Jump to content

[Symbian^1 (ex S60 5th Ed.)] Απορίες / Ερωτήσεις / Προβλήματα για εφαρμογές


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εχει καταλαβει κανεις πως λειτουργει? το ανοιγω αλλα δε ξερω πως δουλευει:confused:

 

Aπλα το ενεργοποιεις και οταν ακουμπαει καποιος την συσκευη στα χερια του ενεργοποιειτε ο συναγερμος.

Η οθόνη πρέπει να κοιτάει κάτω. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

FreeUnRAR For S60v3v5 Signed

 

http://circles.globe.com.ph/mobile/files/2009/02/freeunrar.jpg

 

http://www.ziddu.com/downloadlink/4801558/FreeUnRAR_selfsigned.zip

 

Ας προσθεθει και αυτο στην 1η σελιδα ..

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω το φορουμ!Θα θελα κι εγω με τη σειρα μου να κανω μια ερωτηση.Γνωριζετε εαν εχει βγει εκδοση του resco photo viewer για το 5800 μας?
Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν έχει βγει ακόμη συμβατή με το 5800 έκδοση του resco photo viewer.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

τελικα εκανα εγκατασταση το XpressAlarm στη μνημη τηλ. και δουλευει μια χαρα

ειναι πολυ καλο και στην εποχη που ζουμε πολυ χρησιμο.:ninja::ninja::D

ευχαριστω και παλι τα παιδια που σπαταλισαν το χρονο τους για να μου απαντησουν.

Link to comment
Share on other sites

πέρυσι τετοιο καιρο περιμενοντας το iphone oi κατοχοι symbian 3rd edition τηλεφωνων κατηγορουσαμε το iphone gia to κλειστο λειτουργικο και τις ελαχιστες εφαρμογες του......

λοιπον.........?????......................

που ειναι η υπεροχη του symbian leitoyrgikoy που πηγαν οι εξυπνες εφαρμογες .......

δυστυχως ή ευτυχως το ρευμα καινοτομιας μεταναστευσε στο Appstore, το οποιο παρεπιπτοντως εχει σχεδον τα παντα................

σ αυτο οφειλω να πω φταιει το ιδιο το λειτουργικο καθως δεν ενθαρρυνει κατι που μπορει να το κανει δημοφιλες......

η apple συγκεντρωσε ολες τις εφαρμογες σε ενα "μαγαζι" ελεγχοντας τις τιμες σε χαμηλα επιπεδα και διαθετοντας εφαρμογες δωρεαν η symbian tis afinei οπως παντα χύμα μαποτελεσμα η καθε εταιρεια να τις κοστολογει αυθερετα και εξωφρενικα.

τι σημαινει αυτο??? οι χρηστες τα παιρνουμε σπασμενα.......καλα κανουμε.....

αλλα ποιος θα πει στον εκαστοτε προγραμματιστη να αναπτυξει εφαρμογη γι αυτο το λογισμικο ενω σε ενα αλλο μπορει να εχει ασφαλες κερδος????

 

Όντως τα πράγματα δείχουν ψώφια στην 5η έκδοση. Θυμάμαι όταν είχα πάρει το 6680 (2η έκδοση) υπήρχαν άπειρες εφαρμογές, πλήρης εναλλακτικός browser, πολλά προγράμματα για αναπαραγωγή divx, ogg, mp3 και πολλά άλλα. Στην 3η έκδοση τα πράγματα κάπως άλλαξαν με τα πιστοποιητικά συνέχισαν όμως να υπάρχουν εφαρμογές.

 

Η 5η έκδοση μέχρι σήμερα δεν έχει μεγάλη γκάμα εφαρμογών ενώ αναμενόταν να κυκλοφορήσουν 2.5εκ συσκευές το τετράμηνο Ιανουαρίου-Μαρτίου.

