Jump to content

Navigon 2110 Max


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είναι έτοιμο και απλά τρέχω το GARMIN.EXE που λές ή θέλει όλες αυτές τις οδηγίες που διαβάζω:

 

Διαδικασία Εγκατάστασης :

 

α) Ξεκινήστε την εγκατάσταση της «GarminMobileXTforWindowsMobile_42050w.exe" από το PC μέσω ActiveSync. Επιλέξτε την κάρτα αποθήκευσης ως προορισμού. Κατά τη διάρκεια της εγκατάστασης, τα αρχεία θα αντιγραφούν στην κάρτα αποθήκευσης.

Οι φάκελοι θα πρέπει να εμφανιστεί στο '\ Storage Card \ Garmin \ Apps \ WM »

β) Εγκατάσταση "GarminMobileXTSupportFiles_4xxxx.exe» για φωνή αρχεία. Στην κάρτα αποθήκευσης

γ) Εγκατάσταση "GarminMobileXTFreeBasemap_4xxxx.exe» για Garmin βάση του χάρτη. Στην κάρτα αποθήκευσης

δ) Εκτέλεση GarminMobileXT και κάντε κλικ στο κουμπί "Σύνδεση με μια Garmin GPS" Πηγαινε στο 'setting\about' γραψτε καπου Unit ID και χρησιμοποιηστε το ****** to create unlock key

ε) Αποθήκευση ως αρχείο sw.unl

στ) αντίγραφο 'sw.unl στο \ Storage Card \ Garmin'

 

Αυτό το ActiveSync, τι σκ@τ@ είναι;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

3. αφού έβαλα το μενού, κάθε φορά που το συνδέω στο pc δεν δείχνει πλεον την οθόμη σίνδεσης με τα κομπιουτεράκια. αυτό είναι πρόβλημα;

 

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Όταν βάζεις custom launchpad, δεν βγάζει την default εικόνα που λες.

 

5. κάποιο προγραματάκι να πέρνει στίγμα στο βουνό και να δείχνει ίχνος και πυξίδα, όπως τα φορητά της garmin, υπάρχει να βάλουμε;

 

Η αντίστοιχη λειτουργία του iGO8 δεν σε βολεύει??

Και στίγμα δίνει αν πατήσεις στο πλήκτρο "Θέση/Δρομέας" -> "Πληρ",

και πυξίδα έχει για να βάλεις σε μία από τις 3 custom θέσεις, αριστερά πάνω από την ένδειξη μπαταρίας.

 

Αυτό το papago λέει τίποτα;

 

Από ό,τι έχω διαβάσει, οι χάρτες του είναι χάλια, χειρότεροι από του Tom-Tom.

 

ΕΓΩ ΤΡΕΧΩ ΤΟ GARMIN KANONIKA ΣΤΟ 2100max MONO ΠOY ΔEN ΒΡΙΣΚΕΙ TO GPS ΤΟ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΦΤΙΑΞΕΙ ???

ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΓΙΑ ΕΚΤΟΣ ΔΡΟΜΟΥ BOYNA EXEI XARTH ANABASIS.

 

Το θέμα Garmin-2100max είναι επειδή το 2100max χρησιμοποιεί GPS δέκτη τύπου NMEA, και όχι SIRF-III όπως τα μηχανάκια της Garmin.

Έχω διαβάσει πως με το κατάλληλο registry hack μπορεί να το αναγνωρίσει αλλά δεν το έχω προσπαθήσει ακόμα. (Δεν το βρίσκω αυτή τη στιγμή. Μόλις το βρω θα το ποστάρω.)

Lenovo K3 Note Lollipop 5.0 VIBEUI_V2.5_1520_5.827.1_ST_K50-T5
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα Garmin-2100max είναι επειδή το 2100max χρησιμοποιεί GPS δέκτη τύπου NMEA, και όχι SIRF-III όπως τα μηχανάκια της Garmin.

Έχω διαβάσει πως με το κατάλληλο registry hack μπορεί να το αναγνωρίσει αλλά δεν το έχω προσπαθήσει ακόμα. (Δεν το βρίσκω αυτή τη στιγμή. Μόλις το βρω θα το ποστάρω.)

