Jump to content

Green laser pointer


psychoz125
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

:ninja:!και εγω θα το δοκιμασω σε ενα απλο 5mw που βρηκα και θα ερθει αυριο!ελπιζω να ανοιγει ευκολα :cry:!το βλεπεις πιθανο παντως να γινεται?

Aμα το ανοιξεις πεσμου τον τροπο και εμενα..:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 147
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ξερει κανεις πως να βγαλω το κουμπι απο ενα laser pointer?

το ανοιξα!τσαμπα οπως φαινεται γιατι δεν μου εχει την βιδιτσα για να το αυξησω...

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις πως να βγαλω το κουμπι απο ενα laser pointer?

το ανοιξα!τσαμπα οπως φαινεται γιατι δεν μου εχει την βιδιτσα για να το αυξησω...

 

Τελικά άλλα έχουν αυτή τη βίδα και άλλα όχι.

Ακόμα και ένα που είχα δει που είχε την βίδα, το είχαν ρυθμίσει στο max από το "εργοστάσιο".

 

Όσο για την πατέντα με το chipaki που καίει ο τύπος στο youtube...ψιλομούφα ακούγεται...

Link to comment
Share on other sites

θα προσπαθησω να φτιαξω τον φακο που γινεται laser!φαινεται εντιπωσιακο αλλα θελει δουλεια.για κοκκινο παντως πολυ ωραιο ειναι!οσο για τον φιλο μας toutseki...καλα και σωστα τα λες αλλα δεν ειμαστε εμεις αυτοι που λες!!!αχολουμαι με τον αθλητισμο και ξερω ποσο ενοχλητικο αλλα και πολυ επικυνδινο επισης ειναι!γι'αυτο μην μας κατηγορεις (εμας τουλαχιστον)αδικα..
Link to comment
Share on other sites

θα προσπαθησω να φτιαξω τον φακο που γινεται laser!φαινεται εντιπωσιακο αλλα θελει δουλεια.για κοκκινο παντως πολυ ωραιο ειναι!

 

 

τι ακριβώς είναι αυτό;

Link to comment
Share on other sites

μαζευω τα υλικα σιγα-σιγα και θα το ξεκινησω!που μπορω να βρω κατι τετοιο:http://shop.ebay.com/items/_W0QQ_nkwZ650nmQ205mWQ20laserQ20moduleQ2e3Q2e2VQ20toQ20withQ20lensQ20650Q20nmQ20OEMQQ_armrsZ1QQ_fromZQQ_mdoZ

εχω φαει τον τοπο!!!

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις πως να βγαλω το κουμπι απο ενα laser pointer?

το ανοιξα!τσαμπα οπως φαινεται γιατι δεν μου εχει την βιδιτσα για να το αυξησω...

Πως το ανοιξες ρε θηριο??? ξεβιδωνει η το εβγαλες απο την πισω μερια??

δουλευει τωρα η χαλασε τελειως :blink:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

φιλε raver δουλευει ακομα!!!λοιπον θα χρειαστεις:ενα σιδεροπροιονο και μια κοπελα(:lol::lol::lol::lol::D:lol:)με το σιδεροπροιονο θα κοβεις προσεκτικα γυρω γυρω απο το κουμπι για να ανοιξει το χωρο γυρω απο το κουμπι!ετσι βγαζεις το κουμπι απο πανω!μετα αφου εχεις βγαλμενες μπαταριες φυσικα,εχει ενα λαστιχακι που χωριζει τις μπαταριες απο το τσιπακι!παιρνεις λοιπον το τσιμπιδακι για τα φρυδια της κοπελας σου και το βγαζεις!μετα πιανεις το ελατηριακι με το τσιμπιδακι και ξεβιδωνεις!βγαινει δηλαδη απο εκει που μπαινουν οι μπαταριες!αν εισαι τυχερος...θα δεις βιδιτσα!!!!!αλλιως ξαναβαλτα πισω:lol:
Link to comment
Share on other sites

