Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Blackberry


Spyweirdos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κοίτα εγώ αυτή τη στιγμή έχω μεγαλήτερο πρόβλημα... Κάθε μέρα ανεβαίνει ο λογαριασμός μου 4ευρώ κατα μέσο όρο... Και έχω άλλες 7 μέρες και ίδι έχει φτάσει 36ε! 50ε που είναι το κλασσικό + καμιά 60άρα που θα χρεωθώ απο λαλακίες +10 το BIS... Θα πάθει έμφραγμα ο father!!!

 

Κάτι ακόμα εδώ και ένα χρόνο χρεώνομαι αυτό το GPRS 50λεπτά κάθε μήνα; τι στο καλό πάγιο είναι;

 

Περιμενε να βγει ο λογαριαμος και παρε το 13830 να κανεις αμφισβητηση.

Αν βιαζεσαι, παρε και κανε ακομα και τωρα. Κατα πασα πιθανοτητα χρεωνεσαι λαθος. Οποτε θα στα πιστωσουν.

Εγω το εχω παθει αυτο μετα απο αλλαγη καρτας sim.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

μου λέει ότι χρησιμοποιείται αυτό το Pin και δε με αφήνει να προχωρήσω.

 

Παρε 13830.

Λογικα (και παλι) δεν θα εχεις ενεργοποιηιθει στην RIM.

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να αλλαξεις παλιο username απο αλλο χρηστη και να βαλεις νεο ?

 

Οχι.

 

Αυτο που μπορεις να κανεις (και με εχει βολεψει) ειναι να μεταφερεις σε τριτη συσκευη το υπαρχων username, και να μπορεις να ενεργοποιησεις εκ νεου την υπηρεσια στην παλια (με βαση πλεον το imsi)

 

Δεν μπορω να καταλαβω για ποιο λογο να δημιουρησεις username σε συσκευη. Αυτο ειναι χρησιμο μονο για blackberry roaming (συσκευη στο εξωτερικο με καρτα τοπικου δικτυου). Κατα τα αλλα, η υπαρχουσα υλοποιηση με βαση το imsi ειναι πολυ πιο βολικη (σε οποια συσκευη και αν βαλεις την καρτα, σε ακολουθουν τα email).

Link to comment
Share on other sites

Οχι.

 

Αυτο που μπορεις να κανεις (και με εχει βολεψει) ειναι να μεταφερεις σε τριτη συσκευη το υπαρχων username, και να μπορεις να ενεργοποιησεις εκ νεου την υπηρεσια στην παλια (με βαση πλεον το imsi)

 

Δεν μπορω να καταλαβω για ποιο λογο να δημιουρησεις username σε συσκευη. Αυτο ειναι χρησιμο μονο για blackberry roaming (συσκευη στο εξωτερικο με καρτα τοπικου δικτυου). Κατα τα αλλα, η υπαρχουσα υλοποιηση με βαση το imsi ειναι πολυ πιο βολικη (σε οποια συσκευη και αν βαλεις την καρτα, σε ακολουθουν τα email).

κάτι πιο αναλυτικό?

 

ευχαριστώ πολύ.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

κάτι πιο αναλυτικό?

 

ευχαριστώ πολύ.

 

Για να αλλαξεις το username στην ιδια bb συκσευη, πρεπει να παρεις το 13830 να σου πουν τη διαδικασια απο εκει. (Με φαξ νομιζω γινεται).

 

Αλλα πρεπει να διευκρινισω οτι αλλο ειναι το username και αλλο το emall@mobileemail.vodafone.gr

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα διαθέσιμο στο expansys.gr το 8900 και σκέφτομαι πολύ σοβαρά να το πάρω. Η απορία μου είναι αν είναι πως γίνεται η "αλλαγή" (είναι σε BES αι έχω ενεργοποιημένο και το BIS). Από το ΙΤ μου είπαν ότι δεν έχουν θέμα. υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω??
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση ρε παιδιά,

 

γιατί δεν μπορώ στο Bold να κάνω σέρφ στο ιντερνέτ από wifi όταν είμαι σε airplane mode.

 

Μπορώ και πως?

 

Γενικά δεν μπορώ να καταλάβω πότε και εάν είμαι συνδεδεμένος στο δύκτιο η χρεώνομαι από τον πάροχό μου??

