Jump to content

Απαγόρευση του καπνίσματος σε δημόσιους χώρους από 1η Ιουλίου


aimilios
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

φαντάσου τώρα το εξής.

ότι όσο γέλασες εσύ με τα γραφόμενα μου,άλλο τόσο κ περισσότερο γελούσα εγώ με τα δικά σου.΄με μόνη διαφορά οτι εγώ δεν βγήκα να το διατυμπανίσω με παχυλά γράμματα κ διάφορες απαξιωτικές δηλώσεις.

 

Καλά, συγνώμη :)

 

Και μπαι δε γουει, είπες πως προσπάθησε (κάποιος) να δημιουργήσει κλίμα εναντίον σου. Μην βλέπεις συνωμοσίες εκεί που δεν υπάρχουν.

 

Άντε, τζι-μακ, αλφι, καλή τύχη :)

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Βασικά δεν είχες απαντήσει ήδη, αλλά έκανες edit στο προηγούμενο ποστ μετά το δικό μου. Τέσπα, δεν έχει σημασία.

 

 

 

Ωραία λοιπόν, άρα η πρότασή σου "γιατί δεν απαγορεύει το κράτος την διακίνηση και χρήση καπνού" προφανώς και δεν ήταν σοβαρή, αλλά αποσκοπούσε στη δημιουργία εντυπώσεων.

 

Στη δικιά σου ελευθερία συμπεριλαμβάνεται να πάθω κι εγώ (που δεν καπνίζω) καρκίνο μαζί με σένα; Ή θεωρείς ότι εγώ δε θα πάθω τίποτα κι ας αναπνέω τον καπνό σου;

η άποψη μου είναι η εξής κ δεν αποσκοπεί σε κανενός είδους δημιουργία εντυπώσεων.

οταν είναι ελεύθερο κάτι (σύμφωνα με τα δικά μου πιστεύω) αποκλείεται κάθε είδους παρεμβατισμός είτε προς το καλό είτε προς το κακό,απο οποιονδήποτε.

όταν κάτι δεν είναι ελεύθερο,δεν υπάρχει απλά.

αυτό πιστεύω.οποιαδήποτε απο τις 2 πλευρές με αντιπροσωπεύει απόλυτα.

δεν δύναμαι να νοηθώ κάτι το οποίο υπάγεται στις τάξεις της ελευθερίας κ επιδέχεται παρεμβατισμούς ή οποιονδήποτε περιορισμό.

όταν κάτι πάυει να είναι ελέυθερο,ισχύει πάλι για όλους κ δεν δύναμαι σε αυτή την περίπτωση να το χρησιμοποιήσω.

απλό δεν είναι???

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

everything good in life is either illegal, immoral or fattening!!

Link to comment
Share on other sites

δεν δύναμαι να νοηθώ κάτι το οποίο υπάγεται στις τάξεις της ελευθερίας κ επιδέχεται παρεμβατισμούς ή οποιονδήποτε περιορισμό.

 

Εφόσον λοιπόν δεν επιδέχεσαι παρεμβατισμούς και κανέναν περιορισμό, κατά τη γνώμη σου (πάντα) ο γιατρός και η νοσοκόμα μπορούν να καπνίζουν ελεύθερα μέσα σε ένα βρεφοκομείο;

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον λοιπόν δεν επιδέχεσαι παρεμβατισμούς και κανέναν περιορισμό, κατά τη γνώμη σου (πάντα) ο γιατρός και η νοσοκόμα μπορούν να καπνίζουν ελεύθερα μέσα σε ένα βρεφοκομείο;

ναι,όπου θέλουν εφόσον επιτρέπεται κ είναι ελέυθερο.

μπορεί να ακούγεται παράξενο ή παράλογο αλλά αυτά είναι τα πιστεύω μου.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

everything good in life is either illegal, immoral or fattening!!

Link to comment
Share on other sites

η άποψη μου είναι η εξής κ δεν αποσκοπεί σε κανενός είδους δημιουργία εντυπώσεων.

οταν είναι ελεύθερο κάτι (σύμφωνα με τα δικά μου πιστεύω) αποκλείεται κάθε είδους παρεμβατισμός είτε προς το καλό είτε προς το κακό,απο οποιονδήποτε.

όταν κάτι δεν είναι ελεύθερο,δεν υπάρχει απλά.

αυτό πιστεύω.οποιαδήποτε απο τις 2 πλευρές με αντιπροσωπεύει απόλυτα.

δεν δύναμαι να νοηθώ κάτι το οποίο υπάγεται στις τάξεις της ελευθερίας κ επιδέχεται παρεμβατισμούς ή οποιονδήποτε περιορισμό.

όταν κάτι πάυει να είναι ελέυθερο,ισχύει πάλι για όλους κ δεν δύναμαι σε αυτή την περίπτωση να το χρησιμοποιήσω.

απλό δεν είναι???

 

 

Ωραίο ακούγεται αυτό το μανιφέστο περί απόλυτης ελευθερίας αλλά φυσικά δεν στέκει σε μια δημοκρατική και οργανωμένη κοινωνία. Αν κάνει ο καθένας ότι θέλει, πολύ γρήγορα θα αρχίσουν συγκρούσεις εκεί που ο καθένας θα ενοχλεί τον άλλον. Ο πατέρας π.χ. ενός από τα βρέφη που θα είναι πιο δυνατός από τον γιατρό και τη νοσοκόμα θα πάει και θα τους σφαλιαρίσει (αφού το δικαίωμα να προστατέψει την υγεία του βρέφους του δεν θα επιδέχεται επίσης κανέναν περιορισμό). Με άλλα λόγια, ο νόμος του δυνατού, ο νόμος της ζούγκλας. Προτείνεις την πιο ακραία μορφή κοινωνικού καπιταλισμού που μπορεί να υπάρξει.

