Jump to content

Navigon 2110 Max


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

β. Τελικά ο cpu του 2100 max είναι 533 ΜΗz ή 400?

 

400 MHz είναι, δυστυχώς.. :(

Μόνο το ΠΛ..... γράφει ότι είναι 533... :mad:

Συγκριτικός πίνακας συστημάτων πλοήγησης PNA

 

Στην πρώτη αναζήτηση δορυφόρων ανέβηκα ταράτσα και το άφησα μισάωρο, όσο λένε και οι οδηγίες. Βρήκε 8 δορυφόρους max. Είναι καλά? Έπιασε τους απαραίτητους 4 δορυφόρους σε 2 λεπτά περίπου και 6-7 σε 5' (νομίζω καλά για subzero start). Στο μισάωρο έπιασε και 8ο δορυφόρο. Έπρεπε να περιμένω κι αλλό για να κλειδώσει και άλλους δορυφόρους?

 

Εμένα στο 5λεπτο πιάνει 8-12 δορυφόρους ΜΕΣΑ στο σπίτι... :p

Lenovo K3 Note Lollipop 5.0 VIBEUI_V2.5_1520_5.827.1_ST_K50-T5
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλησπερα σε ολους. πριν απο 2 μερες αγορασα το navigon 2100 max. Μπορω να πω οτι ειναι ευχαριστημενος σε γενικες γραμμες, αλλα αυτο που με χαλαει ειναι η πληροτητα του χαρτη. Για αυτον τον λόγο επελεξα να ακολουθησω το post του activea και να εγκαταστησω το destinator. ακολουθησα τα βηματα οπως ακριβως ειναι γραμμενα και τα καταφερα. Διαπιστωνω ομως οτι αν ειναι στο destinator και κανω αλλαγη στο navigon μπορει να κολλησει. το ιδιο συμβαινει οταν κανω το αντιστροφο. Σε καποια αλλη περιπτωση και ενω ειμαι στο navigon δεν μπορω να βγω στο μενου..... με βγαζει στις επιλογες πλοηγηση και εικονες (οπως οταν ηταν εργοστασιακα).

Επίσης , αν δεν κανει αυτο .....δηλαδη ειμαι στο navigon και θελω να βγω στο κεντρικο μενου, μετα δεν με βαζει ξανα στο navigon.

 

Ελπίζω να καταλαβατε τι εννοώ.

γενικα κολλαει και δεν δουλευει καλα.

υπαρχει καποια λυση για αυτο ή δεν εχω κανει κατι σωστα;

 

****Η συζητηση στο φορουμ ειναι πολυ καλη και εικοδομιτικη****

 

Σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς πρέπει να έχεις κατεβάσει το αρχείο menu 2 αυτό που έχει και + .πρέπει να ξέρεις ότι μπορείς να μπεις μόνο μια φορά στο destinator η στο navigon αντίστοιχα εάν βγεις μπορείς να μπεις στο navigon η στο destinator επίσης μια φορά . otan βγεις kai είσαι πάλι στο κεντρικό μενού θα πρέπει να πατήσεις reset gia να ξαναμπείς οπουδήποτε και να μην κολλήσει για αυτόν τον λόγο έξαλλου προστέθηκε το κουμπί reset. Τώρα για το άλλο που ρωτάς συμβαίνει όταν πατάς το κουμπί + .εδω μπαίνεις στο μενού του μαμισιου ths navigon poy λέει πλοήγηση και φωτογραφίες. Για να βγεις από εδώ και να επιστρέψεις στο αρχικό μενού του active δεν γίνεται παρά μόνο με soft reset .το κουμπάκι κάτω από την συσκευή. Γενικώς δεν κολλαει και λειτουργεί αψογα.
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ. Νομιζα οτι μπορεις να μπαινοβγαινεις στα προγραμματα οποιαδηποτε στιγμη χωρις reset. Ακριβως αυτο που ανεφερες μου κανει. Απο οτι καταλαβα π.χ. οταν θελω να παω καπου βαζω το navigon( χωρις +). Αν δεν υπαρχει το χωριο, ας πουμε, που θελω να παω , βγαινω και επιλεγω το destinator.Πηαγ εκει και ολα μια χαρα. Τωρα στο επομενο ταξιδι που θα κανω οταν ανοιξω το μηχανημα θα κανω πρωτα ενα reset απο τοκεντρικο μενου και θα ακολουθησω την ιδια διαδικασια. Σε περιπτωση που θελω να χρησιμοποιω μονο το navigon επιλεγω το (+). Αυτο πρεπει να ειναι απο οτι καταλαβα.

