Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5800 XpressMusic - Part 1


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ben69 αυτό που λες με το ακουστικό είναι σίγουρο; υπάρχει οδηγία της nokia; δηλ. το φτιάχνουν τα nokia shops ή θα το κοιτάνε σα χαζοi;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα κάποιες ερωτησούλες!

1. Δεν μπορώ να κάνω connect μετο ΝΟΚΙΑ με το IMAC μου βγάζει:

[Nokia 5800 XpressMusic] Connection to the phone failed.

Please make sure that your phone is turned on. If this error occurs again, please restart your phone.

Device “Nokia 5800 XpressMusic” synchronization failed

2. Τhemes?

3. Widget και γενικότερα για ΝΟΚΙΑ 5800

4. Με το GPS δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη. Τι χρέωση υπάρχει?

 

Ευχαριστώ Πολύ

Link to comment
Share on other sites

ben69 αυτό που λες με το ακουστικό είναι σίγουρο; υπάρχει οδηγία της nokia; δηλ. το φτιάχνουν τα nokia shops ή θα το κοιτάνε σα χαζοi;

 

ναι οντως ισχυει κατι τετοιο η θα "μαλωνω" για ακομη μια φορα με καμια συμπαθητικη πωλητρια αντι να λεμε τι θα κανει το βραδυ κτλ ? ? ?:p:lol::p

[sIGPIC][/sIGPIC]

·۰•●_N1k0s_●•۰·

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κάποιες ερωτησούλες!

1. Δεν μπορώ να κάνω connect μετο ΝΟΚΙΑ με το IMAC μου βγάζει:

[Nokia 5800 XpressMusic] Connection to the phone failed.

Please make sure that your phone is turned on. If this error occurs again, please restart your phone.

Device “Nokia 5800 XpressMusic” synchronization failed

2. Τhemes?

3. Widget και γενικότερα για ΝΟΚΙΑ 5800

4. Με το GPS δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη. Τι χρέωση υπάρχει?

 

Ευχαριστώ Πολύ

2) S60 5th Edition Platform FAQ & [ΕΠΙΣΗΜΟ] Θέματα Symbian OS v9.4 & v9.5

3) Υπάρχει κάποια εφαρμογή στο εικονίδιο Λήψη, αλλά widgets όπως του N97, δεν υπάρχει δυνατότητα. Δες και στο θέμα των εφαρμογών.

4) Έχει απαντηθεί μόλις στη προηγούμενη σελίδα.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Αυτο διορθώνει το πρόβλημα για πάντα.

ΑΥΤΟ πρέπει να το κάνει ΜΟΝΟ η Nokia για να ισχύει βέβαια η εγγύησή σας. Μην το παίξετε Μαγκάιβερς και το επιχειρήσετε, εκτός και αν δεν σας ενδιαφέρει η εγγύησή σας.

Φίλος μου το πήγε σε Nokia Shop και σε 5 λεπτά το πρόβλημα λύθηκε.

 

Πρώτα ξεβιδώνουμε το κινητό, από κάτω αφού βγάλουμε το κάλυμμα και την μπαταρία!!

Ανοίγει το κινητό... από κάτω προς τα πάνω.... με χρήση της πένας που ήταν στο πακέτο μέσα.

Με προσοχή πιέζετε το πλαστικό μέσα και πάτε σιγά σιγά γύρω γύρω για να ξεκουμπώσει η πρόσοψη.

http://img149.imageshack.us/img149/69/123100031701od6.jpg

Με προσοχή ανοίγετε το κάλυμα έτσι...

http://img514.imageshack.us/img514/1272/123100035002es9.jpg

Με ΜΙΚΡΟ κατσαβιδάκι, αφαιρείτε το ακουστικό (είναι Plug and Play) εύκολα

http://img131.imageshack.us/img131/3968/123100031003ds0.jpg

Το προβλημα βρίσκεται ΕΔΩ... στις επαφές:

http://img212.imageshack.us/img212/3663/123100034504py3.jpg

 

Μόλις ανεβούν οι επαφές... το πρόβλημα λύθηκε.

