Jump to content

Ποια είναι τα καλύτερα ακουστικά-«ψείρες»;


saroy1982
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πολύ καλή περίπτωση μου φαίνονται τα AKG K330. Στα χαρακτηριστικά του πλαισίου αναφέρει οτι δεν είναι ασύμετρα. Έχουν ιδιαίτερο σχήμα. Είναι όμορφα αλλά δεν ξέρω πόσο βολικά θα είναι και αν θα κάθονται καλά στο αυτί. Τα έχεις δοκιμάσει; Υπάρχει διαφορά στην απόδοση σε σχέση με τα CX300;

 

Σ' ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις σου. Θα τα ψάξω όλα. ;) :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ναι ειναι σιγουρα εμφανισιμα,αλλα δυστυχως δεν τα εχω ακουσει για να σε βοηθησω παραπανω.Αν βοηθαει παντως τα K324 ηταν διαφορετικα απο τα αντιστοιχα CX 300 Mark I:κατα τη γνωμη μου ειχαν βαθυτερο και πιο σφιχτο μπασο,πιο τονισμενες μεσαιες και λιγοτερο τραχιες υψηλες σε σχεση με τα sennheiser.Εγω γενικα προτιμω τον ηxo των AKG's

 

Επισης τα Κ330 εχουν μεγαλυτερο efficiency απο τα CX 300 II.Και τα τελευταια παντως ειναι πολυ καλα-δες εδω για μια αντικειμενικη αξιολογηση τους

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

και στα CX 300 ΙΙ ειναι ασυμμετρο

 

σ'αυτα τα λεφτα παιζουν και τα

 

AKG K330

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1224840

 

CX 400 II(αν και ξεφευγουν λιγο κι αυτα)

http://www.technixx.gr/deeplink.jsp?PROD=1050448&ext=skroutz

 

Denon AH-C351

http://www.e-show.gr/product_info.php?cpath=38&products_id=1069

 

Sony EX75

http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?17961

 

απο ολα αυτα εγω θα προτεινα τα AKG και CX 300 II η τα CX400 αν μπορεις να κανεις την οικονομικη υπερβαση

 

βαλε και τα EP 830

 

http://www.skroutz.gr/c/773/in-ear-phones.html?keyphrase=ep+830

 

επειδη τα εχω μπορω να σου πω οτι ειναι συμμετρικα και κανουν καλυτερη εφαρμογη στο αυτι απο τα ep 630. προσωπικη μου εκτιμηση επειδη παλιοτερα ειχα τα ep 630. οτι ειναι καλυτερα ειναι προφανες :p

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
ενδιαφερομαι και εγω να παρω ενα ζευγαρι ακουστικα για το Ν82 μου.

βεβαια δεν εχω εξωφρενικες απαιτησεις και εννοειται δεν θελω να δωσω πανω απο 50-60 ευρω το πολυ.

εψαξα λιγο το thread και μαλλον καταληγω και εγω στα CX 500.

αξιζουν και οντως θα δω διαφορα απο αυτα που ειχε μεσα το πακετο του N82;

αν οχι αυτα, ποια σε αυτα περιπου τα χρηματα;

 

επανερχομαι στο θεμα.

 

λοιπον, ποτε δεν περιμενα οτι θα δωσω πολλα χρηματα για ακουστικα, καθως τα θεωρουσα περιττη πολυτελεια και νομιζα οτι δεν υπηρχε περιπτωση να δω τοσο μεγαλες διαφορες στην ακουστικη που να δικαιολογουν αυτα τα χρηματα.

τελικα τα εδωσα τα χρηματα και πραγματικα ''εμεινα'' με τις διαφορες στην ποιοτητα απο καποιες απλες ψειρες.

 

για την ιστορια τελικα αγορασα τα sennheiser CX 550. :D

πραγματικα αψογα. :D

 

ευχαριστω και τα παιδια εδω για τις προτασεις. :)

ΜΙΑ ΖΩΗ ΟΛΟ ΑΡΗΣ...

 

Γιώργος

iPhone 3G S, 32GB, White, non JB

Link to comment
Share on other sites

επανερχομαι στο θεμα.

 

λοιπον, ποτε δεν περιμενα οτι θα δωσω πολλα χρηματα για ακουστικα, καθως τα θεωρουσα περιττη πολυτελεια και νομιζα οτι δεν υπηρχε περιπτωση να δω τοσο μεγαλες διαφορες στην ακουστικη που να δικαιολογουν αυτα τα χρηματα.

τελικα τα εδωσα τα χρηματα και πραγματικα ''εμεινα'' με τις διαφορες στην ποιοτητα απο καποιες απλες ψειρες.