 

Ευτυχώς στην κοινωνία μας ακόμη και ο καπιταλισμός / φιλελευθερισμός έχουν κανόνες και μηχανισμούς ελέγχου. Είναι παράξενο που κάποιοι πιστεύουν στην απόλυτη ελευθερία και αυτο-οργάνωση την στιγμή που όλη η ιστορία είναι γεμάτη από παραδείγματα του τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις. Αν αφήσεις ένα σύστημα ελεύθερο και χωρίς κανόνες θα στρίψει στην αδικία, την υπερβολή, την επιβολή του θέλω του δυνατού επάνω στον αδύνατο, και ο αδύνατος δεν θα έχει καμιά προστασία. Και αυτό μπορείς να το σκεφτείς alfiegen χωρίς να χρειαστεί να βρεθείς στην θέση του αδικημένου. Τί θα γίνονταν π.χ. αν κάποιος "επαναστάτης" εκμεταλλευόμενος την δύναμή του "απαλλοτριώσει" τον υπολογιστή με την δουλειά σου στο πανεπιστήμιο καίγοντας και ότι χαρτί είχες μέσα στο γραφείο που δουλεύεις για να "πολεμήσει το κατεστημένο"; Θα ήταν δημοκρατική πράξη; Εγώ θα το έλεγα κλοπή πάντως, περιτυλιγμένη ίσως με ένα γελοίο και πρακτικά φασιστικό επιχείρημα.

Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι το θέμα έχει εξαντληθεί πλέον. Δεν έχει νόημα να το συνεχίζουμε. Προσπαθούμε να πείσουμε 1-2 άτομα και για τα αυτονόητα και το μόνο που καταφέρνουμε είναι να δίνουμε βήμα σε αναρχοαυτόνομες ιδεοληψίες περί πλήρους ελευθερίας και παντελούς έλλειψης κάθε νόμου, κανόνα και ηθικής αξίας.

 

Άντε λοιπόν, εφόσον προοδέψαμε τόσο πολύ ώστε δε χρειαζόμαστε ούτε νόμους ούτε περιορισμούς πουθενά, τι περιμένετε; Βγείτε έξω, κάντε ό,τι γουστάρετε: κλέψτε, κάψτε, ρημάξτε, βιάστε, σκοτώστε. Το απαιτεί η πρόοδος. :wacko:

 

Προσωπικά δεν θεωρώ καν άνθρωπο κάποιον που ξεστομίζει την εμετική άποψη ότι είναι απόλυτα θεμιτό να καπνίζεις μέσα σε ένα βρεφοκομείο !!!

:X

Πέρα από ιδεολογίες, πέρα από φιλοσοφίες και προσωπικές αντιλήψεις, αυτό είναι πάνω από κάθε λογική και χωρίς ανθρωπιά. Και δεν θα έπρεπε να έχει ειπωθεί. Τέλος και από μένα. Καλή συνέχεια._

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

«Ότι είναι νόμιμο είναι και ηθικό» δεν είπε ένα πουλάκι πρόσφατα; :lol: :whistle: :p

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

ναι,όπου θέλουν εφόσον επιτρέπεται κ είναι ελέυθερο.

μπορεί να ακούγεται παράξενο ή παράλογο αλλά αυτά είναι τα πιστεύω μου.

 

Μισό γιατί καταλήγουμε σε φαύλο κύκλο. Μου λες ΑΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ αλλά συζητάμε για το αν θα πρέπει να επιτρέπεται ή όχι.

 

Συγγνώμη αν δεν το διευκρινισα πριν.

 

Πάντως αν προεκτείνω το σκεπτικό σου ότι "ναι,όπου θέλουν εφόσον επιτρέπεται κ είναι ελέυθερο", αν στις καφετέριες επεκταθει τότε θα πρέπει ο νόμος να εφαρμοστεί και να σταματήσετε όντως να καπνίζετε εφαρμόζοντας το νόμο;

 

Γενικώς με μπερδεύεις γιατί γενικώς έχεις δείξει ότι πρεσβεύεις τη μη εφαρμογή των νόμων και κανόνων της εξουσιας, ενω τώρα το γύρισες στο "ότι επιτρέπεται και είναι ελεύθερο"...

Link to comment
Share on other sites

δεν συμφωνώ με αποτελέσματα ερευνών του στυλ μειώνεται το iq σε καπνιστές, αυτά που λένε για το σπέρμα,άυξηση καρδιαγγειακών παθήσεων,κτλ κτλ δεν χρειάζεται να λέμε τα ίδια πάλι.

για να διαπιστώσω οτι είναι βλαβερό το τσιγάρο δεν χρειάζομαι αποτελέσματα έρευνας.

μπορώ κ κρίνω απο μόνος μου,απο τον εαυτό μου.εκ πείρας μιλάω οτι είναι βλαβερό.

 

Το κάπνισμα μαζί με την παχυσαρκία, την υψηλή χοληστερίνη και την καθιστική ζωή εκτινάζει το ποσοστό καρδιαγγειακών παθήσεων ειδικά σε άντρες μετά τα 50..Μπορώ να σου παραθέσω εκατοντάδες ανεξάρτητες μη πληρωμένες έρευνες καθώς και ρισκόμετρα που έχουν παρουσιαστεί σε αμέτρητα συνέδρια καρδιολογικής φύσεως...Και αυτό το ξέρω πολύ καλά διότι είναι το μεταπτυχιακό μου.