Τοποθετείτε το ακουστικό με προσοχή στη θέση του... κλείνετε με ακόμα πιο προσοχή το καπάκι... και το πρόβλημα είναι παρελθόν.

 

Οι επαφές... στο κινητό σας πριν, ίσα που ακουμπούσαν. Με την χρήση, κουνήματα κτλπ η επαφές... πήραν την κάτω βόλτα.

Με αυτό το τρόπο... No more probs.

 

ΜΗΝ ΤΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΤΕ ΜΟΝΟΙ ΣΑΣ, είναι πολύ απλό, αλλά θα σας το κάνουν στην Nokia.

:: kissonline.gr ::GREEK KISS ARMY == The hottest band in the world KISS!!
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα σας,

Μηπως ξερει κανεις ποτε θα ρθει το τηλεφωνο αυτο σε Cosmote? Πηγα στον ΟΤΕ της γειτονιας μου που ειχε κ Cosmote μεσα κ δεν ηξεραν τιποτα. Ουτε κ στον Γερμανο. Οποιος ξερει κατι παρακαλω ας ενημερωσει

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα σας,

Μηπως ξερει κανεις ποτε θα ρθει το τηλεφωνο αυτο σε Cosmote? Πηγα στον ΟΤΕ της γειτονιας μου που ειχε κ Cosmote μεσα κ δεν ηξεραν τιποτα. Ουτε κ στον Γερμανο. Οποιος ξερει κατι παρακαλω ας ενημερωσει

 

 

πριν απο λιγο μου εστειλan mail απο γερμανο και μου ειπαν πως μεσα στις επομενες 5 μερες μπορω να το παραλαβω απο το καταστημα της γειτονιας μου. το ειχα προπαραγγειλει

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τι ακριβός είναι το απομακρυσμένο κλείδωμα τηλεφώνου??(Ρυθμίσεις>Τηλεφωνώ>Διαχειρ. Τηλ.>Ασφάλεια>Τηλεφωνώ και SIM)

Και κάτι άλλο...Αν κατά την διαρκεία αναπαραγωγής πάτε στην βοήθεια κάπου λει οτι υπάρχει το εξής "Εμφαν.οπτικοποιησης"(Επιλέξτε εάν θα εμφανίζεται κατά την διάρκεια αναπαραγωγής μουσικής μια εικόνα----η ένα εφέ φασματογράφου κτλπ) το οποίο δεν υπάρχει πουθενά στις Επιλογές:confused:

Link to comment
Share on other sites

το αγορασα το πρωι ολα καλα αλλα το βιντεο μεσα σε σπιτι με φως απο λαμπες ειναι απαραδεκτο γεμιζει η οθονη με κοκκινα σημαδια
Link to comment
Share on other sites

@ Panos277

 

Πρόκειται για το μήνυμα κλειδώματος.

Είναι χαρακτηριστικό που υπήρχε μόνο στα Eseries στο παρελθόν.

 

Με λίγα λόγια αν επιλέξεις "Ναι", εμφανίζεται ένα παράθυρο όπου εισάγεις το περιεχόμενο ενός μηνύματος (sms) που επιθυμείς να κλειδώνει τη συσκευή σου όταν λάβεις μήνυμα με το εν λόγω περιεχόμενο.

 

Παράδειγμα:

Αν εισάγεις ως επιθυμητό περιεχόμενο τη φράση "myphone.gr", και το στείλεις στη συσκευή, αυτομάτως με το που θα παραδοθεί το μήνυμα, η συσκευή θα κλειδώσει με τον κωδικό ασφαλείας. Δε χρειάζεται καν να το ανοίξεις για να το διαβάσεις.

Δοκίμασε το.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι και το πενάκι.

Άσε που δεν θα χρειαστεί να το χρησιμοποιήσεις και πολύ.

