Jump to content

Τηλεφωνία και internet εναλλακτικών: Ποιόν πάροχο;


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βοηθηστε λιγο βρε παιδια!

Ειμαι συνδρομιτης του ΟΤΕ και θελω να παραμεινω για την ωρα.

Που μπορω να βρω πληροφορειες για παροχους, για να κανω κλησεις εθνικες και διεθνεις με προθεματα μπροστα? Χωρις να χρειαζονται αιτησεις. π.χ. η forthnet εχει το 1789, αλλα οι χρεωσεις που βλεπω ειναι ακριβες (0,19 λεπτα/λεπτο για διεθνη ζωνη 1).

Βρηκα και το viva Phone, το οποιο εχει πολυ καλες χρεωσεις, αλλα δεν θελω να παιρνω 10 αριθμους πρωτα και μετα να τον κανονικο αριθμο.

Δωστε τα φωτα σας!

 

Hol Cosmos προεπιλογή? http://www.hol.gr/default.asp?pid=23&ct=5&itmid=6&la=1

 

Να έχεις υπόψη σου ότι η προεπιλογή μπορεί να σταματήσει να λειτουργεί ανά κλήση - αν καλέσεις με 1777, καλείς μέσω ΟΤΕ.

 

Αν ψάχνεις κάτι πραγματικά καλό σε χρέωση χωρίς καν προεπιλογή, μόνο με 17ΧΧ...δε νομίζω να βρεις κάτι...

Οταν ο Γκράχαμ Μπελ εφηύρε το τηλέφωνο, δήλωσε ότι η εφεύρεσή του θα είχε μόνο ευεργετικά αποτελέσματα για την ανθρωπότητα.

Όταν ο Τσακ Νόρις το έμαθε, γέλασε και ίδρυσε τον ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Να έχεις υπόψη σου ότι η προεπιλογή μπορεί να σταματήσει να λειτουργεί ανά κλήση

 

Σε ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση!

Μηπως μπορεις ομως να μου το εξηγησεις καλυτερα το παραπνω?

 

Εκεινο που καταλαβα ειναι οτι ολες οι κλησεις πανε μεσω Hol. Γιατι να σταματησει να λειτουργει? Αυτες ολες οι προεπιλογες ειναι μεσω Viop, ετσι δεν ειναι? Αρα ισως δεν εχω τοσο καλη ποιοτητα?

Κωστας - Κατερινη
Link to comment
Share on other sites

Ναι, παραπάνω εννοούσα ότι:

 

Όλες οι κλήσεις πάνε μέσω HOL, στο παράδειγμα μας (υπάρχουν και πολλές άλλες αλλά μιας και θες διεθνή...). Αν για οποιοδήποτε λόγο ΘΕΣ να κάνεις μια Χ κλήση μέσω ΟΤΕ, απλά ΤΟΤΕ βάζεις 1777 πριν την κλήση, και δρομολογείται μέσω ΟΤΕ. Αυτό σου εγγυάται ότι αν παρουσιαστεί ποτέ πρόβλημα στη HOL στην περιοχή σου, μπορείς να κάνεις την κλήση σου προσωρινά μέσω ΟΤΕ.

 

Η ποιότητα είναι μια χαρά, και στις προεπιλογές και στα πλήρη πακέτα (όπου "φεύγεις από τον ΟΤΕ"), και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα...Η δε διαφορά στη χρέωση, χαώδης, προς το καλύτερο.

Οταν ο Γκράχαμ Μπελ εφηύρε το τηλέφωνο, δήλωσε ότι η εφεύρεσή του θα είχε μόνο ευεργετικά αποτελέσματα για την ανθρωπότητα.

Όταν ο Τσακ Νόρις το έμαθε, γέλασε και ίδρυσε τον ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους...μέσα σε όλο αυτό το χάος των διαφημίσεων έχω μπερδευτεί...Μπορεί κάποιος να μου πεί τελικά τι είναι αυτό που συμφέρει στην οικονομικότερη τιμή?Αλλά να έχω και ιντερνετ?