 

δεν το ξέρεις οτι στις ιατρικές έρευνες πέφτουν οι πιο πολλές μίζες,χορηγίες,δώρα όπου εμπλέκονται κ φαρμακευτικές εταιρείες σχετικά με το ποιά φάρμακα θα σπρώξουν,ποιά θα μείνουν στο περιθώριο,ποιά κ πόσα εμβόλια θα παραχθούν κ που θα δοθούν...........

μην παραπληροφορούμε χωρίς να γνωρίζουμε.

κι αυτό το γνωρίζω εκ των έσω πάλι μιας κ ο αδερφός μου είναι γιατρός κ πρόσφατα δέχθηκε δωράκι απο μεγάλη φαρμακευτική εταιρεία (ταξιδάκι στην βιέννη πλερωμένο,μετα συνοδείας συνεδρίου)μετά απο σχετική έρευνα που έγινε για την αποτελεσματικότητα κ τις παρενέργειες πασίγνωστου παυσίπονου.

ο καθηγητής του,δέχθηκε κατιτίς παραπάνω...................

 

Αυτό το τελευταίο δεν μπορώ να πω ότι είναι και πολύ θετικό όσο αφορά την επαγγελματική κατάσταση του αδερφού σου και χωρίς να θέλω να θίξω τον αδερφό σου που μπορεί να είναι εξαίρετος γιατρός και πολύ πετυχημένος στο αντικείμενό του όσοι πάνε τέτοια ταξίδια σημαίνει ότι έχουν πουλήσει μια ικανή ποσότητα από αυτό το πασίγνωστο παυσίπονο ή από κάποιο άλλο φάρμακο και το ευχαριστώ της φαρμακοβιομηχανίας της οποίας εκτινάχτηκαν οι πωλήσεις είναι τέτοια ταξίδια..Συνήθως αυτά τα φάρμακα είναι και τα πιο ακριβά την στιγμή που υπάρχουν άλλα εξίσου καλά και λιγότερα ακριβά..

 

 

Καλά τώρα κι εσύ... Κάνεις πως δεν ξέρεις. Κάνει τα ρούχα να βρωμάνε, φυσικά.

 

Και τα μαλλιά...

 

 

1)γιατί έχω εθιστεί κ δεν μπορώ να το κόψω όσες φορές κι αν προσπάθησα.

2)πέθαναν κ οι 2 παππούδες μου απο καρκίνο στον πνεύμονα ,κ κάπνιζαν περίπου 3 πακέτα/ημέρα

 

Και μόνο που το λες αυτό απορώ...Με αδερφό γιατρό και γνωρίζοντας τις συνέπειες του εσύ διαλαλείς σε ένα forum να μην εφαρμοστεί ένα μέτρο που μπορεί να σώσει ζωές αλλωνών..

 

δεν συνενοούμαστε εύκολα.

ξαναλέω οταν προστατεύεις ,προστατεύεις όλους κ τα πάντα.

όχι συγκεκριμένη μεριδα ή ομάδα πολιτών.

γιατί δεν κάνει το ίδιο κ με τα ναρκωτικά κ τα έχει απαγορεύσει εντελώς?γιαυτό ανέφερα οτι η νικοτίνη κατατάσσεται στις ουσίες υπέρτατου βαθμού εθισμού.τι δεν καταλαβαίνεις απο αυτά που λέω??

 

Η νικοτίνη σύμφωνα με βρετανική μελέτη που αυτήν την στιγμή δεν θυμάμαι από ποιον έχει πραγματοποιηθεί είναι λιγότερο εθιστική από ότι τα σκληρά ναρκωτικά (βλέπε ηρωίνη)

 

 

Ποιος σου ότι δεν κατάλαβα, ώστε να μου ξαναλές ακριβώς το ίδιο με πριν. Κατάλαβα τι λες, αλλά σε ξαναρωτάω γιατί βάζεις στο ίδιο τσουβάλι τον παθητικό καπνιστή που καπνίζει (παθητικά) χωρίς τη θέλησή του και τον ενεργητικό καπνιστή που συνειδητά γεμίζει τους πνεύμονές του με καρκίνο. Δλδ ο καπνιστής είναι χαζός και χρειάζεται το κράτος να του πει τι να κάνει;

 

Από ότι φαίνεται ναι...

 

υπήρχαν κ εξωτερικοί παράγοντες (όπως το ποτό),γιαυτό κ είπα πιο πάνω οτι αν δεν οδηγεί στον θάνατο ,τουλάχιστον συμβάλλει τα μέγιστα.

κι ο λόγος που κατέληξα στο συγκεκριμένο αποτέλεσμα ,είναι βάση συγκρίσεως.

οι 2 γιαγιάδες μου χαίρουν άκρας υγείας που ποτέ δεν δοκίμασαν ποτό ή τσιγάρο ,κ ζούσαν ακριβώς στις ίδιες συνθήκες περιβάλλοντος με οτι αυτό συνεπάγεται.

πλήρης κ εμπεριστατωμένη έρευνα σε σύνολο 4 ανθρώπων με ακριβή,ασφαλή,αξιόπιστα κ μη αμφισβητήσιμα αποτελέσματα.κ εντελώς ανέξοδη παρεπιμπτόντως.