 

για την ιστορια τελικα αγορασα τα sennheiser CX 550. :D

πραγματικα αψογα. :D

 

ευχαριστω και τα παιδια εδω για τις προτασεις. :)

 

O ήχος των sennheiser είναι ο πιο κρυστάλλινος που έχω ακούσει ποτέ από ψείρες. Και με τις κατάλληλες ρυθμίσεις έρχονται και τα μπάσα.

Τα AKG έχουν πολύ δυνατό ήχο, πολύ μπάσο, αλλά και πολύ βρώμα κατά τη γνώμη μου.

Τελικά και εγώ αγόρασα τα sennheiser OMX 90.

Πολύ ευχαριστημένος...

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

επανερχομαι στο θεμα.

 

λοιπον, ποτε δεν περιμενα οτι θα δωσω πολλα χρηματα για ακουστικα, καθως τα θεωρουσα περιττη πολυτελεια και νομιζα οτι δεν υπηρχε περιπτωση να δω τοσο μεγαλες διαφορες στην ακουστικη που να δικαιολογουν αυτα τα χρηματα.

τελικα τα εδωσα τα χρηματα και πραγματικα ''εμεινα'' με τις διαφορες στην ποιοτητα απο καποιες απλες ψειρες.

 

για την ιστορια τελικα αγορασα τα sennheiser CX 550. :D

πραγματικα αψογα. :D

 

ευχαριστω και τα παιδια εδω για τις προτασεις. :)

 

 

Με γεια! Και βαλε μπρος για τα επομενα:D

 

Φαντασου μονο τι διαφορα θ'ακουσεις με τα IE8 ή τα Westone 3

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ζητώ προκαταβολικά συγνώμη για το off topic, αλλά μιας και λίγο πολύ οι περισσότεροι εδώ μέσα ψιλοασχολούνται με το "άθλημα", είπα να κάνω την ερώτησή μου και εδώ ...

Λοιπόν,

θέλω να αγοράσω ένα ζευγάρι ηχεία για το desktop μου και είμαι μεταξύ των τριών παρακάτω με σειρά προτίμησης

1. M-Audio Studiophile AV-40

2. Altec Lansing FX-3022

3. M-Audio Studiophile AV-30

4. Harman Kardon Soundsticks II

 

Υπάρχει κάποιος που να έχει κάποιο απο τα παραπάνω ;

Θα με ενδιέφερε σε αυτή την περίπτωση η εντύπωση που έχει αποκομίσει μέχρι τώρα.

Οποιαδήποτε πρόταση παραπλήσιας τιμής (δεν θέλω να δώσω πάνω απο 130 euro) και "επιδόσεων", ευπρόσδεκτη!

 

Απλά να διευκρινίσω ότι :

α. τα ηχεία προορίζονται για μουσικές ακροάσεις ΚΥΡΙΩΣ (δε με ενδιαφέρουν και πολύ ταινίες, gaming κ.τ.λ),

β. δεν με ενδιαφέρει να "γεμίσω" μεγάλους χώρους, τα ηχεία προορίζονται για near field ακροάσεις,

γ. ψάχνω ΙΔΑΝΙΚΑ για ένα σύστημα 2.0 με ένα ζεύγος ηχείων 2 "δρόμων" ή ΑΝ ΔΕΝ ΒΡΩ ΚΑΤΙ ΑΞΙΟΛΟΓΟ ένα 2.1 σύστημα ηχείων με 2 δορυφόρους και ένα subwoofer, δεν με ενδιαφέρουν καθόλου συστήματα 5.1 κ.τ.λ,

δ. τα ηχεία θα τοποθετηθούν πάνω σε στιβαρό ξύλινο γραφείο δίπλα στην οθόνη του υπολογιστή (LCD), άρα οτιδήποτε μεγαλύτερο π.χ. των M-Audio Studiophile AV-40 απορίπτεται,

ε. το γραφείο απο πίσω του δεν "βλέπει" τοίχο και δεν έχει άλλα "εμπόδια", άρα το πίσω μέρος των ηχείων θα βρίσκεται ιδανικά στη σωστή θέση ώστε να μην υπερτονίζονται τα μπάσα.

 

Ευχαριστώ ...

Link to comment
Share on other sites

παιδία...apple in-ear..μόνο και μόνο από εμφάνιση σκίζουν...και επειδή είναι και apple φαντάζομαι και κορυφαία ποιότητα...

 

γενικά αν κάποιος κοιτάξει στο site της apple μπορεί να βρει πολλά και εξαιρετικά ακουστικά...

Link to comment
Share on other sites

παιδία...apple in-ear..μόνο και μόνο από εμφάνιση σκίζουν...και επειδή είναι και apple φαντάζομαι και κορυφαία ποιότητα...

