Jump to content

Sony Ericsson Xperia X1


kotsianis7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μετα απο αρκετες ημερες χρησης μπορω να πω με βεβαιοτητα πως προκειται για την καλυτερη συσκευη στην κατηγορια του αυτη τη στιγμη (μεχρι την επομενη).

Σταθεροτατο, ταχυτατο (ειναι αθλος η ταχυτητα αυτη με τετοια αναλυση, με τα σημερινα δεδομενα), κορυφαιο gps και μια ποιοτητα κατασκευης που βαζει τα γυαλια στον ανταγωνισμο.

Μπραβο στη SE που καταφερε (η καλυτερα επεισε την HTC) να κυκλοφορησει μια κορυφαια windows mobile συσκευη με το λογοτυπο της.

Χρονια πολλα και καλα σε ολους!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • Administrators
Έχεις δει και το HD έτσι ώστε να μπορούσες να κάνεις μια άτυπη σύγκριση ειδικά όσον αφορά την απόκριση δύο συσκευών με ίδια ανάλυση;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ψάξε λίγο στις ρυθμίσεις του Privider σου και θα βρεις την επιλογή να αλλάξεις το 100K σε 300Κ.

 

Ευχαριστω ! Δυσκολευτικα λιγο αλλα το βρηκα !!! :)

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δει και το HD έτσι ώστε να μπορούσες να κάνεις μια άτυπη σύγκριση ειδικά όσον αφορά την απόκριση δύο συσκευών με ίδια ανάλυση;

 

Επειδή το HD το έχει ο κουνιάδος μου μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι το Xperia είναι πιο γρήγορο και πιο ¨άμεσο¨ στις αντιδράσεις του. Αυτό βέβαια είναι αναμενόμενο καθώς οι διαστάσεις της (υψηλότατης ανάλυσης) οθόνης του είναι μικρότερες από του HD οπότε και το ¨ζόρι¨μικρότερο.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Οι διαστάσεις δεν έχουν να παίξουν και τόσο ρόλο σε αυτό μιας και αυτό που μετράει είναι η ανάλυση, δηλαδή ο αριθμός των pixel που και στις δύο συσκευές είναι ο ίδιος!

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
έχει κυκλοφορήσει η συσκευή στα ελληνικά καταστήματα;;

 

http://www.skroutz.gr/search?keyphrase=xperia

 

Συσκευή με ελληνική ROM όμως δεν υπάρχει (ακόμα).

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δει και το HD έτσι ώστε να μπορούσες να κάνεις μια άτυπη σύγκριση ειδικά όσον αφορά την απόκριση δύο συσκευών με ίδια ανάλυση;

 

To HD και το XPERIA κατά 90% έχουν το ίδιο hardware. Η διαφορές τους είναι η camera, το keyboard, το accelerometer και η μεγαλύτερη οθόνη ίδιας ανάλυσης (ίσως και να ξεχνάω κάτι ψιλά). Επίσης το HD τρέχει μια νεότερη build των Windows Mobile 6.1. Κατά τα άλλα ο τύπος της μνήμης και το system on chip (επεξεργαστής, gps, hardware acceleration κτλπ) είναι ακριβώς τα ίδια.

 

Η τόσο μεγάλη ομοιότητα τους φαίνεται και στο ότι είδη έχει κυκλοφορήσει στο xda backported rom του HD για το XPERIA. Αυτό έγινε γιατί η καινούργια build των Windows mobile θεωρείται πιο αποκρίσιμη. Μετά λοιπόν από όλα αυτά είναι γεγονός ότι και οι δύο συσκευές τα καταφέρνουν το ίδιο καλά σε ταχύτητα. Κανένα δεν υπερτερεί, τουλάχιστον αισθητά όταν έχουν και τα δύο την ίδια build των Windows.

 

Επειδή το HD το έχει ο κουνιάδος μου μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι το Xperia είναι πιο γρήγορο και πιο ¨άμεσο¨ στις αντιδράσεις του. Αυτό βέβαια είναι αναμενόμενο καθώς οι διαστάσεις της (υψηλότατης ανάλυσης) οθόνης του είναι μικρότερες από του HD οπότε και το ¨ζόρι¨μικρότερο.

 

Οι φυσικές διαστάσεις της οθόνης από όσα γνωρίζω δεν έχει να κάνει με την ταχύτητα κάποιας συσκευής, αν μιλούσαμε για ανάλυση ναι, τότε έχει μεγάλη διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

@XavierGr:

Θεωρητικά μια χαρά τα λες, χωρίς όμως να μας λες και κάτι που δεν γνωρίζαμε ήδη.

