Jump to content

Καταγγελίες προς τη wind


tzehos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

τί θα λέγατε να συγκεντρώναμε εδώ όλες τις καταγγελιές μας για την wind και τις κρυφές - παράνομες και καταχρηστικές χρεώσεις με αποδέκτη "offnet wap browsing" ώστε να ένημερωθούν όλοι;
tzexer
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 228
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

κρυφές - παράνομες και καταχρηστικές χρεώσεις με αποδέκτη "offnet wap browsing" ????????

 

Πως ειναι κρυφες, παρανομες η καταχρηστικες, οταν ειναι οι επισημες χρεωσεις της εταιρειας?Η χρεωση για πλοηγηση wap ειναι συγκεκριμενη, και στον λογαριασμο εμφανιζεται σαν offnet wap browsing.

Δεν καταλαβαινω τον συλλογισμο σου, θελεις να μας εξηγησεις λιγο καλυτερα?

Link to comment
Share on other sites

γενικα στα συμβολαια ιδιος υπηρχε ενημερωση μεσω σμς και ενημερωτικο πλαισιο στην πρωτη σελιδα του λογαριασμου.

μη λεμε οτι θελουμε.

ας παρακαμψουμε στα σχετικα θεματα ειτε ευχαριστημενοι ειτε οχι.

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

γενικα στα συμβολαια ιδιος υπηρχε ενημερωση μεσω σμς και ενημερωτικο πλαισιο στην πρωτη σελιδα του λογαριασμου.

μη λεμε οτι θελουμε.

ας παρακαμψουμε στα σχετικα θεματα ειτε ευχαριστημενοι ειτε οχι.

 

επειδή δεν θα άνοιγα ένα τέτοιο θέμα χωρίς να μπορώ να το υποστηρίξω σου λέω ότι ήδη έχω δικαιωθεί απο την ΕΕΤΤ και σύντομα θα ανεβάσω όλο το κείμενο του εξωδίκου που απέστειλα και την δικαίωση μου για να σταματήσουν κάποιοι σαν εσένα φίλε μου να λένε και να πιστεύουν ότι θέλουν. Τέλος δεν υπάρχει λόγος να παρακάμψουμε κανένα θέμα γιατί πρέπει ο κόσμος να ενημερώνεται για τα κακά μιας εταιρίας πάνω απ όλα.

 

κρυφές - παράνομες και καταχρηστικές χρεώσεις με αποδέκτη "offnet wap browsing" ????????

 

Πως ειναι κρυφες, παρανομες η καταχρηστικες, οταν ειναι οι επισημες χρεωσεις της εταιρειας?Η χρεωση για πλοηγηση wap ειναι συγκεκριμενη, και στον λογαριασμο εμφανιζεται σαν offnet wap browsing.

Δεν καταλαβαινω τον συλλογισμο σου, θελεις να μας εξηγησεις λιγο καλυτερα?

 

όταν όμως δεν έχεις συνδρομή wap αλλά μόνο web n mail και μάλιστα δεν έχεις καν ρυθμίσεις wap στην συσκευή σου τί γίνεται;:blink:

tzexer
Link to comment
Share on other sites

όταν όμως δεν έχεις συνδρομή wap αλλά μόνο web n mail και μάλιστα δεν έχεις καν ρυθμίσεις wap στην συσκευή σου τί γίνεται;:blink:

 

Ολα τα συμβολαια εχουν προσβαση σε υπηρεσιες wap και Internet ανεξαρτητα εαν εχουν συνδρομη η οχι. Δεν ειναι δηλαδη αναγκη να εχεις καποιο πακετο ADSM η wind plus non stop για να εχεις προσβαση wap και Internet . Βεβαια, σε αυτην την περιπτωση, οι χρεωσεις ριχνουν στα αυτια, αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα.