Ευχαριστω για την αμεση απαντηση.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης θα ήθελα να κανω μια ερωτηση. Βλεπω οτι στο μενου εχει και την επιλογη βιντεο. Εκει μπορουμε να πατησουμε και να δουμε τα βιντεακια που θα αποθηκευσουμε, προφανως. Θα ήθελα να ρωτησω σε τι format θα πρεπει να ειναι τα βιντεο, πχ. avi, mpeg κλπ. καθως επισης και που θα τα αποθηκευσουμε στην καρτα, δηλαδη σε ποιο φακελο.

Σας ευχαριστω εκ των πρωτερων.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους. πριν απο 2 μερες αγορασα το navigon 2100 max. Μπορω να πω οτι ειναι ευχαριστημενος σε γενικες γραμμες, αλλα αυτο που με χαλαει ειναι η πληροτητα του χαρτη. Για αυτον τον λόγο επελεξα να ακολουθησω το post του activea και να εγκαταστησω το destinator. ακολουθησα τα βηματα οπως ακριβως ειναι γραμμενα και τα καταφερα. Διαπιστωνω ομως οτι αν ειναι στο destinator και κανω αλλαγη στο navigon μπορει να κολλησει. το ιδιο συμβαινει οταν κανω το αντιστροφο. Σε καποια αλλη περιπτωση και ενω ειμαι στο navigon δεν μπορω να βγω στο μενου..... με βγαζει στις επιλογες πλοηγηση και εικονες (οπως οταν ηταν εργοστασιακα).

Επίσης , αν δεν κανει αυτο .....δηλαδη ειμαι στο navigon και θελω να βγω στο κεντρικο μενου, μετα δεν με βαζει ξανα στο navigon.

 

Ελπίζω να καταλαβατε τι εννοώ.

γενικα κολλαει και δεν δουλευει καλα.

υπαρχει καποια λυση για αυτο ή δεν εχω κανει κατι σωστα;

 

****Η συζητηση στο φορουμ ειναι πολυ καλη και εικοδομιτικη****

 

Σας ευχαριστω

 

Καταρχάς, το launchpad αυτό είναι παμπάλαιο και κακάσχημο... :p

Εγώ κατέβασα το nfSpeedMenu v1.23 των navifriends.com, έκανα μερικές τροποποιήσεις στα αρχεία UpdateMe.bmp και UpdateMe.nfSM (ανοίγει με το notepad) και ιδού το αποτέλεσμα:

 

[ATTACH]13058[/ATTACH] (219 KB)

[ATTACH]13057[/ATTACH]

(Δεν περιλαμβάνεται κανένα GPS software, μόνο το menu)

Κάντε extract, και αντιγραφή στο root της SD κάρτας (ότι κάνατε δλδ και με το προηγούμενο launchpad)

 

Έτσι, αυτή τη στιγμή έχω στο 2100max τα:

Navigon MN7 7.0.12 - 2008.Q4 (NAVTEQ)

iGO8 8.3.2.64873 - 2008.Q3 (NAVTEQ)

MioMap2008 v1.0 build 2.2.4687713 - 2008.Q4 (GI)

Destinator 7 - 2008.Q1 (NGI)

 

Πλέον, στο Destinator δεν έχω λόγο να μπω. Χάρτες της (N)GI έχει και το MioMap2008 και πιο ενημερωμένους μάλιστα. Ενώ σαν πρόγραμμα το Dest είναι το χειρότερο όλων με διαφορά δεκαετίας...

Το ΜΝ7 είναι το ευκολότερο στον χειρισμό και στο plotting (σχεδιασμό διαδρομής), ενώ το iGO8 είναι το πιο εντυπωσιακό (με το 3D έδαφος και τα 3D κτίρια) και το πιο παραμετροποιήσιμο.