 

γενικά αν κάποιος κοιτάξει στο site της apple μπορεί να βρει πολλά και εξαιρετικά ακουστικά...

 

Σίγουρα βρίσκεις καλά ακουστικά στο κατάστημα της Apple. Όχι όμως εξαιρετικά.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ζητώ προκαταβολικά συγνώμη

Ευχαριστώ ...

 

Κατ'αρχας ισως θα θελες να βγαλεις απο τη λιστα σου τα SOUNDSTICKS.Στο λεω διχως καν να τα εχω ακουσει. Μπορει να ειναι ευπαρουσιαστα,οι επιδοσεις τους εντυπωσιακες για τα γεωμετρικα τους χαρακτηριστικα και η τιμη δελεαστικη σε σχεση με οταν ειχαν πρωτοβγει,αλλα οπως και να το κανουμε οι drivers της μιας ιντσας τι midbass ν'αποδωσουνε?Οποτε λογικα το crossover θα ειναι ρυθμισμενο ψηλα,το subακι θ'αναλαμβανει ολη τη δουλεια και θα ζοριζεται ενω θ'ακουγεται και αποκομενο.Ο Νακας νομιζω τα εχει παντως αν θελεις να τα αξιολογησεις με μια προσωπικη ακροαση.

 

Τα ALtec παραδοσιακα εχουν σχετικα χαμηλο snr και αν κρινω απο αυτα που εχω ακουσει μεχρι τωρα(FX5051) παραμορφωνουν γρηγορα.Ειδικα οι μεσαιες απο μια ενταση και πανω αποκτουν περιττο γρεζι.Για χαμηλες εντασεις δε θα τα απεριπτα.

 

Σε καθε περιπτωση εχω θα σε κατευθυνα σε ενεργα monitor.Εχω περασει απο Megaworks 550 και Z5500,αλλα οσον αφορα τη στερεοφωνικη αποδοση μουσικης παντα κατι ελειπε.Τελικα κατεληξα σε ενα ζευγαρι genelec που με ικανοποιουν απολυτα ενω ειναι και πιο πρακτικα(και φθηνοτερα) απο μια λυση με ενισχυτη και floorstand ηχεια.

Oποτε καλα εκανες κι εβαλες και τα M-Audio στο παιχνιδι.Αναμεσα στα 2,γιατι να παρεις τα AV-30 ενω μπορεις να παρεις τα AV-40?Μεγαλυτερο woofer(γενικα να προτιμησεις κατι με τουλαχιστον 4"ρι),μεγαλυτερη ισχυς κτλ.Στο Πλαισιο υπαρχουν και για να τ'ακουσεις.

 

Εγω παντως θα εβαζα στο mix αλλα δυο brand names:Tascam και Behringer.Και τα δυο ειναι ονοματα με πορεια στο χωρο ενω διακρινονται για το υψηλο λογο αποδοσης προς τιμη(η Tascam στην ουσια κοπιαρει πολλα μοντελα της Genelec με φθηνοτερα υλικα).

 

Σε αυτα περιπου τα λεφτα στο skroutz βρισκεις

 

-τα Tascam VL-A4

 

http://www.tascam.com/products/vl-a_series;9,38,1057,16.html

 

http://www.agiotatos.gr/uninet/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tp-ecommerce.tpl&

 

product_id=34&category_id=18&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=1&vmcchk=1&Itemid=2

 

-και τα BEHRINGER MS-40

 

http://www.behringer.com/EN/Products/MS40.aspx

 

http://www.euri.gr/online/index.php?target=products&product_id=32108

 

 

Νομιζω πως και τα 2 εχουν τα ιδια ή και καλυτερα ονομαστικα χαρα/κα απο τα M-audio ενω ειναι σχεδον στις ιδιες διαστασεις.

 

ειδικα τα behringer δινονται σε εξευτελιστικες τιμες απο ενα γερμανικο on line shop,που δυστυχως αυτη τη στιγμη δεν μπορω να βρω-θα ψαξω ομως,καθως και για αλλες εναλλακτικες

 

 

Οπως και να χε μη βασιστεις στα λογια μου-προσπαθησε να ακροαστεις οσα περισσοτερα μπορεις πριν την αγορα.

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Ta Behringer ta exw upopsin mou k gia na pw tin alitheia ta skeftomouna, alla einai stin idia timi me

ta m-audio pou san etairia tin ektimw pio polu.

Apo Samson exeis katholou kapoia empireia? Eite proswpiki eite apo gnwsto sou?

Ta ixeia tis den kserw katholou ti lene, gia wireless mikrofwna tin kserw k gia miktes, konsoles ktl.