φιλε raver δουλευει ακομα!!!λοιπον θα χρειαστεις:ενα σιδεροπροιονο και μια κοπελα(:lol::lol::lol::lol::D:lol:)με το σιδεροπροιονο θα κοβεις προσεκτικα γυρω γυρω απο το κουμπι για να ανοιξει το χωρο γυρω απο το κουμπι!ετσι βγαζεις το κουμπι απο πανω!μετα αφου εχεις βγαλμενες μπαταριες φυσικα,εχει ενα λαστιχακι που χωριζει τις μπαταριες απο το τσιπακι!παιρνεις λοιπον το τσιμπιδακι για τα φρυδια της κοπελας σου και το βγαζεις!μετα πιανεις το ελατηριακι με το τσιμπιδακι και ξεβιδωνεις!βγαινει δηλαδη απο εκει που μπαινουν οι μπαταριες!αν εισαι τυχερος...θα δεις βιδιτσα!!!!!αλλιως ξαναβαλτα πισω:lol:

Θα το δοκιμασω και αυτο που λες..το αλλο που ανοιξα δεν ειχε βιδιτσα,ηταν απλη κατασκευη..(κινεζικης κατσκευης laser)

τωρα θα ψαξω να βρω ενα κακης ποιοτητας για να δοκιμασω και τον τροπο που λες.μακαρι να φανω πιο τυχερος.:cool:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι αυτο που ψαχνω http://cgi.ebay.com/650nm-5mW-laser-module-3-2V-to-with-lens-650-nm-OEM_W0QQitemZ120392186610QQcmdZViewItemQQptZLH_DefaultDomain_0?hash=item120392186610&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=72%3A1205|66%3A2|65%3A12|39%3A1|240%3A1318|301%3A1|293%3A1|294%3A50

μπορω να το βρω στα παλια κοκκινα λαζερ που ειχαμαι ολοι!ειναι αυτο μου "μαζευει" την ακτινα για να βγαζει την τελεια που βλεπουμε!

Link to comment
Share on other sites

Δε κατηγορησα συγκεκριμενα καποιον, απλα σχολιαζω το νεο φαινομενο με τα πρασινα λειζερ στο γηπεδο.

Αυτοι που το κανουν καλο θα ηταν να ωριμασουν συντομα!

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ δεν τα χρησιμοποιούνε στα γήπεδα. Δεν μας λένε όμως και που τα χρησιμοποιούνε, μπας και μας ανοίξουνε τα μάτια και μάθουμε κάτι που δεν ξέρουμε...
Link to comment
Share on other sites

προσωπικα ασχολουμαι λογο σχολης με τετοια και ετσι φτιαχνω και τον φακο laser τωρα λογο πλακετας!δεν πιστεω να κανω κατι κακο!!! :-)
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο ενα απλο κοκκινο λειζερακι που ειχα αναβαθμιστηκα σε πρασινος. :D

Και τι πρασινος! Πρασινο φορητο λειζερ με 300 mW καθαρα. 590€ + 25€ εξοδα αποστολης αλλα αξιζε τον κοπο. Εχει τεραστια πλακα.

 

Ιδου το λειζερ:

http://www.skylasers.net/portable-lasers/green-532nm/300mw-green-portable-laser.html

Να σημειωσω πως το βιντεο που δειχνουν ουσιαστικα υποβαθμιζει το προιον τους καθως η φωτεινοτητα του ειναι απειρως μεγαλυτερη απο αυτο που φαινεται στο βιντεο.

 

Τετοιο πραγμα δεν εχω ξαναδει. Εχω δει λειζερ στο γηπεδο, ενας φιλος μου εχει 50αρι αλλα τετοιο πραγμα ηταν ανηκουστο, πρωτογνωρο!!

Η ακτινα του φτανει χωρις υπερβολη στο απειρο και παραμενει ισια και φωτεινη ως το τερμα.

Οταν την προβαλεις σε τοιχο 5 μετρα μακρια σου δεν μπορεις να τον κοιταξεις τον τοιχο, ειναι σαν να κοιτας τον ηλιο!!