 

Αξιόπιστα και μη αμφισβητήσιμα αποτελέσματα από μια έρευνα 4 ατόμων που έζησαν μέσα σε κακουχίες και στερήσεις κάτω από ναι μεν ίδες συνθήκες περιβάλλοντος αλλά με διαφορετικές διατροφικές συνήθειες από τις δικές μας και με καλύτερο τρόπο διαβίωσης από ότι ο δικός μας (βλέπε λιγότερο άγχος και μπόλικο περπάτημα)....

 

Τελικά ηλίθια είμαι για να μην πω τπτ περισσότερο που αγχώνομαι να βρω πάνω από 30 άτομα για την διδακτορική μου έρευνα....4 πρέπει να βρω...

2 hearts are beating together,

I'm in love I'm in love

Is this forever and ever ??

I'm in love I'm in love

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το τελευταίο δεν μπορώ να πω ότι είναι και πολύ θετικό όσο αφορά την επαγγελματική κατάσταση του αδερφού σου και χωρίς να θέλω να θίξω τον αδερφό σου που μπορεί να είναι εξαίρετος γιατρός και πολύ πετυχημένος στο αντικείμενό του όσοι πάνε τέτοια ταξίδια σημαίνει ότι έχουν πουλήσει μια ικανή ποσότητα από αυτό το πασίγνωστο παυσίπονο ή από κάποιο άλλο φάρμακο και το ευχαριστώ της φαρμακοβιομηχανίας της οποίας εκτινάχτηκαν οι πωλήσεις είναι τέτοια ταξίδια..Συνήθως αυτά τα φάρμακα είναι και τα πιο ακριβά την στιγμή που υπάρχουν άλλα εξίσου καλά και λιγότερα ακριβά..

 

Καλά η τακτική αυτή είναι τρομερά διαδεδομένη. Τόσο με ταξίδια, όσο και με διάφορα άλλα δωράκια σε μεγάλο μέρος των γιατρών (στις ανάλογες φυσικά ειδικότητες). Δε λέω ότι συμφωνώ, απλά περιγράφω την κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ηλίθια είμαι για να μην πω τπτ περισσότερο που αγχώνομαι να βρω πάνω από 30 άτομα για την διδακτορική μου έρευνα....4 πρέπει να βρω...

 

Απο ο,τι βλεπω το myphone πρεπει να ειναι το site με τους περισσοτερους Phds/member:lol::lol:

 

Gmac, απλα θαυμαζω την υπομονη σου:!:

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

.Τα δειγματα επιλεγονται τυχαια.Απλα επιλεγονται δειγματα απο ολα τα περιβαλλοντα καπνιζοντες και μη καπνιζοντες.

 

Σε αυτές τις περιπτώσεις η τυχαία επιλογή δεν ενδείκνυται, σε αντίθεση με μια δημοσκόπηση για τις επερχόμενες εκλογές για παράδειγμα.

Όταν θέλεις να μάθεις τις επιπτώσεις του καπνίσματος στον οργανισμό προσπαθείς να αποφύγεις τυχαίους παράγοντες οι οποίοι θα μπορούσαν να αλλοιώσουν τα αποτελέσματα.

Για παράδειγμα: δεν βάζεις στο δείγμα ανθρώπους οι οποίοι εργάζονται σε συνεργεία αυτοκινήτων, ορυχεία, λατομία πυρηνικούς αντιδραστήρες, ψήστες στα κάρβουνα, άτομα που εκτίθενται σε φυτοφάρμακα κατά την διάρκεια ψεκασμών κτλ. Ούτε άτομα που κατοικούν σε μεγαλουπόλεις με ατμοσφαιρική ρύπανση ή μικρότερες όπως η Πτολεμαΐδα. Δεν φτάνει φυσικά μόνο ο σημερινός τόπος διαμονής αλλά και οι προηγούμενοι (για παράδειγμα μπορεί να πέρασε την ζωή του κάποιος στην Πτολεμαΐδα αλλά στα γεράματα μετακόμισε στο Πήλιο ήδη με καρκίνο χωρίς να το γνωρίζει). Άτομα που "αλώνιζαν" πέριξ της Ουκρανίας το 1986 και Ιαπωνίας το 1945 πάλι πρέπει να αποκλείονται από το δείγμα.

Αυτά τα στοιχεία του δείγματος θα ήθελα να μάθω, όχι τα συμπεράσματα που βγάλαν από τις αναλύσεις, οι κατά τα άλλα , επίσημες και αναμφίβολης εγκυρότητας για σας, πηγές.

 

Οι "έρευνες" τύπου: επιπτώσεις στις επιδόσεις των μαθητών από παθητικό κάπνισμα ή από το προς τα πού ανοίγει η πόρτα του δωματίου των, ούτε καν γέλιο, μόνο λύπη προκαλούν για την κατάντια της επιστημονικής κοινότητας.:(

 

Για παράδειγμα υπάρχει μια έρευνα που λέγεται Framingham Heart Study (http://www.framinghamheartstudy.org/ ) και η οποία ξεκίνησε το 1948 (!!) στην πόλη Framingham που βρίσκεται στην Μασαχουσέτη. Σκοπός της έρευνας αυτής ήταν--και είναι διότι συνεχίζεται ακόμα με την 3η γενιά των πρώτων εθελοντών-- η μέλετη των πιο κοινών παραγόντων ή χαρακτηριστικών που μπορεί να συνεισφέρουν στην ανάπτυξη καρδιαγγειακών παθήσεων. Ανάμεσα σε αυτούς τους παράγοντες είναι και το κάπνισμα αλλά δεν είδα κανένα πανεπιστήμιο να την θεωρεί μη στατιστικά σωστή επειδή οι κάτοικοι που παίρνουν μέρος σε αυτήν την έρευνα συμπληρώνουν κάθε 2 χρόνια ερωτηματολόγιο για το αν γυμνάζονται, αν τρώνε σωστά και άλλα τέτοια..