Sigekrimena skeftomouna apo Samson ta Mediaone 4A, ta exeis mipws upopsin sou?

Se euxaristw gia to xrono sou...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δεν εχω προσωπικη πειρα αν και τη γνωριζω τη εταιρεια.Στο noiz.gr παντως φαινονται να την υποληπτονται και συγκρινουν high-end μοντελα της με μοντελα της genelec.Οποτε αν περασεις απο το forum του και ρωτησεις μπορει καποιος που τα εχει να σε ενημερωσει.

 

παντως και τα tascam φαινεται να τα εκτιμουν

 

αν δε βαριεσαι διαβασε κι ενα review των Samson MediaOne 4a

 

http://www.soundonsound.com/sos/jun08/articles/samsonmediaone4a.htm

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, πείτε μου γνώμη αν θέλετε...

Θέλω να πάρω ακουστικά ψείρες με σιλικόνη που χωνεύουν στα αυτιά, είναι ξεκούραστα και εμποδίζουν τους εξωτερικούς ήχους στο ελάχιστο δυνατό.

Καταλαβαίνω πως ότι πληρώνεις παίρνεις αλλά δε θέλω να διαθέσω πολύ πάνω από 20 Ευρώ.

Το λέω αυτό γιατί ήδη έχω βρει κάποια σ' αυτή την τιμή και σε γενικές γραμμές με ικανοποιούν σε μεγάλο βαθμό.

Είναι τα πλέων άνετα και ξεκούραστα στα αυτιά μου, από όλα όσα έχω δοκιμάσει και ο ήχος τους είναι πολύ καλός.

Με καλό μπάσο και ένταση και αρκετά καθαρό ήχο. Από τα καλύτερα που έχουν πέσει στα χέρια μου.

Δεν έχω δοκιμάσει βέβαια ποτέ κάποια κορυφαία ακουστικά για να έχω το μέτρο σύγκρισης που κάποιοι από σας έχουν...

Λοιπόν, τα ακουστικά στα οποία αναφέρομαι, είναι τα PHILIPS SHE9501.

 

Αυτό που θέλω από σας, είναι ανάλογες, σχεδιαστικά και ηχητικά προτάσεις στα ίδια περίπου χρήματα, (20 Ευρώ).

 

Επίσης, αν ξέρετε κάποιο κατάστημα στην Αθήνα ή στα προάστιά της που να έχουν ψείρες για δοκιμή σε σεβαστή ποικιλία, μιας και... ένας ήχος, χίλιες λέξεις... ;)

 

Αυτή τι στιγμή διαθέτω τα AKG K312P, (τα οποία ήταν δώρο) αλλά δεν βολεύουν καθόλου στ' αυτιά μου, (κουράζουν πολύ μετά από λίγη ώρα).

Ηχητικά όμως και από πλευράς έντασης και μπάσου τα πάνε πολύ καλά. Σε γενικές γραμμές έχουν τον ίδιο ήχο με τα PHILIPS SHE9501.

Αν έπαιρνα AKG, θα έλεγα για τα K321, που είναι κοντά στην τιμή με τα PHILIPS.

Το θέμα είναι ότι τα δύο πρώτα, (PHILIPS SHE9501 και AKG K312P), αναφέρουν στα χαρακτηριστικά τους ότι έχουν "έξτρα μπάσο",

ενώ τα AKG K321, όχι. Υποθέτω δηλαδή ότι θα υστερούν στο μπάσο σε σχέση με τα προηγούμενα.

 

Γενικά, προτιμώ να ακούσω πριν αγοράσω αλλά δεν ξέρω αν γίνεται αυτό και πού.

Περιμένω προτάσεις, πάντα σ΄αυτή την κατηγορία τιμής - σχεδιασμού...

Peace... Love... Freedom...
Link to comment
Share on other sites

Se auti ti katigoria timis egw tha sou protina kati allo.

Creative EP630.

Genika se auti ti katigoria timis mi kollas sto an kai ti grafei i

kathe etairia sti perigrafi tou prointos, prokeitai apokleistika

gia epilogi marketing.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, πείτε μου γνώμη αν θέλετε...

Γενικά, προτιμώ να ακούσω πριν αγοράσω αλλά δεν ξέρω αν γίνεται αυτό και πού.

Περιμένω προτάσεις, πάντα σ΄αυτή την κατηγορία τιμής - σχεδιασμού...

 

Ο,τι κι αν σου πουμε εμεις,αν δεν ακουσεις ο ιδιος δε βγαζεις συμπερασματα.Ομως demo ακουστικα/ψειρες δεν ξερω καποιο καταστημα να εχει-ισως και γθα λογους υγιεινης?ποιος ξερει...

