Jump to content

[Επίσημο] Nokia N85


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παιδια μια συμβουλη.....

 

Πηρα χθες το Ν85 και το μοντελο δεν ειχε ελληνικο product code. Αλλα η κατασκευη του ηταν πολυ καλη!

Ζητησα αλλαγη και μου φερανε ενα αλλο με ελληνικο product code. Αλλα φυσικα εχει πολυ τζογο και απο τις δυο πλευρες και το καπακι απο πισω επισης χανει αρκετα! Χαλια δηλαδη!

 

Θα το παω παλι πισω αλλα αμφιβαλλω εαν εχουν αλλο ελληνικο να μου δωσουν!

Ποια τα μειονεκτηματα εαν εχει αλλο product code (0560506) ?

Αν δεν ειναι και τοσο σημαντικο, τοτε να το προτιμησω μιας και δεν εχει ελαττωματα!

Samsung Galaxy S23 Ultra (8/256) Black

Samsung Galaxy Watch4 Classic 46mm

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Εγγύηση:

Αν προέρχεται από αγορά εντός της Ε.Ε. είσαι καλυμμένος από την πανευρωπαϊκή εγγύηση στο hardware αλλά όχι στο software.

Αν είναι εκτός, δεν θα έχεις εγγύηση σε κανένα από τα δύο.

Ελληνικά:

Αν κάνεις αναβάθμιση στο μέλλον, θα χάσεις τα ελληνικά. Υπάρχει οδηγός μέσω του οποίου βάζεις το ελληνικό product code και έχεις και πάλι ελληνικά, αλλά χάνεις την εγγύηση λόγω της αλλαγής αυτής. Σε αυτή τη περίπτωση, βάζεις το ελληνικό product code, κάνεις αναβάθμιση χωρίς να χάσεις τα ελληνικά και επαναφέρεις το product coce που είχε εξ αρχής.

Πάντως με 15€ σε Nokia Shop προσθέτουν τα Ελληνικα και δεν χάνεις την εγγύηση.;)

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Απ'οσο ειδα το 0560506 αντιστοιχει στο EURO 3, και καπου αλλου το ειδα ως πολωνικο. Οποτε η εγγυηση θα ισχυει ε?

Με την αναβαθμιση εννοεις αν παω να βαλω νεο firmware θα μου σβησει τα ελληνικα μενου?

Samsung Galaxy S23 Ultra (8/256) Black

Samsung Galaxy Watch4 Classic 46mm

Link to comment
Share on other sites

Ναι θα έχεις εγγύηση.

Και ναι, θα χάσεις την ελληνική γλώσσα και από το μενού, αλλά και από γλώσσα γραφής.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα..... απ'οσο ειδα παντως η αλλαγη του product code δεν ειναι και κατι δυσκολο (η κανω λαθος?)!

Εαν μονο αυτες ειναι οι διαφορες και δε μου δωσουν αλλο ελληνικο, μαλλον θα παρω το αλλο...

Ευχαριστω για τη βοηθεια :)

Samsung Galaxy S23 Ultra (8/256) Black

Samsung Galaxy Watch4 Classic 46mm

Link to comment
Share on other sites

Για όσους ενδιαφέρονται, εγκατέστησα το Google Maps http://www.google.com/gmm και δουλεύει άψογα. Μακρυά από όσους δεν έχουν unlimited πρόγραμμα δεδομένων. Μέσω WiFi δουλεύει άψογα και είναι ταχύτατο. Μπορεί να εντοπίσει (κατά προσέγγιση) τη θέση και από το GSM κέντρο που είναι συνδεδεμένο το κινητό. Φυσικά είναι δωρεάν.
Link to comment
Share on other sites

Ελληνικά:

Αν κάνεις αναβάθμιση στο μέλλον, θα χάσεις τα ελληνικά. Υπάρχει οδηγός μέσω του οποίου βάζεις το ελληνικό product code και έχεις και πάλι ελληνικά, αλλά χάνεις την εγγύηση λόγω της αλλαγής αυτής. Σε αυτή τη περίπτωση, βάζεις το ελληνικό product code, κάνεις αναβάθμιση χωρίς να χάσεις τα ελληνικά και επαναφέρεις το product coce που είχε εξ αρχής.

 

Ερωτηση επι του θεματος.Στο δικο μου Ν85 το product code,ειναι 0560506.