 

TNX

ΙΣΩΣ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΤΡΕΧΕΙ ΣΤΟ ΜΙΟ 32O

Link to comment
Share on other sites

Τροποποίησα λίγο την εικόνα του menu και άλαξα την επιλογή του tomtom με του garmin. Την βάζω εδώ για όποιον θέλει να την πάρει:

 

http://img58.imageshack.us/img58/3387/updatemetc1.png

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου πιο ειναι το σωστο dest γιατι και εγω παιδευωμε μου δειχνει την εικονα του dest και μετα μουλαρωνει............που θα το βρω το σωστο dest......
Link to comment
Share on other sites

Αυτοί είναι οι τελευταίοι χάρτες Q4 Ευρώπης της Navteq για Navigon. Δεν είναι το Destinator. ;)

Link to comment
Share on other sites

ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ DIRECTOR RunGMXT ΤΡΕΧΕΙΣ ΤΟ GARMIN.EXE

 

θέλει όλες αυτές τις οδηγίες [χρησιμοποιηστε το ΚΕΥΤΖΕΝ to create unlock key ]

 

1. Φίλε μου έκανα τις οδηγίες, και είναι εντάξει, παρ όλα αυτά μου έχει στην αρχή όταν το ανοίγω ακόμη την επιλογή να εισάγω κλειδί προϊόντος. Αυτό το αφήνω έτσι;

 

2. Για χάρτες βλέπω κάτι αμερικάνικους, πως θα βάλω τον Ελληνικό;

 

*. Το πρόβλημα με το dest7 λύθηκε με μεγαλύτερη κάρτα. Έβαλα σήμερα μια 4 gb και δεν βγάζει πια το μήνυμα!!!

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω το navigon 2100 max και εχω εγαταστηση και τον destinator v7.9.9.588.37 με τους τελευταιους χαρτες και τις τροποποποιησεις που χρειαζονταν (ForLinks) μεσω αυτου του προγραμματος που αναφερεται στην παρ.2 .τωρα οταν ανειγω το destinator μου βγαζει το εξης:(CEVMap Error:)και απο κατω (ResizeMapCanvas- No free memory...).

μηπως γνωριζει καποιος πως μπορω να το διορθωσω?

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω το navigon 2100 max και εχω εγαταστηση και τον destinator v7.9.9.588.37 με τους τελευταιους χαρτες και τις τροποποποιησεις που χρειαζονταν (ForLinks) μεσω αυτου του προγραμματος που αναφερεται στην παρ.2 .τωρα οταν ανειγω το destinator μου βγαζει το εξης:(CEVMap Error:)και απο κατω (ResizeMapCanvas- No free memory...).

μηπως γνωριζει καποιος πως μπορω να το διορθωσω?

 

ΑΠΟ NAVMAN

Το πρόβλημα με το dest7 λύθηκε με μεγαλύτερη κάρτα. Έβαλα σήμερα μια 4 gb και δεν βγάζει πια το μήνυμα!!!

Link to comment
Share on other sites

1. Φίλε μου έκανα τις οδηγίες, και είναι εντάξει, παρ όλα αυτά μου έχει στην αρχή όταν το ανοίγω ακόμη την επιλογή να εισάγω κλειδί προϊόντος. Αυτό το αφήνω έτσι;

 

2. Για χάρτες βλέπω κάτι αμερικάνικους, πως θα βάλω τον Ελληνικό;

 

*. Το πρόβλημα με το dest7 λύθηκε με μεγαλύτερη κάρτα. Έβαλα σήμερα μια 4 gb και δεν βγάζει πια το μήνυμα!!!

 

Για ξεκλειδωμα συσκευης

 

τρεχουμε το προγραμμα ως ειναι, οταν κανει σαρωση gps παταμε ακυρο, μπαινουμε στις ρυθμισεις και βρεισκουμε μια στρογγυλη μπλε μπαλα, κανουμε κλικ και γραφουμε το card id

Στη συνεχεια ανοιγουμε το ΚΕΥΤΖΕΝ [απο το pc], γραφουμε το card id, παταμε generate και αυτο που θα δημιουργηθει το κανουμε copy. Στη συνεχεια ανοιγουμε το σημειωματαριο και το κανουμε paste. Παταμε αρχειο και επιλεγουμε αποθηκευση, γραφουμε κατω ονομα αρχειου sw.unl και απο κατω επιλεγουμε ολα τα αρχεια. Στη συνεχεια το αποθηκευουμε στο φακελλο garmin.

 

Για ξεκλειδωμα χαρτων

 

Δεν εχουμε κλισει το ΚΕΥΤΖΕΝ. Παμε εκει που λεει χαρτες και επιλεγουμε <no mapset>, γραφουμε το id του καθε χαρτη, παταμε generate και περνουμε τον αναλογο αριθμο ξεχωριστα. Ανοιγουμε παλι το note και τα κανουμε paste κολλητα [χωρις κενο]. Στο ονομα του αρχειου τωρα γραφουμε gmapsupp.unl

 

Ειμαστε ετοιμοι. Τρεχουμε το προγραμμα ως εξης: Garmin/Run GMXT/garmin.exe

Οπου garmin.exe ειναι ενα <text κειμενο> λευκο.

 

ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΟ NAVIGON ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΕΙ ΤΗΝ ΣΥΣΚΕΥΗ GPS !!!! ΘΕΛΕΙ ΨΑΞΙΜΟ...