Μόνο στο mini Qwerty πληκτρολόγιο και στην αναγνώριση χαρακτήρων είναι αναγκαία η χρήση του.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

@ Panos277

 

Πρόκειται για το μήνυμα κλειδώματος.

Είναι χαρακτηριστικό που υπήρχε μόνο στα Eseries στο παρελθόν.

 

Με λίγα λόγια αν επιλέξεις "Ναι", εμφανίζεται ένα παράθυρο όπου εισάγεις το περιεχόμενο ενός μηνύματος (sms) που επιθυμείς να κλειδώνει τη συσκευή σου όταν λάβεις μήνυμα με το εν λόγω περιεχόμενο.

 

Παράδειγμα:

Αν εισάγεις ως επιθυμητό περιεχόμενο τη φράση "myphone.gr", και το στείλεις στη συσκευή, αυτομάτως με το που θα παραδοθεί το μήνυμα, η συσκευή θα κλειδώσει με τον κωδικό ασφαλείας. Δε χρειάζεται καν να το ανοίξεις για να το διαβάσεις.

Δοκίμασε το.

Πρώτη φορά το ακούω αυτό!!!

 

Τέλειο ακούγεται όμως και πάρα πολύ χρήσιμο σε περίπτωση "ατυχήματος"!!

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι και το πενάκι.

Άσε που δεν θα χρειαστεί να το χρησιμοποιήσεις και πολύ.

Μόνο στο mini Qwerty πληκτρολόγιο και στην αναγνώριση χαρακτήρων είναι αναγκαία η χρήση του.

 

Για να δούμε για να δούμε... Το περιμένω το Σάββατο! :food:

Link to comment
Share on other sites

παιδια ξερει κανεις πως κανουμε τις φωτο απο το πισι μας 640χ320 για να φαινονται fullscreen?δηλαδη σαν wallpaper?

 

Πρεπει να φτιαξεις ενα δικο σου θεμα με την εικονα που επιθυμεις. Δεν εχω ασχοληθει περισσοτερο εαν θελεις ρωτησε στο:

[ΕΠΙΣΗΜΟ] Θέματα Symbian OS v9.4 & v9.5

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

παιδια ξερει κανεις πως κανουμε τις φωτο απο το πισι μας 640χ320 για να φαινονται fullscreen?δηλαδη σαν wallpaper?

 

Μπορείς πολύ εύκολα, με εναν photo editor ή converter. Δοκίμασε αν θέλεις το ACDSee32, είναι πολύ καλό κ πολύ εύκολο στην χρήση.

..τα σκεπάσματα είναι κρύα

κοιταζόμαστε βουβά

ό,τι απέμεινε απ' την ευτυχία

ξεψυχάει στα σκοτεινά..

Link to comment
Share on other sites

παιδια ξερει κανεις πως κανουμε τις φωτο απο το πισι μας 640χ320 για να φαινονται fullscreen?δηλαδη σαν wallpaper?

Κατέβασε αυτό το μικρό utility.

Σε λιγότερο από 1 λεπτό θα έχεις την εικόνα στις διαστάσεις που επιθυμείς.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Εντύπωση μου προκαλέι πάντως οτι κάποιοι χρήστες του 5800 έχουν αναφέρει προβλήματα με την μπαταρία του και μιλάμε για μια μπαταρία 1320mAh. Δεν είναι και λίγα!!! Η ερώτηση που έχω να κάνω είναι μήπως δεν έγιναν σωστά οι πρώτες φορτίσεις του κινητού ή μήπως χρειάζεται ένα χρονικό διάστημα για να ... "ανοίξει" η μπαταρία;

 

Να επισημάνω οτι μιλάω για κάποιους φίλους που ανέφεραν οτι με μέτρια χρήση τους κρατάει ελάχιστα και όχι για αυτούς που το "λιώνουν" κάνοντας χρήση Wi-Fi, GPS κτλ κτλ κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο διορθώνει το πρόβλημα για πάντα.