Σπιρτα αναβουν σε λιγοτερο απο ενα δευτερολεπτο απο αποσταση ενος και 2 μετρων!!

Αναβεις τσιγαρο απο αποσταση 30 εκατοστων μετα απο 10 δευτερολεπτα!

Σκουρα πλαστικα τα καιει για πλακα ακομη και απο αποστασεις ενος μετρου!!

Μπαλονια ακομα και απο 50 μετρα αποσταση τα καιει αμεσως!

Καπνιζει και αφηνε τρυπουλες σε ροδες ποδηλατων(και αυτοκινητων φανταζομαι δεν το δοκιμασα) σε 20-40 δευτερολεπτα!

 

Εως τωρα εχω διαπιστωσει οτι τοσο η κουκιδα της ακτινας οσο και η ιδια η ακτινα φτανουν μακρια χωρις μειωση της φωτεινοτητας τους 3.5 χιλιομετρα τουλαχιστον. Το δοκιμασα νυχτα σε βουνο. Του φιλου μου το 50αρι εφτανε και αυτο στο βουνο αλλα μονο η τελικη κουκιδα φαινοταν καθαρα ενω η δεσμη φωτος εξασθενιζε τρομερα. Η δικη μου δεσμη ανεπηρεαστη απο την αποσταση! Η κουκιδα μου φαινοταν 6-7 φορες φωτεινοτερη και μεγαλυτερη απο του φιλου μου.

 

Γενικα το 50αρι του φιλου μου και το δικο μου 300αρι ειναι μερα με τη νυχτα! Και το δικο του ειναι ισχυροτατο και ειχα εντυπωσιαστει με αυτο πριν παρω το δικο μου αλλα τωρα το δικο του μοιαζει με απλο παιχνιδι.:p

Αν βρω μεγαλυτερη αποσταση απο 3.5 χιλιομετρα θα την δοκιμασω.

 

Το λειζερ κραταει αμειωτη την ενταση για 40 περιπου λεπτα συνεχους λειτουργιας και απο εκει και περα πεφτει στα επομενα 15 λεπτα. Πρακτικα αφου κανεις δεν το χρησιμοποιει συνεχως αναμμενο, κραταει 1μιση ωρα σε αμειωτη ενταση. Ακομα και με μειωμενη ενταση βεβαια παραμενει πολυ πιο δυνατο απο το 50αρι!

 

Προτεινω ανεπιφυλακτα το λειζερ του λινκ που εδωσα. Ειναι αρκετα ακριβο βεβαια αλλα μιλαμε πολυ πλακα.

Και προσοχη! Παραειναι επικινδυνο για αδαεις. Ποτέ σε αυτοκινητα ή μεσα σε πληθυσμο. Ακομα και η αντανακλαση του ειναι φωτεινη σαν τον ηλιο χωρις πλακα.

Link to comment
Share on other sites

ολα καλα..ολα ωραια αλλα εγω για "πλακα" δεν θα εδινα 600 ευρο

(200 χιλιαρικα παλιες δραχμουλες) :cold: :cold:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

και μετα λενε ποιος καταριπτει τα αεροπλανα :lol::p

 

και ποιος σκαει τα λαστιχα αυτοκινητων. παντως για καφριλες ειναι τελειο :lol::lol:

 

μονο που βγαλεις κανενα ματι καταλαθος

Link to comment
Share on other sites

Προτεινω ανεπιφυλακτα το λειζερ του λινκ που εδωσα. Ειναι αρκετα ακριβο βεβαια αλλα μιλαμε πολυ πλακα.

Και προσοχη! Παραειναι επικινδυνο για αδαεις. Ποτέ σε αυτοκινητα ή μεσα σε πληθυσμο. Ακομα και η αντανακλαση του ειναι φωτεινη σαν τον ηλιο χωρις πλακα.

 

Και για τι χρήση το προτείνεις ρε φίλε τότε; Για πες μας που μπορεί να μας χρησιμεύσει αυτό το πράμα και γιατί το πήρες εσύ;Και εξήγησέ μας και που είναι η "πολύ πλάκα" για να γελάσουμε και μεις.

