Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5800 XpressMusic - Part 1


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

A, ok. δεν το έχω δει αλλά είχα καταλάβει πίσω από την μπαταρία, με πίεση κλπ. sorry :)

Δε μας είπες όμως από που το αγόρασες; online?

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Με πηραν σημερα απο τη Vodafone,το χουν φερει ! Σχεδον δε θελω να παω να το παρω...

Ερωτηση προς καλα υποψιασμενους. Υπαρχει περιπτωση να δωσουν παλι στην αγορα συσκευη που εχει προηγουμενως επιστραφει ; μπορουν να σφραγισουν παλι το κουτι δηλαδη ; γιατι πολλα ειναι να φοβασαι πλεον...

Link to comment
Share on other sites

Να σφραγίσουν χρησιμοποιημένη συσκευή είναι λίγο δύσκολο, άσε που είναι και καθαρή απάτη!

Πήγαινε να το πάρεις και κάνε μια προσευχή να σου τύχει σωστή συσκευή.:p

 

Πέρα από τη πλάκα, πριν βάλεις τη sim κάνε του όλα τα τεστ ώστε να διαπιστώσεις τυχών προβλήματα και εφόσον δεν δεις κάτι το μεμπτό βάλε τη sim και χρησιμοποίησέ το ως κινητό.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Πήρα το 5800 το Σάββατο απο το Πλαίσιο (μπλέ -το πήρα για την γυναίκα μου, με την επιδότηση από voda).

Πρώτες εντυπώσεις πολύ καλές. Οταν έπιασα μετά το Ν82 μου έπαθα πολιτιστικό σοκ!:lol: Ευτυχώς που η κάμερα στο Ν82 είναι σαφώς καλύτερη απο του 5800, αλλιώς θα αγόραζα και δεύτερο για μένα :X.

 

Μπορώ να πώ ότι, για όσους έχουν συνηθίσει το s60 η μεταφορά τους στο 5800 είναι πανεύκολη. Το κλείδωμα/ξεκλείδωμα πολύ πρακτικό (με τον διακόπτη στο πλάι) και μπορείς να κάνεις πολλές φορές την ίδια δουλειά είτε με τον κλασικό τρόπο (μενού) είτε με χρήση της οθόνης αφής.

 

Από τις μεθόδους εισαγωγής, τα περισσότερα γίνονται εύκολα με τα δάκτυλα. Η γραφίδα είναι πολύ χρήσιμη και αυτή σε ορισμένες περιπτώσεις.

 

Σίγουρα είναι καλοδουλεμένο κινητό, με στόχο να γίνει best seller και όχι να καλύψει "ειδικές" ανάγκες (πχ μέτρια φωτογραφική μηχανή).

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

A, ok. δεν το έχω δει αλλά είχα καταλάβει πίσω από την μπαταρία, με πίεση κλπ. sorry :)

Δε μας είπες όμως από που το αγόρασες; online?

 

Για την sim σου απάντησαν ήδη οι φίλοι παραπάνω. Μου το έφερε φίλος μου από Αγγλία στα 280 Ευρώ.:)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια θα ηθελα να ρωτησω κατι σε σχεση με τα καμμενα pixel ...Ειναι υποχρεωμενοι να σου αλλαξουν το κινητο αν εχει εστω και ενα pixel καμμενο?Εχω το ν73 και οταν το ειχα παρει και το ανοιξα ειχε ενα pixel καμενο και το πηγα για αντικατασταση και ο υπαλληλος μου ειπε οτι πρεπει να εχει πανω απο 3 καμενα για να μου το αλλαξει . Ισχυει κατι τετοιο ?
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια θα ηθελα να ρωτησω κατι σε σχεση με τα καμμενα pixel ...Ειναι υποχρεωμενοι να σου αλλαξουν το κινητο αν εχει εστω και ενα pixel καμμενο?Εχω το ν73 και οταν το ειχα παρει και το ανοιξα ειχε ενα pixel καμενο και το πηγα για αντικατασταση και ο υπαλληλος μου ειπε οτι πρεπει να εχει πανω απο 3 καμενα για να μου το αλλαξει . Ισχυει κατι τετοιο ?

Ναι, στις τηλεοράσεις και στις οθόνες υπολογιστών...

Φυσικά και όχι! Αν είσαι μέσα στην εγγύηση, τρέχα για αλλαγή.