Τωρα, το θεμα με τις ρυθμισεις ειναι αλλο...εκει οντως, εαν δεν ειχε ρυθμισεις wap δεν μπορω να καταλαβω πως συνδεθηκε....η εγινε πατατα απο wind και εσφαλμενα χρεωθηκες, η καπου στο τηλεφωνο οντως υπηρχε καποιο προφιλ wap.. δεν ξερω...:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως εχθές με χρέωσε με ογκοχρέωση ΧΩΡΙΣ να έχω υπερβεί τα 40 mb (ήμουν πολύ κάτω από αυτό) με αποτέλεσμα να πάει το υπόλοιπο από 20 στο -18! Τους πήρα και τους έκραξα πολύ άσχημα και μου μηδενίσανε το υπόλοιπο.

Κανονικά θα έπρεπε βέβαια να μου επιστρέψουν και τα 20 ευρώ, αλλά πάλι καλά...

Από το κακό στο χειρότερο πάνε...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως εχθές με χρέωσε με ογκοχρέωση ΧΩΡΙΣ να έχω υπερβεί τα 40 mb (ήμουν πολύ κάτω από αυτό) με αποτέλεσμα να πάει το υπόλοιπο από 20 στο -18! Τους πήρα και τους έκραξα πολύ άσχημα και μου μηδενίσανε το υπόλοιπο.

Κανονικά θα έπρεπε βέβαια να μου επιστρέψουν και τα 20 ευρώ, αλλά πάλι καλά...

Από το κακό στο χειρότερο πάνε...

 

Χαρηκα πολυ (???) που καποιος ειχε παρομοιο προβλημα με το δικο μου διοτι οταν το ανεφερα σε σχετικο post καποιο παπαγαλακι με κοροιδευε οτι το super συστημα της wind δουλευει τοσο αψογα που εστω κι αν υπηρχε η παραμικρη πιθανοτητα να εχω υπολοιπο μειον αυτο δεν θα ηταν περα απο -1 ευρω ενω εγω χρεωθηκα -71!!!

Link to comment
Share on other sites

επειδή δεν θα άνοιγα ένα τέτοιο θέμα χωρίς να μπορώ να το υποστηρίξω σου λέω ότι ήδη έχω δικαιωθεί απο την ΕΕΤΤ και σύντομα θα ανεβάσω όλο το κείμενο του εξωδίκου που απέστειλα και την δικαίωση μου για να σταματήσουν κάποιοι σαν εσένα φίλε μου να λένε και να πιστεύουν ότι θέλουν. Τέλος δεν υπάρχει λόγος να παρακάμψουμε κανένα θέμα γιατί πρέπει ο κόσμος να ενημερώνεται για τα κακά μιας εταιρίας πάνω απ όλα.

 

 

 

όταν όμως δεν έχεις συνδρομή wap αλλά μόνο web n mail και μάλιστα δεν έχεις καν ρυθμίσεις wap στην συσκευή σου τί γίνεται;:blink:

Σε μενα δεν εχεις να αποδειξεις κατι. στον εαυτο σου πανω απ'ολα και στην εταιρια εφοσον εγινε λαθος.

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

επεσα ακριβως πανω στο θεμα.

ειχα το παγιο τον 9 ευρω για 120Μβ και επειδη δεν τα εφτανα ποτε (30-40 μβ το μηνα χαλαγα) ρωτησα τον υπαλληλο του καταστηματος wind εαν υπαρχει κατι με λιγοτερα mb .Η απαντηση του ηταν μα βεβαια το wind plus non stop που εχει μεχρι 40Mb mobile internet.Τον ρωτησα πανω απο 5 φορες ΟΤΙ site θελω ? τις 2 πρωτες φορες τα μασαγε τις αλλες 3 αφου ειχε μιλησει στο τηλ. μου ειπαι ναι.Ολα καλα μεχρι εδω.

Προχθες σε αλλο καταστημα wind εγινε ακριβως η ιδια ερωτηση γιατι ενας φιλος δεν το πιστευε οτι υπαρχει πακετο με 40Mb και παλι η απαντηση ηταν ΝΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ SITE.