 

Έχουν δημοσιευτεί αυτά τα ερωτηματολόγια?

 

 

Θέλω να εφαρμοστεί το μέτρο όχι για να εκδικηθώ, όπως το έχουν εκλάβει μερικοί, τον κάθε καπνιστή που λόγω συνήθειας, μαγκιάς, εμμονής, εξάρτησης καπνίζει αλλά για να μπορώ (όσο ρομαντικό και κοινότυπο μπορεί να ακουστεί και όσο κακόβουλα θα σχολιαστεί μετά) να πάω τον γιο της κολλητής μου για πορτοκαλάδα σε μια καφετέρια όπου δεν θα καπνίζουν ή αν καπνίζουν θα είναι μικρό εώς ελάχιστο το ποσοστό των καπνιστών..Με το μέτρο δεν θα απαγορευτεί το κάπνισμα παντού όπως το βλέπουν μερικοί φανατικοί καπνιστές αλλά θα μειωθεί ο χώρος όπου θα μπορούν να καπνίσουν ώστε να προστατευτούν από τις επιβλαβείς ουσίες του καπνού (κάπου 4.000 χημικές ουσίες αν θυμάμαι καλά από τα μαθήματα του MSc) όσοι δεν καπνίζουν..

 

Όταν άνοιξε το θέμα ο νόμος θα απαγόρευε παντού το κάπνισμα. Στη συνέχεια απ’ ότι φαίνεται αναδιπλωθήκαν οι προστάτες της δημόσιας υγείας, κάτι που δεν καλύπτει τους φανατικούς αντικαπνιστές. :D

 

Ειδικά για τις καφετέριες θα μπορούσε ο νομοθέτης να απαγορεύσει το κάπνισμα ή να το απαγορεύεται ως τις 10 το βράδυ για παράδειγμα, για να μπορεί να πιει πορτοκαλάδα το βαπτιστήρι σου και μετά να επιτρέπεται, πάντα με συστήματα εξαερισμού.:)

Αν δεν υπήρχε η δυνατότητα αυτή, γιατί οι καφετέριες συνήθως είναι ισόγεια πολυκατοικιών χωρίς ημιώροφο, να μην δίνεται η άδεια για καπνιστών στα μαγαζιά αυτά. Ή αν θέλει τόσο πολύ ο ιδιοκτήτης της καφετέριας να είναι καπνιστών να δίνεται η δυνατότητα επιλογής. Για παράδειγμα αν η καφετέρια έχει 30 τραπέζια, να παραμείνουν τα ίδια σε περίπτωση που θα είναι μη καπνιστών ή να γίνουν 10 αν θέλει να είναι καπνιστών ή ξέρω ‘γω να απέχουν 3 μέτρα το ένα από το άλλο. Να βάζει αντικίνητρα δηλαδή κι όχι την άδικη καθολική απαγόρευση.

 

Ένα άλλο μέτρο θα μπορούσε να είναι η χρέωση στο τασάκι, π.χ. 10 €. Έτσι αν κάθονται 4 καπνιστές στο τραπεζάκι, βάζει ο καθένας από 2,5 και απολαμβάνουν τον καφέ με τσιγάρο. Αν όμως είναι 1 στους 4 το σκέφτεται, να δώσει το δεκάρικο.;)

Ποια φαρμακευτική έχει συμφέρον να καταπολεμήσει το παθητικό κάπνισμα δηλαδή; Η Wrigley ή μήπως η Trident :lol:

Καμία, τους είναι αδιάφορο γιατί μάλλον το παθητικό κάπνισμα δεν τους φέρνει πελάτες. :p

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να δω ότι θα απαγορεύει το κάπνισμα σε δημόσιους χώρους ποιοί θα ακολουθήσουν το νόμο γιατί εμείς οι Έλληνες είμαστε λίγο...:p
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση:

Γιατί να μην γίνει προσπάθεια να εφαρμοστεί σωστά το σημερινό καθεστώς (θέσεις καπνιζόντων και μη) αλλά πρέπει καλά και σώνει να απαγορευτεί τελείως το κάπνισμα στους δημοσιους χώρους?

Γιατί η ζυγαριά να γέρνει δηλαδή μόνο από τη μια πλευρά, ενώ μπορεί να ικανοποιηθούν όλοι με μια μέση λύση?

Προσωπικά πάντως η ρύθμιση της απαγόρευσης θα μου προκαλέσει πρόβλημα γιατί θα το σκεφτώ πάρα πολύ να πάω κάπου για μερικές ώρες όπου δεν θα μπορώ να καπνίσω. Και επιπλέον το θεωρώ προσβλητικό να πρέπει να βγαίνω κάθε μισή ώρα έξω για να κάνω ένα τσιγάρο λες και είμαι 15 χρονών και κρύβομαι από κάποιον.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πάντως η ρύθμιση της απαγόρευσης θα μου προκαλέσει πρόβλημα γιατί θα το σκεφτώ πάρα πολύ να πάω κάπου για μερικές ώρες όπου δεν θα μπορώ να καπνίσω.