Εκανα την τελευταια αναβαθμιση(11.047),και δεν εχασα τα Ελληνικα.Ουτε στο μενου αλλα ουτε στην γραφη.Πως εξηγηται αυτο?:O

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση επι του θεματος.Στο δικο μου Ν85 το product code,ειναι 0560506.

Εκανα την τελευταια αναβαθμιση(11.047),και δεν εχασα τα Ελληνικα.Ουτε στο μενου αλλα ουτε στην γραφη.Πως εξηγηται αυτο?:O

Μήπως είναι black και όχι copper,στο πληκτρολόγιο έχει ελληνικούς χαρακτήρες δηλαδή,αν ναι(και δεν είναι 056508) τότε μάλλον έβγαλαν και δεύτερο product code για το Ν85.

Link to comment
Share on other sites

Στο πληκτρολογιο δεν εχει Ελληνικα.Στο κουτι γραφει copper.:wacko:
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση επι του θεματος.Στο δικο μου Ν85 το product code,ειναι 0560506.

Εκανα την τελευταια αναβαθμιση(11.047),και δεν εχασα τα Ελληνικα.Ουτε στο μενου αλλα ουτε στην γραφη.Πως εξηγηται αυτο?:O

 

Στο πληκτρολογιο δεν εχει Ελληνικα.Στο κουτι γραφει copper.:wacko:

 

Αυτο ακριβως το μοντελο ειχα παρει αρχικα και ηταν καλο απο πλευρας κατασκευης.

Το γιατι δε σου σβηστηκαν τα ελληνικα ειναι λιγο περιεργο. Μηπως εχουν αλλαξει το product code μεσα στη συσκευη? Γιατι πως αλλιως του εχουν περασει ηδη τα ελληνικα μεσα?

 

 

 

τι διαφορα εχει το black απο το copper;

Ειναι το 2ο χρωμα στο οποιο βγαινει το κινητο (μαυρο και γυρω γυρω).

Samsung Galaxy S23 Ultra (8/256) Black

Samsung Galaxy Watch4 Classic 46mm

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα..... απ'οσο ειδα παντως η αλλαγη του product code δεν ειναι και κατι δυσκολο (η κανω λαθος?)!

Εαν μονο αυτες ειναι οι διαφορες και δε μου δωσουν αλλο ελληνικο, μαλλον θα παρω το αλλο...

Ευχαριστω για τη βοηθεια :)

 

Τελικα γυρισα πισω το Ν85 με ελληνικο code, και πηρα ενα σαν του hlias77, που ηξερα οτι ειναι καλο στην κατασκευη του.

Θα προσπαθησω να κανω και αναβαθμιση λογισμικου να δουμε τι θα γινει.

 

Σχετικα με την συνδεση USB, παρατηρησα οτι με το που το συνδεεις σου βγαζει λιστα για να επιλεξεις λειτουργια συνδεσης με το PC. Σε εκεινο το σημειο η φορτιση εχει ενεργοποιηθει. Οταν ομως επελεγα τροπο συνδεσης η φορτιση σταματουσε!

Υποθετω οτι για να φορτισει δεν πρεπει να επιλεξεις τροπο συνδεσης με το PC, αλλα να το αφησεις απλα συνδεδεμενο με USB.

 

ΥΓ. Η συσκευασια ειχε μονο ελληνικο εγχειριδιο μεσα!!! Δεν ειναι περιεργο για συσκευη που υποτιθεται δεν ειναι επισημη εισαγωγη της Alpha Copy?

Samsung Galaxy S23 Ultra (8/256) Black

Samsung Galaxy Watch4 Classic 46mm

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή το manual δεν είναι φωτοτυπία ή κάτι αντίστοιχο; Είναι κανονικό της Nokia και περιέχει ελληνική γλώσσα; Σε τέτοια περίπτωση, ίσως και να μην χρειαστεί να αλλάξεις product code. Αν κάνεις τις αναβαθμίσεις σου over the air, πιστεύω οτι δεν υπάρχει περίπτωση να χαθούν τα ελληνικά.

 

Για να είσαι σίγουρος, καλύτερα πάρε τηλέφωνο σε ένα nokia shop και ρώτησέ τους τι παίζει με την συσκευή σου, δίνοντάς τους το ΙΜΕΙ σου.