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν διευκρινίζει ότι έχει "zero pixel" εγγύηση τότε λογικά θα χρειάζεται να έχει περισσότερα του ενός καμμένα pixel και ορισμένες φορές θα πρέπει να έχουν μεταξύ τους μια συγκεκριμένη απόσταση ώστε να καλύπτεται από αντικατάσταση. Δεν ξέρω τι ισχύει στο 5800 αλλά θα το ψάξω.
Link to comment
Share on other sites

Ρε τους απατεωνες ... εκλεισα 2 χρονια με ν73 ,ηρθε ο καιρος αυτες τις μερες να το αλλαξω και σκεφτομαι το 5800 (καλη τιμη σχετικα) ...ελπιζω οτι δν θα εχω πολλα τραβηγματα :)
Link to comment
Share on other sites

Το ειδα χτες απο κοντακαι μπορω να πω οτι για τα λεφτα του ειναι μια χαρα σε αυτα που προσφερει. Λιγο η ποιοτητα κατασκευης να ειχε προσεχτει παραπανω και θα ηταν σουπερ. Το λειτουργικο του γρηγορο χωρις κολληματα και η οθονη του επισης καλη.

Δεν καταλαβαινω ομως γιατι ενα μεγαλο ποσοστο των αγοραστων του το πουλαει μεσα σε λιγες μερες...

Τοσο χαλια ειναι στην καθημερινη χρηση???

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμο θεμα.Παντως θα ητανμ ακομα πιο χρησιμο αν ο καθενας ελεγε ημερομηνια & καταστημα αγορας,χρωμα,κωδικο προιοντος κτλ για να δουμε αν θα υπαρξει βελτιωση στο μελλον.
"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Από χθες είμαι κι εγώ κάτοχος του συγκεκριμένου κινητού. Μου έκανε μεγάλη εντύπωση η ευχριστία του μενού. Τα πάντα γίνονται με τα δάχτυλα του ενός χεριού. Ακόμη ποτέ δεν φανταζόμουν ότι στο πακέτο συσκευασίας θα δίνουν και θήκη μεταφοράς, η οποία βέβαια έχω την εντύπωση ότι γρατσουνάει την οθόνη του κινητού. Μπορεί να κάνω και λάθος. Ο ήχος εκπληκτικός, η αναπαραγωγή βίντεο μαγεία. Κι όλα αυτά με ένα κινητό αξίας 350 ευρώ. Μπράβο στην Nokia!

Ερώτηση: η κάρτα sim πως βγαίνει?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ναι αλλά στη vodafone οταν το πήρα εγώ μου είπαν ότι η nokia δίνει την εγγύηση αντικατάστασης μιας εβδομάδας και μάλιστα μου έδωσαν και ένα χαρτί που έλεγε αναλυτικά τους όρους εγγύησης της nokia και με υπογραφή της alpha copy και όχι της vodafone. Και μάλιστα και ο υπάλληλος μου εξηγούσε αναλυτικά τους όρους και θυμαμαι που μου λέει οτι τα 30 λεπτά ειναι παράλογο αλλά δε φταιμε εμεις η nokia τα βάζει ως όρους σε αυτη στελνουμε να εγκρίνει την αλλαγή

 

Ρε παιδιά δε γίνεται να μηδενίσετε τους μετριτές πριν το δώσετε για service?

Κάντε ενα Format / Hard reset και είστε έτοιμοι.:p

 

 

Γεια σας παιδια θα ηθελα να ρωτησω κατι σε σχεση με τα καμμενα pixel ...Ειναι υποχρεωμενοι να σου αλλαξουν το κινητο αν εχει εστω και ενα pixel καμμενο?Εχω το ν73 και οταν το ειχα παρει και το ανοιξα ειχε ενα pixel καμενο και το πηγα για αντικατασταση και ο υπαλληλος μου ειπε οτι πρεπει να εχει πανω απο 3 καμενα για να μου το αλλαξει . Ισχυει κατι τετοιο ?

 

Ναι, στις τηλεοράσεις και στις οθόνες υπολογιστών...

Φυσικά και όχι! Αν είσαι μέσα στην εγγύηση, τρέχα για αλλαγή.

 

Mcloud μην κάνεις υποθέσεις. Η κάθε εταιρία έχει άλλη πολιτική. Η απάντηση είναι στην ίδια σελίδα.

Ορίστε.

 

...Η Νοκια ανέβασε το όριο τον καμένων πιξελς για επισκευή από 3 που ήταν στο Ν82 τώρα το πήγα στα 5 αν δεν κάνω λάθος. Μου φαίνονται πολλά για κινητό.