Ενώ ακόμα δεν έχω καταφέρει το Garmin και το Tom Tom... ;)

 

Τα κολλήματα στις εναλλαγές MN7 και Destinator τις κάνει επειδή όταν βγαίνεις από το software του Navigon τρέχει ακόμα το process του, γι' αυτό πας στον task manager και κάνεις end process. Έτσι, δεν χρειάζεται reset.

 

Όσο για αναπαραγωγή video, ο καλύτερος player είναι νομίζω ο Core Pocket Media Player. Τον έχω τρέξει κανα δύο φορές, αλλά δεν έχω ψαχτεί ακόμα με containers, codecs και αναλύσεις που μπορεί να υποστηρίζει και να "σηκώνει" ο επεξεργαστής του Navigon. Εφόσον δεν έχει jack για ακουστικά, δεν με ενδιαφέρει να το ψάξω και πολύ.

Lenovo K3 Note Lollipop 5.0 VIBEUI_V2.5_1520_5.827.1_ST_K50-T5
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς, το launchpad αυτό είναι παμπάλαιο και κακάσχημο... :p

Εγώ κατέβασα το nfSpeedMenu v1.23 των navifriends.com, έκανα μερικές τροποποιήσεις στα αρχεία UpdateMe.bmp και UpdateMe.nfSM (ανοίγει με το notepad) και ιδού το αποτέλεσμα:

 

[ATTACH]13058[/ATTACH] (219 KB)

[ATTACH]13057[/ATTACH]

(Δεν περιλαμβάνεται κανένα GPS software, μόνο το menu)

Κάντε extract, και αντιγραφή στο root της SD κάρτας (ότι κάνατε δλδ και με το προηγούμενο launchpad)

 

Έτσι, αυτή τη στιγμή έχω στο 2100max τα:

Navigon MN7 7.0.12 - 2008.Q4 (NAVTEQ)

iGO8 8.3.2.64873 - 2008.Q3 (NAVTEQ)

MioMap2008 v1.0 build 2.2.4687713 - 2008.Q4 (GI)

Destinator 7 - 2008.Q1 (NGI)

 

Πλέον, στο Destinator δεν έχω λόγο να μπω. Χάρτες της (N)GI έχει και το MioMap2008 και πιο ενημερωμένους μάλιστα. Ενώ σαν πρόγραμμα το Dest είναι το χειρότερο όλων με διαφορά δεκαετίας...

Το ΜΝ7 είναι το ευκολότερο στον χειρισμό και στο plotting (σχεδιασμό διαδρομής), ενώ το iGO8 είναι το πιο εντυπωσιακό (με το 3D έδαφος και τα 3D κτίρια) και το πιο παραμετροποιήσιμο.

Ενώ ακόμα δεν έχω καταφέρει το Garmin και το Tom Tom... ;)

 

Τα κολλήματα στις εναλλαγές MN7 και Destinator τις κάνει επειδή όταν βγαίνεις από το software του Navigon τρέχει ακόμα το process του, γι' αυτό πας στον task manager και κάνεις end process. Έτσι, δεν χρειάζεται reset.

 

Όσο για αναπαραγωγή video, ο καλύτερος player είναι νομίζω ο Core Pocket Media Player. Τον έχω τρέξει κανα δύο φορές, αλλά δεν έχω ψαχτεί ακόμα με containers, codecs και αναλύσεις που μπορεί να υποστηρίζει και να "σηκώνει" ο επεξεργαστής του Navigon. Εφόσον δεν έχει jack για ακουστικά, δεν με ενδιαφέρει να το ψάξω και πολύ.

 

 

Έχει μεγάλο ενδιαφέρον .......

Link to comment
Share on other sites

Τα κολλήματα στις εναλλαγές MN7 και Destinator τις κάνει επειδή όταν βγαίνεις από το software του Navigon τρέχει ακόμα το process του, γι' αυτό πας στον task manager και κάνεις end process. Έτσι, δεν χρειάζεται reset.

