Jump to content

[Εφαρμογή] Spb Weather και templates του meteo.gr


hab
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια καλησπερα μπορει καποιος να με βοηθησει?Στις προγνωσεις που περνω μεσω meteo στο κινητο μου οταν εχουμε βροχες ή καταιγιδες αυτο μου εμφανιζει παντα light rain οπως επισης και με τα χιονια.Που βρισκονται τα εικονιδια για τα χιονια τις καταιγιδες ?????
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 294
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδια καλησπερα μπορει καποιος να με βοηθησει?Στις προγνωσεις που περνω μεσω meteo στο κινητο μου οταν εχουμε βροχες ή καταιγιδες αυτο μου εμφανιζει παντα light rain οπως επισης και με τα χιονια.Που βρισκονται τα εικονιδια για τα χιονια τις καταιγιδες ?????

 

γενικά δεν μπορεί να γίνει πλήρης αντιστοίχιση των προγνώσεων του meteo.gr με τα εικονίδια του spb weather. πχ το meteo.gr δίνει άλλο εικονίδιο στην "πιθανή βροχή" και άλλο στο "ασθενής βροχή", το πρόγραμμα όμως (με το υπάρχον skin) δίνει μόνο για ασθενής βροχή και κανονική βροχή, οπότε αναγκαστικά χρησιμοποιούμε το εικονίδιο της ασθενούς βροχής και στην πιθανή βροχή. υπάρχουν φυσικά και αντίστροφες περιπτώσεις που π.χ. το πρόγραμμα έχει δυνατότητα να δείξει έντονη ζέστη, ήλιο με καταιγίδα αλλά το meteo.gr δεν δίνει τέτοιες προγνώσεις, οπότε δεν χρησιμοποιούνται τα εικονίδια.

για την κανονική βροχή πάντως φάινεται να έχεις δίκιο. και εκεί έδειχνε το εικονίδιο ασθενούς βροχής και το διόρθωσα. για τις καταιγίδες και τα χιόνια όμως φάινεται να είναι όλα ok. αν έχεις κάποιο συγκεκριμένο παράδειγμα δώστο να το ξανακοιτάξω.

 

κατέβαστε το παρακάτω αρχείο

 

ps: ακόμα προσπαθώ να βρώ τη λύση με τις διπλές θερμοκρασίες αλλά δυστυχώς ακόμα τίποτα. έφτασα στο σημείο να μπορώ να εμφανίσω και τις δυο θερμοκρασίες, αλλά τώρα όποτε συναντήσει μονή θερμοκρασία σταματάει και δεν δίνει πρόγνωση, οπότε υπομονή!!!

Link to comment
Share on other sites

έχω παρατηρήσει μερικές φορές ότι μερικές θερμοκρασίες δε γίνονται ανανεόνονται...

έχετε καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εγκαθιστω το spb weather kai μου λεει error downloading data.τι κανω?

 

Εχεις βαλει s/n ?

s100-Artemis-Cruise-Diamond

HTC-Touch-Diamond.jpg.bc5fa35baa0b6f97517a6b8f6b247b68.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis
ρε παιδια εγκαθιστω το spb weather kai μου λεει error downloading data.τι κανω?
στο κανει σε ολες τις πολεις;γιατι υπαρχει ενα θεμα με την αθηνα,αν δεις εχει 2 επιλογες στην αθηνα και δουλευει μονο η μια
Link to comment
Share on other sites

στο κανει σε ολες τις πολεις;γιατι υπαρχει ενα θεμα με την αθηνα,αν δεις εχει 2 επιλογες στην αθηνα και δουλευει μονο η μια

τι εννοείς έχει δυο επιλογές αλλά δουλέυει η μία?

μιλάμε για πρόγνωση από meteo.gr? η αττική έχει πολλές περιοχές για πρόγνωση και δε νομίζω να μη δουλεύει κάποια...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

υπάρχει κάποιο θέμα με το template του meteo.gr? τον τελευταίο καιρό δεν κατεβαζει όλες τις θερμοκρασίες και πολλές μου τις βγάζει κενές σε πολλές πόλεις

 

 

edit: μάλιστα έγιναν κάποιες αλλαγές όπως διάβασα μια σελίδα πριν

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ. Όχι βέβαια μέσω του activesync γιατί έχω Vista, αλλά με το Windows Mobile Center.

 

παιδιά έδω και μέρες ούτε εγώ μπορώ να κάνω downloading data from site..κάποιος ας το δεί λίγο πιο σοβαρά γιατί είμαστε αρκετοί που έχουμε αυτό το πρόβλημα και φυσικά δεν μας δουλεύει το πρόγραμμα...thanks

ELA MWRH AEKARAAA..:w00t:
Link to comment
Share on other sites

παιδια το προγραμμα δουλευει αψογα ;)

 

απλα ακολουθειστε τις οδηγιες στα πρωτα posts προσεκτικα :)

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

παιδια το προγραμμα δουλευει αψογα ;)

 

απλα ακολουθειστε τις οδηγιες στα πρωτα posts προσεκτικα :)

Ποιο template χρησιμοποιείς? Κανε ενα refresh και πες μας αν εχεις όλες τις θερμοκρασίες.