Το αποτελεσμα φιλοι μου ειναι οτι αυτη τη στιγμη η wind μου ζηταει 102 ευρω για 18Mb.

Μολις ειδα τον λογαριασμο μου ανεβηκε το αιμα στο κεφαλι(σημερα δλδ) τους παιρνω ενα τηλ και απλα εξηγω σε μια ευγενικη κοπελα την ολη κατασταση ,ξαφνικα μου πεταει οτι τα 40Mb ειναι για οποιον Provider υποστιριζει h wind και κατι τετοια ασχετα,αμεσως τις ειπα να δει τι διαφημηση στο φυλλαδιο τους καθως και το σιτε οτι πουθενα δεν λεει τετοια πραγματα και οτι 2 δικα τους καταστηματα δεν μου εχουν αναφερει τιποτα τετοιο!η κοπελα ναι μεν συμφώνησε μαζι μου οτι πουθενα δεν αναφέρεται οτι το 40Mb ειναι υποχρεωτικα και μονο απο το site της wind .αλλα συνεχιζε να λεει τα δικα της.Με οση ευγενεια μου ειχε απομείνει τις ειπα θα παω απο το καταστημα που μου εκανε την αλλαγή και θα ξεκαθαρίσω το θεμα.!

Και σας ρωταω 102 ευρω για 18Μb ???? που ζουμε ??? και δεν ειναι μονο αυτο ,εαν δεν ξερουν τι πουλανε καλυτερα να μην το πουλανε.!!!

Δεν υπαρχει περιπτωση ουτε 1 στο 1000000 να πληρωσω 102 ευρω για 18Μb και μαλιστα απο δικο τους λαθος.Και ειμαι σιγουρος οτι οπου και να φτασει αυτο το πραγμα θα δικαιωθω καθοτι μιλαμε για την παραπληροφόρηση! κατι που νομιζω επιφερει προστιμο απο την ΕΕΤΤ.

.

Και οχι τπτ αλλο αλλα και την wind και την tellas τις εχω σε μεγαλη υπόληψη!!

 

ποια ειναι η αποψη σας?

Link to comment
Share on other sites

Επειδη χρησιμοποιησα πολυ καιρο το plus non stop πριν το οριο των 40MB ξερω οτι πρεπει πρωτα να το ενεργοποιησεις στελνοντας μηνυμα (αν θυμαμαι καλα plus στο 19349, δεν ειμαι και απολυτα σιγουρος γιαυτο), αλλα η βασικη διαφορα ειναι οτι το plus non stop εχει αλλο access point (gwap.b-online.gr) και γενικα διαφορετικες ρυθμισεις απο το ADSM. Ακομη και αν το εχεις ενεργοποιησει αλλα δεν εχεις αλλαξει τις ρυθμισεις χρεωνεσαι σαν να εχεις ADSM αφου προφανως αυτες τις ρυθμισεις εχει το κινητο σου. Βεβαια εχεις δικιο να διαμαρτυρεσε γιατι αυτα που σου γραφω εγω επρεπε να σου τα πουν απο την WIND!!!!
Link to comment
Share on other sites

Και οχι τπτ αλλο αλλα και την wind και την tellas τις εχω σε μεγαλη υπόληψη!!

 

ποια ειναι η αποψη σας?

 

Οτι κακώς τελικά τις είχες σε υποληψη...:mad:

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ

Link to comment
Share on other sites

Οτι κακώς τελικά τις είχες σε υποληψη...:mad:

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ

 

 

Μα φυσικα ειναι απαραδεκτοι, εκει που στο cu εβαζα 30 το μηνα, τωρα με 15 ευρω στην wind μου περισσευουν κιολας, αν ειναι δυνατον. Καταγγελω και εγω την wind γιατι με τα 15 ευρω που μου περισσευουν το μηνα πινω 5 τσιπουρακια παραπανω με αποτελεσμα να εχω ψηλη χοληστερινη. :worry::worry:

Link to comment
Share on other sites

οι ρυθμισης μου ηταν σωστες και ειχα στειλει και μνμ για ενεργοποιήσει απο το καταστημα.