 

 

thx

Link to comment
Share on other sites

SuGaRDaD Speaking :p

I Luv me BB's 8100, 8310, 8320 :D :)

Σας παραθέτω και εγώ με τη σειρά μου το δικό μου PIN: 241ef283 (BB 8320)

::LiNK RaMoNe

------------------

Hey, Ho!

Let's Go!

-------------------

:Xhttp://www.eff.org/br/brstrip.gif:X

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση ρε παιδιά,

 

γιατί δεν μπορώ στο Bold να κάνω σέρφ στο ιντερνέτ από wifi όταν είμαι σε airplane mode.

 

Μπορώ και πως?

 

Γενικά δεν μπορώ να καταλάβω πότε και εάν είμαι συνδεδεμένος στο δύκτιο η χρεώνομαι από τον πάροχό μου??

 

 

thx

 

Πας στα properties του browser, και επιλέγεις τον HotSpot Browser.

Αντώνης

 

:: www.moschatoweather.eu ::

Link to comment
Share on other sites

Μπες από το Berry την πρώτη φορά, και μετά θα είσαι ΟΚ.

 

οκ..από το ΒΒ μπήκα...όταν πάω από το pc στην σελίδα τι χρησιμοποιώ για να κάνω log in,create new account ή existing users (και αν το τελευταίο με τι user name και password?)

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έχω στον Internet Browser και γυρίζει αυτόματα σε WiFi ή GPRS.. Έτσι πιστεύω δηλαδή.. :)

 

Μπα, δε γυρνάει.

 

Τσέκαρε να δεις με τι IP βγαίνεις στο Internet ;)

Αντώνης

 

:: www.moschatoweather.eu ::

Link to comment
Share on other sites

οκ..από το ΒΒ μπήκα...όταν πάω από το pc στην σελίδα τι χρησιμοποιώ για να κάνω log in,create new account ή existing users (και αν το τελευταίο με τι user name και password?)

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων....

 

Προφανώς create new account, αν δεν έχεις...

Αντώνης

 

:: www.moschatoweather.eu ::

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι απόλυτα σίγουρος, αλλά καμιά φορά δοκιμάζω και απενεργοποιώ τα Data Services και συνεχίζει και δουλεύει κανονικά.. Εσύ δηλαδή αλλάζεις την επιλογή στο browser? Πάντως έχω δοκιμάσει να απεργοποιήσω τελειως το δίκτυο και να έχω μόνο ασύρματο και μπαίνει κανονικά με Internet browser στις επιλογές.. Επίσης δουλεύει και το BIS αφού κατεβάζει emails.. Παραθέτω από γνωστό φόρουμ:

 

The way the BB chooses networks is by the order you set in the Preferred Wireless Network List (Mobile Networks >Menu Key > My Preferred Network List. Highlight and move in preferred order. Save. If you are BES, chances are you won't be able to choose an "Internet Browser" or "Hotspot" browser. If your BIS, you can choose Internet browser, speeds the connection. If you are BIS and choose Hotspot, you will be able to browse, but you will lose RIM services (see below).

 

If you want to ensure that you are not using the carrier / roaming data services, cut data services off (Mobile Networks > Mobile Network Options > click Data Services > Off or Off When Roaming. Save. When this is chosen you can still text and make / receive calls. Also, if while on WiFi connection, if its lost, this will ensure that your Preferred List protocol will be overridden by the fact that you've turned data services off for 3G. Thus, no connection.

 

The WiFi indicator has nothing to do with the white color. When "Fi" is Black, you'll have the network name and you will have full access, including RIM services and, thus email capability (because it goes through the RIM server).

 

When the "Fi" is gray, AND you have an indicated network name, you can browse, but you do not have connection to the RIM server and, thus cannot send / receive email by WiFi.

 

When the "Fi" is gray, AND you DO NOT have an indicated network name, your WiFi radio is turned on, but there is no available network.

 

Finally, if your abroad and don't want data roaming from your 3G connection, turn the data connection off, as described above. WiFi will not cost you money, unless you have to pay a fee to the network ISP to get connected. In which case, you'll know it, because you won't get on without providing your credit card info.

 

There's a few other things, but this covers most of the concerns on this thread and this is getting long.