Προς το παρόν σπίτι έχουμε σταθερό οτέ με 50 το δίμηνο χωρίς να μιλάμε σχεδόν καθόλου..

ΑΜ: 9936 (ευτυχώς κάτω από 10.000)

Εγγραφή στον ΔΣΘ 22-2-2010

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα,

 

Θα ήθελα την άποψή σας για την καλύτερη επιλογή μόνο προγράμματος τηλεφωνίας χωρίς πάγιο Οτε με τα εξής χαρακτηριστικά

 

.Δυνατότητα απεριόριστων κλήσεων σε σταθερά ή κλήσεων με πολλά

δωρεάν λεπτά ανά μήνα(πχ 1000)

 

.Δυνατότητα διάθεσης φαξ μαζί με την νέα τηλεφωνική γραμμή

 

.Απουσία Παγίου Οτε

 

.Απουσία υποχρέωσης να προχωρήσω και σε σύνδεση internet για να πάρω το πακέτο

 

 

τη σύνδεση στο internet την κατάφερα με τον ενισχυτή σήματος,δεν υπάρχει θέμα εκεί,το μόνο που θέλω τώρα είναι ένας νέος σταθερός τηλεφωνικός αριθμός,που δεν θα έχει πάγιο οτε και θα μου δίνει και φαξ στην καλύτερη δυνατή τιμή.Η λύση vodafone είναι ελκυστική σύμφωνα με την μικρή έρευνα αγοράς που έκανα στα 15 ευρώ το μήνα τα 1000 λεπτά κλήσης αλλά δεν σου δίνει και φαξ

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και γω αν υπάρχει κάποια λύση για σταθερό και ίντερνετ μαζί, πέραν του Οτέ;

Αυτή τη στιγμή ο Οτέ έχει πάγιο στην γραμμή pstn περίπου €32 το δίμηνο.

Το Conn-x στοιχίζει περίπου €16,5 το μήνα.

Άρα, το κόστος κάθε μήνα και για τα 2 είναι περίπου €32.

Συνεπώς, υπάρχει κάτι αντίστοιχο που να ναι το κόστος του αρκετά χαμηλότερο;

Το λέω γιατί για λίγα ευρώ το μήνα δεν αξίζει...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Με 21,90 Ευρώ υπάρχει το Hol Double Play lite

http://www.hol.gr/default.asp?pID=23&ct=37&itmID=101&la=1

To internet βέβεα είναι μόνο 6 Mbps αλλά αυτό δεν μας χαλάει γιατί στο 80 % των περιπτώσεων έτσι κι αλλιώς δεν κατεβάζουμε με μεγαλύτερη ταχύτητα.

Link to comment
Share on other sites

Με 21,90 Ευρώ υπάρχει το Hol Double Play lite

http://www.hol.gr/default.asp?pID=23&ct=37&itmID=101&la=1

To internet βέβεα είναι μόνο 6 Mbps αλλά αυτό δεν μας χαλάει γιατί στο 80 % των περιπτώσεων έτσι κι αλλιώς δεν κατεβάζουμε με μεγαλύτερη ταχύτητα.

 

απο ποιοτητα είναι καλο; εχει διακοπες; ήχος;

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό χρησιμοποιώ στο σπίτι μου Στην Λαμία ( όπου ο γυιός μου είναι φοιτητής)

Γενικά είμαστε πολύ ευχαριστημένοι και από την πιότητα επικοινωνίας και από το Internet.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη με 22περιπου € για καθε μηνα εχεις και ιντερνετ και σταθερο χωρις πάγιο ΟΤΕ . Πολυ καλο ακουγεται.;)

Ευχαριστω για τις πληροφορίες

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Με 21,90 Ευρώ υπάρχει το Hol Double Play lite

http://www.hol.gr/default.asp?pID=23&ct=37&itmID=101&la=1

To internet βέβεα είναι μόνο 6 Mbps αλλά αυτό δεν μας χαλάει γιατί στο 80 % των περιπτώσεων έτσι κι αλλιώς δεν κατεβάζουμε με μεγαλύτερη ταχύτητα.

 

Καλησπέρα κύριοι!