δεν προλαβα να παω σημερα θα παω αυριο παντως να δω τι θα γινει.

 

οσο για σενα φιλε μου με τα τσιπουρακια πιες και ενα στην υγεια μας ;) αλλα εδω δε λεμε για μια υπηρεσια που ειναι πιο ακριβη ή πιο φτηνη στους παροχους ,αλλα λεμε για απιστευτες τρικλοποδιες που μπορουν να σου βαλουν ολοι οι παροχοι!!!!.

Link to comment
Share on other sites

οι ρυθμισης μου ηταν σωστες και ειχα στειλει και μνμ για ενεργοποιήσει απο το καταστημα.

δεν προλαβα να παω σημερα θα παω αυριο παντως να δω τι θα γινει.

 

οσο για σενα φιλε μου με τα τσιπουρακια πιες και ενα στην υγεια μας ;) αλλα εδω δε λεμε για μια υπηρεσια που ειναι πιο ακριβη ή πιο φτηνη στους παροχους ,αλλα λεμε για απιστευτες τρικλοποδιες που μπορουν να σου βαλουν ολοι οι παροχοι!!!!.

 

 

Να πας και αν αρχισουν τα δικα τους, απειλησε τους (με κοσμιο τροπο) για καταγγελια, οταν το ακουνε αυτο το ξανασκεφτονται το θεμα. Ενημερωσε μας τι εγινε και ευχομαι να δικαιωθεις.

Αν και εδω που τα λεμε χρειαζονται ενα προστιμο, γιατι σε πολλα καταστηματα οι υπαλληλοι ειναι ανημερωτοι με αποτελεσμα να γινονται τετοιες μαλ...ιες.

 

Οσο για τα τσιπουρακια, ειπα να κανω μια πλακα μερες που ειναι:)

Link to comment
Share on other sites

οι ρυθμισης μου ηταν σωστες και ειχα στειλει και μνμ για ενεργοποιήσει απο το καταστημα.

δεν προλαβα να παω σημερα θα παω αυριο παντως να δω τι θα γινει.

 

οσο για σενα φιλε μου με τα τσιπουρακια πιες και ενα στην υγεια μας ;) αλλα εδω δε λεμε για μια υπηρεσια που ειναι πιο ακριβη ή πιο φτηνη στους παροχους ,αλλα λεμε για απιστευτες τρικλοποδιες που μπορουν να σου βαλουν ολοι οι παροχοι!!!!.

Δεν μας βοηθάς όμως να καταλάβουμε ποιές ρυθμίσεις είχε το κινητό σου,ποιές έβαλες με την ενεργοποίηση του non stop (40Mb),απο ποιά πύλη internet σέρφαρες,τι εγραφε ο λογαριασμός σου,λάμβανες τα email με το κινητό;

Ετσι ειναι λογικό οι απόψεις που διαβάζεις να είναι είτε αφοριστικές για την εταιρεία,είτε περιπαιχτικές για την πραγματικά δυσάρεστη θέση που έχεις βρεθεί.

Link to comment
Share on other sites

Στο κινητο μου δεν αλλαξα ρυθμισεις, το σημειο προσβασεις ειναι το ιδιο με πριν gint.b-online.gr.

κανενας δεν μου ειπε οτι πρεπει να αλλαξω ρυθμισεις.(τις εχει μεσα η sim καρτα)

Η ενεργοποιηση γινετε με ενα απλο sms και δεν αλλαζουν οι ρυμθισεις

Ο λογαριασμος μου εγραφε τα site που εμπαινα μεσω του παραπανω σημειου προσβασεις.(απο το κινητο μπαινω σε 10 σιτε εδω και χρονια) και ελεγε οτι ειχα 18mb και κοστος 102 ευρω.