 

Εμενα η ΜΗ απαγορευση μου προκαλει ηδη προβλημα και το σκεφτομαι πολυ που θα παω για μερικες ωρες ωστε να μη μυριζω σαν τασακι. Οποτε προφανως η απαγορευση ειναι προς τη σωστη κατευθυνση. Προσβλητικο θα επρεπε να θεωρεις που καταπατας βασικα ανθρωπινα δικαιωματα του συνανθρωπου σου και οχι το να βγεις εξω να καπνισεις ή να μη καπνισεις καθολου.

 

Η προηγουμενη λυση δεν ειναι εφαρμοσιμη εκτος εαν μεταξυ των δυο χωρων υπαρχει πορτα και τζαμι.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση:

Γιατί να μην γίνει προσπάθεια να εφαρμοστεί σωστά το σημερινό καθεστώς (θέσεις καπνιζόντων και μη) αλλά πρέπει καλά και σώνει να απαγορευτεί τελείως το κάπνισμα στους δημοσιους χώρους?

 

Γιατί; Τι θα έλεγες για το προφανές: Διότι δοκιμάστηκε και απέτυχε?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί; Τι θα έλεγες για το προφανές: Διότι δοκιμάστηκε και απέτυχε?

 

Είναι φανερό ότι δεν υπήρχε η πολιτική βούληση για να εφαρμοστεί στην πράξη.

Δεν έγιναν ούτε οι απαραίτητοι έλεγχοι, ούτε πέσαν τα πρόστημα εκείνα που θα ανάγκαζαν σε συμμόρφωση. Συνεπώς δεν μπορούμε να μιλάμε για αποτυχία, εφόσον δεν έγινε καμία προσπάθεια για την επιτυχία.

Την ίδια κατάληξη θα έχει άλλωστε και η αναμενώμενη απαγόρευση, αν η εποπτεία είναι το ίδιο χλιαρή.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

έρευνες - μεθοδολογία - κτλ

 

Άντε πάλι με τη μεθοδολογία. Για να εξετάζεις τόσο πολύ τη μεθοδολογία φαντάζομαι ότι θα διαφωνείς με τα συμπεράσματα; Το ρωτάω γιατί και ο alfie διαφωνούσε με τη μεθοδολογία αλλά τελικά συμφωνεί ότι το τσιγάρο είναι βλαβερό.

 

Εσύ τελικά, διευκρίνησέ μου λίγο αν θέλεις τι πιστεύεις στο:

- αν και πως το τσιγάρο βλάπτει τους καπνίζοντες.

- αν και πως ο καπνός του τσιγάρου βλάπτει τους μη ενεργητικά καπνίζοντες παθητικούς καπνιστές.

 

Είναι φανερό ότι δεν υπήρχε η πολιτική βούληση για να εφαρμοστεί στην πράξη.

Δεν έγιναν ούτε οι απαραίτητοι έλεγχοι, ούτε πέσαν τα πρόστημα εκείνα που θα ανάγκαζαν σε συμμόρφωση. Συνεπώς δεν μπορούμε να μιλάμε για αποτυχία, εφόσον δεν έγινε καμία προσπάθεια για την επιτυχία.

Την ίδια κατάληξη θα έχει άλλωστε και η αναμενώμενη απαγόρευση, αν η εποπτεία είναι το ίδιο χλιαρή.

 

Το κράτος δε γίνεται και δε μπορεί να είναι πάντα ο μπαμπούλας. Πρέπει φυσικά να έχει έναν ελεγκτικό και εποπτικό ρόλο. Διαβάζω σε τόσες σελίδες για τα δικαιώματα των καπνιστών, το πόσο άδικο θα είναι το νέο μέτρο για αυτούς κτλ κτλ. Αλλά ίσως και για τους μαγαζάτορες (λένε) αν υπάρξει μια κάποια (μικρή θεωρω εγώ) μείωση στην κίνησή τους.

 

Με το διαχωρισμό σε χώρους καπνιστών και μη καπνιστών δόθηκε μια ευκαιρία στους μαγαζάτορες και τους καπνιστές. Ξεχνάω το γεγονός οτι χωρίς φυσικό διαχωρισμό του χώρου καπνιστών από το χώρο μη καπνιστών ο καπνός δεν κάθεται σε ένα σημείο. Ήταν παρόλα αυτά ένα μέτρο προς τη σωστή κατεύθυνση. Μπορεί το κράτος (από ότι φάνηκε) να μην είχε την πολιτική βούληση. Αλλά ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ οι ίδοι οι ενδιαφερόμενοι (καταστηματάρχες και καπνιστές) δεν είχαν την παραμικρή διάθεση να το εφαρμόσουν: οι καταστηματάρχες δεν διέθεταν τους απαραίτητους χώρους μη καπνιστών και εκεί όπους τους διέθεταν οι καπνιστές πολλές φορές δεν τους τηρούσαν.

 

Άρα ακόμα και αν δεχτούμε ότι η απαγόρευση "θίγει" τα δικαιώματα των καπνιστών (που δεν το δέχομαι - το γνωστό κλισέ ότι τα δικαιώματά σου σταματούν εκεί που ξεκινα η ελευθερία του άλλου - άλλα έστω) δόθηκε η ευκαιρία σε καπνιστές και μαγαζάτορες για έναν συμβιβασμό. Δεν την εκμεταλεύτηκαν, δυστυχώς ή ευτυχώς το επόμενο βήμα είναι οι περισσότερες απαγορεύσεις. Αν είχε εφαρμοστεί και τηρηθεί σωστά το μέτρο, ναι, ίσως να μη φτάναμε ως εδώ. Για αυτό όμως φταίνει ΠΡΩΤΑ οι καταπατητές του και ΜΕΤΑ οι ελεγκτικοί μηχανισμοί.