 

Συγκεκριμένα και επειδή είναι η τρίτη symbian συσκευή που χρησιμοποιώ μου λείπει ένας σοβαρός broswer, η opera έχει πεί απο τον Απρίλη για Opera Mobile 9.7 αλλα ακόμα τίποτα, δεν υπάρχει σοβαρό πρόγραμμα αναπαραγωγής divx, δεν υπάρχουν σοβαρά προγράμματα αναπαραγωγής μουσικής, δεν υπάρχει windows live messenger, δεν έχουν βγεί ολα τα προγράμματα gps κλπ κλπ

 

Δε ξέρω αν σε αυτο το θέμα έχει βάλε το χεράκι της η πειρατεία γιατι στο κάτω-κάτω όταν βγαίνει μια εφαρμογή και την αλλη ημέρα ολοι την έχουμε κατεβάσει και εγκαταστήσει ποιός θα κάτσει μετά να ασχοληθεί.

 

Ίσως με το Ovi Store γίνει κάτι σαν το Apple Store αλλα μέχρι τότε το κινητό που έχουμε θα έχει γίνει μπακατέλα.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα μια εφαρμογή για αντίστροφη μέτρηση

Symbian App: Countdown Timer For Nokia 5800 and Nokia N97

http://dailymobile.se/2009/05/19/symbian-app-countdown-timer-for-nokia-5800-and-nokia-n97/

http://www.pixelsbeatpaper.co.uk/

 

Download

 

http://www.imageshack.gr/files/j6nmycf5ge2s552v5f6f_thumb.jpg

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Όντως τα πράγματα δείχουν ψώφια στην 5η έκδοση. Θυμάμαι όταν είχα πάρει το 6680 (2η έκδοση) υπήρχαν άπειρες εφαρμογές, πλήρης εναλλακτικός browser, πολλά προγράμματα για αναπαραγωγή divx, ogg, mp3 και πολλά άλλα. Στην 3η έκδοση τα πράγματα κάπως άλλαξαν με τα πιστοποιητικά συνέχισαν όμως να υπάρχουν εφαρμογές.

 

Η 5η έκδοση μέχρι σήμερα δεν έχει μεγάλη γκάμα εφαρμογών ενώ αναμενόταν να κυκλοφορήσουν 2.5εκ συσκευές το τετράμηνο Ιανουαρίου-Μαρτίου.

 

Συγκεκριμένα και επειδή είναι η τρίτη symbian συσκευή που χρησιμοποιώ μου λείπει ένας σοβαρός broswer, η opera έχει πεί απο τον Απρίλη για Opera Mobile 9.7 αλλα ακόμα τίποτα, δεν υπάρχει σοβαρό πρόγραμμα αναπαραγωγής divx, δεν υπάρχουν σοβαρά προγράμματα αναπαραγωγής μουσικής, δεν υπάρχει windows live messenger, δεν έχουν βγεί ολα τα προγράμματα gps κλπ κλπ

 

Δε ξέρω αν σε αυτο το θέμα έχει βάλε το χεράκι της η πειρατεία γιατι στο κάτω-κάτω όταν βγαίνει μια εφαρμογή και την αλλη ημέρα ολοι την έχουμε κατεβάσει και εγκαταστήσει ποιός θα κάτσει μετά να ασχοληθεί.

 

Ίσως με το Ovi Store γίνει κάτι σαν το Apple Store αλλα μέχρι τότε το κινητό που έχουμε θα έχει γίνει μπακατέλα.

 

 

Πατηστε ΕΔΩ και οι δυο σας και μετα μιλαμε σε καινουρια βαση.Οπως βεβαια και οταν κλεισει τις ημερες κυκλοφοριας του Iphone και το αριθμο των update του...τοτε ξαναμιλαμε.Το μονο που το "σωζει" ειναι ο επεξεργαστης του και η ταμπελα Apple.Τ Ι Π Ο Τ Ε αλλο.Ο "γιγας" των 600 ευρω δεν ειναι και τοσο "γιγας".Αλλα παλι αν χαλαλιζετε τα γκαφρα σας για να μπορειτε να σερφαρετε με ευκολια στο διαδικτυο τοτε δεν μου πεφτει λογος.