 

Όπως και νά 'χει, είναι σωστή η επιλογή που έκανες. Η ποιότητα κατασκευής 2 ελληνικών Ν85 που έχω πιάσει δεν παλεύεται. Πολύς τζόγος.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα γυρισα πισω το Ν85 με ελληνικο code, και πηρα ενα σαν του hlias77, που ηξερα οτι ειναι καλο στην κατασκευη του.

Θα προσπαθησω να κανω και αναβαθμιση λογισμικου να δουμε τι θα γινει.

 

Σχετικα με την συνδεση USB, παρατηρησα οτι με το που το συνδεεις σου βγαζει λιστα για να επιλεξεις λειτουργια συνδεσης με το PC. Σε εκεινο το σημειο η φορτιση εχει ενεργοποιηθει. Οταν ομως επελεγα τροπο συνδεσης η φορτιση σταματουσε!

Υποθετω οτι για να φορτισει δεν πρεπει να επιλεξεις τροπο συνδεσης με το PC, αλλα να το αφησεις απλα συνδεδεμενο με USB.

 

ΥΓ. Η συσκευασια ειχε μονο ελληνικο εγχειριδιο μεσα!!! Δεν ειναι περιεργο για συσκευη που υποτιθεται δεν ειναι επισημη εισαγωγη της Alpha Copy?

 

Σχετικα με την φορτιση,εμενα φορτιζει καθ'ολη την διαρκεια που ειναι συνδεδεμενο με usb.Pc Suite,Μαζικη αποθηκευση,Μεταφορα εικον,Μεταφορα πολυμεσων.Σε οποιο προφιλ και να επιλεξω,φορτιζει κανονικα.

Αυτη την στγμη το κινητο εχει Ελληνικα?Μηνυματα και μενου?Δες ποια εκδοση λογισμικου εχεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κάποια ρύθμιση που να ορίζεις πότε θα φορτίζει και πότε όχι, για τις περιπτώσεις που είναι συνδεμένη η συσκευή με τον υπολογιστή; Κάτι είχε πάρει το μάτι μου αλλά δεν είμαι σίγουρος.
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κάποια ρύθμιση που να ορίζεις πότε θα φορτίζει και πότε όχι, για τις περιπτώσεις που είναι συνδεμένη η συσκευή με τον υπολογιστή; Κάτι είχε πάρει το μάτι μου αλλά δεν είμαι σίγουρος.

 

 

Και εμενα!!!Ψαχνω και παλι μπας και το βρω.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ακριβως το μοντελο ειχα παρει αρχικα και ηταν καλο απο πλευρας κατασκευης.

Το γιατι δε σου σβηστηκαν τα ελληνικα ειναι λιγο περιεργο. Μηπως εχουν αλλαξει το product code μεσα στη συσκευη? Γιατι πως αλλιως του εχουν περασει ηδη τα ελληνικα μεσα.....?

 

Τα ελληνικά στα παραεισαγωγής περνιούνται με το Phoenix στα Nokia Centers(ας τα πούμε έτσι,του εξωτερικού πχ. Γερμανίας μετά από συνεννόηση με το κατάστημα που τα εξάγει,πχ. Saturn,Mediamarkt) αλλά όταν αυτά τα κινητά αναβαθμίζονται με το NSU(το οποίο τα αναγνωρίζει βάσει του customization/product code του και εγκαθιστά το/τα ανάλογα language pack που αντιστοιχούν σε αυτό) από τον ανυποψίαστο κάτοχο του βάσει και των συμβουλών που διαβάζει στο εγχειρίδιο της συσκευής με χρήση του καλωδίου που επίσης βρίσκει στην συσκευασία,τότε βρίσκεται προ της δυσάρεστης έκπληξης απώλειας πχ. της ελληνικής γλώσσας.

Βέβαια με μια επίσκεψη σε ένα Nokia Shop και εφόσον δεν έχει αλλαχτεί το product code με την μέθοδο NSS Nemesis το ελληνικό firmware επανεγκαθίσταται δωρεάν,σε διαφορετική περίπτωση πρέπει να πληρωθεί(γύρω στα 15 €) και φυσικά παύει η ισχύς της εγγύησης από την Alpha Copy.