Link to comment
Share on other sites

Είναι φανερό ότι δεν υπήρχε η πολιτική βούληση για να εφαρμοστεί στην πράξη.

Δεν έγιναν ούτε οι απαραίτητοι έλεγχοι, ούτε πέσαν τα πρόστημα εκείνα που θα ανάγκαζαν σε συμμόρφωση. Συνεπώς δεν μπορούμε να μιλάμε για αποτυχία, εφόσον δεν έγινε καμία προσπάθεια για την επιτυχία.

Την ίδια κατάληξη θα έχει άλλωστε και η αναμενώμενη απαγόρευση, αν η εποπτεία είναι το ίδιο χλιαρή.

 

Εκτός από την ανάλυση του gmac, ο συγκεκριμένος νόμος δεν γινόταν να εφαρμοστεί στην πράξη. Για καθαρά πρακτικούς λόγους. Πολλά μαγαζιά, αν έδειχναν όλη την καλή διάθεση να τον εφαρμόσουν, θα έπρεπε να κλείσουν. Οι χώροι τους θα ήταν αδύνατο να χωριστούν όπως θα έπρεπε.

 

Και αυτό εννοούσα όταν είπα ότι δοκιμάστηκε και απέτυχε. Ενώ και εγώ τον θεώρησα ως ένα βήμα προς την σωστή κατεύθυνση, ή τουλάχιστον μια επίσημη αναγνώριση από την πολιτεία ότι υπάρχει πρόβλημα και ότι καταβάλλει προσπάθεια για να το διορθώσει, στην πραγματικότητα απόρησα για το πώς ακριβώς θα εφαρμοστεί, και όντως τελικά στις περισσότερες περιπτώσεις εφαρμόστηκε καθαρά για το θεαθήναι, με τα τραπεζάκια των καπνιστών να είναι δίπλα ακριβώς με αυτά των αντικαπνιστών... :X

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτές τις περιπτώσεις η τυχαία επιλογή δεν ενδείκνυται, σε αντίθεση με μια δημοσκόπηση για τις επερχόμενες εκλογές για παράδειγμα.

Όταν θέλεις να μάθεις τις επιπτώσεις του καπνίσματος στον οργανισμό προσπαθείς να αποφύγεις τυχαίους παράγοντες οι οποίοι θα μπορούσαν να αλλοιώσουν τα αποτελέσματα.

Για παράδειγμα: δεν βάζεις στο δείγμα ανθρώπους οι οποίοι εργάζονται σε συνεργεία αυτοκινήτων, ορυχεία, λατομία πυρηνικούς αντιδραστήρες, ψήστες στα κάρβουνα, άτομα που εκτίθενται σε φυτοφάρμακα κατά την διάρκεια ψεκασμών κτλ. Ούτε άτομα που κατοικούν σε μεγαλουπόλεις με ατμοσφαιρική ρύπανση ή μικρότερες όπως η Πτολεμαΐδα. Δεν φτάνει φυσικά μόνο ο σημερινός τόπος διαμονής αλλά και οι προηγούμενοι (για παράδειγμα μπορεί να πέρασε την ζωή του κάποιος στην Πτολεμαΐδα αλλά στα γεράματα μετακόμισε στο Πήλιο ήδη με καρκίνο χωρίς να το γνωρίζει). Άτομα που "αλώνιζαν" πέριξ της Ουκρανίας το 1986 και Ιαπωνίας το 1945 πάλι πρέπει να αποκλείονται από το δείγμα.

Αυτά τα στοιχεία του δείγματος θα ήθελα να μάθω, όχι τα συμπεράσματα που βγάλαν από τις αναλύσεις, οι κατά τα άλλα , επίσημες και αναμφίβολης εγκυρότητας για σας, πηγές.

 

Οι "έρευνες" τύπου: επιπτώσεις στις επιδόσεις των μαθητών από παθητικό κάπνισμα ή από το προς τα πού ανοίγει η πόρτα του δωματίου των, ούτε καν γέλιο, μόνο λύπη προκαλούν για την κατάντια της επιστημονικής κοινότητας.:(

 

OTI NA NAI. Έχασα την υπομονή μου. Ειλικρινά, δεν έχω καμμία διάθεση να κάνω tutorial σε armchair scientists.

 

ΣΟΒΑΡΑ νομίζεις ότι οι δημοσκοπήσεις για τις εκλογές έχουν τυχαίο δείγμα;!; Για τ'άλλα ας απαντήσει κάποιος πιο ψύχραιμος, αλλά θα πω μόνο ένα πράγμα: Μην ξανακούσω από ΚΑΝΕΝΑΝ ότι το επίπεδο των Μαθηματικών στα ελληνικά σχολεία είναι ψηλότερο σε σχέση με άλλες ανεπτυγμένες χώρες. Γιατί δεν χρειάζεται να έχεις βγάλει παραπάνω από λύκειο για να ξέρεις ότι το παραπάνω είναι άσχετη ανάλυση.

 

Άντε γεια σε όλους. Τζι-μακ, είσαι ήρωας ρε. ΗΜΑΡΤΟΝ ΠΙΑ.

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

OTI NA NAI. Έχασα την υπομονή μου. Ειλικρινά, δεν έχω καμμία διάθεση να κάνω tutorial σε armchair scientists.