 

ωραιο το νεο μενου, αλλα οταν αλλαζω προγραμμαπλοηγησης κολλαει. αναφερεις οτι πρεπει να κανω reset καθε φορα που αλλαζω προγραμμα;

και κατι αλλο.... που θα βρω το end process sто task managerq

Link to comment
Share on other sites

ωραιο το νεο μενου, αλλα οταν αλλαζω προγραμμαπλοηγησης κολλαει. αναφερεις οτι πρεπει να κανω reset καθε φορα που αλλαζω προγραμμα;

 

Δύο είναι τα πιθανά σενάρια. Πρώτον, το Navigon.exe μένει στη μνήμη (αφού βγεις) και μπλοκάρει τα άλλα λογισμικά GPS. Δεύτερον, το Destinator μου κάνει και εμένα μερικά κολλήματα πού-και-πού (μπορεί να φταίει η έκδοση που έχω φορτώσει).

 

και κατι αλλο.... που θα βρω το end process sто task managerq

 

Από το launchpad πήγαινε στα System Tools (πλήκτρο κέντρο-δεξιά), στο 4ο tab από τα αριστερά (δεν το έχω μπροστά μου, αλλά Task Manager λέγεται νομίζω), κάνεις κλικ στο πλήκτρο Processes, βρίσκεις το Navigon.exe και κάνεις End Process.

 

Ενδιαφέρουσες πληροφορίες και συζητήσεις για το Navigon (και όχι μόνο) θα βρείτε στο navimania.gr:

http://www.navimania.gr/forumdisplay.php?f=191

(Προσοχή: Απαγορεύονται οι συζητήσεις για παράνομη διακίνηση πειρατικού λογισμικού)

Lenovo K3 Note Lollipop 5.0 VIBEUI_V2.5_1520_5.827.1_ST_K50-T5
Link to comment
Share on other sites

τελικα μετα απο καποιες προσπαθειες καταφερα να λειτουργησουν και τα 3 προγραμματα πλοηγησης. απλα οταν μπαινω σε καποιο (πχ. navigon) και επιλεξω να αλλαξω (πχ. στο iGo) πριν μπω στο δευτερο κανω πρωτα ενα reset για να ειμαι σιγουρος οτι δεν θα κολλησει. Καλα κανω η οχι; Μηπως πρεπει να κανω κατι αλλο;
Link to comment
Share on other sites

και κατι αλλο. μηπως ξερει κανεις να μου γραψει που μπορω να βρω το miomap 2008. ετσι για να δοκιμασω και αυτο.
Link to comment
Share on other sites

τελικα μετα απο καποιες προσπαθειες καταφερα να λειτουργησουν και τα 3 προγραμματα πλοηγησης. απλα οταν μπαινω σε καποιο (πχ. navigon) και επιλεξω να αλλαξω (πχ. στο iGo) πριν μπω στο δευτερο κανω πρωτα ενα reset για να ειμαι σιγουρος οτι δεν θα κολλησει. Καλα κανω η οχι; Μηπως πρεπει να κανω κατι αλλο;

 

Από τα έμπα-έβγα στα λογισμικά, μόνο το Destinator κολλάει στο loading, τα υπόλοιπα δεν κολλάνε ποτέ. Απλά μπορεί να μην βρίσκει σήμα GPS μερικές φορές.

Πάντως με ένα soft reset έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. ;)

 

και κατι αλλο. μηπως ξερει κανεις να μου γραψει που μπορω να βρω το miomap 2008. ετσι για να δοκιμασω και αυτο.

 

Έχεις pm ;)

Lenovo K3 Note Lollipop 5.0 VIBEUI_V2.5_1520_5.827.1_ST_K50-T5
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας και από εμένα,

 

Από χθες είμαι και εγώ κάτοχος του 2110 max.

βρήκα αυτό

http://forum.ppcwarez.org/viewtopic.php?f=236&t=55559&view=previous

 

και είπα να κάνω update.

 

Όλα καλά με τους χάρτες, έσβησα τους προηγούμενους (είχα κάνει πριν backup) και έβαλα τους καινούργιους.