Email οχι δεν λαμβανω στο κινητο.

Οταν λες πυλη τι εννοεις ?

 

Εγω στη τελικη ειμαι ενας απλος χρηστης αυτα δεν οφειλω να τα ξερω,

εγω ξερω οτι πηγα σε ενα καταστημα wind και συμφωνησα να δινω 3.99 το μηνα για 40mb internet και απεριοριστο serfing μεσα απο το wind plus non stop(μαλλον αυτο λες πυλη) και βρεθηκα χρεωμενος με 102 ευρω για 18Mb.

 

Υγ. Αυτο που ειπα για τα τσιπουρα δεν το ειπα με διαθεση παρεξηγηση.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς,δεν είχες τις σωστές ρυθμίσεις.Σημείο πρόσβασης θα έπρεπε να έχεις το gwap.b-online.gr.Ενεργοποίησες μεν την υπηρεσία αλλά δεν άλλαξες όπως έπρεπε το σημείο πρόσβασης λαμβάνοντας νέες ρυθμίσεις.
Link to comment
Share on other sites

Ολα ωραια και καλα αλλα δεν ΕΠΡΕΠΕ να τον ενημερωσουν απο το cc η απο το καταστημα που πηγε οτι πρεπει να αλλαξει ρυθμισεις? Πως καποιος που κανει για πρωτη φορα χρηση μιας υπηρεσιας θα πρεπει να γνωριzει ολες αυτες τις "λεπτομεριες" που εμεις μαθαμε (αφου ορισμενοι παθαμε) σε ενα forum οπως το παρον. Απλα αυτα γινονται σκοπιμως για να χρεωνομαστε και οχι οτι δεν εημερωνουν το cc και τα καταστηματα. Μη σπευσει ο "γνωστος" μας φιλος να μας πει και παλι "σιγα τι συμγερον εχει η wind να το κανει!!!"
Link to comment
Share on other sites

τελικα πηγα στο καταστημα,ο πωλητης μου ειπε οτι εχω δικιο (ουτε και αυτος το ηξερε),και τωρα θα κανει αυτος μια διαδικασια για να μη πληρωσω τα 102 ευρω.

Σε λιγο ρε παιδια για να μπαινουμε απο το κινητο στο internet και να μη πληρωνουμε θα πρεπει να ειμαστε system administrator σε εταιρια με πανω απο 1000 χρηστες!! ΕΛΕΟΣ.Δηλαδη δεν μπορουσαν με το μνμ που μου εστειλαν να στελναν και ρυθμισεις δικτυου??? η ενα μνμ που να ελεγε ενημερωθηται για το τροπο συνδεσης η κατι τελος παντων???? ΟΧΙ γιατι ετσι δεν θα μπορουσαν να μου παρουν 100 ευρω για 18 ΜΒ !!!

 

 

Δυστυχώς,δεν είχες τις σωστές ρυθμίσεις.Σημείο πρόσβασης θα έπρεπε να έχεις το gwap.b-online.gr.Ενεργοποίησες μεν την υπηρεσία αλλά δεν άλλαξες όπως έπρεπε το σημείο πρόσβασης λαμβάνοντας νέες ρυθμίσεις.

 

Πλακα με κανεις ρε φιλαρακι ???? δειξε μου σε παρακαλω που το διαβασες αυτο σε επισημο site της wind!!!! εαν στα δικα τους μαγαζια δεν εχουνε ενημερωση συγνωμη δεν φταιω εγω!!

 

 

ΥΓ.Καλη ανασταση σε ολους και καλα να περασουμε :):):)

Link to comment
Share on other sites

Σημερα μου ηρθε μνμ απο wind οτι δεν υπαρχει κατι λαθος στον λογαριασμο μου.

Σε λιγο θα τους παρω και ενα τηλ. για να δω τη δικαιολογια θα μου πουνε!.