 

Αν δε θες να ξεπερασεις με τπτ το οριο των 20 ευρω,τοτε αυτα που ξεχωριζουν κατ'εμε ειναι

 

Sony MDREX33LPB /EX35LPW

 

http://www.multirama.gr/products/product?pid=0366073&catid=060900

http://cosmodata.gr/product_b.php?Lang=gr&id=4&cicid=69&cid=8&mid=12&pid=19064

 

Denon AH-C252

 

http://www.apothema.gr/Product/5-1-324-59804/Denon/AH-C252_Black.html

 

και φυσικα τα AKG 321 που αναφερεις

 

υπαρχουν και κατι marshmallows και skullcandy αλλα ειναι απο pixmania και θα ξεφυγουν λιγο με τα μεταφορικα

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
και στα CX 300 ΙΙ ειναι ασυμμετρο

 

σ'αυτα τα λεφτα παιζουν και τα

  • AKG K330
  • CX 400 II(αν και ξεφευγουν λιγο κι αυτα)
  • Denon AH-C351
  • Sony EX75

απο ολα αυτα εγω θα προτεινα τα AKG και CX 300 II η τα CX400 αν μπορεις να κανεις την οικονομικη υπερβαση

Έκανα σήμερα ένα πέρασμα απο το Νάκα (Ιπποκράτους) και ήμουν μεταξύ των CX-300 II και CX-400 ΙΙ. Θυμήθηκα το σχόλιό σου και τελικά πήρα τα 400 στα 55 ευρώ (η υπέρβαση που λέγαμε).

 

Τα ακουστικά είναι καταπληκτικά. Καταρχήν είναι συμμετρικά, όπως ακριβώς τα ήθελα (δεν το ήξερα μέχρι που τα άνοιξα), έχουν απίστευτη εφαρμογή στο αυτί, είναι πολύ μικρά και ελαφριά με αποτέλεσμα να μην κουράζουν (ξεχνάς οτι τα φοράς), έχουν κοντρολάκι για volume και πολύ ολοκληρωμένο πακέτο αγοράς με πλήθος ανταλλακτικών, θήκης και πουγκιού.

 

Από θέμα ακουστικής, απλά τα σπάνε. Δεν έχω ακούσει ποτέ απο ακουστικά καλύτερο και πιο κρυστάλλινο ήχο (καλά, δεν έχω δοκιμάσει και πολλά). Οι ρυθμίσεις στο 5800 είναι στο default και όμως, αποδίδουν όπως πρέπει. Ούτε πολλά μπάσα, ούτε ήχος επίπεδος. Καλύτερο αποτέλεσμα δεν θα μπορούσα να φανταστώ (που να ακούσω και άλλες προτάσεις ακριβότερες που έχετε αναφέρει).

 

Και για το τέλος, ένα ερώτημα. Έχετε αναφέρει αρκετές φορές οτι όλα τα ακουστικά θέλουν στρώσιμο και μετά απο αυτό, αποδίδουν ακόμα καλύτερα. Έχω σκοπό να ακολουθήσω αυτή την συμβουλή. Άλλα, όποιος έχει αντίθετη άποψη, ή απλά συμφωνεί ας την παραθέσει. Όντως, είναι καλό να γίνει αυτή η διαδικασία;

Link to comment
Share on other sites

 

 

Και για το τέλος, ένα ερώτημα. Έχετε αναφέρει αρκετές φορές οτι όλα τα ακουστικά θέλουν στρώσιμο και μετά απο αυτό, αποδίδουν ακόμα καλύτερα. Έχω σκοπό να ακολουθήσω αυτή την συμβουλή. Άλλα, όποιος έχει αντίθετη άποψη, ή απλά συμφωνεί ας την παραθέσει. Όντως, είναι καλό να γίνει αυτή η διαδικασία;

 

μην ανησυχεις ουτως η αλλως το burn-in θα γινει απο μονο του με την χρηση που θα κανεις εν καιρω

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ποιο διάλεξες; Τα Philips; Γιατί με ενδιαφέρουν και μένα.

Ναι φίλε μου. Τελικά πήρα τα PHILIPS SHE9501, μιας και τα άλλα που μου πρότειναν τα παιδιά ή δε τα έβρισκα Ελλάδα ή έβγαιναν κάπως πιο ακριβά με τα μεταφορικά!!!

Καλύτερα απ' έξω δηλαδή αλλά εκεί παίζουν και τα μαϊμού και δεν θα ήμουν 100% σίγουρος. Τέλος πάντων.

