Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5800 XpressMusic - Part 1


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτονομία;Τι λέτε ρε παιδιά.Το φορτίζω καθε 2 μερες με καθολου ιντερνετ και λιγα τηλεφωνήματα μεσω bluetooth.Καλο χρυσο το 5800 αλλα απο αυτονομία πάσχει.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αυτονομία;Τι λέτε ρε παιδιά.Το φορτίζω καθε 2 μερες με καθολου ιντερνετ και λιγα τηλεφωνήματα μεσω bluetooth.Καλο χρυσο το 5800 αλλα απο αυτονομία πάσχει.

Πριν το φορτίσεις πρώτη φορά, το είχες αφήσει να εξαντληθεί τελείως η μπαταρία του;

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Όντως το τσέκαρα μόλις..:(

Άρα άκυρο η σκέψη μηδενισμού..:p

Thanks for the info.:)

 

 

 

Ήταν εμφανές ή έκανες το παρακάτω test?

 

Το τσεκαρα κι εγώ.Τα κομμάτια ειναι συμπαγή και κολλημένα μεταξύ τους,δεν κινείται τιποτε.:)

Link to comment
Share on other sites

Τα multirama το εφεραν στα 329 ευρω για online αγορα

http://www.multirama.gr/products/product?pid=0373302&catid=100400

 

Το θεμα ειναι ανα ειναι Ελληνικς εισαγωγης (AlphaCopy) ή παραεισαγωγη με περασμενα τα Ελληνικα. Αληθει στο 5800 που δεν εχιε πληκτρολογιο μα δουμε αν εχει Ελληνικου χαρακτηρες, πως ξεχωριζουμε αν ειναι Ελληνικο ή παραεισαγωγη?

 

Επισης θα ηθελα να ρωτησω τους κατοχους αν φορτιζει μεσω USB και τελικα τι παιζει με την αναμονη της μπαταριας. Ποσο σας κραταει με 2-3 λεπτα κλησεις την ημερα, 2-3 SMS, ραδιο και mp3 κανενα 2ωρο?

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Το τσεκαρα κι εγώ.Τα κομμάτια ειναι συμπαγή και κολλημένα μεταξύ τους,δεν κινείται τιποτε.:)

 

Σε τι χρώμα το έχεις?

 

...Επισης θα ηθελα να ρωτησω τους κατοχους αν φορτιζει μεσω USB...

 

Όχι δεν φορτίζει..

Link to comment
Share on other sites

 

 

Όχι δεν φορτίζει..

 

Σε ευχαριστω για την αμεση απαντηση. Ξερεις μηπως αν περιλαμβανεται καποια αδεια για δωρεαν χρηση της πλοηγησης του ΝΟΚΙΑ maps για περιορισμενο χρονικο διαστημα?

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την αμεση απαντηση. Ξερεις μηπως αν περιλαμβανεται καποια αδεια για δωρεαν χρηση της πλοηγησης του ΝΟΚΙΑ maps για περιορισμενο χρονικο διαστημα?

 

Όχι δεν έχει αλλά μπορείς μέσα απο το link Nokia Europe - Maps - Free Navigation Licence να πάρεις άδεια μιας εβδομάδας.;)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δουλευω σε τμήμα ελεγχου λογ/μων κιν.τηλεφωνίας σου λεω πως οταν συνδδεται σε δορυφόρο δεν χρεώνεσαι αλλά αν συνδεθει στο Agps την πάτησες.

Μπαινει μεσω ιντερνετ και σου τρωει megabytes τα οποία ειναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ εκτος αν εχεις πακετο με δωρεάν ογκο.Μην κανεις πειραματισμους γιατι θα τραβας τα μαλλιά σου.:!:

 

Μα καλα, τι παραπληροφορηση ειναι αυτη? Λοιπον το GPS δεν εχει καμια απολυτως σχεση με το AGPS. Η πλοηγηση με GPS ηταν, ειναι και θα ειναι παντα δωρεαν. Το AGPS απο την αλλη το εβαλαν οι καταστευαστες κινητων επειδη οι δεκτες τους ειναι σχετικα αδυναμοι και κατεβαζοντας ΕΛΑΧΙΣΤΑ KILObyte μεσω GPRS(2-7kb-απειροελαχιστη χρεωση), κανουν τριγονοποιηση απο τις κυψελες των κεραιων και σε βοηθαει να βρεις ποιο γραγορα στιγμα! Εσυ που τα ειδες το Megabyte??:wacko:

 

Εκτος-τωρα που το σκεφτομαι-και αν ανοιξες την εφαρμογη Χαρτες χωρις να εχες περασει απο πριν τους χαρτες μεσω maploader και στις ρυθμισεις εχει να κατεβαζει πληροφοριες για την περιοχη. Αρα θα κατεβασει απο μονο του χαρτες μεσω GPRS και λογικο ειναι να κατεβασει καποιες εκατονταδες kilobyte. (μου ειχε τυχει πριν φορτωσω τους χαρτες στο N95 8GB);)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Why So Serious?

Link to comment
Share on other sites

μe N95 8GB μια βολτα μεσα στην πολη (απο την μια ακρη της Καβαλας περιπου μεχρι την αλλη) 4.7χλμ μοy κατεβασε 527ΚΒ και 5ΚΒ για το agps.θα συμφωνησω με την παραπληροφορηση.

συγνωμη για το off

[sIGPIC][/sIGPIC]

·۰•●_N1k0s_●•۰·

Link to comment
Share on other sites

τη λετε βρε παιδια σας κραταει η μπαταρια 2 μερες!!!!!!!!!!!!!!εγω αφου μολις το παρελαβα τη αφησα να εξαντληθει και να κλεισει μονο του και μετα απο 3 τουλαχιστον πληρεις φορτισεις αποφορτισεις 12ωρες κιολας αν και δε χρειαζεται τοσο και μετα απο 25 μερες συμβιωσης δεν εχω αλλο παραπονο εκτος της μπαταριας που με το ζορι βγαζει το 12ωρο!!!!!!!!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδία θα ήθελα να κάνετε μια δοκιμή ακόμα σχετικά με το κενό που υπάρχει στα δεξιά.

Και κυρίως αυτοί που το έχουν σε κόκκινο αλλά και αυτοί με το μπλε και λένε οτι δεν έχουν πρόβλημα.

 

Λοιπόν.

Μην το κοιτάτε εξωτερικά και κάντε το παρακάτω test.

 

Δοκιμάστε να βάλετε το νύχι σας ή κάτι λεπτό έτσι ώστε να δείτε αν πάνε να ξεχωρίσουν τα 2 πλαστικά. Βάλτε δύναμη μη το φοβάστε. (μη βαρέσετε και με κανα σφυρί και το σπάσετε κιόλας :p)

 

http://img132.imageshack.us/img132/3213/5800testsx0.jpg

 

Εγώ που το δοκίμασα είδα το εξής.

Στην αριστερή γωνία (απο τη μεριά του usb δλδ) δεν ανοίγει καθόλου και τα πλαστικά είναι ενωμένα μια χαρά.

Στη δεξιά γωνία (από τη μεριά του power button) αν πάω να βάλω το νύχι μου και το δοκιμάσω με λίγη δύναμη τότε τα πλαστικά πάνε να ξεχωρίσουν και να ανοίξουν. Όχι σε μεγάλο βαθμό αλλά φαίνεται σα να λείπει κάποια βιδούλα.

 

Να σημειωθεί οτι εξωτερικά δεν παρουσίαζε το πρόβλημα με το κενό και το φωτισμό.

 

Οπότε δοκιμάστε αυτοί που λέτε οτι δεν έχετε πρόβλημα (με κοκκινη γραμμή και τα λοιπά) για να δούμε αν όντως είναι θέμα κατασκευής ή απλά παρτίδας.

 

Το κάνει και σε μένα αυτό (μπλε)

 

Μάλλον θα ενημερωθεί η alpha copy και θα διορθωθεί σε κάποιο nokia center το πρόβλημα... ελπίζω

:: kissonline.gr ::GREEK KISS ARMY == The hottest band in the world KISS!!
Link to comment
Share on other sites

τη λετε βρε παιδια σας κραταει η μπαταρια 2 μερες!!!!!!!!!!!!!!εγω αφου μολις το παρελαβα τη αφησα να εξαντληθει και να κλεισει μονο του και μετα απο 3 τουλαχιστον πληρεις φορτισεις αποφορτισεις 12ωρες κιολας αν και δε χρειαζεται τοσο και μετα απο 25 μερες συμβιωσης δεν εχω αλλο παραπονο εκτος της μπαταριας που με το ζορι βγαζει το 12ωρο!!!!!!!!!!!!!