Link to comment
Share on other sites

αρχικά ένα laser όντως είναι εντυπωσιακό σαν θέαμα, αν το βλέπεις πρώτη φορά...

 

Απο'κει και πέρα πιστεύω ότι το βαριέσαι σε 20 λεπτά το πολύ..

και φυσικά δεν μπορώ να καταλάβω, όντως τι πλάκα μπορεί να έχει...

Link to comment
Share on other sites

Και για τι χρήση το προτείνεις ρε φίλε τότε; Για πες μας που μπορεί να μας χρησιμεύσει αυτό το πράμα και γιατί το πήρες εσύ;Και εξήγησέ μας και που είναι η "πολύ πλάκα" για να γελάσουμε και μεις.

 

Ενταξει δικιο εχεις. Γουστα ειναι αυτα. Αλλος θεωρει οτι εχει πλακα ενα "αντικειμενο" που μπορει να ελεγχει και να φτανει χιλιομετρα μακρια, αλλος οχι.

Εγω πιο πολυ τρελαινομαι με την σκεψη οτι πως με λιγη προσδιδομενη ενεργεια σε ενα αεριο ή εναν ημιαγωγο και με 2 καθρεφτες, μπορεις να παραξεις τετοιας ιδιοτητας φως που φτανει σε ευθεια γραμμη τοσο μακρια και το κανεις οτι θελεις.

Αν εσυ αδιαφορεις για αυτο και δεν το νιωθεις οτι εχει μεγαλη φαση, κανενα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει δικιο εχεις. Γουστα ειναι αυτα. Αλλος θεωρει οτι εχει πλακα ενα "αντικειμενο" που μπορει να ελεγχει και να φτανει χιλιομετρα μακρια, αλλος οχι.

Εγω πιο πολυ τρελαινομαι με την σκεψη οτι πως με λιγη προσδιδομενη ενεργεια σε ενα αεριο ή εναν ημιαγωγο και με 2 καθρεφτες, μπορεις να παραξεις τετοιας ιδιοτητας φως που φτανει σε ευθεια γραμμη τοσο μακρια και το κανεις οτι θελεις.

Αν εσυ αδιαφορεις για αυτο και δεν το νιωθεις οτι εχει μεγαλη φαση, κανενα προβλημα.

 

τα πάντα είναι σχετικά...

και ένα όπλο έχει μεγάλη φάση αλλά δεν είναι παιχνίδι...

και μην μου πεις ότι το συγκεκριμένο laser δεν είναι υπερβολικά επικίνδυνο

Link to comment
Share on other sites

τα πάντα είναι σχετικά...

και ένα όπλο έχει μεγάλη φάση αλλά δεν είναι παιχνίδι...

και μην μου πεις ότι το συγκεκριμένο laser δεν είναι υπερβολικά επικίνδυνο

Στα χερια μου σε διαβεβαιω οχι. Εδω δεν το δινω ουτε καν σε ιδιας ηλικιας φιλους μου γιατι δεν τους εχω εμιστοσυνη.

 

Το οπλο ειναι εξαιρετικα θαυμαστο κατασκευασμα αν σκεφτεις την ολη φυσικη του, αλλά η μονη χρηση που εχει ειναι να προκαλει ζημιες και τις περισσοτερες φορες ανεπανορθωτες. Καμια σχεση με το λειζερ. Οχι οτι αυτου του τυπου τα λειζερ εχουν καμια τρομερη χρησιμοτητα(δεν μιλαω για CD,DVD, μετρηση αποστασεων, εγχειρησεων, κλπ) αλλα παντως οπως και να το κανεις εχουν πλακα.

 

Ισως ειναι και ενα απωθημενο γιατι στο μαθημα της Συγχρονης Φυσικης κοπηκα γιατι επεσε το τελευταιο κεφαλαιο των λειζερ και δεν το ειχα διαβασει(σαν τελευταιο που ηταν). :D

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει δικιο εχεις. Γουστα ειναι αυτα. Αλλος θεωρει οτι εχει πλακα ενα "αντικειμενο" που μπορει να ελεγχει και να φτανει χιλιομετρα μακρια, αλλος οχι.