Link to comment
Share on other sites

1.

*. Το πρόβλημα με το dest7 λύθηκε με μεγαλύτερη κάρτα. Έβαλα σήμερα μια 4 gb και δεν βγάζει πια το μήνυμα!!!

 

ΔΗΛΑΔΗ NAVMAN ΑΝ ΒΑΛΩ ΚΑΡΤΑ SD 4GB ΔΕΝ ΘΑ ΒΓΑΛΕΙ TO MHNYMA (ResizeMapCanvas- No free memory...). ?

ΤΗΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΙ ? 4GB KARTA ?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μια sandisk που πήρα σήμερα μου την αναγνωρίζει κανονικά και δεν βγάζει πια το μήνυμα.

 

Τώρα στο θέμα του Garmin. Τα έκανα αυτά τα βήματα, και έφυγε η οθόνη που ζήταγε κλειδί. Τον ελλήνικό χάρτη μέσα από το πρόγραμμα πως θα τον επιλέξω; Ότι και αν κάνω μου δείχνει αμερική.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μια sandisk που πήρα σήμερα μου την αναγνωρίζει κανονικά και δεν βγάζει πια το μήνυμα.

 

Τώρα στο θέμα του Garmin. Τα έκανα αυτά τα βήματα, και έφυγε η οθόνη που ζήταγε κλειδί. Τον ελλήνικό χάρτη μέσα από το πρόγραμμα πως θα τον επιλέξω; Ότι και αν κάνω μου δείχνει αμερική.

 

ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΕΧΕΙ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ 3 ΧΑΡΤΕΣ ΣΤΟ gmapsupp.img

EΔΩ ΕΧΕΙ ΤΟΝ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ

http://www.thegreekz.com/forum/showthread.php?t=407428

Link to comment
Share on other sites

Τώρα στο θέμα του Garmin. Τα έκανα αυτά τα βήματα, και έφυγε η οθόνη που ζήταγε κλειδί. Τον ελλήνικό χάρτη μέσα από το πρόγραμμα πως θα τον επιλέξω; Ότι και αν κάνω μου δείχνει αμερική.

 

Αν κατάλαβα καλά, έκανες μόνο το 1ο σκέλος (ξεκλείδωμα συσκευής).

Για το 2ο θα πρέπει πρώτα να φορτώσεις κάποιους ελληνικούς χάρτες (Autodrive Hellas, Anavasi, Bluechart) σε μορφή gmapsupp.img (αν θυμάμαι καλά) και μετά να κάνεις την διαδικασία του ξεκλειδώματος των χαρτών που αναφέρθηκε πιο πάνω.

EDIT: Με πρόλαβε ο DPF... ;)

 

Εγώ αυτόν τον καιρό τα έχω παρατήσει όλα τα άλλα λογισμικά εκτός του iGO και παλεύω να βρω έναν καλό συνδυασμό POIs και POI icons... :ninja:

Lenovo K3 Note Lollipop 5.0 VIBEUI_V2.5_1520_5.827.1_ST_K50-T5
Link to comment
Share on other sites

Τα χω παίξει λέμε.

 

Τους χάρτες τους δείχνει κανονικά στις ρυθμίσεις τσεκαρισμένους όλους τους ελληνικούς. Κάνω πίσω και πατάω προβολή χάρτη και μου δείχνει το μεξικό. Πως στο καλό θα δω ελλάδα;

Link to comment
Share on other sites

Άκυρο παιδιά το βρήκα, τώρα είναι εντάξει.

 

Κανέναν image viewer που να κάνει και μεγένθηση στην εικόνα έχει κανείς υπ όψη του;

 

ΔΗΛΑΔΗ ΤΙ ΒΡΙΚΕΣ ? ΣΤΟ GARMIN ΣΟΥ ΒΡΙΣΚΕΙ ΤΟ GPS ?????

Link to comment
Share on other sites

Πάρτε και μερικά χρήσιμα προγραμματάκια για το Navigon, που τρέχουν από την κάρτα. Aκόμη image viewer που να κάνει μεγέθυνση δεν βρήκα.

 

http://rapidshare.com/files/180469381/ForNavigon.zip

Link to comment
Share on other sites

Τελικά βρήκα το acd see mobile, αλλά ζητά το Active Sync για να το περάσει. Το κατέβασα αλλά δεν βλέπει την συσκευή για να συγχρονιστεί. Υπάρχει τρόπος να την δει;
Link to comment
Share on other sites

ΑΠΟ NAVMAN

Το πρόβλημα με το dest7 λύθηκε με μεγαλύτερη κάρτα. Έβαλα σήμερα μια 4 gb και δεν βγάζει πια το μήνυμα!!!

 

ΕΒΑΛΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΙΑ 4GB SD SANDISK ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΒΓΑΖΕΙ ΤΟ MHNYMA.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...