ΑΥΤΟ πρέπει να το κάνει ΜΟΝΟ η Nokia για να ισχύει βέβαια η εγγύησή σας. Μην το παίξετε Μαγκάιβερς και το επιχειρήσετε, εκτός και αν δεν σας ενδιαφέρει η εγγύησή σας.

Φίλος μου το πήγε σε Nokia Shop και σε 5 λεπτά το πρόβλημα λύθηκε.

 

Ανοίγει το κινητό... από κάτω προς τα πάνω.... με χρήση της πένας που ήταν στο πακέτο μέσα.

Με προσοχή πιέζετε το πλαστικό μέσα και πάτε σιγά σιγά γύρω γύρω για να ξεκουμπώσει η πρόσοψη.

http://img149.imageshack.us/img149/69/123100031701od6.jpg

Με προσοχή ανοίγετε το κάλυμα έτσι...

http://img514.imageshack.us/img514/1272/123100035002es9.jpg

Με ΜΙΚΡΟ κατσαβιδάκι, αφαιρείτε το ακουστικό (είναι Plug and Play) εύκολα

http://img131.imageshack.us/img131/3968/123100031003ds0.jpg

Το προβλημα βρίσκεται ΕΔΩ... στις επαφές:

http://img212.imageshack.us/img212/3663/123100034504py3.jpg

 

Μόλις ανεβούν οι επαφές... το πρόβλημα λύθηκε.

Τοποθετείτε το ακουστικό με προσοχή στη θέση του... κλείνετε με ακόμα πιο προσοχή το καπάκι... και το πρόβλημα είναι παρελθόν.

 

Οι επαφές... στο κινητό σας πριν, ίσα που ακουμπούσαν. Με την χρήση, κουνήματα κτλπ η επαφές... πήραν την κάτω βόλτα.

Με αυτό το τρόπο... No more probs.

 

ΜΗΝ ΤΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΤΕ ΜΟΝΟΙ ΣΑΣ, είναι πολύ απλό, αλλά θα σας το κάνουν στην Nokia.

 

Ευχαριστουμε πολυ για το post ! ΕΙναι σιγουρο πως θα βρεθει τροπος να διορθωθει,σε ενα μηνα στα σιγουρα θα ξερουν καλα nokia shops. Τωρα που ειδα την κατασκευη εκ των εσω,μονο το ακουστικο κινδυνευει απο τυχον σκονη εκει μεσα.

Να πω μερικες θετικες εντυπωσεις ; πολυ καλη αποκριση οθονης στην αφη,το πενακι ειναι κορυφαια ιδεα εχω καταγουσταρει, ο ηχος στα ηχειακια του ειναι πολυ δυνατος, ο ηχος απ τα ακουστικα ειναι ΟΤΙ καλυτερο εχω ακουσει μεχρι στιγμης(κι εχω δοκιμασει κι αλλα music phones και μη),ειναι αρκετα ευχρηστο το νεο λειτουργικο αν και λιγες ακομα συντομευσεις στην αρχικη οθονη θα ηταν πολυ χρησιμες. Φανταζομαι κι αυτο θ αλλαξει εν καιρω,οπως και η ποιοτητα της καμερας

Link to comment
Share on other sites

Για να μην τα ξαναρωτάω μετά και φανώ...:X θα ήθελα μία απάντηση σχετικά με τις ρυθμίσεις που πρέπει να γίνουν για να μην χρεωθώ (μέσω GPRS κλπ) όταν θέλω να έχω:

 

1. Ασύρματη σύνδεση μέσω WiFi. Τι πρέπει να κάνω ή να ρυθμίσω πριν πραγματοποιήσω ασύρματη σύνδεση; Η αναζήτηση για δίκτυο WiFi εξ αρχής (όταν λειτουργήσει για πρώτη φορά το κινητό) γίνεται αυτόματα ή πρέπει να την ενεργοποιήσω εγώ; (το ρωτάω για να αποφύγω τυχόν σύνδεση με GPRS χωρίς να το θέλω...)