Από τα ακουστικά που μου προτάθηκαν, είδα ότι έχουν πάρει πολύ καλές κριτικές τα Creative EP630 ή Creative EP635. Αν τα έβρισκα θα τα έπαιρνα...

Προς το παρόν, βολεύομαι μια χαρά με τα PHILIPS, (τα οποία ούτως ή άλλος είχα δοκιμάσει). Πήρα τα λευκά, (απ' ότι μου είπαν βγαίνουν και σε μαύρο) που είναι ασύμμετρα,

(έχουν πιο μακρύ καλώδιο για το δεξί ακουστικό για να περνάει πίσω από το λαιμό). Ο ήχος τους είναι γεμάτος με πλούσιο και καθαρό μπάσο, χωρίς όμως να χάνονται οι ψιλές.

Ταυτόχρονα είναι από τα πλέον δυνατά που έχω ακούσει. Επίσης, απομονώνουν αποτελεσματικά τους εξωτερικούς ήχους και διαθέτουν θήκη μεταφοράς

αλλά και πλαστική θήκη που τοποθετούνται μόνο τα ηχεία τους για περισσότερη προστασία. http://www.testseek.com/images/products/124/211/1_1117846935_p.jpg

Μια λεπτομέρεια που μετράει για μένα, είναι ότι ο κορμός των ηχείων είναι ελαστικός, (πρώτη φορά το βλέπω αυτό) και έτσι τα καθιστά ιδανικά για ακρόαση στο κρεβάτι, όταν ξαπλώνεις πλάγια!!!

Γενικά τα συστήνω ανεπιφύλακτα για την τιμή των 20 Ευρώ που έχουν.

Επειδή όμως ούτε κι αυτά τα βρήκα εύκολα, (από όπου τα παρήγγειλα μου είπαν ότι δεν υπάρχουν στη PHILIPS και δεν έχουν συγκεκριμένη ημερομηνία παραλαβής)...

Όποιος τα θέλει άμεσα, θα τα βρει στα multirama.

Peace... Love... Freedom...
Link to comment
Share on other sites

Και για το τέλος, ένα ερώτημα. Έχετε αναφέρει αρκετές φορές οτι όλα τα ακουστικά θέλουν στρώσιμο και μετά απο αυτό, αποδίδουν ακόμα καλύτερα. Έχω σκοπό να ακολουθήσω αυτή την συμβουλή. Άλλα, όποιος έχει αντίθετη άποψη, ή απλά συμφωνεί ας την παραθέσει. Όντως, είναι καλό να γίνει αυτή η διαδικασία;

 

 

Κατ'αρχας με γεια!

 

οσο για το burn in οπως ειπε και ο Voltron,μοιραια θα γινει απο μονο του καποια στιγμη.Ο ηχος σταδιακα θα βελτιωνεται και στις 100-150 περιπου ωρες ακροασης θα εχει κατασταλαξει την τελικη του "μορφη".

 

Ιδανικη μεθοδολογια για το στρωσιμο δεν υπαρχει.Καποιες γενικες συμβουλες ομως λενε πως μπορεις να ακους μουσικη με τονισμενο κατα προτιμηση μπασο σε εντασεις λιγο πιο πανω απο αυτο που θεωρεις νορμαλ για εσωτερικο χωρο.Οχι στο τερμα η ενταση ομως.

 

Εναλλακτικα μπορεις να χρησιμοποιησεις pink/white/brown noise βαζοντας το να loopαρει για ωρες ακομα κι οταν δεν ακους για να στρωσουν γρηγοροτερα.

 

http://www.mediacollege.com/audio/noise/download.html

 

ή και αλλα πιο εξειδικευμενα samples

 

http://www.burninwave.com/

 

σε καθε περιπτωση να θυμασαι πωςτο στρωσιμο ειναι περισσοτερο εμπειρικα και οχι επιστημονικα αποδεδειγμενο φαινομενο

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

παιδιά είμαι έτοιμος να αγοράσω τα image x10. ποια είναι η γνώμη σας σε σχέση με τα κορυφαία ακουστικά? (όπως τα Triple.fi 10 Pro Shure SE530 Westone UM2 Head-Direct’s RE1 Sleek Audio SA6)
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

...Επειδή όμως ούτε κι αυτά τα βρήκα εύκολα, (από όπου τα παρήγγειλα μου είπαν ότι δεν υπάρχουν στη PHILIPS και δεν έχουν συγκεκριμένη ημερομηνία παραλαβής)...

Όποιος τα θέλει άμεσα, θα τα βρει στα multirama.

Απλά να ενημερώσω, (για να μη θεωρηθεί ότι έκανα και διαφήμιση), ότι η PHILIPS έχει πλέον τα SHE9501 σε στοκ άρα μπορείτε αν ενδιαφέρεστε να τα παραγγείλετε από όποιο κατάστημα θέλετε.