Το επομενο βημα ειναι να τους στειλω ενα Mail για να το εχω και γραπτως.

Εαν συνεχιζουν την αρνηση απλα θα προχωρησω με ΕΕΤΤ και με προστασια καταναλωτη και αμα χρειαστει εχουμε και νομικο τμημα!

αυτο με τη πυλη το εψαξα και δεν υπαρχει πουθενα που να λεει οτι για την υπηρεσια που ηθελα πρεπει να μπαινω απο την συγκεκριμενη πυλη.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα μου ηρθε μνμ απο wind οτι δεν υπαρχει κατι λαθος στον λογαριασμο μου.

Σε λιγο θα τους παρω και ενα τηλ. για να δω τη δικαιολογια θα μου πουνε!.

Το επομενο βημα ειναι να τους στειλω ενα Mail για να το εχω και γραπτως.

Εαν συνεχιζουν την αρνηση απλα θα προχωρησω με ΕΕΤΤ και με προστασια καταναλωτη και αμα χρειαστει εχουμε και νομικο τμημα!

αυτο με τη πυλη το εψαξα και δεν υπαρχει πουθενα που να λεει οτι για την υπηρεσια που ηθελα πρεπει να μπαινω απο την συγκεκριμενη πυλη.

 

πιστευω οτι αν τουσ ενημερωσεισ οτι θα κινηθεισ εναντιον τουσ με καταναλωτικεσ οργανωσεισ κ τα συναφη, θα το ξανασκεφτουν πολυ σοβαρα το θεμα. αρκει βεβαιωσ να εισαι αποφασισμενοσ οτι μπορει να τραβηξει πολυ αυτη η ιστορια.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Στο κινητο μου δεν αλλαξα ρυθμισεις, το σημειο προσβασεις ειναι το ιδιο με πριν gint.b-online.gr.

κανενας δεν μου ειπε οτι πρεπει να αλλαξω ρυθμισεις.(τις εχει μεσα η sim καρτα)

Η ενεργοποιηση γινετε με ενα απλο sms και δεν αλλαζουν οι ρυμθισεις

 

Ναι, οι συσκευες windows mobile εχουν εγκατεστημενες τις ρυθμισεις internet. Η Qtek εβαζε παλαιοτερα μεσα τις Internet ρυθμισεις και για τα τρια δυκτια.Οποτε ορθως ειχες το gint.b-online.gr.

Το εαν επρεπε να σου πει καποιος οτι πρεπει να αλλαξεις τις ρυθμισεις, να συμφωνησω. Απλα να ρωτησω, εκανες ενεργοποιηση του πακετου μεσω μηνυματος μονος σου η πηγες σε καταστημα να σου το ενεργοποιησουν? Γιατι με το μηνυμα, απλα ενεργοποιηται η υπηρεσια, το αυτονοητο δηλαδη. Εαν πηγες σε καταστημα ομως, και στειλανε το μηνυμα απο εκει, τοτε ναι, επρεπε ο υπαλληλος εκει να κανει και την ερωτηση για τις ρυθμισεις. Εαν ομως , αναλαβεις να το κανεις μονος σου, τοτε πρεπει ΕΣΥ να φροντισεις να ρωτησεις πρωτα, ειτε σε φιλο, ειτε εδω στο φορουμ (οι σωστες ρυθμισεις εχουν αναφερθει ισα με 10000 φορες, το οτι μπηκες αμεσως να κανεις την καταγγελια σου αλλα οχι να ενημερωθεις πρωτα, δειχνει λαθος προτεραιοτητες... Παντως, η sim καρτα δεν περιεχει καμια ρυθμιση για internet η wap. Αυτα τα εχει η συσκευη, και η sim καρτα δεν παιζει κανενα ρολο.

 

 

εγω ξερω οτι πηγα σε ενα καταστημα wind και συμφωνησα να δινω 3.99 το μηνα για 40mb internet και απεριοριστο serfing μεσα απο το wind plus non stop(μαλλον αυτο λες πυλη) και βρεθηκα χρεωμενος με 102 ευρω για 18Mb.