 

Τοσο χαλια ειναι η μπαταρια του ρε παιδια????

Link to comment
Share on other sites

Τοσο χαλια ειναι η μπαταρια του ρε παιδια????

 

Εγώ με χρίση κανονικότατη και ψιλο υπερβολική.... μπορώ να πω πως δύσκολα ξεφορτίζεται.

 

Κανένα παράπονο με την μπαταρία.

Μόνο το κενό δεξιά πλάγια στην σχισμή με προβλημάτισε. Τίποτα άλλο.

:: kissonline.gr ::GREEK KISS ARMY == The hottest band in the world KISS!!
Link to comment
Share on other sites

τη λετε βρε παιδια σας κραταει η μπαταρια 2 μερες!!!!!!!!!!!!!!εγω αφου μολις το παρελαβα τη αφησα να εξαντληθει και να κλεισει μονο του και μετα απο 3 τουλαχιστον πληρεις φορτισεις αποφορτισεις 12ωρες κιολας αν και δε χρειαζεται τοσο και μετα απο 25 μερες συμβιωσης δεν εχω αλλο παραπονο εκτος της μπαταριας που με το ζορι βγαζει το 12ωρο!!!!!!!!!!!!!

 

Kάποιο πρόβλημα έχει φίλε η μπαταρία σου εκτός αν το ξεσκίζεις σε gps και κυρίως wifi. Εμένα με έντονη χρήση και λίγο wifi αντέχει 2 ημέρες. Αλλά μια μέρα που ήμουν κανά 3ωρο σερί στο wifi ή χθες με ώρα στο gps έβγαλε μια και κάτι μέρα. Οπότε δεν είναι φυσιολογικό δοκίμασε χωρίς καθόλου gps και wifi και δες εκεί πρεπει να βγάζει 2 24ωρα ακατέβατα

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν... μετά από ψάξιμο...

Όσοι έχετε πρόβλημα με τον ήχο στο ακουστικό καθώς μιλάτε στο τηλέφωνο. (ανεβοκατεβαίνει ο ήχος...)

Τότε σίγουρα έχετε το κινητό με την σχισμή...

Γιατί; Όταν πιέσω ενώ μιλάω το κινητό σε εκείνη την γωνία (κλείσει το κενό) ενώ μιλάω

τότε ο ήχος είναι τέλειος...

Μάλλον κάποια βίδα λείπει.

:: kissonline.gr ::GREEK KISS ARMY == The hottest band in the world KISS!!
Link to comment
Share on other sites

το μονο που μπορω να δεχθω ειναι πως ισως εχει προβλημα η μπαταρια μου μονο μερικα τηλεφωνα στη διαρκεια μιας μερας γυρω στο μισαωρο...και 4 με 5 μηνυματα 12 ωρες με γιστο....το εβγαλα απο τη μπριζα το πρωι στις 9 φευγοντας για δουλεια και ειμαι με 2 γραμμες ....για τη νοκια που το τσεκαραν μου απαντησαν ολα καλα με τη μπαταρια....και οτι θα στρωσει....ποτε...
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν... μετά από ψάξιμο...

Όσοι έχετε πρόβλημα με τον ήχο στο ακουστικό καθώς μιλάτε στο τηλέφωνο. (ανεβοκατεβαίνει ο ήχος...)

Τότε σίγουρα έχετε το κινητό με την σχισμή...

Γιατί; Όταν πιέσω ενώ μιλάω το κινητό σε εκείνη την γωνία (κλείσει το κενό) ενώ μιλάω

τότε ο ήχος είναι τέλειος...

Μάλλον κάποια βίδα λείπει.

Αυτό το έχω παρατηρήσει κι εγώ αν και μου το κάνει οχι πολύ συχνά αλλά αν εκείνη τη στιγμή πιέσω το κινητό στο σημείο αυτό σα να βρίσκει επαφή και δε το κάνει πια

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι κενό έχω αλλά μέχρι στιγμής δεν έχω πρόβλημα με το ακουστικό.