Peace... Love... Freedom...
Link to comment
Share on other sites

παιδιά είμαι έτοιμος να αγοράσω τα image x10. ποια είναι η γνώμη σας σε σχέση με τα κορυφαία ακουστικά? (όπως τα Triple.fi 10 Pro Shure SE530 Westone UM2 Head-Direct’s RE1 Sleek Audio SA6)

 

Καλησπερα, γενικα τα ακουστικα ψειρες (IEM) που μπορεις να επιλεξεις στην high end κατηγορια ειναι πολλα και ο ανταγωνισμος μεγαλος, γενικα τα καλυτερα ακουστικα ειναι τα klipch image X10, Shure SE530, Ultimate Ears triple.fi 10 pro(Altec Lansing στην Ευρωπη), Phonak Audeo PFE, Westone 3, Westone UM3X (αντιπροσωπος η Variphone στην Ευρωπη), Sennheiser IE8, Monster Turbines και αλλα...

Προσωπικα εχω τα Westone 3 (3 balanced armature drives με 3 crossover) και τα επελεξα με βαση πολλων χρηστων σε διαφορα forum στο web, ευτυχως με αυτα που διαβασα τελικα η γνωμη που ειχα διαμορφωσει ειναι ιδια με αυτη που εχω τωρα. Οποτε θα σου γραψω τι πιστευω προσωπικα για το καθε ακουστικο ξεχωριστα με βαση οτι εχω διαβασει:

 

Westone 3: Αφου αυτα εχω θα προσπαθησω να γινω οσο πιο καταννοητος γινεται. Tα ΙΕΜ αυτα προοριζονται για χρηση σε mp3 περισσοτερο, εξαιρετικος ηχος σε οποιαδηποτε μουσικη τα εχω δοκιμασει, εχω γραψει καποια πραγματα σε προηγουμενες σελιδες, απλα εδω θα σου επισημανω περισσοτερο ενα αρνητικο σημειο που ισως να σε ενοχλησει: To 1/3 περιπου των χρηστων (και εγω) εχουν γραψει οτι τα πριμα παρουσιαζουν sibilance, το sibilance ειναι οτι οι πολυ υψηλες συχνοτητες ιδιως στα φωνητικα ειναι ενοχλητικες ακουγεται σαν σσσσσσσ οταν ο τραγουδιστης προφερει λεξεις που περιεχουν πολλα συμφωνα Σ. Τελικα διαπιστωσα οτι το προβλημα δεν ειναι στο ιδιο το ακουστικο αλλα στα fit (μαξιλαρακια) που περιεχει η συσκευασια, το πως θα τοποθετηθει το ακουστικο στο αυτι παιζει το μεγαλυτερο ρολο στην ποιοτητα που θα αποδοθει. Εγω βρηκα τα μαξιλαρακια που εξαφανιζουν το προβλημα του sibilance, αλλα εγω το θεωρω αρνητικο να εξαρταται σε τοσο μεγαλο βαθμο η ποιοτητα του ηχου με το καταλληλο fit (στα περισσοτερα ακουστικα παιζει ρολο το fit αλλα για τα westone 3 ειναι το κυριοτερο σημειο). Κατα τα αλλα αν δεν εχεις αυτο το προβλημα η ποιοτητα στα πριμα εκτοξευεται σε σημειο να ακους ηχους που νομιζεις οτι ειναι απο το περιβαλλον σου και οχι απο τα ακουστικα(παντα με το καλυτερο bitrate), και γενικα το καλυτερο τους σημειο ειναι η αναλυτικοτητα σε καθε συχνοτητα, και να ξεχωριζεις ανετα τον ηχο που προερχετα απο τα ''δεξια'' σου απο τον ηχο που προερχεται ''πισω δεξια'' σου. Επισης εχει καταπληκτικο fit με φοβερη ηχομονωση (οταν μπαινω στο λεωφορειο ακομα και χωρις μουσικη ισα ισα ακουω την μηχανη του λεωφορειου).