 

Είναι γνωστή η ομοιότητα των χαρακτηριστικών τους, όμως όπως έχουμε δει σε πολλές παρόμοιες περιπτώσεις... η πράξη πολλές φορές δεν συμβαδίζει με τη θεωρία. Γιαυτό θα ήθελα να δω και κάποια αποτελέσματα από τα ανάλογα benchmarks. Αυτό θα είχε περισσότερο ενδιαφέρον για μένα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

kalhspera paidia,endiaferomai gia to kinhto alla aytes tis meres pou phga sta gnwsta magazia na rwthsw m lene oti dn to exoun h dn yparxei,exei kykloforhsei ellada to kinhto? mporw na to paraggeilw apo kapou? eyxaristw
Link to comment
Share on other sites

mia hazi erotisi pros tous idi hristes?giati na paro auto to kinito ehontas idi to diamond?k na min protimiso malista to HD?
οτι ποναει δεν σημαινει πως αξιζει κιολας.....
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
kalhspera paidia,endiaferomai gia to kinhto alla aytes tis meres pou phga sta gnwsta magazia na rwthsw m lene oti dn to exoun h dn yparxei,exei kykloforhsei ellada to kinhto? mporw na to paraggeilw apo kapou? eyxaristw

 

http://www.skroutz.gr/search?keyphrase=xperia

 

Δεν υπάρχει με ελληνικό μενού όμως.

 

(Εάν σου δίνεται η δυνατότητα καλό είναι να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες)

 

mia hazi erotisi pros tous idi hristes?giati na paro auto to kinito ehontas idi to diamond?k na min protimiso malista to HD?

 

Γιατί μπορεί να θέλεις εξωτερικό hardware πληκτρολόγιο που δεν έχει το Diamond και το HD

 

Γιατί μπορεί να θέλεις WVGA οθόνη σε μια συσκευή με μικρότερο μέγεθος από το HD.

 

Γιατί μπορεί να θέλεις να αλλάζεις συσκευές συνέχεια.

 

(Γράφε με ελληνικά εάν σου δίνεται η δυνατότητα σε παρακαλώ!)

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

mia hazi erotisi pros tous idi hristes?giati na paro auto to kinito ehontas idi to diamond?k na min protimiso malista to HD?

 

To diamond και το Touch HD δεν έχουν hardware πληκτρολόγιο.

Οι μόνες μου επιλογές βάση αυτού ήταν Touch Pro και XPERIA, λόγο των ανοιχτών standard (3.5mm audio jack, miniB USB) και της μεγαλύτερης ανάλυσης διάλεξα XPERIA.

 

Και μην τολμήσει να πει κανείς "αφού έχουν on-screen keyboard" γιατί απλά δεν συγκρίνεται σε χρηστικότητα!

 

EDIT: Ρε παιδιά ξέρει κανείς πως μπορούμε να βάλουμε και ελληνικούς χαρακτήρες στη σελίδα των επαφών (στην μαύρη μπάρα στα δεξιά της οθόνης);

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά & καλή χρονιά!

 

ερώτηση θέλω να κάνω σε όλους όσους διαθέτουν ήδη το Χ1 & το έχουν πάρει από το εξωτερικό, η οποία είναι η εξής:

Πόσο σίγουροι είσαστε ότι 1. το τηλέφωνο είναι ευρωπαϊκό & όχι κινέζικό? 2. τι γκαραντί έχει?

Διότι δεν παίζει κανένα ρόλο η χώρα από το την οποία παραγγέλνουμε κάτι (πχ. Αγγλία) αλλά από που έχει γίνει η εισαγωγή.

Με ενδιαφέρει πολύ το συγκεκριμένο τηλέφωνο αλλά δεν θέλω να πάρω & γουρούνι στο σακί για ότι αφορά τα υπόλοιπα ζητήματα.

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
EDIT: Ρε παιδιά ξέρει κανείς πως μπορούμε να βάλουμε και ελληνικούς χαρακτήρες στη σελίδα των επαφών (στην μαύρη μπάρα στα δεξιά της οθόνης);

 

Δεν γίνεται. Και αυτό είναι γενικότερο θέμα στα αγγλικά WM ανεξαρτήτως συσκευής.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παντως σε ξενα φορουμ εχω δει εικονες με σπασμενα κινητα!

