Jump to content

[ΕΠΙΣΗΜΟ] HTC Dream (T-Mobile G1)


akis_k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

oxi den exw egrafti...an gnwrizis stin kipro iparxi 3g pu na plironis me to mina gia unlimited data?

 

Βεβαίως υπάρχει η υπηρεσία data της ΜΤΝ, πληρώνεις περίπου 39 ευρώ το μήνα, εκτός από το βασικό πακέτο που και έχεις και έχεις 5GB το μήνα. Αυτή χρησιμοποιώ εγώ και με τα settings έδωσα πιο πάνω δουλεύουν όλα κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 674
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως υπάρχει η υπηρεσία data της ΜΤΝ, πληρώνεις περίπου 39 ευρώ το μήνα, εκτός από το βασικό πακέτο που και έχεις και έχεις 5GB το μήνα. Αυτή χρησιμοποιώ εγώ και με τα settings έδωσα πιο πάνω δουλεύουν όλα κανονικά.

 

 

paidia sas klevune 39 euro to mina gia 5gb? egw edw plirono 24 dollaria for unlimited data ...

Link to comment
Share on other sites

Εσύ είσαι ΗΠΑ. Εδώ είναι... Κύπρος. Καί, όπως είπα υπάρχουν λόγοι που η τιμή των δεδομένων είναι ψηλά. Αλλά νομίζω βγήκαμε εκτός θέματος. Ας το σταματήσουμε εδώ. Υπάρχουν θέματα για τα κυπριακά δίκτυα, στα "Δίκτυα Εξωτερικού"

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και εδώ.

 

Command line έχω.

Αν πάρεις σύντομα ίσως προλάβεις και τα κινητά με το "bug", δηλαδή με root access!

Αλλιώς (έκδοση RC30) θα πρέπει να περιμένεις να βρεθεί τρόπος να ξαναξεκλειδώσουν root.

 

Θες να δοκιμάσω κάποια εντολή? (πχ 'rm -rf /" ? lol)

 

Ευχαριστώ για την απάντηση αν και από αυτά που είδα κάποια με χάλασαν. Εγώ προσωπικά μια χρήση που το θέλω είναι να συνδέομαι σε άλλα μηχανήματα με ssh μέσω internet και να τρέχω scripts bash με awk και λοιπά. Οκ φυσικά μια λύση είναι να έχω τα scripts στο απομακρυσμένο μηχάνημα και απλά να απαιτώ το G1 να κάνει ssh (μπορεί έτσι?). Κανά sftp πρόγραμμα ή εντολές υποστηρίζει? A, gcc έχει ή μπορεί να μπει? Ρωτάω γιατί νομίζω τα πιο πολλά από αυτά το nokia n810 μπορεί να τα κάνει απλά με χαλάει που δεν είναι κινητό τηλέφωνο. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Το gps σήμερα που το δοκίμασα κλείδωσε σε λιγότερο από μισό λεπτο! (μάλλον βοηθήθηκε και από internet και από gsm towers). Ήμουν δίπλα σε ένα κτίριο αλλά έβλεπα πολύ ουρανό.

 

edit: μέσα στο σπίτι, κοντά σε παράθυρο με ουρανό απέξω, έκανε 20 λεπτά αλλά με βρήκε! Νομίζω καλύτερα από κάθε gps που είχα..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μέχρι σήμερα τηλέφωνο στο ebay που να πουλείται 350 δολάρια + μεταφορικά δεν υπάρχει,δημοπρασίες υπάρχουν αλλά αν δεν φτάσουν την τιμή που επιθυμεί ο πωλητής δεν το παίρνεις,οπότε τζάμπα η προσπάθεια.Τα τηλέφωνα που πωλούνται καινούργια χωρίς συμβόλαιο σγραγσμένα με διασφάληση paypal αρχίζουν από 450$ +μεταφορικά.Να έχετε στα υπόψην να πουλάει ο πωλητής στην Ελλάδα η στην Κύπρο διότι πολύ κάνουν μια αναζήτηση βλέπουν κάποιες τιμές που μας βολεύει και μετά νομίζουμε.Τέλος υπάρχουν τιμές 280$ χωρίς μεταφορικά στο yahoo shoping αλλά όταν ρώτησα έναν από αυτούς ήθελε να τα βάλω τα χρήματα στον λογαριασμό του κλπ κλπ παρόλο που συστήνοταν σαν μαγαζί,δηλαδή μπούρδες.

