλά ροπής στις 2000 στροφές/λεπτό.

 

Ελπίζω να βοήθησα ...

 

Ναι, κατάλαβα αυτά που λες (αν και γενικά δυσκολεύομαι πολύ να παρακολουθήσω αυτό το forum:p).

Δηλαδή ακουστικά με λιγότερα Ω, πιθανόν να ακούγονται δυνατότερα??

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Nai, me ena zeugari me eswteriki antistasi pou den

tha xeperna ta 32 Ohm kai me euaisthisia panw apo

ta 90dB, an kai shetika me to teleutaio den tha

antimetopiseis kanena provlima giati ola shedon ehoun

euaisthisia panw apo 90dB, einai vevaio pws tha akous poli pio dinata !

Link to comment
Share on other sites

ξεχασα να αναφερω και τα CK10 στην κατηγορια των 200$

 

http://www.head-fi.org/forums/f103/head-direct-re0-vs-audio-technica-ck10-425868/

 

Nai, me ena zeugari me eswteriki antistasi pou den

tha xeperna ta 32 Ohm kai me euaisthisia panw apo

ta 90dB, an kai shetika me to teleutaio den tha

antimetopiseis kanena provlima giati ola shedon ehoun

euaisthisia panw apo 90dB, einai vevaio pws tha akous poli pio dinata !

 

ξεχασες να αναφερεις ομως οτι αν ειναι πολυ μεγαλης ευαισθησιας και μικρης αντιστασης μπορει να ακουγεται hiss.

 

δηλαδη και το αλλο ακρο εχει προβλημα. το καλο ειναι καπου στη μεση

Link to comment
Share on other sites

Εσωτερική αντίσταση κοντά στα 32Ω ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΠΑΝΙΑ "επιτρέπει" την διέλευση hissing όσο μεγάλη κι αν είναι η ευαισθησία ...
Link to comment
Share on other sites

Εσωτερική αντίσταση κοντά στα 32Ω ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΠΑΝΙΑ "επιτρέπει" την διέλευση hissing όσο μεγάλη κι αν είναι η ευαισθησία ...

 

το μικρης δε το εγραψα για τα 32 αλλα για τα 13 :p

 

εγραψες

 

me ena zeugari me eswteriki antistasi pou den tha xeperna ta 32 Ohm

 

;)

Link to comment
Share on other sites

Nai, me ena zeugari me eswteriki antistasi pou den

tha xeperna ta 32 Ohm kai me euaisthisia panw apo

ta 90dB, an kai shetika me to teleutaio den tha

antimetopiseis kanena provlima giati ola shedon ehoun

euaisthisia panw apo 90dB, einai vevaio pws tha akous poli pio dinata !

 

Λοιπόν, όντως έτσι είναι.

Μου φαίνεται πολύ κουφό πάντως....

Και δεν τα χρησιμοποιούσα με κανένα mp3 της πλάκας. Το zen 4gb έχω, και όμως, τα ακουστικά της συσκευασίας παίζουν πολύ πιο δυνατά!

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

ξεχασα να αναφερω και τα CK10 στην κατηγορια των 200$

 

Οποτε μεχρι τα 200$ τα καλυτερα ακουστικα ειναι τα RE0, CK10, Phonak Audeo, klipsch custom 3. Ποιo αραγε να ειναι το καλυτερο:music:?? Εμενα η γνωμη μου γερνει στο Phonak.

Letv x800 + Neutron + Westone W30:music:
Link to comment
Share on other sites

Οποτε μεχρι τα 200$ τα καλυτερα ακουστικα ειναι τα RE0, CK10, Phonak Audeo, klipsch custom 3. Ποιo αραγε να ειναι το καλυτερο:music:?? Εμενα η γνωμη μου γερνει στο Phonak.

 

τα IE8 τα αποριπτεις?

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, όντως έτσι είναι.

Μου φαίνεται πολύ κουφό πάντως....

Γιατί σου φαίνεται κουφό ; Σου εξήγησα ΑΚΡΙΒΩΣ τι συμβαίνει, γι αυτό και σου απάντησα με τέτοια "σιγουριά" γράφοντας

... einai vevaio pws tha akous poli pio dinata !