πολλοι εχουν πει οτι τα κινητα ειναι "κινεζικα" :!:

 

http://www.imageshack.gr/files/szvfpkzsmymjh9ba1kqw_thumb.jpg http://www.imageshack.gr/files/kbvwmrc0zq6vzunwzm3f_thumb.jpg

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

πολλοι εχουν πει οτι τα κινητα ειναι "κινεζικα" :!:

 

Είχε πει ένας στους xda ότι η HTC το xperia το έχει κάνει outsource σε κινέζο κατασκευαστή, αλλά δεν επιβεβαιώθηκε. Δεν παρακολουθώ το θέμα πλέον για να ξέρω τι γίνεται με τις ρωγμές που είχαν βρεθεί σε κάποιες συσκευές.

 

Μπήκα τώρα να δω τι παίζει με το xperia στους xda και είναι φοβερή η κινητικότητα των μελών.

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειδα το site,εχετε αγορασει κανενας απο αυτα τα ηλεκτρονικα μαγαζια κ αν ναι ποιο συμβουλευεται να κανω την αγορα? ποιο ειναι το πιο αξιοπιστο? Επισης,ηθελα να ρωτησω αν μπορω να βαλω ελληνικη γραμματοσειρα κ ελληνικο μενου? επειδη σπουδαζω Μοσχα κ ισως εχει κυκλοφορησει εκει το κινητο,αν ειναι να το αγορασω απο εκει αν εχει μονο αγγλικο μενου. ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα διαβασα σε ενα ξενο σιτε οτι η σονυ τα εσπασε με την ΗΤC και για τα μελοντικα μοντελα της σειρας χπερια θα συνεργαστει με αλλη εταιρια το ερωτημα μου ειναι η υποστηριξη θα γινεται κανονικα απο αποψ σερβισ και εφαρμογων?
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Ούτως ή άλλως το service της HTC δεν αναλαμβάνει το xperia. Γιαυτό είναι αποκλειστικά υπεύθυνη η Sony-Ericsson.

 

Οι εφαρμογές είναι όλες οι ίδιες για όλες τις WM συσκευές.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παντως σε ξενα φορουμ εχω δει εικονες με σπασμενα κινητα!

πολλοι εχουν πει οτι τα κινητα ειναι "κινεζικα" :!:

 

http://www.imageshack.gr/files/szvfpkzsmymjh9ba1kqw_thumb.jpg http://www.imageshack.gr/files/kbvwmrc0zq6vzunwzm3f_thumb.jpg

παντως αν κρινω την 2η φωτο η μπαταρια που φαινεται δε δειχνει κ πολυ σοι.. σαν μαιμου την κανω..το δικο μου λεει ταιβαν παντως κ οσο αφορα ποιοτητα κατασκευης δεν εχει το παραμικρο...φτου φτου...

οσο αφορα το παλικαρι που ρωταει απο που να το παρει καλυτερα pm στειλε πουθενα γιατι δε ξερω αν επιτρεπεται η διαφημιση..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
οσο αφορα το παλικαρι που ρωταει απο που να το παρει καλυτερα pm στειλε πουθενα γιατι δε ξερω αν επιτρεπεται η διαφημιση..

 

Εάν έχεις να προτείνεις κάποιο αξιόπιστο κατάστημα από προσωπική εμπειρία... δεν το θεωρώ κακό να αναφερθεί εδώ μέσα!

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Εάν έχεις να προτείνεις κάποιο αξιόπιστο κατάστημα από προσωπική εμπειρία... δεν το θεωρώ κακό να αναφερθεί εδώ μέσα!

τότε http://www.expansys.com.gr

 

το xperia το πηρα απο e-click.γερμανικο με περασμενα αγγλικα γι αυτο δε το αναφερω επειδη καποιοι μπορει να μη σας αρεσει αυτο.παντως την εχω εικοσι μερες κ ειναι αψογο...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μην το πάρετε από ελληνικό κατάστημα, είναι πέταμα χρημάτων.

Προς το παρόν αξίζει να το αγοράσετε από Αγγλία και συγκεκριμένα από το clove. Έχει πέσει τόσο η λίρα αγγλίας που τώρα το παίρνεις τελική τιμή 550€. Έχω ξενερώσει κάργα γιατί το πήρα αρχές δεκεμβρίου και τότε είχα δόσει 626€ στο ίδιο κατάστημα (λόγο άλλης ισοτιμίας).

 

Εγώ πάντως είμαι ευχαριστημένος από clove αν σκεφτεί κανείς ότι γλίτωσα πολλά λεφτά από το play247 που πήγε στην κυριολεξία να με κλέψει (προπλήρωσα 1 μήνα πριν και μετά μου ζητούσαν και άλλα).

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X1
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...