 

Υ.Γ.Παίδες είναι περίοδος εορτών και θα παραμείνουν υψηλές οι τιμές next year που θα έρθει και η οικονομική κρίση:)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Υ.Γ.ρυθμίσεις για wind ADSM γνωρίζει κάποιος?

Link to comment
Share on other sites

Μία σύντομη αναφορά από την μέχρι τώρα ενασχόληση μου με το G1 :)

Το τηλέφωνο αναγκαστικά θα το συγκρίνω με το iPhone από το οποίο έχω γνώμη από την πρώτη εβδομάδα που βγήκε.

Λοιπόν από μπαταρία λόγο χωρητικότητας καλύτερο το iPhone.

To G1 έχει αξιοπρεπέστατη αυτονομία παρόλο που σαν συνεχή ενασχόληση λόγο του ότι είναι καινούργιο δεν έμεινε ήσυχο όλο το περασμένο Σαββατοκύριακο.

Ο ήχος από m4a θυμίζει τρατζιστοράκι του 70, ρυθμίσεις ομολογώ πώς δεν έχω βρεί και ίσως θα πρέπει να κατεβάσω από το market κάποια εφαρμογή για να παίζει mp3 και m4p διότι δεν τα αναγνωρίζει ο επονομαζόμενος music σκέτο.Τελικά κατέβασα τον επονομαζόμενο aPlayer υπάρχουν και άλλοι αλλά αυτός είχε καλύτερες κριτικές.Σίγουρα είναι ακόμη στην αρχή που όπως ότι καινούργιο βγαίνει χρειάζεται πίστωση χρόνου.Το market πάντως έχει αρκετές εφαρμογές και δεν μένεις δυσαρεστημένος.Όλες είναι free εκτός από τον I+M που λέει free και διαβάζεις ότι μετά από μια εβδομάδα θέλει πληρωμή:p

Από φωτογραφία τράβηξα μερικές μόνο και μόνο για να δω εαν έχει ρυθμίσεις για video που τελικά δεν βρήκα όπως και στο iphone δηλαδή.Υπάρχει τελικά αυτόματη εστίαση παρακαλώ! πατώντας σταθερά το κουμπί της φωτογραφικής μηχανής χωρίς να το αφήσεις μέχρι την μέση της διαδρομής,ακούς έναν ηλεκτρονικό ήχο και αναβοσβήνει ένα πράσινο φωτάκι πάνω δεξιά στην κεντρική οθόνη,και μετά ολοκληρώνεις τη διαδικασία πατώντας μέχρι τέλους της διαδρομής το κουμπί.

Στην δοκιμή σύνδεσης με το WiFi στο σπίτι συνδέθηκε άμεσα χωρίς καμία δυσκολία.Το σήμα είναι καλύτερο στο iPhone στην ίδια απόσταση.ΑΛΛΑ την την ίδια σελίδα π.χ,myphone που έχει πολλά φορτωμένα το G1 την ανοίγει σφεντόνα :) με μία γραμμή στο WiFi ενώ στο iPhone περιμένεις :p

Το Amazon MP3 δεν συνεργάζεται με τις Ελληνικές πιστωτικές έτσι ώστε να αγοράσεις τραγούδια.

Υ.Γ.γνώμη μου,να γιατί η Apple έχει κλειδωμένο ΒΤ στο iPhone για να μην επιτρέπει το μοίρασμα των τραγουδιών όσο μπορεί μέσα από το τηλέφωνο της. παντού

 

to be continuit

Link to comment
Share on other sites

Δε σου παίζει mp3 ο δικός του player? Παράξενο...

 

Μην το συγκρίνεις με το iphone... Η καινοτομία είναι πιο πολύ στην πλατφόρμα, και όχι στο hardware ή το σύνολο.. Εκεί θέλει δουλειά.

 

Τα ωραία είναι τα projects που κάνουν διάφοροι τρελοί (πχ αυτόματο τηλεχειρηστήριο γκαραζόπορτας) που γίνονται λόγω του ανοιχτού λειτουργικού.

 

Όσο για multitouch,video rec, camera settings και άλλα, τα περιμένουμε. Υποστηρίζονται από το hardware αλλά δεν έχουν ενεργοποιηθεί.