Οχι, κανεις λαθος. Απο το site της Wind

Το WIND Plus Non Stop προσφέρει με μόνο 3,99€ το μήνα (περιλαμβάνεται ο ΦΠΑ) απεριόριστη περιήγηση στο WIND Plus αλλά και 40MB για πλοήγηση σε οποιοδήποτε άλλο WAP site του κόσμου!

 

Αλλο WAP, αλλο internet.

Σημερα μου ηρθε μνμ απο wind οτι δεν υπαρχει κατι λαθος στον λογαριασμο μου.

Λογικοτατο, εφοσον δεν εγινε λαθος χρεωση, αλλα λαθος χρηση ρυθμισεων απο την συσκευη σου, το να ζητησεις ελεχγο χρεωσεων δεν εχει νοημα, μιας και δεν εγινε συστεμικο λαθος, αλλο επρεπε να ζητησεις. Οτι δεν ενημερωθηκες σωστα κτλ και ζητας πιστωση του ποσου....Το συστημα ορθως σε χρεωσε το ποσο που σε χρεωσε, μιας και εγινε κινηση τοσα ΜΒ με το gint.b-online.gr

Σε λιγο θα τους παρω και ενα τηλ. για να δω τη δικαιολογια θα μου πουνε!.

Το επομενο βημα ειναι να τους στειλω ενα Mail για να το εχω και γραπτως.

Εαν συνεχιζουν την αρνηση απλα θα προχωρησω με ΕΕΤΤ και με προστασια καταναλωτη και αμα χρειαστει εχουμε και νομικο τμημα!

αυτο με τη πυλη το εψαξα και δεν υπαρχει πουθενα που να λεει οτι για την υπηρεσια που ηθελα πρεπει να μπαινω απο την συγκεκριμενη πυλη.

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη ρε παιδια και χωρις κανενα ιχνος ειρωνιας προς κανεναν. Γιατι καποιος που κανει χρηση μιας υπηρεσιας της Wind θα πρεπει να ρωτησεις εναν φιλο του η να γινει μελος ενος forum για να μαθει με ποιο προφιλ θα κανει χρηση της υπηρεσιας? Ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ να σε ενημερωσουν πως ακριβως θα κανεις χρηση της με αναλυτικες μαλιστα οδηγιες. Δεν ειναι ολοι μελη φορουμς, δεν ειναι ολοι experts στο διαδυκτιο ουτε και ειναι υποχρεωμενοι να ειναι.
Link to comment
Share on other sites

Εγω στη τελικη ειμαι ενας απλος χρηστης αυτα δεν οφειλω να τα ξερω, εγω ξερω οτι πηγα σε ενα καταστημα wind και συμφωνησα να δινω 3.99 το μηνα για 40mb internet και απεριοριστο serfing μεσα απο το wind plus non stop(μαλλον αυτο λες πυλη) και βρεθηκα χρεωμενος με 102 ευρω για 18Mb.

 

Με συγχωρείς που δεν έχω διαβάσει και όλα τα προηγούμενα ποστ, μπορεί εκεί να το γράφεις αυτό που σε ρωτάω:

Όταν λοιπόν πήγες στο κατάστημα -μετά από τόσα χρόνια χρήστης κινητής τηλεφωνίας γνωρίζοντας ότι για τα πάντα χρειάζονται ρυθμίσεις- έκανες την απλή ερώτηση, αν χρειάζεται να φτιάξεις ρυθμίσεις στη συκευή σου??? Αν όχι, τότε το φταίξιμο είναι μισό δικό σου και μισό του υπαλλήλου που σε εξυπηρέτησε (λόγω ωρίμανσης της κινητής πλέον στην Ελλάδα, σχεδόν όλοι πιστεύουν πως όλοι ξέρουν τα βασικά και δε τα αναφέρουν από αμέλια, όχι από δόλο). Αν ρώτησες όμως και σου είπε πως δε χρειάζεται να κάνεις τίποτα, τότε φταίει εξ ολοκλήρου αυτός. Φυσικά εσύ δε θα στραφείς στον υπάλληλο για να βρεις το δίκιο σου αλλά κατευθείαν στην εταιρία την οποία όμως θα πληροφορήσεις για το βαθμό υπαιτιότητας του υπαλλήλου. Αν στο τέλος δεις ότι κάτι έγινε με δόλο, να στραφείς νομικά επί του θέματος.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, οι συσκευες windows mobile εχουν εγκατεστημενες τις ρυθμισεις internet. Η Qtek εβαζε παλαιοτερα μεσα τις Internet ρυθμισεις και για τα τρια δυκτια.Οποτε ορθως ειχες το gint.b-online.gr.

Το εαν επρεπε να σου πει καποιος οτι πρεπει να αλλαξεις τις ρυθμισεις, να συμφωνησω. Απλα να ρωτησω, εκανες ενεργοποιηση του πακετου μεσω μηνυματος μονος σου η πηγες σε καταστημα να σου το ενεργοποιησουν? Γιατι με το μηνυμα, απλα ενεργοποιηται η υπηρεσια, το αυτονοητο δηλαδη. Εαν πηγες σε καταστημα ομως, και στειλανε το μηνυμα απο εκει, τοτε ναι, επρεπε ο υπαλληλος εκει να κανει και την ερωτηση για τις ρυθμισεις. Εαν ομως , αναλαβεις να το κανεις μονος σου, τοτε πρεπει ΕΣΥ να φροντισεις να ρωτησεις πρωτα, ειτε σε φιλο, ειτε εδω στο φορουμ (οι σωστες ρυθμισεις εχουν αναφερθει ισα με 10000 φορες, το οτι μπηκες αμεσως να κανεις την καταγγελια σου αλλα οχι να ενημερωθεις πρωτα, δειχνει λαθος προτεραιοτητες... Παντως, η sim καρτα δεν περιεχει καμια ρυθμιση για internet η wap. Αυτα τα εχει η συσκευη, και η sim καρτα δεν παιζει κανενα ρολο.

 

 

 

Οχι, κανεις λαθος. Απο το site της Wind

 

Αλλο WAP, αλλο internet.

 

Λογικοτατο, εφοσον δεν εγινε λαθος χρεωση, αλλα λαθος χρηση ρυθμισεων απο την συσκευη σου, το να ζητησεις ελεχγο χρεωσεων δεν εχει νοημα, μιας και δεν εγινε συστεμικο λαθος, αλλο επρεπε να ζητησεις. Οτι δεν ενημερωθηκες σωστα κτλ και ζητας πιστωση του ποσου....Το συστημα ορθως σε χρεωσε το ποσο που σε χρεωσε, μιας και εγινε κινηση τοσα ΜΒ με το gint.b-online.gr

 

Και τι περιμένει η Wind έτσι ώστε να εφαρμόσει κοινή χρέωση (ή χρήση των "δωρεάν" ΜΒ) σε όλα τα APNs??? To λέω γιατι τέτοια παράπονα είχαν γίνει και στη Vodafone (όπου το πακέτο των 30ΜΒ λειτουργούσε μόνο με τις ρυθμίσεις του live ενώ τα υπόλοιπα με τις ρυθμίσεις internet, παρ'όλα αυτά πίστωσε το ποσό σε πελάτες που παραπονέθηκαν) και πλέον εδώ και μήνες όποιο APN και να χρησιμοποιείς ισχύει κανονικα το πακέτο σου και έχεις κοινή χρέωση.

 

Ελπίζω και η Wind, πέρα από το να πιστώσει τη χρέωση συμβολικά (όχι ότι είναι υποχρεωμένη) να "ενοποιήσει" τα APNs της...

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...