Link to comment
Share on other sites

Α. Το marketing είναι πάρα πολύ σημαντικό και η Apple είναι μάστορας στο μάρκετινγκ. Πώς αλλιώς εξηγείτε τα υπέρογκα κέρδη τη στιγμή που πλέον τα περισσότερα προϊόντα της βγαίνουν με σημαντικά προβλήματα/ελλείψεις στις πρώτες εκδόσεις τους? Όμορφο design - δυνατό μάρκετινγκ και δεν σε πειράζει το 25% νταβατζιλίκι που πρέπει να πληρώσεις για να πουλήσεις την εφαρμογή σου από το app-store.

 

Β. Δεν είναι το ευκολότερο πράγμα να ξανασχεδιάσεις το ui της εφαρμογής εξ'αρχής! δεν μιλάμε για μια απλά επόμενη έκδοση αλλά για πλήρη επανασχεδιασμό του ui. Και επίσης είναι πολύ πιο εύκολο να κάνεις αυτές τις αλλαγές όταν έχεις ήδη μία έκδοση για touch λειτουργικό, πχ αν έχεις έκδοση για 3rd και για WinMo τότε είναι πολύ πιο εύκολο να μεταφέρεις την εφαρμογή σου στα 5th απ'ότι από 3rd κατευθείαν σε 5th.. Και δεν συζητάω καν για την μετάβαση 2nd σε 3rd..

 

Γ. ΑΝ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΤΟΥΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΤΕΣ ΜΗΝ ΕΧΕΙΣ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ! Όλοι κάνετε παράπονα αλλά πόσοι έχουν πληρώσει ΟΛΕΣ τις εφαρμογές που χρησιμοποιούν? εεε?? γιατί από τα 'γνωστά μαγαζάκια' οι προγραμματιστές δεν παίρνουν μία. Γιατί να ασχοληθούν? και φυσικά θα πάνε να γράψουν εφαρμογές για το iphone αφού η apple τους προσέχει περισσότερο.

1. Ψάξε στο internet

2. Ψάξε στο forum

3. Γράψε Ελληνικά !! Μπορείς !! :rolleyes: :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Άντε πάλι! :rolleyes:

Δεν έχει κάνα θέμα VS, ρε παιδιά; γιατί άμα αρχίζουν αυτές οι συζητήσεις δεν έχουν τελειωμό. :)

Για το άτμισμα: http://vaping.gr

 

Samsung S5 (no root)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν είδα να αναφέρεται και μου φαίνεται προσωπικά πολύ σημαντικό, βγήκε χθες η beta έκδοση του isilo για Symbian 9.5 (Touch) - την οποία εγκατέστησα και νομίζω ότι δουλεύει άψογα. (http://www.isilo.com)

Πραγματικά το isilo και το mobipocket είναι οι δύο εφαρμογές που περιμένω με ανυπομονησία να περάσουν στο 9.5 (λόγω όγκου βιβλίων και άλλων αρχείων που περιμένουν).

 

1 more to go ... :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά,συγγνώμη για την πολλοστή φορά που ρωτάω το ίδιο πράγμα,αλλά δεν έχω πάρει καμία απάντηση:Θελω ένα office που να γράφει κιολας και να διαβαζει PDF.Ας μου στείλει,παρακαλώ πάρα πολύ, όποιος ξέρει σε μήνυμα κάποιον νόμιμο ή μη τρόπο,γιατί έχω ψιλονευριάσει πια!

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

PDF viewer & editor

http://www.quickoffice.com/store/s60-3rd-edition/adobe-reader-le-v25/

 

Το Quickoffice 6 Premier δεν ξέρω αν είναι συμβατό με το 5800.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Και από το κινητό να το αγοράσεις, πάλι πιστωτική κάρτα θα χρειαστείς...

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με web radio, υπάρχει κάποιο καλό πρόγραμμα ή πρόγραμμα που να τρέχει τα αρχεία .pls ;;;

Έβαλα το Mobbler αλλά δε μου φάνηκε και πολύ εύχρηστο.