 

Δεν αναφέρει πουθενά zero pixel.

Βέβαια το καλύτερο που έχει να κάνει κάποιος είναι να διαβάσει στο βιβλίο οδηγιών οτι λέει για την εγγυήση και την αντικατάσταση.

Βέβαια δε χάνει και τπτ να ρωτήσει κάποιος στο κατάστημα. Μπορεί να πετύχεις αντικατάσταση λόγω άγνοιας πωλητή:p

 

...Ερώτηση: η κάρτα sim πως βγαίνει?

Βγάζεις τη μπαταρία και με το πενάκι σπρώχνεις τη sim έξω από τη σχισμή που έχει.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ zafevolution.

Κάτι άλλο. Στο κινητό μου υπάρχει μόνο ένα θέμα. Είναι δυνατόν? Έχω την εκδοση 10....

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά δε γίνεται να μηδενίσετε τους μετριτές πριν το δώσετε για service?

Κάντε ενα Format / Hard reset και είστε έτοιμοι.:p

 

Αυτή την απορία την είχα κι εγώ ουτως η άλλως ειχα κάνει 2φορμάτ στην αρχή να στρώσει οποτε αθελα μου ειχα μηδενιζει αλλά ισως στη νοκια το συνδεουν σε καποιο συστημα και τους τα δειχνει δε ξέρω...

 

Η θηκη ειναι πολύ καλή, δε γρατζουνάει την οθόνη απλά ειναι σφιχτή στην αρχή αλλά βάλε βγάλε κάποιες φορές τα ελαστικά στα πλάγια χαλαρώνουν και προσαρμόζονται στο σουλούπι του 5800

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

και εγω μέχρι πριν λίγο πίστευα πως γρατζούνα την οθόνη η θήκη αλλά αν παρατηρήσεις καλά θα δεις πως προστατέυεται απο το περίγραμμα του κινητού οποτε μην την φοβασαι.οσω για την sim αυτή βγαίνει αφαιρώντας το καπάκι και μπαταρία..εχει μια "τρύπα"εκει με την βοηθεια της γραφιδας βγαζεις την sim.
Link to comment
Share on other sites

Αυτή την απορία την είχα κι εγώ ουτως η άλλως ειχα κάνει 2φορμάτ στην αρχή να στρώσει οποτε αθελα μου ειχα μηδενιζει αλλά ισως στη νοκια το συνδεουν σε καποιο συστημα και τους τα δειχνει δε ξέρω...

 

Η θηκη ειναι πολύ καλή, δε γρατζουνάει την οθόνη απλά ειναι σφιχτή στην αρχή αλλά βάλε βγάλε κάποιες φορές τα ελαστικά στα πλάγια χαλαρώνουν και προσαρμόζονται στο σουλούπι του 5800

Υπαρχει αλληλουχια πληκτρων που την πατας στην οθονη αναμονης και σου δειχνει ποσο εχεις μιλησει ΟΣΑ format και να εχεις κανει!

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνετε και φορματ να κάνεις ο χρόνος που έχεις μιλήσει καταγράφεται πάντα. Υπάρχει ένας κωδικός *#92702689# που τον βάζουν όταν το πας για service. Για αυτό αν ενδιαφέρεστε για αντικατάσταση μην περνάτε τα 30 λεπτά ομιλίας.
Link to comment
Share on other sites

Παιδία θα ήθελα να κάνετε μια δοκιμή ακόμα σχετικά με το κενό που υπάρχει στα δεξιά.

Και κυρίως αυτοί που το έχουν σε κόκκινο αλλά και αυτοί με το μπλε και λένε οτι δεν έχουν πρόβλημα.

 

Λοιπόν.

Μην το κοιτάτε εξωτερικά και κάντε το παρακάτω test.

 

Δοκιμάστε να βάλετε το νύχι σας ή κάτι λεπτό έτσι ώστε να δείτε αν πάνε να ξεχωρίσουν τα 2 πλαστικά. Βάλτε δύναμη μη το φοβάστε. (μη βαρέσετε και με κανα σφυρί και το σπάσετε κιόλας :p)

 

http://img132.imageshack.us/img132/3213/5800testsx0.jpg

 

Εγώ που το δοκίμασα είδα το εξής.

Στην αριστερή γωνία (απο τη μεριά του usb δλδ) δεν ανοίγει καθόλου και τα πλαστικά είναι ενωμένα μια χαρά.