Με αυτήν την λογική..νομίζω ότι η προσφορά της HOL είναι πολύ καλή και σκέφτομαι να την χρησιμοποιήσω.Έχω όμως ακόμα τους ενδοιασμούς μου..Εχει καλή η ποιότητα?Με καλύπτει το ιδιόκτητο δίκτυο στη Χαριλάου που μένω.Εχει καλές προσφορές μεν αλλά σκέφτομαι την ποιότητα τόσο στις κλήσεις αλλά και στο ιντερνετ...

Προς τους moderators: θα μπορούσαμε να κάνουμε μια δημοσκόπηση η οποία να αφορα τους πελάτες της HOL και συγκεκριμένα του Double Play lite για να καταλάβουμε την ποιότητα?Μπας και καταλήξω επιτέλους κ εγω...

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

ΑΜ: 9936 (ευτυχώς κάτω από 10.000)

Εγγραφή στον ΔΣΘ 22-2-2010

Link to comment
Share on other sites

Με 21,90 Ευρώ υπάρχει το Hol Double Play lite

http://www.hol.gr/default.asp?pID=23&ct=37&itmID=101&la=1

To internet βέβεα είναι μόνο 6 Mbps αλλά αυτό δεν μας χαλάει γιατί στο 80 % των περιπτώσεων έτσι κι αλλιώς δεν κατεβάζουμε με μεγαλύτερη ταχύτητα.

 

και αν γινει αιτηση μεσω ιντερνετ ΔΩΡΟ ΟΙ 3 ΜΗΝΕΣ ! !!!

Link to comment
Share on other sites

και αν γινει αιτηση μεσω ιντερνετ ΔΩΡΟ ΟΙ 3 ΜΗΝΕΣ ! !!!

ακόμα καλύτερα δηλαδή....

ΑΜ: 9936 (ευτυχώς κάτω από 10.000)

Εγγραφή στον ΔΣΘ 22-2-2010

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

Θέλω να κανω φορητότητα από ΟΤΕ στην HOL. Μόνο για τηλεφωνία.

Ερώτηση 1: Θα υπάρξει κάποιο διαστημα που θα μείνω τελείως χωρίς τηλέφωνο?

Ερώτηση 2 : Θα μπορώ να έχω όπως και τώρα 2 συσκευές σε διαφορετικές πρίζες ή η γραμμή που έρχεται συνδέεται σε μία πρίζα?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

Θέλω να κανω φορητότητα από ΟΤΕ στην HOL. Μόνο για τηλεφωνία.

Ερώτηση 1: Θα υπάρξει κάποιο διαστημα που θα μείνω τελείως χωρίς τηλέφωνο?

Ερώτηση 2 : Θα μπορώ να έχω όπως και τώρα 2 συσκευές σε διαφορετικές πρίζες ή η γραμμή που έρχεται συνδέεται σε μία πρίζα?

στην 1 ερωτηση υποτίθεται θα μείνεις λιγες ωρες χωρις τηλεφωνο (αλλα ας απαντηση καποιος που εχει βαλει μονο τηλέφωνια ;)

στην 2 ερωτηση θα μπορεις γιατι θα ειναι στο ιδο καλώδιο!

Την προσφορα μεσω ιντερνετ την ξερεις? (3 μηνες δωρο)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!

Την ξέρω την προσφορά. Ηταν η αφορμή αλλωστε.

Αυτό το υποτίθεται με τρομάζει. Επειδή αν είναι να μείνω καμιά βδομάδα χωρίς τηλ. να το βράσω... Αν ξέρει κάποιος ας μου πει.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
μολις ενεργοποιησα την hol douple play lite (23.90 ευρό το μήνα) μέσω ιντερνετ και 3 μήνες δώρο! θα περιμένω καμιά 20 μέρες για να γίνει.κρίμα που δεν έχει η θεσσαλονίκη ΟΝ ΤΕL.ήθελα να ρωτήσω. πότε έχω το δικαίωμα να φύγω απο την εταιρία αν πχ βγει μια καλύτερη προσφορά?
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

μολις ενεργοποιησα την hol douple play lite (23.90 ευρό το μήνα) μέσω ιντερνετ και 3 μήνες δώρο! θα περιμένω καμιά 20 μέρες για να γίνει.κρίμα που δεν έχει η θεσσαλονίκη ΟΝ ΤΕL.ήθελα να ρωτήσω. πότε έχω το δικαίωμα να φύγω απο την εταιρία αν πχ βγει μια καλύτερη προσφορά?