 

Τα extra αρχεία που δίνει ξέρεις κάποιος που πάνε?

 

Το MapDrawer_Q4_2008.nfs στο maps σαν MapDrawer.nfs?

Το RealityView_Q4_2008.psf στπ maps σαν RealityView.psf?

Το TMC_Q4_2008.nfs στο tmc σαν TMC.nfs σαν TmcLtb.nfs?

Τα poicats_Q4_2008.nfs,poicats_Q4_2008.nfs.info και sat_EU.nfs, που και με τι όνομα?

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά κι από μένα παιδιά!

Πριν λίγες μέρες αγόρασα κι εγώ το Navigon 2100max!

Όλα μια χαρά, το ξεκλείδωσα κιόλας με τις οδηγίες που παρέχονται στο topic αυτό!

Η ερώτηση που έχω είναι η εξής:

Για να παίξει το Destinator 7, πρέπει να κατεβάσω κάποια ειδική έκδοση για windows CE 5.0?? Μπορεί κάποιος να μου στείλει κάποιο link? Υπάρχει η έκδοση Destinator v7.0.0.588.11 για PNA?

 

Και κάτι ακόμα: οι χάρτες είναι κοινοί για όλες τις εκδόσεις ή πάλι πρέπει να κατεβάσω χάρτες ειδικά για PNA??

 

Ευχαριστώ!

 

 

Kαλησπέρα και από μένα παιδιά.Ακριβώς την ίδια απορία έχω και εγώ ως νόμιμος χρήστης του Dest7, και δεν ξέρω δηλ. ποιά

έκδοση για PNA του Dest7 μέσα από το επίσημο site της Gi είναι κατάλληλο για το Navigon 2110max.

 

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα και από μένα παιδιά.Ακριβώς την ίδια απορία έχω και εγώ ως νόμιμος χρήστης του Dest7, και δεν ξέρω δηλ. ποιά

έκδοση για PNA του Dest7 μέσα από το επίσημο site της Gi είναι κατάλληλο για το Navigon 2110max.

 

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

 

Του MLS 4800 έχω διαβάσει ότι είναι το συμβατό. Είναι άλλωστε και σχεδόν ίδια στο μηχανικό κομμάτι, με εξαίρεση τον δέκτη gps που στο 2100max είναι NMEA ενώ στο 4800 είναι SIRF III (αν θυμάμαι καλά).

 

 

Από χθες είμαι και εγώ κάτοχος του 2110 max.

βρήκα αυτό

http://forum.ppcwarez.org/viewtopic.php?f=236&t=55559&view=previous

 

Τα extra αρχεία που δίνει ξέρεις κάποιος που πάνε?

Το MapDrawer_Q4_2008.nfs στο maps σαν MapDrawer.nfs?

Το RealityView_Q4_2008.psf στπ maps σαν RealityView.psf?

Το TMC_Q4_2008.nfs στο tmc σαν TMC.nfs σαν TmcLtb.nfs?

Τα poicats_Q4_2008.nfs,poicats_Q4_2008.nfs.info και sat_EU.nfs, που και με τι όνομα?

 

Και εγώ είχα την ίδια απορία, και κάποιος μου είπε ότι θέλουν μετονομασία (αφαιρείς το _Q4_2008 από τα filenames) ώστε να κάνουν overwrite πάνω από τα παλιά, αλλά δεν έχω προλάβει ακόμα να το δοκιμάσω... Καλού-κακού, πάντα κρατάμε backup τα αρχεία που κάνουμε overwrite.

Κυκλοφορεί στα γνωστά "περίπτερα" και ένα Landmark_EU_Q4_2008.nfs το οποίο μπαίνει στο Navigon\Map\Landmarks (και μάλλον θέλει και αυτό rename).

Lenovo K3 Note Lollipop 5.0 VIBEUI_V2.5_1520_5.827.1_ST_K50-T5
Link to comment
Share on other sites

Του MLS 4800 έχω διαβάσει ότι είναι το συμβατό. Είναι άλλωστε και σχεδόν ίδια στο μηχανικό κομμάτι, με εξαίρεση τον δέκτη gps που στο 2100max είναι NMEA ενώ στο 4800 είναι SIRF III (αν θυμάμαι καλά).