Link to comment
Share on other sites

Τί να το κάνεις το nemesis; Αφού έχεις ελληνική γλώσσα δεν χρειάζεται να αλλάξεις product code.
Link to comment
Share on other sites

Τα ελληνικά στα παραεισαγωγής περνιούνται με το Phoenix στα Nokia Centers(ας τα πούμε έτσι,του εξωτερικού πχ. Γερμανίας μετά από συνεννόηση με το κατάστημα που τα εξάγει,πχ. Saturn,Mediamarkt) αλλά όταν αυτά τα κινητά αναβαθμίζονται με το NSU(το οποίο τα αναγνωρίζει βάσει του customization/product code του και εγκαθιστά το/τα ανάλογα language pack που αντιστοιχούν σε αυτό) από τον ανυποψίαστο κάτοχο του βάσει και των συμβουλών που διαβάζει στο εγχειρίδιο της συσκευής με χρήση του καλωδίου που επίσης βρίσκει στην συσκευασία,τότε βρίσκεται προ της δυσάρεστης έκπληξης απώλειας πχ. της ελληνικής γλώσσας.

Βέβαια με μια επίσκεψη σε ένα Nokia Shop και εφόσον δεν έχει αλλαχτεί το product code με την μέθοδο NSS Nemesis το ελληνικό firmware επανεγκαθίσταται δωρεάν,σε διαφορετική περίπτωση πρέπει να πληρωθεί(γύρω στα 15 €) και φυσικά παύει η ισχύς της εγγύησης από την Alpha Copy.

 

Αν περασω το ελληνικο product code με το Nemesis, κανω την αναβαθμιση και μετα το γυρισω σε αυτο που ειχε, θα το καταλαβουν ποτε στην Alpha Copy? (αν χρειαστει να τους το παω καποια στιγμη εννοω).

Samsung Galaxy S23 Ultra (8/256) Black

Samsung Galaxy Watch4 Classic 46mm

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν θα το καταλάβουν.

Αυτή η τακτική θα ακολουθηθεί από 'δω και πέρα αναγκαστικά εφόσον η αλλαγή του product code επιφέρει ακύρωση της εγγύησης.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν θα το καταλάβουν.

Αυτή η τακτική θα ακολουθηθεί από 'δω και πέρα αναγκαστικά εφόσον η αλλαγή του product code επιφέρει ακύρωση της εγγύησης.

 

Πριν λιγο το συνδεσα με το PC και ετρεξα το NSS Nemesis. Πατησα Read, και διαβασε οτι το product code ειναι 0560508, δηλαδη το ελληνικο!!!!!

Φυσικα κατω απο τη μπαταρια γραφει 0560506 και το πληκτρολογιο δεν εχει ελληνικα!!!

Αρα το εχουν ηδη αλλαξει οπως υποψιαστηκα και μαλλον το ιδιο ισχυει και στο Ν85 του hlias77 (αφου εκανε update και δεν σβηστηκαν τα ελληνικα).

 

Το ερωτημα τωρα ειναι, εαν εγω το παω στην Alpha Copy για ενα τυχον προβλημα, θα με πιστεψουν, ή θα μου ακυρωσουν την εγγυηση?!?! :wacko:

 

 

γίνεται να μην φορτίζει όταν το συνδέουμε με το pc ?

Ακομα το ψαχνουμε εαν γινεται....

Samsung Galaxy S23 Ultra (8/256) Black

Samsung Galaxy Watch4 Classic 46mm

Link to comment
Share on other sites

Πριν λιγο το συνδεσα με το PC και ετρεξα το NSS Nemesis. Πατησα Read, και διαβασε οτι το product code ειναι 0560508, δηλαδη το ελληνικο!!!!!

Φυσικα κατω απο τη μπαταρια γραφει 0560506 και το πληκτρολογιο δεν εχει ελληνικα!!!

Αρα το εχουν ηδη αλλαξει οπως υποψιαστηκα και μαλλον το ιδιο ισχυει και στο Ν85 του hlias77 (αφου εκανε update και δεν σβηστηκαν τα ελληνικα).

 

Το ερωτημα τωρα ειναι, εαν εγω το παω στην Alpha Copy για ενα τυχον προβλημα, θα με πιστεψουν, ή θα μου ακυρωσουν την εγγυηση?!?! :wacko:

Αυτό εξαρτάται από τον άνθρωπο του Nokia Shop που θα το πας.

Εγώ αν ήμουν στη θέση σου θα έβαζα το εργοστασιακό και όταν θα ήθελα να κάνω αναβάθμιση θα γύριζα στο ελληνικό.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...