 

Hope this helps.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά γεια χαρά

 

αγ'ορασα μια συσκευή Bold από το πλαίσιο και είναι της vodafone. Μέσα η συσκευή δεν έχει τα maps. Ενεργοποίησα το BIS και τώρα θ'ελω να εγκαταστήσω χάρτες. Έβαλα και το desktop manager ¨ολα καλά. Μπάινω στο site της βλαψκβερρυ να τους εγκαταστήσς και λεέι ότι η συσκευή μου δεν υποστηρίζει χάρτες και κάτι τέτοια συνέχεια.

 

 

καμία ιδεά?

Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό έχεις ενεργοποιήσει το BIS? Παίρνει 1-2 μέρες για να σου βγάλει το εικονίδιο 'Maps'.. Επίσης δεν μπορείς να τους 'δεις' τους χάρτες αλλά τους κατεβάζει εκείνη τη στιγμή..
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου ενεργοποιήθηκε. Κατι άλλο! εχω την έκδοση 4.6.162. αξίζει να την αναβαθμίσω 'η θα έχω προβλήματα?
Link to comment
Share on other sites

πηγαίνοντας στη σελίδα από το pc και επιλέγοντας new account δεν με αφήνει γιατί βγάζει μήνυμα ότι υπάρχει ήδη λογαριασμός με αυτά τα στοιχεία PIN - IMEI...τι πρέπει να κάνω για να μπορέσω να μπω από το pc στη συγκεκριμένη σελίδα?
Link to comment
Share on other sites

Βάλε την .190 για αρχή.. Προβλήματα να έχεις? Πιο πιθανό είναι να έχεις προβλήματα με την .162...
Link to comment
Share on other sites

Επειδή και εγώ σαν κάτοχος 8310 λέω να πάω σε 9000,ναρωτήσω κάτι που με ενδιαφέρει.

Αν δεν ενεργοποιήσεις το Blackberry wifi δεν έχεις.

Αν είσαι στο εξωτερικό και δεν έχεις ενεργοποιημένη την υπηρεσία του blackberry ρομμινκ τίγίνετε.

Σταμάτησα την υπηρασία λόγο χρεώσεων από την βόνταφον.Με χρεωναν 25 ευρώ το μην γιατί είχαν βάλει και περιαγωγή στην υπηρεσία του blackberry service.Αφού πλακωθήκαμε δεν γύρισαν πίσω χρήματα και απλά έκλεισα τη υπηρασία αλλα γενικός το θεωρώ λίγο κουλό το όλο σύστημα του....

Οπότε άν δουλέψει η υπηρεσια και βγείς εκτός Ελλάδας για να μπείς πχ σε ένα ελέυθερο ΧΟΤ ΣΠΟΤ τί γίνετε...

Το χρειάζομαι αρκετά αυτό γιατί ταξιφδέυω συχνά και πάντα βρήσκο δωρεάν ασύρματο,

Ειμαι μεταξύ του 9000 και του Ιphone το οποίο ενώ με καλύπτει πλήρως στο ιντερνετ δεν με βολέυει καθόλου σαν τηλέφωνο...

Υπάρχει κανέις για βοήθεια...;

----------------------------------------------------------------

PIN:20D9B82C

*** e-photoguide.gr ***

Ελληνικός οδηγός φωτογράφων

Link to comment
Share on other sites

Το γουαι φαι μπαινει κανονικα για browsing τελικα απο οτι εχουν πει ηδη τα παιδια και οι περισσοτεροι επαιρναν και κανονικα τα email τους
:X
Link to comment
Share on other sites

Εμένα άλλες φορές μπαίνει στα data services (BIS & GMail ελέγχω) μέσω WiFi και άλλες όχι.. Δοκιμάζω απεργοποιώντας τελείως το δίκτυο και δεν μπορώ να καταλάβω με πιο κριτήριο 'αποφασίζει' το Berry για το εάν θα έχει Data Services ή όχι..

 

Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι το χρώμα του logo του WiFi, όπου άλλες φορές είναι τελείως αχνό, άλλες φωτισμένο κ άλλες μισό - μισό.. (Δείτε εδω)

 

Πάντως έχουν γίνει πάρα πολλές συζητήσεις και στα ξένα φόρουμς για το WiFi του Bold και δεν υπάρχει κάποια ξεκάθαρη απάντηση. Ειδικά στις περιπτώσεις του roaming παίζει μεγάλο ρόλο διότι οι χρεωσεις είναι φαρμάκι!!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Blackberry
  • The topic was unpinned
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...