 

ΣΕ 12 ΜΗΝΕΣ μετα την ενεργοποιηση !

Link to comment
Share on other sites

ΣΕ 12 ΜΗΝΕΣ μετα την ενεργοποιηση !

 

12 μήνες?....αυτο γίνεται και στις άλλες εταιρίες? δηλαδή τώρα αν βγει καμιά καλύτερη προσφορά δεν μπορώ να κάνω τίποτα για να πάω εκεί? και ακόμη επειδή θα μετακομίσω σε 2-3 μήνες η φορητότητα είναι δωρεάν έτσι? δεν θα έχω προβλήματα χρήσης αριθμού? ρωτάω για να ξέρω να το ακυρώσω πριν γίνει

technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

12 μήνες?....αυτο γίνεται και στις άλλες εταιρίες? δηλαδή τώρα αν βγει καμιά καλύτερη προσφορά δεν μπορώ να κάνω τίποτα για να πάω εκεί? και ακόμη επειδή θα μετακομίσω σε 2-3 μήνες η φορητότητα είναι δωρεάν έτσι? δεν θα έχω προβλήματα χρήσης αριθμού? ρωτάω για να ξέρω να το ακυρώσω πριν γίνει

 

12 μηνες ειναι παντου οταν μπαινεις σε ιδιόκτητο ! εσυ νομιζες οτι καθεσε 3 μηνες και μετα φευγεις ! :p

τον αριθμο δεν το χανεις σε περιπτωση μεταφορας!

εμενα μου το χρεωσαν (νομιζω ομως οτι ειναι δωρεαν)

Link to comment
Share on other sites

12 μηνες ειναι παντου οταν μπαινεις σε ιδιόκτητο ! εσυ νομιζες οτι καθεσε 3 μηνες και μετα φευγεις ! :p

τον αριθμο δεν το χανεις σε περιπτωση μεταφορας!

εμενα μου το χρεωσαν (νομιζω ομως οτι ειναι δωρεαν)

 

ε καλά δεν νόμιζα και 3 μήνες και μετά φεύγω!:lol: ωραία θα τανε! καμιά 6-7 μήνες έλεγα αλλά με συμφέρει πάλι γιατί στον οτε πλήρωνα παραπάνω και χωρίς ίντερνετ!(είχα φοιτητικο adsl).τελικά στον οτε μένει κανένας?

technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

Οσο θελεις καθεσαι απλα αν φυγεις πριν απο το προσυμφωνημενο διαστημα θα πληρωσεις καποια τελη. :O
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Είμαι πελάτης της HOL εδώ και 9 μήνες περιοχή Αγ.Στεφανος αττικής. τους 6 πρώτους μήνες είχα συνέχεις αποσυνδέσεις, με αποτέλεσμα να μην έχω ουσιαστικά ούτε τηλέφωνο ούτε internet .,για κανένα δίμηνο η κατάσταση βελτιώθηκε,δίστοιχος ώμος εδώ και ένα μήνα έχω πάλη τα ίδια προβλήματα... όσο αφορά την τεχνική υποστήριξη επαναλαμβάνει συνεχώς κάποιες οδηγίες [τυφλοσούρτης] χωρίς να λύνει το πρόβλημα ,εκείνο όμως που δεν γνωρίζουν οι περισσότεροι είναι ότι η τηλεφωνία παρέχεται μέσω to ROUTER με ότι προβλήματα αυτό συνεπάγεται .συμπέρασμα δικό μου ΟΤΕ και πάλη ΟΤΕ.
Link to comment
Share on other sites

Η τηλεφωνία της HOL Πλέον παρέχετε από το καλώδιο. Κάντε Την αλλαγή και θα δείτε βελτίωση
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...