και όχι μάλλον ή είναι πολύ πιθανό ...

 

Και δεν τα χρησιμοποιούσα με κανένα mp3 της πλάκας. Το zen 4gb έχω, και όμως, τα ακουστικά της συσκευασίας παίζουν πολύ πιο δυνατά!

To mp3 σου δεν "φταίει" κάπου, ούτε φυσικά και τα ακουστικά που αγόρασες, απλά ο συνδυασμός τους δεν έχει το επιθυμητό για εσένα αποτέλεσμα.

Πρέπει απλά να αγοράσεις ένα άλλο ζευγάρι ακουστικά με εσωτερική αντίσταση μεταξύ 16Ω και 32Ω και ευαισθησία πάνω απο 90dB.

Τα παραπάνω κριτήρια τα πληρούν δεκάδες ζευγάρια στην αγορά και για να ευθυμήσουμε και λίγο, σου λέω ότι απλά ήσουν λίγο έως πολύ "γκαντέμης", γιατί σχεδόν το 90% των ακουστικών με διαστάσεις παρόμοιες των OMX90 έχουν εσωτερική αντίσταση μεταξύ 16Ω και 32Ω .

Link to comment
Share on other sites

παιδιά βρήκα τα imagex10 με τα μεταφορικά στα 150 ευρώ...τι λέτε? ψίνομαι...αν και ήθελα τα westone 3,αλλά η τιμή τους.....ασε!!
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

τα IE8 τα αποριπτεις?

 

Δεν εχω βρει τα ΙΕ8 κατω απο 200$(145ευρω), οποτε δεν τα εβαλα στη λιστα. Αν εχεις βρει καποιο κατραστημα να τα εχει κατω απο 200$ τοτε δεν το συζηταμε οτι ειναι η καλυτερη αγορα

 

παιδιά βρήκα τα imagex10 με τα μεταφορικά στα 150 ευρώ...τι λέτε? ψίνομαι...αν και ήθελα τα westone 3,αλλά η τιμή τους.....ασε!!

 

Πιστευω οτι ειναι πολυ καλη τιμη που τα βρηκες, μπορεις να γραψεις το λινκ αν επιτρεπεται?

Letv x800 + Neutron + Westone W30:music:
Link to comment
Share on other sites

τρεεεεεεεεεχτεεεεεεε τρελή ευκαιρία από αγγλία!

http://cgi.ebay.ie/New-Original-KLIPSCH-Image-X10-Earphones-UK-Seller_W0QQitemZ380126992414QQcmdZViewItemQQptZUK_AudioVisualElectronics_HomeAudioHiFi_Headphones?hash=item588155981e&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=72%3A1301|66%3A2|65%3A12|39%3A1|240%3A1318|301%3A1|293%3A1|294%3A50

τα μεταφορικά για ελλάδα είναι 25 pounds.σύνολο 125pounds καπου 150 ευρώ...αυθεντικά όπως λέει και καινούργια.εγώ θα τσιμπίσω ένα σε αυτήν την τιμή και νομίζω ότι θα χαίρομαι και το τελευταίο ευρώ που θα δώσω(σύμφωνα βέβαια με τα reviews των συγκεκριμένων ακουστικών!) βέβαια τα westone 3 ήθελα,αλλά στα λεφτά που βρήκα συμβιβάζομαι μια χαρά με τα image x10! εντάξει δεν ειναι σαν τα westone η τα shure της κατηγορίας αυτής αλλά στην τιμή που έχουν τα άλλα αυτής της κατηγορίας μια χαρά μου φαίνονται! δεν θα κλάψω κιόλας που θα χάσω λίγο ποιότητα....:lol:

ελπίζω μόνο το drive που έχουν να είναι αρκετά καλό όπως λένε...ζηλεύω τα 3drives,αλλά δεν μπορεί για να τα συγκρίνουν με ακουστικά τέτοιας κλάσης....πέζει και το καλό fit που έχουνε.....

τέλος! μου γυαλίσανε!@!!! αν κάτι μπει στο μυαλό.....

technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...