το πιο εύχρηστο που βρήκα και κάνω είναι να έχω το Link του σταθμού

που μ αρεσει σε μορφή rar για να τα παίζει ο real player. εκτός κι αν υπάρχει πρόγραμμα που να μετατρέπει τα αρχεία .pls σε .rar

(rar κατάληξη δεν έχουν τα αρχεία real player; )

 

άκυρο.. βρήκα ένα λινκ κάπου εδω μέσα. αν έχω απορία θα ξαναρωτήσω :)

Link to comment
Share on other sites

Μήπως κάποιος από τους πολλούς φίλους που συμμετέχουν στο forum γνωρίζει αν προβλέπεται να βγεί ελληνική έκδοση των google maps και αν ναι, πότε προβλέπεται να γίνει αυτό;
Link to comment
Share on other sites

Μήπως κάποιος από τους πολλούς φίλους που συμμετέχουν στο forum γνωρίζει αν προβλέπεται να βγεί ελληνική έκδοση των google maps και αν ναι, πότε προβλέπεται να γίνει αυτό;

 

Τι εννοείς "ελληνική"; Όλα ελληνικά είναι στην εφαρμογή, το μενού, οι ρυθμίσεις, τα ονόματα των οδών.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι. Έβαλα τους χάρτες Google στο 5800 και δουλεύει μια χαρά. Το θέμα είναι ότι χρειάζεται wifi ή σύνδεση 3g για να εναλλάσει τους χάρτες πράγμα που δε συμφέρει γιατί τρώει αρκετά kb . Υπάρχει μήπως το πρόγραμμα έτσι ώστε να δουλεύει χωρίς να θέλει σύνδεση? Αυτό που βρήκα ήταν σχετικά μικρό γύρω στο 1 mb. Με ενδιαφέρει γιατί εάν πατήσεις η τοποθεσία μου χωρίς gps σου βγάζει που βρίσκεται η κεραία κινητης τηλεφωνίας από την οπόια παίρνει σήμα.
Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις να εκμαιευτείς σοβαρά το GPS έχεις 3 επιλογές. Garmin, Sygic, NDrive.

Μπες στα αντίστοιχα θέματα για περισσότερες πληροφορίες και οδηγίες εγκατάστασης.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

@spyr0s

Φίλε, εγώ εδώ και ένα μήνα που αγόρασα το τηλέφωνο, έχω φορτωμένους χάρτες με τις διευθύνσεις των οδών στα αγγλικά. Μήπως έχω φορτωμένους λάθος χάρτες;

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε από εδώ την εφαρμογή.

Τους χάρτες τους κατεβάζει αυτόματα μέσω ενεργής σύνδεσης δεδομένων (WiFi, GPRS/3G). Δεν τους βάζεις εσύ.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

@spyr0s

Φίλε, εγώ εδώ και ένα μήνα που αγόρασα το τηλέφωνο, έχω φορτωμένους χάρτες με τις διευθύνσεις των οδών στα αγγλικά. Μήπως έχω φορτωμένους λάθος χάρτες;

Μηπως τα εχεις μπερδεψει ?

 

Αλλο google maps & αλλο nokia maps .

 

Η συσκευες Νοκια ερχονται με το nokia maps ή αλλιως χαρτες ..

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Σωστά τους νόκια χάρτες τους έχει φορτωμένους. Εγώ ήθελα τους google χάρτες φορτωμένους χωρίς να χρειάζεται ενεργή σύνδεση δεδομένων για να παίξουν. Γιατί εάν βάλεις τις δορυφορικές φωτογραφίες θέλει κάθε φορά κάτι Mb κατέβασμα για να λειτουργήσει το πρόγραμμα. Και σε 3g η χρέωση είναι λίγο μεγάλη.
Link to comment
Share on other sites

Ναι nervous, έχεις δίκιο, τα έχω μπερδέψει!

Έχω φορτωμένους τους χάρτες της Nokia που υποθέτω σε όλους είναι στα αγγλικά. Από ότι καταλαβαίνω από τα posts σας μπορώ να φορτώσω και να χρησιμοποιώ παράλληλα :confused: στο navigator και τους google maps οι οποίοι είναι στα Ελληνικά από το site που αναφέρει ο tchrist86, με χρέωση όμως. Αν κάνω κάπου λάθος σε αυτά που γράφω :O παρακαλώ να με διορθώσετε.

Η Nokia προβλέπεται να ενημερώσει τους χάρτες της στα Ελληνικά;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...