 

2. Σύνδεση μέσω GPS. Οκ προφανώς χρειάζεται να φορτώσω κάποιο πρόγραμμα για χάρτες κλπ. Αφού γίνει αυτό πρέπει να απενεργοποιήσω το A-GPS;

 

Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

μολις γυρισα κ εγω απο πλαισιο βουλιαγμενης,θα το εχω αυριο.

εκανα vodafone συνδεση με 30 ευρω παγιο κ το πληρωσα 49 ευρω..

πολυ καλη προσφορα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο διορθώνει το πρόβλημα για πάντα.

ΑΥΤΟ πρέπει να το κάνει ΜΟΝΟ η Nokia για να ισχύει βέβαια η εγγύησή σας. Μην το παίξετε Μαγκάιβερς και το επιχειρήσετε, εκτός και αν δεν σας ενδιαφέρει η εγγύησή σας.

Φίλος μου το πήγε σε Nokia Shop και σε 5 λεπτά το πρόβλημα λύθηκε.

 

Ανοίγει το κινητό... από κάτω προς τα πάνω.... με χρήση της πένας που ήταν στο πακέτο μέσα.

Με προσοχή πιέζετε το πλαστικό μέσα και πάτε σιγά σιγά γύρω γύρω για να ξεκουμπώσει η πρόσοψη.

 

Με προσοχή ανοίγετε το κάλυμα έτσι...

 

Με ΜΙΚΡΟ κατσαβιδάκι, αφαιρείτε το ακουστικό (είναι Plug and Play) εύκολα

 

Το προβλημα βρίσκεται ΕΔΩ... στις επαφές:

 

 

Μόλις ανεβούν οι επαφές... το πρόβλημα λύθηκε.

Τοποθετείτε το ακουστικό με προσοχή στη θέση του... κλείνετε με ακόμα πιο προσοχή το καπάκι... και το πρόβλημα είναι παρελθόν.

 

Οι επαφές... στο κινητό σας πριν, ίσα που ακουμπούσαν. Με την χρήση, κουνήματα κτλπ η επαφές... πήραν την κάτω βόλτα.

Με αυτό το τρόπο... No more probs.

 

ΜΗΝ ΤΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΤΕ ΜΟΝΟΙ ΣΑΣ, είναι πολύ απλό, αλλά θα σας το κάνουν στην Nokia.

 

Μια σημείωση, πρώτα βγαίνουν οι βίδες, μετά το γύρω γύρω (αυτό που είναι η λωρίδα χρώματος πάνω) και μετά το καπάκι.

 

Το αν θα υπάρχει το μικρό άνοιγμα είναι τελικά καθαρά θέμα πόσο καλά φτιαγμένο είναι το γύρω γύρω.

 

@ben69, με τη σκόνη που "κάθεται" πάνω στη οθόνη μετά το άνοιγμα δεν ενοχλείσαι? Εγώ πολύ πάντως.

 

Η σκόνη είναι απλά θέμα πόσο καλός είναι ο τεχνικός ή μάλλον πόσο καλή δουλειά θέλει να κάνει.

 

Με ένα απλό σελοτέιπ κάνεις υπέροχη δουλειά ;)

 

Εγώ τώρα είδα με πολύ προσοχή ένα μικρό κόκκο σκόνης αλλά βαριέμαι να το ανοίγω πάλι :p

Βαρέθηκα με αυτά που ακούω...
Link to comment
Share on other sites

Απλα ενημερωση. Ρωτησα στην Wind και μου ειπαν οτι δεν το εχουν ακομα επειδη ειναι αποκλειστικοτητα της Vodaf και πρεπει να περασει λιγος καιρος πρωτα, οποτε καλα κρασια θα το φερουν σε κανενα μηνα.
O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...