Jump to content

Αλλαγή ταχύτητας σε Qualcomm επεξεργαστές


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators

Υπάρχει πλέον η δυνατότητα για για αλλαγή της ταχύτητας των επεξεργαστών της Qualcomm με κέρδος την αύξηση της απόδοσης της μπαταρίας μιας και πλέον ο επεξεργαστής μπορεί να πέφτει σε χαμηλότερες ταχύτητες όταν η συσκευή "κοιμάται" κάτι που δεν γίνεται μέχρι τώρα. Μελλοντικά δεν αποκλείεται να δούμε και την δυνατότητα για overclocking.

 

http://pocketnow.com/html/portal/news/0000007260/NewsImage/nueDynamicClock.jpg

 

Ακόμα είναι σε beta κατάσταση το συγκεκριμένο πρόγραμμα και δεν είμαστε σίγουροι για την αξιοπιστία του, κατά συνέπεια όποιος το χρησιμοποιήσει το κάνει με προσωπική του ευθύνη.

 

Προσοχή: Πριν το χρησιμοποιήσουμε ελέγχουμε από το ακόλουθο link εάν υποστηρίζει τον συγκεκριμένο Qualcomm της συσκευής μας.

 

Πληροφορίες εδώ: http://pocketnow.com/index.php?a=portal_detail&t=news&id=7260

Download link: http://www.nuerom.com/BlogEngine/page/nueDynamicClock.aspx

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 54
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλα ειναι να χρησιμοποιουνται με τεραστια επιφυλαξη τετοιες εφαρμογες...:)

 

αν κατι δεν παει καλα....bye bye motherboard..:cry:

 

και απο τετοια παραδειγματα?? ουκω λιγα...:happy:

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Σωστά το τονίζεις αν και τα πρώτα δείγματα δείχνουν να μη δημιουργούνται τέτοιου είδους προβλήματα.

 

Θα δείξει η συνέχεια βέβαια καθώς και το κατά πόσο όντως βελτιώνει την απόδοση της μπαταρίας.

 

Πάντως τον χρονισμό του επεξεργαστή όντως τον αλλάζει.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

ξερουμε κατα ποσο περιπου αξανει τη διαρκεια της μπαταριας;οταν πεσει τοσο χαμηλα ο επεξεργαστης το τηλεφωνο συνεχιζει να λειτουργει σωστα;

My History:

Ericsson 337-Ericsson 768-Nokia 5110-Ericsson 788-Nokia 8210-Nokia 8510-Nokia 6510-Sharp Gx20-Sharp SH703-Nokia 6288-Samsung i560-HTC Diamond-Nokia E51-HTC Hero-HTC Legend-Sony Xperia S-Sony Xperia Z1-HTC 10-Samsung Note 9-Samsung Galaxy S23 UTRA

Link to comment
Share on other sites

Σωστά το τονίζεις αν και τα πρώτα δείγματα δείχνουν να μη δημιουργούνται τέτοιου είδους προβλήματα.

 

Θα δείξει η συνέχεια βέβαια καθώς και το κατά πόσο όντως βελτιώνει την απόδοση της μπαταρίας.

 

Πάντως τον χρονισμό του επεξεργαστή όντως τον αλλάζει.

 

απ οτι καταλαβα δεν ανεβαζει τι ισχυει του επεξεργαστη απλα την διανεμει για εξοικονομηση ενεργειας και αυξησει της μπαταριας

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
ξερουμε κατα ποσο περιπου αξανει τη διαρκεια της μπαταριας;οταν πεσει τοσο χαμηλα ο επεξεργαστης το τηλεφωνο συνεχιζει να λειτουργει σωστα;

 

Το κατά πόσο την αυξάνει θα το δούμε στην πράξη. Το τηλέφωνο φυσικά λειτουργεί σωστά.

 

απ οτι καταλαβα δεν ανεβαζει τι ισχυει του επεξεργαστη απλα την διανεμει για εξοικονομηση ενεργειας και αυξησει της μπαταριας

 

Δεν θα έλεγα ότι τη διανέμει αλλά την μειώνει εκεί που δεν χρειάζεται να είναι σε πλήρη ισχύ. Προς το παρόν μόνο αυτό.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

κατα ποσο εχει χρησιμοποιηθει αυτο το προγραμμα απο το κοινο ? να το δοκιμασουμε η θα τραβαμε τα Β**ζια μας ?

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/6396my_car.jpg

 

https://www.facebook.com/JpaulsCarWash?ref=hl

^^Autoglym Detail Center^^

βιολογικοί καθαρισμοί, γυάλισμα-κέρωμα

Link to comment
Share on other sites

Από ότι φαίνεται αλλάζει η ταχύτητα μόνο προς τα κάτω για να σώσεις μπαταρία σε stand by http://www.navimania.gr/showthread.php?t=15915

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

παντως δεν ξερω τι ποσοστο θα κερδισουμε, γιατι εγω οταν το κινητο ειναι σε αναμονη δεν μου τρωει καθολου μπαταρια. εννοω δηλαδη το βραδυ που κοιμαται κτλ.

 

π.χ. το πασχα ημουν σε ενα φιλο για 3 μερες κ δνε το χρησιμοποιησα σχεδον καθολου κ δεν χρειαστηκε καν να το φορτισω. το προβλημα ειναι οταν ανοιγει η οθονη που καταπινει την μπαταρια σαν νεροφιδα...οποτε δεν ξερω κατα ποσο βολευει αυτο το προγραμμα

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/6396my_car.jpg

 

https://www.facebook.com/JpaulsCarWash?ref=hl

^^Autoglym Detail Center^^

βιολογικοί καθαρισμοί, γυάλισμα-κέρωμα

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Είναι πολλοί που έχουν αρκετές εφαρμογές που τρέχουν στο background, αυτοί καταλαβαίνουν σίγουρα διαφορά.