 

Αν θες auto-rotate πες. Υπάρχει πρόγραμμα. Το δοκίμασα 1 βδομάδα αλλά τελικά είναι καλύτερα χωρίς!

Link to comment
Share on other sites

Όσο για multitouch,video rec, camera settings και άλλα, τα περιμένουμε. Υποστηρίζονται από το hardware αλλά δεν έχουν ενεργοποιηθεί.

 

To multitouch υποστηρίζεται πλέον απ' το android linux αλλά όχι απ' το G1.

Link to comment
Share on other sites

Δε σου παίζει mp3 ο δικός του player? Παράξενο...

 

Μην το συγκρίνεις με το iphone... Η καινοτομία είναι πιο πολύ στην πλατφόρμα, και όχι στο hardware ή το σύνολο.. Εκεί θέλει δουλειά.

 

Τα ωραία είναι τα projects που κάνουν διάφοροι τρελοί (πχ αυτόματο τηλεχειρηστήριο γκαραζόπορτας) που γίνονται λόγω του ανοιχτού λειτουργικού.

 

Όσο για multitouch,video rec, camera settings και άλλα, τα περιμένουμε. Υποστηρίζονται από το hardware αλλά δεν έχουν ενεργοποιηθεί.

 

Αν θες auto-rotate πες. Υπάρχει πρόγραμμα. Το δοκίμασα 1 βδομάδα αλλά τελικά είναι καλύτερα χωρίς!

 

καταρχήν ευχαριστώ για την βοήθεια σου για το activate της συσκευής:D,όσο για rotate χρησιμοποιώ το δικό του

player κατέβασα τον Video Player και τον aPlayer και βλέπουμε

Link to comment
Share on other sites

 

Ναι, απλά ΔΕ ΘΕΛΟΥΝ να το δώσουν στην Ευρώπη (ακόμα). Φαντάζομαι θα είναι χρυσή δουλειά να έχεις ένα μαγαζάκι στην αμερική που να κάνει forwarding...

 

καταρχήν ευχαριστώ για την βοήθεια σου για το activate της συσκευής:D,όσο για rotate χρησιμοποιώ το δικό του

player κατέβασα τον Video Player και τον aPlayer και βλέπουμε

 

Όταν καταλήξεις σε καλό vid player πες μας. Έβαλα τον cinema αλλα δεν τον δοκίμασα ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

ToggleBlu για την άμεση λειτουργία του ΒΤ on off

ToggleWiFi για την άμεση λειτουργία του WiFi on off

ToggleSettings για την καλύτερη πρόσβαση,διαχείριση των περιεχομένων στην συσκευή

Missed Call για να μην χάνετε αναπάντητη

Quik WiFi καλύτερο από το προηγούμενο διότι βγάζει την εργασία που κάνει μέχρι να συνδεθεί και δεν σε αφήνει στα τυφλά μέχρι να συνδεθεί

text edit δημιουργία εγράφων και αποθήκευση στην SD

MyBackup πολύ καλό για να μην χρειαστεί να εγκαθιστάμε από την αρχή ότι έσβησε

Link to comment
Share on other sites

Τα πρώτα δύο τα βρίσκω ανούσια αν έχεις το 3ο. Το 3ο το αντικατέστησα με το aSettings αλλά ακόμα ψάχνομαι, δεν κατέληξα. Έχω και το power manager που κάνει πιο πολλά πράγματα αλλά έχει bugs.
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου βγήκε το μήνυμα αναβάθμισης την οποία έκανα και τώρα έχω την RC30 :)

ποιός ξέρει τι παίζει με κάποιες εφαρμογές που υπάρχουν στο market όπως ο pac man που δεν κατεβαίνει επειδή θέλει πληρωμή!!αλλά δεν βγάζει και περισσότερες πληροφορίες για να ξέρουμε.

Παρατήρηση ο browser που έχει κρασάρι στο ebay όταν πας να παραμετροποιήσεις την σελίδα την έκλεισε.

Γι αυτό κατέβασα τον steel και πρός στιγμή είμαι οκ θα δώ ξανά με την αναβάθμιση τη έλυσε.

Link to comment
Share on other sites

παιδια οσοι το εχουν μπορουν να μου λυσουν καποιες αποριες ??

Ελληνικες Επαφες απο το outlook τις βλεπει ??? πως κανεις συχρονισμο ???

Ελληνικα μπορεις να γραψεις σε μηνυματα ??