 

Westone UM3x (3 balanced armature drives με 3 crossover). Απο δω και περα θα βασιστω σε εμπειριες αλλων χρηστων καθως δεν εχω την δυνατοτητα να ακουσω το καθε ακουστιο που υπαρχει :( To IEM αυτο προοριζεται για επαγγελματικη χρηση στην σκηνη οποτε ειναι κομμενο και ραμμενο για live performance, με συνεπεια να εχει λιγοτερα μπασα και πριμα απο τα Westone 3 και να δινετε περισσοτερο εμφαση στα μεσαια (κιθαρα, drums). Εχουν αναφερει οτι ειναι πιο καθαρα απο τα Westone 3 καθως τα μεσαια τους εχουν ''αερα'' και ειναι πιο ''ατακα'' τα drums. To siblance δεν υπαρχει καθως τα πριμα ειναι λιγο πιο περιορισμενα και δεν εξαρταται η ποιοτητα τους απο το fit. To μπασο ειναι λιγο πιο αναλυτικο και οχι τοσο extended (παρομοιο με των shure 530 και triple.fi αλλα πιο βαθυ). Γενικα εχω διαβασει πολυ καλες κριτικες και οτι εχουν το καλυτερο balance και fit απο ολα τα universal IEM.

 

Shure SE530: απο τα πρωτα ΙΕΜ με 3 drives (3 balanced armature drives με 2 crossover), και περισσοτερο βασισμενα για επαγγελματικη χρηση και αυτα, τα μεσαια ειναι το πιο δυνατο τους σημειο και ειναι απλα απαιχτο (ισως το καλυτερο που υπαρχει σε universal η custom IEM) αλλα δυστηχως εχω διαβασει οτι πριμα δεν ειναι ανταξια τους με οχι και τοσο καλα σχολια, το μπασο απο την αλλη ειναι πολυ καλο. Επισης πολυ καλο fit.

 

Sennheiser IE8: (1 dynamic drive). Τα ΙΕ8 βασιζονται σε αλλη τεχνολογια dynamic, με αποτελεσμα να εχουν τελειως διαφορετικο soundstage οπου να θυμιζει περισσοτερο full size can παρα ψειρες και ειναι το πιο δυνατο τους χαρτι με το μεγαλυτερο soundstage απο ολα τα universal IEM. To μπασο ειναι το καλυτερο που υπαρχει καθως ειναι ΒΑΘΥ ,εχει και volume control μπασου :blink: οποτε το αυξομοιωνεις οπως θες (lowest setting bass= triple.fi 10 pro bass για να παρεις μια ιδεα), ολες οι αλλες συχνοτητες αποδιδονται καταπληκτικα. Αρνητικα: το fit δεν ειναι ανταξιο των ανταγωνιστων, τα πριμα δεν ειναι τοσο αναλυτικα, και θελουν 200 ωρες+ burn in για να αποδωσουν το μεγιστο καθως τα ακουστικα ειναι τεχνολογιας dynamic. Τα westone παρεχουν καλυτερη αναλυτικοτητα στην μουσικη.

 

Κlipch Image X10: (1 dynamic drive). Ιδια τεχνολογια με τα ΙΕ8, εξαιρετικο μπασο(καλυτερο απο το shure 530 και triple.fi), πολυ καλα μεσαια, αλλα οχι τοσο καλα πριμα που ειναι το αδυνατο τους σημειο. Eξαιρετικα μικρα-στιλατα και πολυ καλο fit. Μερικοι τα θεωρουν καλυτερα απο τα shure 530, triple.fi., αλλα τα ΙΕ8 ειναι καλυτερα.

 

Ultimate Ears Triple.fi 10 pro. (3 balanced armature drives με 2 crossover). Ο πρωτος ανταγωνιστης των shure 530 και εχουν αρκετα καλες κριτικες. Το πιο δυνατο τους σημειο ειναι τα πριμα με κρυσταλλινη καθαροτητα καθως πολλα ΙΕΜ αποτυγχανουν να τα αποδωσουν τοσο καλα. Τα μεσαια και το μπασο απο την αλλη ειναι καλα αλλα οχι κατι απιστευτο. Επισης εχουν καλη αναλυτικοτητα. Αρνητικο τους σημειο ειναι το fit καθως υπαρχουν πολλα παραπονα για το οτι δεν μπαινουν στα αυτια και πεταγονται εξω με την παραμικρη κινηση (αναλογα με το σχημα του αυτιου σου βεβαια)

 

Γενικα αυτες ειναι οι πληροφοριες που εχω μαζεψει μετα απο 6 μηνες ψαξιμο οπoυ τελικα κατεληξα στα westone 3. Γενικα αυτα που θα σου προτεινω ειναι τα Westone 3, Westone UM3x η τα Sennheiser IE8, με τα δυο πρωτα να εχουν καλυτερη αναλυτικοτητα και fit, και τα IE8 να εχουν μεγαλυτερο soundstage.

 

Υ.Γ Για τις αλλες μαρκες δεν εχω πολλες πληροφοριες. Βεβαια οτι και να σου πω το αυτι σου ειναι αυτο που θα κρινει;), καλη τυχη!:cool:

Letv x800 + Neutron + Westone W30:music:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...