 

Δεν έχω παρά να σε ευχαριστήσω θερμότατα για την απάντηση!

Θα το δοκιμάσω άμεσα :O

Link to comment
Share on other sites

Εγω έβαλα τους χάρτες κανονικα οπως γράφονται Q4_EUROPE στο 2110 max και έκανα τις μετονομασίες στα extras αλλα δεν επαιξε τίποτα και συγκεκριμένα κόλλαγε. Κανένας άλλος κατάφερε τίποτα?
Link to comment
Share on other sites

αγορασα το 2110 μαχ στην αγγλια πριν 1 μηνα και κατι μερες. εγκαταστησα το φρεσ αλλα δεν μπορεσα να κανω registration...με παει στην σελιδα με το voucher και οταν το βαζω μου βγαζει ερρορ. καμμια βοηθεια;
Take five..
Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγώ μια καλησπέρα σε όλους.

Έβαλα στο 2110max το μενού που έδωσε ο Erebos και έπαθα πλάκα.Καμία σχέση με το άλλο, είναι πανέμορφο. Έχω βάλει και εγώ επάνω το Dest, το igo8 και το miomap και στο μόνο που κάνει κόλπα αν δεν το κάνω reset είναι στο dest.

Από το λίγο που τα δούλεψα πάντως, έχω την εντύπωση πως όταν θα τελειώσει η χαρτογράφηση του Navigon θα είναι μακράν το καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και το άλλο.

Ξέρει κανένας τελικά αν μπορούμε να βάλουμε πάνω κάρτα 4GB Secure Digital class 4 ή class 6;

Link to comment
Share on other sites

το προβλημα που βλεπω στο 2110 μαξ ειναι οτι η οθονη του ειναι θολη (παλαια τεχνολογια). νομιζω το 7210 το διορθωνει αυτο το προβλημα με μεγαλυτερο κοστος ομως...πως συγκρεινεται σε σχεση με αλλα στα ιδια λεφτα;

 

τελικα αγορασα με 19.95ε την συνδρομη για τους χαρτες...δεν βλεπω τον λογο να μπλεκω με εγκαταστασεις αλλου λογισμικου, αυτο που εχει πανω ειναι καλο..

Take five..
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και Χρόνια Πολλά.

 

Σε απάντηση του peri21, το 2110 παίζει μιά χαρά με 4GB Transcend 133x.:):):)

HD2 T-Mobile

Rom: Elegancia V2-final-CHT 2.0

Radio: 2.15.50.14

Δεν θα είχα καταφέρει τίποτα, χωρίς την βοήθεια του forum...Thanks to all:)

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγώ μια καλησπέρα σε όλους.

Έβαλα στο 2110max το μενού που έδωσε ο Erebos και έπαθα πλάκα.Καμία σχέση με το άλλο, είναι πανέμορφο. Έχω βάλει και εγώ επάνω το Dest, το igo8 και το miomap και στο μόνο που κάνει κόλπα αν δεν το κάνω reset είναι στο dest.

Από το λίγο που τα δούλεψα πάντως, έχω την εντύπωση πως όταν θα τελειώσει η χαρτογράφηση του Navigon θα είναι μακράν το καλύτερο.

 

 

Συμφωνω απολυτα μαζι σου. Προς το παρον χρησιμοποιω το igo8 και το navigon. το destinator & mio κατα την γνωμη μου ειναι χειροτερα. περιμενουμε λοιπον την ολοκληρωση της χαρτογραφησης και βλεπουμε

καλες γιορτες

Link to comment
Share on other sites

Gregrapt ευχαριστώ για την διευκρίνηση γιατί τώρα έχω εκτός τους χάρτες ευρώπης του navigΌχι ότι χρειάζονται άμεσα αλλά ας υπάρχουν μέσα.

Όσο για τον atel και γώ αυτά τα δύο χρησιμοποιώ, το dest και το mio δεν μου γέμισαν το μάτι.

Το navigon πάντως γυρνώντας από Δράμα την μισή Εγνατία με είχε στα χωράφια.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...