Link to comment
Share on other sites

Ποιο template χρησιμοποιείς? Κανε ενα refresh και πες μας αν εχεις όλες τις θερμοκρασίες.

 

realtemp1.tpl

 

μολις μια σελιδα πιο πισω...

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2587110#post2587110

 

και το βρηκα εδω μεσα στο thread :O

 

ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ :confused::X

 

αυτα τα templates εχω και ολα τα εχουν δωσει παιδια απο εδω μεσα σε αυτο το thread :)

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να αλλαξετε το template meteo με το thermo και ολα καλα. Εδώ

 

κάτι έπαιζε με το κέντρο συνχρονισμού των vista μάλλον..τελικά διορθώθηκε το πρόβλημα...:-)

ELA MWRH AEKARAAA..:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια απορία (λίγο άσχετη)...

 

Υπάρχει τρόπος η γραμματοσειρά να αλλάξει χρώμα; Είναι μαύρη με σκούρο πετρόλ φόντο (το default των WM6) και είναι δυσανάγνωστο. Όλα τα άλλα today plugins είναι με λευκά fonts...

 

:rolleyes:thanks!

Όποιος γελάει όταν όλα πάνε στραβά, έχει βρει κάποιον να "του τα φορτώσει". :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

κυκλοφόρησε η νέα έκδοση του spb weather (v. 2)

http://beta.spbsoftwarehouse.com/products/weather/

http://beta.spbsoftwarehouse.com/uploads/images/weather/screenshots/100.png http://beta.spbsoftwarehouse.com/uploads/images/weather/screenshots/400.png

 

έχει πολλά στοιχεία και γραφικά από το spb traveler.

δυστυχώς το Kaiser είναι για service και δεν το δοκίμασα ακόμα, αλλά λογικά τα templates θα δουλεύουν μια χαρά, όπως και στο traveler άλλωστε!!

Link to comment
Share on other sites

έχει πολλά στοιχεία και γραφικά από το spb traveler.

δυστυχώς το Kaiser είναι για service και δεν το δοκίμασα ακόμα, αλλά λογικά τα templates θα δουλεύουν μια χαρά, όπως και στο traveler άλλωστε!!

 

Το εγκατέστησα στο diamond και το realtemp template που χρησιμοποιώ δουλεύει καλά

Link to comment
Share on other sites

διάβαζα χτες στο forum της spb ότι δεν δουλεύουν τα skins της έκδοσης 1.xx. όποιος λοιπόν χρησιμοποιεί το tpl για τις προγνώσεις θαλλασών του meteo.gr, μάλλον θα πρέπει να περιμένει λίγο, αφού τα εικονίδια των θαλλασών δεν θα μπορούν να εμφανιστούν...
Link to comment
Share on other sites

Το εγκατέστησα στο diamond και το realtemp template που χρησιμοποιώ δουλεύει καλά

 

Δώσε τα φώτα σου πως περνας τις πόλεις με το realtemp δεν βρίσκω επιλογη template οταν περνάω χειροκίνητα τις πόλεις ώστε να επιλέξω το realtemp

Δεν υπάρχει μονοπάτι για την ευτυχία, ευτυχία είναι το μονοπάτι
Link to comment
Share on other sites

Δώσε τα φώτα σου πως περνας τις πόλεις με το realtemp δεν βρίσκω επιλογη template οταν περνάω χειροκίνητα τις πόλεις ώστε να επιλέξω το realtemp

 

Κατ αρχή αποθηκεύεις κάπου στην κάρτα αποθήκευσης το templete, στην σελίδα του προγράμματος που φαίνονται οι πόλεις πατάς τις επιλογές, πας στο΄κάτω μέρος της οθόνης και πατάς το tab συχρονισμός μετά το weather download options και τέλος τις πηγές. Από εκεί κάνεις προσθήκη το template που έχεις αποθηκεύσει.

Αφού προσθέσεις τις πόλεις που ενδιαφέρεσαι, εμφανίζεις την πόλη που θες, πχ αθηνα, εκεί πατάς πάλι τις επιλογές , στην οθ'ονη που σου εμφανίζει με τα template, επιλέγεις ως default το realtemp ή όποιο άλλο χρησιμοποείς, τότε θα σου ζητήσει και θα βάλεις τον κωδικό πόλης του meteo

Μπορεί να στα είπα λίγο μπερδεμένα αλλά με λίγο ψάξιμο και με οδηγό τα παραπάνω θα τα βρείς...

Link to comment
Share on other sites

Δουλεύει δες 3 μηνύματα πίσω
Δεν υπάρχει μονοπάτι για την ευτυχία, ευτυχία είναι το μονοπάτι
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Αν επιλέξω για μια πόλη ως default μια πηγή και αφήσω άλλη μια πηγή στην επιλογή is used, τι συμβαίνει; Βγάζει μέσο όρο των προβλέψεων των 2 πηγών;

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...