Το μενου του ειναι γρηγορο ?? η κολαει ?? πως τα παει με την διαχειρηση μνημης ??

Βιντεο ποιας μορφης παιζει ??? πως τα περνας στο g1 ?? σαν usb storage ??

Εικονες και φωτογραφιες τις βαζει χυμα στην εκθεση ?? η επιτρεπει την δημιουργια φακελων ???

Η εικονα του καλουντος πως εμφανιζεται ???

Σαν σημα τηλεφωνου ειναι καλο

Σαν gps πως τα παει με το googlemaps ?? μπορω να απενεργοποιησω την λειτουργια gsm ? και να εχω μονο wifi ???

Να στειλεις μια φωτο πχ για email ειναι τοσο απλο οσο το sto iphone ???

Η Οθονη του τι λεει ??? συγκρινεται με αυτη του iphone (φωτεινοτητα και χρωματα ) ???

Εφαρμογες πως κατεβαζεις ??? ειναι δωρεαν ?? η οπως στο appstore ολες οι δωρεαν ειναι μαπα

Για να παρεις τηλεφωνο πρεπει να ανοιξεις το πληκτρολογιο καθε φορα ???

η καμερα σε εξωτερικους χωρους και μερα λεει τιποτε καλο η μαπα ???? αν μπορουσατε να την συγκινετε με την καμερα iphone ???

ΒΤ αρχεια μπορεις να στειλεις η ειναι και εδω κλειδωμενη η λειτουργια ???

mp3 μπαινουν σαν ηχοι κλησης - ξυπνητηρι - μυνηματα ???

Γενικα σαν λειτουργια πως σαν φαινεται ?? ειναι το ιδιο εθιστικο οπως το iphone ??

Αυτα τα λιγα:)

Αν μπορειτε και εχετε την διαθεση να μας ενημερωσετε ......

http://img841.imageshack.us/img841/4100/macuse.jpg

MacUse.net  For Apple Fun's  we Just think Different

Link to comment
Share on other sites

τι εγινε ρε παιδια , κανενας ????

http://img841.imageshack.us/img841/4100/macuse.jpg

MacUse.net  For Apple Fun's  we Just think Different

Link to comment
Share on other sites

παιδια οσοι το εχουν μπορουν να μου λυσουν καποιες αποριες ??
θα δοκιμάσωhttp://www.adslgr.com/forum/images/smilies/smile.gif

Ελληνικες Επαφες απο το outlook τις βλεπει ??? πως κανεις συχρονισμο ???

δεν συγχρονίζεται με outlook. μόνο με τις υπηρεσίες της google

Ελληνικα μπορεις να γραψεις σε μηνυματα ??

προς το παρόν όχι

Το μενου του ειναι γρηγορο ?? η κολαει ?? πως τα παει με την διαχειρηση μνημης ??

άψογοhttp://www.adslgr.com/forum/images/smilies/smile.gif

Βιντεο ποιας μορφης παιζει ??? πως τα περνας στο g1 ?? σαν usb storage ??
Επίσημα H.264, 3GPP, MPEG4, αλλά άμα βάλεις κι άλλες εφαρμογές μπορείς να παίξεις τα πάνταhttp://www.adslgr.com/forum/images/smilies/smile.gif

Εικονες και φωτογραφιες τις βαζει χυμα στην εκθεση ?? η επιτρεπει την δημιουργια φακελων ???
φυσικά και μπορείς να φτιάξεις φακέλους:p

Σαν σημα τηλεφωνου ειναι καλο
κάποια λένε πώς είναι πολύ καλό κι άλλοι μέτριο. αλλά μάλλον είναι πολύ καλό, όπως και άλλες συσκευές της htc

Σαν gps πως τα παει με το googlemaps ??
σχετικά καλά

Να στειλεις μια φωτο πχ για email ειναι τοσο απλο οσο το sto iphone ???
με την εφαρμογή του gmail ναι. με τον imap/pop/smtp client δεν ξέρω, αλλά σίγουρα θα μπορεί

Η Οθονη του τι λεει ??? συγκρινεται με αυτη του iphone (φωτεινοτητα και χρωματα ) ???
πολύ καλή, αλλά όχι όπως του iphone.

Εφαρμογες πως κατεβαζεις ??? ειναι δωρεαν ?? η οπως στο appstore ολες οι δωρεαν ειναι μαπα
με διαχειριστή πακέτων όπως και στο linux σε υπολογιστή (κάτι σαν το appstore του iphone). Σχεδόν όλες οι εφαρμογές είναι δωρεάν και πάρα πολύ αξιόλογες.