Στη δεξιά γωνία (από τη μεριά του power button) αν πάω να βάλω το νύχι μου και το δοκιμάσω με λίγη δύναμη τότε τα πλαστικά πάνε να ξεχωρίσουν και να ανοίξουν. Όχι σε μεγάλο βαθμό αλλά φαίνεται σα να λείπει κάποια βιδούλα.

 

Να σημειωθεί οτι εξωτερικά δεν παρουσίαζε το πρόβλημα με το κενό και το φωτισμό.

 

Οπότε δοκιμάστε αυτοί που λέτε οτι δεν έχετε πρόβλημα (με κοκκινη γραμμή και τα λοιπά) για να δούμε αν όντως είναι θέμα κατασκευής ή απλά παρτίδας.

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο μια πρωτη ματια :

Κενο υπαρχει,καταστευαστικο λαθος καθαρα. Κριμα γιατι το υπολοιπο κινητο ειναι αρκετα στιβαρο,για τα 350 ειναι αρκετα καλη η ποιοτητα του.

Εκανα μια πρωτη κληση,δεν εδειχνε να παιζει το ακουστικο. Θα δοκιμασω ξανα. Ακουστικα δουλευουν καλα,η οθονη αφης αρκετα καλη,το wifi δουλευει,τραβηξα φωτο ολα νορμαλ,βιντεο επισης ολα νορμαλ(δουλευουν και τα 2 led και δε μου κολλησε καπου).Κανενα καμμενο πιξελ.

Εχω να ελεγξω τιποτα αλλο ; Μεχρι στιγμης ευχαριστημενος. Αξιζει για αυτο το κενο να κανω αντικατασταση ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνετε και φορματ να κάνεις ο χρόνος που έχεις μιλήσει καταγράφεται πάντα. Υπάρχει ένας κωδικός *#92702689# που τον βάζουν όταν το πας για service. Για αυτό αν ενδιαφέρεστε για αντικατάσταση μην περνάτε τα 30 λεπτά ομιλίας.

 

Όντως το τσέκαρα μόλις..:(

Άρα άκυρο η σκέψη μηδενισμού..:p

Thanks for the info.:)

 

Μετα απο μια πρωτη ματια :

Κενο υπαρχει,καταστευαστικο λαθος καθαρα. Κριμα γιατι το υπολοιπο κινητο ειναι αρκετα στιβαρο,για τα 350 ειναι αρκετα καλη η ποιοτητα του.

...

 

Ήταν εμφανές ή έκανες το παρακάτω test?

 

Παιδία θα ήθελα να κάνετε μια δοκιμή ακόμα σχετικά με το κενό που υπάρχει στα δεξιά.

Και κυρίως αυτοί που το έχουν σε κόκκινο αλλά και αυτοί με το μπλε και λένε οτι δεν έχουν πρόβλημα.

 

Λοιπόν.

Μην το κοιτάτε εξωτερικά και κάντε το παρακάτω test.

 

Δοκιμάστε να βάλετε το νύχι σας ή κάτι λεπτό έτσι ώστε να δείτε αν πάνε να ξεχωρίσουν τα 2 πλαστικά. Βάλτε δύναμη μη το φοβάστε. (μη βαρέσετε και με κανα σφυρί και το σπάσετε κιόλας :p)

 

http://img132.imageshack.us/img132/3213/5800testsx0.jpg

 

Εγώ που το δοκίμασα είδα το εξής.

Στην αριστερή γωνία (απο τη μεριά του usb δλδ) δεν ανοίγει καθόλου και τα πλαστικά είναι ενωμένα μια χαρά.

Στη δεξιά γωνία (από τη μεριά του power button) αν πάω να βάλω το νύχι μου και το δοκιμάσω με λίγη δύναμη τότε τα πλαστικά πάνε να ξεχωρίσουν και να ανοίξουν. Όχι σε μεγάλο βαθμό αλλά φαίνεται σα να λείπει κάποια βιδούλα.

 

Να σημειωθεί οτι εξωτερικά δεν παρουσίαζε το πρόβλημα με το κενό και το φωτισμό.

 

Οπότε δοκιμάστε αυτοί που λέτε οτι δεν έχετε πρόβλημα (με κοκκινη γραμμή και τα λοιπά) για να δούμε αν όντως είναι θέμα κατασκευής ή απλά παρτίδας.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...