Αυτό που δεν έχω ασχοληθεί καθόλου είναι να τσεκάρω τα leds κατά την λήψη video. Δεν έχω καν τραβήξει video!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

 

Επειδη το παρηγγειλα και τωρα ζηλεψε και η γυναικα μου, ηθελα να ρωτσω αν αλλαζει προσοψεις, τουλαχιστον να μην τα μπερδευουμε. Σημερα μαλλον ερχεται, απο voda.gr, δυστυχως δεν προλαβα την προσφορα που εχει τωρα, αλλα δεν βαριεσαι, δεν αγοραζω και καθε μερα..

 

Aπο την άλλη αν το αγοράσεις με σύνδεση πιο καλά συμφέρει να το πάρεις απο vodafone κατάστημα για να το πάρεις αρκετά φτηνότερα (στο καρτοπρόγραμα 35 πάει 49 ευρώ) και η προσφορά ισχύει μέχρι τέλως της βδομάδας.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συγνώμη που ρωτάω (δε ξέρω αν απαντήθηκε νωριτερα) αλλά είναι δύσκολο να διαβάσεις 89 σελίδες. Είχε κανείς πρόβλημα με τις κλήσεις; Δηλαδή να παίρνεις τηλέφωνο και να αργεί να συνδεθεί, ή να μην συνδέετε καθόλου; Μερικές φορές πάω να πάρω τηλέφωνο, και δεν βγαίνει το "Ενεργές προωθήσεις" στην οθόνη. Είχε κανείς καμιά τέτοια παρατήρηση;

Πολλοί από τους αποτυχημένους της ζωής είναι άνθρωποι οι οποίοι δεν συνειδητοποίησαν πόσο κοντά ήταν στην επιτυχία όταν τα παράτησαν

Thomas Edison

Link to comment
Share on other sites

Re paidia sthn Wind sthn kavala den 3eroun tpt akomh gia to 5800.. :(

 

 

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα greenglish και να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το πρόβλημα με τον ήχο είναι ΚΑΚΗ επαφή με το ακουστικό που πατάει πάνω στη συσκευή. Όσοι έχετε πρόβλημα με τον ήχο και δεν ακούτε καλά αυτόν που σας καλεί και η ένταση του ακουστικού είναι στο τέρμα.

 

Τότε πηγαίντε μια βόλτα στο πλησιέστερο NOKIA Shop και δηλώστε το. Αυτό φτιάχνεται σε 5 λεπτά. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ software πρόβλημα.

:: kissonline.gr ::GREEK KISS ARMY == The hottest band in the world KISS!!
Link to comment
Share on other sites

des stin voda για σιγουρα.θα ερθει ποιο μετα στν wind.διαβαζα καπου στο event της παρουσιασης του o Jo Harlow(responsible for Nokia’s Music Device Portfolio,) αναφερει οτι "...Its speakers are the loudest Nokia’s ever made...".εγω γιατι το βαζω διπλα στο Ν95 8gb και πιστευω οτι το Ν95 εχει πιο δυνατα?ισως του Ν95 να τσιριζουν πιο πολυ και του 5800 να βγαζουν πιο μπασο αλλα εχω την εντυπωση οτι ειναι πιο δυνατα

[sIGPIC][/sIGPIC]

·۰•●_N1k0s_●•۰·

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συγνώμη που ρωτάω (δε ξέρω αν απαντήθηκε νωριτερα) αλλά είναι δύσκολο να διαβάσεις 89 σελίδες. Είχε κανείς πρόβλημα με τις κλήσεις; Δηλαδή να παίρνεις τηλέφωνο και να αργεί να συνδεθεί, ή να μην συνδέετε καθόλου; Μερικές φορές πάω να πάρω τηλέφωνο, και δεν βγαίνει το "Ενεργές προωθήσεις" στην οθόνη. Είχε κανείς καμιά τέτοια παρατήρηση;

 

Αυτό δεν πιστεύω να έχει να κάνει με την συσκευή...

Δοκίμασε με άλλη κάρτα sim άλλη εταιρείας και δες τί παίζει.

:: kissonline.gr ::GREEK KISS ARMY == The hottest band in the world KISS!!
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το παρήγγειλα κι εγώ από Nokia Βέροιας! (347 ευρώ). Περιμένουν 7 κομμάτια και ζήτησα να είναι μπλε ή μαύρο. Σχετικά με το πρόβλημα με τη σχισμή ή το προβληματικό ακουστικό, συμβαίνει σε όλα τα χρώματα; Πιο πριν διάβαζα πως το κόκκινο μοντέλο είναι το πιο προβληματικο...:worry:
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...