Για να παρεις τηλεφωνο πρεπει να ανοιξεις το πληκτρολογιο καθε φορα ???
άμα καλέσεις κάποια απ' τις αποθηκευμένες επαφές σου όχι

η καμερα σε εξωτερικους χωρους και μερα λεει τιποτε καλο η μαπα ???? αν μπορουσατε να την συγκινετε με την καμερα iphone ???
Η κάμερα είναι μέτρια, όπως όλες της htc

ΒΤ αρχεια μπορεις να στειλεις η ειναι και εδω κλειδωμενη η λειτουργια ???
κλειδωμενη για αρχεία ήχου:ninja:

Γενικα σαν λειτουργια πως σαν φαινεται ?? ειναι το ιδιο εθιστικο οπως το iphone ??
πολύ καλό σαν λειτουργεία, όπως και κάθε λίνουξhttp://www.adslgr.com/forum/images/smilies/thumb_dup.gif

 

Υποψιν όμως ότι η συγκεκριμένη συσκευή είναι κάτι σαν πείραμα/δοκιμή της google για την νέα πλατφόρμα της που βασίζεται στο λίνουξ. Σε λίγους μήνες θα βγούν κι άλλες συσκευές καλύτερες κι ίσως κυκλοφορήσουν και παρακλάδια του android (εφόσων είναι ανοιχτού κώδικα) που δε θα χουν κλειδώματα. Έχουμε πολύ δρόμο μπροστά μας

Link to comment
Share on other sites

1. Ελληνικες Επαφες απο το outlook τις βλεπει ??? πως κανεις συχρονισμο ???

 

2. Το μενου του ειναι γρηγορο ?? η κολαει ?? πως τα παει με την διαχειρηση μνημης ??

3. σαν usb storage ??

 

4. Η εικονα του καλουντος πως εμφανιζεται ???

 

5. Σαν gps πως τα παει με το googlemaps ??

 

6. μπορω να απενεργοποιησω την λειτουργια gsm ? και να εχω μονο wifi ???

 

7. Να στειλεις μια φωτο πχ για email ειναι τοσο απλο οσο το sto iphone ???

 

8. Η Οθονη του τι λεει ??? συγκρινεται με αυτη του iphone (φωτεινοτητα και χρωματα ) ???

 

9. mp3 μπαινουν σαν ηχοι κλησης - ξυπνητηρι - μυνηματα ???

 

Με πρόλαβε!

Συμπληρώνω:

1. μπορείς να συγχρονίσεις gmail contacts με outlook (υπάρχει επίσημο πρόγραμμα της Google) και μετά θα τα πάρει. Εμένα δε μου έπαιρνε οποιοδήποτε contact που δεν έχει όνομα και επώνυμο. Αν δηλαδή κάποιος λεγόταν "γιωργος" και όχι "γιωργος γεωργίου" δε μεταφερόταν σωστά στα gmail contacts.

 

2. ναι πολύ γρήγορο, αν και κάποιο πρόγραμμα που έβαλα (ή όλα μαζί) μου το έχει κάνει αρκετά αργό... Αν βρω κατι θα σας πω.

3. ναι, κατ'επιλογήν

 

4. Από τα αγαπημένα μου... Εμφανίζεται στο κέντρο της οθόνης. Όσοι φίλοι μου είχαν google talk, πήρε από εκεί τη φώτο τους και την έβαλε!

 

5. τέλεια

6. δεν το έχω καταφέρει. Φυσικά αν έχει συνδεθεί το wifi δε σε χρεώνει gprs.

 

7. πανεύκολο. Και με ένα plugin (pixelpipe) ανεβάζεις παντού το ίδιο εύκολα.. (twitter, facebook, photobucket..)

 

8. Δεν είχα ποτέ iphone. Φωτεινότητα άπειρη. τώρα (χειμώνας) δεν το πήγα πάνω από 50%..συνήθως το έχω στο min όλη μέρα.

 

9. Ξυπνητήρι βάζεις έξτρα πρόγραμμα που παίρνει mp3. Κλήσης ήχος ναι (με κάποιο τρόπο. το έχω ακούσει, δεν το έχω κάνει). Μηνυμάτων φαντάζομαι ναι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...