 

Εγώ πάντως έχω δει σημαντική βελτίωση.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

πες μας αναλυτικα αν θελεις

ποιο κινητο εχεις;

 

το εχει περασει καποιος αλλος να μας πει πρωτες εντυπωσεις

My History:

Ericsson 337-Ericsson 768-Nokia 5110-Ericsson 788-Nokia 8210-Nokia 8510-Nokia 6510-Sharp Gx20-Sharp SH703-Nokia 6288-Samsung i560-HTC Diamond-Nokia E51-HTC Hero-HTC Legend-Sony Xperia S-Sony Xperia Z1-HTC 10-Samsung Note 9-Samsung Galaxy S23 UTRA

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Στο HD, στο Diamond και το Pro δουλεύει κανονικά.

 

Το έχουν δοκιμάσει αρκετοί χωρίς αναφορές προβλημάτων.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

καποιες προτεινομενες ρυθμισεις υπαρχουν;

My History:

Ericsson 337-Ericsson 768-Nokia 5110-Ericsson 788-Nokia 8210-Nokia 8510-Nokia 6510-Sharp Gx20-Sharp SH703-Nokia 6288-Samsung i560-HTC Diamond-Nokia E51-HTC Hero-HTC Legend-Sony Xperia S-Sony Xperia Z1-HTC 10-Samsung Note 9-Samsung Galaxy S23 UTRA

Link to comment
Share on other sites

Το HD και το Pro έχουν το 7201Α; Μόνο στο ευρωπαικό xperia έβαλαν το 7200A (που υποτίθεται είναι καλύτερο;)

Φαντάζομαι πως δεν είναι καλό να δοκιμάζουμε την εφαρμογή στο 7200A έτσι;

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

@mafiagalou:

Είναι λίγο σχετικό αυτό...

 

Οι τιμές 528, 384, 256 και 122.88 μου φαίνονται φυσιολογικές. Μπορεί κάποιος να δοκιμάσει και ακόμα μικρότερες.

 

@JimmyT:

To xperia όπως σωστά είπες έχει άλλο επεξεργαστή, μην το δοκιμάσεις εκεί.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

"Δεν είναι έγκυρη εφαρμογή Win32", μου λέει! :mad:

 

 

 

Το κατάφερα, έπρεπε να το τρέξω μέσα από το κινητό. Πάμε τώρα για ρυθμίσεις.

Α, να αναφέρω ότι πέρασα το "enablerapi.cab" που μου ζήτησε.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δεν έχω καταλάβει ακόμα γιατί σε μερικές συσκευές χρειάζεται το enablerapi και σε άλλες όχι. Πάντως πρόβλημα δεν δημιουργείται και το αποτέλεσμα είναι το ίδιο.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Οπως έγραψα και στο Navimania, εκεί που θα δείτε πραγματική διαφορά είναι στην νορμαλ χρηση.

Με το προγραμματάκι γλυτώνουμε όλες τις περιττές απώλειες.

Φυσικά οταν γινεται χρήση λαπτοπ και ο επεξεργαστής δουλευει στο φουλ μην περιμενετε τίποτα παραπάνω από ένα 10-15% συνολική μείωση 24ωρου.

 

Εκλεισα 13.5 ώρες και δεν λέει να ξεκολλήσει από το 90% αλλά με χρήση ΝΟΚΙΑ ε?

Τα εντελώς απαραίτητα, όπως δηλαδή σε μια εκτακτη περιπτωση που χρειάζεται να κάνεις οικονομία. 2-3 κλήσεις, 3 sms αναγνωση mail, τιτλοι ειδήσεων από το google και κάποιες φωτογραφιες.

Με παρόμοια χρηση το Πάσχα αλλα με windows 6.5 ήμουν στο 65-70%

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Φυσικά και με αυτό το εργαλείο... κερδίζεις όταν απλά δεν πειράζεις τη συσκευή. Αυτός είναι και ο αρχικός του σκοπός εξάλλου.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Version History

1.0 First Release

1.1 Major update, add profile support, stability fixes, option to wait until shell is ready to change clock, support MSM7x00 devices (no voltage support yet), loader support.

1.2 Minimize display issue, fix low speed on boot bug, performance improvements, improve uninstallation

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Το HD και το Pro έχουν το 7201Α; Μόνο στο ευρωπαικό xperia έβαλαν το 7200A (που υποτίθεται είναι καλύτερο;)

Φαντάζομαι πως δεν είναι καλό να δοκιμάζουμε την εφαρμογή στο 7200A έτσι;

 

Παίζει κανονικά και στο Xperia

Link to comment
Share on other sites

απο χθες εχω περασει το προγραμμα.μεσα σε 8 ωρες,χωρις καθολου χρηση εχασα 8%,νομιζω οτι ειναι πολυ καλη επιδοση.

ταν προφιλ ομως δεν εχω καταλαβει πως ακριβως λειτουργουν και πως ακριβως ενεργοποιουνται.μια βοηθεια!

My History:

Ericsson 337-Ericsson 768-Nokia 5110-Ericsson 788-Nokia 8210-Nokia 8510-Nokia 6510-Sharp Gx20-Sharp SH703-Nokia 6288-Samsung i560-HTC Diamond-Nokia E51-HTC Hero-HTC Legend-Sony Xperia S-Sony Xperia Z1-HTC 10-Samsung Note 9-Samsung Galaxy S23 UTRA

Link to comment
Share on other sites

Ποιές ρυθμίσεις πρέπει να έχουμε?

Ότι και να έχω βάλει μου λέει οτι η ταχύτητα του επεξεργαστή είναι 528 MHz

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...