 

ΣΟΒΑΡΑ νομίζεις ότι οι δημοσκοπήσεις για τις εκλογές έχουν τυχαίο δείγμα;!; Για τ'άλλα ας απαντήσει κάποιος πιο ψύχραιμος, αλλά θα πω μόνο ένα πράγμα: Μην ξανακούσω από ΚΑΝΕΝΑΝ ότι το επίπεδο των Μαθηματικών στα ελληνικά σχολεία είναι ψηλότερο σε σχέση με άλλες ανεπτυγμένες χώρες. Γιατί δεν χρειάζεται να έχεις βγάλει παραπάνω από λύκειο για να ξέρεις ότι το παραπάνω είναι άσχετη ανάλυση.

 

Άντε γεια σε όλους. Τζι-μακ, είσαι ήρωας ρε. ΗΜΑΡΤΟΝ ΠΙΑ.

οτι πέιτε κύριε δικτάτορα.

οποιαδήποτε άποψη που ενοχλεί ηχητικά,αισθητικά,ακόμα κ στον γραπτό λόγο εσένα κ τους λοιπούς αντικαπνιστές θα πρέπει να μην αναφέρεται στο εξής.

να θεσπιστεί ένας νόμος κ γιαυτό παρακαλώ.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

everything good in life is either illegal, immoral or fattening!!

Link to comment
Share on other sites

Έχουν δημοσιευτεί αυτά τα ερωτηματολόγια?

 

Ναι ορίστε και το link http://www.framinghamheartstudy.org/research/pdfs/exams/exam1_gen3.pdf

2 hearts are beating together,

I'm in love I'm in love

Is this forever and ever ??

I'm in love I'm in love

Link to comment
Share on other sites

οτι πέιτε κύριε δικτάτορα.

οποιαδήποτε άποψη που ενοχλεί ηχητικά,αισθητικά,ακόμα κ στον γραπτό λόγο εσένα κ τους λοιπούς αντικαπνιστές θα πρέπει να μην αναφέρεται στο εξής.

να θεσπιστεί ένας νόμος κ γιαυτό παρακαλώ.

 

Μα ο snowball δεν απαγορευσε σε κανεναν να γραφει την αποψη του. Εξηγησε γιατι αυτα που λεει ο sicilianos δεν στεκουν.

 

Εγω απλα να συμπληρωσω οτι υπαρχουν πολλες διαφορετικες πρακτικες για την συλλογη δειγματος (απο random stratified μεχρι Snowball:p sampling). Εκτος ομως απο αυτο σε kαθε μελετη που χρησιμοποιει δειγμα πλυθησμου, υπαρχει το control group και το experimental group. Με την ιδια λογικη το δειγμα μπορει να ειναι ειτε single-blinded ειτε double-blinded, και πολλες αλλες διαφοροποιησεις.

 

Αρα το διλλημα τυχαιο ή οχι δειγμα που εντεχνως βαζει ο siciliαnos απλα δεν υπαρχει. Ειναι υπεραπλουστευση.

 

Και για να προλαβω τον alfiegen, δεν απαγορευω σε κανεναν να λεει οτι θελει αλλα δεν μπορω να διαβαζω καποιον να μου κανει το ασπρο μαυρο και να μην του απανταω.

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από την ανάλυση του gmac, ο συγκεκριμένος νόμος δεν γινόταν να εφαρμοστεί στην πράξη. Για καθαρά πρακτικούς λόγους. Πολλά μαγαζιά, αν έδειχναν όλη την καλή διάθεση να τον εφαρμόσουν, θα έπρεπε να κλείσουν. Οι χώροι τους θα ήταν αδύνατο να χωριστούν όπως θα έπρεπε.

 

Και αυτό εννοούσα όταν είπα ότι δοκιμάστηκε και απέτυχε. Ενώ και εγώ τον θεώρησα ως ένα βήμα προς την σωστή κατεύθυνση, ή τουλάχιστον μια επίσημη αναγνώριση από την πολιτεία ότι υπάρχει πρόβλημα και ότι καταβάλλει προσπάθεια για να το διορθώσει, στην πραγματικότητα απόρησα για το πώς ακριβώς θα εφαρμοστεί, και όντως τελικά στις περισσότερες περιπτώσεις εφαρμόστηκε καθαρά για το θεαθήναι, με τα τραπεζάκια των καπνιστών να είναι δίπλα ακριβώς με αυτά των αντικαπνιστών... :X

 

θα σου πω κατι απλο,οτιδηποτε μετρο δοκιμαστει στην ελλαδα που να προστατευει μερικους ανθρωπους απο καποιους αλλους δε θα εφαρμοστει ΠΟΤΕ δε χρειαζεται αναλυση γιατι και πως............ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ ;) προσεξε βαζω και μενα μεσα ετσι,δε μενω εγω ποτε απ'εξω........εχω μια βεσπα 125 κυβικα απο το 96 το ξερεις οτι ποτε δε μπηκα στο κοπο να παω να αγορασω ενα κρανος;ε αυτη ειναι ελληνικη νοοτροπια του κλασσικου ελληναρα ε ειμαι ενας απο αυτους,προσεξε ομως,για παρτη μου εγω θα σπασω το κεφαλι μου,τον διπλανο μου σαν κωστας θα τον σεβαστω,παραδειγμα,ποτε δε ξεχναω να αναψω το φλας δινω σε ολο το κοσμο προτεραιοτητα και φυσικα ποτε δεν ενοχλουσα με το τσιγαρο μου ατομα που δε καπνιζαν.οτι και να κανει το κρατος και το καθε κρατος αν δεν εχεις τη παιδεια να σεβαστεις το διπλανο σου τοτε βρασταααααααα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...