Εγω πιο πολυ τρελαινομαι με την σκεψη οτι πως με λιγη προσδιδομενη ενεργεια σε ενα αεριο ή εναν ημιαγωγο και με 2 καθρεφτες, μπορεις να παραξεις τετοιας ιδιοτητας φως που φτανει σε ευθεια γραμμη τοσο μακρια και το κανεις οτι θελεις.

Αν εσυ αδιαφορεις για αυτο και δεν το νιωθεις οτι εχει μεγαλη φαση, κανενα προβλημα.

 

Ναι έχεις δίκιο.Θα έπρεπε να θεωρώ ότι έχει μεγάλη φάση που:

Η ακτινα του φτανει χωρις υπερβολη στο απειρο και παραμενει ισια και φωτεινη ως το τερμα.

Οταν την προβαλεις σε τοιχο 5 μετρα μακρια σου δεν μπορεις να τον κοιταξεις τον τοιχο, ειναι σαν να κοιτας τον ηλιο!!

Σπιρτα αναβουν σε λιγοτερο απο ενα δευτερολεπτο απο αποσταση ενος και 2 μετρων!!

Αναβεις τσιγαρο απο αποσταση 30 εκατοστων μετα απο 10 δευτερολεπτα!

Σκουρα πλαστικα τα καιει για πλακα ακομη και απο αποστασεις ενος μετρου!!

Μπαλονια ακομα και απο 50 μετρα αποσταση τα καιει αμεσως!

Καπνιζει και αφηνε τρυπουλες σε ροδες ποδηλατων(και αυτοκινητων φανταζομαι δεν το δοκιμασα) σε 20-40 δευτερολεπτα!

 

Σίγουρα έχει πολύ μεγάλη φάση.Φαντάζομαι θα έχει μεγαλύτερη φάση όταν το δοκιμάσω και σε κάποιον συνάνθρωπό μου.Εκεί θα γελάσω περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχεις δίκιο.Θα έπρεπε να θεωρώ ότι έχει μεγάλη φάση που:

Η ακτινα του φτανει χωρις υπερβολη στο απειρο και παραμενει ισια και φωτεινη ως το τερμα.

Οταν την προβαλεις σε τοιχο 5 μετρα μακρια σου δεν μπορεις να τον κοιταξεις τον τοιχο, ειναι σαν να κοιτας τον ηλιο!!

Σπιρτα αναβουν σε λιγοτερο απο ενα δευτερολεπτο απο αποσταση ενος και 2 μετρων!!

Αναβεις τσιγαρο απο αποσταση 30 εκατοστων μετα απο 10 δευτερολεπτα!

Σκουρα πλαστικα τα καιει για πλακα ακομη και απο αποστασεις ενος μετρου!!

Μπαλονια ακομα και απο 50 μετρα αποσταση τα καιει αμεσως!

Καπνιζει και αφηνε τρυπουλες σε ροδες ποδηλατων(και αυτοκινητων φανταζομαι δεν το δοκιμασα) σε 20-40 δευτερολεπτα!

 

Σίγουρα έχει πολύ μεγάλη φάση.Φαντάζομαι θα έχει μεγαλύτερη φάση όταν το δοκιμάσω και σε κάποιον συνάνθρωπό μου.Εκεί θα γελάσω περισσότερο.

Οχι εκει δεν θα εχει μεγαλη φαση επειδη δεν πρεπει να το δοκιμασεις σε καποιον συνανθρωπο σου, λογω του οτι ειναι εξαιρετικα επικινδυνο.

 

Αν εσυ γελας με το να διακινδυνεψεις να δημιουργησεις ανεπανορθωτη βλαβη σε καποιον αλλο με το να το στρεφεις εναντιον του, τοτε τι να πω? Κριμα. Ισως εισαι μικρος ακομη και οταν μεγαλωσεις θα καταλαβεις οτι αυτα δεν ειναι παιχνιδια.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...